Bulgarije onderbreekt leerproce s: 'Duits' paard schenkt Jos Lansink zesde tite Van Grunsven is oppermachtig Sport Indurains Franse campagne verloopt zonder tegenslag Jarige winnaar Alesi krijgt lift van Michael Schumacher wM MAANDAG 12 JUN11995 De lange Franse campagne van Miguel Indurain verloopt zon der een enkele tegenslag. Na de eindzege in de Midi Libre voeg de de Spaanse grootvorst giste ren de Dauphiné Libéré aan zijn erelijst toe. Over drie weken be gint hij barstensvol vertrouwen aan het laatste onderdeel van zijn Franse expeditie, de Ronde van Frankrijk. Een week competitie heeft de concurrentie geleerd dat het over drie weken moeilijk zal zijn Indurain van zijn vijfde opeen volgende Tour-zege af te hou den. Slechts het optreden van de Zwitser Tony Rominger in de Ronde van Italië en de berg tochten van Richard Virenque in de Dauphiné houden de be lofte van een sprankelend Tour duel levend. De Franse bergko ning van de laatste Tour won twee etappes, maar zag Indu rain voortdurend aan het wiel. Zelfs zaterdag, bij de beklim ming in de sneeuw en ijzel van de Galibier, hield de Spaanse klassementsleider stand. „Dit was een prima test. Ik ben goed over de Mont Ventoux, de Gali bier en de Croix-de-Fer geko Wensveen wint halve triathlon leiden Gonny Wensveen heeft dit weekeinde de halve triathlon van Schijndel gewonnen. De Leidse beëindigde de 2,5 km zwemmen, 80 km fietsen en 20 km lopen in 4.26.12. De concur rentie finishte op meer dan tien minuten. Nipte nederlaag hockeysters papendal Het Nederlands vrouwenhockeyteam heeft zaterdag op Papendal van regerend wereldkampioen Australië verloren: 1-2. De ervaren wereldkampioenen namen al na zes minuten een 0-1 voorsprong via Andrews. Wietske de Ruiter schoot in de tweede helft de door haarzelf versierde strafcorner hard in: 1 -1 Kort voor tijd slaagde Australië er - na zes vergeefse pogingen - toch nog in de goed gesloten strafcorner-verdediging van Neder land te slechten; uit de rebound was het Roche die 1 -2 scoorde. Omstreden bekerwinst HDM Amstelveen De hockeyers van HDM hebben voor het tweede achtereenvolgende jaar het nationale bekertoernooi gewonnen. De Hagenaars versloegen zondag landskampioen Amsterdam. Na de reguliere speeltijd was het in Amstelveen 3-3, HDM won de serie strafballen met 10-9. In de reguliere speeltijd gaf HDM een voorsprong van 3-1 uit handen. Amsterdam-coach Bren- ninkmeijer diende na afloop een protest in. Volgens hem was bij de strafballen een reglementaire fout gemaakt. Amsterdam be gon de eerste serie van vijf pushes, bij de tweede serie had vol gens de letteren HDM moeten beginnen. Dat gebeurde niet. Doohan door gras naar derde zege mucelloMichael Doohan heeft gisteren zijn derde zege van het seizoen behaald. De Australische motorcoureur won de Grand Prix van Italië in de 500 cc. Doohan maakte in de zesde ronde op het circuit van Mugello een stuurfout. Zijn Honda raakte van de weg, maar de coureur hervond in het gras wonderbaarlijk het juiste spoor. Beattie behield de leiding in de WK-stand, 24 pun ten scheiden de twee Australiërs. Kox klimt naar tweede plaats hockenheimHalverwege de strijd om de Duitse Super-Tourwa gen-Cup (STWC) neemt de Nederlander Peter Kox in het klasse ment de tweede plaats in achter de Duitser Frank Biela. Gisteren eindigde de Brabantse BWM-coureur in de vierde van de acht races respectievelijk als vijfde in de sprint over 56 kilometer en als zesde in de race over 100 kilometer. Op het „kleine" circuit van Hockenheim won de Duitser Biela met een Audi de race. Baanrecord kanovaarder De Nijs