'Rotterdam moet Rotterdam blijven' Moskou vertrouwt op neonazi's voor orde Feiten Meningen Uitslag klap in het gezicht van Peper S3333I1 Fiscale aftrekbaarhe van cursussen F DONDERDAG 8 JUN11995 Ijdej NIEUWSANALYSE Hoe nu? Dat is de vraag die rondspookt in de hoofden van Rotterdamse en Haagse po litici rondspoken nadat de Rotterdamse be volking zich gisteren met een ruime meer derheid heeft uitgesproken tegen de plan nen voor een stadsprovincie en opdeling van de stad. Die plannen komen»daardoor onder zware druk te staan. Eén ding staat vast: de Rotterdamse ge meenteraad heeft beloofd zich bij de uitslag van de volksraadpleging neer te leggen. De Tweede Kamer is er formeel niet aan ge houden en zou de plannen toch kunnen doordrukken. Maar met onwillige honden op de Coolsingel is het slecht hazen vangen, zo is het besef onder steeds meer parle mentariërs. Het zou ook staatsrechtelijk te dwaas zijn voor woorden. Waarschijnlijker is dat de Tweede Kamer een adempauze wil. Ofwel uitstel van de behandeling van de wetsontwerpen die de stadsprovincie en opsplitsing van Rotter dam mogelijk maken. Net als Amsterdam zal ook de stad aan de Maas met een alter natief moeten komen. Er hebben volgens wethouder Kombrink al genoeg deskundigen hun hersens gebro ken over andere opties. Een betere oplos sing dan het verknippen van Rotterdam tot tien of elf kleine gemeenten zit er echt niet, zo hield Kombrink de bevolking telkens voor. De zeventien andere gemeenten in de regio piekeren er niet over om met een machtig, ongedeeld Rotterdam mee te doen aan een stadsprovincie. Aan de vooravond van het referendum kwam Tweede-Kamerlid E. van Heemst (PvdA) dan toch met een ander scenario, of eigenlijk een simpel compromis: verdeel Rotterdam in minder stukken. Het idee leeft al langer in de achterka mertjes van de meeste fracties in de Rotter damse gemeenteraad. De buitengebieden Hoek van Holland en Hoogvliet zouden zelfstandig moeten worden. In de stad zou de indeling minder fijnmazig moeten. Delf- shaven en Noord kunnen bij elkaar, evenals Hillegersberg/Schiebroek en Overschie. Jammer alleen dat ook in Hoek van Holland en Hoogvliet de tegenstemmers ver in de meerderheid waren. Een variant op deze gedachte is een grote centrumgemeente die Rotterdammers het gevoel moet geven dat de stad blijft be staan. Bijvoorbeeld met het centrum, Noord en Delfhaven. In Rotterdam-Zuid zou nog een grote gemeente moeten ko men, maar in de rest van de stad blijft alles bij het oude. Het is echter de vraag of de bestuurders in de regio dat voldoende ga rantie vinden tegen een te machtig Rotter dam in de stadsprovincie. Het tweede scenario ziet er totaal anders uit. Rotterdam annexeert gewoon de hele regio en wordt dus een supergemeente. Plaatsen als Spijkenisse, Schiedam en Ca- pelle aan den IJssel worden dan 'deelge meenten', net als de huidige stadsdelen in Rotterdam. De weerstand tegen dit plan is echter groot, zowel in Rotterdam, in de Tweede Kamer als in de omliggende ge meenten die dan worden opgepeuzeld. De eerste optie lijkt de meest logische. Het opdelen van Rotterdam in minder brokken vergt een delicate balans tussen wat de regiogemeenten willen en wat de bevolking nog accepteert. Een tweede refe rendum behoort tot de mogelijkheden. De uitslag van het referendum is een klap in het gezicht van burgemeester Peper en zijn wethouders. Jarenlange voorbereiding en een afgeronde wetgeving zijn vergeefse moeite geweest. In dat opzicht staat er veel meer op het spel dan in Amsterdam waar bestuurders nog maar