Bekende gezichten in finale Als een hinde over het veld Marcio dos Santos in beeld bij Ajax Sport Simtek stopt in Formule 1 Leidsch Dagblad Tennis Circuit'l0g Nachtwerk voor Marco Visser in toernooi Lisse chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 Engeland gelijk tegen Zweden: 3-3 leeds Het Engelse voetbalelftal heeft donderdagavond in Leeds op het nippertje een gelijkspel tegen Zweden bereikt: 3-3. Tot twee minuten voor het einde stonden de Engelsen nog met 1-3 achter. Het duel telde voor het vierlandentoemooi waaraan voorts Brazilië en Japan meedoen. In de 89e minuut gaf aan voerder David Platt met de „aansluitingstreffer" het sein tot een alles-of-niets offensief. Dat leverde in de laatste seconden zo waar nog de gelijkmaker door Darren Anderton op. Wereldrecord voor Kiptanui rome De Kenyaan Moses Kiptanui heeft gisteravond bij het at- letiekgala in Rome een wereldrecord gelopen op de 5000 meter. Kiptanui liep de afstand in 12 minuten en 55,30 seconden. Daar mee dook de 23-jarige atleet ruim onder de oude toptijd van Haile Gebrselassie, die vorig jaar tijdens de Adriaan Paulen Me morial in Hengelo op 12.56,96 uitkwam. Eerste seizoenszege Virenque carpentras De bergkoning van de laatste Tour hervindt lang zaam zijn ritme. Richard Virenque vierde gisteren in de vierde etappe van de Dauphiné Liberé zijn eerste overwinning van het seizoen. Door de Colombiaan Alvaro Mejia en de Spaanse klas sementsleider Miguel Indurain na een pittige bergrit op de streep af te troeven. Virenque deed goede zaken in deze etappe, waarin de Mont Ventoux was opgenomen. De Fransman klom naar de vierde plaats in het algemeen klassement, op bijna vier minuten van Indurain. De Spanjaard reed sterk in de bergen, kreeg echter ook goede steun van zijn ploeggenoten. DOS-turnsters in finale alphen aan den run» Zeven turnsters van de Alphense gymnas tiekvereniging DOS doen komend weekeinde mee aan de lande lijke finale in de A-, B- en C-lijn. In Opmeer komen Miralda Hui- keshoven, Felicia Ronodinardio, Penny Trim, Nicolette Zaal, Ast- rid Ens, Heieen Gilonen Joyce van Zuidam aan de start. Uit Lei den behoort Sanne van Kampen tot de deelneemsters in de B- lijn. Catamaran-race in Noordwijk noordwuk» In Noordwijk wordt zaterdag en zondag de tweede Point Regatta voor de Hobie Cat 16 catamarans gezeild. Deze kwalificatiewedstrijd telt mee voor het Europees kampioen schap. Er wordt om 11.00 gestart. Plan sport en gymnastiekles den haag De georganiseerde sport en de lichamelijke opvoe ding hebben eindelijk de krachten gebundeld. De samenwerking resulteerde in een paar maanden tijd in een actieplan dat de overheid moet overtuigen van het belang van bewegingsonder wijs op de basis- en middelbare school en van het lidmaatschap van een sportclub. Een breed aanbod van sport en beweging, kwalitatief goed, laagdrempelig, toegesneden op de behoeften van de jeugd zijn sleutelbegrippen in het plan. Daarbij moeten onderwijs, sport en overheid hun activiteiten meer en beter op elkaar afstemmen. De betrokken staatssecretarissen Netelenbos (OCW) en Terpstra (VWS), die het eerste werkstuk bij de presen tatie vorige week ontvingen, komen in september met hun reac- Graf en Sanchez laten zich op Roland Garros niet verrassen Seedoif ontkent te hebben getekend amsterdam gpd Marcio dos Santos van Fiorenti- na is in beeld bij Ajax. De lands