Van Mierlo verwerpt Bosnië-conferentie •.89 Price-off Buitenland i> dreigen animum s te lopen Olieplatform op weg naar dumpplaats in Oceaan Silvio Berlusconi mag televisiezenders houden WITTE BOLLEN 09 Socialisten houden stand FARC verantwoordelijk voor zware aanslag in Medellin erhardt moet FDP proberen te redden Grote schade na racistisch getinte gevechten Bradford ©AG 12 JUNI 1995 penslang voor verkrachtingspoging Een 26-jarige man, schuldig bevonden aan meerdere iele delicten, is vrijdag in Londen veroordeeld wegens een igeen 18-jarige jongen te verkrachten. Nooit eerder werd nd in Groot-Brittannië zo zwaar gestraft voor een vergelijk- delict. Rechter Richard Lowry zei met de strenge straf paal >rk te willen stellen aan het groeiende problemen van het verkrachte of aangerande mannen. tse scouts veranderen eed N_» De Britse scouts, de grootste jeugdorganisatie in het ;aat zijn traditionele eed op god en d'e monarchie afschaf- it omdat kroonprins Charles overspel heeft bekend, wat ns scouts-leiders zijn gezag ondermijnt. Garth Morrison, •van de Britse padvinderij, zei in The Sunday Times dat lige mensen moeite hebben te beloven hun plicht te doen een overspelige. D kiest Scherf tot premier Bremen Met grote meerderheid hebben de sociaaldemocraten stadstaat Bremen, de kleinste Duitse deelstaat, gisteren ling Scherf gekozen als opvolger van de afgetreden premier sWedemeier. Met uiterst gering verschil spraken de leden uit voor een grote coalitie van SPD en CDU in ïen. Voor de grote coalitie stemde 50,4 procent, voor rood- 49,6 procent. ssen naderen Tsjetsjeense basis 3 ioüï De Russische troepen zijn gisteren tot op vier kilome- enaderd van Sjatoi, de plaats in de bergen in het zuiden van sjenië waar sinds vorige week het opperbevel van de op delingen is gevestigd. De Russische troepen hebben veertig andelingen gedood, een flinke hoeveelheid munitie in be- genomen en vier krijgsgevangenen gemaakt, meldt het jureau Interfax dat niets zegt over verliezen aan Russische :er doden bij acties Turkse leger ra^ Het Turkse leger heeft het afgelopen weekeinde in het en en zuidoosten van Turkije zeker 35 leden van de verbo- Koerdische Arbeiderspartij PKK gedood. Ook vijf militairen nen om. Volgens minister Nahit Mentese van binnenlandse n zijn deze maand al 141 Koerdische opstandelingen bij ge- ten met het leger omgekomen. Voorstel VN-voorman Boutros-Ghali doorkruist ontwikkelingen Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) ziet weinig in het voorstel van VN-voorman Boutros-Ghali om op korte termijn een nieuwe Bosnië-conferentie te houden. Daar aan zouden alle partijen die bij de burgeroorlog in Bosnië betrokken zijn, moeten deelnemen. Van Mierlo pleitte gisteren in het NPS-programma Capitool voor het uit werken van de huidige perspectieven voor een politieke oplossing. Volgens de minister zijn dit omstandigheden die het zoeken naar een politieke oplossing voor het conflict een stimulans kunnen geven. Het organiseren van een grote conferentie leidt de aandacht van dit 'mo mentum' alleen maar af, zei hij. Ook de Bosnische regering heeft het voorstel inmiddels afgewe- DEN HAAG Rtr-AFP-DRA-ANP Boutros-Ghali deed zijn voorstel in een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel. Een nieu we conferentie zou naar zijn mening 'weer vaart kunnen brengen' in de pogingen om aan het geweld in de voormali ge Joegoslavische republiek een einde te maken. Boutros-Ghali denkt aan een conferentie als die van Londen van 1992, die echter niet voor een doorbraak kon zorgen. Van Mierlo verwees naar de hervonden eenheid binnen de