halverwege waren met een stadsprovincie. Wethouder R. Smit (haven) wappert als eerste met zijn porte feuille. Hij overweegt op te stappen omdat hij niet weet hoe hij verder de haven kan besturen zonder stadsprovincie: ROTTERDAM BEREND SCHILDER 'Wie aan mijn stad komt, die komt aan mij' Behoedzaam diept Nellie van den Polder uit haar boodschappentas een vergeeld fotootje op. Alle aanwezigen in het stembureau in de Laurenskerk blikken nieuwsgierig over de schouder van het 80-jarige dametje mee. „Dat was mijn opoe," zegt de Rotterdamse, wijzend op een in het zwart gehulde vrouw die een kar voortduwt. „Die foto is genomen toen deze stad nog een eenheid was, ook al waren we straatarm. Wat ze nu met Rotterdam willen uithalen, gaat me veel te ver. Wie aan mijn stad komt, komt aan mij. Maar... wat moet ik nou eigenlijk kiezen?" Geduldig verduidelijken de le den van stembureau 13 dat in dit geval het vakje 'tegen' op het stembiljet moet worden inge kleurd. Een daad die gisteren door nog zo'n dikke tweehon derdduizend andere Rotter dammers zou worden gesteld. Vastberaden stapt Nellie van den Polder naar het stemhokje. Paraplu en tas op de grond, het rode potlood in de aanslag. Even kwiek verdwijnt het pa piertje in de stembus. „Als ze vijftig jaar geleden met zo'n re ferendum waren aangekomen," besluit ze hoofdschuddend, „dat héd me een ruzie gegeven. Dat had toch geen Rotterdam mer geaccepteerd! De oude dame vertolkt de emo ties die bij zoveel Rotterdam mers het stemgedrag bepalen. Niet de vorming van een stads provincie, maar het opheffen van 'ons Rotterdam' spookt door de hoofden van de kiezers. En dat werkt als een rode lap op een stier. Rotterdam stemt met het hart en kan vaak niet eens verstandelijk beredeneren waarom de komst van een stadsprovincie in het Rijn mondgebied en het opdelen van de stad in tien of elf kleine re gemeenten een onzalig idee zou zijn. OPEN Ja-stemmers zijn op de vingers van één hand te tellen en dur ven amper voor hun keuze uit te komen. Anders zit dat met de talloze tegenstanders die onge vraagd mededelen wat ze heb ben gekozen. „Ik doe dit werk al zo'n dikke twintig jaar en heb nooit eerder meegemaakt dat mensen zo open zijn over hun stemgedrag," zegt Ben Vermeu len van stembureau 13. De 20-jarige Eric van Noord twijfelt geen moment over zijn keuze. De student interieur-ar chitectuur heeft dan ook heel wat avondjes zitten wikken en wegen. „Tegen, natuurlijk. Wie gelooft die onzin dat tien kleine gemeenten het bestuur dichter bij de burgers brengen? Onze vakgroep op de Kunstacademie is klein behuisd. Maar we zien de directeur nooit, hoor. Van mij mag Rotterdam nog veel groter worden. Als je de randgemeenten erbij doet, kun nen de plannen voor 800.000 extra woningen binnen tien jaar veel makkelijker worden gerea liseerd. Al ben ik geen geboren Rotterdammer en zag ik er aan vankelijk tegenop om te verhui zen, nu wil ik hier nooit meer weg. Rotterdam moet Rotter dam blijven." In stembureau 1, gevestigd in het stadhuis, legt Surinamer K. Een teleurgestelde Rotterdamse wethouder Kombrink maakt op het stadhuis de uitslag bekend van het refen- dum over de opdeling van Rotterdam. foto»anp Gobind uit dat ook hij niets ziet in de vorming van een stads provincie. „Ik ben bang dat dat heel veel geld gaat kosten. En waarom opdelen? Rotterdam is een prima stad." GAREEL In stembureau 164 in de deelge meente Noord is zowaar een Rotterdammer te vinden die vóór is. De 20-jarige Matthieu van Sluijs denkt dat een provin cie Groot-Rotterdam de buur gemeenten