Engelsen regeren halve marathon Russisch voertaal op tien kilometer ChampionChip wint altijd Leidse marathon LOPE] MAANDAG 12 JUNI 1995 Mc Carthy en Mazzuccci winnen in Leiden Op de halve afstand was het net als vorig jaar jerry Mc Carthy die met groot machtsvertoon de winst greep. Met een tijd van 1.08.18 had de 31-jarige man uit het Engelse Whitney precies drie tellen meer nodig dan voor zijn par- coursrecord in de editie 1994. Met de 31-jarige Kim Mazzucca als eerste vrouw ging op dit nummer zelfs een dubbele winst naar de Engelse Oxford-regio. had graag diit jaar mijn eerste hele marathon in Leiden gelo pen. Maar ik kon pas in januari weer trainen, dus dat ging niet. Ik hoop op volgend jaar." Mc Carthy had de wedstrijd al na vijf kilometer in de zak. Sa men met de latere marathon winnaar Lewandovski had hij op dat punt al een voorsprong opgebouwd van bijna een mi nuut, welke hij van 1.14 halver wege uiteindelijk zou uitbou wen tot tweeëneenhalve mi nuut. Van Lewandovsky was Mc Carthy onder de indruk. „Vorig jaar liep hij als marathonloper tot de splitsing zelfs vóór me. Nu kon ik hem bijhouden." „Het was makkelijker dan vo rig jaar", meldde de gedreven 31-jarige atleet. „Toen kwam ik pas na vijf kilometer aan de kop van de wedstrijd. Nu voelde ik me zekerder, maar ik kon niet veel sneller dan dit." Na de edi tie van vorig jaar kampte de korporaal-technicus in de na tionale luchtmacht RAF zes maanden met blessures. „Ik Buskermolen Nummer twee in de wedstrijd werd John Buskermolen uit Aal smeer, als enige Nederlander voor do Britse clubgenoot van Mc Carthy, Mike Hurd, de 3M- Italiaan Enrico Bridi uit Milaan en de Rus Alexei Korpylev. Eer ste regiogenoot was de Bataaf Ed Borst, ruim vijf minuten ach- tèr McCarthy. Mazzucca Ook vrouwenwinnares Mazzuc ca was met een tweede plaats over tien kilometer vorig jaar al succesvol. Met een tijd van 1.22.59 verbrijzelde ze op de halve marathon het parcoursre- cord van de Katwijkse Leny van der Plas. De Bataafse die in 1992 en 1993 won, was echter be paald niet ontevreden met de tweede plaats in 1.23.57. „Een persoonlijk record en meer dan twee minuten harder dan mijn snelste tijd hier. Ik heb het te danken aan mijn clubgenoot Guus van Poeteren, die me in een vlak schema heeft gehaasd. Aan het eind was het afzien, maar dat weet je op de tien." Moeilijk Mazzucca zelf had het de laatste kilometers moeilijk gehad. „Ik ben nog niet zo gewend aan de ze lange afstanden", aldus de 31-jarige atlete uit Leidens zus terstad Carterton. „En omdat het bij jullie veel vlakker is dan bij ons, gaat het ook veel har der. Maar ik kom volgend jaar zeker terug." Met de Voornse Martine Lust was ook de winnares van vorig jaar opnieuw aan de start geko men. Ook zij had na haar 1.26.52 van vorig jaar een tijd van 1.24.44 niet verwacht, waar mee de betere omstandigheden in 1995 weer werden aange toond. Opvallend was tenslotte de achtste plaats van Ingrid Gardien van de Leiden Road Runners (1.29.53). Jerry Mc Carthy zet zijn klokje stil. De Engelsman won de halve marathon van Leiden, foto loekzuyderduin De marathon snelwandelen is net zo zwaar Dirk Maassen van den Brink kreeg woensdag vóór de mara thon ineens gezelschap van de andere goede snelwandelaar uit Leiden, Seivée Derks. Mede daardoor bleef de Leidenaar op de volledige afstand ruim bin nen zijn in de Leidsch Dagblad marathonbijlage al aangegeven streeftijd van 4.45. De net twee dagen eerder 47 jaar oud geworden atleet van AV Holland werd na 4 uur en 38 minuten met bloemen onthaald door zijn clubvriend Menno Jansen, de talentvolle junioren topper die na een ernstig onge luk enkele jaren geleden met de speer en de kogel succesvol is in degehan dicap ten-categorieën. Halvenvege had Maassen van den Brink al een tijd van 2.07 op de klokken gesignaleerd. „De eerste twintig gingen bijzonder snel, fantastisch gewoon, bui tengewoon goed", meldde de Leidse hovenier dan ook om vervolgens aan te geven dat een marathon (snel)wandelen niets verschiilt van hardlopen: „Daar na ging het minder en vooral na de dertig was het zwaar." Derks en Maassen van den