kampioen ziet in de 25-jarige Braziliaan de ideale opvolger van Frank Rijkaard. Afgelopen zondag zat assistent-trainer Ge rard van der Lem op de tribune bij Fiorentina-AC Milan, twee dagen later zag hij Santos spe len in dienst van het nationale Braziliaanse elftal, dat een toer nooi afwerkt in Engeland. Het contract van de verdediger met Fiorentina loopt nog een jaar door. Het bericht dat Clarence See- dorf een voorcontract zou heb ben getekend bij Juventus, wordt door de betrokkenen zelf heftig ontkend. „Niets van waar", aldus vader Seedorf die nauw betrokken is bij de handel en wandel van zijn zoon. „Op de dag dat hij rond is met een nieuwe club, verschijnt hij met z'n hoofd op de televisie en ver telt hij waar hij getekend heeft. Daar is nu nog geen sprake van. Dit soort berichten zijn uit de lucht gegrepen." Juventus kijkt voor dé verster king bepaald niet alleen begerig naar het talent van Ajax maar vooral naar Sampdoria. Na af loop van de eerste beker-finale wedstrijd tegen Parma (1-0) lek te uit dat de Italiaanse kam pioen drie spelers van de club uit Genua overneemt. Het zijn international Attilio Lombardo, de Serviër Vladimir Jugovic en de 36-jarige verdediger Pietro Vierchowod. Voor de aanvallende midden velders Lombardo en Jugovic betaalt juventus een kleine 20 miljoen gulden. Lombardo zal zijn handtekening zetten onder een vierjarig contract, dat hem een jaarsalaris garandeert van anderhalf miljoen gulden. Jugo vic krijgt een driejarige verbin tenis voorgelegd. Ex-internatio- nal Vierchowod, die voor één seizoen telent, was transfervrij. Bij Juventus vertrekken in elk geval de Duitser Jürgen Kohier en superster Roberto Baggio. heerlen/banbury gpd Jos Verstappen kan zijn formule 1-loopbaan niet voortzetten bij Simtek. De Engelse renstal kwam gisteren, na dagenlange verwoede pogingen om de zaak nog op de rails te krijgen, tot de conclusie dat een voortzetting van het formule 1-avontuur Voor wie het precies wil weten, Arantxa Sanchez- Vicario en Steffi Graf speel den 32 keer eerder tegen elkaar. Voor het eerst in 1988 en morgen in Parijs dus voor de 33-ste keer. Graf won 24 keer, Sanchez achtmaal. De vrouwenfina le van de open Franse kampioenschappen 1995 brengt absoluut niets nieuws onder de zon. Als het er morgen op lijkt dat die finale al eens eerder is gespeeld, dan is dat ook zo, in 1989. Toen won San chez, toen nog zonder Vicario erachter. parus rené van hattum gpd-verslaggever Dat het tot een 33-ste, dus wei nig verrassende en vernieuwen de confrontatie zou komen, daar waren ze zelfs bij de vak bond van de tennisvrouwen al bang voor. Want nog voor aan vang van de halve finales San- chez-Date en Graf-Martinez gooide het bureau dat de media tijdens het toernooi van statis tieken en wetenswaardigheden over de speelsters voorziet er de meest wonderlijke nieuwtjes uit. Dat Arantxa Sanchez haar hondje Roland bij zich heeft in Parijs bijvoorbeeld en dat de Yorkshire terrier voor de toe gang tot het park zelfs een eigen pasje heeft met pasfoto. En volgens haar vakbond heeft de titelverdedigster nadat ze twee weken geleden de Duit se kampioenschappen won ge zegd dat ze nog nooit verslagen is als haar moeder en Roland samen op een toernooi aanwe zig waren. Warempel tilde moe der Marisa de kleine keffer gis teren direct na de 7-5' 6-3 over winning op de Japanse Kimiko Date boven het muurtje van