zou dwingen in het gareel te lopen. „Die gemeenten zijn lastig. Ze denken alleen maar aan hun eigen belangen en houden allerlei economische ontwikkelingen in de regio te gen. Ik vind dat zij ook meer be lasting moeten betalen. Alle in woners van het Rijnmondge bied maken immers gebruik van Rotterdamse culturele voor zieningen. Je mag niet alleen Rotterdammers voor de Schouwburg laten betalen." Buiten de stembureaus vormt het referendum hier en daar het gesprek van de dag. In café Faas zijn de bezoekers het roerend met elkaar eens: het opsplitsen van Rotterdam kost handenvol geld, werkt een vertragende bu reaucratie in de hand en zal de besluitvorming niet ten goede komen. „Tien of elf colleges, tachtigduizend vergaderingen, dat is toch niets," laten twee Rotterdammers vanachter hun pintjes weten. ROTTERDAM JOLANDE VAN DER GRAAF BELASTING BELICHT Rubriek ol kwesties door Denjl**1 'Zonder cursus geen carriè re', schrijft een damesblad deze maand. Daar zit zeker een kern van waarheid in. In deze tijd waar kennis macht is, worden we overspoelt met cursussen. Wil men de vak kennis opfrissen of mist men kennis op een bepaald ge bied: Volg een cursus en het probleem is de wereld uit, al thans, dat wordt gehoopt. De fiscale problemen over de af trekbaarheid van cursus- en/ of congreskosten worden langzamerhand ook opge lost. Een aantal rechterlijke uitspraken heeft daar name lijk meer helderheid in ge bracht. De kosten van cursussen, congressen, seminars, sym posia en dergelijke zijn voor de eerste duizend gulden ge heel aftrekbaar en van de volgende drieduizend is 75 procent aftrekbaar. Op deze manier kan een aftrekpost ontstaan van hoogstens 1.000 (75% van 3.000), 3.250. Iemand die van zijn of haar werkgever een vergoe ding krijgt voor deze kosten dan heeft geluk: deze vergoe ding is helemaal belasting vrij. Een advocaat volgde een aantal symposia en congres sen georganiseerd door on der ander de Nederlandse Orde van Advocaten en één door eep universiteit (een zo genaamde PAO-cursus). De advocaat wilde alle kosten hiervoor aftrekken. De in specteur weigerde dit. Vol gens hem was op zijn hoogst 3.250 gulden aftrekbaar. Voor de rechter betoogde de advocaat dat er eigenlijk geen sprake was van sympo sia en congressen; maar van een vakcursus, en dan zijn alle kosten aftrekbaar. De rechter gaf de advocaat ge lijk. De bijeenkomsten had den een serieus en vakge richt karakter en waren ge richt op het verwerven van een afgeronde hoeveelheid kennis, zodat er sprake was van een vakcursus. Het feit dat de vakcursus sen in advertenties soms 'symposia' worden genoemd verandert hier niets aan, al dus de rechter. Staatssecreta ris Vermeend (financiën) probeerde met de Dikke Van Dale in de hand zijn gelijk nog te halen bij de Hoge Raad. Maar helaas, voor hem, ook de Hoge Raad gaf de advocaat gelijk. Dat is een goed bericht in 'cursussen- land': de kosten voor cursus sen met een serieus en vak gericht karakter, (zoals de PAO-cursussen op de univer siteit), zijn onbeperkt aftrek baar. In een andere rechtszaak had de Belastingdienst meer succes. Hier was het een uni versitair hoofddocent die alle kosten (een bedrag van 5.600 breei gulden), die hij maaktejChl het bezoeken van congr en cursussen, wilde a - ken. De docent maakte pc" kosten onder ander voc congres alwaar hij vooi 8. was, een lezing verzorg het congresboek public en een videodemon; van zijn werk mei chotische patiënten. Het gerechtshof Leeuwarden gaf de m; lijk. De docent bezoc congressen niet als bez rjgj maar was daar