zaandam Edwin de Nijs heeft gisteren tijdens de NK kanovaren op het onderdeel langebaan in Zaandam een baanrecord geva ren op de 5000 meter. De Europees kampioen marathonvaren veroverde in 22.10,6 de Nederlandse titel. Nicole Bulk veroverde zoals verwacht alle vier te vergeven titels bij de1 HAAKSBERGEN GPD Geen hoedjes en hakjes, maar kaplaarzen en modderpijpen betraden dit weekeinde de ooit groene vlaktes van het mooie Haaksbergse landgoed, dat na een paar fikse plensbuien in een modderpoel was veranderd. In dat Twentse landschap streden de paarden van stand en hun berijders om de Nederlandse dressuurtitel. Een zwaar en nat duel. Slechts één mocht aan het einde de rood-wit-blauwe rozet in ontvangst nemen. De rest liep er achteraan, de rondvlie gende spetters opvangend. De gedoodverfde favoriete Anky van Grunsven hield zich in die moeilijke omstandigheden glo rieus staande. Ze won alles en lachte haar onzekerheden weg. Alles wat Anky van Grunsven aanraakt, lijkt te veranderen in goud. „Ja, eng hè. Ik heb hier drie dagen rondgelopen met het idee: er gaat iets gebeuren. Je wacht er eigenlijk op dat je paard uit de stal stapt en zich bezeert. Vroeger had ik dat niet, maar nu ik succes heb, word ik daar bang voor". Allerminst Tijdens de laatste proef, de kür op muziek, was de amazone echter allerminst bang. Even daarvoor was de hemel weer eens opengebroken, maar de komst van de wereldkampioene deed alles en iedereen verstom men. Het enige hoorbare was het soppige hoefgeklop van Bonfire met op zijn rug, kaars recht maar ontspannen, de da me die de touwtjes strak in de handen hield. De groet aan de jury. Neil Diamonds' 'Song, song blue' klinkt en de oren van de ruin spitsen zich. En als vanzelf be gint hij aan zijn laatste krachts inspanning van die dag. De schrik slaat echter in het begin gelijk toe als de wereldkam pioen een enorme fout maakt. „Volgens mij zag-ie iets", dacht Van Grunsven later. „Hij blijft er toch eentje die wel eens schrikt". De gekleurde paraplu's men. De tijdrit tussendoor ging ook naar wens. Ik heb gereden zoals ik wilde", stelde de Span jaard gisteren tevreden vast. Indurain neemt na de Daup hiné een week rust. „Na een maand met louter wedstrijden ben ik toch wel moe. Ik neem deel aan het Spaans kampioen schap, maar weet nog niet of ik in de Route du Sud start. Dat is afhankelijk van hoe ik herstel van al het werk. Ik zit nu op het niveau dat ik verwachtte. Mijn vorm is groeiende." Indurain kreeg in de Dauphi né een aardig inzicht in de krachten van zijn concurrenten. Virenque was sterk in de ber gen. „Hij is straks een echte ri vaal. Daar zal ik rekening mee moeten houden, die mag ik geen tien minuten laten weglo pen." Verrassing De grootste verrassing was ech ter Chris Boardman, de specia list van het rittenwerk tegen de klok. Zelfs in klimmingen kon de oud-houder van het werelduurrecord bij de berggeiten aanklampen. „Hij heeft me verrast op de Croix- de-Fer. Boardman is in grote vorm", analyseerde Indurain zijn belangrijkste tegenstander voor de Tour-proloog. Over Ro minger. Berzin en Ugrumov, het trio dat onlangs het Giro-podi um bevolkte, hield de Spanjaard zich in. „Die heb ik nauwelijks gezien dit seizoen. Maar ik ben zeker van dat ik in de Tour zal i lijden." Twee van Indurains concur renten reden in Baskenland een sterke Bicicleta Vasca. De Rus Evgeni Berzin reed op de slot dag de Italiaan Alberto Elli uit de leiderstrui. Zijn ploeggenoot Frattini, met wie hij eerder in de week in opspraak raakte wegens het afpikken van een ritover- winning. won de etappe met aankomst