de spelersbox uit, zodat hij zijn vrouwtje even kon toekwispe- Conchita Martinez gooit uit teleurstelling haar racket weg. De Spaanse verloor van Steffi Graf. len. Waarom ze Garros niet bij zich heeft, het andere terriertje dat Arantxa Sanchez heeft sinds ze zes jaar geleden in Parijs won, werd niet vermeld. Wel dat haar landgenote Conchita Martinez, die na een zwak be gin toch een boeiende en tweë- enhalf uur durende drie-setter met Steffi Graf uitvocht (3-6 7-6 en 3-6) onlangs ook twee hond jes heeft gekregen. Van de bur gemeester van Oviedo, als mas cottes, Tremi en Yuca, cocker spaniels. Wonderlijks Zo gooide de vrouwenvakbond WTA (Women Tennis Associa tion) er nog wel meer wonder lijks uit. Dat Sanchez deze week middenin Parijs is gefotogra feerd met de Eiffeltoren op de achtergrond en temidden van twee Spaanse stieren. Leuk om te weten natuurlijk. Of dat Mo nica Seles weer eens een rentree heeft gepland, nu op 7 augustus in Los Angeles. Maar de voor malige nummer één van het vrouwentennis, wiens va ban- que slagen nog steeds worden gemist, heeft al 'tig' keren haar rentree aangekondigd en kwam nog nooit terug sinds ze in het voorjaar van 1993 in Hamburg werd neergestoken. Helemaal vreemd waren al die neuzelberichten niet. De vrouwenbond kent z'n leden in middels een beetje. Het viertal dat gisteren de halve finales speelde, waarvan er drie al jaren de top vier van de wereld vor men, heeft zelf namelijk niets nieuws meer te melden. Graf niet omdat ze al tijden niets meer over zichzelf loslaat dan over haar wedstrijden: en zelfs dan ook alleen nog maar welke punten ze goed speelde en wel ke niet. Sanchez niet omdat ze eigen lijk alleen maar tennis denkt en leeft: en dat ze veel loopt en bij na alle ballen terugslaat, zoals ook gisteren weer, is inmiddels Champions League De namen van de 24 clubs, die mogen deelnemen aan de Champions League in het nieu we seizoen 1995-'96, zijn op en kele uitzonderingen na bekend. Volgens de puntenranglijst van de Europese Voetbal Unie over de seizoenen vanaf 1990-'91 zijn zeven landskampioenen rechtstreeks geplaatst in de vier poules van vier clubs. Daarbij komt Ajax als bekerwinnaar. Als de Amsterdammers niet de finale van AC Milan hadden gewonnen, zou de club een voorronde hebben moeten spe len. Nederland is namelijk ne gende op de landenlijst. Nu werd Anderlecht, kampioen van België (achtste op de lijst) „ver oordeeld" tot het afwerken van zo'n voorronde. Van de geplaatste clubs is al leen de kampioen van Duits land nog niet bekend. De strijd gaat tussen Werder Bremen en Borussia Dortmund. De andere geplaatste clubs zijn: Juventus (Ita), FC Nantes (Fra), Real Ma drid (Spa), Blackburn Rovers (Eng), FC Porto (Por) en Spartak Moskou (Rus). Zestien clubs spelen voor wedstrijden, waarbij de teams uit de hoogst geklasseerde lan den volgens de UEFA-lijst tegen ploegen uit de onderste rang schikking uitkomen. De acht winnaars voegen zich bij de acht geplaatste clubs. In de voorronde spelen: An derlecht, Besiktas, kampioen van Oostenrijk, Rode Ster Bel grado, Panathinaikos, kam pioen van Denemarken (Aal- borg of Bröndby), IFK Göteborg, Glasgow Rangers (deze teams zitten bij de loting in één bo kaal), Grasshopper, kampioen van Polen (waarschijnlijk Legia Warschau), kampioen van Roe menië (waarschijnlijk Steaua Boekarest), Rosenborg Trond- heim,-Maccabi Tel