Leidsch Dagblad Kamer wil grenzen aan groei Schiphol Geen plant komt bij de klant Leiden in aanval tegen 'omkoping' Den Haag Frankrijk dreigt zijn grenzen dicht te houden Lange files na ongeval Van Duyn neemt Hotel Noordzee over GOED NIEUWS DINSDAG 13 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40797 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Ziekteverzuim 3 Het ziekteverzuim is in 1994 met 1,5 procent gedaald van 8,1 tot 6,6 procent. Dat scheelt meteen zes miljard. Rwanda 5 Amnesty meldt dat soldaten van het voor malige regeringsleger van Rwanda op grote schaal j illegaal wapens krijgen. Buiten schilderen 7 Tijdens het komende Zomerschilderfestival in Katwijk wordt het buiten schilderen nieuw leven ingeblazen. Verdeeldheid binnen regeringsfracties Het ziet ernaar uit dat een krappe meerderheid van de Tweede Kamer aanstuurt op het beperken van de groei van Schiphol. Zij kiest voor verlenging van de nachtelijke vlieg- beperkingen met een uur, tot zeven uur 's ochtends. Voorts bindt zij de groei aan maxi maal 10.000 ernstig geluidbelaste woningen. Beide standpunten zijn neergelegd in mo ties van PvdA-woordvoerder Van Gijzel. Volgens minister Jorritsma (verkeer en water staat) maken deze opvattingen het uitgroeien van Schiphol tot 'mainport' onmogelijk. De ministers Jorritsma en De Boer tijdens het debat over de groei van Schiphol. den haag jan kuys haags redacteur op afkwam, kende een anticli max. Jorritsma wenste de 19 in- moties niet van een Het bijna elf uur durende ka- reactie te voorzien. De minister nierdebat over het miljarden- wil eerst overleg binnen het ka- project Schiphol, waar gisteren binet. Daardoor bleef onduide- slechts een handjevol bezoekers lijk in hoeverre (en welke) be- Advertentie van 25.000 gulden leiden hans koenekoop Het offensief van Leiden tegen de vermeende 'omkooppraktij ken' van Den Haag kost 25.000 len. Vandaag staat in het Fi nancieel Dagblad een pagina grote advertentie waarin Leiden zichzelf aanprijst als ideale stad voor de vestiging van bedrijven. Als illustratie is een verkeers bord gebruikt dat duidelijk moet maken dat Den Haag, op 13 kilometer afstand van Lei den, de verkeerde afslag is. ,,We hebben dat getal niet veran derd", sneert hoofd communi catie J. Maat. Met de advertentie wil Leiden buurgemeente Den Haag te rechtwijzen. Leiden vindt de manier waarop Den Haag het Amerikaanse bedrijf Software Support Incorporated heeft ge lokt (met een premie van een half miljoen gulden) verwerpe lijk. Vooral omdat het Ameri kaanse bedrijf al een huurcon tract had getekend voor een pand aan de Leidse Plesman- laan. De Leidse wethouder Walen kamp (economische zaken) gaf luxemburg peter de vries correspondent België heeft gisteren woedend gereageerd op het dreigement van de Franse minister van bin nenlandse zaken Jean-Louis Debré om de afschaffing van de grenscontroles (zoals afgespro ken in het Schengen-verdrag) nogmaals met zes maanden op te schorten. De Belgische minis ter van binnenlandse zaken Vande Lanotte noemde het idee 'onzinnig'. De Nederlandse staatssecre taris van buitenlandse zaken, Patijn, reageerde tijdens een EU-vergadering in Luxemburg laconiek. Volgens hem gaat het slechts 'om de persoonlijke me ning van een Franse minister'. Het Schengen-verdrag regelt de opheffing van de paspoortcon troles en de samenwerking tus sen politiediensten in de grens streken. De aanvaring markeert de groeiende irritatie tussen de Be nelux en Frankrijk over de be- Deze week heeft A&P samen met Friki een heel lekkere leuke actie bedacht. Tegen inlevering van 3 Friki controle nummers, u vindt ze op de drie nieüwe internationale kipgerechten van Friki, ontvangt u een origineel schort GRATIS. Zie de actiefolders in de winkel En de bijzondere kipgerechten, kakelvers en in tien minuten op tafel, zijn van de week ook nog eens extra lekker