Ruzie over Alphens drinkwater Geen grootschalige crisisopvang Alphen Rijn Veenstreek ükemade op zoek naar geschikte plaats voor onddolende jongeren Magazijn Hoogvliet krijgt vorm 'Een kruidenier werkt beter dan de provincie' DIE WERKT DUS IN EEN CARRIER KLIMAAT. Schulte Lestraden BV Sassenheim lel: 02522-18284 Politie wil hangplek in Leimuiden chef henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 V y m bi Kluis uit tankstation ontvreemd iiPHEN aan den run» Met grof geweld en vermoedelijk met behulp van een auto is de afgelopen nacht een kluis bij een benzinesta tion aan de Eisenhowerlaan weggehaald. In de kluis zaten waar debonnen en zegels met een onbekende waarde. Om binnen te komen, werd de buitendeur van het tankstation vernield. Bin nen werden vernielingen aan de balie aangericht en artikelen op de grond gesmeten. Inbraak in winkel alphen aan den run» Uit een winkelpand aan de Hooftstraat in Al phen aan den Rijn is dinsdagnacht 200 gulden ontvreemd. De daders forceerden het slot van de voordeur en namen het geld weg uit de kassa. ilkemade c8| pac r en hangplek, maar waar? Dat de vraag waarvoor de ge- leente Alkemade zich ge- ve laatst ziet. Een hangplek is een oor de lokale overheid vastge- telde en ingerichte plaats waar ingeren zich op een fatsoenlij- e manier kunnen ophouden. Öo'n officiële hangplek zal in ie- er geval niet komen bij de cholen Elckerlyc, De Schakel n De Wegwijzer. De drie bij el- aar gelegen basisscholen in )ude Wetering zijn al een offi cieuze hangplek en de scholen ijn regelmatig het doelwit van andalen. icholen )e gemeente wil de jongeren veg hebben van de scholen. Daarvoor zijn al borden 'verbo den toegang' geplaatst, zodat de politie met goed recht kan op treden tegen iedereen die 's avonds op het schoolplein rond hangt. Daarnaast wil de ge meente het struikgewas rond de plek verwijderen om de sociale controle te vergroten. Alternatief Een derde maatregel die op sta pel staat is het creëren van een officieel alternatief voor de hangplek bij de scholen. Maar waar moet die hangplek ko men? De commissie financiën kwam er gisteren niet uit. Alleen de PvdA'er F. Schoonderwoerd kwam met een opmerkelijke suggestie. 'Een hangplek op de Galgekade' leek hem het meest in aanmerking komen. Uphense zwartrijders op de bon lphen aan den run kaartje hadden gekocht. Een conducteur betrapte het drietal I )rie Alpenaren (14 en 15 jaar) gisteravond in de trein tussen ijn gisteren door de politie op- Alphen en Leiden. De jongens ;ewacht op het station in hun hebben een bekeuring gekre- omdat ze geen gen. alphen aan den run Het hypermoderne magazijn van Hoogvliet op het Alphense industrieterrein Molenwetering begint smoel te krijgen. Het gebouw, met een oppervlakte van vijf voetbalvelden, wordt als het goed is op 10 oktober in gebruik genomen. Het distributiecentrum vervangt de Hoogvliet-vestigingen in Woudenberg en Zoeterwoude. Zoeterwoude wordt naar verwachting begin volgend jaar gesloten. foto loek zuyderduin Verkeerslichten moeten kruising veiliger maken runsaterwoude Verkeerslichten moeten de krui sing van de provinciale weg 7 en de Vriezenweg bij Rijnsater- woude veiliger maken. Dat is de inzet van het gesprek dat burge meester W. van Beek binnen kort met gedeputeerde T. lan sen heeft. Volgens Van Beek wordt er op de provinciale weg tussen Leimuiden en Alphen hard gereden, waardoor het moeilijk is vanaf de Vriezenweg over te steken of de weg op tc draaien. „In het laatste jaar zijn op dat kruispunt drie ongeluk ken gebeurd. Dat is een slecht teken", aldus