Leiden Elke dag markt tijdens Lakenfeesten Spannende 'soap' rond pension Witte Singel Overval op bank was een 'schreeuw om aandacht' Raadsel rond stoelen oor Stadsgehoorzaal Aardappelschimmel redding voor iep Mogelijk referendum over plan Noorderpark (/OENSDAG 14 JUN11995 hef* hennyvan egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Woonboot A C Woonbootbewo- I J ners van de Haar lemmertrekvaart zijn boos op Oegstgeest. De helft van de arken moet weg. Voetbalclubs Voetbalclubs in I Zoeterwoude kun nen niet verder meer be zuinigen. 'De rek is er uit', zegt een voorzitter. Trio loopt over auto's ifiden Drie Leidenaars zijn vannacht aangehouden wegens het vernielen van geparkeerde auto's op de Beestenmarkt. Het trio, 19 en 20 jaar oud liep over de daken van diverse auto's. Een wagen liep een gedeukte motorkap op. Van een andere auto was de voorruit vernield. De politie kon het trio in de Breestraat aan houden. Vrouw slaat echtgenoot met hakmes ifiden Een 56-jarige Leidse heeft gistermiddag haar 63-jarige echtgenoot verwond met een hakmes. Het echtpaar kreeg ruzie in de Anna van Burenhof. Toen de ruzie escaleerde, verwondde de vrouw haar man aan zijn arm. Die moest worden gehecht in het ziekenhuis. Zowel de man als de vrouw zijn aangehouden. De politie onderzoekt de zaak. Hijger valt vrouwen lastig Een onbekende 'hijger' heeft deze week al drie keer tele- bnisch vrouwen lastiggevallen. De man presenteert zich telkens ils VPRO-medewerker. Als de vrouw die wordt gebeld een aantal vragen goed beantwoordt, belooft hij haar een reisje. De vragen :ijn aanvankelijk vrij normaal, maar ze ontaarden al snel in ge- ïijg en gekreun. Man fietst in sloot Een 87-jarige Hagenaar is gisteravond met zijn fiets in le sloot langs de Broekweg terechtgekomen. Hij kon op eigen aacht de kant bereiken, maar maakte een verwarde indruk. )mdat onderkoeling niet werd uitgesloten, is de man naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Spuitbussen traangas gevonden De politie heeft gistermiddag bij een inval in een pand lan de Papengracht 102 spuitbussen met traangas, een startalar- npistool met knalpatronen en een stroomstok aangetroffen. De jewoner, een 24-jarige Leidenaar, was op het moment van de nval niet thuis. Vanochtend is hij aangehouden. ANNO 1895 Vrijdag 14 Juni )e Leidsche Wielrijdersvereeniging „All Right" tracht ook dit aar te organiseeren een tweeden internationalen wegwedstrijd iver 100 KM. Leiden - Utrecht en terug. Uitgeloofd wordt als ste eereprijs een zilveren beker ter waarde van 105; als 2de •erepijs een bronzen racer op rijwiel met medaille, geschonken loor den „A.N.W.-P." En verder verguld-zilveren, zilveren en ironzen medailles. ANNO 1970 vrijdag 13 juni let Pieterskerkplein zonder auto's, een wens van velen, bestaat nomenteel in Leiden. Begonnen is met de voorbereidingen van iet universitaire lustrum op dit feestterrein. Er wordt een stalen kelet gebouwd op het hele plein tussen de bomen en daar kan ;een auto bij. Het is zaak, dat we kijken hoe het met het parke de Leidse binnenstad gaat nu het plein enige tijd als par keerplaats uitvalt. Horeca weer massaal aanwezig den wim koevoet het college van burgemeester wethouders zeggen ze ner- ns van te weten. Maar Margje isveld (Leiden Weer Gezellig- le Groenen) meldde gister- ond in de raadsvergadering ;t grote stelligheid dat een {koppige gemeentelijke af- ardiging onlangs in België 850 >elen voor 500 gulden per ik heeft gekocht voor de te noveren Stadsgehoorzaal. Volgens Vlasveld lopen bur- meester en wethouders veel hard van stapel met de Stads- hoorzaal. In de begrotingen n de Stadsgehoorzaal, die ior zeven miljoen gulden Vrijwel elke dag is er in het Leidse centrum een markt tij dens de elfde Lakenfeesten die van donderdag 6 juli tot en met zondag 16 juli worden gehouden. In tegenstelling tot vorig jaar doet de Leidse horeca ook weer massaal mee aan het zomerfestijn. leiden henny van egmond Het programma is uitgebreider dan ooit. De Lakenfeesten wor den traditioneel geopend met de peurbakkentocht door het Leidse centrum. Gisteren werd