Helft werknemers kan straks niet meekomen PERRY SPORTPRIJS v§g AOV vraagt faillissement aan Zonder houvast ben je je leven niet zeker in de tram Binnenland tÉelkert wil minder korten d de arbeidsbureaus Intensive care voor hond en kat PEBBV fjDERDAG 8 JUNI 1995 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens 3au fïeur rampbus voor rechter Onderzoekers: Personeel niet flexibel genoeg menbergDe chauffeur van de bus die met een zangkoor uit Jurg een zwaar verkeersongeluk kreeg bij het Duitse Regens- g, is in staat van beschuldiging gesteld, justitie beschuldigt r (63-jarige Duitse chauffeur van dood door schuld en het toe- ngen van zwaar lichamelijk letsel. Bij het ongeluk op 8 de- ïber 1994 op de autosnelweg tussen Neurenberg en Regens- g kwamen zeven inzittenden om het leven en raakten twintig sonen gewond, van wie acht ernstig. Alle passagiers hoorden het zangkoor De Lofstem, dat onderweg was naar Wenen ireen aantal optredens. ïakucht jaar voor handel in coke je a delburg» Een 32-jarige Amsterdammer moet acht jaar de cel takteeen 'ia've ton boete betalen wegens zijn rol bij de invoer van - VQD 0 kilo cocaïne in 1993. Een 49-jarige Bilthovenaar en een 30- voo ge Amsterdammer kregen elk acht jaar en een ton boete voor zorgi witwassen van de winsten. Hun taak was het geld via banken tblic te zelten *n cheques omdat de drugbaronnen van het Co- 'biaanse Cali-kartel betaling met cheques van gerenommeer- mej banken wensten. Tegen hen was zeven jaar geëist, maar de ddelburgse rechtbank vond dat te weinig. „Witwassen is van zenlijk belang voor de drughandel. Het is een onmisbare ma akel in het systeem", oordeelden de rechters, buejj jete voor corrupte ex-wethouder nbri hstricht De officier van justitie heeft gisteren tegen de van *aa< ruptie verdachte 49-jarige oud-CDA-wethouder van Land- fiet af een maand voorwaardelijk en een boete van 25.000 gulden and üst. De man zou van aannemers steekpenningen hebben 'oor igenomen. Bij de eis heeft de officier nadrukkelijk rekening gres ïouden met de zeer moeilijke persoonlijke omstandigheden de i de ex-wethouder, wiens zoon enige tijd geleden bij een nen ind om het leven kwam. Ook zijn vriendin is overleden. Een weiniddels failliet Heerlense bouwbedrijf bouwde voor de wet- ïder onder meer een woning zwaar onder de gangbare aak irktprijs om zo bouwopdrachten in Landgraaf te verwerven. b el geëist voor misbruik kinderen phen» Drie jaar cel plus gedwongen psychiatrische behande- eiste gisteren de Zutphense officier van justitie tegen een en jarige Harderwijker. De man zou tien jaar lang zijn kinderen stiefkinderen seksueel hebben misbruikt. Kort na het huwe- van de verdachte in 1979 ontstonden er grote problemen zj. inen het gezin. Het gezin bestond uit drie kinderen (een jon- en twee meisjes) uit het vorige huwelijk van de vrouw en zj. :e jongens van verdachte en echtgenote. De kinderen werden J ar eigen zeggen vaak en hard geslagen, soms met een zweep. w k werden ze onder een koude douche gezet, waarna ze zon- r droge kleren op een stretcher in de douchecel moesten sla- n. Later was er ook sprake van seksueel misbruik van alle kin- tel en' ian 1 ende stal voor twee miljoen asc J ystad Met de aanhouding van elf verdachten uit Lelystad en ormalig Joegoslavië heeft de politie in Flevoland tientallen d todiefstallen en inbraken opgelost. De waarde van de totale it schat de politie op twee miljoen gulden. De Flevolandse po- i e kwam de bende op het spoor na een dodelijk ongeval met 11 gestolen BMW. De meeste vergrijpen werden in Lelystad ge- Vo iegd van december 1994 tot mei dit jaar. Van de gestolen au- m< s konden er in Europa achttien worden getraceerd. Ze zijn ;sk( n de eigenaren teruggegeven. tre "VO toer bang'voor positie langdurig werklozen 1994 dat ze een groot aantal werklozen niet langer wil be middelen omdat ze toch geen enkele kans rpaken op een baan. De Kamer is echter bang dat in de praktijk vooral wordt be zuinigd op de inspanningen om langdurig werklozen geschikt te makerï voor de arbeidsmarkt. Dat gebeurde bijvoorbeeld toen eind vorig jaar de begroting niet rond kwam. Een