Krajicek ontsnapt aan een blamage Ajax verkoopt 45.000 seizoenkaarten Sport Blije Vidmar wacht op fax uit de Kuip Christie stopt eind van het seizoen Ben Hendriks nieuwe trainer Haarlem Sokolov alleen aan kop na zege ^OEN (OENSDAG 14 JUNI 1995 - chef willem spierdijk. 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 Beenhakker wil Ajacieden rHiPHQLJohn van den Brom en Peter van Vossen zijn gisteren net Leo Beenhakker naar Turkije afgereisd. De voormalige jondscoach wil de twee Ajacieden inlijven voor zijn nieuwe club stanbulspor. In het gezelschap bevond zich ook Fritz Korbach, le assistent van Beenhakker bij de pas gepromoveerde club. Van )en Brom en Van Vossen zullen zich eerst oriënteren in Istanbul oor ze eventueel eentweejarig contract tekenen. Zaakwaarne- ner Rob Jansen onderhandelde gisteravond met voorzitter Cen Jzam van Istanbulspor, dat na 23 jaar terugkeerde op het hoog te Turkse voetbalniveau. Uzam is eigenaar van een commer- :ieel W-station. Van den Brom en Van Vossen mogen bij Ajax rertrekken. zo liet penningmeester Van Os maandag nog weten. Jzam wil binnen twee tot drie jaar met Istanbulspor naar de top fan het Turks voetbal. Beenhakker, die net als Korbach voor ivee jaar tekende, krijgt van de steenrijke praeses alle financiële nogelijkheden de plannen uit te voeren. Bolland duikelt op wereldranglijst ürich Het Nederlands elftal, dat belabberd presteert in de walificatie voor de Europese titelstrijd, duikelt op de wereld- anglijst. Oranje, dat vorige week verloor van Wit-Rusland en de wedstrijd daarvoor zwakker was dan Tsjechië, zakte van de ze- ende naar de negende plaats op de FIFA-lijst. Nederland en Ar- entinië zijn de enige dalers in de top-tien, die met grote voor- jrong wordt aangevoerd door wereldkampioen Brazilië. Bulga- je is voor het eerst doorgedrongen tot de beste tien. De ploeg an aanvaller Hristo Stoitsjkov steeg van twaalf naar acht. De lulgaren, vierde tijdens het WK, wonnen vorige week van Duits- ind en zijn nog zonder puntverlies in de aanloop naar de EK in ngeland. Wit-Rusland, dat vorige week Oranje met 1-0 ver- loeg, maakte een sprong voorwaarts van negen plaatsen; van 13 naar 104. Santos en Romario niet geselecteerd odejaneiro» De Braziliaanse bondscoach Mario Zagalo heeft nieuwe aankoop Marcio Roberto dos Santos niet geselec- :rd voor de Copa America die op 5 juli in Uruguay begint. Ook ïd hij geen beroep op de sterren van de wereldtitelstrijd in de erenigde Staten, Romario en Bebeto. PSV-aanvaller Ronaldo ehoort wel tot de 22 geselecteerden. „Ik wil een aantal spelers itproberen", aldus de Braziliaanse coach. laradona heeft genoeg van schorsing ienos aires Diego Armando Maradona heeft genoeg van zijn ihorsing. De Argentijn wil er persoonlijk bij de FIFA op aan- ringen zijn straf van vijftien maanden, opgelegd wegens ge- nikvan verboden middelen, op te heffen. „Het is mijn laatste logelijkheid", aldus de voormalige international. De 34-jarige laradona bereikte vorige week overeenstemming over een Yeejarige verbintenis met de Argentijnse club Boca Juniors. „Ik eem mijn contract mee om Havelange en Blatter ervan te over- ligen dat ik al voldoende gestraft ben." De schorsing loopt eind iptember af. lecordtransfers in Bundesliga aag» Borussia Dortmund heeft de Tsjechische international ïtrick Berger voor drie jaar gecontracteerd. De 22-jarige mid- ■nvelder, die onlangs scoorde in de EK-kwalificatiewedstrijd gen Nederland, is afkomstig van Slavia Praag. Ook een aantal idere clubs, waaronder