Leidse marathon 'De marathon is een veredelde vorm van 'De druk wordt steeds groter' LOPERS Je nummer laatst irijgt onthaal van en wereldkampioen Wij kopen de winnaar nieit' 3M FINISH 3M BANDAG 12 JUNI 1995 0 WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Pool Lewandowski wint voor derde maal 3M Marathon )e Poolse muis, hier bij de start gekiekt tussen de drommen andere eelnemers, was de laatste die de eindstreep haalde. foto i oek zuydrduin ijpers over afzien en toch maar doorgaan Rudi Dominicus van de Leiden Road Runners Club wordt opgevangen door marathon-medewerkers Cees Schetter (links) en Van Beelen nadat hij op de marathon als 93e is binnengekomen in een tijd van 3.07.12. foto loekzuyderduin IDEN» l Isof hij de marathon in een erbluffende tijd had gewon den. Zo werd de 58-jarige Lei erdorper Charles Borremans istermiddag om vijf minuten oor vijf op de Willem de Zwij- l erlaan onthaald. Vijf motoren iet zwaailichten en sirenes re en voor hem uit en een leger an mafathonmedewerkers in fitte jackies liepen achter en aast hem de laatste kilometer lee. Onder luid gejuich en ap- laus finishte de nog behoorlijk isse rode-lantaarndrager in en eindtijd van 4.53.25. Op de laatste vijf kilometer fas al duidelijk dat Borremans Is laatste de finishstreep mocht isseren. Deelnemers die zich »g verder terug op het par- mrs bevonden, werden uit de rijd genomen en enkele moto- - :n voegden zich aan zijn zij. Daar word je eerst een beetje lepri' van. Je denkt 'ik ben atste' en dat geeft geen goed evoel. Maar ik heb het gehaald n op 't laatst, met al die men en, dat doet je toch wel iets", dus Borremans. De Leiderdorpse kantoorbe- !DI:I-; e parcourswijzing in de slotki- imeters van de marathon is de rganisatie van goed bevallen. De Haarlemmerstraat was er- it gehaald, maar de bewoners an Noord hebben het heel oed opgepikt" vindt Tjeerd cheffer. „Eén nieuw punt, op e hoek van Maresingel met de laarlemmerweg, nabij de IDEN let toverwoord bij de finish is losse!. Wanneer de deelnemers e Leidse 3M Marathon hebben ehaald, is het telkens dit woord at opklinkt. Terwijl de loper net het spog in de snor staat uit t hijgen, zie je zijn familie met intzag in de ogen naar hem kij- en. Camera's weerlichten, ge- lich weerklinkt. Ambtenaren, linkelbedienden, magazijn- hefs: voor één dag zijn zij de leid. Met een sigaar als een torpe- lo in zijn hoofd staat een Leide- laar achter het dranghek te kij- en naar de marathonlopers. lij bevindt zich ter hoogte van ouwcentrum Van der Luit, vlak egenover de finish. „Die Leidse larathon wordt toch georgani- eerd door 3M?", zegt hij tegen - en andere toeschouwer. „Weet fwat dat betekent, 3M? Dat be ekent Moe, Moe en nog eens loe. Moet je die wrakken nu ens over de finish zien strom eien. Dat is bedelen om een artinfarct. Straks kunnen ze neteen door naar Van der uit." Het moet gezegd: af en toe liedt de finish van de Leidse narathon een niet erg fraaie lanblik. En dat terwijl het toch o mooi was begonnen met het Vilhelmus. Op een kantoorstoel it één van de atleten non-stop e braken, terwijl een EHBO- nan hem zachtjes op de rug lopt. Op de planken van de raampjes langszij zitten mari- len totaal wezenloos voor zich tit te kijken. Afzien was het. Hiidelijk afzien. Gerrit Vons uit Leiderdorp is 'eer terug in het land der tra- len. Maar