bergop. Alex Zülle, die zaterdag de tijdrit over 20 kilometer naar zijn hand zette, eindigde als tweede op 35 tellen. De derde plaats van Berzin, op 36 secon den, was voldoende het gat met klassementsleider Elli (zesde op 1.13) te dichten. Steven Rooks gaf op de slotdag op, evenals John Talen. Jaermann De Ronde van Luxemburg kreeg in Rolf Jaermann een Zwitser als eindwinnaar. Max van Heeswijk trok echter de meeste aandacht. Zaterdag versloeg de eerste jaars professional de complete sprintelite. Abdoesjaprov, uit de rob onderwater. 0 ploeg van Jan Raas, loos toen hij veel te vroej kop kwam te zitten. Heeswijk wees gearriv sprintvedetten als Jo Planck Erik Zabel. Wilfried Nelisse Jeroen Blijlevens terug. Voo Limburger was het zijr. ee echte profzege. Eerder won de Hel van let A gelland en een rit in d» Ro lal Neder-Oostenrijk, de bi |ei i de open categorie valfen. er] eer Erik Dekker was de biste derlander in Luxembuq. D een goede tijdrit op zaen avond, negende, eindigcfe hij zesde in het eindklassement. Volleybalteam mist eindronde WVL na twee nederlagen De Nederlandse volleybalploeg, die de World League '95 gebruikt voor het werken aan de toekomst, kan het leer proces niet voortzetten in Brazilië. Door twee nederlagen in het weekeinde tegen Bulgarije (0-3 en 1-3) is de eind ronde in Belo Horizonte en Rio de Janeiro onhaalbaar. >1) EINDHOVEN Jammer, vond bondscoach Joop Alberda, maar niet geheel on verwacht. Renovatie en nieuw bouw is immers hard nodig om na de Olympische Spelen van Atlanta niet zonder materiaal naar een kale bouwput te hoe ven kijken. Het huidige WVL-scenario schreef investeringen voor, met tussen de regels door wat ter loopse opmerkingen over on middellijk succes. Alleen de openingszin van dat verhaal klopte: met Peter Blangé twee keer van Griekenland winnen. De flauwe'hoop op een zege in Sofia bleek, vooral door Bul gaars toedoen, ijdel. De ver wachte beleving in Arnhem te gen Italië 2, nog ijzersterk, le verde spektakel maar evenmin een winstpartij. Toch leek het fundament ge stort. „Laat in Eindhoven maar zien wat dat waard is", zei Al berda. Zaterdag moest hij con stateren dat het nog weinig is. Zware Bulgaarse voeten stamp ten er dwars door heen. Een dag later hadden de puinkloppers uit het oostblok, met sloper Ljoebo Ganev als voorman, meer moeite. De Nederlandse ploeg, met Martin van der Horst in de basis in plaats van Herik - Jan Held, knokte tenminste, maar wekte maar zelden de in druk ook echt te kunnen win- Toch was er meer reden voor tevredenheid. Het eerste duel was namelijk een aanfluiting. „Ons spel stond in redelijk schril contrast met dat van een week geleden tegen Italië", zei Alberda eufemistisch. „We heb ben vijf minuten meegedaan. Toen stond het nog steeds 0-0. Daarna glipte het duel ons in ongelooflijk snel tempo uit de handen." Wisselen hielp niet, aanwij zingen evenmin. De time-out op 0-2 en 3-14 leek dan ook op plagen, de gehangene nog even laten bungelen. „Integendeel", was de reactie van Alberda. „Ik heb ze opgedragen zo lang mo gelijk te blijven staan en nog wat goede acties te maken en nog een paar punten te pakken. Want verliezen is niet erg, maar verslagen zijn wel. Respect heb ben voor een tegenstander mag, ontzag niet. En dat dreigde." Eén punt en een Bulgaarse ti- me-out (wel pesten) later was het onvermijdelijk voorbij. De schaamte over de blamage was binnen 24 uur voorbij. Het sier de Oranje dat de spelers althans hartstochtelijk probeerden eni ge gezonde kleur te'krijgen. Van der Horst, doorgaans slechts binnen de lijnen voor een rond je