Nordholt: Strijd tegen softdrugs moet harder Onze Top 10 /an deze week. Binnenland Bussen vol bejaarden naar de bijltjesdag van Batenburg :i)A: Referenda eerst paar eens goed regelen Vliegtuigbouwers willen meer samen S> 2.50 1.49 790 0 74 8.90 726 2.98 1.49 3.79 9.95 799 Waterfiets 4- '4" Bond wil meepraten bij faillissement n Nederlands Persbur leheerder bekent moord roofvogels ialte» De 63-jarige toezichthouder van het landgoed de Gunne jHeino heeft bekend de afgelopen vier maanden zeventien be- :hermde roofvogels te hebben vergiftigd met dode kippen en ijven waarin een dodelijke dosis bestrijdingsmiddel zat. Hij >rklaarde de roofvogels te hebben vergiftigd om de wildstand te «rbeteren. Verder wilde hij de grondeigenaar tevreden stem- ien met zijn verbeterde 'wildbeheer'. De grondeigenaar was m deze praktijken overigens niet op de hoogte, aldus de poli- ustitie blijft bij uitzetten homo Iran pm haag justitie houdt vast aan de uitzetting van de 35-jarige aniër, die vorig weekeinde tijdens een gesprek met het homo- •Icsuele D66-kamerlid Dittrich zijn geaardheid bekend maakte, e man is opnieuw door een justitie-ambtenaar gehoord, maar je vindt diens verklaring ongeloofwaardig omdat hij er pas op et laatste moment mee is gekomen. Justitie vindt het ook op- ierkelijk dat hij met een geldig paspoort Iran heeft kunen uit- •izen, terwijl hij nu zelf verklaart dat hij problemen had met de itoriteiten wegens zijn seksuele geaardheid. De man zou afge- pen zondag naar zijn land teruggestuurd worden. Dittrich icht hem op verzoek van andere Iraniërs op in zijn cel. Na iens verhaald verzocht Dittrich justitie daarop met succes zijn itzetting uit te stellen en de man opnieuw te horen. )uits vrachtschip bij Texel gezonken ^helper* Het Duitse vrachtschip Heinz Suhr is zaterdagoch- nd op 20 kilometer ten westen van Texel gezonken. Het schip erd door een sleepboot naar Den Helder getrokken nadat het onderdag in stormachtige wind zware slagzij begon te maken, e vijf opvarenden gingen toen al van boord. De 66 meter lange ustvaarder helde zaterdagochtend tijdens het sleeptransport aar Den Helder steeds sterker over. Tegen 9 uur kapseisde het :hip en zonk naar de bodem. De vrachtvaarder ligt op 17 meter iepte. Iware brand in flat Heemskerk eemskerk Bij een uitslaande brand in een flatgebouw in leemskerk zijn zaterdagmiddag drie flatwoningen volledig uit+ ebrand. Een berging en drie andere flats liepen brand- rook en aterschade op. Alle bewoners konden hun woningen tijdig ver- iten. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak op de •rste verdieping van de vier woonlagen tellende flat. De vlam- len bereikten ook de twee daarboven gelegen woonlagen. Drie angrenzende flats hebben schade, maar zijn wel bewoonbaar, rie gezinnen zijn dakloos. De oorzaak van de brand is nog on- ekend. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. 'euter verdrinkt op camping ewolde» Een peuter van anderhalfjaar uit Leusden is gister- rond in het ziekenhuis overleden nadat hij eerder op de mid- ruim een uur in het water had gelegen. Het jongetje verbleef iet zijn ouders op een camping in Zeewolde toen hij aan de andacht van zijn ouders ontsnapte. Er volgde een zoekactie 'aarbij de politie Flevoland, de brandweer uit Zeewolde en Har- erwijk, de rijkspolitie ter water en een marine-helikopter be- okken waren. Na ruim een uur werd het jongetje in het water vonden. Hij werd in kritieke toestand overgebracht naar het MC in Amsterdam. Amsterdamse commissaris neemt afstand van Brand De Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt neemt af stand van uitspraken van voorzitter Brand van de Raad van Hoofdcommissarissen. De Haagse korpschef zei za terdag in een interview met NRC Handelsblad dat de raad unaniem vindt dat de strijd tegen de drugshandel verloren is en dat de handel in softdrugs stapsgewijs moet