Voetbalclubs: meer bezuinigen kan niet Beroepsvisser kan blokhut niet missen Skeelerbaan krijgt plaats in Leimuiden of Kudelstaart Duitser heeft genoeg van 'Hande hoch, Jim' Rijn Veenstreek Muziekscholen vrezen sluiting Actievoerders willen volwaardig Rijnoord "WOENSDAG 14 JUNI 1995 chef henny van egmond, 071-356414, piv -chef hans koenekoop. 071-356429 Rek is er uit' bij Zoeterwoudse verenigingen zqeterwoupe liesbeth buitink De Zoeterwoudse voetbalclubs SJZ en Meerburg kunnen niet meer bezuinigen dan ze de afgelopen jaren al heb ben gedaan. „De rek is er al flink uit", meldt SJZ-voorzit- ter L. van der Geest. jaar al geconfronteerd met di verse huurverhogingen. Drie jaar geleden betaalden we nog 9500 gulden, nu is dat zo'n 14.000 gulden. Dat is ruim veer tig procent. Wij hebben al ge noeg in de bezuinigingspot ge daan. We willen de komende ja ren juist pas op de plaats ma ken", protesteert Van der Geest. Tijdens de discussie over de be zuinigingen die een tekort van ,5 miljoen gulden op de begro ting van het jaar 2000 moeten ai voorkomen, stelden CDA en PZ eerder deze week voor ongeveer i 15.000 gulden te besparen op ie subsidies aan de twee voet- ia jalverenigingen. Met een forse 12 ïuurverhoging, stijging van de ontributie met zo'n 30 gulden jer jaar en meer zelfwerkzaam- ïeid, moet volgens de twee col- egepartijen worden gecorri- jeerd dat de voetbalclubs nu ien 'onevenredig hoge' subsidie ran 300 gulden per lid krijgen. „We zijn de afgelopen drie Een contributieverhoging zou er vooral voor zorgen dat leden weglopen, vrezen de voetbal clubs. „Het is in het vereni gingsleven erg moeilijk om de contributies zo fors omhoog te gooien. Het is al moeilijk ge noeg om het aantal leden op peil te houden", aldus Meer burg-voorzitter J. Silverentand. „Niet haalbaar", oordeelt ook Van der Geest. „We hebben net een verhoging doorgevoerd om de huurverhogingen te dekken, daar kunnen we niet nog een keer mee aankomen. We zitten aan het plafond." Volgens Van der Geest kan de gemeente niet een dergelijk hoog prijskaartje hangen aan één van de belangrijkste spop ten in het dorp. „De accommo datie kost heel veel geld, dat is inherent aan voetbal. De ge meente verliest uit het oog wat de sociale functie is. Voetbal geeft ontspanning in het dorp en dat is niet in cijfers uit te drukken. Als voetbal te duur wordt, betekent dat er een pro bleem van de opvang van jeugd op het bord van de gemeente terechtkomt." zqeterwoupe liesbeth buitink De muziekscholen in Zoeter- vvoude-Dorp en -Rijndijk vre zen dat de bezuiniging van 35.000 gulden, die deze week is voorgesteld door de college partijen, het einde van de scholen betekent. De politieke partijen overwe gen het algemeen muzikaal vormend onderwijs (AMV) on der te brengen bij de basis scholen. „Ons bestaansrecht ligt bij het AMV, dat is de basis van de muziekschool. Als het AMV naar het basisonderwijs gaat, zijn wij ook de doorstro ming naar instrumentaal on derwijs kwijt", vreest voorzitter R. de Hoop van de stichting Muziekonderwijs Zoeterwou- de. „Het zou opheffing van de muziekschool betekenen." Overleven Zowel De Hoop als penning meester A. Vlasveld van de muziekschool in Zoëterwoude- Rijndijk benadrukken dat de muziekscholen met minder ge meentelijke subsidie niet kun nen overleven. „Door de be zuinigingen die de afgelopen jaren zijn gepleegd, zitten we al op de bodem", aldus De Hoop. Vlasveld:" „We krijgen nu 32.000 gulden per jaar en dat hebben we ook echt nodig. Zonder dat kunnen we het wel schudden. De lonen en de huur voor de accommodaties zijn niet op te brengen met al leen de lesgelden. De kinderen betalen nu al 580 gulden les geld per