Kerk op talentenjacht Vrouwe Academia heeft koopwaar VSB-bank verlaat De Kooi Koek schrikt van pleidoo voor ontslag ambtenaren Een joet voor een Waalpaal Kerk Samenleving Goddelijke opdracht XerfcJpCad^ Kerkbode Leiden WOENSDAG 14 JUN11995 DE KERKBLADEN Wat is eenheid onder christe nen toch een moeilijk gebeu ren, verzucht dominee A.H. van Oudenallen uit Woubrug- ge in de Rijnlandse Kerkbode. „Een oud gezegde luidt: 'Het lijkt wel of de duvel er mee speelt'. Over die duivel wordt vandaag in de moderne theo- „Waarom kunnen wij in alle verscheidenheid niet samen in één kerk? Is de liefde van God niet groot genoeg om ons alle maal te dragen? Moeten wij God opdragen wat Hij kan aanvaarden en wat niet? Laat de één zich niet uitnemender achten dan de ander. In liefde tot God en Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING ggg petrus infoqqkj Maar de gerefor meerde predikant vraagt zich ondertus sen wel af welke kwa de genius achter ver deeldheid zit. „En dan bedoel ik niet verscheiden heid", schrijft ze. „Dat mensen verschillend zijn en verschil lend denken, dat is een gods geschenk. Kijk maar naar de natuur. Alles is verschillend, geen blaadje is hetzelfde. Er is een verscheidenheid aan die ren, bloemen en kleuren waar een mens vol bewonderirtg naar kan kijken." Hoewel mensen ook tot de schepselen van God behoren en dientengevolge verschil lend zijn, kijken wij daar ech ter niet in verwondering naar, constateert de dominee. „Nee, integendeel, verschillen wor den negatief benadrukt. Daar door verliezen we de eenheid uit het oog, namelijk, dat we allemaal uit liefde door God geschapen zijn." In plaats van de verdeeld heid te benadrukken, zouden wij onze opdracht elkaar lief te hebben wat meer moeten op volgen. Van Oudenallen: Nederig Van Oudenal len weet on dertussen wel hoe buiten staanders over de kerk en de gelovi gen denken: 'ze begrijpen er niets van'. „De onderlinge verdeeldheid houdt onze missie in de we reld tegen. Misschien moeten we met z'n allen, maar dan ook werkelijk met z'n allen, op onze knieën om nederigheid te leren. Om dan vanuit geza menlijke nederigheid te leren. Om dan vanuit gezamenlijke nederigheid elkaar de ruimte te geven om anders te zijn." Waar zijn we eigenlijk bang voor?, vraagt de predikante zich af. „Is God niet groter dan alle kerken samen? Of zie ik het allemaal te simpel? Want er zijn nu eenmaal zwaarwe gende theologische verschil len. Er zijn ook culturele ver schillen, hoe wonderlijk dat misschien ook klinkt. Mensen worden verschillend opge voed, dus ook in het geloof en de regels die daarbij horen. Heerlijk, laat maar zien. Wij kunnen van elkaar leren. Kortom: De Verenigde Kerk gaat mij aan het hart." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) traat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE 071-356356 Familii 023-31 e 023- 32 071-32, 071-31 ll Geen krant ontvangen? Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uuita 18.00-19.: Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) 071- 35 I RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur a{ R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30- 11.30 uur of per post REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leef'1 dicap hebben), is een samenvat regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl l( J. Preenen, chef bin uitenland, e HMBRn ZIEKE ONGEVALLENDIENST N H U I Z n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor; .a overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundig* Jongerenafdeling: 14.30-15.15 u jr, klass(( II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uue: t nacht geopend ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uue 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslu voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimf" zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, n kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkuni heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 ui~ IS KOENEKOOP, 071- Eerste Aalberse-lezing in Academiegebouw slecht bezocht LEIDEN» CAROLINE V De universiteit moet meer de markt op met haar koopwaar: hoogwaardige kennis en onder zoek. Want het Nederlandse en buitenlandse bedrijfsleven heeft steeds meer behoefte aan ken nis om hoogwaardige industrië le produkten te ontwikkelen. Daarvan moeten universiteiten profiteren door hun aandeel in het 'derde geldstroom-onder zoek' te vergroten: onderzoek dat wordt betaald door instel lingen en bedrijven. „De universiteit neemt steeds belangrijkere plaats in in onze economie. De academie moet haar bestaansrecht steeds meer bewijzen met haar maat schappelijke bijdragen. Want de financiering van het weten schappelijk onderzoek door de overheid is niet meer vanzelf sprekend. Maar als Nederland niet oppast, sluiten bedrijven belangrijke onderzoekscontrac ten met buitenlandse universi teiten en laten we belangrijke kansen voorbij gaan", waar schuwde professor dr. L. Geel hoed, secretaris-generaal het ministerie van economische zaken, gisteravond in het Aca demiegebouw van de Leidse Rijksuniversiteit. Het onderwerp was zeer actu eel maar de belangstelling ma tig. Zo'n 40 studenten en toe hoorders bevolkten het Groot Auditorium aan het Rapenburg. Onder het motto 'de universiteit in de uitverkoop' hield profes sor Geelhoed hier de eerste Aal- berse-lezing. Dat motto had de topambtenaar van economi sche zaken niet zelf bedacht, maar was afkomstig van de Leidse studentenvereniging Au- gustinus. De studentenvereniging is de initiatiefnemer van de Aalberse- lezing, een jaarlijks terugkeren de wetenschappelijke lezing vernoemd naar oud-minister P. Aalberse, één van de oprichters van Augustinus. De lezingen hebben steeds een terugkerend thema: 'de universiteit en haar grenzen'. Het derde geldstroom-onder zoek is zo'n grens. De universi teit, getroffen door flinke over heidsbezuinigingen op haar on derwijs- en onderzoeksbudget - de zogenaamde eerste en twee de geldstroom - moet meer en meer op zoek naar andere geld schieters. Een deel van die in komsten kan worden verkregen door opdrachten van bedrijven en instellingen die verlegen zit ten om hoogwaardige kennis. Maar volgens sommigen be staat het gevaar dat de kritische, onafhankelijke positie van de universiteit verloren gaat als zij haar oren teveel laat hangen onze economie. foto henk bouwman naar de wensen van het be drijfsleven. Wetenschappers vrezen een te grote invloed van opdrachtgevers op de onder zoeksvraag, het verloop en de openbaarheid van de resulta ten. Volgens Geelhoed is er echter geen vuiltje aan de lucht. Ten minste, als de universiteit 'haar kwaliteit, onafhankelijkheid, in tegriteit en afstandelijkheid' goed in de gaten houdt. Geel hoed benadrukte dat de univer siteit nooit afhankelijk mag worden van het bedrijfsleven als het gaat om haar voornaamste taken: het opleiden van studen ten en het doen van fundamen teel wetenschappelijk onder zoek. „Het kan en mag niet zo zijn dat de overheid haar ver antwoordelijkheid voor deze publieke taken opzij schuift." Maar hij vindt wel dat de uni versiteiten meer hun best moe ten doen om opdrachten van het bedrijfsleven binnen te sle pen. „Die opdrachten en con tracten