het programma van de Laken feesten gepresenteerd. Het is de bedoeling dat behalve de Lakenmarkten in de week einden ook dagelijks markten in het Leidse centrum komen. Er komt bijvoorbeeld een bomen- markt, een kunstmarkt, een gro te oude ambachtenmarkt en een kinderen-en-dierenmarkt. ,,Het is ons streven de Laken feesten ook meer doordeweeks te laten plaatshebben", aldus Aad van der Luit, een van de or ganisatoren. Ook andere onderdelen worden uitgebreid of toegevoegd. Zo wordt de Dragonrace verleven digd met een optreden van de groep Japanse trommelspelers. Er komt een grootst Countryfes- tival, waarvoor al tientallen groepen hebben ingeschreven. En in het openluchttheater van de Leidse Hout zijn dit jaar voor het eerst ook culturele activitei ten, georganiseerd door de Werkgroep Leidse Houttheater. „Wij willen de Lakenfeesten meer over de stad spreiden. Dat de Leidse Hout erbij komt. vin den we dan ook erg fijn", zegt Van der Luit. Horeca Na een jaar afwezigheid doet dit jaar de horeca ook weer op gro te schaal mee. Rond de Bees tenmarkt is een heel program ma georganiseerd met optre dens van tal bands. Bekende namen als Rob Hoeke en Hans FOTO BEN DE BRUYN De honderdjarige iep op de Burcht in Leiden is gisteren door een medewerker van de Heidemij geïnjecteerd. wordt opgeknapt, is geen reke ning gehouden met ruim vier ton voor nieuwe stoelen, be toogde het raadslid. Wat haar ook niet aanstaat, is dat er zonder dat de gemeente raad daar kennis van draagt of goedkeuring aan heeft gegeven een speciale b.v. in de maak is voor De Waag en de Stadsge hoorzaal. Ambtenaar N. Smul ders, eerder belast met het mis lukte project Sleutelhof, is de beoogd directeur. Volgens cultuurwethouder P. Langenberg (D66) hoeft de op richting van de b.v. geen enkele verbazing te wekken. Hij beves tigde dat een notaris een con cept-akte heeft opgesteld. LEIDEN MONICA WESSELING De gevreesde iepziekte eist ook dit jaar in Leiden tientallen zo niet honderden 'slachtoffers'. Toch probeert de gemeente met het injecteren van een aantal 'extra speciale' iepen in elk ge val een enkele Ulmus (olm) voor het nageslacht te bewaren. Bovendien worden er, iepziekte of niet, ook dit jaar weer iepen aangeplant. „Er komen steeds nieuwe rassen op de markt die naar verwachting minder ge voelig zijn voor de ziekte", ver klaart boomspecialist J. Klijn- stra. De injectie met het anti schimmelmiddel is vergelijk baar met een vaccinatie. In het onderste deel van de stam wor den op een groot aantal plaat sen een paar druppeltjes 'ge neesmiddel' ingebracht. Het middel is een aardappelschim mel sterk verlengd met water. De iep reageert op de injectie met het vormen van anti-stof fen tegen de schimmel die iep ziekte veroorzaakt. De Heide mij, het bedrijf dat in Nederland deze techniek toepast, vertelt vanzelfsprekend niet welke aardappelschimmel deze won- derwerking heeft. De injectiemethode als pre ventie tegen de iepziekte is duur. Elke injectie kost één gul den en een 'beetje' iep, zoals die op de Burcht, moet elk jaar opnieuw tientallen spuitjes krij gen. „Maar de iep hóórt ge woon bij het beeld van Leiden. Op de oudste prenten staat de boom al afgebeeld. We hebben de afgelopen jaren al honder den bomen verloren. Zoals aan de Doezastraat, de Apothekers- dijk en de Oude Vest. Doodzon de, want bomen bepalen de sfeer van een straat", merkt hoofd sector wijkbeheer R. Roos op. De reddende spuit komt maar voor enkele tientallen bomen. De iep op de Burcht heeft in middels zijn portie gehad en ook voor de laatste iepen langs de Kanaalweg (er sneuvelde daar verleden jaar een be treurenswaardig aantal) staan de injecteurs van de Heidemij in de aanslag. De olmen op de begraafplaats Groenesteeg en de imposante boom tegenover café De Bruine Boon aan de Stationsweg staat ook een aan tal reddende druppels te wach ten. Boomspecialist J. Klijnstra is ervan overtuigd dat ook dit jaar in Leiden een fiks aantal dode, of in elk geval aangetaste iepen 'te betreuren' zullen zijn. Verle den jaar verloor de stad 227 ie pen. Iepziekte is ongelooflijk besmettelijk en wordt