worden vrijgegeven. den haag. anp Nordholts woordvoerder Wil ting zei vanmorgen dat de Am sterdamse driehoek (burgemeester, hoofdofficier van justitie en korpschef) juist voor een veel strikter beleid is ten aanzien van de handel en verkoop van softdrugs. „Zeker gezien de internationale ver houdingen is het op dit mo ment volstrekt zinloos om over het vrijgeven van drugs te pra ten." Nordholt verbaast zich er vooral over dat Brand zegt dat alle 26 korpschefs unaniem de mening van de Raad van Hoofdcommissarissen delen: „Nordholt was niet aanwezig op de bewuste vergadering. Sterker nog: hij heeft de stukken hele maal niet gezien. Hoe kan dan sprake zijn van een unaniem standpunt?" De Amsterdamse korpschef laakt ook de uitspraak van Brand dat hij opsporingsmetho den waarbij politiekorpsen ook zelf oogluikend toezagen hoé grote partijen drugs op de markt werden gebracht, toelaat baar vindt. CDA en VVD reageerden gis teren ook al boos op de uitspra ken van Brand. CDA-fractielei- der Heerma vindt dat minister Sorgdrager van justitie de hoofdcommissarissen op de vingers moet tikken. Heerma zal Sorgdrager en minister Dijk stal van binnenlandse zaken de ze week om opheldering wa gen. De CDA-leider vindt de uit spraken van Brand ongelukkig, temeer daar de Fransen afgelo pen vrijdag opnieuw kritiek uit ten op het huns inziens te libe rale Nederlandse drugbeleid. WD-woordvoerder Korthals kan de uitspraken wei begrij pen, maar vindt anderzijds dat het niet goed is dat de politie zich steeds vaker openlijk met dit soort politieke zaken be moeid. Sorgdrager en haar col lega Borst (volksgezondheid) komen in september met hun drugnota. Philips Terneuzen plat na plan voor halveren bedrijf terneuzen .anp Nagenoeg alle werknemers in de dagdienst bij Philips Ter- neuzen hebben zich vanmor gen aangesloten bij hun sta kende collega's van de och tendploeg. Werknemers die uit veiligheidsoverwegingen op het bedrijf aanwezig moe ten zijn en een enkele werkwillige zijn onder flink gejoel de poorten binnen ge laten. De stakers en de industrie bond FNV en CNV en de Bel gische bonden ABW en ACV willen het reorganisatieplan voor de Terneuzense vesti ging van tafel. Philips wil een deel van de produktie van energiezuinige lampen ver plaatsen naar lage-lonenlan- den als Polen. Het kenniscen trum zou moeten verhuizen naar Roosendaal. Het plan zou 340 van de 630 arbeidsplaatsen bij Phi lips in Terneuzen kosten. De overgebleven afdelingen in Terneuzen kunnen blijven zo lang ze concurrerend zijn. De vakbonden willen alleen met de Philips-directie praten over de toekomst van de ves tiging in Terneuzen met als uitgangspunt behoud van een volledige fabriek en werkgele genheid. De directie zegt ech ter dat het reorganistieplan nodig is om de concurrentie voor te blijven. „De staking is voor onbe paalde tijd", gaf CNV-be- stuurder Jongejan vanmorgen aan. „De signalen die we van de stakers krijgen stellen ons hoopvol wat betreft het actie voeren. Mensen geven heel duidelijk aan: dit gaat om on ze toekomst. Dan hou je een staking langer vol dan wan neer het om één of twee pro cent loonsverhoging gaat." Voor morgen staat een zitac- tie op het programma. 'iezer moet weten waar hij aan toe is' daardoor de kiezer in totale ver warring heeft gebracht. Hij zei verbijsterd te zijn door de reac ties van lokale bestuurders die wel eerst een referendum uit schrijven, maar bij een onge wenste uitkomst reageren met een 'wij weten het ook niet meer', of 'wij gaan er eigenlijk niet over'. Heerma: „Als een kiezer een uitspraak doet, heeft deze het recht te weten waar hij aan toe is. Maar nu is de chaos compleet." )A-fractievoorzitter Heerma geen gemeentelijke referen- meer zolang er geen natio- le wet over de referenda is ïgenomen. Heerma vindt dat regering, uit respect voor de zer, niet 'straffeloos mag ex- rimenteren met de democra- Op