Kaiserslautern en Vitesse, toonde inte- e in Berger. Over de financiële afhandeling is niets bekend, is zeker dat de clubs uit de Bundesliga nog voor het einde de competitie voor een recordbedrag hebben geïnvesteerd spelers. Tot nog toe is ongeveer 65 miljoen gulden uitgegeven, ngeveer dubbel zoveel als een jaar geleden. Bayern München rendeerde het meest. De recordkampioen, waarvoor het toer- ooi om de UEFA-beker het hoogst bereikbare is, gaf ruim 20 liljoen uit aan de middenvelders Sforza, Herzog en Strunz als- jede aanvaller Klinsmann. Sforza is de duurste aankoop tot he en, ongeveer 7 miljoen gulden, op de voet gevolgd door Cardo- j>. De Argentijn verhuist voor ruim zes miljoen van Freiburg par Werder Bremen, de nieuwe club van trainer Aad de Mos. faarschijnlijk zijn twee 'nieuwe' Nederlanders te bezichtigen in Bundesliga. Frank Verlaat ruilt Auxerre voor Stuttgart, Borus- Mönchengladbach is van plan Max Huiberts over te nemen in Roda JC. lerckx wil iet naar WK amsterdam anp De belangstelling voor een vaste plaats in het nieuwe stadion van Ajax is massaal. In ruim een maand zijn de seizoenkaarten voor het seizoen 1996-97 vrijwel uitverkocht. Het gaat om maxi maal 45.000 kaarten, die miljoe nen guldens aan extra inkom sten opleveren. De winnaar van de Champions League betrekt in 1996 het nieuwe stadion, de Amsterdam Arena. Met de verkoop breekt Ajax alle Nederlandse records. PSV was de laatste jaren recordhou der waar het gaat om abonne menten. Het clubrecord staat op 20.428, afgelopen seizoen. De club uit Eindhoven, die de accommodatie in de zomer uit breidt en op ongeveer 30.000 zitplaatsen brengt, verwacht voor komend seizoen eenzelfde aantal af te zetten. Feyenoord verkocht afgelopen seizoen, waarin de gerenoveerde Kuip in gebruik werd genomen, ruim 15.000 seizoenkaarten, dat was eveneens een clubrecord. Heerenveen zit net boven de 10.000. ""Socios* Ajax verkocht de kaarten via een 06-nummer. „De verkoop over treft al onze verwachtingen", al dus bestuurslid commerciële zaken Uri Coronel. „Ik denk dat we zelfs uniek zijn voor West- Europa." Alleen in Spanje, met de 'socios' en de gigantische stadions van Real Madrid en Barcelona, en Italië (AC Milan en Napoli in de tijd van Mara dona) komen wel eens hogere cijfers voor. De Amsterdam Arena, volop in aanbouw, krijgt een capaci teit van ruim 50.000 plaatsen. Maximaal 45.000 zijn voor sei zoenkaarthouders en aandeel houders van de Amsterdam Arena. Bij het vergeven van de vaste zitplaatsen krijgen huidige seizoenkaarthouders voorrang. Vervolgens is het de beurt aan leden van de Ajax Supporters vereniging. In oktober kunnen alle aanvragers bericht ontvan gen over de toewijzing. De ver wachting is dat er een wachtlijst komt. Coronel verwacht weinig af vallers. De geïnteresseerden hebben Ajax gemachtigd. Vol gend jaar mei is de inning van het geld. Coronel; „Het is wel zaak het bestand nog eens goed na te gaan en te controleren of mensen niet twintig of dertig kaarten hebben besteld, met het doel ze op de zwarte markt te brengen." Ajax startte met de actie ruim een week voor de finale van de Champions League tegen AC Milan, toen de euforie rond de landskampioen het hoogtepunt bereikte. „We hebben het ijzer gesmeed toen het heet was en profiteren natuurlijk van de uit straling die het nieuwe stadion heeft. Het is duidelijk dat het gedurende het eerste seizoen in de Amsterdam Arena heel moeilijk zal zijn een kaartje voor een wedstrijd van Ajax le krij gen in de losse verkoop. Na