jaar. Als dat nog hoger moet worden, wordt muziekles een pure luxe en alleen toe gankelijk voor rijke mensen. De bezuinigingsvoorstellen die CDA en PZ deze week de den, worden nog uitgewerkt door burgemeester en wethou ders. In september praat de ge meenteraad verder over de voorstellen. Visser K. van Egmond voor de gewraakte blokhut aan de Veenderdijk FOTO BEN DE BRUYN rupwetering Wat doe je als beroepsvisser die zijn vispullen wil opslaan en ruimte tekort komt? Je neemt een blokhutje even vlak naast je woonark op de Veenderdijk in Rijpwetering en klaar is Kees. K. van Egmond weet sinds kort dat dit al te simpel gedacht is. De blokhut past niet in het bestem mingsplan. Bovendien vindt de gemeente het maar een lelijk bouwsel, dat ook nog eens op een andermans perceel staat. Tenslotte denkt de gemeente, dat een blokhut als bedrijfs ruimte verre van doelmatig is. Vooral dat laatste was tegen het zere been van Van Egmond. Onder het mom 'de aanval is de beste verdediging' stelde hij aan de leden van de commissie be roep- en bezwaarschriften de prangende vraag: „Wie van u is bereid mij uit te leggen wat voor werk ik doe?" Daar ging de commissie wijselijk niet op in. Wel wilde zij weten waarom Van Egmond geen bedrijfsruim te elders had kunnen vinden. Dat bleek financieel niet haal baar te zijn, legde de visser uit. Hij is al de derde generatie Van Egmond, die zijn netten uit gooit in en rond de Ringvaart. Tot voor twee jaar werkte hij sa men met naamgenoot L. van Egmond. De firma werd ont bonden. K. van Egmond bleef op zijn eigen stekkie vissen. De blokhut is een onmisbare ruimte. Daarin slaat de visser zijn kostbare zegens voor de wintervisserij in op. Daarin boet hij ook zijn netten. De paling fuiken voor de zomermaanden liggen in het schuurtje naast zijn ark. Van Egmond vindt, dat de blokhut er best knap bijstaat. Als het de commissie behaagt, wil hij de hut groen verven: des noods gooit hij er bij wijze van camouflage een van zijn netten overheen. Voor de rest moet de gemeente niet zeuren, zeker niet over bestemmingsplannen en zo. Persoonlijk kent de visser wel een paar gevallen van recreatie- en bedrijfsruimten bij hem in de buurt, die er volgens hem niet in thuis horen. Jammer al leen dat hij destijds 'vergeten' was zijn bedrijfsruimte bij de gemeente aan te vragen. Jam mer ook, dat hij de termijn liet verstrijken, waarin hij bezwaar kon maken tegen de-gemeente lijke beslissing tot afbreken. Be roepsvisser Van Egmond wil best boeten. Aan zijn eigen net ten. Maar hij wil niet boeten voor die paar procedure slordig heidjes van hem. De commissie beroep- en be zwaarschriften beslist binnen kort of de blokhut al dan niet mag blijven staan. Golfslagbad op verlanglijstje nieuw zwembad alphen aan den run ruud sep Een waterglijbaan van vijftig lot vijfenzeventig meter, een wild waterkreek, een knuffelmuur, een borrelbad. zonnebanken, een Turks stoombad, onderwa termuziek en zelfs een heus golfslagbad. Wie straks naar het nieuwe zwembad op de plek van De Hoorn gaat, komt nau welijks meer toe aan zwemmen. Tenminste, wanneer de ontwer pers erin slagen om alle toeters en bellen op het gemeentelijke verlanglijstje binnen het budget van 15,5 miljoen gulden te reaJi Of het golfslagbad, een nogal kostbare voorziening, er komt is echter zeer de vraag. Samen met onder meer de fitness-afde ling en de onderwatermuziek staat het golfslagbad op de lijst van voorzieningen waar eigen lijk nog geen centen voor zijn. De attracties zijn aan het ver langlijstje toegevoegd na de en quête onder de huidige abon nementhouders van De Hoorn. Aan die enquête hebben bijna 1100 Alphenaren meegedaan. Het nieuwe