meeblokkeren, mocht na een jaar of drie weer eens in de ba sis beginnen omdat de linie met Held zaterdag geen bal tegen Joop Alberda instrueert zijn spelers. Het mocht niet veel baten. Het Nederlands team verloor twee keer hield. Van der Horst, de 2,12 meter lange Duitse kampioen met SV Dachau, deed het naar behoren. Bas van de Goor haalde Itali aans niveau, spelverdeler Misha Latuhihin viel goed in voor Jeroen Bijl, Mark Broere loste Richard Schuil knap af. Guido Görtzen haalde verdedigend steeds een behoorlijk niveau en soms aanvallend, maar zelden op een belangrijk moment. Toch lichtpuntjes die bij zorg vuldige koestering een spronge tje voorwaarts kunnen beteken. De ups verloren het echter nog vrij royaal van de downs. Dat was voor een belangrijk deel de verdienste van de Bul garen, die een oude bekende, Bogdan Koetsjoekov, als coach hebben teruggehaald en 'sterker zijn dan ooit. Zekér defensief. Maar ook offensief, met alleen al elf aces. Ganev tekende voor de mees te, in samenspraak met het pu bliek. De goedmoedig ri goot er na afloop een litertje la in, kuchte even en zé; de toeschouwers gillen ti ten bij mijn opslagen, stiff leert me om het nog bterj^ doen. Ik i hen dus bedjikl langs de kant hadden Bonfire even van zijn propos ge bracht. „Ik was er eigenlijk hele maal niet op bedacht, maar na die eerste schrikreactie hield ik hem goed onder druk". Uiterlijk stoïcijns vervolgde de amazone haar kür. Bonfire danste met onzichtbare vleugels mee. Hels kabaal Nadat de laatste klanken waren verstomd, weerklonk van de tri bune een hels kabaal. Van Grunsven is populair en dat wil de het publiek laten weten. Haar paard genoot. Liep als een heer de ring uit, maakte nog een extra rondje en nam het ap plaus in ontvangst. De winst was binnen. Het goud weer om de nek van de Brabantse ama zone, voor de zesde maal. „Voor mij was de drijfveer hier om zo goed mogelijk te rijden. Ik wil de terechte winnaar zijn". Daar in slaagde ze zonder slag of stoot. Bovendien haalde de 'Ster van Hollywood' nog twee we reldrecords binnen (bij de Grand Prix en op de Special). „Dat was een geweldige kick. We moeten die Duitsers tenslot te ook aan het oefenen hou den". Helemaal tevreden is Van Grunsven echter nooit. „Win nen is mooi, maar er zijn altijd dingen voor verbetering vat baar. Tenslotte heb ik nog steeds geen 100% gehaald." Kri tisch blijven, keihard trainen en liefst met drie paarden de top halen. „Ook al gaat het niet, ik wil het toch proberen". De eeu wige wil om te presteren, om te winnen. Dat maakt de Flolland- se tot de beste. Haar drie paar den (Bonfire, Cocktail en Par- tout) moeten haar in de wereld top houden. Voorlopig is ze daar in ieder geval niet weg te slaan. Hoewel de concurrentie wacht en loert. „Ik wil bewijzen dat ik met meerdere paarden kan winnen. Het niveau blijft natuurlijk stijgen. Het eerste NK met Prisco had ik 63%. Daar mee zou je nu niet eens de fina le hebben gehaald". Het was Jos Lansink, het blijft Jos Lansink. De Twent verover de gisteren in Blaricum voor de zesde achtereenvolgende keer de nationale titel bij de springruiters. Waarachtig zou men kunnen zeggen dat het hier om een uitzonderlijk talent gaat. Lansink bereikte zijn succes sen met vier verschillende paar den. Libero H, de drievoudige kampioen, en Egano behoorden bij hun gouden sprong al tot de gevestigde orde. Concorde vorig seizoen niet. Met Bollvorm's Al- datus kwam Lansink gisteren opnieuw met een volstrekt on bekend fenomeen op de prop pen. Het is één van de grote kwali teiten van de rijder van de stal van bondscoach Hans