nog steeds staat zijn diende liep zijn tweede mara thon en had op een tijd van 4 uur en 20 minuten gegokt. „Die tijd liep ik in Rotterdam. Maar door omstandigheden heb ik de laatste dagen niet kunnen trai nen. Ik kreeg onderweg last van mijn spieren en heb hele stuk ken moeten wandelen om kramp te voorkomen. Ik blijf in Leiden meedoen, want het is een echte loop voor recreanten, maar voortaan doe ik gewoon de halve", aldus Borrem ans. Ondanks zijn hartverwarmen de onthaal, was Borremans niet de laatste die van de organisatie een medaille kreeg omgehan gen. Om even na vijven, toen de klok reeds was gestopt, ver scheen een gekostumeerde at leet in een gewatteerd nnuizen- pak aan de finish. Dodelïijk ver moeid en badend in heit zweet deed de Poolse loper om wie het ging zijn verhullende muts af. Hij viel in de armen van or ganisator Tjeerd Scheffer en kon alleen maar in gebiroken Duits uitbrengen dat hij onder weg 'sechs kilo' had verloren. Hij mocht alsnog met het ere metaal naar zijn vaderland te rugkeren. Spons, was een wereldpunt heb ik begrepen." „De trend is toch dat we lang zaam het prijzengeld willen gaan verhogen. We blijven wel bij het principe dat we geen startgeld betalen. Wij wallen juist laten zien dat het ook an ders kan. In Rotterdam koop je een winnaar. Dat druist tegen ons sportgevoel iiL blik op oneindig. „Ik ben best wel moe, ja", zegt hij. „Al heb ik veel getraind, het valt niet mee. Maar gelukkig heb ik mijn li chaamsgewicht mee. Je moet niet vergeten dat je telkens zo'n zes keer je lichaamsgewicht op je knieën krijgt en voor dikke mensen is dat heel wat. Voor dikke mensen die dit halen heb ik extra veel waardering." Als om zijn woorden kracht bij te zetten, hompelen er net een paar rollades over de finish. Rode Kruis De Rode Kruispost ziet er een beetje uit als de operatiekamer in de serie MASH. Arts Jaap van der Leeden voorspelt dat het te gen de middag, wanneer de temperatuur stijgt, wat drukker zal worden. „De meeste men sen die hier komen hebben last van onderkoelingsverschijnse- len. Het lichaam koelt af door het vele transpireren en dan krijgen de spieren te weinig toe voer van zuurstof. Maar ja, ik loop zelf ook en ik vind het heerlijk. Weet je, het lopen op zich gaat nog wel, maar als je ineens stiltstaat, dan krijg je meestal problemen. Dan wil het lichaam eigenlijk doorgaan en krijg je een benauwend gevoel. Je moet dan ook langzaam uit lopen. Maar goed, er hebben "zich gelukkig nog geen ernstige dingen voorgedaan." Voetbal scheidsrechter Lucas van Zirk- zee, die maar tien kilometer achter de zolen heeft, zal niet gauw aan een marathon begin nen. Hij noemt het lopen van dergelijke afstanden een ver edelde vorm van sadomasochis me. Tja, en dat terwijl er op zijn T-shirt staat dat scheidsrechters fluitend lopen. Voor Gerrie Jansen (44) uit Voorschoten werd het een dra matische middag. Een kilome ter voor het einde van de mara thon z akte ze in elkaar. „Ik liep echt tegen mezelf op te boksen. Opeens werd het wazig voor mijn o.gen. Het enige dat ik nog weet iü dat ik langs het water liep en dat een jongen tegen me zei dat ik even moest gaan zit ten. Ik raakte bewusteloos en kwam weer bij in het zieken huis. Doodeng, ja. Ik had het gevoel dat ik er tussenuit zou piepen. Op een zeker moment had ik meer dan veertig