Tweeling Bravo en Brava volgt Fiat Tipo op onna a uto boot b. v. Nieuwe Kenwood-radio verbergt zichzelf "Weg en wiel Het lijkt wel of iedereen opeens een auto zonder dak wil Mercedes slaat met E-serie nieuwe wegen in Automatisch schakelen -JvRIJDAG 9 JUNI Meer Japanners uit Engeland Enige tijd geleden kondigde Mazda een nieuw klein model voor de Europese markt aan. De in Japan ontworpen Ma zda zal vanaf 1996 op basis van de Ford Fiesta worden gebouwd in de Britse Ford-fa briek te Dagenham, naast de originele Fiesta. Men begint voorzichtig met 25.000 stuks per jaar, die als Europees pro- dukt tellen omdat ze groten deels met Europese onderde len worden gebouwd. Zo ont wijkt Mazda importbeperkin gen voor Japanse auto's. Om precies dezelfde reden breidt Toyota het modelgam ma uit dat de eigen fabriek in het Britse Burnaston maakt. Binnenkort zal die naast de Carina E 4- en 5-deurs sedan ook de stationwagonversie maken, en daarmee nagenoeg alle Carina's voor Europa. Dit jaar verwacht men er 90.000 auto's te produceren. Eind 1996 start de bouw van een tweede fabriek, die per jaar 100.000 Corolla's gaat maken. Dat zou grotendeels de vraag in Europa dekken, die in 1994 op 130.000 stuks lag. Evenals de Carina E zal de 'Engelse' Corolla voor min stens 80 procent uit Europese onderdelen bestaan, en dus buiten de importbeperkingen vallen. Zaagmolenweg 4 - Alphen aan den Rijn Tel. 01720-41689 In autoradio-land leek de keus beslist te zijn wat de beste en makkelijkste wijze van diefstal preventie was. Na de montage op slede kwam het afneembare front, gecombineerd met per soonlijke 'pincode'-beveiliging die Philips als eerste bracht. Vervolgens werd niet het hele front afneembaar, maar een handzamer stukje ervan. Dat leek dan de definitieve oplos sing, maar er wordt nog steeds over nagedacht. Kenwood kwam weer op iets anders. Sinds kort is het eerste (top)mo- del op de markt met SRM, Stealth Retraction Mechanism. Binnen het standaard DIN-in- bouwformaat wist men een op klapbaar deurtje in de radio te maken. Zodra de auto gestart wordt klapt het luikje open, gaat het contact af dan sluit het van zelf. De radio wordt naadloos verborgen door een gladde klep die er voor dieven niet attractief uitziet. Mochten ze het appa raat toch uit het dashboard slo pen, dan zit er ook nog een co debeveiliging op, net als bij ra dio's mefafneembaar front. Kenwood signaleerde dat veel automobilisten het meenemen van een klein stukje uit het ra diofront nog te lastig vinden, of er niet altijd aan denken. Daar om zocht men een automatisch werkend systeem, zonder losko mende delen, en kwam op SRM. Tot aan het nieuwe modellijn- jaar blijft als enige de Kenwood KRC 856/956 van deze beveili ging voorzien. Dit apparaat met radio-ontvanger, cassettespeler en aansluiting voor een multi- CD speler vervangt de topmo dellen KRC 954/1054 (maar heeft in tegenstelling tot de 1054 ook een ingebouwde ver sterker). De prijs zit rond 1.500 gulden. In een latere modellijn wil men ook enkele goedkopere apparaten met eenzelfde SRM- beveiliging uitbrengen. Of Ken wood dat doet is mede afhanke lijk van hoe de klanten reageren op de SRM-beveiliging. Officieel dealer voor Mercedes-Benz personenwagens. sfaik i*. ctctj. vink De nieuwe E-klasse staal vanaf 24 juni in onze showroom. NU DIRECT LEVERBAAR NOG EEN 20-TAL AANTREKKELIJK GEPRIJSDE HUIDIGE E-MODELLEN. LEIDEN Vondellaan 45, 071 769303 LISSE Meer en Duin 4, 02521 19022 ALPHEN De Schans 25, 01720 75155 WEGWERKZAAMHEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Tussen Badhoevedorp en Aalsmeer, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Breukelen en Maarssen, overdag. Amsterdam - Utrecht (A 2) T.h.v. knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. REDACTIE PETER LODEWIJKS Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Of het nu het mooie lenteweer is, het vriendelijke prijskaartje, de drang naar iets nieuws, een eigen gezicht, de cabriolets zijn dit voorjaar niet aan te slepen. De autoverkopers worden er gek van. De