Brink hielpen elkaar over de do de punten heen. „Ik was wel blij dat hij mee was", zei Maassen van id en Brink aan de finish. Derks zelf zag de marathon meer als training. „Anders zou ik opi de Afsluitdijk voor mezelf hebben gelopen. Dit leek me wel zo gezellig, je hebt allebei toch aanspraak." Joost la Lau overspeelt zijn hand Ondanks een uiterste poging van Leidenaar Joost la Lau werd het ereschavot van de tien kilo meter gisteren volledig bezet door Russen. Één dag na een gewonnen wedstrijd in Hei- nenoord was het Gennady Pan- in die gisteren in de Sleutelstad alweer aan het langste eind trok. Getrouw aan de Leidse tradi tie vormde zich direct na de start op de Willem de Zwijger laan een grote kopgroep. Na ruim vier kilometer was het langs het water op de Leider- dorpse Van der Valk Bouman- weg alleen La Lau die de drie Russen Panin, Yuri 'Fokin eo Serguei Notchevnyi volgde in hun tempoversnelling. De strijdvaardige Bataven-atleet overspeelde echter zijn hand, zodat hij een tweetal kilometers later brak in de finale demarra- Wilhelmus klinkt Tot veler verrassing klonk twee minuten voor de start van de Leiden Marathon ineens het Wilhelmus over de Willem de Zwijgerlaan. Het bleek een idee van organisator Tjeerd Scheffer, in Amerika afgekeken van veel wedstrijden die daar beginnen met 'The star spangled banner'. „We hadden eerste Justine Pelmelay gevraagd, die is ook Leidse van geboorte. Die baalde er behoorlijk van dat ze moest afbellen omdat ze langer in Indonesië moest blijven voor optredens", aldus Scheffer. „Gelukkig vonden we Hanne Pit, een klassiek geschoold te nor en ook Leidenaar." „We hadden tegen Teun de Reede (de speaker, red.) gezegd dat hij twee voor twaalf per se niets mocht zeggen. Toen klonk daar het Wilhelmus en opeens zag je al die hoofden omhoog gaan. van 'wat is dat nu (weer, red.)'. Zo vlak voor de start is dat toch altijd al een gespannen moment, ik heb bij verschillen de mensen tranen gezien. We houden het er dan ook zeker Kleijweg boven verwachting Met een vijfde plaats op de tien kilometer bleef Bataven-atlete Joke Kleijweg een slordige 250 concurrentes voor. De voorma lige kampioene marathon is net vier maanden in verwachting. „Het was wel weer lang", ver zuchtte de 32-jarige atlete dan ook aan de finish. „Het is nu tij dens het lopen moeilijk in te schatten hoe hard je loopt. Het is meer een kwestie van gewoon door blijven lopen." Aan de fi nish kreeg Kleijweg uiteindelijk een tijd van 39.57 achter haar ge van Panin om uiteindelijk als zevende te finishen. De voortsnellende Panin, Fo kin eri Notchevnyi leken hoege naamd geen last te hebben van hun optreden slechts één dag eerder in een halve marathon in Heinenoord. Het drietal werd daar respectievelijk één, drie en twee. In Heinenoord werden ze op gepaste afstand gevolgd door Bataaf Jan-Dirk Hazeleger, gis teren kort achter La Lau achtste. „Het was vandaag juist mak kelijker dan gisteren," verhaalde de frisse Panin. „Daar regende en waaide het veel harder." Het drietal Russen is één van de groepjes atleten die op de knap zak en met een visum van maximaal drie maanden in kor te tijd zoveel mogelijk Neder landse wedstrijden opluisteren. Fokin won zo eerder dit jaar al de Apeldoornse Midwinterma rathon. Eerste regio-atleet werd ver rassend Huub Pragt. Do lenthousiast kwam hij over de finish. „Die ambiance, rijen dik publiek. In Rotterdam staat het wereldrecord, maar dit is zeker de tweede marathon van Ne derland. En qua sfeer is het nummer één." Negende werd Bataaf Jaap van Duijvenvoorde, tiende en elfde de Spartanen Erik Bakker en Willem Boon, twaalfde Han Kulker en veer tiende Alphenaar Hans Wub- ben. De winnares en de nummer drie bij de vrouwen komen uit dezelfde Russische stal als de mannen-winnaars. Irina Lebe- dinskaya had op de streep nog twaalf seconden over op de Leidse Erica van der Bilt. De at lete die uitkomt voor het Am sterdamse AAC wurmde zich tussen Lebedinskaya en de Rus sische Morgoenova. Lebedinskaya had weinig pro blemen ondervonden, vond ze. Met onder meer al in 1979 een Russische jeugdtitel op de 1500 meter en een