internationale Contactgroep voor Bosnië bestaande uit de VS, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland de re cente gesprekken met de Servi sche president Milosevic en de steun die de nieuwe EU-onder handelaar Bildt van Russische zijde heeft gekregen. De Bosnisch-Servische 'minister van buitenlandse za ken' Buha zei gisteren dat zijn 'regering' geen mededelingen meer doet over de aangekon digde vrijlating van de resteren de VN-gijzeiaars. „Zij zijn ver deeld over verschillende plaat sen en kunnen maar moeilijk bijeen worden gebracht", aldus Buha. Een Franse arts heeft za terdag twaalf Franse blauwhel men bezocht die al ruim twee weken in hun observatiepost in Krupac, aan de voet van de berg Igman bij Sarajevo, worden vastgehouden. Volgens een woordvoerder van de VN maak ten de twaalf het zowel licha melijk als geestelijk goed en hadden zij geen gebrek aan wa ter en voedsel. Een gewonde Canadese blauwhelm is het af gelopen weekeinde vrijgelaten zodat er nog 144 gijzelaars rest ten. De burgemeester van Saraje vo, Kupusovic, meent dat de in ternationale gemeenschap on middellijk moet overgaan tot 'serieuze luchtaanvallen' op de honderd a tweehonderd Servi sche posten rond Sarajevo. Pas dan zijn serieuze onderhande lingen mogelijk. „Er moet snel iets gebeuren, anders escaleert de oorlog." Kupusovic zei dit gisteren in Tilburg waar hij de eregast was op het .Festival Mundial. In het noorden van Bosnië, rond de stad Tuzla, werd giste ren weer zwaar gevochten. Een heden van het Bosnische rege ringsleger zouden delen van het Majevicagebergte op de Bosni sche Serviërs hebben heroverd. Daarbij zouden zij grote hoe veelheden wapens en munitie hebben buitgemaakt. Bij be schietingen door de Bosnische Serviërs op de moslim-enclave Gorazde raakten zeker drie bur gers gewond. De VN droegen zaterdag een voedselkonvooi voor de mos lim-enclave Zepa aan de Bosni sche Serviërs over, nadat die het transport drie dagen hadden te gengehouden. Het voedsel ging naar de stad Sokolac die in han den van de Serviërs is. De VN hopen het volgende konvooi dat voor Sokolac bestemd zou zijn, nu naar Zepa te kunnen bren gen. Volgens de Amerikaanse krant The Washington Post wist het Amerikaanse ministerie van defensie dat de Serviërs SAM-6 raketten in het noorden van Bosnië hadden opgesteld, maar was deze informatie niet aan de bases in Noord-Italië doorgege ven. Daardoor vloog d.e Ameri kaanse piloot Scott O'Grady zonder de begeleiding van luchtverdedigingsvliegtuigen boven het gebied. O'Grady werd ruim een week geleden neerge schoten. Hij hield zich in leven met regenwater en insekten tot dat speciale eenheden van de Amerikaanse marine hem zes dagen later redden. Vandaag luncht O'Grady in Washington met president Clinton. )RK Rtr-AFP Shell waarschuwt Greenpeace id dreigt het drie jaar ou- ;oord over de verkoop van Dn uranium aan de Vere- Staten te annuleren. Dit The New York Times van- »emeld. Washington wilde anium, van een kwaliteit ikt om kernwapens te ma- lanpassen en gebruiken in fentrales om elektriciteit wekken. Moskou zou 12 d dollar (19 miljard gul rijgen. hoeveelheid uranium is ig om 30.000 atoombom- te maken met de kracht e bom die aan het einde ie Tweede Wereldoorlog ""hitna vernietigde. Alle 109 ikaanse kerncentrales :n tien jaar lang met het im vooruit. gens de Times worden po- n om het akkoord uitge- te krijgen 'bemoeilijkt administratieve blunders, igheid over de prijs en zelfs ïlsdisputen'. De krant ci- :en rapport waarin gemeld dat de overeenkomst 'ge- oopt geheel te mislukken', energiecommissie van de ikaanse senaat praat