dat seizoen'is het zaak de nieuwe seizoenkaarthouders vast te houden." Het is overigens mogelijk dat het Ajax-bestuur het cijfer van 45.000 nog enigszins naar bene den bijstelt. Coronel stelt zich namelijk de vraag of het wel zo wenselijk is geen losse verkoop meer te houden. Ook zijn onge veer 5.000 kaarten nodig voor de tegenstander, maar meestal is dat aantal niet nodig. Alleen aan seizoenkaarten denkt Ajax in het seizoen 1996- 97 ongeveer zestien miljoen gulden binnen te halen. Daar komt bij dat alle 54 skyboxen, elk goed voor tien plaatsen, en de 1100 business-seats op voor hand zijn uitverkocht. Al met al nog eens goed voor pakweg 11,5 miljoen gulden. Afgelopen sei zoen werkte Ajax met een totale begroting van 28 miljoen gul den, die de komende jaren flink omhoog gaat. De Meer Overigens speelt Ajax de wed strijden in het seizoen 1995- 1996 nog in stadion De Meer. Voor belangrijke wedstrijden wijkt de club uit naar het Olym pisch Stadion. In de Meer is de capaciteit ruim 19.000, het aan tal seizoenkaarten 16.000. Toernooidirecteur Jacques Kloppert van het grastoer- nooi in Rosmalen kon het niet meer aanzien. Vanwe ge de spanning, maar waarschijnlijk ook uit af grijzen, wendde hij in de VIP-loge zijn ogen af van het centre-court. Zijn titel verdediger en publiekstrek ker Richard Krajicek stond in de beslissende derde set tegen Shuzo Matsuoka met 5-6 en 0-40 achter op eigen service. En wat veel erger was: Krajicek wekte op geen enkele manier de in druk daar nog iets aan te gaan doen. rosmalen rob van der zanden In Klopperts hoofd doemde het spookbeeld op van een ATP- toernooi dat weinig toppers had en na twee dagen al uitging als een nachtkaars. Drie minuten later ontwaakte hij, omdat de umpire zijn stem verhief. 'Ga me, set and match Krajicek'. Als een ongelovige Thomas staarde Kloppert naar de scheidsrech- tersstoel. Daarna liep hij samen met zijn 'kopman' lachend het stadion uit alsof er niets was ge beurd. Krajicek was uit zijn graf op gestaan. Hij had in een alles-of- niets-offensief een paar aces losgelaten, de game gered en in de tiebreak handig gebruik ge maakt van de totale ontredde ring bij zijn Japanse tegenstan der. Zelfs de winnaar kon het na afloop amper navertellen alsof ook hij aan het dromen was ge weest. „Het stond opeens 0-40. Ik had nauwelijks door wat er allemaal gebeurde op de baan. Ik dacht bij die achterstand ei genlijk nergens aan, punt voor punt spelen dat leek me het beste. Dat lukte en in de tie break sloeg ik opeens een paar winnende forehandreturns. Te vreden ben ik niet, wel blij." Met 4-6, 6-3, 7-6 (7-3) voor kwam de Hagenaar een blama ge in de eerste ronde van Ros malen. Hij besefte dat het alle maal niet verheffend was ge weest. „In golf noemen ze dit een u.b.g., ugly but good. Dat heb je wel eens, je slaat een bal volkomen mis, maar hij rolt toch nog net in het gaatje. Zo was deze wedstrijd ook." De nummer zestien van de wereld zou bij een nederlaag waarschijnlijk uit de top 20 zijn geduikeld en zijn voorbereiding op Wimbledon (aanvang 26 ju ni) volkomen in de war hebben gestuurd. „Ik heb aan Wimble don gedacht, niet aan het feit dat uitschakeling hier in de eer ste ronde erg zou zijn. Voor Wimbledon moet ik hier mijn partijen spelen om aan het gras te wennen." Het gras van Rosmalen leek gisteravond moeras voor de 23- jarige favoriet. Zijn spel bereikte nooit een acceptabel niveau en zijn gedrag wekte irritatie bij het publiek. Krajicek gooide veel met zijn racket na alweer een misser