kamermeer derheid wil daarom de voorge nomen bezuinigingen matigen of zelfs helemaal uitstellen tot na deze kabinetsperiode. De be windsman zegde toe de wens van de Kamer mee te nemen bij de begrotingsvoorbereiding voor 1996. Overigens wees hij erop dat de beoogde samenwerking tus sen arbeidsbureaus, bedrijfsver enigingen' en sociale diensten op langere tennijn ook de ar beidsvoorziening geld kan ople veren. De sociale diensten en bedrijfsverenigingen zouden daarbij voor de diensten van de arbeidsbureaus kunnen gaan betalen. De bewindsman wil dat onder meer mogelijk maken door be drijfsverenigingen toe te staan WW-premies te gebruiken voor het aan de slag helpen van lang durig werklozen. Ook de ge meenten zouden een budget moeten krijgen om arbeidsbu reaus en eventueel uitzendbu reaus te kunnen betalen voor het scholen, begeleiden en be middelen van langdurig werklo ze bijstandsgerechtigden. bister Melkert van sociale za- en werkgelegenheid is be- volgend jaar iets minder te en op de arbeidsbureaus. Ier wil de bewindsman op ivat langere termijn de be isverenigingen toestaan f-premies in te zetten voor aan de slag helpen van '®eilijk bemiddelbare werklo- r Ook de arbeidsvoorziening daarvan profiteren, lelkert zei dat gisteren tij- s overleg met de Tweede ner over het vernietigende n X>rt van de commissie-Van CI1 over de arbeidsbureaus. m ;e commissie onder leiding de oud-minister van bin- ïlandse zaken concludeerde paar maanden geleden dat arbeidsvoorziening wordt lenmerkt door onder meer grote bureaucreatie, waarin 1 geld gaat zitten dat niet kan rden gebruikt voor waar het enlijk om gaat: het aan de helpen van werklozen. In regeerakkoord besloot het use kabinet al de arbeids- arziening de komende jaren t in totaal 1,6 miljard gulden korten, een kwart van het Aanleiding daarvoor onder meer de mededeling de arbeidsbureaus begin d' )emonstraties rtreem-rechts p iet verbieden' VROM rekent op wonder bij bestrijding milieuvervuiling den haag gpd Meer dan de helft van alle werknemers krijgt over een jaar of vijf problemen op het werk als ze zich in de tus sentijd niet op de een of andere manier om-, her- of bij scholen. Dat blijkt uit onderzoek van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen en het adviesbureau KPMG onder 330 personeelsfunctionarissen van grote ondernemingen en organisaties. den haag gpd-anp Vooral het lager opgeleide per soneel is niet flexibel genoeg. Men wil meestal wel ander werk doen, maar is opgeleid om een beperkt aantal dingen goed te doen. De onderzoekers wijten de gebrekkige flexibiliteit niet in eerste instantie aan de werkne mers zelf. Vaak ligt de fout bij de personeelsmanagers, die on danks voldoende mogelijkhe den weinig doen om hun mede werkers beter te laten inspelen op de moderne eisen van pro- duktie. Loopbaanbeleid, regi stratie van belangstelling en leeftijdbewust personeelbeleid zijn blijkens het onderzoek in veel ondernemingen nog toe komstmuziek. Dat geldt ook voor zowel verbreding van het takenpakket van werknemers als functieroulatie. Dertig pro cent van de ondervraagde be drijven en instellingen vindt zijn personeel momenteel te weinig in staat om soepel van functie te veranderen, nog eens zestig procent zegt daar beperkt last van te hebben. De onderzoekers benadrukken dat flexibel perso neel belangrijk is om de behoef te aan tijdelijk personeel binnen de perken te houden. De ontwikkelingen in het be drijfsleven volgen elkaar steeds sneller op. Dat stelt steeds ho gere eisen aan het verande ringsvermogen van bedrijven en hun werknemers. Slechts één op de tien werknemers kan over vijf jaar nog probleemloos func tioneren met zijn huidige ken nis en vaardigheden. Vier op de tien zullen - als er aan hun kwa lificaties niks verandert - over vijf jaar beperkt functioneren. De helft zal beslist problemen op het werk krijgen als men zich in de tussentijd niet heeft bijge spijkerd. Bij de overheid en in de sec tor financiële dienstverlening speelt het probleem overigens meer dan bij de industrie en de dienstensector. „Mogelijk komt dit doordat de overheid en het bank- en verzekeringswezen