op uit ging om een eigen inbn «IR leveren. De Hoge Raat het hier echter niet af eens. Ook al is iemand bezoeker maar bijvoor igei inleider op een congres ïou nog geldt dat alleen dei de ten afgetrokken kunnen md den tot aan het weinidi maximum. ude De laatste rechtszaak nkt] door de belastingbetale wonnen. De vraag die d( ge Raad hier moest bCI woorden was hoe de be ning van de aftrekbare greskosten verloopt als een deel van de kosten last vergoed krijgt va5 werkgever. Het spreekt voor ziel de kosten die men vei" krijgt niet aftrekbaar zij zijn echter twee man. waarop men de nog wi' trekbare congreskostenr uitrekenen. Een voorbeeld: Stel heeft 7.000 gulden aan greskosten. Hiervan gj men 3.000 van de baas c last vergoed. Deze 3.00(ysi dus niet aftrekbaar, hoe berekent men nu d toe aftrekbare congreskostei it s De inspecteur koos rechtszaak voor de voordelige manier. Vc de inspecteur neemt me s ié aftrekbare congreski n c eerst de maximumaftre! 3.250 gulden. Verve trekt men hier de verge vanaf, wat in dit geval kent dat er nog maar 25j den overblijft om af te ken. heel ander rekensomme gedachten. Volgens hen gin je eerst met de totale ten, dus 7.000 gulden, trek je vervolgens de vei de kosten (3.000) vanal dat er in totaal 4.000 g je' overblijft. Van deze 4.0 w; vervolgens 3.250 guldei trekbaar, het maximun trekbedrag. De Hoge keurde deze laatste be pj ning goed. In ons voor! levert dit maar liefst gulden meer aftrekbare ten op. En van de bela die men daarvan terug 1 n kan men weer een a; cursusje volgen. Een ci belastingrecht bijvoorbet WIM STEVENHAGEN 'Ik ben een nationaal-socialist. En wat is daar tegen?' „Wat komen jullie doen? Het is hier verboden voor auto's". De jongen in ca mouflagepak, een rood-witte band met hakenkruis om de arm, zegt het niet onvriendelijk maar wel gedecideerd. De slagboom voor de ingang van het Ter- letskipark in Moskou blijft dicht. „Maar we hebben een afspraak met directeur Vladimir Iljitsj", is ons antwoord. De neonazi laat het door een kameraad controleren en even later mogen we verder naar het kantoor van Vladimir Iljitsj Tsvetkov. Het is een luguber tafereel op een warme juni-dag. Sinds een jaar is het Terletski- park, met een oppervlakte van 143 hec tare een van de grootste parken van de Russische hoofdstad, in handen van de neonazi's van Alexander Barkasjov. Op 23 maart 1995 vaardigde de Russische president Boris Jeltsin een decreet uit waarin een bikkelharde strijd tegen het extremisme werd aangekondigd. Op 24 mei nam de gemeenteraad van Moskou een bepaling aan om alle extremistische partijen te verbieden. Maar in een van de grootste parken van de hoofdstad heer sen de neonazi's met toestemming van de stad Moskou en de regering. Tsvetkov heeft ze zelf binnengehaald. De 57-jarige oud-officier heeft een simpele verklaring: „Het park was een trefpunt van criminelen en dronkaards. Er werd heel vaak gevochten en er vonden schietpartijen plaats. In één maand had den we zelfs twee moorden". Overal klopte Tsvetkov aan voor hulp, maar de stad had geen geld en de politie geen manschappen. „De enigen die mij wil den helpen om de orde te herstellen, wa ren de mannen van Barkasjovs RNE, de partij voor Russische Nationale Een heid". Barkasjovs aanhangers hebben in het park de Patriottische Club Victoria opge richt, waarvan nu ongeveer 200 jongeren lid zijn, onder wie 90 RNE-aanhangers. Tsvetkov stelde zelf de statuten op en kreeg nota bene officiële toestemming van het Moskouse stadsbestuur, de FSS (opvolger van de KGB) en