Leidsch Dagblad Rotterdams nee tegen opdeling s Baalbergen geeft bergen vakantiespullen kado. Mag ik van jou? BEL: 071-128030 bouwconcern neemt ^oorlander over ïffect actie vliegers CLM zeer beperkt Miljoenenbrand in Zaanstad Alpheuse jongeren massaal op de vuist Marokkaan wint gratis studiejaar in Leiden F-16 piloot in Bosnië gezond teruggevonden BaaMëfl Jeanet mag bij de jongens van B1 GOED NIEUWS nNPFRDACi 8 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40793 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 flexibel Werknemers, vooral als ze niet doorgeleerd bben, zijn te weinig xibel en krijgen straks iblemen op hun werk. Mandela onder vuur j 'Inschattingsfout' 5 Nelson Mandela? Hij lijkt wel Nixon. Hij lijkt wel Honecker, zeggen woeste leden van het S\ q Een 'inschattings- I 27 fout' vergalde het debuut van Van der Sar. Oranje kreeg daardoor Zuidafrikaanse parlement. klop van Wit-Rusland. «per: Opdeling stad is hiermee niet van de baan isaal hebben de inwoners van Rotterdam gisteren de rming van een stadprovincie Rotterdam en de daaraan koppelde opdeling van de Maasstad in een aantal klei- re gemeenten getorpedeerd. De uitkomst van de volks- idpleging liet aan duidelijkheid niets te wensen over. ïterdam gpd-anp telling van de stemmen lek dat bijna 87 procent van stemmers 'tegen' is en 13 ocent 'voor'. Het opkomst- rcentage was 42 procent. Drie iken geleden stemden de Am- 'daminers ook massaal tegen opsplitsing van hun stad. Rotterdam zit volgens burge- eester Peper door de uitslag het referendum „opge- pt met een gigantisch pro- i". „Ik weet nu niet hoe we ar uit moeten komen. Het be ren van deze stad heeft een tra belasting gekregen die niet .nworden onderschat." Toch is volgens Peper, tegen stander van het referendum, een opdeling van Rotterdam niet geheel van de baan. „Dat krijg ik niet uit mijn mond. Ik ben niet anders gaan denken over deze materie. Volgens mij is er ook geen sprake van een opdeling van Rotterdam in de plannen." Onduidelijk is nog of de uit slag ook politieke consequen ties heeft voor de leden van het college. CDA-wethouder R. Smit (haven) zei op voorhand dat hij zich op zijn positie zou beraden bij een negatieve uitslag. Ook Kombrink zinspeelde hier op. Welk scenario zich verder gaat ontrollen vopr de bestuur lijke herindeling van de regio staat op voorhand niet vast. De regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben al laten weten dat het wetsontwerp voor de opdeling van Rotterdam, waar over op 21 juni zou worden ge debatteerd, moet worden gewij zigd. Het debat heeft voorlopig geen zin meer, vinden zij. Het onderzoeksbureau Into- mart heeft gisteren in opdracht van het gemeentebestuur een motievenonderzoek onder "Rot terdamse stemmers gehouden. Een prangende vraag blijft waarom zoveel mensen zich te gen de stadsprovincie keren. Al voordat het referendum werd gehouden stond overigens vast dat veel Rotterdammers emo tioneel vasthouden aan een on verdeelde stad. Pagina 2: 'Rotterdam moet Rotterdam blijven', Uitslag klap in het gezicht van Peper. leiden Als munten rolden gistermiddag grote aantallen Flippo's tussen vele vingers door. Hoogvliet in Leiden sprong met een Flippo-ruilbeurs in op misschien wel de meest succesvolle consumenten-actie aller tijden. De plastic schijfjes, te vinden in de zakken chips van Smiths, trokken vele tientallen kinderen naar de supermarkt. Twee papiertjes in de handen, één met de nummers van de nog ontbrekende Flippo's in hun col lectie en één met de nummers van de dubbele. Tussen de verzamelaars liepen zelfs enkele volwassenen rond. „We eten heel veel chips", geeft de 31 -jarige Jacob Winkelman toe. „Sowieso al, maar die Flippo's zijn toch ook heel erg leuk. Ik verzamel ze dus. En thuis spelen we er spelle tjes mee. Buiten niet, want daar ben ik te oud voor. Pagina Leiden: Spierpijn van het flippoën foto dickhogewoning Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Lilian Bell Het is werkelijk te veel gevraagd als je van een vrouw verwacht dat zij haar kinderen én haar echtge noot zal grootbrengen. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad16 Regio13,14,15,17 Religie14 Sport19,21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koel Overwegend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Wind, zuidwest tot west, matig kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. Vannacht aan de kust eerst nog hard, 7. eiderdorps bedrijf behoudt eigen naam rudolf kleun inemer en projectontwikke- r Noorlander uit Leiderdorp )rdt overgenomen door het uwconcern Heijmans uit het abantse Rosmalen. Heijmans eigenaar S. Noorlander heb- n daarover overeenstemming reikt. Heijmans is niet van plan ra- cale veranderingen door te .'ren bij het Leiderdorpse be- ijf. Noorlander gaat onder de gen naam en eigen directie op huidige koers verder, verze- ren beide bedrijven. Bij Noorlander werken onge- er 140 mensen. De jaaromzet op ruim 110 miljoen gulden, oorlander is met name actief de woningbouw. Het bedrijf bouwt bijvoorbeeld de nieuwe wijk Hoogh Teylingen in Voor hout. De Noorlander Groep be schikt daarnaast over gronden in onder meer Pijnacker en Nootdorp. De in het Belgische Bras- schaat woonachtige grootaan deelhouder S. Noorlander heeft zich al enige tijd geleden uit de dagelijkse leiding van zijn be drijf teruggetrokken. Hij blijft nog tot eind 1996 als adviseur aan het bedrijf verbonden dat hij ruim veertig jaar geleden, aanvankelijk samen met zijn broer, overnam van zijn vader. Pagina 15: 'Gelukkig treffen' tussen Noorlander en Heij mans. zaanstad Een grote uitslaande brand heeft gisteren het winkelcentrum Westerkoog-Molenwerf in Koog aan de Zaan volledig verwoest. Bij de brand kwamen hoge concentraties koolmonoxyde vrij, waardoor tien woningen in de directe omgeving moesten worden ontruimd. Persoonlijke ongelukken bleven uit. De schade beloopt volgens eerste schattingen ten minste vijftien miljoen gulden. De dikke rookwolken die urenlang uit het winkelcentrum opstegen, bevatten volgens metingen van de brandweer veel van het giftige koolmonoxyde. Omwonenden kregen in de loop van de avond het advies binnenshuis te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. De concentraties van het dodelijke gas bleven echter zo hoog dat tegen middernacht werd besloten tien gezinnen uit de directe omgeving te evacueren. Er zijn volgens de politie geen aanwijzingen voor brandstichting. De brandweer moest alle deuren van het centrum openbreken om het vuur te kunnen benaderen. Alle zeventien bedrijven in Westerkoog gingen binnen vier uur in vlammen op. foto anp alphen aan den run ruud sep Twee groepen jongeren, bij el kaar ongeveer veertig man sterk, zijn elkaar gisteren aan de Alphense Paddestoelweg met buizen en hockeysticks te lijf gegaan. Bij de confrontatie viel één gewonde. Een 18-jarige Al- phenaar moest met hoofdletsel worden overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp. De politie heeft tot nu toe één verdachte aangehouden op beschuldiging van openlijke ge weldpleging. Eerder op de dag had een in cident plaats op een schoolplein aan de Henri Dunantweg. Bij een vechtpartij tussen een 14- jarige en een 19-jarige Alphe- naar moest de jongste van de twee het onderspit delven. De jongen moest na de vechtpartij voor behandeling naar het Eli sabeth ziekenhuis. 's Avonds kwam het tot drie confrontaties. Tegen half acht kreeg de 19-jarige vechtersbaas van die middag klappen op de Houtzwam. Hij liep een lichte hoofdwond op. Vervolgens was er rond half tien een opstootje aan de Paddestoelweg. Twee groepen jongeren stelden zich gewapend met buizen en hoc keysticks tegenover elkaar op. De politie, met ruim twintig man aanwezig, kon een treffen voorkomen. Een uur later ging het op de zelfde plaats alsnog mis. Veertig jongeren gingen elkaar te lijf. Voordat de politie de groepen uiteen kon drijven, viel er bij deze vechtpartij één gewonde. Vervolgens kreeg een 17-jarige Alphenaar