en dat hij er een derde set uitsleepte had alles te ma ken met het gebrek aan killers- instinct van Matsuoka, de num mer 120 van de wereld. De grote 27-jarige Japanner - die nog nooit tegen Krajicek speelde - is overigens op gras een te duch ten tegenstander. Drie jaar gele den bewees hij op Queens met de besten mee te kunnen. Hij versloeg in het pre-Wimbledon- toernooi onder anderen Edberg en Ivanisevic en viel in de finale pas voor Ferreira. Krajicek - toch nog goed voor 17 aces - gaf toe veel huiswerk te hebben in de komende da gen. Op gras komt het aan op serveren, maar vooral retourne ren. Een onderdeel dat bij Kraji cek niet in de schaduw mag staan van zijn service. Een an der niet onbelangrijk aan dachtspunt is wat bondscoach Stanley Franker altijd de 'mentale tolerantie op de baan' noemt. Het accepteren van fou ten die het gevolg zijn van een oneffenheid op de baan. Gravel en gras zijn nou eenmaal min der vlak dan hard-court, de fa voriete ondergrond van Kraji cek. De speler liet zich gisteren ook weer meermalen uit zijn spel halen door een graspol die verkeerd lag. Hij verspilt er veel energie door, terwijl andere spelers zich er bij neerleggen. Volgens Paul Haarhuis moet je daar voor jezelf een therapie Uiteindelijk hield zijn opslag Richard Kraji cek in Rosmalen op de been tegen de Ja panner Matsuoka. FOTO ANP voor ontwikkelen. „Jezelf steeds voorhouden: geeft niet. Volgen de punt. De ballen schieten door of komen soms juist hele maal niet op. Maar er komt een keer een eind aan aan je incas seringsvermogen. Ik heb tijdens een wedstrijd meermalen de ge dachte 'stond ik maar op een andere ondergrond'. Haarhuis, die gisteren zonder goed te spe len won van Nicolas Pereira uit Venezuela (2-6, 7-6, 6-3), heeft een hekel aan gras, maar het idee dat hij straks onsterfelijk kan worden door de dubbel te winnen op Wimbledon haalt veel afkeer weg. „Ik moet uren maken voor Wimbledon, want Jacco (Elting, red.) en ik willen die titel graag. Maar diep in mijn hart vind ik gras niet lekker en Wimbledon moet veel lager worden gewaardeerd. Waarom is dat zo'n belangrijk toernooi terwijl er maar een maand per jaar op gras wordt gespeeld. En als het zo belangrijk is, waarom worden we daar dan onderbe taald. Ze maken jaarlijks dertig miljoen winst, laat de hoofdprijs dan ook maar vijf miljoen zijn als je het zo'n belangrijk evene ment vindt." Eltingh mag net als Haarhuis ook nog wat meer wedstrijder varing opdoen in Brabant, waar wordt gespeeld met een nieuwe wat zachtere en slappere bal die straks bij de Championships in Londen wordt gebruikt om het servicegeweld een beetje in te dammen. Hij won eenvoudig van de Australische routinier Wally Masur: 6-2, 6-4. Jan Sie- merink was al net zo snel klaar. De Rijnsburger versloeg de Duitser Jorn Renzenbrink in twee sets: 6-4, 6-3. Haarhuis, af en toe toekijkend: „Als ik toch die arm en linkerhand van Jan had, wat zou ik dan plezier heb ben op dat gras." Het traditionele kwartet Hol landers bleef dus in de race, de nummer vijf Sjeng Schalken niet. De 18-jarige Limburger, woonachtig in het Belgische Kessenich, verloor van zijn 'landgenoot' Dick Norman. De tot Belg genaturaliseerde Australiër versloeg Schalken („mijn spel is niet voor gras ge schikt, ik verwacht niets van de ze maand") met 6-0,6-4. De nieuwkomers aan het front haakten gisteren in de eer ste ronde af. Voor hen is spelen in een serieus ATP-toemooi net zo'n ervaring als voor de kinde ren die verderop in het Auto- tron voor het eerst