Eltingh en Haarhuis: nu Wimbledon Roeiers zijn aan internationaal verzetje toe Werkpaard Muster 'sloopt' Chang Sport Graf winnares van kleurloze eindstrijd Alleen nationale top komt naar Rosmalen Gouden weekeinde ïvoor Eijs en Dekker CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -2 V.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 'En dan de Olympische Spelen in Atlanta Normaal kijken tennissers nooit vooruit. Zelfs niet verder o, lan één wedstrijd. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis vorm- be len zaterdag na hun overwinning in de finale van het he endubbelspel op Roland Garros een uitzondering. Al in >en licht roesje van champagne spraken ze opgewonden >n ononwonden van 'nu Wimbledon nog' en 'dan nog de )lympische Spelen in Atlanta'. ARUS RENE VAN HATTUM jPÓ-VERSLAGGEVER fot dan gaan ze zeker samen joor. Ze zouden het allereerste koppel worden dat de dubbel- ipeltitels van Melbourne, Parijs, >|londen en New York wint. Zelfs Tom Okker en John J dcEnroe, met 78 en 77 titels de neest gelauwerde dubbelaars iller tijden, wonnen niet alle fier die titels. Alleen de Zweed inders Jarryd heeft op alle irand Slam-toernooien de loofdprijs voor dubbelaars ge ronnen, maar die deed dat met erschillende partners. In 1991 ■on hij met John Fitzgerald in arijs, Londen en New York, naar Melbourne zegevierde hij net Stefan Edberg. hampagne [oewel de champagne hem irima smaakte, kon Jacco El- ingh direct na de finale nog liet uitbundig genieten. Ook la- er op de avond zou het er niet 'an komen, dacht hij, al drong lartner Haarhuis aan op een ezellig samenzijn, met een lapje en een paar drankjes. Nu lat een keer kon, moest het ook naar gebeuren. Tot nu toe was iet er eigenlijk nooit van geko- nen. Na hun zege in september 3 n New York zaten ze twee uur I ater alweer in het vliegtuig, op tj rog naar het volgende toernooi. in eerder dat jaar in Australië vas er ook weinig tijd geweest, 'laar nu, in Parijs, met veel vrienden, vriendinnen en fami lie die 's morgens nog in auto's en vliegtuigen waren gestapt, moest dat toch kunnen. 'Rosmalen', waar ze vandaag al weer moeten spelen, kon wat Paul Haarhuis betreft best een paar uurtjes wachten. De geboren Veluwenaar El tingh zag een uitbundig samen zijn evenwel niet zitten. Daar voor had hij, zo kort na de eindstrijd, nog te veel spanning in hoofd en lichaam zitten. „Ik geniet er wel onwijs van, maar ik ben er te lang mee bezig ge weest om dat zo maar van me af te zetten en uitbundig te gaan feesten." Eltingh vermoedt dat die intense concentratie één van de voornaamste redenen is waarom hij een score van vier uit vier heeft in enkelspelfinales en waarom hij al 22 dubbeltitels heeft en er slechts zeven ver loor. De drie keer dat hij met Haarhuis een Grand Slamfinale speelde, wonnen ze ook. Als ze hem vandaag in Rosmalen feli citeren en hij de foto's in de kranten ziet, dan begint bij hem pas het echte genieten, zei El tingh. Wennen Dat ze een dag na hun 6-7, 6-4, 6-1 zege op de Zweden Kulti- /Larsson op het centre- court van Roland Garros alweer in Rosmalen aan het Brabantse gras van Rosmalen moesten gaan wennen, was de gewoon ste zaak van de wereld. „Zo is het tennisleven nou eenmaal", zei Haarhuis. „Voor iemand die avond vóór een finale onze tas op gras liever golft of voetbalt aan atletiek doet is het mis- al ingepakt hebben klaarstaan dan tennist, maar komende we- schien anders. Die heeft drie of omdat we direct erna weer weg ken zal er serieus worden ge- vier grote wedstrijden per jaar moeten." traind. Voor het eerst doen ze en kan zich daarna ontladen. Wimbledon is hun volgende daarom samen Rosmalen en Voor ons is het nooit anders, grote doel. Haarhuis maakte er Halle - volgende week - aan. En Wij moeten zo vaak zondag- nooit een geheim van, dat hij ook op gras maken ze