mor- ver de problemen en vice- dent Gore van de VS zal de ie later deze maand aan de stellen tijdens zijn ont- ing in Moskou met pre- rsjernomyrdin. uranium maakt een aan- jk deel uit van de Russi- voorraad, die geschat op in totaal 1200 ton. ^ou beschkt daarnaast over i'eer 170 ton plutonium, de re essentiële stof nodig om vapens te maken. Medewerkers van Shell hebben waaghalzen van Greenpeace, die het verslepen van het boorplatform willen verhinderen, zaterdag hard a ten werd lek gestoken. LONDEN Rtr-AFP Shell is gisteravond begonnen met het verslepen van het niet meer gebruikte olieplatform Brent Spar. De oliemaatschappij gaat het platform ten noorden van Shetland-eilanden in de Atlantische Oceaan dumpen. Shell waarschuwde de actievoerders van de milieuor ganisatie Greenpeace dat actie tegen het verslepen 'ernstige consequenties' kan hebben. Het losraken van de sleepkabels zou andere schepen in gevaar kunnen brengen of als consequentie kunnen hebben dat de Brent Spar in ondiep water strandt, aldus Shell. Greenpeace heeft geprotesteerd tegen het dumpén van het platform, dat voor de overslag van olie werd ge bruikt. Actievoerders bezetten drie weken geleden het plaform en gisteravond is een tweede schip van Green peace naar het gebied gevaren om te proberen het ver slepen van de Brent Star tegen te houden. Zaterdag brachten Shell-medewerkers drie medewerkers van Greenpeace in gevaar, toen zij de rubberboot lek sloe gen waarvandaan de milieu-activisten zich aan het platform probeerden vast te ketenen. Volgens de milieuorganisatie is het in zee laten ver dwijnen van het eiland, dat nog 130 ton vervuild slib bevat en zelfs zwak radio-actief materiaal, een gevaar voor het milieu. Bovendien zou het dumpen van het ei- Drie keer 'neewinst voor mediamagnaat ROME EELCO VAN DER"LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse ex-premier, Silvio Berlusconi, mag zijn drie com merciële televisie-zenders hou den. Dat is het belangrijkste re sultaat van de gisteren gehou den referenda. Volgens de 'exit polls' en de eerste officiële cij fers zijn alle drie de referenda die betrekking hadden op het media-imperium van Berlusco ni, door een ruime meerderheid met een no beantwoord. De belangrijkste vraag was of het maximale aantal nationale commerciële TV-zenders dat een persoon mag bezitten, te rug moet worden gebracht van drie naar één. De andere twee hadden betrekking op de de hoeveelheid reclame die een bedrijf mag verhandelen en de onderbreking door reclame van films die op televisie worden vertoond. Op de drie TV-kanalen van Berlusconi heerste gisteren een juich-stemming. Ex-minister en ex-woordvoerder van Berlusco ni, Giuliano Ferrara, sprak van 'een zware nederlaag voor de linkse partijen, de magistraten en alle anderen die hebben ge probeerd de holding Fininvest te vernietigen'. De opkomst was gisteren ver houdingsgewijs laag. Een kleine 58 procent van de Italianen, niet veel meer dan het quorum (50 procent plus één stem) nam de moeite zich in het stemlo kaal te vervoegen. Zij moesten zich bovendien uitspreken over in totaal 12 referenda. Berlusconi heeft laten weten vandaag, als de definitieve uit slagen bekend zijn, een 'specta culaire aankondiging' te zullen doen. Wat hij zal zeggen is on bekend. Er wordt gespeculeerd over de verkoop van de televi sie- en reclainepoot van Finin vest, maar ook kan het zijn dat hij, ter verhoging van de feest vreugde, de stervoetballer Ro berto Baggio van Juventus heeft gekocht voor zijn AC Milan. zak 6 stuks, van V&f Aanbieding geldig van ma. 12 juni t/m wo. 14 juni 1995. A&P Services