ijzersterke beste tijd ooit van 4 minuten rond op dit nummer, is de 34-jarige atle te uit Taganrog dan ook van eer ander niveau dan regionale top Dat geldt ook voor de tien jaar jongere Morgoenova, die een week voor haar ètart in de rr rathon van Twente zowel Heinenoord (eerste) als in L den aan de bak moest. In 1990 was ze nog vierde de nationale Russische ski-kam pioenschappen, vijf jaar later april scoorde ze dezelfde plek de nationale marathon-titel strijd. Tweede beste regio-atlete werd achter Morgoenova Suze Groen in 't Woud, die in 38.38 haar zwangere clubgenote Joke Kleijweg ruim een minuut voor bleef. Tijdregistratie per computer blijkt te werken Vrijwilligers stonden klaar o chip weer op. a de finish de ChampionChip v Hij heeft er zijn baan voor opge zegd en werkt nu full-time aan het verkopen van zijn produkt: de ChampionChip. Een appa raatje, dat een nauwkeurige, probleemloze tijdregistratie bij massale sportwedstrijden mo gelijk maakt. Wim Meijer uit Nijmegen besteedt nu samen met twee collega's al zijn aan dacht aan de Chip én aan het in eigen beheer ontwikkelde tijd registratie-systeem. „Want daar zit het 'm in. Zulke chips wor den al jaren gebruikt, bijvoor beeld bij bedrijfsbeveiliging en auto-alarmen. Wat wij hebben bedacht is een methode voor tijdwaarneming bij wedstrijden met veel deelnemers." De eerste test vond plaats in de herfst van 1993 tijdens de Nijmeegse Zeven-Heuvelen loop. Toen werkte Meijer over dag nog als provincie-ambte naar in Gelderland en knutselde hij 's avonds aan zijn idee. „Ik heb het systeem bedacht en Pe ter Bruinink en Clemens Neer voort hadden de computer know how. De basis van het idee is dat er wordt gewerkt met antennes op de grond en chips op de schoen. De antennes cre- eren een magnetisch veld op speciaal daarvoor ontworpen matten. De chip krijgt energie via de matteij en geeft met die energie zijn óode door. Die code wordt dan herkend door de computer en de tijd wordt haar fijn geregistreerd," aldus de en thousiaste 34-jarige directeur van ChampionChip BV: „Als ik eenmaal begin te praten over ons produkt, ben ik niet meer te stoppen." Primeur De test in de Keizer-Karelstad slaagde volledig. „In september 1994 kwam de primeur in de Marathon van Berlijn, één v;an de grootsten in Europa. Dat was de laatste keer dat ik nerve;us was. Nu hebben wij de zeker heid dat het systeem werkt en. kunnen we de boer op met qns produkt." Dat lukt de jonge on dernemer aardig. Het contrvact met de Marathon-organisatie van Japan is net gesloten. In Boston wordt dit jaar waar schijnlijk ook met de Chip gelo pen en New York 'zit er aan te komen', volgens Meijer, die het promotie-werk in het commer cieel zeer aantrekkelijke Ameri ka door Jos Hermens laat doen. Meijer is niet bang voor de con currentie: „Het idee is dam. wel niet beschermd, maar onze technologische voorspron g is te groot." Twijfelaars De Chips en het bijbehorende systeem bewezen gisteren in Leiden weer hun waard»;. Toch ging de tijdwaarneming niet he lemaal naar wens. De Ve rklaring was snel gevonden: het onver wacht grote aantal 'last-minute' inschrijvingen. Het lekkere weertje had namelijk zoveel twijfelaars over de streep gehol pen, dat de inschrijvingsbestan den niet op tijd konden worden geconverteerd met het Chipsbe stand. Wim Meijer bleef lachen: „Onze werkwijze is g;oed. Wij hebben de tijden meteen be schikbaar en het ligt aian ande ren dat die tijden niet direct aan lopers gekoppeld kun nen wor den. Wij hebben bijvoorbeeld bij de start 500 loper s meer ge registreerd dan er op de in- schrijvingslijst staan. Dat zijn wij nu aan het matchen en dat duurt even." „Het hoort bij de kinderziek tes. Een nieuwe methode, hoe goed die ook is, heelt altijd een aanlooptijd nodig,' is ook de mening van Tjeerd :>cheffer. Hij David Wielkens, Leiden Leeftijd34 jaar Beroep: directeur taxibet Tijd: 3.40.22 „Twee minuten van mijn af, en netto was ik nóg m Ier want bij de start storu delijk achteraan. Eenmem singels had ik het echt Gelukkig vond ik een ma samen hebben we elkaa zweept en zijn we hand i over de finish gegaan, niet hoe hij