Van Beek. Daar naast wil de burgemeester tij dens het gesprek opnieuw plei ten voor een rotonde op de kruising van de Bateweg en de Kerkweg in Woubrugge en het opheffen van het afmeerverbod aan de Comriekade. Video ontvreemd roelofarendsveen Dieven hebben zijn gisternacht via het dak binnengedrongen in de kantine van de sportvereni ging aan het Sportpad in Roelo farendsveen. Er werd geluids- en videoapparatuur weggeno men. Over de exacte waarde van de buit kon de politie van morgen nog niets zeggen. alkemade gerard van der geest C £en bodemonderzoek doen, een rekening sturen, maar 0 geen rapportje waarin de be vindingen van het onderzoek zijn neergelegd. De CDA'er J. uit den Boogaard sprak giste ren tijdens de vergadering van de commissie financiën zijn verbazing uit over de handel wijze van de provincie Zuid- Holland. En dan was hij het ook nog eens niet eens over de hoogte van de rekening. „Het is al vijf jaar geleden en nog steeds kunnen ze er geen rapport over schrijven", smaalde Uit den Boogaard gis teren. Aanleiding voor zijn uit barsting was een declaratie van 42 mille die Alkemade aan de provincie Zuid-Holland moet betalen voor in 1990 ver- richte bodemonderzoeken. gn De onderzoeken waren des- eel tijds nodig om de verontreini ging vast te stellen van twee naast elkaar gelegen stukken grond aan de Zuidweg bij Rijpwetering. De gemeente zag het als één samenhangend onderzoeksproject, de provin cie zag het als twee onderzoe ken. En twee kleintjes zijn duurder dan één grote. Na vijf jaar onenigheid kan de gemeente niet meer onder be.taling uit komen. Ook Uit den Boogaard vond dat Alke made de beurs moet trekken. Maar dat er niet eens een rap portje af kan, vond hij al te gek. „Bij de kruidenier werkt het niet zo", zei hij sarcastisch. „Met deze gedwongen winkel nering kunnen ze bij de pro vincie wel lekker hun gang Burgemeester A. Meerburg kon niet anders dan gelaten luisteren. „We moeten wel", sprak hij berustend. EWR: 'Wij kunnen efficiënter werken' Er is onenigheid ontstaan over de drinkwatervoorziening in Alphen aan den Rijn. Degene die voor de klant het goedkoopst is, moet er voor zorgdragen, vinden burge meester en wethouders. Maar wie is er het goedkoopst? „Wij", zeggen ze bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), „want wij doen ook gas en licht, en sa men is dat goedkoper." Concurrent Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) is er nog helemaal niet zeker van dat de EWR goedkoper is. alphen aan dfn run ruud sep De onenigheid over de toe komst van het Alphense drink water stamt uit het eind van de jaren tachtig. Toen besloten provinciale staten van Zuid- Holland dat het aantal drinkwa terbedrijven in de provincie moest worden teruggebracht tot drie. De EWR moest op termijn zijn drinkwaterpoot overdoen aan twee van de uitverkoren be drijven: het grootste deel van het gebied moest naar het Haagse DZH, Alphen moest naar de WZHO. De overdracht van het weste lijke deel is inmiddels, na het nodige touwtrekken, geregeld. De beide partijen zijn tot een compromis gekomen: DZH wordt weliswaar de eigenaar van het net, maar de EWR blijft het water exploiteren. Op 1 ja nuari 1996 heeft de officiële overdracht plaats. De EWR wil voor Alphen een soortgelijke regeling zien te tref fen. Niet omdat het bedrijf geen afstand kan doen van het Al phense water, maar omdat het voor de burger het best is. Al thans, dat stelt vennootschaps secretaris W. Oosthout vast. „Wij hebben mensen in dienst die zowel gasleidingen als wa terleidingen als elektriciteitska bels