een partijbijeenkomst in e stelde Heerma dat het kabi- de gemeentelijke referenda hun beloop heeft gelaten en utrecht paul koopman Voor de interruptiemicrofoon staat het Noordhollandse sta tenlid Lauxtermann met een eigen motie. Wat wil de heer Lauxtermann? Hij wenst 'na mens alle 55.000 AOV-kiezers in Noord-Holland' het vertrou wen in alle AOV-kamerleden op te zeggen. „Ze hebben alle maal volledig gefaald en moe ten zich doodschamen. Weg ermee!", stelt hij kortweg. De zaal zwijgt, onder de indruk van zoveel daadkracht. Dan in formeert de voorzitter van de vergadering voorzichtig: „Dank voor uw voorstel. Maar ik zeg wel: weet wat u doet. Straks zijn we al onze kamerle den kwijt. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?". Het is Bijltjesdag, zaterdag in Utrecht op de AOV-ledenverga- dering die door oprichter Ba tenburg bijeen is geroepen. Met bussenvol zijn de getergde be jaarde partijleden die ochtend vanuit Eindhoven en andere de len van het land naar de Jaar beurs in Utrecht getogen. On derhen slechts een handvol dis sidenten. De rest heeft vooral g.én wens: orde op zaken stellen in dé partij. Batenburg, recent uit zijn functie gezet en geschorst als partijlid, bepaalt de regie. Eerst eerherstel voor hemzelf en de 'hem getrouwen', zoals hij dat uitdrukt, vervolgens moet wor den afgerekend met 'de versto rende krachten die in de partij zijn binnengedrongen en de zaak saboteren en verdeeldheid brengen'. Dat een enkeling, zoals Lauxtermann, daarbij al te voortvarend te werk wil gaan, wordt graag door de vingers ge zien. Martin Batenburg beleeft in Utrecht zijn finest hour. Hij Waarnemend voorzitter Turkenburg van het AOV-bestuur dat Batenburg eerder wipte voert het woord voor dovemansoren. Zijn woorden maakten geen enkele indruk op de honderden Batenburg-getrouwen zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs. foto anp wacht tot een NOS-camera ach ter hem is opgesteld en gaat dan staan: het breekbare lijf fier gestrekt en de beide armen be zwerend in de lucht gestoken. De aanwezigen wapperen met hun rode stembiljetten en ap plaudisseren. De vergadering is nog niet begonnen, maar Ba tenburg weet al dat hij op de steun van de zaal kan rekenen. Als hij weer is gaan zitten zegt hij tegen de verslaggever: „U ziet het: dit is nou mijn fanclub. Of er koppen gaan róllen? Laat ik het netjes zeggen: vandaag gaan we ervoor zorgen dat en kele raddraaiers niet: meer met ons mee mogen werken". Nog geen twee uuij later is de voorspelling van Batenburg be waarheid geworden.; De verga dering heeft in grote eensge zindheid het vertrouwen opge zegd in het voltallige hoofdbe stuur, Batenburg en' de fractie leden Verkerk en V^n Winger den gerehabiliteerd pn de 'ben de van Nijpels' (fractievoorzit ster Nijpels, de kamerleden Ai- king en Boogaard, senator Ver kerk) geroyeerd als partijlid. In ijltempo volgen de moties van wantrouwen en afkeuring elkaar op. (Oud)-voorzitter Turkenburg van het AOV-hoofdbestuur, naar Utrecht getogen om de 'andere kant van de medaille' te laten zien, beklaagt zich er over dat hij nauwelijks de gelegen heid krijgt zijn argumenten naar voren te brengen. „Dit is een showproces", zegt hij, „die ar me mensen hier worden op een ongelooflijke manier gemanipu leerd. Dat de heer Batenburg zelf heeft bijgedragen aan alle ruzies en financiële problemen door zijn onverzoenlijke hou ding, dat deze vergadering niet rechtsgeldig is en dat de club binnen twee weken failliet gaat, mag allemaal niet gezegd wor den". Volgens Batenburg is echter Dole bananen, kilo Broccoli, 500 gram Hamburgers, gepaneerd, kilo ®®©®I5r90~ CtlTafelmargarine, kuip 500 gram 179" 1.29, kuipje 250 gram 3 01 Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt ®®®s>®, kilo -1L90" D.E. Roodmerk koffie, snelfilter- of grove maling ®a®, pak 500 gram -799~ Met dubbele waardepunten* Sprite Regular, Sprite Light ®s®, Fanta Orange Regular of Fanta Light 2 flessen S 1.5 liter naar keuze 01 Tomatenketchup, fles 450 ml WC-eend toiletblok, original blue of pot-pourri, plus 2 navulllngen extra Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen, Met pluche handpuppy* ixtraatje van deze week: Iraadworst, 700 gram ehakt h.o.h., 250 gram amen Nü Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 juni as.. 