Lamsvlees echt een soort scharrelvlees Smaak Tabasco, Mexicaanse variant van sambal VRIJDAG 9 JUN11995 J/Rl. De uit Mexico afkomstige, vurig scherpe rode peper vormt de basis voor een wereldberoemde saus, Ta basco. Een zekere Avery, die zijn naam gaf aan de bezitting A very Island, ver bouwde er vooral suikerriet en delfde er zout. Edmund Mclllhenny uit New Orleans, Avery's schoonzoon, ontdekte kort na 1865 toevallig de pepers die zo voortreffelijk wilden groeien op Avery Island. Een kennis had hem, jaren te rug, wat zaadjes uit Mexico gegeven. Hij maalde de rijpe, scherpe vruchtjes fijn en vermengde de pulp met zout; dat mengsel liet hij in een eikehouten vaatje gisten en rijpen. Hier deed hij nog azijn door en het resultaat stopte hij in lege parfumflesjes van zijn Succes In 1870 verkreeg Mclllhenny patent op de scherpe pepersaus, waarvan hij toen reeds duizenden flesjes voor 1 dollar per stuk verkocht. Als naam voor de saus koos hij het welluidende Mexi caans-indiaanse woord 'tabasco', wat 'land waar de bodem vochtig is' bete kent. Het succes kwam razendsnel en was overweldigend. Reeds twee jaar la ter opende hij een filiaal in Londen om aan de Europese vraag te voldoen. Te genwoordig brengt het familiebedrijf jaarlijks miljoenen dollars op. Tabasco-pepertjes, een variant op de 'Capsicum frutescens' die wij vooral van de Indonesische sambal kennen, worden circa 25 mm lang. Nog altijd wordt elk jaar het zaad van de beste exemplaren gewonnen voor de pro- duktie van volgend jaar. Deze strenge selectie van het ras gebeurt uitsluitend op de proefvelden van Avery Island. Hier staat ook als vanouds de niet eens zo heel grote Tabasco-fabriek. De meeste pepertjes voor de saus echter worden tegenwoordig in Honduras en Colombia verbouwd. Alleen vruchtjes die tussen augustus en november het juiste rood, en dus de juiste graad van rijpheid bereiken, worden met de hand geoogst. Met die Franse naam wordt tevens eer bewezen aan de stad Baton Rouge, ruim 100 km ten noordoosten, waar de familie Avery vandaan kwam. Gisting De rijpe, rode pepertjes worden ma chinaal fijngewreven en met het spe ciale, schilferige zout van het eiland vermengd. Net als wijn komt de puree tot gisting in eikehouten vaten en net als bij zuurkool is dit in feite een melk zure gisting. In de deksels van die va ten heeft men gaten geboord, zodat de gistingsgassen kunnen ontsnappen, maar dat mag ook weer niet te snel ge beuren. Daarom ligt bovenop elk vat een dikke korst steenzout die de massa net niet hermetisch afsluit. Zo moet de peperbrij drie jaar rijpen. In die tijd vindt een merkwaardig pro- ces.plaats, want anders dan bij wijn wordt het produkt niet zachter en ron der van smaak, maar juist scherper. Als de pulp zich voldoende heeft ontwik keld mengt men er blanke azijn met een hoge zuurgraad door en wordt het fel rode eindprodukt gezeefd. Zo pro duceert de fabriek tegenwoordig elk jaar 75 miljoen flesjes met een inhoud van 60 gram die in meer dan honderd landen worden verkocht. Plukkers verzamelen de met de hand geoogste tabasco-pepers. Zoals wild bij het najaar hoort, hoort lamsvlees bij het voorjaar en de zomer. Lang geleden aten we nog alleen diepgevroren lams vlees uit Nieuw Zeeland, wat het imago van de kwaliteit van dit vlees nooit ten goede is gekomen. Van een veel betere kwaliteit zijn het Hollandse en Britse lams vlees. Het Hollandse zuiglam is een typisch vleesprodukt gewor den voor het voorjaar. Het Britse lamsvlees voor de zomer en de Schotse voor de herfst. Feit is in ieder geval wel dat lamsvlees in deze steeds vleeslozer wordende maatschappij langzaamaan populair der aan het worden is en in tal van exo tische varianten en combinaties wordt aangeboden. Sinds 1990 is er een groei geconstateerd van het Britse lamsvlees van 12%, wat nu neerkomt op de con sumptie per jaar van ongeveer 