traditioneel meer stabiele func ties hebben gekend", aldus het rapport. Het ministerie van milieu re kent op een wonder waardoor de uitstoot van schadelijke stof fen door de chemische industrie in de toekomst zeer drastisch vermindert. Het ministerie denkt dat de milieuproblemen tot 2010 beheersbaar zijn. „Daarna is een handvol techni sche doorbraken nodig. We re kenen op veranderingen van honderd, tweehonderd of drie honderd procent", aldus top ambtenaar Font van het minis terie van VROM. Pont zei dat bij de presentatie van het jaaroverzicht van de Overleggroep Chemische Indu strie. Daarin geven de chemi sche industrie en de overheid aan wat tot dusverre is terecht gekomen van afspraken over het terugdringen van de uitstoot van milieugevaarlijke stoffen. Vertegenwoordigers van de in dustrie toonden zich aanzienlijk minder optimistisch, al ver wachten zij wel dat de techniek op den duur overal een oplos singvoor biedt. De Overleggroep bleek zeer tevreden over de resultaten die in anderhalf jaar tijd zijn be haald. De meeste bedrijven in de chemie hebben zich gehou den aan de afspraak dat ze een Bedrijfsmilieuplan' zouden ma ken. Daarin staat onder meer wat ze doen om vervuiling van lucht, bodem en water terug te dringen en hoe ze denken de normen te bereiken die be drijfsleven en overheid hebben afgesproken voor het jaar 2000. De Overleggroep concludeert dat de doelstellingen worden gehaald ten aanzien van verzu ring en vermesting en de uit stoot van stoffen die het klimaat beïnvloeden. Voor tweederde geldt dat ook wat betreft de ver vuiling van water en lucht. On duidelijk is hoe het staat met de overlast van geluid en stank, omdat een totaaloverzicht ont breekt. Wat de afvalverwerking betreft, worden de doelstellin gen niet gehaald. Toezichthouder natuurgebied slacht massaal roofvogels af volgens de WRN voort uit 'een onjuist beeld en misplaatst wantrouwen ten opzichte van deze dieren'. Met films, lezin gen, lespakketten, exposities, tijdschriften en dergelijke pro beert de werkgroep duidelijk te maken dat roofvogels de natuur niet bedreigen, maar juist verrij ken. utrecht» Huisdieren met hartkwalen, voedselvergiftigingen of andere ernstige aandoeningen kunnen vanaf gisteren terecht op de geheel ver nieuwde, enige intensive-care afdeling van het 'academisch ziekenhuis voor dieren'. De officiële heropening van de intensive care gebeurde ge heel in stijl: afdelingshoofd dokter Joris Robben zette met één druk op de knop een splinternieuwe electro-cardiogram (ECG) in werking, waar mee de hartslag van een kort tevoren geopereerde hond zichtbaar werd op een schermpje. Een particuliere gift van een kwart miljoen gulden maakte mogelijk dat de intensive care-afdeling van de faculteit Dierge neeskunde grondig kon worden verbouwd. De kliniek heeft nu beschik king overeen nieuwe behandelruimte met een hydraulische tafel, twee zuurstofkooien, een moderne apotheek en infuuspompen. Vorig jaar werden bij de oude kliniek in totaal 883 huisdieren ter behandeling bin nengebracht. FOTO ANP KOEN SUYK De politie heeft de 63-jarige toe zichthouder van het landgoed de Gunne in Overijssel aange houden omdat hij de afgelopen vier maanden zeventien roofvo gels heeft vergiftigd. De man moet als toezichthouder onder meer op schadelijk wild jagen. Gezien het grote aantal dode dieren dat in korte tijd is aange troffen op de Gunne, neemt de politie aan dat de afgelopen ja ren aanzienlijk meer vogels zijn vergiftigd. De man gebruikte vergiftigde kippen en duiven als lokaas. Vooral buizerds en havi ken werden het slachtoffer. Waarom hij de beschermde die ren doodde, is nog niet duide lijk. De Werkgroep Roofvogels Ne derland (WRN) meldde de mas sale roofvogelsterfte bij de poli tie. De groep ging op onderzoek uit nadat ze een sterke terug loop van het aantal buizerds had vastgesteld. Flet doden van roofvogels in Heino staat vol gens de WRN niet op zichzelf. Sinds begin dit jaar zijn bij de groep 97 meldingen binnenge komen van dode haviken, bui zerds en sperwers. Daarvan ble ken er 53 vergiftigd, is veertig dieren vermoedelijk hetzelfde overkomen en zijn