een goe de kans, denkt Haarhuis: „De dubbel wordt toch aan het net beslist. Dat zag je nu ook. Een servicebreak hangt van twee of drie balletjes aan het net af. Zij hielpen elkaar minder bij de re turns. Dat is net het verschil". *fa zijn halve finale tegen Yev- >eny Kafelnikov werd Thomas Muster gevraagd of hij filoso- ischer was geworden. Achterin le twintig inmiddels, keertje jlatgereden door een dronken J lutomobilist en nu zo nadruk kelijk terug aan de top. Wie ■oed keek zag Muster denken: wat een onzin'. Hij zei het iets inders. „Ik geloof niet dat ik :o'n filosoof ben. Ik werk ge woon hard". Daarom en ner- C( ;ens anders om won Thomas duster gisteren op Roland Gar ros eindelijk de Grand Slamtitel lie hij als kind al zo vaak had ;ewonnen in zijn dromen. Vorige week vertelde Thomas duster ook nog dat Roland Gar ros winnen hem niet zoveel zou loen. „Een Grand Slam winnen mooi, maar het is gewoon een vèdstrijd als alle andere. Win nen of verliezen verandert m'n leven niet". Toch viel het masker van het tennisbeest uit Leibnitz gister middag toch even af. Eerst viel hij na de 7-5, 6-2, 6-4 overwin ning op Michael Chang achter over op het Parijse gravel, wat hij in geen van de andere 27 graveltoernooien die hij eerder won ooit deed, kort daarna viel het masker. Als kind had hij zich bij alle matchpoints in zijn tennis wedstrijdjes altijd inge beeld dat het matchpoints in de finale van Roland Garros waren, verklapte hij. Andere kinderen van school droomden meestal weg op de televisiebeelden van de Oostenrijkse skiheid Franz Klammer en waanden zich een nieuwe Klammer. Thomas niet, want die was op ski's nooit een geweldenaar en wist ook dat hij dat nooit zou worden. Dat hij een tennisheld zou worden zoals hij gisteren werd in de prachtige eindstrijd met Michael Chang, had Thomas Muster evenmin kunnen den ken. Want bij een echte held hoort een mooi levensverhaal en dat is het verhaal van Tho mas Muster natuurlijk bij uit stek. Door toeval, maar zo gaat dat meestal met helden. In maart 1989, 21 jaar en net voor het eerst in zijn loopbaan in de top tien, werd hij tussen twee auto's klemgereden. Hij had in Miami zojuist de halve finale gewonnen van Yannick Noah, pakte net zijn tennistas uit de de kofferbak toen een dronken automobilist hem van achteren aanreed. De foto van de auto die hem had aangereden stond gistermorgen als opwarmertje voor de finale nog maar eens in een Franse krant. Bijna tot aan de voorwielen had de auto in el kaar gezeten. Dat Muster beide benen nog had was al een won der, dat hij zes maanden en een paar operaties later alweer ten niste was een waar mirakel. Sindsdien is Musters levens verhaal er alleen maar mooier op geworden. Toen Michael Chang in 1989 Roland Garros won, gaf Muster vanuit een tv- box commentaar en kon hij niet eens lopen. Hij sloeg in die da gen tennisballen vanuit een speciaal voor hem ontworpen stoel, want terugkomen zou hij, had hij zich voorgenomen. Die ontembare inzet leidde tot een geweldige reeks. Giste ren won hij zijn 35-ste wedstrijd op gravel aan een stuk. Dat deed zelfs Björn Borg, toch zes keer winnaar in Parijs, nooit. Borg bleef op een reeks van 34 steken. Met zijn zege in Parijs won Muster zijn zesde gravel toernooi op rij én zijn 28-ste graveltoernooi in totaal. Hij werd de eerste sinds Ilie Nasta- se, óok al zo'n grootheid van Het zou zo leuk zijn geweest als Steffi Graf na de eindstrijd op Roland Garros gewoon gedaan had wat ze van plan leek te doen. Als ze naar de VIP-box was geklauterd, haar vriend - de Formule 3000-coureur Michael Bartels een dikke zoen had ge geven - pa, ma, trainer Günt- hardt en vriendin Barbara Bec- ker-Feltus had geknuffeld en vervolgens haar hondje mee de baan op had genomen. Maar toen ze na de 7-5, 4-6, 6-0 zege op Arantxa Sanchez naar de hoek liep