geprijsd. Kip in saus kerriesaus, oosterse saus of italiaanse saus pakje ca. 250 gram per 250 gram NU perkingen op de groei van Schiphol voor het kabinet ac ceptabel zijn. Het kabinet rea geert eind deze week schriftelijk op de voorgelegde kameruit spraken. Duidelijk is in elk geval dat de uitbreidingsplannen van Schip hol verdeeldheid zaaien binnen de regeringscoalitie. PydA en D66 proberen een verdere groei van de luchthaven boven 40 miljoen passagiers te verhinde ren. Het kabinet, WD en CDA voelen daar niets voor. Het is nog niet helemaal dui delijk of een meerderheid een begrenzing van Schiphol voor haar verantwoording neemt. Door de stemverdeling kunnen vertegenwoordigers van klein rechts, CD of AOV de weeg schaal naar de ene of de andere kant doen doorslaan. Vast staat wel, dat de Tweede Kamer kiest voor de aanleg van een vijfde baan, parallel aan de Zwanen- burgbaan. Dat komt door D66, dat in deze kwestie de zijde van WD en CDA heeft gekozen. D66-woordvoerder Van 't Riet beklemtoonde 'met de beste wil ter wereld' geen voordelen te kunnen zien in een vijfde ge draaide baan (5G) boven een vijfde parallelle baan (5P). Pagina 14: Onkundigen bepa len toekomst Schiphol. in een eerder stadium al aan dat de strijd om bedrijven binnen te halen steeds harder wordt. „Maar aan cadeautjes weggeven en omkoping doen wij niet mee", zei hij toen. De adverten tie in het Financieel Dagblad is bedoeld al» een eerlijke vorm van co#ncurrentie. „Natuurlijk zinspelen wij in de advertentie op het in onze ogen laakbare gedrag van Den Haag; maar de advertentie is er in de eerste plaats op gericht bedrijven te interesseren voor vestiging in Leiden. We hebben voor het Financieel Dagblad ge kozen omdat juist die krant door beleggers en ondernemers wordt gelezen", zegt Maat. De tekst van de advertentie kent de bekende lokkertjes. Lei den profileert zich als gemeente met hoogwaardige kantoorloca ties pal naast het centraal sta tion, optimaal bereikbaar door haar ligging aan de snelwegen A4 en A44 en met Schiphol op vijftien minuten rijden. 'Daar om geen financiële lokkertjes, maar een op rendement gericht werkklimaat', aldus de adver tentietekst. strijding van de (drug)criminali- teit, maar ook over de oprich ting van de Europese politie dienst Europol. De Franse pre sident Chirac kapittelde vrijdag avond premier Kok al over het volgens Parijs veel te lakse drug beleid en de té hoge eisen die Den Haag aan Europol stelt. Chirac heeft daarbij volgens het dagblad Le Monde zelfs ge dreigd de grenzen weer hele maal te sluiten als Nederland niet harder optreedt tegen de drughandel. Volgens Patijn „is dat moeilijk in overeenstem ming te brengen met het inter nationale recht". De moeizame onderhande lingen over Europol moeten over twee weken, op een EU- topconferentie in Cannes, wor den afgerond. De Benelux eist dat het Europese Hof van Justi tie toezicht verwerft over de nieuwe politiedienst. Volgens Britse onderhandelaars is een akkoord echter binnen handbe reik en zouden de Benelux-lan- den inbinden. abbenes Een botsing tussen een bedrijfswagen en een vrachtauto heeft gisteren op de rijksweg A44 (Amsterdam-Den Haag) tot forse files ge leid. Volgens de politie heeft het verkeer urenlang hinder van het ongeval ondervonden. Rijkswaterstaat was tot 's avonds laat bezig om de be schadigde vangrail te vervangen. Daardoor moest in beide richtingen één rijbaan worden afgesloten. Het ongeluk gebeurde toen een 28-jarige Hoofddorper met zijn bedrijfswagen de vangrail raakte op de afslag naar Abbenes. De man verloor de macht over het stuur, stuiterde de weg weer op en raakte de vrachtwagen, bestuurd door een 35-jarige man uit Veghel. Die ramde vervolgens over een lengte van honderd meter de vangrail. Bij het ongeluk vielen geen gewonden. FOTO HIELCO KUIPERS noordwij k/rijnsburg paul de vlieger Rijnsburger Cor van Duyn