kunnen ook fundamen teel onderzoek betreffen en op die manier een stimulans bete kenen voor het andere onder zoek aan de universiteit." In 1992 werd ruim 17 procent i het totale universitaire bud get besteed aan derde geld- stoom-onderzoek, zo hield Geelhoud zijn gehoor voor. De Leidse universiteit heeft daarbij een plekje in de achterhoede: ruim 10 procent van haar on derzoeksbudget bestaat uit der de geldstroom-onderzoek. In ternationaal gezien lopen Ne derlandse universiteiten achter: 1,1 procent van alle universitair onderzoek wordt betaald door het bedrijfsleven. „Dat percentage ligt in Enge land, met 8 procent, bijvoor beeld veel hoger. Maar als de Nederlandse universiteiten een deel van de sterk in opkomst zijnde kennismarkt willen ver overen, moeten zij zich meer op de buitenwereld richten, con curreren en flexibel zijn." „De markt wil Vrouwe Acade mia niet kopen, want zij is niet te koop! Maar zij heeft wèl koopwaar." 'Wijk wordt voor ouderen steeds minder leefbaar' WIM KOEVOET De VSB-bank trekt zich terug uit De Kooi. Het filiaal aan de Kooilaan is op vrijdag 14 juli voor het laatst open. Dit tot ontsteltenis van me vrouw J. van Roon, die zich zorgen maakt over het verdwijnen van verschillende voorzieningen uit de wijk waarin haar zieke schoonmoeder woont. „De bibliotheek en de bank. Dat zijn de enige uitjes die ik nog met haar kan maken. Beiden gaan nog dit jaar dicht. Het wordt tijd dat hier tegen wat gebeurt. In De Kooi hebben veel mensen hun ouders wonen, soms al tientallen jaren. Ouderen komen niet zo gauw in opstand. Maar ondertussen wordt het steeds minder leef baar voor ze." Woordvoerder J. van den Bosch van het dis trictskantoor van de VSB-bank mengt zich niet in die discussie. Hij heeft te maken met 'de trend in bankenland'. „VSB is bepaald niet de enige bank die centraliseert. Dat komt doordat er steeds hogere kwaliteitseisen, vooral ook qua veiligheid, aan bankgebouwen en perso wordt gesteld. Door centralisatie blijven er r der filialen over, maar wat er overblijft is een hogere kwaliteit" Hij wijst erop dat de VSB niet helemaal uit13 wijk verdwijnt. „De geldautomaat blijft. Mem uit de wijk die nog geen pas hebben waarn ze kunnen pinnen, zou ik willen oproepen er nog voor 14 juli één aan te vragen." De VSB-bank houdt na sluiting van het fili in De Kooi nog zes vestigingen over. Over ting van nog meer filialen zegt Van den Bos „Dat is nu niet aan de orde." Dat is gekoi voor sluiting van de Kooi-vestiging van de b< heeft volgens hem te maken met de hoge kos die zouden moeten worden gemaakt om bankgebouw aan de eisen te laten voldoen. B. Groeneweg van het wijkcomite' spre eveneens van een verlies. Hij heeft het verm den dat de ambulante handel, die zich dikw voor het filiaal posteert, ook een rol speelt het besluit om het bankfiliaal te sluiten. Vlasveld: 'Vers bloed' krijgt geen kans LEIDEN WIM KOEVOET LEIDEN» AAD RIETVELD CDA'er A. van Bochove heeft een nieuwe inkomstenbron voor de gemeente bedacht. Hij vindt dat Leiden de Waal-palen, die bij de herinrichting van de binnenstad verdwijnen, voor een tientje per stuk aan de man moet brengen. „Een joet voor een Waal-paal, daarvoor komen de mensen ze heus wel ophalen bij het Stadsbouwhuis", meen de Van Bochove. De gemeenteraad besprak gisteravond de nota Buiten ruimte binnenstad. De politiek was bijna unaniem enthousiast over het herinrichtingsplan voor de Leidse binnenstad. Zelfs de WD, uitgesproken tegenstan der van het verder autoluw ma ken van het centrum, sprak zijn waardering uit voor de nota. Het verdwijnen van de Leide- naartjes sprak zowat alle raads leden