Leidsch Dagblad 'Verkeer in spits over vluchtstrook' ifanten n de haal Echtpaar verongelukt op Rijndijk bllensector wijst plan AO af, acties dreigen Piloot overleeft door mieren en krekels Japan geeft voor troostmeisjes De viooltjes op het graf zijn de volgende dag al weg GOED NIEUWS ^\G 9 JUN11995 ft 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40794 LOSSE NUMMERS 1,65 Iets te verkopen? HET WOORD IS AAN Jan Wolkers Wie een Chinees wil beetnemen, moet vierduizend jaar eerder op staan. VANDAAG PAGINA'S22 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur17 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's9 Regio11,12,13 Religie12 Sport19,20 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 8 graden. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Wind, tussen zuid en west rond kracht 3. Ywiel[ 'en w t U V rzie- mee1 'wan u kie en C jn rvolging man die al vijfjaar ig een vrouw lastig iet zijn verliefdheid, zich laten opnemen inrichting. ng, da 'tkor, circusolifanten hebben :n voor enige opschud- d(Ztlezorgd in de Alphense erk en Zanen. De dieren bij het opbreken van het aan de Noorderkeerkring iroken en aan de wandel De dikhuiden konden braakliggend terreintje ten strekken. Toen de be ers de dieren de vracht- p wilden indrijven, nam teetal de benen in de rich- fan de woonwijk Kerk en h. Na tien minuten slaag- Ie verzorgers er in de die hun hokken te drijven. en 11 juni v.a. 10.30 uur ?OTE TENTENSHOW f is veel nieuws te zien! lute vanaf A4 afslag Delft Pijnacker of bus 64. Minister: Oplossingen voor files uitgeput hazerswoude-rundijk Bij een aanrijding op de Rijndijk even buiten Hazerswoude is gister avond rond acht uur een ouder echtpaar uit het Brabantse Son en Breughel om het leven geko men. Toen de 67-jarige man zijn auto wilde keren, botste een 31 - jarige automobilist uit Leiden te gen de zijkant van de wagen. De Brabantse man en zijn 64-jarige echtgenote waren op slag dood. De Leidse automobilist raakte licht gewond. De politie heeft geen aanwijzingen dat de Leide- naar te hard reed. Op het stuk Rijndijk ter hoogte van een Chi nees restaurant, is 80 kilometer per uur toegestaan. De weg is er recht en geeft een goed over zicht. De politie denkt eerder dat het echtpaar niet goed heeft uit gekeken. Toen de auto precies dwars op de weg stond, boorde de Leidenaar zich in de zijkant van de personenauto. De vrouw werd naar buiten geslagen, de man raakte bekneld tussen het ingedeukte staal en moest uit het wrak worden gesneden. Het deel van de Rijndijk tussen Hazers- woude-Rijndijk en Alphen aan den Rijn werd als gevolg van het ongeluk ongeveer een uur afge sloten. foto holvast mark lamers Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat wil met ANWB, politie en hulpdiensten gaan praten over het ge bruik van de vluchtstroken in de spits als extra rijbaan. Andere mogelijkheden om de files in de Randstad aan te pakken, ziet de minister nauwelijks meer, zo heeft ze gis teren aan de Tweede Kamer laten weten. Veilig Verkeer Nederland en D66 hebben al direct laten wéten niets in het plan te zien, de ANWB is uiterst sceptisch. Volgens Jorritsma zijn de afge lopen jaren diverse maatregelen genomen, die nu worden geïn tensiveerd of uitgebreid. Zo worden de wegen maximaal be nut door het geven van betere verkeersinformatie en het dose ren van de toegang tot snelwe gen. Ook komen er extra stro ken voor vrachtwagens en bus sen. Aangezien de Randstad verder groeit, maar er geen ruimte meer is voor veel nieuwe wegen, wil Jorritsma vooral de alternatieven voor de auto sti muleren. Een beter openbaar vervoer, meer