Katwijk: kampioen zonder titel Den Haag geeft lot uit handen Sport Kostbaar verlies Barca bij afscheid van Koeman MVV roemloos terug naar de eerste divisie A SPIERDIJK, 071 -356464, PLV. -CHEF ROB ONDERWATER, 07 I -356463 Aan de laatste wedstrijd van Ro nald Koeman in Nou Camp met Barcelona Zal de komende da gen om uiteenlopende redenen nog vaak worden teruggedacht. Het verlies (0-1) tegen het laag geklasseerde Albacete woog heel zwaar. Kwalificatie voor Europees voetbal is voor Bar celona allesbehalve zeker. Het moet het slotduel bij Bilbao vol gende week vrijwel zeker win nen. Uit historische cijfers blijkt dat een moeilijke opgave. Na de ovatie van 75.000 toe schouwers, een zilveren schaal van de voorzitter, een aanden ken van de tegenstander en tal loze spandoeken waren de emoties van Koeman nader hand dan ook tweeledig. ..Ik had gehoopt op een overwin ning. Dat was vanavond veel belangrijker geweest dan mijn afscheid. Het spijt me zeer voor de supporters dat het zo is gelo pen". Volgens Cruijff hoefde Koe man zichzelf weinig te verwij ten. De trainer noemde het op treden van de naar Feyenoord vertrekkende spelers foutloos. „Het is daarentegen wel zo dat de afgelopen week voortdurend over dit afscheid is gesproken. Misschien is dat toch ten koste gegaan van de concentratie. Dat is heel vervelend." Koeman speelde zes jaar bij Barcelona. De Catalaanse ploeg nam hem voor zo'n vijftien mil joen gulden over van PSV. Bij Barcelona vierde Koeman onge kende successen, de vrije trap pen werden zijn handelsmerk. De belangrijkste was die in de Europa Cup 1-finale tegen Sampdoria. Van een meter of twintig knalde 'Koetje' Barcelo na op Wembley naar de belang rijkste overwinning ooit. Zaterdag was het anders. Bje- lica maakte na ruim een half uur het enige doelpunt. Voor het overige had Barcelona de controle, zonder echter tot uit gespeelde kansen gekomen. Real Madrid deed het, zoals al het hele seizoen, aanmerkelijk beter. De 'koninklijke' kam pioen won opnieuw, nu met 2-0 bij Celta. De talenten Raul Gon zales en José Rivera, beiden 17 jaar, maakten de doelpunten. Eén speeldag voor de 'finale ronde' in de Bundesliga heeft Werder Bremen de voorsprong van een punt op achtervolger Borussia Dortmund behouden. Beide titelkandidaten wonnen hun voorlaatste wedstrijd. Wer der versloeg Karlsruher SC met 2-1, Dortmund won met een ui terste inspanning bij Duisburg, 3-2. Duisburg degradeerde als gevolg van de nederlaag. Op de slotdag speelt Werder bij Bayern München, dat inmid dels al trainer (Rehhagel) en spelmaker (Herzog) van de lijst aanvoerder overnam. Dort mund ontvangt Hamburger SV. Het doelsaldo slaat vooralsnog met één treffer door in Bremens voordeel. Borussia Mön- chengladbach kwalificeerde zich voor het eerst sinds acht jaar voor een internationaal toernooi. Door de winst (3-1) op Stuttgart werd de formatie van de Betzenberg zeker van de vijl de plaats. Als Gladbach er ook nog in slaagt de bekerfinale te winnen, dan gaat het een plaats lager staande Bayern München alsnog 'Europa in'. De eindstrijd, over twee weken in Berlijn, is tegen tweede-divisie club Wolfsburg. Freiburg en Kaiserslautern komen volgend seizoen ook uit in het toernooi om de UEFA-beker. Hansa Rostock keert terug in de Bundesliga. Met de 3-0 zege gisteren op Hannover 96 verze kerde de lijstaanvoerder zich met nog één speelronde te gaan van een plaats bij de eerste drie in de Tweede Bundesliga, een positie die recht geeft op pro motie naar de hoogste divisie. Hansa Rostock degradeerde drie jaar geleden uit de Bundes- liga. Padova