waar de fami lie bij elkaar zat, bedacht ze zich. Ze drentelde nog wat rond en liep weer terug. Zo bleef het ook na de vrouwenfinale in Pa rijs allemaal tamelijk kleurföos. Steffi Graf won zaterdag in Parijs haar zestiende Grand Slamtitel, haar eerste sinds de Australische kampioenschap pen in januari van 1994. Ze moest er een paar tranen om la ten. Niet van dolle vreugde, ook niet omdat ze er 900.000 gulden mee verdiende, maar omdat ze nooit had gedacht dat ze in Pa rijs zou kunnen winnen, zei ze later. Tenslotte was ze pas ne gen dagen voor het toernooi met haar voorbereiding begon nen vanwege de rugblessure waarmee ze was teruggekeerd uit de Verenigde Staten en waardoor ze zes weken niet had kunnen spelen. De winst van Graf op Roland Garros komt keurig in de na slagwerken, de uitslag en van wie ze won ook. Maar veel meer zal er niet worden vermeld over de finale van 1995. Het was geen fraaie of spannende partij en historisch al helemaal niet. Het was geen duel als Evert-Na- vratilova in 1985 (6-3 6-7 7-5), nog altijd beschouwd als de 'best ever' in Parijs, evenmin een wedstrijd als Seles-Graf in '92 (6-2 3-6 10-8), het laatste adembenemende vrouwenduel op Roland Garros. De finale van zaterdag was net zo spannend als het hele vrouwentoernooi in Parijs was; niet dus. Alleen over Jana No- votna's verlies tegen Chanda Rubin na een 5-0 en 40-0 voor sprong in de derde set zal nog wel eens worden nagepraat. De eindstrijd ging als een nachtkaars uit. Nadat Sanchez door Graf twee sets lang van links naar rechts was gestuurd, begon het Spaanse bulldogje moe te worden. Ze kon de bal len niet moeilijk genoeg meer retourneren, waardoor Graf het karwei moeiteloos kon afma ken. Een tweede, korte regen pauze bij 5-0 in de derde set hielp Sanchez er ook niet meer bovenop. Steffi Graf had een paar we ken terug griep gehad en was nu alweer behoorlijk verkou den, bovendien had ze last van traanogen omdat ze eerder in de week een stukje gravel in haar oog had gehad. Arantxa Sanchez had al vanaf de tweede dag van het toernooi een buik griep, die maar niet wilde over gaan. Hopwel beide speelsters de fihale nog niet zo matig had den gevonden, brachten ze hun kwaaltjes naderhand toch nog maar even onder de aandacht. Het leek veel op goedpraten. Graf-Sanchez was tevens een strijd om de eerste plaats op de wereldranglijst. Dat duel won Graf, begonnen als de nummer twee, ook volkomen terecht. De 25-jarige Duitse speelde dit jaar vijf toernooien, in totaal 26 wedstrijden, won alles en ver loor maar twee sets; donderdag eentje tegen Martinez en zater dag dus een. weleer, die Monte'Carlo, Rome en Parijs op rij won. Thomas Muster hoort sinds gisteren als nummer drie van de wereld bij de groten van het tennis, maar niet bij de aller grootsten, zo reëel was hij zelf ook nog wel. Daarvoor is hij te specialistisch en te weinig all round: geen Borg, McEnroe of Lendl, die op meerdere baan- soorten hun beste tennis kon den spelen. Wimbledon bij voorbeeld slaat hij over. Hij ver loor er de afgelopen drie jaar steeds in de eerste ronde. De nieuwe heerser van het gravel tankt de komende weken liever nieuwe energie voor de tweede helft van het tennisjaar en laat zich over een week, als de we reldtop op het gras van Halle speelt, op een klein toernooitje in Sankt Pölten in Oostenrijk bejubelen. Op gravel uiteraard. ROSMALEN ANP Het internationale gras-tennis toernooi van Rosmalen, dat vandaag begint, kent een sterke bezetting. Een sterke nationale bezetting. Titelverdediger Ri chard Krajicek is in Rosmalen als eerste geplaatst. De beoogde nummer één van de plaatsings lijst, de Rus Kafelnikov, meldde zich vrijdag geblesseerd af. De organisatie stelde toen de loting uit, maar slaagde er de afgelo pen dagen niet in een waardige vervanger te vinden. De Zweed Magnus Larsson