carpoolen en meer fietspaden moeten soelaas bieden. Voor na de eeuwwisseling denkt Jorritsma aan verder gaande maatregelen zoals elek tronische tolheffing en speciale wegstroken voor economisch belangrijk verkeer. Het kabinet komt overigens binnenkort met een nadere brief over de intro ductie van het rekening-rijden. Transport en Logistiek Neder land, de grootste organisatie van werkgevers in het beroeps- goederenvervoer, heeft gisteren die plannen toegejuicht. Jorritsma toonde zich gisteren in Wenen tijdens overleg met haar EU-collega's optimistisch over de milieuvervuiling door auto's. Volgens haar kan het brandstofverbruik van perso nenauto's in de komende tien jaar met 30 procent worden te ruggebracht door de toepassing van de nieuwste technologie. Er moet een nieuwe generatie au to's komen, die gemiddeld 20 tot 30 kilometer op een liter benzine kan rijden. Minder benzineverbruik betekent min der uitstoot van onder meer kooldioxide, de belangrijkste veroorzaker van het broeikasef fect. Zeevishandel Bertus Dekker in IJmuiden gaat op zelfstandige voet verder. Van de 75 perso neelsleden blijven er ongeveer 20 tot 25 werkzaam bij het be drijf. Voor de overige perso neelsleden wordt ontslag aan gevraagd. Directeur wordt (wederom) Arie Ouwehand. De betrokken partijen zijn vanochtend tot overeenstemming gekomen. Het moederbedrijf van Bertus Dekker - Ouwehand Holding in Katwijk - vroeg twee weken ge leden het faillissement aan van het IJmuidense bedrijf. Vliegers KLM dreigen met hardere acties Mieren, krekels en gras hebben de gisteren op spectaculaire wijze geredde Amerikaan se F-16-piloot Scott O'Grady de laatste da gen tot voedsel gediend. Nadat zijn nood rantsoen dat bestond uil onder andere chocolade, suiker en slechts één 'gewone' maaltijd op was, moest de luchtmacht kapitein zich geheel en al verlaten op de aangeleerdeoverlevingstechnieken. j O'Gracjy, die gisteren door een bliksem actie van veertig Amerikaanse mariniers in Bosnië werd opgepikt, heeft zich bijna zes dagen lang schuil kunnen houden voor de Bosnische Serviërs. Zijn toestel werd vorige week vrijdag tijdens een verkenningsvlucht boven Bosnië neergeschoten. Het leven van de 29-jarige piloot is, zo gaf de Ameri kaanse minister Perry (defensie) gisteren te kennen, alleen in gevaar gebracht door loslippigheid van de chef-staf van de lucht macht, generaal Fogelman. Deze vertelde eerder deze week dat er radiosignalen van de piloot waren opgevangen. Daardoor wisten de Serviërs, die vergeefs hadden ge zocht naar de Amerikaan, dat O'Grady nog in leven was. Iedere piloot is uitgerust met een noodpakket met onder meer een kom pas, een handleiding, een Servisch woor denboekje, een pistool en een radiootje. Met dat laatste heeft O'Grady woensdag nacht voor het eerst contact kunnen ma ken met een overvliegend Amerikaans toe stel. Toen de Amerikanen ervan overtuigd waren inderdaad met O'Grady te maken te hebben en niet met een Servische valstrik, is de reddingsoperatie in gang gezet. Bij het krieken van de dag zijn de mari niers, onder bescherming van zo'n veertig toestellen van de VS en andere NAVO-lan- den, in Noord-Bosnië geland. De helikop ters van de Amerikanen werden tijdens de reddingsactie herhaaldelijk door de Ser viërs beschoten. De verkleumde O'Grady, die naar het Amerikaanse marineschip Kearsage voor de Kroatische kust werd gebracht, verkeer de volgens de onderzoekend arts gege ven de omstandigheden in goede ge zondheid. „Hij had trek, want de laatste dagen had hij nauwelijks gegeten en ook is hij enigszins uitgedroogd, maar verder maakt hij het goed", aldus