B V tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Kleine winst Front National PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Parti Socialiste en andere linkse partijen hebben bij de ge meenteraadsverkiezingen in Frankrijk gisteren vijf procent minder stemmen gekregen dan in 1989. De door sommigen voorspelde grote slachting in socialistische gelederen bleef echter uit. Links, dat 129 van de 230 gro te steden (meer dan 30.000 in woners) bestuurt, kreeg lande lijk 42 procent van de stemmen. De twee gematigde rechtse par tijen, de RPR van president Jac ques Chirac en het UDF, wer den gesteund door 49 procent van de kiezers. Dat was 5 pro cent meer dan bij de laatste re gionale verkiezingen in 1989. Het ultra-rechtse Front Natio nal (FN) was landelijk goed vöor 5 procent. Dat was één procent meer dan in 1989. Het betekent echter een teruggang ten op zichte van de presidentsverkie zingen, al moet worden aange tekend dat het Front nu niet in alle gemeenten kandidaten had. De tweede ronde van de ge meenteraadsverkiezingen vindt zondag plaats. De stembussen gaan dan open in steden waar gisteren geen van de partijen 50 procent van de stemmen of meer verwierf. Een aantal be kende Franse politici zag zich in de eerste ronde reeds tot over winnaar uitgeroepen. Premier Juppé wordt de nieuwe burge meester van Bordeaux en 22 van zijn ministers weten zich eveneens verzekerd van burge meesterschappen. De oudste burgemeester van Frankrijk, de 95-jarige Louis Philipon, is voor de elfde keer herkozen. Philipon kreeg 133 van de 152 stemmen in het Noordfranse dorp Juvigny. Hij werd daar in 1929 voor het eerst tot hoofd van de gemeente ge kozen. MEDELLIN AFP land een precedentwerking kunnen hebben voor de weg die andere niet meer gebruikte olieplatforms kun nen gaan. De milieuorganisatie meent dat de Brent Star aan land gebracht zou moeten worden en daar ont manteld. Shell vindt dat boorplatforms in het algemeen inder daad aan land gebracht moeten worden om te worden ontmanteld, maar meent dat de beste oplossing voor dit overslagplatform dumpen in diep water is. Op de plaats waar de Brent Spar zal worden afgezonken, is de zee 2,5 kilometer diep. buigzaamheid van de autoritei ten. De bom, die was geplaatst onder een sculptuur van de be roemde Colombiaanse kunste naar Fernando Botero in een park in het centrum van de stad, bestond uit zo'n 20 kilo dynamiet en metaaldelen. De explosie vond plaats tijdens een volksfeest. De Colombiaanse regering loofde 1 miljoen gulden uit voor informatie die leidt tot de op sporing van de daders. Een man die in het bezit.van explosieven was, zou zijn gearresteerd. De marxistische guerrillabewe ging Revolutionaire Strijdkrach ten van Colombia (FARC) heeft gisteravond de verantwoorde lijkheid opgeeïst voor een bom aanslag in de stad Medellin, waarbij zaterdag 28 mensen zij gedood en 205 gewond geraakt. In een communiqué dat naar de nationale televisie werd ge zonden betreurde de organisa tie de doden, maar werd gesteld dat dit deel uitmaakte van de stadsguerrilla en dat er geen an dere keus was, gezien de on- ikkenpiloot Möllemann krijgt geen steun van partijcongres LONDEN-LISSABON GPD-Rtr PETER VAN NUIJSENBURG gang Gerhardt mag de ko- de tijd proberen de Duitse alen uit de crisis te halen, lartijleider uit de deelstaat in werd zaterdag op het congres in Mainz, zoals tcht, tot voorzitter van de gekozen. Hij kreeg 371 de 655 uitgebrachte stem- (57 procent). enige serieuze rivaal, de lieden ex-minister van eco- ische zaken Jürgen Mölle- n, moest genoegen nemen ijs' 219 stemmen (33 procent). 