zegde keurig af, de benaderde Michael Chang en Michael Stich lieten niets van zich horen. Hendrik-Jan Davids kreeg gis teren, bij de loting, de laatste beschikbare wildcard toegewe zen. Achter Krajicek bezetten Jac co Eltingh en Paul Haarhuis de tweede en derde plek op de plaatsingslijst. Jan Siemerink is in Rosmalen als zevende ge plaatst. Loting Nederlanders eerste ronde hoofdtoernooi: Krajicek - Matsuoka (Jap), Eltingh - Masur (Aus), Haarhuis - Pereira (Ven), Siemerink - Renzenbrink (Dui), Schalken - qualifier, Wassen (wildcard) - Pioline (Fra), Da vids (wildcard) - Jarryd (Zwe). Dertigplussers maken de dienst uit PIETER VAN DER VLIET 1 rene Eijs en Femke Dekker lebben een gouden weekeinde w ichter de rug. De twee Leidse 1( oeisters verzamelden op het •e Nederlands kampioenschap op 'e de Amsterdamse Bosbaan in to taal zeven gouden medailles. :ijs veroverde er drie bij de se- anioren, terwijl de vijftienjarige Dekker bij de junioren vier keer succesvol was. Haar belangrijk- w ste overwinning boekte de jeug- roeister van Die Leythe a met Marieke van Rijn uit Zoe- n terwoude in de dubbeltwee. Die e titel biedt perspectief op uitzen ding naar het wereldkampioen schap. Eijs heeft de gedwongen a scheiding van haar Leiderdorp- N se Njord- coach Andreas Leicht- fuss goed doorstaan. De voor- li malige Oostduitser hield na zijn aanstelling als bondscoach bij junioren te weinig tijd over voor zijn pupil. Eijs weet zich op haar beurt in goede handen bij bondscoach Kris Korzeniowski. Zaterdag hield zij Eëke van Nés en Nelleke Penninx in de skiff achter zich. Met Van Nes heer ste zij ook in de dubbeltwee. De titel in de vier zonder kregen Eijs, Van Nes, Penninx en in valster Anneke Venema, als eni- deelneemsters, cadeau. De tijd van de vier, zonder gebles seerde Anita Meiland, was ver rassend snel. Die Leithe-roeister Femke Dekker zette tijdens de Neder landse Kampioenschappen op de Bosbaan haar positieve pres- tatielijn van de afgelopen weken voort. Met vier gouden medail les op even zoveel afstemden haalde de pas 15-jarige Dekker flink uit. Tijdens de voorwed strijd op zaterdagochtend, gaf Dekker bij de meisjes 18 jaar in de skiff direct al haar visite kaartje af. Haar grootste con currente op de 2000 meter, de Alphense Wendy van Vliet, bleek niet snel genoeg om zich voor de finale te plaatsen. In die Finale roeide Deldcer haar vorige week verbeterde baanrecord van 8.01 een seconde scherper, op afstand gevolgd door clubge note Marieke van Rijn, die tweede werd. In de middag stapte zij in een door bonds coach Andreas Leichtfuss sa mengestelde dubbelvier. Met roeisters van DDS, Alkmaarsche en Alphen, peddelde de Leidse naar een tijd van 6.48, wat een nieuw internationaal Bosbaan record betekende. Op de tweede dag begon Dekker in haar eigen leeftijds groep, 16 jaar, in de skiff. Vooraf was al bepaald dat zij niet voluit mocht gaan, omdat de winst bij gebrek aan echte tegenstand al vast stond en omdat er later op de dag nog een belangrijke dub beltwee geroeid moest worden. Ontspannen roeide de Rem brandt scholiere naar de over winning in een trainingstijd van 8.17: De vierde gouden plak won Dekker samen met clubge noot Marieke van Rijn in de dubbeltwee voor achttienjari gen. In tegenstelling tot haar voorgaande wedstrijden werd dit een zwaai- bevochten over winning. Het Alphense duo Wendy van Vliet/ Christel Rijn ten zorgde voor een spannende strijd. Vocaal bijgestaan door de coaches Marion Langezaal en Harm Gijsman moest het Leids- /Zoeterwoudse koppel alles uit de kast halen. Uiteindelijk ble ken twee tellen verschil genoeg voor Dekker's vierde gouden plak. AMSTERDAM TIM BROUWER DE KONING De Nederlandse toproeiers zijn hard toe aan een internationaal verzetje. De onderlinge verhou dingen mogen gezien het resul taat van het nationale kam