/EIDEN Geen Melkertbanen voor Leiden en regio 'Studenten niet lokken met quizen' koninklijk goud voor oud- neclewerkster Robijnzicht luurthuizen in Leiden-Noord belonen goed idee met vijfhonderd gulden Frauderend Leids stel reed rond in dure slee IJDAG9JUN11995 I HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 nbrekers actief in Leiden jOEN» Het inbrekersgilde was de afgelopen dagen in Leiden ac- ef. Van een woning aan de Mirakelsteeg in Leiden werd de ach- rdeur geforceerd waarna de dieven foto-apparatuur, een leren sen sieraden ontvreemdden. Aan het Kort Galgewater werd :n cilinderslot van de voordeur afgebroken waarna geld, ge- edschap en een gouden horloge werden weggenomen. In de acht van woensdag op donderdag werden uit een bedrijf aan Rooseveltstraat in Leiden 6500 gulden en twee mobiele tele- ons meegenomen. De schade aan de kluis- en verbindings- :uren bedraagt 10.000 gulden. Uit de kelderruimte van een stu- evereniging aan de Wassenaarseweg is woensdagnacht een inter ter waarde van 2200 gulden gestolen. eidcnaar steelt fax [den» Een 33-jarige Leidenaar heeft gistermorgen op brutale llll ijze uit een artsenpraktijk aan de De Laat de Kanterstraat in eiden een fax meegenomen. Hij liep naar binnen, sneed de ver- 12! indingskabels door, en liep naar buiten. De fax stopte hij in zijn 81 Setstas waarna hij over de Zoeterwoudsesingel wegreed. Op rond van het signalement kon hij even later worden aangehou- Joordwijkerhoutse bestolen op straat jDENEen 66-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is gisteren op Haarlemmerstraat in Leiden beroofd van haar portemonnee, miste haar beurs toen ze een zakje patat wilde afrekenen. In portemonnee zaten 1100 gulden plus een betaalpas met bij- ehorende pincode. lannen zorgen voor overlast ioen» Twee mannen hebben gisteren in Leiden voor de nodige ommotie gezorgd. Een 36-jarige bewoner van de Anna van Bu- >nhof werd door de politie uit zijn woning gehaald nadat hij zo taar kinderen zou hebben geschopt en een autoruit zou heb- n vernield. De man verzette zich op het politiebureau tegen inschakeling van een Riagg-medewerkster. Hij is naar een in- chting overgebracht. Een 44-jarige man zorgde voor overlast in et gebouw van de GGD aan de Roodenburgerstraat. Hij kwam aar gistermorgen tegen negen uur om zijn methadon-dosis te alen. Hij bleef nadien nog even zitten en vroeg even later op- ieuw om methadon. Dat werd geweigerd waarop hij, nadat hij irst hiermee gedreigd had, de ruiten aan INNO 1895 Maandag 10 Juni foensdag is uit de lade eener tafel bij een bewoner dezer ge- ïeente weggenomen een zwart étui, waarin geborgen was een ouden heeren cylinder-horloge met een fijn zilveren kettinkje, 'aaraan dito vierkant medaillon met daarop gesteld hartje, oomede een gouden ring met eenig haar. Degenen, die daar- mtrent eenige inlichtingen zouden kunnen geven, worden ver- ocht zich schriftelijk of persoonlijk tot het Commissariaat van Olitie te wenden. WNO 1970 dinsdag 9 juni Drie dingen zijn er, waar ik van binnen en van buiten dankbaar bor men. Drie dingen, die in mijn Leidse tijd naar een climax ljn gegroeid. De Groenoordoordhal staat er en de veemarkt is ehouden. Mijn kerkewerk heeft me lid gemaakt van de gene- ale synode. Ik heb een reis gemaakt naar Israël, waarvan ik erg nder de indruk ben". Aan het woord is de heer W. Weima, die Iregens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de ge meentelijke Markt- en Havendienst verlaat op een op moment, lat deze 75 jaar oude dienst wordt opgeheven en verdeeld over troenoordhal en Reinigingsdienst. de ondertekening van een ivenant hebben de regionale rgverzekeraars, de gezond- ictazorginstellingen in Zuid- illand Noord en het Patiënten nsumenten Platform gisteren - zo zeggen zij zelf - uniek ne.n werkingsverband be- achtigd. Het convenant regelt der meer een gezamenlijke - inming van alle voorzieningen het gebied van verpleging en zonging waardoor het moge- is o>m meer dan