vier vogels afgeschoten. Bovendien zijn in die periode vijftien nesten van roofvogels beschoten. De WRN is ervan overtuigd dat jaarlijks duizenden roofvo gels worden vergiftigd, hoewel precieze cijfers ontbreken om dat het te duur is om alle vogel lijken te laten onderzoeken. Het liquideren van roofvogels vloeit Rechter slaat conducteur in het gezicht den haag gpd Een gekneusd jukbeen, een ge kneusd kaakbeen en mogelijk nekletsel. Daarmee zit een con ducteur van de Nederlandse Spoorwegen nu ziek thuis, na dat hij dinsdag op station Zuid in Amsterdam een klap kreeg van de vice-president van de Amsterdamse arrondissements rechtbank. De rechter haalde uit, omdat ze haar trein net miste doordat ze op het perron haar kaartje moest laten zien. De conduc teur die haar om het plaatsbe wijs vroeg, werd voor de ogen van zes verbouwereerde colle ga's fors in zijn gezicht gesla gen. De spoorwegpolitie heeft tegen de rechter een proces verbaal wegens mishandeling opgemaakt. De ingangscontrole bij de perrons is juist ingevoerd om agressie tegen conducteurs in de treinen te verminderen. Slaapzak Nomad Blazer Dekenmodel *210x160 cm 100% katoenen tijk 1950 gram 3D Polarsoft vulling Isolatiewaarde 4°C van 169.- LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 95 - 97 HAARLEM, GROTE HOUTSTRAAT 51 Ouderenverbond zorgt voor unicum in parlementaire geschiedenis den haag gpd De Haagse rechtbank zal van daag besluiten over het faillisse ment van het Algemeen Oude ren Verbond (AOV). Het door ruzies geteisterde ouderenver bond ziet met 241.000 gulden aan schulden en 282,45 gulden in kas geen kans het hoofd bo ven water te houden. Voor de kamerfractie onder leiding van Jet Nijpels heeft een faillisse ment overigens geen gevolgen. Mocht het AOV inderdaad fail liet worden verklaard, dan is dat een primeur in de parlementai re geschiedenis. Advocaat Sandberg van het ouderenverbond deed gisteren de faillissementsaanvraag op de bus. Volgens Sandberg heeft uitstel van betaling, zoals het AOV-bestuur aanvankelijk wil de, gezien de financiële positie geen zin. Volgens AOV-pen- ningmeester Meijer heeft het hoofdbestuur 'jankend' de ad vocaat gevolgd en is de stem ming 'asgrauw'. Meijer verwijt AOV-oprichter Batenburg en ex-penningmeester Rennenberg dat ze de schulden zo hoog hebben laten oplopen. Baten burg op zijn beurt zegt dat de schulden worden overdreven en dat het faillissemeht een truc is om de ledenvergadering aan staande zaterdag in Utrecht te saboteren. Daar wil Batenburg de partij 'zuiveren', zo heeft hij laten weten. Meijer noemt die beschuldiging 'schandalig'. Batenburg wil het faillisse ment aanvechten, omdat het bestuur niet rechtsgeldig zou zijn en dus het faillissement he lemaal niet zou kunnen aanvra gen. Op zijn beurt stelt advocaat Sandberg dat de door Baten burg alsnog uitgeschreven le denvergadering niets voorstelt, omdat de partijvoorzitter door het hoofdbestuur is geroyeerd als lid. De fracties van het AOV in Tweede en Eerste Kamer heb ben overigens geen last van een faillissement. Zij worden apart betaald en kunnen blijven zit ten tot de volgende verkiezin gen. Ook de raads- en provinci ale statenleden kunnen hun ze tel behouden. Jet Nijpels, de eerste fractievoorzitter van een bijna-failliete partij in de histo rie, wilde gisteren geen com mentaargeven. Oud-kamerlid Wijnie Jabaaij overleden dordrecht anp IECHT GPD rgemeesters moeten landelijk ei preken af te stappen van het ncipe om demonstraties van o[ reem-rechts te verbieden, m huiver voor verstoring van openbare orde is in veel ge- Amsterdam bart van oortmerssen ":n overdreven. Bovendien demonstratieverboden pu- air koren op de molen van -rechts. Beter is het een ■kmoet liggen op het bestrij- rsonen en organisaties. Dat s elt het universitair Cri- Onderzoeks Team onder lei- et ig van hoogleraar bestuurs- v, mde Rosenthal. Vandaag pre ker niet rechtmatig, consta- frt het team. jaar registreerde de stichting 2300 ge vallen waarbij de eerste hulp van het ziekenhuis werd opgezocht. In tachtig procent van de gevallen ging het om een 'gelijkvloerse' valpartij. Een dikke tweeduizend