Aviv, Ferenc- varos, Hajduk Split en de kam pioen van Cyprus. De lands kampioenen van de overige lan den doen mee aan de strijd om de UEFA-cup. Jeanet van der Laan mag nu ook op landelijk niveau met de jongens voetballen. Jeanet van der Laan is thuis in het mannenvoetbal FOTO DICK HOGEWONING geen zin heeft. „We hebben alles geprobeerd om de zaak te redden, maar ik zie geen uitweg meer," ver klaarde een teleurgestelde manager Nick Underwood gis teravond. „Het is heel triest, maar maandag gaat de deur dicht." lisse tim brouwer de koning De jongens van haar voetbalelf tal blijven er speciaal voor op. Maar Jeanet van der Laan, die centraal staat in de nieuwsflits op televisie, voelt er niets voor om het laatste journaal af te wachten. Voor de 15-jarige 'laatste man' van de BI van FC Lisse telt alleen een goede nachtrust met het oog op de volgende dag. Dan moet zij weer voetballen, voor de veran dering niet met jongens, maar met uitsluitend meisjes om zich heen. Op het voetbalveld is de ta lentvolle voetbalster uit Lisse al bijna niet te passeren, maar sinds gisteren kan helemaal nie mand meer om haar heen. Toen verleende de KNVB haar als eerste en enige meisje dis pensatie om'volgend seizoen in de landelijke derde divisie met en tegen jongens te voetballen. „Ik heb onder schooltijd naar Mark Wotte (trainer van het eerste elftal van de zater dagamateurs van FC Lisse, red.) gebeld en die vertelde mij het goede nieuws", zegt Van der Laan. „Ik mag de mannen van de KNVB wel bedanken. Eerder heb ik ze wat harder aangepakt door ze in een interview grijze heren te noemen. Maar nu ver dienen ze een compliment." Volgens haar trainer Mario Koswal, wiens elftal vlak na de winterstop ongeslagen kam pioen werd, kan de BI de in breng van de snelle 'laatste man' niet missen. „Er zijn een paar spelers beter en een paar minder goed dan Jeanet. Het komende seizoen kan zij het ni veau zeker aan. Daarna hangt het er van haar groei af of zij zich ook bij de A-junioren met de beste jongens kan meten." Gevecht Zo ver is het nog niet. De afge lopen maanden voerde Van der Laan voornamelijk een papie ren gevecht. „Zelf heb ik mij er nauwelijks mee bemoeid, maar mensen van de club hebben zich enorm voor mij ingespan nen. Ik krijg al jarenlang dispen satie om bij de jongens mee te voetballen. Maar nu we op lan delijk niveau gaan voetballen, gaat dat niet meer zo gemakke lijk. Ik heb er serieus rekening mee gehouden, dat ik niet meer voor mijn huidige elftal zou mo gen uitkomen. In dat geval was ik bij de B2 gaan spelen, want ik voetbal liever met jongens van mijn eigen leeftijd dan bij de vrouwen in een sefiiorenteam." Van der Laan voetbalt bij FC Lisse al vanaf haar achtste jaar in gemengde teams. „Op mijn twaalfde, toen ik bij de Cl kwam, merkte ik dat ik als enige meisje was overgebleven. Aan vankelijk keken jongens, vooral van de tegenstander, vreemd te gen mij aan. Dan stonden ze maar wat te lachen of durfden ze mij niet aan te pakken. Dat vond ik niets, want daarvan leerde ik niet veel. In het veld gedraag ik mij niet anders dan anderen. Ik word uitgescholden en scheld net zo hard terug." Op school ontmoet de mavo 3-leerlinge weinig onbegrip. „Ik kan er met de jongens uit mijn elftal lekker de hele dag over voetbal praten. Alleen ouders vinden het soms vreemd dat ik voetbal. 