graden koorts en voelde ik me heel el lendig. Maar nu gaat het wel weer. Ik begrijp het niet goed. Ik denk dat ik te weinig heb ge dronken. Want aan het trainen kan het niet liggen. Ik heb hier een jaar voor getraind en dat ging goed." Mok van Deelen, de perschef van 3M, heeft wel enig idee van wat afzien is. „Ik heb vorig jaar in Leiden gelopen en dat ging goed. Daarna deed ik de mara thon van New York en toen is het misgelopen. Die marathon in New York was enorm zwaar. Ik weet nog dat ik bij de Greens- borough Bridge was. Je kon over een rooster heen of over een stel matten. Dat was een enorm dilemma. Het rooster zou me te - veel pijn bezorgen aan mijn voeten en in de matten zou ik te veel weg zakken. Dat was een cruciaal moment. Ik heb die marathon uitgelopen, maar la ter kreeg ik problemen met mijn gezondheid. Kennelijk in Dubbeltitel «■x Q Paul Haarhuis en Z. J Jacco Eltingh waren op het gravel van Roland Garros onverslaanbaar in het dubbelspel. te korte tijd toch te veel van me zelf gevergd. Ik heb er een lichte vorm van astma door opgelo pen. Maar ondanks dat vind ik zo'n marathon fantastisch. Zo'n enorm goed gevoel van saam horigheid. Ik kreeg het dan ook een beetje te kwaad toen ik van middag het Wilhelmus hoorde en daarna al die mensen zag vertrekken." Biertje De Leidse aannemer Piet Sieval staat vrolijk een biertje te hijsen. Hij ziet er fris en monter uit, on danks de vele kilometers die hij heeft afgelegd. Hij is nog in staat om één van zijn kleinkin deren op het erepodium te zet ten. Met zijn 59 jaren heeft hij zijn collega's er bovendien uit gelopen. „Maar", zo zegt hij, „bij de 30 kilometer kreeg ik het toch een beetje te kwaad. In eens sloeg de man met de ha mer toe. Je loopt en alles is in orde en dan, ineens, bats!, is het alsof iemand je van achteren te rugtrekt. Of je vastzit aan een lang stuk elastiek. Maar ik ben er doorheen gekomen en dat geeft een heerlijk gevoel." „Het is eigenlijk walgelijk", zegt Leidenaar Evert van Segge- len. „Onder het lopen ga ik echt kapot. Maar nu is er dus niets meer aan de hand. Je hoofd zegt al na tien kilometer 'stop', maar je lijf gaat toch door. Ach, dan begin je maar aan leuke dingen te denken, zoals aan een fijne vrijpartij. Echt, dat helpt. Waar om ik het doe? Kijk, ik ben vijf tig jaar en ik wil in een goede conditie blijven. Maar het was zwaar, verschrikkelijk zwaar. Ik heb ook in New York gelopen. Dat was echt de hel. Leiden was veel makkelijker. Leiden was het vagevuur." 15 Goud voor Eijs De Leidse roeister Irene Eijs veroverde drie Nederlandse roeititels. Juniore Femke Dekker ver overde vier keer goud. Malick Ceesay Ga mbiaJA ms ter da m Leeftijd28 jaar Beroep: schoonmaker/atleet Tijd: 2.45.25 Vroeger rookte en dronk ik, een beetje. Daar ben ik maar mee gestopt, niet goed voor de condi tie. In de ochtenduren werk ik bij de Cemsto, de rest van de dag loop en fiets ik in m'n eentje in het Amsterdamse Bos, niet bij een club of zo. Dit is mijn vierde marathon en de tweede keer in Leiden. Het ging heel goed, al heb ik al eens 2.30 gelopen in Utrecht. Maar ik heb nu ook een kleine blessure aan de knie. Vol gend jaar weer eens doen. Kelvin Harris, Swansea Leeftijd44 jaar Beroep: werkzaam bij 3M Tijd: 2.56.10 „Oh man, this is great. Mijn snelste tijd ooit, met tien minu ten verbeterd. Daar