die op de bromfiets passeerde nog klappen van een 16-jarige plaatsgenoot. De laatste kon door de politie wor den aangehouden. De Alphense politie zet vandaag het onder zoek naar de vechtpartijen voort. Een woordvoerder kon vanmorgen niet zeggen of er nog meer arrestaties te ver wachten zijn. Aanhoudingen in Zeister ontucht-drama De Zeister Zonnehuizen Veld- heim en Stenia aan de Utrecht- seweg zijn opgeschrikt door een ontucht-drama. In de huizen, die werken volgens de antropo sofische leer van Rudolf Steiner en Bernhard Lievegoed, zijn een 44-jarige leerkracht en een 37- jarige hulpverlener aangehou den op verdenking van seksueel misbruik van ten minste tien leerlingen in de leeftijd van 12 tot 19 jaar. Er wordt onderwijs gegeven aan 200 zwakzinnige kinderen en kinderen met psychische stoornissen. De 44-jarige leer kracht heeft bekend een 18-jari ge jongen seksueel te hebben misbruikt. Nog minstens tien andere jongens hebben ver klaard ook door de betreffende leerkracht te zijn misbruikt. „Er is proces-verbaal tegen de man opgemaakt. Er komt een rechts zaak", stelt het hoofd van de Zeister jeugd- en zedenpolitie, L. van der Horst. f piloten van de KLM hebben ïorgen vanaf tien uur het weer neergelegd. De KLM kt aan het einde van de een uur na afloop van actie, de meeste vliegtuigen ide lucht te hebben. Het effect in de actie is beperkt, omdat e KLM vooraf maatregelen Eeft getroffen. Zo is een aantal lichten geannuleerd en zijn idere vluchten verschoven. Volgens de president van de ereniging van Nederlandse erkeersvliegers (VNV), B. Bak- een, zijn de piloten nog niet ïtie moe. Als de werkonder- reking vandaag geen effect orteert, beslist zijn organisatie ferbod op dierproeven oor cosmetica begin volgende week over een vervolg'op de actie. Het is overigens de vraag of het zover komt. Morgen is een kort geding gepland dat de gang van zaken danig kan beïnvloe den. Daarbij gaat het niet zo zeer om de eis van de VNV -die heeft te maken met een oude CAO-kwestie- maar om de te gen vordering van de KLM. De maatschappij wil via de rechter bemiddeling afdwingen en daar passen geen acties bij. Maar ook het doorgaan van het kort ge ding is onzeker, omdat de VNV intrekking overweegt. De vlie gersorganisatie spande het ge ding enkele weken geleden aan om het overleg met de werkge ver onder druk te zetten. leiden gert visser De 19-jarige Abdelkader Benali uit Rotterdam mag op kosten van de Leidse universiteit een jaar lang studeren, wonen en le ven in Leiden. Vanmiddag werd bekendgemaakt dat de scholier van Marokkaanse afkomst de opstelwedstrijd yan de Leidse Rijksuniversiteit heeft gewon nen. Zijn opstel, getiteld 'ver nieuwing als traditie', stak vol gens de jury met kop en schou ders boven de andere inzendin gen uit. „Na een eerste lezing van de opstellen wisten we al meteen dat dit het beste was", aldus rector L. Leertouwer na mens de jury. „Het was niet moeilijk. Ik heb het in één keer op papier gezet, 't Kostte me een klein half uur. Ze zeggen toch dat je moet woekeren met je talenten. Nu, schrijven is het enige talent dat ik heb", verklaart de winnaar die in de vijfde klas van het VWO aan het Rotterdamse Cal- land Lyceum zit. „Ik schrijf al heel lang. Dan kom je vanzelf op een niveau dat dat van je leeftijdgenoten overstijgt. Ik heb al vier prijzen gewonnen met schrijfwedstrijden. Ter gelegen heid van de vijftigste bevrij dingsdag moest een verhaal van Leon de Winter worden afge maakt. Eerste prijs gewonnen, een week naar New York. Maar daar heb ik nog geen tijd voor gehad." Abdelkader heeft bijna zijn hele leven in Nederland ge woond. Hij hoopt in Leiden filo sofie en geschiedenis te gaan studeren. Gisteren maakte hij kennis met Leiden. „Ik ben wel eens in het museum van Oud heden geweest. En ooit overge stapt op het Leidse station. Die prijs, toch zo'n 10.000 gulden waard, is natuurlijk fantastisch. Maar het mooiste is toch om van mensen te winnen die net zo goed zijn als ik." Aan de