kunnen aanleggen. Daar door kun je efficiënter werken en zijn onze distributiekosten lager dan die van de WZHO", aldus Oosthout. Directiesecretaris I. Couwen- berg van is het daar niet mee eens. „Is de EWR goedkoper? Dat is een leuke kreet, maar het is nooit cijfermatig aange toond." Volgens Couwenberg heeft de WZHO de laatste jaren de doelmatigheid van het werk sterk verbeterd, „terwijl er zoals bekend bij nutsbedrijven als het EWR nog enorme personeels overschotten zitten". Boven dien is Alphen aan den Rijn nu al een EWR-enclave in WZHO- land. In de plaatsen rond Al phen wordt het water al door de WZHO geregeld. De WZHO ziet het daarom niet zitten om de waterdistribu tie in Alphen aan het EWR over te laten. En omdat de EWR zon der die toezegging niet erg hard loopt met de overdracht van het waterleidingnet, heeft de WZHO eind vorig jaar de rech ter ingeschakeld. De water maatschappij probeert het net via deze weg te onteigenen. Overigens wordt er sinds enkele weken ook weer onderhandeld over een minnelijke oplossing. Tot verbazing van de'WZHO heeft vorige week oók het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn zich in de discussie ge mengd. In een brief aan de strij dende partijen pleiten B en W ervoor de burger niet de dupe te laten worden van het geschil. B en W vrezen dat de waterprijs door al het gebakkelei zal stij gen. Gemeentewoordvoerder B. Sturkenboom: „Het feit dat de twee partijen er niet goed uit komen is een aanwijzing dat de prijs omhoog kan gaan. Het gaat in ieder geval allemaal niet erg soepel." Official Carrier dealer: Airconditioning DAT WERKT LEKKER 'jongeren-ontmoetings plaats' oftewel een hangplek ibi| achter de voetbalvelden van de Kickers of onder het viaduct van du de provinciale weg op de Vrie- zenkoop-Zuid. Dat is volgens de politie-contactmedewerker F. Vink de oplossing voor de over- '1 5 last die een groep jongeren ver oorzaakt op het schoolplein van basisschool De Kleine We reld aan de Larikslaan. De groep die samenkomt bij De Kleine Wereld is ongeveer dezelfde groep die een jaar gele den overlast veroorzaakte bij rhet gemeenschapscentrum Het Spant. „De groep heeft dezelfde kern, maar is iets uitgebreid", omschrijft Vink. Vorig jaar is een poging gedaan de groep onder te brengen bij de jonge renvereniging de Outsiders aan de Kerklaan. „Dat is fout gelo pen, dus hangen ze nu weer ;s de straat." Klachten Hoewel de groep een stroom van klachten veroorzaakt van omwonenden, kan de politie niet ingrijpen. „Vaak is bij ver nielingen niet duidelijk wie de dader is en vanaf dat school plein kunnen ze bovendien met hun brommers aan alle kanten wegkomen. Dat is voor ons dweilen met de kraan open", al dus de politiewoordvoerder. Volgens Vink moet de groep op een andere plaats worden ondergebracht. „Het is alleen Alphen aan den Rijn krijgt geen groot opvangcentrum voor mensen in een' crisissituatie. I let aantal Alphenaren dat jaar lijks voor kortere of langere tijd buitenshuis moet worden opge vangen, is daarvoor te klein. Ie der jaar belanden rond de 120 Alphenaren in een opvangcen trum. Het Leger des Heils heeft overigens wel plannen voor een regionaal opvangcentrum op Alphens grondgebied. Een werkgroep die in op dracht van de gemeente in het afgelopen jaar de crisisgevallen in kaart heeft gebracht, advi seert de gemeente af te zien van een grootschalige aanpak. De werkgroep constateert wel dat er in de regio een capaciteits probleem is. In veel gevallen kon geen goede plaatsing in de buurt worden gevonden. Een enkele keer werd voor iemand in