ongevallen op een vervoersaanbod van ettelijke mil joenen per dag lijkt peanuts en natuur lijk, je kunt je nek ook breken over een losse stoeptegel. Maar recente onder zoeken vap de Consumentenbond en TNO maken duidelijk dat de omstan digheden in met name bus en tram bepaald niet meewerken om onheil te voorkomen. De Consumentenbond vroeg 1300 reizigers in het openbaar vervoer naar hun ervaringen en stelde vast dat met name in bus en tram door het snel optrekken, wegrijden als nog niet iedereen zit en abrupt remmen re gelmatig onveilige situaties ontstaan. Bij TNO in Soesterberg kunnen ze feil loos aangeven hoe dat komt. In op dracht van Consument en Veiligheid werd met behulp van 22 proefperso nen en een lopende band onderzocht bij welke versnelling een mens zijn evenwicht verliest. Vervolgens werd in het Amsterdamse stadsvervoer geme ten aan welke versnellingen iemand in bus, sneltram en metro wordt blootge steld. Beide gegevens gecombineerd leren dat je als buspassagier zonder houvast gedoemd bent om te vallen. In een bocht kunnen de zijwaartse krachten acht keer de waarde bereiken van die waarbij je onvermijdelijk ge strekt gaat. Bij het optrekken en rem men wordt het omvalmoment soms wel viermaal overschreden. In snel tram en metro is de overlevingskans wat groter, maar zonder stang of slin ger zit je ook hier zo op schoot van een mede-reiziger. De onderzoekers stel den verder nog vast dat de slachtoffer kans bij oudere mensen toeneemt. Willem van Weperen van Consument en Veiligheid wil de zaak niet dramati seren. „Ik denk dat het openbaar ver voer nog steeds een van de meest veili ge vormen van vervoer is", zegt hij, „maar we willen de vervoersbedrijven wel oproepen de veiligheid van hun passagiers nog verder te verbeteren. We zouden graag zien dat busmaat schappijen het probleem erkennen en gaan werken aan een oplossing. Want elk ongeval is er een te veel". Tot dusver lijken de gesprekspartners van Van Weperen niet erg happig om actie te ondernemen. „Toen ik hier ne gen jaar geleden begon, was het pro bleem al bekend. Alleen was dat toen op basis van de ongevalcijfers. Een woordvoerder van de busbedrijven zei toen iets van: we doen wat we kunnen, maar de chauffeurs moeten ook hun ritschema halen. Ze kunnen niet altijd wachten tot het laatste dametje zit". Met het door TNO uitgevoerde onder zoek stapte Van Weperen daarom meteen maar naar de regelgever, het ministerie van verkeer en waterstaat. „We hebben ons rapport opgestuurd met de mededeling: nu zijn er cijfers, ga daar maar beleid op maken. We hebben nooit antwoord gekregen". Dat de verantwoordelijke partijen er niet meteen een gat in zien, kan Van Weperen zich wel voorstellen. „Wij hebben ook niet een duidelijk recept voor vervoersmaatschappijen. We we ten wèl dat je bijvoorbeeld in de Scan dinavische landen veel minder op je hoede hoeft te zijn. Misschien hante ren ze daar royalere tijdschema's, mis schien is een technische maatregel als begrenzing van de acceleratie een op lossing. We zouden in elk geval willen dat de busmaatschappijen een onder zoekende houding aannamen. Die hebben we nog niet aangetroffen". Het oud-PvdA-kamerlid Wijnie Jabaaij is gisteravond in haar woonplaats Dordrecht op 56-ja- rige leeftijd overleden. Dat heeft een naaste vriendin bekendge maakt. Jabaaij leed al enige ja ren aan de spierziekte multiple sclerose en werd verzorgd door een vriendenkring en familiele den. Enkele weken geleden kreeg zij een hersenbloeding. De in 1939 in Dordrecht ge boren Wijnie Jabaaij was voor de PvdA korte tijd in 1977 en verder van 1979 tot 1989 lid van de Tweede Kamer na een loop baan als onderwijzeres en als assistente van een kinderarts. Zij was van 1970 tot 1978 lid van de gemeenteraad van Dordrecht en van 1975 tot 1977 van de toenmalige partijraad van de PvdA. Tijdens haar kamerlidmaat schap onderscheidde zij zich vooral als lid van de vaste ka mercommissie voor Antilliaanse zaken. Zij kreeg in 1983 de Award of Merit van de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Curasao. In 1990 werd zij Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3