'Zolang de voorraad strekt parijs henny van egmond vervolg voorpagina Aerospatiale-topman Gallois zette de deur voor verdere sa menwerking met DASA/Fokker op een kier, maar voorlopig ziet hij niets in één bedrijf. De Fransman wil samenwerken met DASA/Fokker om in China en Korea aan de bak te komen. „Als de Europese vliegtuigin dustrie één aanbod doet, ben ik ervan overtuigd dat we een goe de kans maken." Bernard Dijkhuizen, bij Fok- ker verantwoordelijk voor de verkoop, is het met hem eens. „Rationeel gezien is er maar één oplossing in Europa: samenwer king. Maar dat is geen gemak kelijk proces. Een Europese aanpak, zoals in Airbus gebeurt voor grotere vliegtuigen, zou het beste zijn." Jean Pierson van Airbus voelt ook veel voor die aanpak. „In elke directiekamer hoor je dat er een Airbus-achtige aanpak moet komen. Iedereen is daar van overtuigd. En dat geen van de Europese Ondernemingen moet worden uitgesloten. Maar men is er nog niet uit hoe de sa menwerking moet worden vormgegeven. Of de nieuwe 100-zitter onderdeel van Airbus moet worden, of dat het een apart programma moet wor den." Op de achtergrond speelt mee dat de Chinees/Koreaanse combinatie een meerderheids belang in de samenwerking wil hebben. Maar daar wil geen van de Europese bedrijven aan. Pre sident-directeur Bisschof van DASA maakte duidelijk dat de samenwerking in ieder geval op basis van gelijkwaardigheid moet gaan. „Wij hebben vol doende argumenten om hen daarvan te overtuigen." Maar tot nu toe gaan de twee Europese ondernemingen en Boeing hun eigen weg. „En daarbij is Fokker het verst", al dus Dijkhuizen. Fokker heeft een principe-overeenkomst met de Chinezen en-Koreanen. Dijk huizen benadrukt dat Fokker nog wel aan het begin van de weg staat. Eerst moet worden onderzocht of een regionaal vliegtuig kan worden ontwik keld tegen betaalbare kosten. „Het gaat erom dat het een vliegtuig wordt waarvan de kos ten per passagier en vlucht lager zijn dan van de Fokker 100." De ontwikkelingskosten zijn nog niet berekend, maar worden ge schat op ruim drie miljard gul den. Het nieuwe vliegtuig - voorlo pig FAX geheten - zal in eerste instantie worden ontworpen als een 120-zitter, maar later vol gen toestellen met plaats voor 100 en 140 passagiers. Volgens Dijkhuizen moet er in dé loop van 1996 duidelijkheid zijn over de verdere samenwerking met de Aziatische partners. Een be slissing wordt overigens in het najaar verwacht, maar er is al eerder uitstel geweest. Als de Chinezen en Koreanen niet met Fokker in zee gaan, is nog niet alles verloren voor Fokker. „Er zijn meer partijen in Azië die met ons willen samenwerken. Taiwan heeft ambities, Singapore, Indonesië en India." helmond Onder het motto 'Duik Holland schoon' heeft een aantal duikverenigingen zaterdag de Zuid- Willemsvaart bij Helmond ontdaan van allerhande rommel. Dat leverde behalve een schone vaart ook een aantal opmerkelijke plaatjes op. foto anp 'Behoud werkgelegenheid moet ook een rol spelen den haag gpd Het faillissement wordt meer en meer gebruikt om op een goedkope manier overtollige werkne mers te lozen. Ondernemers laten een bedrijf fail liet gaan en starten de dag erop hetzelfde bedrijf opnieuw, maar dan met minder mensen. Vooral de oudere en minder gezonde werknemers zijn hiervan de dupe, constateert bestuurder Dirksen van de Industriebond FNV. Dirksen denkt dat per jaar enige honderden be drijven failleren om op een goedkope manier ar beidskrachten