de arts. O'Grady wilde gisteren vooral slapen. Pagina 2: Grieken zien sleutelrol in crisis Bosnië. Pagina 7: Serviërs beloven corridor naar Sarajevo. Slachtpartij I Kerken te koop Dos Santos 7 Tientallen mensen zijn Hervormd en gere- 4 q Ajax Ziet in de Bra in Burundi gedood tij- I 2 formeerd Alphen I ziliaan Marcio dos dens een schoonmaakope- aan den Rijn overweegt de j Santos de ideale opvolger ratie door het voornamelijk Opstandingskerk en de van Frank Rijkaard, uit Tutsi's bestaande leger. I Salvatorikerk te verkopen. die dit weigeren kunnen ver wachten dat hun bedrijf een van de eerste is waar acties ge voerd gaan worden", zo beloof den FNV-bestuurders M. van Veen en B. Paas de in groten ge tale opgekomen leden. De werkgevers, sinds begin dit jaar gebundeld in de land en tuinbouworganisatie Neder land (LTO), willen dat er meer flexibiliteit in de CAO wordt in gebouwd. In plaats van een 38- urige werkweek met vergoedin gen voor overwerk, willen ze dat de werknemers gedurende de piektijden in de bollensector zestien of twintig weken 43 of 45 uur gaan werken. Ook op 26 zaterdagochtenden per jaar zouden de werknemers moeten werken, zonder dat daar een overwerkvergoeding tegenover staat. In vergelijking met de vo rige CAO zouden de werkne mers er dan honderd gulden schoon op achteruit gaan. Arie Ouwehand weer directeur Bertus Dekker Beheerder D. Hus van de Katwijkse begraafplaats Duinrust: „Ze laten de bloemen van doden niet eens met rust." foto holvastmarklamers bill meyer Van de doden, is het makkelijk stelen. Dat moeten de onverlaten hebben gedacht die in de afgelopen weken op de Katwijkse begraafplaats Duinrust talloze bossen verse bloemen van de zerken af roofden. De dodenak ker is zo uitgestrekt dat de daders maar moeilijk zijn te betrappen. Je zou bij wijze van spreken in een graf met een kijkgat moeten gaan liggen om te zien wie de bloe men weggrist. Op de Leidse begraafplaatsen Rhijnhof en De Zijl poort wordt ook wel eens wat van de graven gestolen, maar dat zijn incidenten. Bij Rhijnhof wordt het pro bleem dan ook weggewuifd. Volgens de bedrijfsleider daar pakken mensen wel eens een vaas van een ander graf, maar al met al zou het wel meevallen. De Leidse Annelies van den Berg heeft echter andere ervaringen. „Mijn vader ligt op Rhijnhof en elke keer is het daar raak. Ik heb in de tijd dat ik er kom nu al acht van die nieuwe steekvazen gekocht. En als je de ene dag wat viooltjes op een graf zet, zijn ze de volgende dag weg. Het heeft echt geen zin om daar nog wat neer te zetten. Ik vind het verschrikkelijk dat mensen zelfs op een kerkhof nog lopen te jatten. Dat getuigt van geen enkel respect voor de doden. Elke keer dat ik naar mijn vader ga, neem ik een vaas mee in mijn tas. Want tien tegen een dat de vaas op het graf weg is." D. Hus, de beheerder van de Katwijkse begraafplaats, vindt het goed dat dit soort diefstallen nu eens in de publiciteit komt. „Niets is meer heilig in deze maat schappij, zo lijkt het wel. Dat mensen nu zelfs de bloe men voor de doden komen stelen, is voor mij onver teerbaar. Ik heb tegen de nabestaanden gezegd dat ze aangifte moesten doen bij de politie en dat hebben ze „Vaak slaat een dief zijn slag wanneer de eigenaar niet thuis is", zegt Hus. „Doden zijn altijd thuis, om het maar eens zo te noemen, maar ja, ze zijn weerloos. En voor de nabestaanden is het een heel naar idee dat hun blijken van liefde gewoon van het graf worden afge haald. De laatste tijd komen er steeds meer mensen bij me klagen dat de bloemen die ze hebben gekocht de volgende dag weg zijn. Ik let altijd goed op, maar