verspreid door de iepespintkever. Tot nu toe was de enige remedie zo snel mogelijk na het constate ren van een aantasting omkap pen van de iep en vernietigen van het hout. Nu is er de injectie als reme die bijgekomen. Voor zieke ie pen heeft dit geen zin: daarvoor blijft omhakken het enige dat rest. Overigens heeft al het op- ruimwerk van de gemeente al leen zin als ook de andere bezit ters van iepen (particulieren en provincie) aangetaste exempla ren meteen weghalen en mel den bij wijkbeheer, 071 - 167622. Dulfer treden op. Verder is er een karaokeshow, staat er een stand met tal van computer spelletjes en is er op zaterdag 8 juli een hele middag straatmu ziek. Bij de Grote Beer staat dit jaar ook weer een tent. Behalve de finale van het straatmuziekcon cours De Gouden Pet wordt ook de provinciale finale van Kinde ren voor Kinderen op die plek gehouden. Deelnemende kin deren proberen via deze finale in het Vara-koor te komen. An dere hoogtepunten tijdens de lakenfeesten zijn het Wereld Circus Carré op het terrein van de Groenoordhallen, Leiden Culinair en Werfpop. Van der Luit is tot nu toe heel tevreden over de voorbereiding van de lakenfeesten. In tegen stelling tot voorgaande jaren zijn er nauwelijks problemen. „Het is een maand voordat de feesten beginnen en alle pro gramma's heb ik al binnen. Het is nog nooit zo'n rustige voor bereiding geweest." LEIDEN WIM KOEVOET Als het aan raadslid Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig- /De Groenen) ligt, krijgt Leiden dit jaar zijn tweede referendum. Zij kondigde gisteravond in de raadsvergadering aan dat zij in de volgende bijeenkomst van de raad, in juli, een aanvraag zal indienen voor een volksraadple ging over het bestemmingsplan dat betrekking heeft op het ge bied tussen Willem de Zwijger laan en het Noorderpark, waar een verpleeghuis plus 69 aan leunwoningen moeten komen. Vlasveld is tegen dit bouw plan omdat het ten koste gaat van het Noorderpark. Het raadslid staat er in de raad zo'n beetje alleen voor. Haar aan vraag wordt alleen gehonoreerd als minstens dertien raadsleden vóór stemmen. Maar zij houdt nog een troef kaart achter de hand: medewer kers van haar partij zijn gister avond reeds begonnen met het inzamelen van de 4500 handte keningen die nodig zijn om een referendumaanvraag door bur gers geldig te maken. Vlasveld houdt er rekening mee dat de gemeenteraad net als bij het Koninklijk Militair Invaliden huis (KMI) haar aanvraag af wijst maar niet om een aan vraag vanuit de bevolking heen kan. Vlasveld wijst op de vele en grote gelijkenissen met de kwestie KMI. De bouwer van het omstreden appartementen complex aan de Kernstraat had al enkele vereiste paperassen in zijn bezit terwijl het gemeente bestuur nog over het bestem mingsplan moest beslissen. Met het bouwplan in Leiden- Noord is iets dergelijks aan de hand. De raadscommissie ruim telijke ordening heeft alle be zwaren tegen het bouwplan on gegrond verklaard en een 'ver klaring van geen bezwaar' van de provincie kan nu elk mo ment afkomen. Direct daarna kan de bouwvergunning wor den verleend. Het bestem mingsplan voor het gebied rond het Noorderpark komt echter in de raadsvergadering van medio juli aan de orde. De omwonen den leggen zich niet neer bij de besluitvorming van het stadsbe stuur en willen via een referen dum alsnog hun zin krijgen. Vlasveld wil de tussenliggende periode gebruiken om de hand tekeningen binnen te halen. Zij kan daarbij rekenen op de steun van de pas opgerichte Vrienden van het Noorderpark. Voor de raadsvergadering in juli moeten de eerste 1500 handtekeningen binnen zijn. Daarmee kan uitstel van het be sluit over het bestemmingsplan worden afgedwongen, herinnert Vlasveld zich nog van het vorige referendum. Probleem zou wel kunnen zijn dat er op korte ter mijn geen verkiezingen worden gehouden waaraan het referen dum kan worden gekoppeld. „Maar in de verordening is dat geen vereiste", aldus Vlasveld. Net zo zeker als het raadslid van haar zaak lijkt, toonde zich wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening). Hij wees erop