in een Rolls Royce kruipen. Hendrik Jan Da vids verloor van Anders Jarryd (7-6, 6-2), Fernon Wibier van Henrik Holm - 7-6 (8-6), 7-6 (7- 0) - en Rogier Wassen van Cedric Pioline, 7-6 (7-3), 6-4. het aan bondscoach Eddy rckx ligt, mijdt de Belgische ionale wielerploeg het WK de weg op 8 oktober in Co- ïbia. De 'kannibaal' die za- vijftig jaar wordt, ziet n kans een representatieve natie samen te stellen, ovendien meent hij - en met n ook de wetenschap - dat voorbereiding op de titel- jd minimaal drie weken in dient te nemen in ver- id met het gigantische hoog- Brschil. Het wereldkam- enschap op de weg wordt ouden in Duitama op 2600 ter boven de zeespiegel. )e aanloop naar de strijd om regenboogtrui komt danig in gedrang omdat in septem- de Ronde van Spanje op het gramma staat. Een groot tal renners wordt door hun nsors verplicht deel te ne- n aan de Vuelta, die twee ren voor het WK eindigt. De te Belgische prof van het' ment, Johan Museeuw, heeft niddels al laten weten weinig )r het WK te voelen. Ik ken slechts drie Belgsche ners die een kans hebben op uiterst selectieve parcours", t Merckx. „Johan Bruyneel, nk Vandenbroucke en Axel, n zoon." )e Nederlandse bondscoach rie Knetemann liet zich ad- :ren door Frank van Veenen- 1. De tweedejaarsprof uit senheim nam begin dit jaar il aan de Ronde van Coloni als gast bij het Italiaanse ZG bili. Van Veenendaal vloog twee dagen voor de start it Bogota. „Wij arriveerden zaterdag en maandag begon tonde. Ik heb nergens last gehad. Geen verschil ge- ikt. Ook mijn Italiaanse egmakkers niet", zegt Van nendaal. „Op de derde dag a Fontanelli al een rit. Later eg ik wel een terugslag, maar had meer te maken met de ditie." rotterdam/adelaide Aurelio Vidmar, zoon van een Sloveense vader en een Italiaan se moeder, zit al 48 uur naast zijn fax-apparaat in het Austra lische Adelaide. De spits van Standard, die 'Down Under' va kantie viert en volgende week nog een partijtje met het natio nale team afwerkt, zegt met smart te wachten op een beves tiging van Feyenoord dat zijn transfer in kannen en kruiken is. Vidmar weet officieel van niets. Hij reageert verbaasd als de journalist hem door de tele foon feliciteert met zijri over gang naar de Kuip. „Eerlijk waar, ik weet zelf nog niet dat het zover is. Ik wou dat ik de be vestiging binnen had. Dan trek ik meteen een fles champagne open," zegt de 28-jarige aanval ler. Hij heeft via zijn Belgische zaakwaarnemer Louis de Vries zijn salariseisen doorgebeld aan de leiding van Feyenoord, die anderhalve week geleden ken baar maakte dat men met hem in zee wilde gaan. „Ik heb alles keurig op een rijtje gezet. Ver volgens heb ik, weer met de fax, vanuit Australië de dingen naar Nederland gestuurd. Daarna zou ik van Feyenoord te horen krijgen of men akkoord gaat. Omdat dat tot op de dag van vandaag nog niet is gebeurd, begon ik mij af te vragen of het allemaal wel goed zit. Maar als jij nu zegt dat de club heel posi tief heeft gereageerd op de be richten over mijn transfer, dan zal het wel in orde komen." Was je verrast door de be langstelling van Feyenoord? Vidmar: „Ik ben een ambitieuze jongen. Na vier seizoenen in België heb ik het daar wel ge zien. Standard Luik is best een mooie club, maar als voetballer wil je in de top spelen. Het maakte me niet zoveel uit waar dat is, al had ik een voorkeur voor bepaalde landen. Neder land, Engeland en Duitsland hebben prachtige competities. In Nederland wordt heel aan vallend gespeeld. Voor een spits is dat heerlijk. Feyenoord