pioenschap van het afgelopen weekeinde als bekend worden verondersteld. In enkele geval len liepen relaties door de harde selectieprocedure deuken op. Maar de gelouterde kern van de Nederlandse roei-elite bleef op de Amsterdamse Bosbaan moeiteloos overeind. Dertigplussers maken mo menteel de dienst uit bij 's lands beste roeiers. De Holland Acht wordt aangevoerd door Nico Rienks en Ronald Florijn. Dat duo heerste ook in de twee-zon der. „Die titel (en een verbete ring van het dertien jaar oude baanrecord) in de twee geeft mij de meeste voldoening", zei Rienks. In de vier zonder kreeg hij vervolgens klop van de op revanche beluste duo's Bart- man/Compagner en Zwolle- /Van Steenis. Ter afsluiting voerden de twee kwartetten in de acht nog een verplicht num mer op. Geen tegenstand De met grote belangstelling te gemoet geziene Holland Acht had dan ook nauwelijks tegen stand te duchten. De combina tie van Nereus, Skoll en Euros, die op gepaste afstand als twee de eindigde, dreef voornamelijk op rancune. George van Iwaar- den, onlangs uit de Holland Acht gevallen, maakte namelijk deel uit van de 'tweede keus'. Voor hem betekende het zo veel als een afscheid van de acht. „Ik ga niet zitten wachten of ik via In plaats daarvan probeert Van Iwaarden zich te bekwa men in het roeien met twee rie men (scullen). Het roeien met twee riemen viel de gewezen boordroeier (met één riem) za terdag niet mee. Zijn vierde plaats in de dubbeltwee be stempelde hij als 'een drama'. Volgens bondscoach Jan Klerks is de omschakeling van boordroeien naar het specifieke scullen een hele toer. „Maar ik vind het een dappere poging van George. Ik kan mij zijn te leurstelling goed voorstellen." Van Iwaarden, uiterlijk uitbun dig maar 'van binnen' nog steeds teleurgesteld in bonds coach René Mijnders die hem uit de Holland Acht zette: „Mocht ik het scullen niet vol doende onder de knie krijgen en het wereldkampioenschap mislopen, dan kan ik dit jaar wat'eerder met vakantie. Maar ik doe er alles aan om zicht te houden op een olympische me daille." Van Iwaarden krijgt net als de andere Nederlandse toproeiers nog twee kansen om een ticket voor het WK in het Finse Tam pere te verwerven. Over twee weken staan de internationale wedstrijden om de Koninklijke Maas Holland Beker op de Bos baan op het programma. Weer twee weken later is de interna tionale elite aanwezig in Luzern bij de Rotsee Regatta. Dan wordt voor zo ver dat nog nodig is het kaf gescheiden van het koren. Titelloos Hoewel zij officieel nog geen enkele, zekerheid heeft, gaat Laurien Vermulst er voetstoots vanuit dat zij haar imposante internationale kan voortzetten. Het NK verliep voor de Utrecht se weliswaar titelloos, maar zij ziet de nabije toekomst zonnig tegemoet. Zelfs de publiekelijk geuite kritiek aan haar adres van coach Kris Korzeniowski brengt de routinier niet uit haar evenwicht. „Ik denk nu eenmaal anders over de selectieprocedure dan Kris. Ik heb het liefst het gevoel dat ik mijn kansen in eigen hand heb. Maar wij moeten steeds in andere combinaties het water op en zijn nooit zeker van uitverkiezing. Toch ga ik er van uit dat ik volgende week bij een selectiewedstrijd voor de lichte dubbeltwee plaats." Sa men met Ellen Meliesie en My- riam ter Beek moet zij dat op de Bosbaan uitvechten. Vermulst vertoefde gisteren net als menig collega met haar gedachten al een eind verder. Het WK in Tampere (augustus) en vooral de Olympische Spelen van Atlanta (1996) houden haar meer bezig dan de hinderlijke schermutselingen in eigen land. Haar naaste concurrenten kent ze inmiddels door alle selectie wedstrijden van haver tot gort. „Ik moet toegeven dat het ni veau in de breedte is gestegen. Maar gezien mijn ervaring hoef ik niet buiten de boot te vallen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23