1 kilo gram per gezinshoofd (in België 2 kg). Weinig in vergelijking met een lams vlees etend volk als bij voorbeeld de Grieken, waar 14 kilogram per hoofd van de bevolking wordt gegeten. De Engelsen zitten daar een beetje tussen in met 6 kilogram. Lamscouscous Lamsvlees is er nu als kotelet, lamsrug, als couscous en als shoarma. Maar ook lamsboutplakken en de echte nieuwe lamsburger of lamsmedaillon zijn té koop. Lamsvlees heeft veel voordelen boven ander vlees: het is mager, mals en sappig en ideaal voor de tegenwoor dige levenswijze. Het is snel en makke lijk te bereiden. Ander voordeel van lamsvlees is het lage vetgehalte. Het is bovendien licht verteerbaar. Voorts is het een belangrijke bron van eiwitten, vitamine B en mineralen als ijzer en zink. Feit is dat er buitenshuis, in res taurants, meer lamsvlees wordt gegeten dan binnenshuis. En daar willen de promotors van het lamsvlees graag wat verandering in aanbrengen, lan Lagrouw, ex-restaurateur en tegen woordig adviseur in culinaire zaken doet geen uitspraak over welk lams vlees nu beter is. ,,Ik zal niet zeggen dat Engels lamsvlees beter is dan Hollands lamsvlees. Engels lamsvlees is wel krui- diger en donkerder van kleur dan het PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. dronkenlap; 5. haarkleur; 9. grondsoort; 10. stonde; 12. vrou welijk dier; 13. deel van de bij bel; 14 leefregel; 15. laatstle den; 17. licht geluid; 19. deel van de voet; 22. ploeg; 24. deel v h. lichaam; 26. pilaar; 27. aan sporing; 28. papegaai; 29. mu zieknoot; 30. bijb. figuur; 31. de oudere; 33. slaapgelegenheid; 35. knaagdier; 38. brandkast; 40. mannelijk dier;.42. natuur verschijnsel; 44. schattig; 45. kledingstuk; 47. muzieknoot; 49. lus; 50. familielid; 51. loot; 53. lofdicht; 54. projectieplaat- je; 55. afzichtelijk; 56. plakken. Verticaal: 1. dwaaltuin; 2. vaste regel; 3. bijwoord; 4. tokkelinstrument; 5. smal stromend water; 6. leger- rang; 7. zandheuvel; 8. moeilijke keuze; 11. onbesmet; 16. hal; 18. fiscus; 20. persoonlijk vnw.; 21. pausennaam; 22. insekt; 23. als onder; 25. plaats in Groot- Brittannië; 26.'verlichtingsmid del; 32. waterverfschildering; 34. boom; 36. onheilsgodin; 37. achterdocht; 39. lager onderwijs; 41. vogelprodukt; 43. plek; 45. stuk hout; 46. bedaard; 48. een zekere; 50. Chinese deegwaar; 52. buisverlichting; 54. af standsmaat. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: I. staar; 2. clown; 3. bodem; 4. spaak; 5. raam; 6. kruik; 7. Pool; 8. buurt; 9. koest; 10. magie; II. karos; 12. dwaas; 13. poort; 14. tabak. Het citaat is: ,,Als je hart bitter is, zal suiker in je mond niet hel pen". Jiddisch spreekwoord. Hollandse lamsvlees. Het is echt een soort scharrelvlees. De lammeren leven en grazen er op kruidige Engelse wei landen, waarvan er in Wales en Schot land nog zo veel zijn. En dat zijn wei landen die niet zijn bewerkt met kunst mest. Dat is een voordeel boven Hol lands lamsvlees. In Nederland grazen lammeren op aangelegde en met mest bewerkte weilanden. Maar voordeel van lamsvlees in z'n algemeenheid is, ongeacht waar het vandaan komt, dat er niet mee is geknoeid. In tegenstelling tot veel ander vlees." Vleugje Holland Volgens Lagrouw is het weer wel zo dat in het echte Britse lamsvlees toch ook een vleugje Holland zit. want het beste schape-ras dat wordt gebruikt voor lamsvlees, het Texels schaap, wordt ook in Engeland gebruikt bij het zoeken naar nieuwe rassen met een nog betere vleesopbrengst. Volgens Eric van Thiel, directeur British Meat Nederland (een soort produkt- schap voor vee en vlees), is Nederland met 1200 ton al de op drie na grootste afnemer van Brits lamsvlees, waarvan jaarlijks 500.000 ton wordt geëxpor teerd. Afgelopen jaar werden nog 7 mil- joen levende lammeren geëxporteerd, wat Engeland de grootste producent van lammeren maakt. „Behalve in 250 