'ardt werd de opvolger van Iter van buitenlandse za- B Klaus Kinkel, die vorige L ld aftrad als voorzitter. confrontatie tussen Ger- r de kandidaat van het par- A tablishment, en Mölle- n, wiens favoriete werkter- de porceleinkast is, was te voren met enige spanning tege moet gezien. Gerhardt geldt als een Ideurloze 'man van het midden', die tien jaar lang vice- voorzitter is geweest en tot wiens grootste verdienste in die periode wordt gerekend dat hij niet is opgevallen. Möllemann mocht dan een maniakale egotripper zijn, hij was zelfs voor sommige partij-prominen ten de enige die in staat moest worden geacht de partij uit het moeras te trekken. De toespraken die beiden hielden ter ondersteuning van hun kandidatuur bevestigden dit verschil in persoonlijheid. Gerhardt was nerveus en hield een vlakke, bijna futloze rede. Möllemann schmierde als een volleerd akteur en hield de voor de gelegenheid bijna perfecte toespraak. Dat hij niet meer af gevaardigden wist te overtui gen, lag aan .het feit dat die werd uitgesproken door een mem die bij veel partijgenoten Zit mijn haar goed? De nieuwe FDP-leider Wolfgang Gerhardt wacht een zware taak. FOTO REUTER evenveel vertrouwen geniet als een verkoper van tweede-hands auto's. Hoewel Gerhardt de partij mag leiden, vroeg menig afge vaardigde zich zaterdag af of hij in staat zal zijn de FDP nieuw leven in te blazen. Hij was een 'Kinkel met een andere naam', braaf, maar niet de grote inspi rator waar de kleinste partner in de regering van bondskanselier om staat te schreeuwen. Gerhardt beloofde zijn gehoor dat hij er bij de regering op aan zal drin'gen het regeerakoord 'in liberale zin' bij te stellen. On derwerpen die daarbij aan de orde zullen komen, betreffen vooral de verlaging van de be lastingdruk, meer geld voor on derwijs en innovatie en een ver soepeling van de naturalisafie- wetgeving. Maar de voorstan ders van meer liberale daden drang mogen niet verwachten dat de voorzichtige Gerhardt de tegenstellingen met de CDU op de spits zal drijven. „Dit is Bradford niet, maar Belfast", verzuchtte gisteren een leider van de Pakistaanse gemeen schap in Bradford. Twee dagen lang was de stad in Midden-Engeland het toneel geweest van hevi ge gevechten tussen politie en enkele honderden, voornamelijk Aziatische jongeren. Drie politie agenten raakten gewónd, vijftien jongeren wer den gearresteerd en de schade aan gebouwén en auto's loopt in de honderdduizenden guldens. Er waren al lang onderhuidse spanningen tussen politie en de Aziatische gemeenschap. Die explodeerden vrijdagavond na dat politieagenten twee Pakis taanse jongeren wilden arreste ren. De moeder van een van de jongens verzette zich en daar mee was de rel, begonnen na dat de politie een einde wilde maken aan een voetbalpartij op straat, oorlogsrijp. De jongeren gooiden benzi nebommen en straatstenen naar de politie. Ook winkels eri auto's werden met Molotov cocktails bekogeld. De gevech ten duurden tot in de vroege morgenuren. Zaterdagavond, nadat overleg tussen politie en leiders van de Aziatische ge- Het slagveld in Bradford. FOTO REUTER meenschapwas mislukt, laai- centrum van Lissabon een aan- tamelijk ongewoon in Portugal den ze opnieuw en nog heviger tal mensen van Afrikaanse af- waar honderdduizenden immi- op. komst aangevallen. Een van de granten wonen uit de voormali- Een groep van 50 Portugese slachtoffers raakte in coma. Ook ge Afrikaanse koloniën, skinheads heeft in de nacht van elf anderen moesten naar het zaterdag op zondag in het oude ziekenhuis. Racistisch geweld is

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5