aan. Alleen GroenLinks en Leiden Weer Gezellig/De Groenen vroegen zich af of de gemeente de veiligheid van fiet sers en voetgangers nog wel kan waarborgen als de paaltjes ver dwenen zijn. „Die palen be schermen voetgangers en fiet sers tegen de auto", zei het gis teren beëdigde raadslid P. Dui- vensz. „Op dat punt maken wij ons een beetje zorgen." Wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) sprak de verwachting uit, dat de nieuwe inrichting van de bin nenstad de automobilist tot een andere houding zou brengen. Raadslid M. Vlasveld (LWG- /De Groenen) had daar geen vertrouwen in. Zij pleitte voor strenge controles, hoge boetes en de introductie van de wiel klem in Leiden. Suggesties waar Hillebrand niet op inging. Ze werd door bijna de hele raad gefeliciteerd met het nieuwe so ciaal statuut, waarin de werkge legenheid voor de 1700 Leidse gemeente-ambtenaren tot 1999 is gegarandeerd. Toch was PvdA-wethouder Hennie Koek (personeelszaken) gisteravond in de raadsvergadering 'ge schokt'. Dat kwam door Margje Vlasveld van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen. Die zei dat met het akkoord met het ge- meentepersoneel 'het stadhuis op slot gaat' en dat 'vers bloed' daardoor geen kans krijgt. Volgens Vlasveld, die overi gens wel instemde met het soci aal statuut, heeft de wethouder de ambtelijke organisatie juist geen goede dienst bewezen. Zij verweet Koek dat ze door haar knieën is gegaan voor de bon den. „Nu voor de ambtenaren werkgelegenheid is gegaran deerd, is de druk van de ketel. Ze kunnen weer achterover leu nen, ze zijn zeker van hun baan. Dat lijkt me slecht voor welke organisatie dan ook", zei ze tot grote ontsteltenis van Koek. Volgens de wethouder werkte juist de onzekerheid onder het gemeentepersoneel verlam mend. Door de bezuinigings operatie en de daarmee samen hangende vermindering met ze ventig tot tachtig arbeidsplaat sen waren Koek en de ambtena ren lijnrecht tegenover elkaar komen te staan. Na veel overleg zijn de amb tenaren en Koek toch tot over eenstemming gekomen. Ge dwongen ontslagen zijn tot 1999 uitgesloten, iedereen houdt zijn baan, zij het dat niet in alle gevallen de gemeente werkgever blijft. Voorts wil Koek proberen een fikse interne doorstroming op gang te bren gen. Dat moet wel omdat de ge meente sommige activit staakt en andere, nieuwe, dat ze een vacaturestop invoeren en kan ook niet g: deren dat de afgesproken tallen gehandicapten, vroi en allochtonen een betrel1 bij de gemeente krijgen. Vlasveld legde in haar be de nadruk op deze nadele: verweet de wethouder d: niet flink in de 'ambtelijk! heeft gesneden'. Koek reagf cynisch: „Ik moet echt evei komen van de onthulling mevrouw Vlasveld dat ze 1 mensen op straat zet, zod nieuwe mensen kunnen den aangenomen. Ik zou willen aanraden om haar eens te luisteren te leggen 1 Leidse gemeente-ambl Wellicht dat zij dan weer beide benen op de grond te staan." Burgemeester Voorhout in rk-commissie dialoog De bisschoppen hebben giste ren tijdens hun tweemaande lijkse vergadering de leden van de eerder dit jaar ingestelde be geleidingscommissie dialoog benoemd.' Tot de leden behoort M. de Goeij-Smulders, de bur gemeester van Voorhout. De commissie moet het gesprek in alle geledingen van de Neder landse kerkprovincie stimuleren en onder meer de behoefte aan een landelijke katholiekendag onderzoeken. Prof. dr. W. Derkse, hoogle raar aan de Technische Univer siteit Eindhoven en directeur van de Radboudstichting, wordt voorzitter van de dialoogcom missie. De andere leden zijn mr. B. Meulenbroek, vice-president van de rechtbank van Middel burg, en