dat een 'overgrote meerderheid' in de raadscom missie heeft ingestemd met een speciale procedure zodat de bouw van het verpleeghuis plus aanleunwoningen versneld kan beginnen. Het spoedeisend be lang staat volgens de wethouder in het geheel niet ter discussie. „Als het te lang duurt vervallen er woningbouwsubsidies en contracten met aannemers. De woningbouwvereniging lijdt in dat geval een schade van zo'n 30 mille per maand." Bij Leiden Weer Gezellig/De Groenen haalt men hierover de schouders op. „Al die verhalen kennen we nu wel. De kwestie Koninklijk Militair Invaliden huis is nog geen drie maanden oud." Vlasveld wil het verpleeghuis, als was het een tunnel, over de Willem de Zwijgerlaan heen bouwen. „Dan hoeft er tenmin ste geen groen te worden opge offerd." Een andere mogelijk heid is volgens haar de huidige locatie van het slachthuis, dat naar de Groenoordhallen ver kast. 'Agenaar intimideert volop EN HAAG/LEIDEN AAD RIETVELD luren die door de ramen foto's ouden maken van de gasten, en gemeente die brieven zou ichterhouden, een eigenaar en en beheerder die buurtbewo- ïers bedreigen met geweld, in- imiderende nachtelijke telefo- lades en op de achtergrond en Russische zakenman die let pand voor zeven ton zou villen kopen om er een bor- leel van te maken: de rel rond let pension Witte Singel 80 'an J. van Herwaarden heeft al- ingrediënten van een span- lende soap-serie, isteren troffen de partijen el- :aar weer voor de rechter in lort geding, bij een nieuwe po- ing van de gemeente om het •ension gesloten te krijgen, daar net als de vorige keer - lat was op 25 april - lijkt die aiis nihil. „De oplossing van lit conflict ligt niet in de echtszaalzei rechtbankpre- ident D. Allewijn. De spanning rond het pen- ion aan de statige singel is luizenhoog opgelopen. Vol lens ambtenaar E. Kokx van de [emeente Leiden regent het klachten sinds Van Herwaar den in april van het vorig jaar de zaak van de familie Witte overnam. Het pension, dat in het nieuwe bestemmingsplan Vreewijk geen plaatsje heeft gekregen, zou weer volop wor den gebruikt. Volgens Van Her waarden zijn de omwonenden domweg teleurgesteld, omdat hun verwachting dat het pand zijn hotelfunctie zou verliezen nadat het van eigenaar wissel de niet is uitgekomen. „Ik heb geprobeerd als goede buren met ze om te gaan. maar het enige dat ze zeggen is dat ze al le middelen zullen gebruiken om mij daar weg te krijgen." Van Herwaarden zegt dat hij met de aankoop van het pand ook het recht heeft overgeno men om er een pension te drij ven. De rechtbank heeft dat in het eerste geding bevestigd. Toen kreeg de eigenaar toe stemming om voorlopig op de begane grond en de eerste ver dieping van het pand kamers te verhuren. Van Herwaarden zegt dat de familie Witte ook kamers op de tweede verdie ping verhuurde en wil dat ook. De gemeente en de buurt be strijden dat Leiden daagde Van Herwaar den gisteren voor de rechter, omdat de pensionhouder de eerdere rechterlijke uitspraak aan zijn laars zou hebben ge lapt. Na 26 april verhuurde hij nog kamers op de tweede ver dieping. „Eén keer", gaf Van Herwaarden toe. „Er stond een bus met buitenlandse studen ten voor de deur, die al in janu ari hadden geboekt en die ik nergens anders kon onder brengen." Een foute beslissing, vond Allewijn. „Aan een rech terlijke uitspraak heb je je te houden." Volgens mevrouw Kokx is Van Herwaarden onbetrouw baar. „Het blijkt dat hij nooit de bedoeling heeft gehad zich te houden aan de rechterlijke uitspraak. Dit is symptoma tisch voor het gedrag van me neer Van Herwaarden." Pas met volledige sluiting van het pension is het probleem vol gens de gemeente uit de we reld. Maar dat ging Allewijn veel te ver. Zeker nu Van Her waarden getuigen heeft opge spoord die beweren dat de fa milie Witte niet, zoals de buurt beweert, slechts mondjesmaat kamers zou hebben verhuurd. Bewijsmateriaal dat Allewein niet zomaar terzijde wilde schuiven. De gemeentelijke commissie voor beroep- en be zwaarschriften heeft op grond van die getuigeverklaringen al geadviseerd ook de tweede ver dieping weer vrij te geven