Leiden Kopermolen huiverig voor avondwinkel GestolenPilgrimvlag terug naar Delf shaven Bijenmarkt Buurtfeest Stevenshof valt in het water Mysterieuze brievencampagne voor Chinese televisiezender - [BAANDAG 12 JUN11995 ;hef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -35 Beestenmarkt 8Horeca-ondernemer Jaap Huschkazietde Beestenmarkt verloederen. 'Op zich heeft dit plein al les in zich om een gezellig plein te zijn'. Eigen Huis 9 De vereniging Eigen Huis stapt naar de rechter om de verkoop van 21 woningen in Kerk en Zanen in Alphen door te laten gaan. Wegenwacht bevrijdt kind leiden De wegenwacht moest er zaterdagmorgen aan te pas ko men om een anderhalfjaar oud meisje uit de auto van haar moeder te bevrijden. Het kind had alle portieren van binnenuit afgesloten, terwijl de sleutels in het contact zaten. Toen het de 32-jarige moeder niet lukte het kind te bewegen zelf de portieren van het slot te halen, schakelde zij de politie in. Die riep uitein delijk de hulp van de wegenwacht in. Zoons grijpen snorfietsdief leiden Dankzij het ingrijpen van haar zoons heeft een 67-jarige bewoonster van de Vestestraat nog altijd haar snorfiets. Toen zij zaterdagavond bij hun moeder weg gingen, zagen de zoons hoe j. een 16-jarige Leidenaar probeerde het vervoermiddel mee te ne- 1 men. Na een korte achtervolging konden de mannen de dief in i de kraag vatten en overleveren aan de politie. Man gepakt met 'gevonden' computer leiden Een 31-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdagochtend gearresteerd nadat hij in de buurt van de Havenkade probeerde een gestolen schootcomputer te verkopen. De man verklaarde tegenover de politie dat hij het apparaat bij het 'oud vuil' had gevonden. De computer stond niet als vermist te boek, maar via de bestanden in de computer kon de eigenaar worden opge spoord. Deze had zijn 'laptop' nog niet gemist, omdat de machi- i; ne zojuist uit zijn auto was gestolen. De man die probeerde de t computer te verkopen is gearresteerd. Inbrekers bezoeken buren leiden Twee naast elkaar gelegen huizen aan de Vivaldistraat zijn afgelopen zaterdagmiddag bezocht door inbrekers. Van bei de woningen werd de voordeur met een breekijzer geforceerd. Uit het ene huis werden onder andere twee fototoestellen en sie raden ter waarde van 1100 gulden ontvreemd. Wat de dieven uit het andere huis hebben meegenomen is nog onduidelijk. De be woners van dit pand zijn nog op vakantie. Student bijt agent leiden Een buiten zinnen geraakte bewoner van een studenten flat aan de Rijn- en Schiekade heeft vannacht zijn medebewo ners de stuipen op het lijf gejaagd. De 30-jarige man richtte ver- I nielingen aan, waarop de bewoners de politie inschakelden. De man was niet aanspreekbaar en werd in het belang van zijn ei- gen veiligheid en dat van anderen onder dwang naar het bureau overgebracht. Daarbij werd één van de agenten door hem gebe- Zwartrijder moet 12 dagen zitten leiden Een 36-jarige man uit Middelburg is zaterdag in de trein betrapt op zwartrijden. De man had geen geld bij'zich en wilde zich ook niet legitimeren. Daarop werd hij meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat de man nog een boete had uitstaan. Bij gebrek aan geld was een gevangenisstraf van 12 dagen het enige alternatief. leiden Bijen, honing en alles wat maar enigszins met milieu of natuur te maken heeft, was zaterdag bij elkaar gebracht op de milieu-bijenmarkt rond de Sterrewacht. De markt wordt jaarlijks gehouden door de Imkersvereniging Leiden, om zo meer bekendheid te geven aan de bijenteelt. Maar ook natuur- en milieuverenigingen, muziekgroepen, artiesten en poppenspelers waren er te vinden. foto ben de bruyn Wel vergunning, geen pand Wel een