de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. Die toestemming is opmerkelijk omdat Barkasjovs 'zwarte hemden' een centrale rol speelden tijdens de coup tegen presi dent Jeltsin van oktober 1993. Barkasjov werd na een maandenlange jacht gear resteerd. Hij is echter nooit veroordeeld. Zijn partij werd verboden, maar ook daar is in de praktijk niets van terecht geko men. De extremisten maakten snel en hard schoon schip in het Terletskipark. In ruil voor de bewaking kreeg de RNE toe stemming haar para-militaire hoofd kwartier in een gebouw in het park on der te brengen. Daar staat sindsdien een rode vlag met swastika op. Ook mogen de neonazi's propaganda maken voor hun ideeën: ze trainen man-tegen-man gevechten en houden exercitie-oefenin gen. De lantaarnpalen in het park zijn al lemaal beplakt met neonazileuzen, in clusief swastika. Patrouilles van de RNE marcheren over de bospaden. Het zijn jonge knullen, maar ook veteranen uit de oorlog in Af ghanistan, soldaten die vrijwillig aan de zijde van de Serviërs hebben gestreden in ex-Joegoslavië en mannen die bij de coup tegen Jeltsin hebben gevochten. Al lemaal voelen ze zich op de een of ande re reden verraden en hier in dit park kunnen ze laten zien dat ze nog wel de gelijk iets voorstellen. „Deze mannen zijn geen fascisten of na zi's. Ze houden zich aan de grondwet", beweert Tsvetkov. „Ik noem ze graag v mijn groene patrouilles alleen niet zoals die van Greenpeace, dat zijn lache bekken. Hier heerst een gedegen militai re structuur. Deze jonge mannen moe ten een soort Nationale Garde naar Amerikaans voorbeeld worden. Het is nu eenmaal een gevaarlijke tijd". In het park worden de jongeren volgens Tsvetkov theoretisch en praktisch ge schoold. „Nee, wapens hebben we hier niet. Schietoefeningen vinden buiten het park plaats". Hij betreurt het dat de neo nazi's nog geen pantserwagen- en tank opleiding kunnen volgen. „Maar daar werken we hard aan". De RNE is volgens hem de enige partij die deze jongeren enig toekomstper spectief biedt en ze van de straat houdt. En hun ideologie en de swastika? Tsvetkov: „Ik ken het fascisme en ik ken de geschiedenis. Hun swastika is niet die van Hider. Maar het belangrijkste is, dat hier weer orde heerst. Symbolen zeggen mij niets, het gaat om de inhoud". En die liegt er niet om. Partijleider Bar- zjakov verklaart tegen iedereen dit horen wil: „Ik ben een nationaal s list. En wat is daar tegen?" Het gro aanplakbord voor het stafgebouw RNE in het park hangt vol antisem propaganda. De kranten van de pi zijn nog erger. Openlijk wordt opg pen de joden en hun 'trawanten' vergassen. 'Inferieure' volken dien worden uitgeroeid en het fascismt enige redding voor het grote vadei Buiten zitten, net als in de Sovjettij de baasjes te schaken. Moeders lo; achter kinderwagen, in de grote vi zwemmen kinderen. In het begin ten de Moskovieten wel wennen a para-militaire machtsvertoon. Son gen wisten niet hoe snel ze het moesten komen als ze een patroui genkwamen, Maar nu zijn de men aan gewend geraakt. Er heerst wee Maar wie controleert de neonazi's! het wettig gezag, in de vorm van Tsvetkov, of is het de leiding van tl partij? „Ik natuurlijk", zegt Tsvetkd Maar in zijn kantoor is een 'theejoj met swastika gestationeerd. „Ik hel onder controle", beweert Tsvetkov „maar ik stop ermee als er druk op wordt uitgeoefend". Door wie? „Do daarboven natuurlijk. Die moetent deze club samenwerken. Dat is dei cratie", meldt Tsvetkov resoluut. MOSKOU HANS HOOGENDUKJ CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2