voorheen de rg daar waar het nodig is aan bieden. Ook zijn er afspraken ge lakt om een regionale onaf- nkeiijke klachtencommissie te zetten en de capaciteit or opname van patiënten met ute problemen in ziekenhui- orgverzekeraars en instellingen taken afspraken'voor betere zorg zen onderling af te stemmen. Op termijn komen de betrokken partijen daarnaast met een re gionaal zorgplan op het gebied van de geestelijke gezondheids zorg. Zij kijken daarbij onder andere naar de benodigde, ca paciteit in de regio voor versla vingszorg. Het convenant is een uitvloeisel van de Regiovisie Zuid-Holland Noord en is- in opdracht van de provincie opgesteld. Volgens Carla Peters van de Regionale Commissie Gezondheidszorg zijn de nu gemaakte afspraken uniek voor Nederland. „Eigen lijk zijn nog nooit alle betrokken partijen - zorgverzekeraars, ge zondheidszorginstellingen, pa tiënten en gemeenten - bij el kaar gekomen om dergelijke af spraken te maken." 3en» evrouw Wilhelmina Diek- im kreeg gisteren uit handen n burgemeester C. Goekoop gouden eremedaille, verbon- n aan de orde van Oranje- issau. Ze was tot voor kort rkzaam als adjunct-hoofd zorging/coördinator groeps- zorging in verzorgingshuis bijnzicht. Na negentien enstjaren heeft ze daar in april cheid gemomen. 1954 begon mevrouw ek-Dam haar loopbaan als Tpleegkundige in het Konin- Julianaziekenhuis in Henge in 1975 kwam mevrouw Diek-Dam in dienst bij Robijn- zicht, waar zij zich onder meer bezig hield met het opzetten van groepsverzorging voor de mente bewoners van het ver zorgingshuis en scholing en vorming aan verzorgende me dewerkers op het gebied van psycho-geriatrie. Op maatschappelijk vlak is mevrouw Diek-Dam nog steeds actief, onder andere binnen de christelijke gereformeerde kerk bij de Stichting Stadspastoraat, als lid van het vrijwilligersteam van het Aanloophuis, als rech terhand van de diakonaal-mis- sionair medewerker en als orga nisator van trainingsavonden. Leiden en omgeving zijn er bekaaid vanaf gekomen bij de verdeling van de zogenaamde Melkertbanen. Geen enkel door de gemeente Leiden aangedragen project is gehonoreerd. En dat terwijl ze volgens wethouder Jan Laurier (werk, sociale zaken en wijkbeheer) vergelijkbaar waren met projecten die elders in het land wél door de selectie zijn gekomen. Melkert wil twee jaar lang twintig duizend banen financieren uit uitkeringsgelden. nog een beetje in het duister. Bij „De snipperpoel, de materia lenbank, de doorstroompoel voor civiel-technische werk zaamheden, een instroompoel bij wijkbeheer... Dergelijke pro jecten in een aantal andere ste den zijn wel goedgekeurd. We tasten wat de redenen betreft het ministerie hadden ze het er in een telefoongesprek over dat onze projecten niet zozeer zijn afgewezen vanwege een gebrek aan kwaliteit maar omdat er ge let is op spreiding over het land en werkloosheidscijfers. Maar om nu te zeggen dat de werkge legenheid hier zo florisant is", zegt wethouder Laurier, die nu wacht op een schriftelijke ver klaring. „Leiden en de rest van de Rijnstreek zijn slecht be deeld. Slechts een project in Gouda - voor zes banen - is goedgekeurd." De wethouder had gehoopt met de projecten zo'n honderd twintig, honderddertig banen te kunnen scheppen. „Geen groot schalige uitbreiding want na twee jaar worden de banen niet meer gesubsidieeerd en moet je ze wel kunnen handhaven. Maar met de doorstroompoel voor civiel-technische werk zaamheden hadden we toch zo'n honderd banen willen cre- eren." Laurier gaat nu proberen Professor Leertouwer: door lustrumproject zicht op leerlingen VWO leiden cees van hoore Met een condoom over je hoofd onder de preekstoel. Is dat mis schien wat de Rijksuniversiteit Leiden bedoelt met 'vernieu wing als traditie'? Het Rijnlands Lyceum en de 19-jarige Rotter damse lyceumleerling Abdelka- der Benali werden gisteren in de Leidse Pieterskerk uitgeroepen tot winnaar van respectievelijk het lustrumproject en de opstel wedstrijd die het