blijft behouden voor de hoogste serie van het Itali aanse voetbal. De formatie won zaterdag het degradatieduel van Genoa na het nemen v&n straf schoppen. Na de reguliere speeltijd en de verlenging was het 1-1. Michel Kreek maakte van elf meter de beslissende treffer. De Nederlander schoot de zesde strafschop raak, nood zakelijk omdat na de vijfde de stand nog steeds gelijk was (4- 4). Bij Genoa had Van 't Schip, sinds kort weer international, ook een penalty benut. De tref fers in de officiële speeltijd vie len voor de rust. Vlaovic zette het sterkere Padova op voor sprong. De Kroaat scoorde na een pass van Kreek. De Tsjech Skuhravy maakte gelijk. De voorbereiding van deze treffer kwam van Van 't Schip. De de gradatie van Genoa zal zijn ver trek tot gevolg hebben. De ver bintenis met de Nederlander loopt af en clubs uit de Serie B mogen geen buitenlanders con tracteren. Door de spanning rond het degradatieduel overleden drie fans van Genoa. Allen overleden aan een hartaanval toen hun fa vorieten in de strafschoppense- rie ten onder gingen. Eén slachtoffer bezweek in het sta dion, een ander in de ambulan ce en een derde achter de 'IV. Met Genoa degradeerden Fog- gia, Brescia en Reggiana uil de hoogste Italiaanse voetbalklas se. Piacenza, Udinese, Vicenza en Atalanta Bergamo, de top-4 uit de Serie B, nemen hun plaatsen in. Sporting Lissabon heeft zater dag de nationale beker van Por tugal gewonnen. De club uit de hoofdstad versloeg Marilimo met 2-0. Litmanen scoort voor Finland Mede dank zij een doelpunt van Jari Litmanen heeft Finland zijn vijfde EK-kwalificatiewedstrijd gewonnen. De 2-1 overwinning in Helsinki op Griekenland was zwaar bevochten. De Grieken scoorden al na zes minuten. Op slag van rust benutte Litmanen een strafschop. Hjelm tekende voor de winnende treffer. Fin land leidt in groep 8, maar Rus land staat er theoretisch nog be ter voor. Een ander opvallende resul taat was de overwinning van Oostenrijk op Ierland (3-1). Kroatië liet zich beetnemen door Oekraïne: 1 -0. Brazilië heeft het vierlanden- toernooi om de Umbro Cup ge wonnen. De wereldkampioen klopte Engeland in de finale met 3-1. Zelfs in de nacompetitie, met tamelijk modale eerste-divisie- clubs als tegenstanders, kan MVV niet winnen. Zaterdag avond werd met 3-2 van Hera cles verloren, zodat de Maast richtse ploeg voor het eerst sinds 1988 roemloos terugkeert in de kelder van het betaalde voetbal. Slechts één keer pas werd dit jaar een overwinning geboekt, thuis in januari tegen Heeren veen. „We voetballen als een uitgeknepen citroen. We zijn helemaal op," vatte trainer Jan Reker de zorgelijke gesteldheid van zijn ploeg samen. „Ik erger de me vreselijk aan de onbenul ligheden van sommige spelers. We scoorden gemaldcelijk aan beide kanten." De coach doelde daarmee op MW's fraaie treffers van San ders en Hofman en op de fou ten van zijn verdedigers die He racles weer in het zadel hielpen. Reker mag zijn contract voor volgend seizoen inleveren, nu degradatie zeker is. De oefen- meester heeft echter te kennen gegeven te willen blijven. De beslissing laat hij aan het be stuur over. Go Ahead Eagles is er bijna. In poule B van de nacompetitie kan slechts een wonder de club uit Deventer na de 3-2 winst za terdagavond op VW weerhou den van prolongatie van het eredivisieschap. Go Ahead, als één na laatste in de eredivisie geëindigd, heeft inmiddels een kloof van drie punten geslagen met twee achtervolgers. Gemakkelijk ging het in de Adelaarshorst allerminst. VW speelde onbevangen èn had Go Ahead Eagles lange tijd in be