telefoon rinkelt on ophoudelijk en zelfs collega dealers bedelen lot in de verste uithoeken van Nederland. „Het lijkt wel of iedereen opeens in een auto zonder dak wil rijden." De cijfers van de RAI in Amster dam bevestigen de run op ca briolets. Rolden er in heel 1993 nog 1.713 wagens zonder dak van de band voor de Neder landse markt, het eerste kwar taal van dit jaar zijn er al 1.049 verkocht. Vorig jaar gaf de ver koop van cabrio's ook al een duidelijke stijging te zien en werden er 2.584 verkocht. Vooral de Volkswagen Golf zon der dak is razend populair. De Golf heeft met zijn 'instapmo del' van 42.000 gulden blijkbaar zo'n aantrekkelijk prijskaartje dat hij meer dan de helft van de Nederlandse cabriomarkt in handen heeft. Tot nu toe zijn er al 1.000 verkocht. Een verdub beling ten opzichte van vorig jaar. Aspirant kopers staan in de rij om nog dit jaar met wappe rende haren door de polder te kunnen scheuren. „We kunnen de vraag niet aan en ze zijn ook nergens meer te krijgen, als je er nu een bestelt komt die pas volgend jaar," meldt een dealer. Volgens VW- importeur Pon in Amersfoort is dat geluid wat al te pessimis tisch en kan de toekomstige Golf-rijder nog net voor de De Volkswagen Golf zonder dak is razend populair en heeft meer dan de helft van de Nederlandse cabriomarkt in handen. foto pon herfst instappen. „Maar met de aldus Marieke Slee van Pon. vakantie erbij loopt de levertijd Volgens haar zorgt vooral het wel op tot zo'n vier maanden," actiemodel Rolling Stones voor een ware hausse. Veel extra's voor weinig geld. Tot nu toe zijn er al 550 verkocht. Ook van de diesel cabrio verwacht Volkswa gen er dit jaar 500 te verkopen. Na de Golf komt er heel lang niks in de statistieken van ver kochte cabrio's. Ver weg staat de Peugeot, op de voet gevolgd door BMW en Saab. Vooral de laatste twee zijn aanzienlijk duurder (80/90.000 gulden). Volgens de RAI zijn er geen die pere motieven te bedenken voor de populariteit van de ca brio. „Wij houden het gewoon op het mooie weer en de betaal- bare prijs. Daardoor wordt ca brioletrijden, van oudsher een exclusief genoegen, voor meer mensen haalbaar," aldus G. Worm algemeen voorzitter van de RAI-vereniging. 306 tennis-cabrio Peugeot lanceert ieder jaar ter gelegenheid van de open Franse tenniskampioen schappen een speciale serie Roland Garros-modellen. Dit jaar is er naast de 3- en 5- deurs 306 ook een fraaie 306 cabriolet Roland Garros uit gebracht. De speciale tennis- cabrio heeft een 1.8 liter mo tor (103 pk) en is uitgevoerd in de nieuwe metallic-kleur 'Grand Chelem-groen' in combinatie met witleren be kleding met stoffen inleg- stukken. Standaard zijn ver der onder meer kuipstoelen, getinte ramen, stuurbekrach tiging, centrale vergrendeling met afstandsbediening, elek trisch bedknbare ramen, spiegels (\rerwarmd) en dak, en een radiocassettespeler met vier speakers. De prijs: 56.700. Van de Fiat-groep (Fiat, Alfa Romeo, Lancia) kan niet worden gezegd dat ze daar de laatste twee jaar hebben stilgezeten. De Italiaanse gigant kwam met de ene nieuwe auto na de andere waarbij de ene nog verbazingwekken der was dan de andere. Fi at deed hiermee aanvallen op een heleboel verschil lende marktgebieden. AMSTERDAM De succesvolle Uno-opvolger Punto werd uitverkoren tot Au to van het Jaar 1995. Vorig jaar verschenen voorts de ingetogen Lancia Kappa, de Lancia Dedra Stationwagon, de Fiat Punto Cabrio, de fraaie sportwagen Coupé Fiat en de multifunctio nele ruimtewagen Ulysse. In middels zijn ook de nieuwe Alfa's, 145 en 146, op de markt en worden aan het eind van de ze maand de aansprekende sportwagens Alfa GTV en Spider leverbaar. Daar komt ook nog de opzienbarende tweezits ca brio Fiat Barchetta bij. Met alle intoducties van nieuwe auto's doet Fiats hoogste baas Paolo Cantarella zijn belofte ge stand om met grote spoed de modellenlijn te vernieuwen. Daar hoort ook een nieuwe Tipo bij, die in september op de autoshow van Frankfurt moet debuteren. Nu al heeft Fiat de eerste foto's verspreid. De compacte