heb ik vijf maanden voor getraind. We zijn uit Wales hierheen gekomen op uitnodiging van 3M en al die mensen hier langs de kant en de organisatie, het is allemaal fan tastisch. Ik deed ook al eens in Schiedam mee, maar hier loop ik toch het liefst. Wil Ooijetidijk, Zoeterivoude Leeftijd: 49 jaar Beroep: onderzoeker bij TNO Tijd: 3.04.23 „Ik houd me in het dagelijks le ven bezig met beiöegingsarmoe de, juist het tegenovergestelde dus van wat ik hier doe. Dit was precies mijn 25-ste marathon. De tijd die ik heb gelopen is voor mij normaal. Ik ging weg op een schema van drie uur maar dat heb ik net niet gehaald. Toch ben ik zeer tevreden. Vooral in Zoeterwoude waar ik tot voor kort raadslid was, werd ik hard aangemoedigd. Daar was het een hele heksenketel, erg leuk. Willem Noordhof, Leiden Leeftijd: 32 jaar Beroep: politieman Tijd: 3.18.47 „je kan trainen wat je wil, maar stuk ga je toch een keer. Dat had ik dus in Zoeterwoude-dorp. Het ging helemaal mis. Van mijn schema van 2.57 moest ik al snel afwijken. Ik ben al blij dat ik het heb uitgelopen. Nou, volgend jaar maar weer proberen. Maurice van den Broek, Leiden Leeftijd: 26 jaar Beroep: vakbondsbestuurder Tijd: 3.20.56 „In Zoeterwoude was het gewel dig om te lopen met al dat pu bliek en in de Stevenshof was het ook aardig, net als in Leiderdorp waar alle lopers nog dicht op el kaar zaten. Dat geeft moed, want het is natuurlijk een rot klus, zo'n hele marathon. In 1991 liep in mijn eerste mara thon en nu mijn tweede. Je zou kunnen zeggen dat dat dus vier jaar trainen is geweest om drie minuten sneller te eindigen. Marieke Kruidering, Leiden Leeftijd: 27 jaar Beroep: aio toxicologie Tijd: 3.24.16 „Het ging lekker. Vorig jaar ging ik helemaal stuk bij het klooster in Zoeterwoude. Daarom zag ik nu toch met enige angst die plek tegemoet. Maar het was met de ze marathon, m'n achtste, ge lukkig niet zo heet. Verder stak ik in een betere vorm en was ook het parcours iets sneller dan vor- gaande keren. Daarom vind ik dat ik een behoorlijke tijd heb neergezet. MARATHON COLOFON TEKST: Gerard Baas Cees van Hoore Wilmar Kortleever Marc van der Jagt Loman Leefmans FOTO'S: Loek Zuyderduin Hielco Kuipers VORMGEVING: Niek Faas EINDREDACTIE: Rob van der Zanden Jarostaw Lewandowski heeft de 3M Marathon voor de derde keer op zijn naam geschreven. De 29-jarige atleet uit Torun (Polen) liep van start tot finish vrijwel onbe dreigd op kop. Lewandowski, die slechts twee weken ge leden nog een marathon volbracht in zijn woonplaats, had voor de 42 kilometer en 195 meter 2 uur, 20 minuten en 16 seconden nodig. De hardlopende chauffeur verbe terde het parcoursrecord, dat stond op 2.20.43. Lewan dowski: „De sfeer was opnieuw goed. Ik voel me hier dan ook thuis. Dit keer had ik echter niet verwacht dat ik zou winnen, omdat ik kort geleden nog een marathon gelo pen heb. Bovendien wordt de druk ieder jaar groter. Vol gend seizoen kom ik zeker weer, maar ik weet niet of ik dan de hele marathon loop." De Russen Oleg Gueraskine en Valery Lisov liepen - regelmatig communicerend - tot aan het twintig kilometerpunt broeder lijk samen op de plaatsen twee en drie. Lisov, die een persoon lijk beste tijd heeft staan van 2.19.35, kreeg halverwege de wedstrijd last van zijn benen. De Moskoviet (vijfde in 2.36.04) verklaarde achteraf: „Ik