heeft het Noordwijkse hotel Noord zee overgenomen van de Engel se Principal Hotel Group. Deze keten heeft het hotel aan de Ko ningin Wilhelminaboulevard af gestoten omdat het buiten haar nieuwe bedrijfsopzet valt. De Engelsen willen zich vooral toe leggen op hotels in grote ste den. Cor van Duyn ziet voor 'Noordzee' grote kansen. De Rijnsburger wil het hotel de ko mende tijd een 'vriendelijker' en 'uitnodigender' karakter ge ven. Architectenkantoor Korbee werkt inmiddels aan ontwerpen voor een grondige face-lift. Zo wil Van Duyn dat het parkeer terrein pal voor het hotel ver dwijnt. Ook wil hij het restau rant uitbreiden. Noordzee, met zijn gezichts bepalende torentje, telt 88 ka mers, verscheidene vergaderza len, een eigen zwembad en een sauna. Hoeveel Van Duyn voor het hotel heeft betaald, wil hij niet prijsgeven. Wel dat het om Project tegen drugverslaving in Katwijk katwuk peter van der hulst Katwijkse jongeren die hun toe vlucht dreigen te zoeken in het gebruik van drugs, krijgen bin nenkort de helpende hand toe gestoken. Op initiatief van het Platform Verslavingszorg is een project ontwikkeld, waarbij de jongeren een zinvolle dagbeste ding wordt geboden, zoals werk, ontspanning en sport. Het project is de afgelopen maanden in stilte voorbereid. Iedere deelnemer krijgt hulp bij de oplossing van zijn of haar specifieke problemen. Naast deze deelnemers richt het project maatschappelijke integratie zich ook op ex-ver- slaafden. Bij de gemeente Kat wijk is inmiddels een aanvraag ingediend om voorlopig voor twee jaar met het project van start te kunnen gaan. De poli tiek moet zich nog over het plan uitspreken. Interplant, simulatiebedrijf voor werkzoekenden leiden annet van aarsen Het bedrijf bestaat nog maar sinds een maand, maar de werknemers hebben het zo druk dat ze al regelmatig moeten overwerken. Interplant, een Leidse onderneming in ka merplanten, hydrocultuur en keramiek, maakte een vliegende start. Dat is op zich niet zo bijzonder, ware het niet dat de zaken bij Interplant slechts schijn zijn; het bedrijf bestaat alleen op papier. On danks de grote stroom orders komt er in wer kelijkheid nooit een plantje bij de klant. En al is er de laatste weken volgens de bedrijfsad ministratie veel handel ingekocht, de niet be staande opslagruimte blijft opvallend leeg. Voor de goede orde,' het gaat hier niet om een slimme manier om geld wit te wassen. In terplant is een simulatiebedrijf, opgezet door het scholingsinstituut van de Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek, dat zaken doet met andere bij de 'Simnet-centrale' aangesloten simulatiebe- drijven. In het professioneel ingerichte kan toor aan de Donizettilaan doen werkzoeken den praktijkervaring op, bijvoorbeeld als boekhouder, secretaresse, commercieel of ad ministratief medewerker. Negentien mensen rennen zich op dit moment de benen uit het lijf om van Interplant een 'winstgevend be drijf te maken. Ze vinden het werk zo leuk dat ze bijna zijn vergeten dat het allemaal niet echt is. „je weet dat het geen echt bedrijf is, maar op een gegeven moment heb je dat helemaal niet meer door", zegt Marijke Supheert, com mercieel medewerker. „Ik was na een weekje helemaal verslaafd, ontzettend fanatiek." Ze woonde dertien jaar in de Verenigde Staten en besloot vorig jaar om met haar dochtertje te-" rug te keren naar Nederland. „Ik sprak bijna geen woord Nederlands meer en bovendien had ik nauwelijks papieren op zak. Dan wordt het wel heel moeilijk om werk te vinden. Het arbeidsbureau gaf me de kans om een oplei ding te volgen. Bij Interplant heb ik nu vijf weken kunnen proeven hoe het is om als commercieel medewerker aan de slag te Pagina 11: 'Wat geld betreft is het net mono- poly". Jongerengemeente /t De Remonstrantse I 2 Broederschap heeft de jongerengemeente Arminius als zelfstandige gemeente erkend. Beesten