Hom. De Twent komt uit de voeten met paarden die elders mislukken. Het lijkt dat paarden met hem als berijder de beslissende cen timeters hoger springen. Alda- tus kwam uit bij een ruiter in dienst van de befaamde Paul Schockemöhle. Het leidde tot niets. Lansink, behorende tot de wereldtop, werkt sinds enkele maanden met Aldatus. Aanvan kelijk ging het niet optimaal. „Twee weken geleden nog had ik al min of meer besloten het paard voor dit kampioenschap terug te trekken. Ik dacht dat het te vroeg kwam. Het bleek mee te vallen. Of ik met dit paard in september naar de Eu ropese titelstrijd kan? Het is moeilijk te zeggen. In deze sport is het onmogelijk zover voomit te blikken. Nu het twijfelachtig blijft of de niet fitte Egano terugkeert en de eerste prioriteit van Libero in het dekseizoen ligt, was de tijd rijp voor Lansink om weer de beschikking te krijgen over een paard goed genoeg voor het in ternationale werk. Met Aldatus lijkt hij het te hebben gevonden. Schockemöhle zal het dier niet terugeisen. De Duitser deelt met Hom gelijkelijk in het prij zengeld en verdiende daarmee gisteren voor het eerst een paar centen op een Nederlands kam pioenschap. Lansink moet met Aldatus naam maken. In zijn nadagen zal de hengst moeten zorgen voor het nageslacht. Be- drijfstechnisch gezien is dat voor beide eigenaren ntei sant. Waarschijnlijk is de Euope titelstrijd in september teSai Gallen de eerste grote klusvo^ Aldatus. Bondscoach Horr k versterking gebruiken in zi équipe, die al lang niet metr sterk is als in de gouden d^L van olympisch Barcelona. Lansink is een 'zekerheid evenals Tops, hoewel die op NK na een eerste slechte dag afstapte. Raymakers, die dag óok al niet meer i kwam, is vooralsnog geen se euze kandidaat. De twee combinatie van Blaricum, V der Vleuten/Vink Especiale, in de ogen van de bondscoa nog te onervaren. Wat wel? Hom dacht nog v< schillende opties te hebbt Van der Schans (derde i cum), Voorn, Ehrens en Ron behoren tot de kanshebbe „Zo'n NK is een mooie g heid alle combinaties onder g lijke omstandigheden aan werk te zien. Het was eengoe wedstrijd, ik ben weer zer. Het is echter nog v?el vroeg in het seizoen om besli singen te nemen." Anky van Grunsven behaalde met grote overmacht de nationale titel dressuur. montreal anp Iedereen gunde hem de pri meur. De eerste Grand-Prixzege van Jean Alesi in Canada kreeg zelfs een gouden randje. Uitge rekend op zijn 31ste verjaardag kreeg de Fransman loon voor zijn harde werken in de afgelo pen zes jaar. Talent heeft de Formule-I-coureur meer dan voldoende, maar zijn overdosis aan temperament was hem in de voorgaande negentig GP-ra ces meer dan eens noodlottig. Gisteren op het Gilles Ville- neuve-circuit in Montreal lachte het geluk de sympathieke Fransman eindelijk toe. Hij stuurde de Ferrari met nummer 27, waarmee wijlen Gilles Ville- neuve dertien jaar geleden op Zolder verongelukte, na een krankzinnige - slechts negen van de 24 auto's haalden het einde - en voor het eerst sinds lange tijd weer fascinerende ra ce zonder brokken over de ver lossende eindstreep. den voor het einGe hard op v was naar zijn veertiende GP-z ge in zijn loopbaan maar d« een mechanisch defect zijn oi aantastbare positie verspeeld De Duitser keerde na ei oponthoud op de zeven< plaats terug in de -ace. Uiteii delijk finishte hij als vijfde, i voor twee punten de hij uitlie op zijn belangrijksteconcurrö Damon Hill. De Bril viel ach tien ronden voor het einde st Schumacher heeft au ze punten voorsprong op zijn a tervolger.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22