'Zo iets doet een meisje toch niet?' Maar de frêle Lissese heeft lak aan die opvatting. Zij wel algemeen bekend. Martinez niet omdat ze drie woorden En gels spreekt en een vreselijk ge sloten persoonlijkheid is en Da te niet omdat die al helemaal geen woord buiten Japan spreekt en op alles slechts vriendelijk lacht, zoals dat in de Aziatische cultuur ingebakken zit. Er zaten 19 Japanse verslag gevers voor haar klaar na haar gevecht met Sanchez, dat pre cies één uur en tweëentwintig minuten boeide, maar toen als een nachtkaars uitging omdat ze conditioneel volkomen in el kaar klapte na een rally die pak weg anderhalve minuut had ge duurd. Haarhuis/Eltingh in finale Parijs Paul Haarhuis en Jacco Eltingh hebben op Roland Garros voor de eerste keer de finale van het dubbelspel bereikt. De twee kwamen gisteren twee keer in actie. Eerst beëindigden ze de partij tegen Kafelnikov en Olho- vski met 12-10 in de derde set, vervolgens lieten ze in de halve eindstrijd weinig heel van Ho/Steven, 6-3 6-0. Het duel tegen de Russen Ka felnikov en Olhovski werd woensdagavond op 6-7 6-3 9-9 na 2 uur en 18 minuten in de derde set door de duisternis on derbroken. „Het was heel moei lijk te serveren op 9-9", keek Haarhuis. „Een klein foutje en je lag eruit." Gisteren waren Haarhuis en Eltingh, tweede ge plaatst, twaalf minuten in de weer om het duel te beslissen. Op de opslag van Olhovski benutte Haarhuis het derde matchpunt, nadat een return van Eltingh vele centimeters over de netrand rolde en op de helft van de Russen viel. De Canadees Tommy Ho en de Nieuwzeelander Brett Ste ven, twaalfde geplaatst, werden in 59 minuten opgebracht. „Een makkie in vergelijking met Ka- felnikov/Olhovski", vond El tingh. „We renden over ze heen." Maradona te duur voor Santos santos afp/rtr/dpa De komst van Maradona naar Santós is van de baaa. De eisen van „Pluisje" zijn volgens Samir Abdul Hak, voorzitter van de Braziliaanse club, exorbitant hoog. Maradona zou 19 miljoen gulden voor twee jaar hebben verlangd. De Argentijn (34) kwam in beeld op voorspraak van Pele, die het grootste deel van zijn loopbaan bij Santos speelde. Maradona was na zijn schorsing van veertien maan den wegens doping actief als trainer van Racing Buenos Ai- Rabobank Hertzberger pas in tiebreak derde set geklopt komt nu eenmaal uit een voet balnest. Hoewel haar vader Frans het in een grijs verleden tot vice-zaalvoetbalkampioen van Nederland bracht, noemen dochter en vader eensgezind moeder Nel als voorbeeld. „Zij snelde net als Jeanet als een hinde over de velden", zegt Frans van der Laan. „En met haar zussen hebben ze eens met zijn zevenen in hetzelfde team gevoetbald." Interland Het grote verschil met de voet balcarrière van haar moeder zit 'em in de jeugdige leeftijd waar op Jeanet van der Laan met voetballen begon. Bij haar ver eniging worden meisjes met open armen ontvangen. Vervol gens kwam zij in aanmerking voor vertegenwoordigende meisjesteams. „Mijn eerste in terland heb ik al op mijn naam staan. En als alles goed gaat, mag ik van de zomer met Jong Oranje mee naar een sterkbezet toerpooi in Scandinavië. Want daar wordt door vrouwen het best gevoetbald. Daar zou ik la ter ook wel willen spelen." lisse peter klein tennismedewerker In het clubhuis zweept een en tertainer met onvervalste Am sterdamse tongval de fans met meezingers op tot het kook punt. Buiten brandt de baan- verlichting op het Flora/Open kampioenschap