zwembad is ove rigens aangepast aan de groot ste koukleumen. Het water in het oyerdekte hoofdbassin wordt op 29 graden gehouden, het overdekte recreatiebad krijgt zelfs een temperatuur van 31 graden, terwijl de tempera tuur boven water tussen de 31 en 34 graden mag schommelen. Omdat de gebruikers om steeds warmer zwemwater vragen wordt er bij de installaties al re kening mee gehouden dat het water in de toekomst nog drie tot vijf graden warmer wordt Wanneer precies duidelijk is welke voorzieningen uiteinde lijk in het zwembad worden op genomen, kon een woordvoer der van de gemeente niet zeg gen. Het openlucht-gedeelte van het nieuwe bad moet klaar zijn voor de aanvang van het zomerseizoen 1997, het over dekte deel moet dat najaar wot den geopend. Proogtrommel oorzaak brand stond door kortsluiting in de droogtrommel. De brandweer ufen brand in een bijkeuken van van Ter Aar had het vuur snel eien woning aan de Kortersaar- onder controle. De schade bleef leimuiden liesbeth buitink jjeweg in Ter Aar heeft gis- beperkt tot rookschade aan de .erochtend voor enige conster- bijkeuken en brandschade aan jjJatie gezorgd. De brand ont- de droogtrommel. ijfOMPUTERS - Een bedrijf aan de Eikenlaan in Alphen is vorige l Siaand voor 11.000 gulden opgelicht. Het bedrijf gaf computerap- iaratuur in bruikleen aan een klant die een order plaatste onder in valse naam. Volgens de politie heeft de man al meer bedrijven ip deze wijze opgelicht. De Leimuidense ijsclub Nut en Vermaak en de ijssportvereni- ging VZOD in Kudelstaart moe ten het zelf uitvechten. Het Schipholfonds wil een behoor lijke subsidie geven voor de aanleg van een skeelerbaan, maar de ijsclubs moeten zelf kiezen waar die baan komt te liggen: aan de Kerklaan in Lei muiden of aan de Ambachtshe renweg in Kudelstaart. Zowel de Leimuidense schaat sers als die uit Kudelstaart dien den eerder dit jaar een subsidie verzoek in bij het Schip holfonds, dat verenigingen in de directe omgeving van de lucht haven steunt. Het fonds had wel oren naar de aanleg van een skeelerbaan, omdat in het wes ten van Nederland nog geen en kele skeelerbaan bestaat. Twee skeelerbanen op enkele ldlometers afstand van elkaar vindt het Schipholfonds echter teveel van het goede. En dus werden de twee ijsclubs naar de onderhandelingstafel gestuurd om zelf de locatie te kiezen. Kudelstaart lijkt voorlopig de beste kaarten te hebben. De lo catie die de vereniging door de gemeente toegewezen heeft ge kregen, ligt precies op de grens met de gemeente Jacobswoude. Bovendien heeft de vereniging veel meer leden. „Maar we wil len die baan allebei hebben", verklaart Nut en Vermaak-voor- zitter W. Jongkind. De baan moet een regionale functie krij gen en zal waarschijnlijk ook worden gebruikt door de natio- nele kernploeg, waarvan een deel uit de regio afkomstig is. De clubs proberen onderling te beslissen waar de skeelerbaan moet komen, maar hebben al afgesproken dat arbitrage door de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) anders uitkomst moet bieden In het najaar komt het bestuur van het Schipholfonds opnieuw bij elkaar om een definitieve be slissing over de baan te nemen. De clubs hopen op een subsidie van 100.000 gulden. De baan kost naar schatting ruim 260.000 gulden. jandel en wandel Oosterburen goede klant bij Leiderdorps bedrijf in filmondertitels Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-311921 Zwartboek Rijnoord voor minister Borst alphen aan den run» en Nederlander schiet geheid de lach als in een authentieke western een cowboy zijn revol- er trekt en in het Duits roept: Hiinde hoch, Jim!" We zijn het Timers niet gewend dat films a rorden nagesynchroniseerd, óals in Duitsland op grote chaal gebeurt. Behalve een en- ele kinderfilm, worden alle oc luitenlandse rolprenten hier va oorzien van ondertitels. 