supermarkten van Al- bert Heijn, waar Brits lamsvlees ver krijgbaar is, gaan we dit jaar een inten sieve samenwerking aan met de top 100 slagers van Nederland om optimaal de samenwerking tussen restaurant en topslager te bewerkstelligen", volgens Van Thiel. De mogelijkheden zijn legio. Wat te denken bij voorbeeld van een lams couscous, of lamsschenkel met soja saus en gember. Of een mooie lamsrug met aubergine en verse basilicum. Ver se kruiden passen, volgens kenners, perfect bij een lamsvleesgerecht. Bij een kotelet van de grill, een lamsshoar- ma of een lamsbout uit de oven. Basili cum, tijm, rozemarijn, mint, salie, ore gano, marjolein, koriander en knoflook geven lamsvlees een verrassend buiten lands tintje. En de bereidingswijzen zijn legio: bakken, braden, smoren, stoven en grillen. Voor wie het proberen wil: Albert Heijn houdt van 3 tot en met 15 juli in alle vestigingen het British Lamb Barbecue Festival. Consumentenbond kritisch over gezonde zuivel Er is een nieuwe serie zuiveldrank- jes op de markt gebracht, waarvan de door de producent toegedichte voordelen niet van de lucht zijn. De Consumentenbond maakt korte metten met Yakult, Vifit, Actimel, Milde Karnemelk en LCI. „Fabrikanten baseren hun bewe ringen op een opeenstapeling van vooronderstellingen. Harde weten schappelijke bewijzen waaruit blijkt dat deze produkten op de langere termijn voor gezonde men sen betere effecten hebben dan ge wone yoghurt, hebben wij niet ge vonden", aldus de bond. De nieuwe produkten onderschei den zich wel van de gangbare, maar dan vooral in prijs. Ze kosten zes tot twaalf gulden per liter. Niet alleen de inhoud is duurder, ook de verpakking. Ze leveren al gauw een hoeveelheid afval op die twee tot vier keer groter is dan de gewone literpakken. Yakult, van een Japanse firma die in Almere is gevestigd, is het langst op de markt. In kleine flesjes is het drankje in vijf verschillende sma ken te verkrijgen. Er zit een bacte rie in die in Japan als medicijn te gen diarree, verstoppingen en anorexia wordt verkocht. In Neder land wordt het drankje verkocht omdat het de gezondheid in het al gemeen zou bevorderen. TNO heeft dat niet kunnen aantonen, al dus de Consumentenbond. Het best verkochte is Vifit van Campina-Melkunie. De naam geeft aan dat consumeren een combina tie van vitaal en fit zou opleveren. Zuivering van het lichaam en ver hogen van de natuurlijke weer stand zouden de voordelen zijn. Campina kan dat volgens de bond onvoldoende onderbouwen. Som mige vormen van diarree worden wel bekort en de kans op reizigers- diarree wordt erdoor verkleind. Menken van Grieken zegt dat haar Milde Karnemelk een zachte smaak heeft en extra, licht verteer bare eigenschappen. Ook hier is van onderbouwing geen sprake. Danone infiltreert op deze markt met Actimel, goed voor de darm flora en de natuurlijke weerstand. De bond: „Het bedrijf heeft ons er niet van kunnen overtuigen dat de ze resultaten ook voor mensen op gaan." Onderzoek heeft namelijk bij muizen plaatsgevonden. Bio-Melkdrink van Coberco zou bijdragen aan een betere spijsver tering. De Consumentenbond heeft twijfels over die heilzame werking. De drank bevat ook stof fen die de hoeveelheid voedingsve zels verhogen. Dat kan ook door volkorenbrood, groente, fruit en zilvervliesrijst te eten, aldus de bond. LCI van Chambourcy heeft de beschermende werking tegen schadelijke bacteriën getest in de reageerbuis. „Dat zegt echter nog niets over de werking in de praktijk ervan bij mensen." Het versterken van natuurlijke weerstanden is wel gebaseerd op praktijkonderzoek, „maar het is de vraag of de conclu sies van dit onderzoek ook gelden voor dit produkt." MBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÈÊÊBm /*- ASS? Af&£/eAO£<V, Z-7~rESS W£T OP MAAP VSO CS ss/ar TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel opende het portier. Hij liet zich voorzichtig uit zijn auto zak ken en bewoog zich met trillende knieën naar de rand van de kloof. Tot zijn opluchting zag hij, dat ze zich vlak boven een uitgehakt plateautje bevonden, waarop een herberg ge bouwd was. „Gelukkig", prevelde hij. ,,Ik meende, dat de wind ons in een bodemloze afgrond wilde storten." „En wat dan nog?" vroeg zijn metge zel met dorre stem. „Wanneer men het geluk met geweld wil zoeken moet men soms diep willen vallen." „Maar dat wil ik niet!" protesteerde heer Ollie. „Daar is een heer niet op gebouwd. Ik wil wel met de wind meegaan, maar dan moet de wind het niet te gek maken." Hobbel schudde verwijtend het hoofd. „Men moet berusten", sprak hij. „Het schijnt beschikt te zijn, dat we naar deze uitspanning moeten gaan. Welnu, laten we afdalen en niet mor ren." „Zal ik daar dan die klavervier vin den?" vroeg heer Ollie hoopvol. „Ongeduld leidt tot kommer en kwel", vermaande de ander. „We zullen berustend afwachten. Zo sprekende daalde ze af langs een stenen trapje, dat naar de herberg voerde. Intussen hadden Tom Poes en Hup Hachelbout de sporen van de Oude Schicht gevolgd totdat ze bij de plek kwamen waar het voertuig de weg verlaten had. De schemering viel reeds en de wind blies vale nevels over het veld. „Hierheen", zei Hup wijzend. „We moeten de mistslierten volgen, dat is duidelijk. Gelukkig, dat uw vriend tenminste enigszins verzekerd is. H T W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 10 JUNI Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De weersatelliet Meteosat schoot gistermiddag fraaie plaatjes van een goed ontwikkelde 'depres- siekrul' boven de Noordzee voor de Deense kust. Het wolken- scherm van een 995 millibar diep lagedrukgebied had zich he lemaal rond de kern gedraaid. Zo'n wolkenstructuur mag er van boven dan wel adembenemend uitzien, als je er precies onder zit lijkt de zomer ver weg. Vooral het noorden en westen van het land kregen te maken met een hele optocht van regenbuien, voortge jaagd door een krachtige, af .en toe harde westenwind. Bij temperaturen van soms maar 11 graden leek het puur herfst. Slechts af en toe lieten de fors opbollende stapelwolken een streepje zon toe. De depressie zit de komende dagen als het ware ingeklemd tussen twee hoge- drukgebieden. Een van deze luchtdrukmaxima zien we al wekenlang boven Ruslan liggen en houdt de zomer in die regio opvallend lang in het zadel m temperaturen boven de 25 graden. Het andere hoog ligt boven de oceaan ten westen van Ierland. Een hopeloze positie, want akn de noord- en oostflank van dit systeem worden storingen via IJsland n< het zuidoosten gestuurd, precies inonze richting dus. De geschetste situatie blijkt erg hardnekkig. Gisteren maakte ik nq melding van een mogelijke weersverbetering vanaf zondag. Na inza van de laatste prognosekaarten denk ik dat de verwachte opleving nimaal twee dagen wordt uitgesteld. De Noordzeedepressie levert vandaag opnieuw enkele kille buien af Op zaterdag laat de zon zich wat meer zien, maar ook dan blijven st pelwolken uitgroeien tot het buienstadium. Het kwik reikt hooguit 15 graden. Zondag is het lagedrukgebied flink opgevuld. Er is beduidend mind wind en wellicht blijft het een groot deel van de dag droog, vooral in de kuststrook. Er vertrekt echter wel een nieuwe storing vanuit de land-regio op weg naar Zuid-Noorwegen, zodat maandag de kans op regen of een bui weer groter wordt. Het kwik blijft met 16 tot 18 gr; den riog steeds onder de norm. Al met al geen opwekkend vooruitzicht voor de vroege vakantiegang Het mooiste zomerweer treft u de komende dagen aan in het oosteli ke Middellandse Zeegebied en in delen van Rusland met boven 30 graden. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: van tijd tot tijd regen of buien, vooral aan de kust. Middagtemperatuur uit eenlopend van 12 graden plaatselijk aan de west kust tot dicht bij 20 langs de Zweedse grens. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien, mogelijk regen, vandaag mogelijk ook onweer. Middagtem peratuur ongeveer 15 gra- tijd ook wat zon. Met name in Engeland. Wales en Schotland enkele buien. Mid dagtemperatuur van 13 plaatselijk in Schotland en in noord-lerland tot 17 graden verder zuidwaarts. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, 's Middags temperaturen rond 15 Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen enkele buien; morgen blijft het in het westen aanvankelijk nog droog en schijnt de zon er soms. Mid dagtemperatuur van 14 graden in het uiterste noorden tot plaatselijk 19 gra den in het midden en in de Vend'ee. Perioden met zon, ook enkele wolken velden en landinwaarts kans op een re gen- of onweersbui. Maximumtempera tuur van 21 graden langs de westkust Wolkenvelden afgewisseld met zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur rond 23 graden. Spanje: spreide regen- of dagtemperatuur ti den, langs de Golf van Biskaje rond 18 graden. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Middagtempei tuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Veel zon. maar vooral in h noorden ook enkele wel overal droog. Middagtemperatuui 27 graden. buien. Mid i 29 gra Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en nu er gen. Middagtemperatuur ongeveer graden, in het zuiden iets hoger. Oostenrijk: Tamelijk veel wolkenvelden en buien, in het oosten mogelijk c weer. Middagtemperatuur van den in het westen tot iets boven de in het oosten. Polen: Veranderlijk bewolkt en enkele b het oosten met onweer. Middagtempei tuur van 19 graden in het westen tot ca 26 in het zuidoosten. ZATERDAG 10 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zononde Maan op 18.36 Maan onder03.i Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35- 14.06 01.08 13.! Laag 09.24 22 20 09,05 22.( Weerrapporten 09 juni 08 uur: Vrij- Rotterdam regenbui Tunesië: Perioden met zon, maar ook nu en dan Maastricht zwaar wolkenvelden en kans op een regen- of Aberdeen regen onweersbui. Middagtemperatuur aan de Athene iichtb kust circa 30 graden, landinwaarts Barcelona regen maxima tot 40 graden. Morgen iets min- Berlijn zwaar der warm. Boedapest half be Zuid-Frankrijk: Bordeaux licht b Perioden met zon afgewisseld door wol- Brussel regen kenvelden en vooral vandaag kans op £yprus onbew een bui. Langs de Middellandse Zee- r rt b|.ebw kust meer zon en vrijwel overal droog, 0U JLJf Middagtemperatuur van 18 graden Helsinki licht b' langs de westkust en op het Centraal innsbruck zwaar i Massief tot 25 aan de Middellandse Istanbul half be Zee-kust. Klagenfurt licht t* Mallorca en Ibiza: Kopenhagen lichtb Zonnige perioden, maar ook kans op een Las Palmes half be regen- of onweersbui. Middagtempera- Lissabon zwaari tuu r ongeveer 26 graden. Locarno regen Zonnige perioden, maar vandaag in het noorden en morgen ook elders kans op een regen- of onweersbui. Maximum temperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar vooral morgen ook een regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Flinke perioden met zon, morgen meer bewolking en kans op regen of onweer. Middagtemperatuur circa 28 graden. het noorden ook enkele wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. Temperatuur in de middag tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon. maar in het Turkse binnenland voornamelijk vandaag nog enkele lokale regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen 27 en 33 graden. Luxemburg Madrid Malaga München motregen Stockholm onbew. 27 20 23 10 14 10 26 17 27 16 22 16 71 17 7 01 16 6 0! 25 14 0! 30 21 26 14 27 19 o: 26 12 o: 24 13 01 21 9 91 33 25 21 8 0 01 25 19 01

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8