vergunning hebben voor een avondwinkel, maar geen pand. Eigenaar Van der Vorm Vastgoed van winkel centrum De Kopermolen vindt het maar een rare gang van zaken. Leidenaar A. Siwpersad kreeg onlangs van de gemeente de gewilde vergunning om in september de enige avondwinkel in de Merenwijk te openen. Maar welk winkelpand hij betrekt, is onduidelijk. Veel evenementen kunnen door regen niet doorgaan ANNO 1895 Woensdag 12 Juni Heden is bij den heer Sala, aan de Breestraat, geëexposeerd een portret van onzen overleden burgemeester den heer L.M. De Laat de Kanter, geschilderd door onzen stadgenoot den heer Maan. De gelijkenis is o.i. zeer goed. Ongetwijfeld belooft de heer Maan veel voor de toekomst. Jammer dat de heer Sala gee- ne kleine eenvoudige draperie aan het schilderij heeft toege voegd; het zou anders nog beter uitkomen. leiden dorith ligtvoet Door het slechte weer is het wijkfeest in de Leidse Stevens hof zaterdag letterlijk en figuur lijk in het water gevallen. Mid denstanders hielden de moed erin door luifels op te hangen of bands binnen te laten optreden. Maar van evenementen zoals het vliegerfestival en het touw trekken kwam weinig terecht. Ook het optreden van de caba retgroep de Randstadspelers ging niet door. 's Middags is nog wel gepro beerd om tussen de buien door enkele vliegers op te laten. Ook is geruime tijd na het aanvangs- tijdstip nog een touwtrekwed strijd georganiseerd. Om twee uur was het fietspad voor het buurthuis, waar de wedstrijd zou worden gehouden, veel te glad door de regen. Later op de middag hebben leden van on der meer voetbalvereniging Lei den, van rugbyclub DIOK en de Leidse Stevensholjeugd voor de lol nog even hun krachten ge meten. Kindervrijmarkt Een deel van het publiek liet het door de regen afweten, de rest zocht vooral vertier in overdekte ruimten, zoals De Stevensbloem en het buurthuis. Zo kon de kindervrijmarkt doorgang vin den, doordat kinderen hun wa ren uitstalden onder de luifel van de Stevensbloem. De matige opkomst zal geen ge volgen hebben voor het feest volgend jaar, vertelt organisator J. van der Bom. „Het mag niet zo zijn dat je bij een keer slecht weer direct gaat stoppen. We hebben 's avonds alweer plan nen gemaakt voor volgend jaar." leiden hans koenekoop Van een huurcontract met Van der Vorm Vastgoed is in elk ge val geen sprake. „Wij hebben zelf maar contact gezocht met deze meneer. Omdat we verna men van de komst van een avondwinkel in ons centrum, terwijl wij officieel helemaal van niets wisten. We hebben nu van hem begrepen dat hij overweegt een leegstaande ruimte aan de Standerdmolen te huren. Nou ja, dat is toch de omgekeerde wereld", zegt H. den Besten, woordvoerder van Van der Vorm Vastgoed. Ook de winkeliersvereniging heeft verontwaardigd gerea geerd op het bericht dat een avondwinkel het apparaat komt versterken. „Het is gebruikelijk dat een winkelier zich bij ons meldt. Hij is zelfs verplicht lid te worden van de vereniging. Maar ook wij weten nog van niets", zegt secretaris J. Hedeman. Van der Vorm Vastgoed vindt het net zo raar dat de gemeente de vergunning heeft afgegeven. „Maar we maken wat dat be treft wel meer gekke dingen mee met de gemeente. Onlangs zijn een paar standplaatsen ver geven in het overdekte deel van het winkelcentrum, terwijl wij, de eigenaar, daar niet van op de hoogte waren. Dit verhaal met die avondwinkel komt in dezelf de richting." Het Rotterdamse vastgoedbe drijf doet normaal gesproken niet moeilijk als nieuwe onder nemers zich melden voor het huren van winkelruimte. Den Besten: „Uiteraard is er dan eerst overleg met de winkeliers vereniging over de branche waarin de nieuwe winkel werk zaam is. Er moet niet te veel concurrentie