is voor mij de top. De club speelt elk jaar Europees voetbal, heeft een prachtig stadion en trekt het meeste publiek van alle clubs in de eredivisie. Bijna 30.000 gemiddeld, hè? En dat was in een slecht seizoen! Ja, ik heb het Nederlandse voetbal Waarom laat Standard Luik je gaan? Vidmar: „Die club kan mij niet tegenhouden. Ik wil ge woon weg. Eerder dit seizoen was Napoli geinteresseerd. Men is, geloof ik, één keer komen kij ken. Er is ook nog een keer ge beld met m'n zaakwaarnemer, maar daarna heb ik niets meer gehoord. Tottenham Hotspur? Dat is nieuw voor mij. Ik heb zoveel namen gehoord, maar het is bijna allemaal 'bullshit'. Feyenoord was de enige club die echt duidelijk maakte dat men zaken wilde doen. De manager van Standard vond dat niet zo leuk. Hij zat vorige week bij mij te vissen naar de naam van de club die in beeld was. 'Is het PSV, is het Ajax? Het is wel in Nederland, hè?' Ik wilde het hem niet zeggen, omdat ik zelf geen zekerheid had dat het zou doorgaan. Hij wilde het weten omdat Liverpool een afspraak wilde maken met Standard over een transfer. Ik ben er niet op ingegaan, ik had me al helemaal ingesteld op Feyenoord. Dat wordt mijn nieuwe club." Dave Mitchell, een landge noot van je, bewaart goede her inneringen aan Feyenoord. Vid mar: „Dat klopt. Dat heeft hij me ook verteld. Ik heb met Da ve vaak samen in de spits ge speeld in het Australische elftal. londen rtr Linford Christie, de wereld- en olympische kampioen op de 100 meter, beëindigt zijn atle- tiekcarrière aan het eind van het seizoen. De 35-jarige sprin ter zegt zijn beslissing te heb ben genomen omdat hij het zat is door de media achtervolgd te worden. De Brit verklaarde in een sportprogramma op de Engelse televisie dat hij van de atletiek verdreven wordt door de pers. In een emotionele verklaring zei Christie in tranen: „Ik kan er niet meer tegen op. Ik kan het niet. Ik ben het zo zat dat ik op een punt ben gekomen dat ik elke dag met de atletiek kan stoppen. Ik hield van mijn sport. Zoveel betekent het ech ter niet meer voor me. Aan het eind van het seizoen stop ik. Ik ga zeker niet naar de spelen in Atlanta." De uitspraken van Christie komen na een dramatische start van het seizoen, waarin hij be gin augustus in Cöteborg zijn wereldtitel op de 100 meter moet verdedigen. In vier van de vijf wedstrijden, die hij dit sei zoen liep, werd de Brit versla gen. Bovendien heeft hij een conflit met de Britse Atletiek Fe deratie (BAF) over startgelden voor belangrijke wedstrijden in eigen land. Afgelopen maandag werd Christie geselecteerd op de 100 en 200 meter voor de strijd om de Europese beker (superliga) op 24 en 25 jni in Lille. Linford Christie ligt al jaren overhoop met de Engelse pers. Hij vindt dat hij niet de eer krijgt voor zijn prestaties. Ver der verwijt hij de Britse pers dat die geobsedeerd is door zijn leeftijd en alleen geïnteresseerd lijkt in het tijdstip dat hij stopt. „De Britse pers is een plaag. Er is zoveel druk van de media. Zij begrijpen er niets van," aldus Juistie. haarlem anp der bij het toenmalige PEC en de afdeling Zwolle van de KNVB. Haarlem bereikte een paar maanden geleden een overeenkomst met de 51-jarige John Eelman. Toen die hoorde dat de beoogde technisch direc teur Joop Brand niet tot een akkoord kwam met de club, vroeg en kreeg hij ontbinding van het contract. Met de aanstelling van Hendriks zijn al le verenigingen in het betaalde voetbal voorzien van een trainer. Ben Hendriks is volgend seizoen trainer van