opstelwedstrijd, die werd gehouden in het kader van het 420-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit, namen 200 leerlingen van HAVO en VWO deel. Vanmiddag werden in de Pieterskerk de prijzen uitgereikt. Pagina 14: De mens rent zich zelf voorbij. d lerproeven ten behoeve van e ontwikkeling van cosmetica orden in Nederland verboden, ft heeft staatssecretaris erpstra van welzijn gister- vond gezegd tijdens een debat iet de Tweede Kamer over ierproeven. Een overgrote 'eerderheid van de Kamer had e staatssecretaris om deze stap Evraagd. Terpstra tekende overigens "n dat dergelijke dierproeven Nederland al niet of nauwe- meer voorkomen. Het kabinet besloot eerder al *r 1 januari 1998 de verkoop te Erbieden van cosmetische pro nkten waarvan de ingrediën- !n op dieren zijn getest. Tot zaterdag 17 juni profiteert u bij Baalbergen van een grandioze vakantie-aktie. Voor elke fl. 1.000,- die u aan meubelen besteedt, krijgt u 100 pun ten die u kunt inwisselen voor de leukste vakantiespullen. En kunt u geen keuze maken, dan krijgt u tóch nog de helft van de premiepunten in contanten uitbetaald. Dus snel naar Baalbergen! katwuk-leiderdorp'diemen Dispensatie voor 15-jarige voetbalster FC Lisse tim brouwer de koning Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB heeft de 15-jari- ge jeanet van der Laan dispen satie gegeven om volgend sei zoen uit te komen in het BI elftal van haar vereniging FC Lisse. Zij is de eerste en voor lopig enige speelster die toe stemming heeft gekregen om in een jongensteam in de lan delijke competitie te voetbal len. Op het niveau van de KNVB- afdelingen kunnen in de klas sen F tot en met C (6-14 jaar) al vele jaren elftallen of zeven tallen uitkomen in een ge mengde samenstelling. Boven dien is het sinds 1993 voor meisjes mogelijk om met dis pensatie in gemengde B- teams te spelen. Deze dispen satieregeling geldt echter niet voor de landelijke competitie. FC Lisse BI promoveerde met Jeanet van der Laan in het afgelopen seizoen van de re gionale naar de derde divisie van de landelijke competitie. Het bestuur van Lisse diende daarop een dispensatiever- zoek voor de talentvolle speel ster in. Het bestuur amateur voetbal van de KNVB gaf Van der Laan een speelvergunning op basis van haar belangrijke rol in het kampioensteam en in het Nederlands elftal voor speelsters tot 16 jaar. De 15-jarige 'laatste vrouw' van FC Lisse BI reageerde ver heugd op het besluit. „Ik mag het komende seizoen als enige meisje in Nederland op lande lijk niveau in een jongensteam uitkomen", aldus Van der Laan, dochter van elftalbege leider Frans van der Laan van de zaterdagamateurs van FC Lisse. „De KNVB heeft nog geen reglement waarin staat of meisjes op landelijk niveau met de jongens mogen mee- voetballen. Dat wordt volgend seizoen uitgezocht." Voor het zo ver is, kan Van der Laan met haar teamgeno ten bewijzen dat zij thuishoort in de landelijke derde divisie. WASHINGTON-NAPELS AFP-ANP-Rtr De Amerikaanse F-16-piloot die vorige week vrijdag boven Bos nië door de Bosnische Serviërs is neergeschoten, is levend en in goede gezondheid terugge vonden door een speciaal com mando Amerikaanse mariniers. Kapitein Scott O'Brady is in het westen van Bosnië 32 kilo meter ten zuidoosten van de stad Bihac opgepikt. Enkele uren na middernacht hadden de Amerikanen voor het eerst radiocontact met de piloot. O'Brady is voor medisch onder zoek per helikopter overge bracht naar het Amerikaanse marineschip USS Kearsarge in de Adriatische Zee. Maandag waren opnieuw, met onderbrekingen, noodsig nalen opgevangen van de neer gestorte F-16 Fighting Falcon, die tijdens een NAVO-verken ningsvlucht was neergeschoten. De piloot is gered door een groep aanvals- en transportheli kopters, onder dekking van Amerikaanse straaljagers. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:. I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. controle bezorging). I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1