gezinsauto Tipo wordt opgevolgd door twee mo dellen. Net als bij de vervanging van de Uno door de Punto blijft Fiat echter enige tijd oude en nieuwe modellen naast elkaar leveren. De nieuwelingen Bravo en Brava zijn sterk verwant. Met twee namen en verschillende achterstukken wil Fiat ze elk een heel eigen karakter geven. Hetzelfde deed Fiat-dochter Al fa Romeo met zijn 3-deurs 145 en 5-deurs 146, welke dezelfde bodemgroep hebben als de nieuwe Fiats. De Bravo en Brava zijn iets korter en breder dan de genoemde Alfa's, maar wat lan ger dan de huidige Tipo. Wat naam betreft zal het moei lijk zijn, maar uiterlijk zijn beide sterk geronde modellen wel heel goed uit elkaar te houden. De 5-deurs Brava heeft als ach terlichten druppelvormige spleetjes, de 3-deurs Bravo ron de lichten achter een groot ovaal glas. Beide auto's worden gesierd dooreen opvallende grote handgreep op de kof ferklep. Fiat belooft een grotendeels nieuw gamma met vier benzi ne- en twee dieselmotoren van 1.4 tot 2.0 liter inhoud. De krachtbronnen worden afgeleid van de nieuwe 5-cilinders uit de Lancia Kappa en de 4-cilinders die debuteerden in Alfa's nieuwste modellen en Fiat's ca briolet Barchetta. Het zou niet verbazen als Fiat wat tijd nodig heeft om alle geplande varian ten van deze nieuwe motorge neratie in produktie te nemen. De Bravo/Brava krijgt mogelijk eerst vernieuwde versies van de bekende Tipo-motoren. Over prijzen is nog niets bekend. Vanaf 24 juni is het gedaan voor de huidige middelgrote Mercedes-serie en staat een nieuwe E-klasse in de showrooms. Het best verkochte model dat Mercedes ooit maakte, heeft dan ruim tien jaar op het programma ge staan. Het meest besproken zal vooral het voor 'das Haus Daimler-Benz' onge woon sterk van andere modellen af wijkende uiterlijk zjjn. Om aan te ge ven dat Mercedes nieuwe wegen in slaat, met als praktisch voordeel een bijzonder gunstige stroomlijn. Het gamma telt vijf benzine- en drie dieselversies, te combineren met de aankledingen Classic. Elegance of Avantgarde. Nieuw zijn een 16-kleps 2.3 liter 4-cilinder benzinemotor en een 2.9 liter 5-cilinder turbodiesel. Als eerste personenauto-diesel van Mer cedes heeft hij directe brandstofinjec tie. Dat maakt hem zuiniger dan de andere twee (indirect ingespoten) die sels, en met 1-29 pk haast even sterk als de 6-cilinder E 300 Diesel. Alle nieuwe details noemen is onbe gonnen werk. Wat eruit springt is het rijke scala aan veiligheidsverhogende voorzieningen. Deels tegen meerprijs, dat wel, zoals in de voorportieren ge bouwde zij-airbags. Standaard zijn na tuurlijk ABS op de remmen en airbags in het dashboard. Ook standaard is een wegrijhuip genaamd ETS. Bene den 40 km /uur remt ETS een eventu eel doorslippend aangedreven wiel af om de auto stabiel te houden. Nog niet eerder vertoond: een regen sensor achter de voorruit, die automa tisch de wisinterval van de voorruit- wisser (weer een enkele) aanpast aan de neerslaghoeveelheid. Niet zichtbaar, maar zeker iets moois is het gebruik in de bekleding van na- tuurmateriaal als vlas, sisal, katoen en kokosvezels in plaats van kunststoffen. Niet milieubelastend en nog lichter ook. Blijft als hamvraag wat een en an der gaat kosten. Na een forse prijsstij ging bij de nieuwe S-klasse werd het kleine C-model niet duurder dan zijn voorganger. De E-klasse zal naar ver wachting wel iets duurder worden en vanaf ruim 80 mille te koop zijn. Nieuwe Ferrari van Bburago Ferrari is wellicht het meest tot de ver beelding sprekende automerk, niet al leen in het echt maar ook bij de model auto's. Miniatuur-Ferrari's, die in tegen stelling tot hun grote broers meestal zeer betaalbaar zijn, vinden in de winkel gretig aftrek. Een populaire fabrikant van mini-Ferra ri's is het Italiaanse Bburago. Nog niet zo lang geleden bracht deze firma een wonderschone F40 uit, die onmiddellijk uit alle winkels verdween en alleen nog maar buiten de winkel voor veel hogere prijzen te koop was. Pas veel later was de F40 in voldoende mate voorhanden. Zo zal het ongetwijfeld ook de nieuwste Bburago-Ferrari, de F50, vergaan die over een week voor het eerst in de win kel ligt. De échte F50 is de duurste Fer rari die ooit is uitgekomen met een nieuwprijs van ruim zeven ton zonder belastingen en heffingen, ongeveer twee keer zo duur als destijds de F40. De F50 is uitgevoerd met een afneembaar dak zodat de sportwagen is om te toveren tot een open 'barenetta'. Het Bburago- model betreft de open versie. De bestel lers van een echte F50 kregen het schaalmodel als opdrachtbevestiging. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Het Technisch Week blad meldt de uit vinding van een au tomatisch versnellingssysteem voor een fiets, dat overigens nog niet in produktie is. Studenten van de universiteit van Rochester in de VS hebben een fiets voorzien van een mi croprocessor die de onwente- lingssnelheid van de wielen meet, de pedaalsnelheid en de spanning op de ketting. De fiet ser hoeft hiermee niet meer te bedenken op welk moment hij gaat schakelen. Hij stelt de mi croprocessor hiertoe in op de gewenste, soepele pedaalsnel heid. Bergop en bij tegenwind treedt er een lichtere versnelling in werking en bij wind in de rug en heuvel af een zwaardere. De mi croprocessor geeft elektronische signalen door naar een motortje dat een derailleur op het achter wiel laat bewegen. Het sys- teeem werkt zonder kabels. De fietser beschikt in totaal over zes automatisch werkende ver snellingen. Bibia, Nederlands fabrikant van onder meer snelbinders, laat op deze wijze zien hoe hoog de kwaliteit van rubberprodukten is. De op een vliegdekschip landende straaljager wordt met een fors formaat snelbin der tegengehouden. foto» bibia Ligfietsdag Geïnteresseerden in ligfietsen kunnen zondag 11 juni terecht op een demonstratiedag in Bergschen Hoek. Het ligfiets- merk Bowi organiseert deze dag vanaf 9 uur bij Tiekamp Buiten sport, Hoeksekade 141a. Er zijn wedstrijden bij te wonen, bezit ters van ligfietsen kunnen mee doen aan een toertocht, er zijn meerdere fabrikanten vertegen woordigd en er is een rommel markt met produkten voor lig fietsen. Meer informatie via tel 010-4207420. Kwetsbaar Een fietscomputer is leuk, al leen de verbindingsdraad tus sen sensor en computer is een kwetsbaar onderdeel van het systeem. Het uiterst dunne ka beltje bevat minimaal twee stroomdraadjes, die zich bij breuk bijzonder lastig laten ma ken. Het beste is om de draad zoveel mogelijk met spanband- jes van kunststof langs stuur, frame en vork te geleiden en niet vrij te laten bungelen. Inmiddels zijn er draadloze exemplaren te koop en wie het geluk heeft een fietscomputer van het merk Sigma te hebben kan deze draadloos maken. Hiervoor is het hulpstuk Topli- ne RCS nodig, waarmee alle Sig ma fietscomputers vanaf 1988 draadloos kunnen worden, de dure typen net zo goed als de goedkope. Het hulpstuk vangt het signaal van het wiel op en geeft dit door aan de computer öp het stuur. Het systeem kost 39,50 en is verkrijgbaar bij goed gesorteerde fietsenwin kels. Rond 1960 nam niemand Japan nog serieus als auto-producerende natie. In Europa en Amerika werd er onbeschaamd gegrinnikt bij het zien van een Japanse auto en meestal was dat terecht. Het waren on gelukkige samenvoegsels van gekopieerde stukjes Europese tech niek en allerlei (veelal Amerikaanse) styling-invloeden. Het duurde nog geruime tijd voor dat verbeterde. Het Japanse merk Daihatsu, opgericht in 1907, bouwde pas in de jaren '50 voor het eerst een au to en begon met exporteren in 1966. Een van de eerste Japanse ex port-auto's was de Daihatsu Compagno, die in diverse uitvoeringen werd aangeboden op de Europese markt, waaronder een 2-deurs Stationwagon (foto). Hoewel het best een aardige auto was, verdien de men met de vormgeving bepaald geen hoofdprijs. In Nederland is de Compagno nooit op de markt geweest, want Daihatsu startte bij ons pas in 1978. Het exemplaar op de foto is ruim een kwart eeuw oud en werd vereeuwigd in Zimbabwe. foto henk geist

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21