dwang. Eagles-trainer Ab Fafié haalde opgelucht adem nadat zijn team met hangen en wur gen over de streep was geko men. Hij wist ook waaraan het lag. Fafié: „We kunnen moeilijk met de favorietenrol overweg. VW was fel en wij speelden ver krampt. Iedereen riep dat we wel even van VW zouden win nen. Ik wist dat het moelijk zou worden. Dit is een hele opluch- ting." Excelsior Excelsior heeft door een ver diende maar benauwde over winning op AZ (2-1) nog een kleine kans op een hoofdprijs in de nacompetitie. Voor de Alk- maarders daarentegen zit het seizoen er na de nederlaag in Rotterdam op. Excelsior dankte de overwin ning voor een belangrijk deel aan het succesvolle aanvalsduo Marbus/Vonk. Vooral Vonk viel op, vooral door zijn snelheid. Hij bereidde de beide treffers van de Rotterdammers voor. De eerste van Bram Marbus, de tweede van Schuurhuizen. wanjehemden komen twee doelpunten te kort tegen Kozakken Boys Feyenoord strikt topscorer van België rgttetdam/luikNa een wekenlange speurtocht over de Europe se velden is Feyenoord erin geslaagd een nieuwe spits te strik ken. Uirelio Vidmar (28), met 22 goals topscorer van België en Standard Luik, leidt volgend seizoen samen met Henrik Larsson de atnval van Feyenoord. Voorzitter Jorien van den Herik hoopt binten enkele dagen de transfer van de Australische aanvaller te volooien. Vidmar, wiens jongere broer Tony onlangs door NAC werd gecontracteerd, moet ruim 2,5 miljoen gulden kosten en za voor twee of drie seizoenen tekenen in de Kuip. Houston Rockets bijna zeker van titel K3USTONHet was slechts een voorproefje van wat Houston la- er deze week waarschijnlijk te wachten staat. Tot diep in de :woele Texaanse nacht reden honderden auto's rondjes over de brede wegen van de op drie na grootste stad van de VS. Vreemd was dat niet, want na drie overwinningen op rij hebben de Houston Rockets hun tweede NBA-titel in successie voor het grijpen. Tegenstander Orlando Magic is door het dubbele verlies in eigen hal (118-120 en vrijdag 106-117) en de nederlaag in het eerste van maximaal drie duels in Texas (106-103) in een kanslo ze positie gemanoeuvreerd. Haagse supporters op politiebureau doetinchem De politie in Doetinchem heeft in totaal zes sup porters van FC Den Haag aangehouden wegens vernielingen en baldadigheid. Zij zijn allen gisteravond met een transactie naar huis gezonden. Twee Den Haag-fans werden al voor de wed strijdaangehouden. Vier vuurwerkgooiers werden na afloop naar het bureau gebracht. Bram Marbus naar Cambuur Rotterdam De Noordwijkse voetballer Bram Marbus wordt ge- i traisfereerd van Excelsior naar Cambuur. De besturen van beide eerste divisieclubs hebben vrijwel overeenstemming bereikt over de spits én zijn collega Peter van den Berg, de centrale ver dediger. De vraagprijs voor het duo bedraagt 1,1 miljoen gulden. Marbus moet in Leeuwarden de plaats innemen van Willem van c'e Afk, die afgelopen seizoen vanwege een slepende liesblessure nauwelijks in actie kwam. Cocu komt tot akkoord met PSV arnhem Vitesse dreigt naast Chris van der Weerden ook Phillip Cocu aan PSV kwijt te raken. De middenvelder kwam persoon lijk tot overeenstemming met de Eindhovense formatie. De clubs moeten nog met elkaar onderhandelen. Topscorers scoren hoge boetes moskou Ze wilden koste wat kost topscorer van Georgië wor den. Georgy Daraselia en Mamuka Khundadze scoorden op de laatste competitiedag in hun land ieder negen keer. Voor de laatste speeldag leidde Daraselia mét één treffer verschil. Khun dadze schoot voor zijn club Torpedo negen keer raak in de laatste wadstrijd