FC Haarlem. Hij kwam een verbintenis van een jaar overeen met de eerste-divisieclub. Hendriks volgt in Haarlem Hans van Doomeveld op die halver wege het afgelopen seizoen zijn ontslag kreeg. De 49-jarige Hendriks had bij FC Zwolle dezelf de ervaring. De voormalige speler van de Zwolse club was onder meer trainer bij Emmen en eer- Aurelio Vidmar, op de foto nog in actie voor Standard Luik, wacht in spanning de afronding af van zijn transfer naar Feyenoord. FOTO ARCHIEF Feyenoord was voor hem de mooiste periode in zijn voetbal loopbaan. Als Dave, die overal in de wereld heeft gespeeld, dat vertelt werkt dat heel inspire rend. Het is voor mij prachtig om Europa Cup te spelen bij Feyenoord en met voetballers als Ronald Koeman, Gaston Taument en Henrik Larsson te werken. Ja, ik kén echt al heel veel spelers. Witschge, Tau ment, Blinker, De Goey, Obiku, noem ze maar op. Ik heb alleen begrepen dat er nog wat jon gens verkocht worden Het leukste van alles is dat ik samen met m'n jongere broer Tony naar Nederland kom. Hij is zo goed als rond met NAC en woont straks op een half uurtje rijden van Rotterdam. Hij is 24 jaar en speelt samen met mij in de nationale ploeg van Austra lië. Iedereen denkt dat wij uit een echte voetbalfamilie ko men, maar mijn vader heeft nooit hoog gespeeld. Hij is ge boren in Slovenië, emigreerde meer dan dertig jaar geleden naar Australië en ontmoette daar mijn moeder, die Italiaan se is. Thuis praten we Engels en Italiaans. In België heb ik Frans en een beetje Nederlands leren praten. Maar ik denk dat ik met de trainer het liefst Engels praat. Doet Van Hanegem dat niet? Oh jee, dan moet ik m'n Neder lands weer gaan ophalen." amsterdam anp Ivan Sokolov heeft in de vierde ronde van het NK-schaken in Amsterdam alleen de leiding genomen. De Bosnische scha ker, die alweer ruim twee jaar in Nederland woont, versloeg Ge- nna Sosonko na een zeer on doorgrondelijk duel. Loek van Wely kwam met wit niet verder dan remise tegen Joris Bren- ninkmeijer. Hij deelt nu de tweede plaats met Jeroen Piket. Na een gecompliceerd mid denspel hield Sokolov een vrije b-pion over die slechts ten kos te van een toren viel af te stop pen. Toch leek ook toen de situ atie niet duidelijk, want Soson ko had een breed pionnenfront op de koningsvleugel dat zeer dreigend oprukte. Beiden spe lers besteedden veel bedenktijd aan dit bijzondere eindspel, dat Sokolov uiteindelijk op de 58e zet besliste. Liafbern Riemersma speelde eerder dit toernooi tweemaal het scherpe Wolgagambiet, maar tegen Jeroen Piket koos hij voor het aangenomen dame gambiet. Piket is echter moeilijk te verrassen in de opening. De Leiderdorper volgde een tijd lang een partij die hij in 1988 in een teamwedstrijd tegen de Rus Vladimirov had gespeeld. Van Wely leek uit de opening rechtstreeks op een zege af te gaan tegen Brenninkmeijer. Hij kende een zeer scherpe versie van het aangenomen dame gambiet een stuk beter dan zijn tegenstander, maar het bleef zonder resultaat. Behalve Bren ninkmeijer vallen ook de pres taties van de 22-jarige Dimitri Reinderman in positieve zin op. Na zijn tumultueuze overwin ning op Nijboer in de vorige ronde, sloeg de student psycho logie tegen Cifuentes hard toe. Brenninkmeijer speelde de ar me Chileense Rotterdammer fi naal van het bord. De kampioen van twee jaar geleden, Paul van der Sterren, vierde na drie remi ses eindelijk zijn overwinning. John van der Wiel was een on- willigslachtoffer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21