eerbiedwaar dige instituut ter gelegenheid van haar 84ste lustrum onder dit motto had georganiseerd. Maar de winnaars moesten wel erg lang wachten op hun prijs. Om de spanning erin te houden was er eerst een optreden van het cabaretduo Basterd, dat niet alleen jongleerde met voorbe hoedsmiddelen maar ook met de moraal. „Ik heb vaak gebrek aan inspiratie. Maar vorige week overleed mijn vader. Had ik even mazzel!" „Ja, zeg dat wel, weet je nog dat ik heb staan zeiken op zijn graf?" Prof. dr. L. Leertouwer, die de prijsuitreiking aan elkaar moest praten, lachte niet al te hard mee. Af en toe leek het alsof zijn blik afdwaalde naar de vele spreuken en vermaningen in de Pieterskerk, misschien wel naar die waarin 't woord Gods een 'onblusschelic vuur' wordt ge noemd. „Wij willen geen stu denten lokken met quizen", zo sprak hij in zijn introductie. „We gaan niet om studenten bedelen. We beschouwen ze nog steeds als studenten en niet als klanten. Aan dat moderne bijgeloof doen we niet mee. We beschouwen studenten als mensen die om de vijf jaar weer opnieuw het gezicht van de uni versiteit bepalen. In die zin zijn we nieuwsgierig naar wat voor mensen zich zoal bevinden in het VWO. Met deze wedstrijd hebben we daar enig zicht op gekregen." Na het voorlezen van het ju ryrapport, ontstond er hilariteit onder de aanwezige scholieren en leraren toen Leertouwer het bij de prijsuitreiking had over 'propedeutische billen' in plaats van 'bullen'. Maar toch stond het groepje van het Rijnlands Lyceum als één man uit de kerkbanken op toen bekend werd dat zij met hun futuristi sche journaaluitzending de eer ste prijs hadden gewonnen in het zogenaamde lustrumpro ject. „We zijn op een regenach tige ochtend gaan brainstormen en hadden dit idee al gauw", al dus een woordvoerder. „Nee, we hebben geen bepaalde nieuwslezers gepersifleerd, we hebben alles zelf bedacht en ge schreven." Jurylid Ton Hoogenboom, verslaggever bij Radio West, prees evenals Leertouwer de strakke regie en de originaliteit van deze produktie. Hoogen boom: „Ze hebben er een heel verrassende uitzending-van ge maakt. Zo blijkt het bijvoor beeld over 420 jaar mogelijk het weer te beïnvloeden. Met 'n Onno van het cabaretduo Basterd met een condoom in de weer. druk op de knop kunnen de kij kers bepalen of het mooi of slecht weer zal worden. Maar een van de aardigste dingen vond ik toch het item over de vondst van een schilderij, dui delijk een Mondriaan. In de uit zending wordt het werk betiteld als een Appel. Mondriaan is nu bijna een cliché maar, inder daad, hoe zit dat over 420 jaar?" De Marokkaanse scholier Ab- delkader Benali raakte tot tra nen toe geroerd toen hij vernam dat hij met zijn opstel de eerste prijs had gewonnen. Maar al snel ontpopte hij zich als een snelle jongen. Op een swingen de manier las hij zijn bloedseri euze opstel voor. Nadat Leer touwer hem het beeldje van Mi nerva had overhandigd en hem de belofte had gedaan dat hij een jaar gratis mocht studeren, sprak de hoogleraar de wens uit dat Benali maar snel zou mogen meedoen aan 'de wedloop bin nen de universiteit'. Beetje te genstrijdig. Want in zijn opstel laat de Marokkaan zich juist nogal negatief uit over de pres tatiemaatschappij. Benali: „Ja, dat is wel zo, maar je krijgt het van minister Ritzen tegenwoor dig niet meer voor niks." De tweede prijs voor de op stelwedstrijd werd toegekend aan Carolijn Hulskes, leerling van 5 VWO van De Breul te Zeist. In haar werkstuk legde ze er de nadruk op dat de mens wel moet veranderen maar FOTO LOEK ZUYDERDUIN daarbij toch zichzelf moet blij ven. „Een rups ontpopt zich als een vlinder. Maar het wezen blijft zichzelf." De derde prijs ging naar Darius Soonawala, leerling van klas 6 van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. „Natuurlijk is de traditie belangrijk maar de mens móet wel veranderen om te kunnen overleven. Een bacterie kan zijn schadelijke werk blijven doen in het lichaam doordat-ie telkens weer