tegen Sapovnela (11-4). Daraselia scoorde in de wedstrijd van zijn club Kolkheti tegen Samgurali (10-5) eveneens negen leer. De bond achtte de uitslagen verdacht en verklaarde ze ongedig. Ook legde de bond de betrokken clubs en topschut ters ho$e boetes op. Daraselia werd met 26 doelpunten toch nog topsco'er. doetinchem «anp De Graafschap heeft in groep A van de nacompetitie het com mando overgenomen van FC Den Haag. De ploeg uit Doetin chem versloeg gistermiddag op de volgepakte Vijverberg de naaste concurrent met 3-1. Daarmee kwam het team van trainer Frans Körver in punten op gelijke hoogte met de club uit de Hofstad. Dank zij een aanzienlijk beter doelsaldo (+4) heeft De Graafschap de kans op promotie naar de eredivisie in eigen hand. De nummer twe<? van de eer ste divisie speelt woensdag thuis tegen Heracles, dat nog niet helemaal is uitgeschakeld.. Zaterdag sluit De Graafschap de nacompetitie af in Maastricht bij MVV, dat al is gedegradeerd. Körver, die in De Geusselt gebo ren, getogen en gelouterd is, wilde na de zwaar bevochten triomf nog niet denken aan een ereronde op 'eigen' grond. „Laten we eerst maar toewer ken naar de wedstrijd tegen He racles, daarna zien we wel ver der", sprak de oud-doelman in getogen. „Het heeft nu nog geen zin om sentimenteel te worden. Maar ik geef toe, in Maastricht ligt mijn hart. Als ik daar een promotiefeestje mag vieren, zou dat het mooiste ge schenk zijn dat ik als sportman kan krijgen." Tijdens de kwaliteitsarme wedstrijd tegen Den Haag, waarin eigenlijk alleen Jeffrey Talan voldoende niveau voor de eredivisie toonde, hing er een gespannen sfeer in het veel te krappe stadion. Honderden fans van de bezoekende club leefden zich in het rellenvak op een fanatieke en soms agressie ve wijze uit. Tientallen aanhan gers van FC Dqn Haag hadden via slinkse wegen ook nog kaar ten bemachtigd voor de eretri bune. Het groepje 'indringers' zorgde voortdurend voor een dreigende situatie tussen de veelal deftige supporters van de thuisploeg. Na een uur moest arbiter Van Vliet het duel bij een stand van 1-1 een paar minuten stilleggen. Rob Das (links) loopt juichend weg nadat hij zijn ploeg De Graafschap tegen FC Den Haag op 1 -1 heeft ge zet. Teamgenoot Breetveld viert mee, de Hagenaars Vriesde en Texeira kijken verslagen toe. FOTO ANP Haagse fans, woedend over een 'normale' gele kaart voor Far- ber, bestookten het veld met knallend vuurwerk. Dank zij een snelle interventie van doelman Stam bleef Van Vliet een aanval van een Haagse heethoofd be spaard. Op last van de clublei ding liepen alle spelers naar het rellenvak om de tierende aan hang tot rust te manen. On danks het negatieve scorever loop in de enerverende slotfase escaleerde de explosieve wan toestand rond het veld net niet. Een gesloopt hek, dat als schei ding diende tussen de twee supportersgroepen, kon ternau wernood worden hersteld. De chaotische taferelen op de tribunes leidden vaak de aan dacht af van de wedstrijd, die als kijkspel nauwelijks kon boei en. Beide ploegen misten door schorsingen een handvol toon aangevende spelers. Het duel had veel weg van een partij kickboksen in een levensgrote ring. De man-tegen-man ge vechten waren ontelbaar. De spelers gebruikten' daarbij alle ledematen die beschikbaar wa ren, maar het aantal gemene overtredingen was gering. Al leen invaller Dick Boereboom maakte het te bont. Tot twee keer toe trapte de onbesuisde aanvaller van FC Den Haag een tegenstander na. Arbiter Van Vliet, die overigens niet slecht floot, deed slechts de tweede aanslag af met geel. FC