3n Toch groeit ook bij de ooster buren de weerstand tegen na- :r vnchronisatie en wint het on- j?''lertitelen aan populariteit. Dat indervindt het kersverse, in on- lertiteling en vertaling gespe- ialiseerde, Leiderdorpse bedrijf lolland Subtitling aan den lijve. We merken dat steeds meer )uitse distributeurs naar ons oekomen", zegt Ron van der :ei leij van Holland Subtitling. i k De Duitsers komen er steeds neer achter dat ondertitelen liet alleen goedkoper is, maar bie )ok meer recht doet aan de cul- >an uur van het land waar de film B andaankomt." n l Holland Subtitling komt voort an lit het Leiderdorpse filmlabora- md orium Hagehefilm, dat onlangs ig- t'erd verkocht aan Cineco in nd Amsterdam. Medewerker Wibo >r v le Groot ging met drie collega's Zelfstandig verder met het on- nsl lertitelen van speelfilms. Hij Im'leef in Leiderdorp. „Hier was lar 'nze werkplek en hier wilden ;rt ve blijven. We wonen allemaal iel n de buurt", aldus De Groot. R Het bedrijf neemt een unieke j, A 'laats in in Nederland, want'er i M s nog maar één ander bureau de net dezelfde specialisatie. Vol- nis ens Ron van der Meij zitten ze i, A 'kaar niet in de weg. „We heb- jwé 'en ieder een eigen marktseg- !oe nent. Wij richten ons bijvoor- ,sb ïeeld meer op de alternatieve Ca "ms, de filmhuisfilms." Hol- ikk ar>d Subtitlking werkt vooral Vei,()or het buitenland. Verzoeken -kil "n een Russische film in het )eens te vertalen of een Neder- andse film in het Japans zijn geen uitzondering. Holland Subtitling neemt elke opdracht aan, of het nu om pulp gaat of om een rolprent van wereldklasse. „We geven geen oordeel over de kwaliteit van de film. Er komt hier echt van alles binnen. Er zitten heel afschuwelijke dingen bij, maar ook heel leuke films. En dat is ook zo'n leuk aspect van het werk. Je ziet films eerder dan de meeste mensen. Je moet er ook wel een beetje film-o-fiel voor zijn." Het maken van ondertitels is een wat onderschatte bezig heid, zégt Ron van der Meij. „Zelfs in filmopleidingen wordt er nauwelijks aandacht aan be steed." Ook kijkers beseffen vaak niet wat er allemaal bij komt kijken. „Eerst gaat de film - op video - met de letterlijke tekst op papier naar de veftaler. Wij krijgen dan een floppy terug met de vertaling. De tweede fa se is het 'spotten', dan bepaal je welke tekst bij welk beeld hoort. Belangrijk is dat de tekst lang genoeg in beeld blijft om hem goed te kunnen lezen. Vervol gens wordt de tekst met laserstralen ingebrand op de film." Het werken met laserstra len is een gloednieuwe milieu vriendelijke techniek, die Hol land Subtitling samen met een bedrijf uit Velthoven heeft ont wikkeld. Het maakt de vele che mische middelen overbodig die eerst werden gebruikt. Bij Holland Subtitling werken allemaal 'vakidioten', aldus Van der Meij. „Dat moet ook wel. Want het wordt ook wel eens vijf uur 's nachts. Ondertitelen is altijd het laatste dat moet ge beuren aan een film. Het staat helemaal aan het eind van de planning. Maar je ziet vaak dat alles uitloopt en dan wordt het ondertitelen echt haastwerk zo dat de film op tijd klaar is." Psychologie De psychologe Tilleke Marck heeft aan de Doespolderkade in Hoogmade de praktijk voor psy chologie en lichaamswerk 'Marckant' gevestigd. Marck biedt psychologische begelei ding in combinatie met li- chaamsbewustzijnsoefeningen. Dit is volgens haar geschikt voor mensen met chronische licha melijke klachten en mensen met een negatieve lichaamsbe leving. Telefoon: 01712-8027. espresso De