de be graafplaats is groot en je kunt niet alles in de gaten houden." „Het is een keer voorgekomen dat alle bloemen en planten van de graven waren afgehaald. Kinderen had den dat gedaan. Ze hadden ze neergezet bij hun overle den schoolmakkertje. Ik heb toen de hele handel bij el kaar gezet en tegen de gedupeerden gezegd dat ze maar moesten uitzoeken wat van wie was. Kijk, zo'n ac tie van die kinderen is nog wel ontroerend. Die beseffen nog niet hoeveel pijn zoiets een nabestaande kan doen." Pagina 13: Diefstal van graven komt geregeld voor. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) dreigt het vliegverkeer van de KLM ernstiger te gaan ontregelen dan zij tot nu toe heeft gedaan. De president van de VNV, Ben- no Baksteen, stelde gisteren sta kingen van twaalf uur in het vooruitzicht, eerst voor de Eu ropese vluchten en daarna eventueel voor intercontinenta le diensten. Baksteen: „Maar eerst wachten we het oordeel van de rechter af." Vanmiddag diende voor de president van de Amsterdamse rechtbank een kort geding. Gisteren legden de piloten van de KLM het werk voor de tweede keer in tien da gen gedurende zes uur lang stil. Baksteen noemde het 'onaan vaardbaar' dat de KLM de schuld van het conflict keer op keer in de schoenen schuift van de VNV. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. J Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.""J I Naam: Voorletters:m/v I Adres:I beledigd en volledig afwij- Zo staan de werknemers bollensector tegenover de ïen die werkgevers hebben een nieuwe CAO. Hun on- 3"pegeri lieten ze gisteravond lelijk blijken tijdens een bij van de Voedingsbond De Voorhof in Lisse. die de werkne- het vel zó over de oren ha- er nog nooit gedaan, de algemene opinie. „We de werkgevers laten zien ons zó niet laten behan- werkgevers in de bollen- kunnen om te beginnen binnenkort hun personeel directiekamer verwachten een enquêteformulier. Gis- werd besloten elke di- te vragen de vorige CAO ml< lijven toepassen zolang er nieuwe ligt. „Werkgevers Japanse regering zal 33 gulden beschikbaar voor de vrouwen die het Japanse leger zijn ge- tot prostitutie tijdens Wereldoorlog. Dat de Japanse pers gemeld, was al aangekondigd Japanse bedrijfsleven 33 joen gulden ter beschikking H t voor de 'troostmeisjes'. Het I kan mogelijk worden ge- om iedere gedwongen een compensatie van dollar te geven. De rege- zal een dezer dagen het be- officieel bekend maken. 66 miljoen gulden zal wor- beheerd door het Fonds Vrede, Vriendschap en Uit waarvan de instelling -r— de regering werd Ei igekondigd. Het fonds func- V eert echter nog steeds niet, protesten van instel- het Internationale Ro- en de Raad voor de Mensenrechten van Aziatische Vrouwen. Het fonds was be doeld om vrede en vriendschap te bevorderen via uitwisselings programma's en om de men senrechten van vrouwen te be schermen. Het geld zou uitslui tend van het bedrijfsleven ko men. Met het initiatief om ook overheidsgeld in het fonds te stoppen, hoopt de Japanse re gering voldoende tegemoet te komen aan de eisen van de ex- seksslavinnen. Ze willen name lijk dat de Japanse regering schuld erkent en compensatie uitbetaalt en niet dat het be drijfsleven en dus de Japanse burger er voor opdraait. Hoe het geld wordt besteed, verschilt per land. In China bij voorbeeld zal het waarschijnlijk aan de regering worden gege ven, die het moet besteden aan medische verzorging. Of Neder landse troostméisjes (die in Indonesië werden misbruikt) iets van het geld zullen zien, is onbekend. Nr. bank/giro; Bandtekening: Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1