worden afgemaakt na TBC-besmetting noordwuk paul de vlieger De dierenweide aan de Freesia- laan in Noordwijk wordt ont ruimd. Dit betekent dat alle die ren moeten worden afgemaakt, waarna er sectie op wordt ver richt. De gemeente Noordwijk, de veterinaire inspectie en het ministerie van volksgezondheid hebben dit besluit gisteren ge nomen. Onder meer zo'n twin tig geiten en acht damherten moeten worden gedood. De ontruiming is nodig van wege de TBC-besmetting onder de dieren in het weitje in Noordwijk-Binnen. Enkele we ken geleden stierf een lama aan rundertuberculose en onder zoek heeft uitgewezen dat de ziekte zich onder andere dieren heeft verspreid. Omdat er ge vaar is voor de volksgezondheid runder-TBC is ook besmette lijk voor mensen is tot de ontruiming besloten. Verder is bekend geworden dat ook in de dierenweide in de wijk Boerenburg, tussen de Adr. Mouriszweg en de Sartorius- straat, TBC is geconstateerd. Een lama in deze weide blijkt de ziekte onder de leden te hebben en zal worden afgevoerd. Over eventuele vervolgmaatregelen voor deze dierenweide wordt nog overlegd. De dierenweide aan de Freesialaan wordt nog deze week ontruimd. Daarna wordt de weide omgeploegd en wor den de hokken ontsmet. Even tueel keren later nieuwe dieren op het terrein terug. Wassenaarse bijt tandarts wassenaar kees van kuilenburg Een 24-jarige vrouw uit Wasse naar heeft gistermiddag haar tandarts gebeten en geslagen. Ook koelde de vrouw haar woe de op de inventaris in de be handelkamer. De behandeling van de vrouw was bijna afgelo pen toen zij uit de stoel vloog en de 52-jarige tandarts te lijf ging. De oorzaak van de woede-uit barsting is bij de politie nog niet bekend. De vrouw, die verge zeld werd van haar echtgenoot, wordt vandaag door de politie nader aan de tand gevoeld. HET WOORD IS AAN Euripides Een vrouw ziet van haar man al leen het goede als zij verstan dig is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen Vannacht opklaringen en droog Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Overdag toenemende be wolking en tegen de middag van het oosten uit regen. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Wind uit noordwest tot west, zwak tot matig, rond kracht 3. Aan de kust en op het IJsselmeer later toenemend tot vrij krachtig, 5, in het Waddengebied tot krachtig, 6. Conflict KLM en vliegers nog niet opgelost amsterdam gerard van putten De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers en de KLM hebben nog geen overeenstem ming bereiïct over de voorwaar den voor een onderzoek naar de kosten van vliegers. Dat hebben zij vanmorgen laten weten aan de president van de Amster damse rechtbank mr. R. Gisolf. Die zal donderdagmiddag uit spraak doen in het kort geding tussen de KLM en de vliegers. De KLM en de vliegers heb ben gisteren de hele dag over legd, maar kwamen niet tot een redelijke oplossing. Beide partijs en blijven van mening verschil len over de vraag hoe het on derzoek moet worden uitge voerd. 'een miljoenentransactie' gaat. De werkgelegenheid voor alle medewerkers is volgens de nieuwe eigenaar gewaarborgd. Rijnsburger Van Duyn kocht in Noordwijk eerder het Beach Hotel. Hij knapte dat op, exploi teerde het enkele jaren en ver kocht het aan de eigenaars van Hotel Oranje en Boulevardho tel. nu naar de winkel. Daar vindt u ook de voorwaarden. En de Nlvea-produkten. Nivea Body Milk, flacon 250 ml Als u een van deze Nlvea pro- dukten koopt, krijgt u nu een- fantastische strandtas, ter waarde van 7.50 cadeau!* Ziet u uzelf al lekker liggen zon nen op het warme zand? Dan Deze week alleen bij Albert Heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 Juni as.' zolang de voorraad strekt. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters: Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrl|dag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1