komen. Maar met een avondwinkel zijn we toch wat terughoudend. Niet zozeer vanwege de concurrentie, want die verwachten we niet direct in de sfeer van de levensmiddelen, maar meer in de zin van over last. Hoe gaat dat straks met aan- en afrijdend verkeer en sa menscholingen op straat terwijl er mensen wonen boven die winkel." Chef A. van Paridon van de gemeentelijke afdeling waren markten vindt niets vreemds aan de gang van zaken. „Deze meneer Siwpersad heeft een vergunning voor avondwinkel gerkegen omdat hij aan de voorwaarden in de verordening voldoet. Daar hoort niet bij dat iemand moet aantonen dat hij al een pand in bezit heeft. Dat kunnen wij ook niet verlangen. Wel hebben wij beoordeeld of hij bereid is geld te investeren in de veiligheid en of de winkel past in de omgeving. En dat zit wat ons betreft snor." ANNO 1970 vrijdag 12 juni Er gaat nog zeker vijfjaar overheen, alvorens de mechanisatie in de industrie zo is gevorderd, dat er geen nieuwe gastarbeiders nodig zijn. Dat is een schatting van ir. Martinus de Jong, bezig aan zijn 34ste en tegelijk laatste jaar als directeur van de Kon. Ned. Grofsmederij. Voorlopig zal de Grof zoals trouwens de hele Leidse industrie nog wel een beroep moeten doen op Turken en Marokkanen. Meestal voor de baantjes waar wij Ne derlanders ons te goed voor voelen. Zolder uitgebrand in Rosa Spierstraat leiden met een poederblusser. Het vuur had zich echter al zover uitgebreid, dat de brandweer de brand moest blussen. Aangezien er door het wijk feest veel mensen op de been waren verzamelde zich een gro te menigte om naar de brand te kijken. Ook het dak van de bu ren werd door de brand bescha digd. De totale schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. Door een uitslaande brand die vermoedelijk ontstaan is door een televisie die op stand-by stond, is de zolder van een wo ning aan de Rosa Spierstraat volledig in de as gefegd. De ei genaar, die na het wijkfeest in de Stevenshof thuiskwam, pro beerde de brand te blussen met een tuinslang. Hij kreeg daarbij hulp van een buurtbewoner UNICEFLOOP - Twaalfhonder denveertien kinderen liepen af gelopen zaterdag ongeveer 80.000 gulden bij elkaar voor Unicef. In eerste instantie had den ruim 1500 kinderen zich aangemeld. Door het slechte weer liet een deel echter verstek gaan. De doorbijters liepen in de Leidse Hout bij elkaar 12.200 gesponsorde kilometers voor het goede doel. Het geld wordt besteed voor de verbetering van de drinkwatervoorziening en de hygiëne in Vietnam. leiden aad rietveld Primeur Aanvankelijk was de Leidse wet houder Joop Walenkamp (CDA) net zo boos op de gemeente Den Haag, die het computerbe drijf Software Support voor zijn neus probeert weg te kapen, als op de Leidse SP. De SP vervulde vol overgave, zoals wel vaker, de rol van de boodschapper van het slechte nieuws en bestookte landelijke en regionale media met faxbrieven. Joop was echter helemaal niet blij dat anderen zijn vuile werk opknapten. Waarom eigenlijk niet? Omdat de SP niet anders dan door spullen van zijn bureau te pik ken kon weten van de Haagse streken? Navraag leerde dat Fenna 'Fax' Vergeer, zelf SP-statenlid maai' ook de vrouw van Cor, de Leid se fractievoorzitter, op heel een voudige wijze aan haar infor matie was gekomen. De brief wisseling van Joop lag in alle vakjes van de raadsleden. Veel verbazingwekkender dan het - snelle handelen van de SP was dus veel meer het uitblijven van elke actie van alle andere partij en. En toch zit de SP-actie de wet houder niet lekker. Waarom ei genlijk niet? Na enig aandringen komt com municatie-chef Joop Maat met het antwoord: omdat Joop de primeur aan Nova had gegund. In de uitzending van maandag avond had het ganse