prof. dr. J. Wissink, hoogleraar aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht en de Rijksuniversiteit Groningen. De vijfde zetel is nog vacant. Bisschop A. van Luyn van Rotterdam en zijn collega M. Muskens van Breda brachten gisteren ook verslag uit van hun bezoek aan de manifestatie van de progressieve Acht Mei Bewe ging op 13 mei. Het was voor het eerst dat vertegenwoordi gers van de bisschoppenconfe rentie, zij het op persoonlijke ti tel, bij de jaarlijkse Acht Mei bijeenkomst aanwezig waren. Burgemeester M. de Goeij-Smul- ders. foto archief Bisschop M. Muskens heeft zijn ronde gedaan. De ken nismakingstrip langs de dekenaten in West-Brabant en Zeeland duurde zes maanden en was heel intensief. Hij trof een levende maar stevig krimpende kerk aan die zienderogen vergrijst. BREDA JOAN KLOOSTERMAN GPD Niet zozeer door de welvaart, maar veeleer vanwege een an der levensritme laat de jeugd de kerk massaal in de steek. „Toch is ze nieuwsgierig naar God." Die jeugd met de hulp van an deren terug te voeren naar de kerk - 'er komt een omslag' - beschouwt Muskens als één van zijn voornaamste taken. „Scholieren vragen me wel eens: Waarom komen jongelui eigenlijk niet in de kerk. Mijn antwoord is dan: omdat jullie zondagsmorgens pas thuis ko men. Jullie hebben geen tijd om naar de kerk te gaan. Jullie sla pen uit. Dat is het ritme van le ven. Dan zeg ik tegen die jonge ren: op zichzelf is dat niet zo erg. Godsdienst en die nacht, dat bijt elkaar niet. In de eerste eeuw van de kerk was de gods dienst altijd in de nacht. De kunst is nu mensen te vinden die de jeugd weten te boeien, met lezingen en muziek, mys tieke toestanden, om zo iets te ervaren van God." „Daar is ze heel erg nieuws gierig naar, want ze is anders dan die in de jaren zestig en ze ventig. Hun ouders werken alle bei, ze praten over materialisti sche dingen maar niet over zin- gevingsvragen. Niet over de die pere dingen van het leven. Die jongeren weten niks van God. Ze zoeken. Zijn onzeker of ze wel een baan kunnen vinden. Ze zitten met vragen en willen daar antwoord op hebben. Wat is de ziri van het leven. Het gaat erom dat er naast materialisme nog waarden zijn waar ze op een gebalanceerde manier mee om weten te gaan, net zoals met het dagelijks nieuws en hun Muskens' bisdom, maar dat niet alleen, moet het vooral hebben van versterking van de groepen vrijwilligers en pasto raal werkers om de kerk in Zuidwest Nederland draaiende te houden. Met 20.000 vrijwilli gers wordt die steeds meer een vrijwilligerskerk. Het aantal ac tieve priesters blijft teruglopen van nog 157 op dit moment tot zestig in het jaar 2001. Alle hens aan dek dus. Hij is in dit ver band ook blij met de aanwezig heid in zijn bisdom van de lan delijke priesteropleiding voor late roepingen, Bovendonk in Hoeven. „Dat is typisch voor deze tijd. Daar moeten we goed op inspelen. Dat permanent on der de aandacht brengen. Want nogmaals; verjonging van het kader is erg belangrijk." In de Terneuzense parochie bezocht de Bredase bisschop op zondag 14 mei een dienst waar in aan 46 jonge mensen het vormsel werd toegediend. Dat gaf hem moed. Hij noemt dat zonder aarzelen het hoogtepunt van zijn rondgang. De dag er voor bezocht hij samen met z'n Rotterdamse collega Van Luyn op eigen titel de jaarlijke mani festatie van de progressief ka tholieke Acht Mei Beweging. Dat contact is hem goed heval- len: „Daar moest iets gebeuren. We gaan nadenken hoever hoe het verder moet.' We zitten in een proces van positieve actie." Bisschop Muskens mist jeugd in de kerk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14