van de Bollen streek in Lisse tot heel ver na het middernachtelijk uur. Rou tinier Marco Visser en kersvers jeugdkampioen Arthur Hertz berger vechten een verhit base line-duel uit, waarbij voorlopig alleen een enkele regenbui ver koeling brengt. De keiharde zang en dito muziek stoort de strijders nauwelijks in hun con centratie. Bionda Zonderop, de gevestigde orde, en bijna jeugd kampioene Ingrid van der Plas zijn dan allang klaar. De erva ring heeft het hier nog net in twee sets (6-2 7-5) gered. „Als Marco de tweede set niet wint, zal hij in de derde set elk punt moeten maken", voorspelt Jan-Willem Lugthart. „Die jon gen Hertzberger is een goed spelertje, die geeft nu niets meer cadeau." De toeschou wende Katwijkse topper heeft met maatje Léon Damen net de warming-up in het rïiannen- dubbel erop zitten. Thuisspelers Sander Geerlings en Dennis Versteeg moesten met vijf ga mes in twee sets genoegen ne men. Lugthart krijgt gelijk. Vis ser, die de eerste set met 6-3 heeft gewonnen, moet vier pun ten 'maken' om in de tweede set op 5-5 te komen. Hertzber ger drukt echter door, waarna hel duel pas echt langdurig gaat worden. Om één uur 's nachts moet een masseur de opstekende krampverschijnselen even weg werken. De partij is de drie speeluren ruim gepasseerd, de tiebreak zal in de derde set de beslissing moeten brengen. Hertzberger pakt een 5-1 voor sprong, maar de verschillen zijn en blijven minimaal. De berege- ningsinstallatie neemt spontaan het werk van een stortbui over en zorgt voor even onverwach te, als voor Visser nuttige pauze. Op 8-8 in die tiebreak is hij het, die de laatste twee punten naar zich toe weet te sleuren. Hertz berger gooit vol desillusie zijn racket weg. Het wordt de zestienjarige vergeven, de Alphenaar heeft zich als nieuw bloed in de Bl- categoric immers perfect gepre senteerd. „Morgen zit hij om half negen weer in de school banken", is het nuchtere com mentaar van moeder Joeke Hertzberger. Het prille toer- nooiseizoen is nu pas echt van start gegaan. CIRCUIT IN CIJFERS Flora/Open kampioenschap van de Bollen streek. Lisse HEB1: M. Visser - A Hertzberger 6-3 5-7 7-6 (10-8); P. van Hal - P. Kieboom w.o.; M. Zandvliet - J. Vink 4-6 4-1 w.o.; M. van Rijn B. Swart 6-0 2-6 6-3. HEB2: A. van Dijk - D Rappange 2-6 7-6 6 1; R. Ham ming - B. Jonkman 6-2 6-1DEB1: B. Zon derop - l.v.d. Plas 6-2 7-5; N. van Stein - R. Crama 6-2 6-2; C. Kok - I. Kruit 7-6 6- 4. DEB2; A, van Noort - A.K. Wilbrink 6-2 6-3; N. Derks - T. Canter Visscher 6-4 7-5. HDB: L. Damen/J.W. Lugthart - S. Geer- lings/D. Versteeg 6-3 6-2; B. Swart/J. Vink - P. Kieboon/J. de'Regt w.o.; 0. Guinau/P. Kortleve - K. Frese/R, Outshoorn 7-5 6-2; R. Kinders/C. Thoolen - M. Serlier/W. van Tongeren 6-4 6-2. GDB: N. Faas/F. Nosse- 6-2 6-3. HEC1; B. Jonkman - A. Natzijl 7-5 6-3; J. de la Beij - A. de Groote6-4 6-1; J. Ooster hoff - D. van Dijk 6-1 4-6 6-1. HEC2: T.v.d Voorn - G. Jensma 6-7-6-4 6-2; P. Swart R. Akkermans 6-2 6-1; M. Wellner - Tj.v.d. Mark 6-4 6 7 7 6 DEC1: M. van Keulen K. wilbrink 5-7 6-3 6-3. DEC2; H. Roth- barth - M. Borst 6-1 6-2. HED1: J. van Overgaauw J. Spoor 6-1 6- 1; J. Poots - J. Verdegaal 6-3 7-5; L. Don ker S, de Moor 6-3 6-2, DED1: J. Brand S. Baumann 6-3 6-4; M. van Ark - C. Meij er w.o.L. Mekel - C. Suurenbroek 6-2 6-0; S.,Sieval - S. Schakel 6-1 6-1.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19