Neder landse kijkerspubliek voor het eerst kennis moeten nemen van de kwestie. Door de SP lag de zaak al eerder op straat. SP en Leidsch Dagblad zijn de secre taresse die Joop Walenkamps brieven per abuis in de vakjes van de raadsleden stopte zeer erkentelijk. Stads groen (1) Waarschijnlijk kwam 'ie alleen opdagen omdat Leiden nu een maal dichtbij Den Haag ligt. Maar mooi was het wel. Terwijl hij kon kiezen uit tal van andere plaatsen, reisde landbouwmi nister J. van Aartsen zaterdag ochtend naai' de Sleutelstad voor een-stel doorweekte broekspijpen. In de stromende regen speurde het gezin Van Aartsen samen met burge meester Goekoop, Katwijks oud-burgemeester Van Mont- frans en andere VIP's naar de natuur in de binnenstad. Natuur? Jazeker, natuur. Sprie ten tussen de straatklinkers, mosjes op de grachtkant. Van die zaken die de doorsnee stad bewoner als 'onkruid' bestem pelt. Die hij eigenlijk met een krabber te lijf zou gaan als hij er tijd voor zou willen maken. Kortom, de mentaliteit die het rVN (Instituut voor natuur- en milieueducatie) zo graag wil veranderen. Daarom organi seerden IVN-afdelingen afgelo pen weekeinde in het hele land activiteiten met als thema 'Na- Een rare zaak, vindt het hoofd van de afdeling communicatie van de gemeente Leiden Joop Maat het. De afgelopen weken kreeg hij een stapel brieven op zijn bureau, waarin de ge meente werd gevraagd het te levisiestation Chinese News Entertainment (CNE) op de ka bel te zetten. De briefschrijvers kregen van de postkamer van de gemeente keurig een ontvangstbevesti ging. Maar daarmee kwam een stroom van telefoontjes van verbaasde Leidenaars op gang. Want tal van ondertekenaars van de pleidooien pro CNE wisten van niets. Zij hadden absoluut geen belangstelling voor de Chinese zender die 's nachts tussen één en vijf uur uitzendt. „Het komt natuurlijk vaker voor dat televisiestations een campagne houden om op de kabel te komen", zegt voorlich ter Jan van der Erf van de Ka bel Maatschappij Rijnland. „Maar dit is wel erg extreem. Zoiets hebben we nog nooit meegemaakt." Wie de actie op touw heeft gezet is Maat niet duidelijk. „Ik weet alleen dat wij meer dan veertig brieven hebben ont vangen, in het Chinees en in het Nederlands. En dat we na het versturen van de ont vangstbevestiging tal van tele foontjes hebben gehad van mensen die zeiden: „Wij heb ben helemaal geen brief ge schreven." Of CNE in Leiden en andere regiogemeenten op de kabel komt wordt wellicht morgen beslist. De gemeenten uil de regio bespreken dan, met de exploitanten KMR en Casema, welk zenderpakket zij op de kabel willen brengen. „We ho pen dat we dan op een lijn kunnen komen", aldus Van der Erf. Einde aan 25 jaar oude traditie Natte broekspijpen halen in Leiden. Minister Van Aartsen, oud-burgemeester Van Montfrans en burgemees ter Goekoop (van rechts naar links) trotseren de regen. foto holvast/marklamers tuur in stad en dorp'. Want bij het IVN weten ze het zeker. Toon mensen de stedelij ke variant van het regenwoud en ze gaan zich vanzelf inzetten voor de natuur dichtbij huis. Zulke enthousiastelingen halen tegels uit de stoep en poten er allerlei plantjes. Of ze onder werpen hun tuin aan een kriti sche blik en passen de inhoud zó aan dat vlinders er een tus senstop maken.' Stads groen (2) Dat resulteert dan bijvoorbeeld in een pittoresk stukje Doelen gracht. Onder de ramen bloeien rozen tussen groene struiken in piepkleine tuintjes. Daarbuiten laten diverse soorten kruiden hun groene gezicht zien. En hoewel het leek alsof hij met een paraplu onder de douche stond, luisterde minister Van Aartsen geduldig en met zichtbaar pleziernaar de uit leg van IVN-gids (in het dage lijks leven Leids gemeente