psycho-sociale nood pas in Noord-Brabant onderdak ge vonden.' Toch is de werkgroep van mening dat het aantal sisgevallen niet groot genoeg is om een grootschalig opvang centrum te rechtvaardigen. In plaats daarvan kan bijvoorbeeld aansluiting gezocht worden bij bestaande voorzieningen in Lei den. Een andere mogelijkheid is voortborduren op een initiatief van het Leger des Heils. I Iet Le ger des Heils heeft drie maan den geleden bij de gemeente een plan ingediend voor een opvanghuis met ongeveer 25 bedden. Het opvanghuis zou plaats moeten bieden aan men sen uit Alphen, Gouda en Bos koop. Gouda kampt net als Al phen met problemen rond de opvang van mensen die in een noodsituatie zijn terechtgeko men. Het Leger de Heils heeft voorlopig zijn oog laten vallen op het pand 'Onze Hoeve' van doveninstituut Effatha aan de Steekterweg, dat volgend jaar vrijkomt. Als laatste mogelijk heid oppert de werkgroep om aan te sluiten bij het centrum voor psychiatrie Langeveld, dat binnenkort een vestiging opent in de wijk Kerk en Zanen. Piek Het aantal crisisgevallen in AJ- phen is landelijk gezien niet buitensporig hoog. De meeste hulpzoekenden zitten in de leeftijdscategorie van 18 tot 25 jaar. Ook is er een piek rond de veertig jaar. Relatieproblemen, bedreiging en geweld, huisves- tings- en inkomensproblemen zijn de meest voorkomende re denen waardoor iemand op straat komt te staan. Als teken van goede wil heeft wethouder F. Dales (D66/socia- le hulpverlening) voor volgend jaar alvast 100.000 gulden gere serveerd op de begroting. Daar van kunnen een jaar lang twee bedden in een opvanghuis wor den gehuurd. Het advies gaat nu voor besluitvorming naar het Alphense college. Volgende maand mag de commissie voor plan- en beleidsvorming zich er over uitspreken. Het viaduct onder de provinciale weg in Leimuiden wordt genoemd als mogelijke 'hangplek'. nog een kwestie van de goede locatie vinden. Bij de voetbal velden van de Kickers of onder het viaduct op de Vriezenkoop- Zuid zouden geschikte plekken zijn. Daarnaast zijn de oude busbaan bij de Dr. Strapenséa- straat en het nieuwe bedrijven terrein genoemd, maar dat vind ik geen geschikte plaatsen. Maar er moet wel een oplossing ter houdt nog een slag om de arm over de inrichting van een hangplek. „Wij hebben nog niet geconcludeerd dat zo'n hang- komen, want op het schoolplein plek voor ons de oplossing is. loopt het nu uit de hand." We moeten trachten om in Gemeentesecretaris T. Mees- goed onderling overleg te ko- foto henk bouwman men tot de meest adequate maatregel. En het kan zijn dat we op een gegeven moment moeten constateren dat het in richten van een hangplek goed koper is dan de schade op en rond het schoolplein." Opnieuw cel geëist tegen Alphenaar na incest den haag/alphen persbureau cerberus Tegen een 51-jarige Alphenaar is bij het Haagse gerechsthof opnieuw een celstraf geëist we gens incest met zijn dochter. De Alphenaar werd door de Haagse rechtbank eerder tot drie jaar cel veroordeeld voor dat feit. De eis luidde toen twee jaar. De Al phenaar ging in beroep en hoorde gisteren drieënhalf jaar cel eisen. De man ontkent. Tegenover de politie en de onderzoeks rechter gaf hij aanvankelijk toe dat hij zijn minderjarige doch ter ontuchtig had betast en ook dat hij gemeenschap met haar had gehad. Maar later kwam hij op die bekentenis terug. De seks zou nu pas hebben plaatsgehad toen zijn dochter meerderjarig was in een periode die buiten de ten lastelegging viel. I Iet Hof doet uitspraak op 21 juni.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17