Den Haag, dat afgelopen dinsdag tegen De Graafschap nog met 1-0 zegevierde, kwam na twintig minuten op voor sprong. Talan, die vandaag in Zwitserland bij het geïnteres seerde Grasshoppers een kijkje neemt, strafte een flater van Vreman genadeloos af met een prachtig diagonaal schot, 0-1. Een kwartiertje later profiteerde Das van goed voorbereidend werk van Breetveld, 1 -1Vijf mi nuten na de rust faalde top schutter Harry van der Laan in riante positie. „Een cruciaal moment", oordeelde Den Haag-trainer Lex Schoenmaker. „Negen van de tien keer is het in deze situatie raak bij Harry. Dit was kennelijk die ene mis ser." FC Den Haag riep in de twee de helft de problemen over zich af. De ploeg vergat vóóruit te voetballen en stelde zich te vroeg tevreden met een gelijk spel. Binnen vier minuten trok het knokkende De Graafschap, dat slechts bij winst was gebaat, de wedstrijd naar zich toe. Eerst gaf topscorer René van de Brink doelman Stam het nakijken met een wegdraaiend schot, kort daarna had verdediger Frank Wijnhoven succes met een schuivertje. „Beide treffers vielen uit een hoekschop", mokte Schoenma ker. „Het is heel vervelend om door dooie momenten te verlie zen. Ik denk dat het rumoer on der onze supporters mijn spe lers toch te veel heeft afgeleid." (js fees Guyt tevreden is over een door zijn team gele erde prestatie, laat de hoofdtrainer van de w Katwijk jat na afloop altijd weten. ,,Ik moet mijn ploeg een com- ilimmt maken", zo klonk het deze voetbaljaargang al ieel faak uit de mond van de ex-prof. Maar nog nooit jas dat compliment zo op z'n plaats als afgelopen zater dag n Werkendam, na het treffen met Kozakken Boys. Het )ij vlagen weergaloos voetballende Katwijk won dat duel'slechts' met 3-1, waardoor de zaterdagtitel op doel saldo bij IJsselmeervogels belandde. Maar die uitkomst maacte het optreden van het 'andere oranje' niet minder imponerend. Katwijk: kampioen zonder titel. HVoide en verdriet vochten na |afl©p om voorrang bij spelers jen aegeleiding van Katwijk. Bij gr aantal wonnen de tranen emotionele duel, bij ande- overheerste vooral de grote osheid. Het pleit voor alles it Katwijk was dat die woede iar in Werkendam niet tot een tbarsting kwam, maar dat de in de te krap uitgevallen over- i rinning gekoppelde nederlaag ils 'groot verliezer' werd gem asseerd Te gek En dat, terwijl Katwijk zaterdag ille reden had om zich heel erg ip te winden. Want de manier vaarop scheidsrechter Mulder lit Eelde het wedstrijdverloop lad beïnvloed, was echt te gek i'oor woorden. In de eerste helft al, toen hij het nodig vond een ireffer ran Marco de Ridder als nog af te keuren. Maar vooral in de tweede helft, in de 56ste mi nuut om precies te zijn. Het in- niddels op een 2-0 achterstand jezete, 'slachtrijpe' Kozakken loys brak na een kluts via Freek 'ortfioren uit. De bal stuitte dier iets te ver weg voor de inlerspits, waardoor doelman rein van Duyvenbode zich met de zaken kon bemoeien. De ac tie \an de Katwijkse goalie moeit er zijn, stijlvol werd de bal vcor de schoen van Vortho- ren wiggetikt. Het bewonderen de aplaus dat op de redding van \an Duyvenbode volgde, werd 'erstoord door een verras send fluitsignaal van Mulder. De ledsman had als enige van de 3.00 aanwezigen een over- trediig geconstateerd en kende Kozaken Boys derhalve een strafshop toe. Jaco Verbaan mo'clt na twee minuten gekra keel inberispelijk inschieten: 1- 2. Htt breekpunt van de wed- strij( was een feit. Ook al omdat Muller vlak voor de redding van Van Duyvenbode aan de andere kant niet had ingegre pen toen Pim Langeveld