ambtenaar) S. van Rijn. De doorgaans zo drukbezette WD'er had zelfs tijd voor een ontspannen praatje. Een mooie stad, Leiden. Ja, natuurlijk, was hij er weieens eerder geweest. „Maar ik heb nog nooit de kans gehad om de stad zo goed te bekijken", bekende hij. Zo'n stadswandeling vond hij een goede zaak. „Want het is be langrijk om mensen te wijzen op de natuur om de hoek." Van Aartsen neemt zichzelf als voor beeld. Als geboren en getogen Hagenaar had hij geen oog voor het groen in die stad. „Natuur was voor mij Zeeland waar ik familie bezocht." Inmiddels weet de minister wel beter, dankzij die stadswandelingen. Gelukkig is het Leidse natuur schoon niet alleen voorbehou den aan de VIP's. De IVN-afde- ling Leiden reikte zaterdag de eerste exemplaren uit van het boekje 'Stads-bomenwandeling door Leiden'. De boekjes zijn verkrijgbaar bij de VW en de boekhandels en kosten 2,50 gul den. Duik dus in de wereld van Leiplatanen, muurvarens en steenkorstmossen maar kies wel beter weer uit. wim koevoet brenda filippo leiden «johan zwaan Op 23 juni komt er een einde aan een 25 jaar oude traditie. Dan zal na de overhandiging van de 'Pilgrimvlag 1970' de laatste traditionele Nederlandse platbodem onder deze vlag va ren. Deze gebeurtenis heeft al les te maken met de boottocht die door de Stichting Stamboek Ronde en Platbodemjachten (SSRP) is georganiseerd en zal gaan van Leiden naar Delfsha- ven. Dezelfde route die de Pil grim Fathers 375 jaar geleden aflegden voordat ze naar Ameri ka vertrokken. „Vijfentwintig jaar geleden maakten we dezelfde tocht ook", vertelt Derck Steenstra van de SSRP. „Ik ging toen op 12-jarige leeftijd met mijn vader mee en besefte niet goed waar we mee bezig.waren. We waren traditioneel gekleed in Bruinis- ten-pakken (de Bruinistenkerk was een afscheiding van de Church of England, red.) en ik weet nog goed dat het toen een heel warme dag was. Dat was niet leuk. In de loop der jaren ben ik me evenwel steeds meer gaan interesseren voor de ge schiedenis van de Pilgrim Fathers en is de traditie ook voor me gaan leven. Het is mis schien gek en uit deze tijd, ipaar ik hou van traditie." Plymouth Samen met nog veel meer men sen die traditie belangrijk vin den, vaart Steenstra eind juni ongeveer met vijftig platbodems naar Delfshaven. Een van de schepen heeft de Pilgrimvlag 1970 aan boord. Steenstra: „Die vlag hebben we 20 jaar geleden meegenomen vanuit Delfsha ven. De stad had deze ter vie ring van 450 jaar Pilgrim Fathers als geschenk gekregen van de Engelse gemeente Ply mouth, de stad waar de Fathers een tussenstop maakten op hun reis naar Amerika. Helemaal eerlijk is die vlag toen niet ver kregen. We hebben 'm eigenlijk gewoon gejat en later aan Delfs haven gezegd dat we er een tra ditie van wilde maken. Dat von den ze toen wel goed." Sinds 1970 is de vlag elk jaar bij een feestelijke gebeurtenis overgedragen aan een schip dat had meegevaren naar Delfsha ven. De stichting vindt het nu, tijdens het Memorial Year en ook het 40-jarig bestaan van de stichting, een mooi moment om de traditie te beëindigen. „Een traditie moet je op een hoogtepunt beëindigen", zoals Derck Steenstra het zelf ver woordt. Eigenlijk wilde de stich ting op vrijdag 23 juni zoals twintig jaar geleden weer aan leggen bij de Lakenhal. Dat zal, want ingesloten door twee be tonnen bruggen, niet meer gaan. De schepen meren aan aan de Beestenmarkt, waarna burgemeester C. Goekoop de opvarenden op het stadhuis ontvangt. Zaterdagmorgen ver trekt de vloot naar Delfshaven waar de eens 'gestolen' vlag weer terug wordt overhandigd aan museum 'De Dubbele Palmboom' en weer in het bezit komt van de rechtmatige eige-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7