heb me niet goed genoeg voorbereid om het tempo van vandaag te kunnen volhouden. Gueraskine liet zien dat zijn trainingsarbeid kwalitatief beter geweest is dan die van Lisov. De 28-jarige atleet, die pas één keer eerder een marathon liep, be gon solo aan een indrukwek kende inhaalrace. De achter stand op koploper Lewan dowski slonk van ruim één mi nuut tot 35 seconden. Lange tijd keek Gueraskine de Pool in de mg, maar aan zijn 'stunt' kwam een einde op de Witte Singel. „Het zat er vandaag net niet in. Ik probeerde steeds dichterbij te komen, maar mijn benen wil den op een gegeven moment niet meer. Daardoor was het niet mogelijk om hem te klop pen. Maar ik wil graag terugko men, want ik heb het erg naar mijn zin gehad." Smaakmaker Gueraskine was een echte smaakmaker. De gehele wed strijd door reageerde hij op het enthousiaste publiek. Twee hoog geheven duimen en een lach kenmerkten de Rus. Maar een vlotte handkus en het aan moedigen van meelopende jeugd bleken hem ook niet vreemd. Uiteindelijk kwam Gueraskine'na 2 uur, 21 minu ten en 12 seconden als tweede over de finishstreep. Op respectabele afstand volg de de uit Siberië overgevlogen Serguei Tehepovscoi (derde in 2.28.47). Tehepovscoi, die een advertentie over de 3M Mara thon las in een Russisch hard looptijdschrift, kwam naar de Sleutelstad met zijn sponsor. „Ik vond het leuk om hier mee te doen. Het traject is uitste kend en het weer was goed. Per soonlijk had ik het moeilijk in verband met het grote tijdsver schil. Ik ben pas gisteren aange komen en was daarom nog moe van de reis. Toen ik hier van morgen arriveerde wist ik niet eens hoe laat de start zou zijn. Ik was dus eigenlijk niet goed voorbereid." Na vier kilometer leek Leo de Leeuw, een 41-jarige veteraan uit 's Gravenpolder, zich ge makkelijk bij de kop van het marathonveld te kunnen hand haven. De Zeeuw, die voor het eerst aan 'de hele' deelnam, kon twee kilometer met de Russen mee, maar moest daarna steeds meer terrein prijsgeven. En dat kwam volgens De Leeuw niet door het tempo, maar door een blaar. „Die kreeg ik al in het be gin van de wedstrijd en daar heb ik vooral in de bochten veel last van gehad. Ik ging daardoor voorzichtiger lopen en heb zelfs een keer stil gestaan." De Leeuw, die als tweede veteraan over de streep kwam, maar door een administratieve fout als re creant te boek stond, werd uit eindelijk tiende in 2.39.58. Mychlianova Bij de vrouwen ging de over winning naar de winnares van vorig jaar: Marina Mychlianova. De atlete uit Moskou voltooide de marathon in een tijd van 2.53.26 en bleef daarmee de Duitse Dagmar Kleinemeyer (tweede in 3.14.36) ruim voor. Mychlianova: „Ik was gister avond verkouden en heb de he le nacht liggen hoesten. Maar vandaag ging het uitstekend. Ik vind het hier leuk en goed geor- Jarostaw Lewandowski zet de teller stil en komt als eerste over de meet. Voor de derde keer wint de Pool de Leidse marathon. foto loek zuyderduin ganiseerd. Deze sfeer kennen we in Rusland niet en daarom komen we hierheen. Tanja de Jong was goed voor het enige Nederlandse marathonsucces. De lange-afstandloopster van spirit Oud Beyerland kwam op de Willem de Zwijgerlaan als derde vrouw onder het finis- hdoek door en verklaarde „dik tevreden" met die prestatie te zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15