verandert, resistent wordt voor bepaalde geneesmiddelen. Het lichaam moet zich daar dan ook weer op instellen, anders redt dat lichaam het niet. Ver andering dus. Zo moet je het ook in het groot zien." jpen wim koe"voet 'n interne enquête onder de ijwilligers van de vier buurt ten in Leiden-Noord ('t Oortje, Op eigen wieken, oenoord en Mirt-Honken) d een onbe\«redigend resul taat. Daarom worden nu ook be zoekers uitgenodigd nieuwe ac tiviteiten te bedenken. Voor twee activiteiten valt 500 gulden te verdienen want de organisa toren hebben, er een prijsvraag van gemaakt. Volgens stadsdeelmanager Vincent Kokke is er een gebrek aan nieuwe ontwikkelingen in de buurthuizen. Tot 14 juni kunnen deelnameformulieren, die bij de vier buurthuizen ver krijgbaar zijn, worden ingele verd. Op 30 juni wordt om 15.00 uur in 't Spoortje de uitslag be kendgemaakt. Deelnemers moeten op een A- viertje de nieuwe activiteit om schrijven. Duidelijk moet wor den wat de bedoeling is, waaruit de doelgroep bestaat en wat de vooruitzichten zijn qua kosten en opbrengsten. De prijs, 500 gulden, maakt deel uit van het budget van de activiteit. Zijn de kosten hoger dan moeten andere inkomsten worden bedacht, zoals sponso ring of bijdragen van het pu- Reriplek /t q Op het recreatie-ei- I <3 land Koudenhoorn in Warmond krijgen hon den een uitrenplaats, zo heeft de gemeenteraad besloten. Bezuinigingen 1 C Zoeterwoude gaat I \D bezuinigen. Als de gemeente niet ingrijpt dan is er in het jaar 2Q00 een tekort van achthonderd duizend gulden. VI'SIE om de projecten via andere re gelingen gefinancierd te krijgen. Meer geluk met Melkertba nen hebben Leiden en regio in de zorgsector. Deze sector kon voorstellen indienen om in aan merking te komen voor een aantal van de 40.000 Melkertba nen, die blijvend zullen worden gesubsidieerd. Thuiszorg Groot Rijnland kan nu beginnen met een project waarbij twintig mensen aan de slag kunnen, een Oegstgeester verzorgingstehuis kreeg toe stemming voor een project dat vijftien banen moet opleveren en her en der zijn ook kleinere projecten gehonoreerd. Het terrein van het Leidsch Dagblad met op de kop van de Witte Singel het markante Jugendstilgebouw (Dudok) is vo rige week verkocht. Een paar zakenlieden, onder wie Menno Smitsloo. hebben het in eigendom verworven met de be doeling er kantoren en huizen te bouwen. Het terrein gaat voorlopig aan de neus van de Rijksuniversi teit Leiden (RUL) voorbij. Zo'n anderhalfjaar lang was de RUL met de gemeente in gesprek om er alleen kantoren te mogen bouwen. De onderhandelingen wilden niet erg vlot ten. Uiteindelijk besloot de directie van deze krant terrein en gebouwen - of wat daarvoor door gaat - te verkopen. Er is overigens nog een kleine kans dat de nieuwe eigenaren tot zaken komen met de universiteit. Het terrein van je buurman is maar één keer te koop. Van daar dat de universiteit het graag wilde verwerven. Boven dien is de kavel qua ligging en grootte uniek, in aankoop waarvan - voor minder geld natuurlijk - trouwens ook de ge meente Leiden was geïnteresseerd. Uiteindelijk werd de universiteit gedwarsboomd in haar plannen door eisen van' wethouder Tj. van Rij. Hij wil de huizenrij aan dat deel van de singel herstellen. Hij acht deze 'grote' planologische visie legitiem omdat vier bouwvallen van huizen getuigen van het feit dat er ooit mensen hebben gewoond. Daar staat tegenover dat vanaf de Groenhovenstraat tot aan het voormalige terrein van het Leidsch Dagblad over een lengte van 300 tot 400 meter kan toren zijn gebouwd (onder meer de universiteitsbiblio theek). Vroeger stond daar het Diaconessenhuis. Het groot ste deel van het voormalige Leidsch Dagblad heeft ook de bestemming bedrijven en kantoren. Ik wil niet zeggen dat de bouw van huizen op die plek aan de singel een planologische blunder zou zijn. Zeker niet, ik kan mij daar iets moois bij voorstellen. Maar het is net zo makkelijk te verdedigen dat er op die plaats kantoren ko