voor verhuur. Een buurtbewoner vroeg de rechter ten minste op te treden tegen de intimidaties van Van Herwaarden en de inwonende beheerder van het pension. „De dreiging dat in het pand een bordeel zou komen speelt al sinds de overname. En als er weer een rechterlijke uitspraak is geweest worden wij bedreigd met geweld. Dan krijg je tele foontjes dat je een klap voor je kanis kan krijgen en dat ze je aan gort komen slaan." Van Herwaarden beaamde dat hij omwonenden intimi deert. „Volop", zei hij. „Maar daar ben ik mee begonnen na dat de buurt ons ging intimide ren. Er worden foto's gemaakt door de ramen, de mensen lig gen met hun oor tegen de voordeur om te horen wat er gebeurt, het hotelbordje is van de gevel gehaald en de beheer der wordt achtervolgd zodra hij een voet -buiten de deur zet." „Eén van de buurtbewoners heeft zelfs haar zoon verboden met mij qjn te gaan", zei Van den Herik. Maar dat werd door de betreffende vrouw ontkend. Allewijn vond Van Herwaar den geen erg slimme onderne mer. „U moet zorgen dat die escalatie stopt. Dót is goed on dernemerschap. Deze zaak leent zich uitstekend voor een gesprek tussen alle partijen. Maar het klimaat voor zo'n bij eenkomst is er niet." Mensen die met 'proceslust' door het leven gaan, zei Alle wijn, „kunnen met deze zaak en alle procedures er omheen nog jaren voort." Hij liet door schemeren dat zowel de ge meente - die het pension wil sluiten - als Van Herwaarden - die ook de tweede etage bij het pension wil betrekken - van hem niet hun zin krijgen. In het kort geding doet de rechtbank op 20 juni uitspraak. Man vroeg bij aanhouding om lange gevangenisstraf DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een schreeuw om aandacht. Zo typeerde advocaat, mr. J. Ver- steegh de overval die een 48-jarige Leidenaar op 16 april 1993 pleegde óp het ABN-Amro filiaal aan de Stationsweg te Lei den. Voor de Haagse rechtbank gaf de Leidenaar gisteren toe dat hij met een alarmpistool de bank was binnengelopen. 'Het is geen echte, hoor', riep de overvaller tot verbazing van het personeel. Er zaten ook geen kogels in. „Dan kunnen er al leen maar gekke dingen gebeu ren", zei de verdachte gisteren. Hij had in de bank gezegd dat ze de politie maar moesten bel len. Later zou de man tegen de agenten verklaren; „Geef mij maar een lange gevangenis straf." Volgens de verdachte en zijn raadsman was het de Leidenaar alleen om onderdak te doen ge weest. De man is psychiatrisch patiënt. Zijn huis zou destijds ontruimd worden omdat hij zijn hypotheek niet meer afloste. Zijn uitkering werd gestopt om dat hij zijn heronderzoeksfor mulieren niet meer had inge vuld. Met het stoppen van de uitkering verviel ook 's mans ziektekostenverzekering zodat hij niet meer naar de psychiater kon, hetgeen dringend nodig was. Zodoende ging mijn cliënt een overval plegen om in de gevangenis onderdak en hulp te krijgen", aldus de raads man. De Leidenaar stond gisteren ook nog terecht voor een twee tal vernielingen. Vanuit zijn toenmalige woning aan de Morssingel zou hij bloempot ten, tegels en lege sherryflessen hebben gegooid op geparkeerde auto's. De man ontkent dat. „Ik gooide ze naar een lantaarnpaal aan de overkant, ik heb geen auto geraakt." Zowel de psychiater als de re classering constateerden dat de alcoholverslaafde man gestoord is en behandeling behoeft. Zij adviseerden TBS met verple ging. Inmiddels heeft de man een tweede overval, op precies de zelfde wijze gepleegd in Dordrecht, alwaar hij volgende week donderdag terecht moet staan. Officier van justitie, mr. E. Kooien, had overleg gevoerd met de aanklaagster in Dordrecht. Voor een eventueel TBS-vonnis is behalve psychia trische rapportage ook de me ning van een psycholoog nodig en dat rapport is nog in de maak. Aanklaagster KQolen ging ervan uit dat de rechtbank Dordrecht in de nieuwe zaak in derdaad tot een TBS-vonnis komt en eiste gisteren in dat verband om juridisch-techni- sche redenen slechts een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Uitspraak 27 juni.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13