heet maar mij is het een bekende rechter uit de regio (Hei lipse, red.) want overal h vanaf de kant opmei naar zijn hoofd dat het tijd was om een rode ki krijgen. Lodewijk Kallenberg Leiderdorp Leeftijd50 jaar Beroep: hoogleraar wish Tijd: 3.51.39 „Met Pasen heb ik nog eei scheuring opgelopen door kon ik pas in de afi drie weken weer trainen, ste 30 gingen goed, daan ik her tot het 37 kilomei zwaar. Daarna ruik je de en gaat het wel wee lof over de organisatie nu derweg was er veel te maar een beetje weinig zoals bananen. In de one ren probeer ik de marai lopen in de even jaren mee aan de tenhiscom Dus misschien ben ik tivee jaar weer bij. Menno Bekker, Leiden Leeftijd: 49 jaar Beroep: gemeentevoorlicl Tijd4.03.28 „Ik was met een groep Leiden Road Runners en gen weg op een schem 3.45. Op een gegeven n kreeg ik zo'n last van mijt dat ik heb moeten zegg gens loop maar door mij'. Ik weet niet precies komt, onderweg te veel vo dronken, vermoed ik. Ui lijk probeerde ik nog bin vier uur binnen te komei ook dat is me niet geluki aan te doen, okay ik ben en dan gaan we nu ma het bier." Evert v Leeftijd49 jaar Enkele regio-atleten kijken opgewekt bij de start van de tien kilometer. Van links naar rechts Henk Ravens- bergen (18e), Erikavan der Bilt (3e), Joke Kleijweg (5e), Huub Pragt (5e) e n Han Kulker (12e). foto loek zuyderduin is tevreden met het werk van Meijer en de zijnen, maar sleu telt intussen aan een eigen sys teem: „Volgende week ga ik weer aan mijn nieuwe systeem beginnen. Er zit een aantal mim punten aan de ChampionChip. Ten eerste is het duur (fl 37,50, red.) en ten tweede is het een heel gedoe. De chips moeten uitgedeeld worden, codes en bestanden moeten met elkaar overeenkomen, ga maar door. Over de methode die ik samen met Jos van der Poel aan het ontwerpen ben, kan ik niet te veel zeggen, maar wel dat het gebaseerd is op een video systeem, dat digitale codes op afstand herkent. Onze methode zal goedkoper en sneller zijn. Het ander verschil met Wim Meijer is verder dat wij geen commerciële aspiraties hebben. Wij zijn alleen voor Leiden be zig. Ik heb wel veel waardering voor de manier waarop Meijer de Chip exploiteert. Hij moet ook wel, want hij heeft er al aar dig wat kapitaal in gestoken." Borst Wim Meijer staat intussen op de finishlijn te controleren hoe zijn Chip werkt. Niet iedere lo per blijkt het allemaal begrepen te hebben. Eén loper finisht met de chip op de borst gespeld. „Die moest even de chip laag over de grond bewegen, want het bereik van de anterines komt niet tot borsthoogte." Een ander probleem was de bevestiging van de chip. Door een foutje van Tjeerd Scheffer stond in het programmaboek, dat het apparaat dwars op de schoen moest worden vastge maakt. „Als je dan over de finis hlijn komt, hoor je maar één piep in plaats van zes. Dat kon ook eenvoudig worden opge lost. Die lopers gingen gewoon even zijwaarts over de finish." Tijd: 4.06.50 „Ik voel me niet echt rot, ik moet wel een paar gaan doorprikken. Veel g heb ik eigenlijk niet, ik onder de vier uur te fi maar omdat het 'heerlijk was, is me dat ook dit kee niet gelukt. Nu ga ik er e gaan zitten want mijn willen echt niet meer. Barbara van Ravesteijn Leidschendam Leeftijd26 jaar Beroep: laborante Tijd: 4.23.35 Het was de eerste keer vond het fantastisch. Ik li 135 jaren en ik heb hier hart getraind. De tijd viel ook 1138 gen. Alleen dat stuk ten 139 Zoeterwoude, dat was evt ten. Volgens jaar ben ik ei weer bij, met mijn broer aan (3.34.47) maar die is tijdje binnen." •-s Aad van der Houwen, Leiijfj Leeftijd: 68 jaar Beroep: gepensioneerd /mm rateur Tijd: 4.32.17 „Ik ben nog redelijk aansffö baar dus mag je concluden 161 het goed ging, of eigenlij j®; weldig. Voor een snelle tiji f ik niet, gewoon mijn eigen 'f po aanhouden. Ik heb ze al in Leiden gelopen en ookdi iee New York en Honolulu. D W het heuvelachtig en hier 1 lekker vlak en je ziet: ik bei 7; wel een van de oudsten nog ruim op.tijd binn Fred Beck, Leiden Leeftijd: 47 jaar Enige blinde deelnemer Tijd: niet gejïnisht n'nb

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16