te lozen. Om daar een einde aan te maken moet de faillissementswetgeving veran derd worden. „Nu heeft een curator als enige op dracht zoveel mogelijk geld uit de boedel te halen om de schuldeisers te betalen. Wij vinden dat de curator ook zoveel mogelijk werkgelegenheid moet redden", aldus Dirksen. Daarvoor is het nodig dat de curator zichzelf niet langer betaalt uit de opbrengsten uit verkoop van het failliete bedrijf. „De curator moet uit de algemene middelen betaald worden. Dan is hij veel onafhankelijker en hoeft hij niet alleen naar de financiën te kijken", meent Dirksen. Ook de vakbonden moeten in een faillissement betrokken worden vindt hij. „Wij kennen vaak potentiële overnamekandidaten en willen daar met de curator over praten. Nu zijn we afhanke lijk van de opstelling van de curator. De ene no digt ons uit voor een gesprek, de ander regelt alles op eigen houtje". een nieuwe lente voor de oude renpartij aangebroken. In een emotionele toespraak doet hij een beroep op de Schepper om zijn verbond uit het moeras te trekken. „De oorsprong van het leven gaf ons een hart en mij een opdracht waaraan ik niet kon ontkomen. Ik moest deze namens de geweldige oerkfacht die ik de Schepper noem uil- voeren. U heeft mijn woord gehoord, mijn gedachten waren ook uw gedachten. Deze moe ten gebundeld, waardoor een kracht ontstaat die onstuitbaar is. Binnen enkele jaren zullen wij leiding en bestuur aan een samenleving geven waarnaar wij zo intens verlangen". In de foyer ijsbeert de inmid dels afgezette penningmeester Ron Meijer. Hij was slechts twee weken in functie en moppert: „Het zijn zelfmoordenaars. Ze weten niet wat ze doen. Ik ben de eerste die de enorme finan ciële chaos een beetje op een rijtje heeft gezet. Maar door een stelletje onbenullen ben ik nu van een enorme last bevrijd. Hahaha!". In de garderobe pakt intussen het Groninger AOV-lid Bogeholt zijn jas. Hij heeft de hele verga dering niet één keer zijn stem biljet in de lucht gestoken. Heeft hij soms geen mening? Bogeholt zucht: „Jawel, maar die heb ik vandaag maar voor me gehouden. Ik vind het enorm verdrietig dat mensen van mijn generatie, die toch de oorlogsjaren ook hebben mee gemaakt, op zo'n manier met elkaar omgaan. Er zijn vandaag allerlei mensen die volstrekt in teger zijn en zich enorm voor het AOV hebben ingezet, zon der recht op weerwoord uit de partij gezet. Ik weet niet of ik nog wel lid wil blijven van zo'n Stalinistische organisatie". Lutheranen doen voorzichtiger bij homohuwelijk bennekom anp De Evangelisch-Lutherse Kerk heeft zaterdag afgezien van een krachtige oproep aan de ge meenten om ruimte te bieden voor het 'homohuwelijk', om zo het integratieproces van de pro testante kerken, Samen op Weg, niet te bemoeilijken. Veel Lu- thérse gemeenten bieden hun leden al jaren de ruimte voor niet-huwelijkse relaties. For meel was er op dit punt echter nog steeds niets vastgelegd. Dat hebben alleen de remonstran ten gedaan. Omdat de hervormde synode hervormde gemeenten de mo gelijkheid wilde geven om ho mo's te vragen het avondmaal elders te vieren, besloot het Lu therse synodebestuur dat het tijd was om een signaal af te ge ven tegen dit 'verwerpelijke be sluit'. Hewel de gewraakte uit spraak inmiddels is ingetrok ken, wilde het synodebestuur -toch tegengas geven. „Ik ben bang dat deze kwestie inzet wordt van een kerkpolitiek spel", zei synodelid Hallewas. Met het oog op de homo's in de kerk moeten volgens hem 'ui terst zuivere procedures en ar gumenten gehanteerd worden'. Synodebestuurder Donga bena drukte daarentegen dat luthera nen juist nu duidelijk moeten maken waar zij staan. Na een moeizame discussie kwam de synode tot overeenstemming: zij constateert 'met instem ming' dat in de kerk een prak tijk van inzegening van niet-hu welijkse relaties is gegroeid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3