binnen de beruchte lijnen tegen de grond werd gewerkt. Guyt, later: „In plaats van 3-0 wordt het op zo'n belachelijke manier 2-1. Ik weet dat het achteraf gemakke lijk praten is. Maar ik ben er echt van overtuigd dat we op weg waren naar 4, 5-0. Kozak ken Boys was nergens meer. Maar door die strafschop kwam de ploeg terug. Terwijl er bij ons iets knakte." Offensief Waarheidsgetrouwe woorden van de coach die Katwijk in de resterende speeltijd nog wel alle krachten zag verzamelen voor het laatste offensief van het unieke recordseizoen. De in de tweede helft constant met vier spitsen spelende ploeg bepaal de de marge zeven minuten na de ten onrechte uitgedeelde strafschop ook al weer op twee. Langeveld benutte de rebound die doelman Johan van der Werff na een inzet van Stefan Roodakkers moest toestaan. Maar verder reikte de pols stok zaterdag niet meer in het afscheidsduel van Henk Lange- maat. Ook al omdat dezelfde Van der Werff twaalf minuten voor tijd nog een lastige kopbal van Hans Zwaan (eerder in het duel goed voor de 2-0) schitte rend keerde. En omdat invaller Dick Krommenhoek en Marco de Ridder bij gevaarlijke door braken het doel niet op de juiste plaats zochten. Krommenhoek en De Ridder waren zaterdag niet de enige spelers van het 'andere oranje' die het op doelrijpe momenten lieten afweten. Als Katwijk in Werkendam iets zuiniger met de kansen was omgesprongen, zou de ploeg van Guyt bij rust (nu 1-0 door een treffer van Marco van der Plas) al een stuk ruimer aan de leiding zijn ge gaan. Een gegëven dat ook de Kat- Ook een cruciaal moment tijdens Kozakken Boys-Katwijk. Pim Lange veld wordt door Hank Viveen (links) en Paul Malherbe onreglementair van een mogelijke derde Katwijkse treffer afgehouden. Even later wordt 'aan de andere kant' de bal wél op de stip gelegd. FOTO KEES VAN HOOGDALEM wijkse oefenmeester was opge vallen: „In de afwerking ging het vandaag niet allemaal even goed, dat is waar. We misten op die momenten vaak net dat tik keltje geluk dat je toch nodig hebt om te scoren. Maar het is op zich natuurlijk pure klasse dat we vandaag zo veel kansen hebben gecreëerd. Zoals de klasse zaterdag toch van Katwijk afstraalde. De ploeg was er in geslaagd zich voor het allesbeslissende treffen voor meer dan honderd procent op te laden. Vergeten waren de verloren strafschoppenserie en de geflatteerde 4-1 nederlaag te gen IJsselmeervogels, waardoor Katwijk in Werkendam met vier doelpunten verschil moest win nen om de zaterdagtitel te pro longeren. Slechts het heden tel de zaterdag in Werkendam. Die grote overwinning. De zege die vooraf als een 'stunt' werd beti teld, maar in de praktijk - on danks het feit dat het uitgescha kelde Kozakken Boys zijn spor tieve plicht duidelijk niet ver zaakte - slechts rechtvaardig zou zijn geweest. „We hebben vandaag een uniek seizoen op grootse wijze besloten. Katwijk is vandaag als grote winnaar van het veld ge stapt", wist Guyt. Huilend en boos. Maar toch: als een kampioen zonder titel. Kozakken Boys - Katwijk 1-3 (0-1). 25. Van der Plas 0-1, 50. Zwaan 0-2, 58. Jaco Verbaan 1-2 (strafschop), 65. Lan geveld 1-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 3.000, Gele kaarten: Vi veen, Van der Pijl, Van Oord (tillen Ko zakken Boys); De Ridder (Katwijk). Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Cangemaat, Vogelaar, Kwestro; Braaf (Krommenhoek), Langeveld, Van der Plas; Roodakkers (De Haas), Zwaan, De Ridder. Marco van der Plas en de grote verslagenheid... FOTO KEES VAN HOOGDALEM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21