men. Niet zomaar kantoren trouwens, maar een representa tief bestuursgebouw van de universiteit. De visie van wethouder Van Rij wordt ronduit star als daar door plannen van een in stituut als de RUL - waar duizenden mensen wer ken - in de bodem worden geslagen. Misschien moet ik het neutraler zeggen: het is onvoorstelbaar dat twee grote organisaties als gemeente en universiteit er samen niet uit komen. Echt intensief gaan de be sturen van beide organisa ties niet met elkaar om. Ik concludeer dat de relatie niet goed is. Dat is heel slecht voor Leiden. den haag/leiden persbureau cerberus Het Leidse stel zat in de bij stand, maar reed jarenlang rond in een dure slee. Dat kan niet door de beugel, vindt aanklager R. Geradts van het Openbaar Ministerie. Hij eiste gisteren tij dens een strafzitting bij de Haagse rechtbank twaalf en ne gen maanden cel tegen respec tievelijk man en vrouw, beide 27 jaar oud. Het stel wordt verweten dat ze tijdens het invullen van di verse heronderzoeksformulie ren nooit iets opgaven onder het kopje 'bezittingen'. Wie in de bijstand zit mag slechts over een zeer beperkt eigen vermo gen beschikken. De rest moet worden 'ingeteerd' zoals dat heet. De aanklager kwam op een fraudebedrag uit van wel tweeënhalve ton. Hij ging er dan vanuit dat het stel achteraf gezien helemaal geen recht op uitkering had al die tijd, daar zij immers hadden gefraudeerd. Rechtbankpresidente E. Tim mermans wilde weieens weten waar de samenwonenden het geld vandaan haalden voor een dergelijk prestigieuze auto. „Tja", haalde de man zijn schouders op: Wij van het kamp geven aan elkaar als we iets nodig hebben." De vrouw had eerder verklaard dat er een deel van haar spaarcentjes in zat. De man zei verder dat hij niet kan lezen en schrijven. Als anal fabeet kon hij dus onmogelijk weten wat 'bezittingen' waren. Maar rechter Timmermans haakte hem pootje; We heb ben hier verklaringen liggen van ambtenaren die met jullie die heronderzoeksformulieren in vulden en die zeggen dat ze jul lie dondersgoed hebben uitge legd dat een auto ook onder be zittingen valt." Er volgde een stilte vanuit de verdachtenbank. De advocate van het duo re kende de rechtbank voor dat als de verdachten hun auto wel hadden opgegegeven, dat zij dan in die periode voor 28.000 gulden zouden zijn gekort. „Dat is dus de feitelijke benadeling en mijn cliënten vragen of ze naar die maatstaf kunnen wor den bestraft." Zelf stelde ze een werkstraf voor. Voorts meldde ze dat uitkeringen inmiddels zijn ingetrokken en de man te genwoordig de kost verdient als scharensliep. De rechtbank doet uitspraak op 22 juni. Handbaltoernooi voor basisscholen leiden Vijf Meihal. De eerste wedstrij den beginnen om 9.00 uur en de finales worden tussen 15.30 en 16.00 uur gespeeld. Om 13.15 uur geeft het eerste team van de Leidse handbalvereni ging Saturnus een demonstra- Zesenzestig teams van 14 Leid se basisscholen doen zaterdag 17 juni mee aan het jaarlijkse handbaltoernooi voor scholen. De wedstrijden worden ge speeld op het terrein achter de tie. bliek. Van de indieners wordt ver langd dat ze samen met mede werkers van de Leidse Welzijns organisatie de activiteit uitvoe ren. Het idee moet passen bij het thema van de prijsvraag, 'Ooit gehoord van Noord'. Architect Barendse overleden De bekende Leidse architect en actievoerder Koos Barendse is gistermiddag op 69-jarige leeftijd overleden. Barendse is in alle rust gestorven op zijn kamer in bejaardenflat Robijnzicht. Hij was al twaalf jaar hartpatiënt. Koos Barendse genoot grote be kendheid in de stad vanwege zijn strijdbare instelling. I lij bekri tiseerde elk bouwproject, zoals het plan voor woningbouw bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis en het winkelplan op het Vrouwenkerkplein. De laatste jaren maakte hij ook veel tekenin gen van stadsgezichten. Onlangs zijn deze nog geeXposeerd in de bibliotheek aan de Nieuwstraat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11