Espressobar 'il Mulino' is op zaterdag 10 juni geopend aan de Lammermarkt 102 in Leiden. De bar naast danssalon 'In Ca- sa' biedt plaats aan zo'n 50 per sonen en heeft een terras. De bar schenkt niet alleen sterke koffie. Op de kaart staan onder meer een pizzapunt en quiche. Caravans Hulsker caravan Service aan de Oosterweg in Leimuiden houdt op zaterdag 24 en zondag 25 ju ni een beurs voor gebruikte ca ravans. Particulieren verkopen zelf hun tweedehands caravan. Op het terrein kunnen 150 tot 200 caravans staan. Deelname kost 150 gulden per caravan. In formatie: 01721-8913. Comité 'Rijnoord baart ons zor gen' heeft gisteren een Zwart boek over incidenten rond zie kenhuis Rijnoord aangeboden aan een vertegenwoordiger van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport. Met het Zwartboek willen de actievoer ders bereiken dat Rijnoord weer wordt uitgebreid tot een vol waardig ziekenhuis, inclusief een afdeling spoedeisende hulp. In het Zwartboek worden 27 voorvallen beschreven waarbij mensen uit Alphen en omge ving grote hinder ondervonden van het feit dat ze voor veel za ken niet meer in hun eigen zie kenhuis terecht kunnen. De klachten variëren van een huis arts die vindt dat hij en zijn col lega's wel erg veel eerste-hulp- verlening voor hun kiezen krij gen, tot Alphenaren die wel erg lang moeten wachten bij de overbelaste EHBO in het Leider dorps Elisabeth ziekenhuis. Maar ook wordt er melding ge maakt van een 82-jarige man die na de nodige omzwervingen in het ziekenhuis in Woerden overlijdt. Zijn dochter in het Zwartboek: „Ik weet dat het moeilijk is te bevveren dat opna me in Rijnoord zijn leven gered zou hebben, maar ik denk wel dat hij veel meer kans gehad zou hebben." De reis van Alphen naar een ander ziekenhuis blijkt regelma tig voor problemen te zorgen. Op de kaart mogen Gouda, Woerden en Leiderdorp dan dichtbij lijken, in het spitsuur blijkt de reis soms een haast eindeloze lijdensweg te zijn. Zo wordt er in het Zwartboek mei ding gemaakt van een vijftig mi nuten. durende ambulancerit van Alphen naar Leiderdorp. En wat te denken van de hoog zwangere vrouw die op het mo ment dat de vliezen breken te horen krijgt dat ze beter maar naar het ziekenhuis kan gaan. De rit naar Woerden duurt dit keer een uur en een kwartier, onderweg komen de eerste persweeën al op gang. Overi gens verloopt de bevalling ver der zonder problemen. 'Rijnoord baart ons zorgen' heeft in de achterliggende jaren al met allerlei acties geprobeerd de aandacht te vestigen op het Alphense ziekenhuis. In een be geleidend schrijven aan minis ter Borst vraagt het comité nu of zij misschien haar invloed aan kan wenden om ervoor te zor gen dat het Rijnoord weer een volledig ziekenhuis wordt, zodat de geconstateerde problemen tot het verleden gaan behoren. vrije tijd Een medewerker van Holland Subtitling plaatst een film in een machine. FOTO» BEN DE BRUYN ALPHEN AAN DEN RUN Volleybal. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat houdt op zaterdag 17 juni een lijnbal- en volley baltoernooi. De-lijnbalwedstrijden beginnen om 9 uur en zijn voor kinderen tot 13 jaar. Leden betalen 1,50 gulden, niet-leden kunnen voor 2,50 gulden meedoen. Om 12.30 uur begint het volleybaltoer nooi voor volwassenen. Deelname kost 2,50 gulden. RommelmarkL Kinderen tot 13 jaar kunnen op zaterdag 17 juni meedoen aan de rommelmarkt van speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. Vanaf 9.30 uur kunnen de kinderen een standje inrichten. 1 let huren van een plekje kost 1,50 gulden voor leden en 2,50 gulden voor niet-leden. Kopers kunnen terecht vanaf 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17