'Gelukkig treffen' tussen Noorlander en Heijmans Waternymf j)uinzigtschool erste 'school onder racisme' 'Soms zijn mensen bang dat ik van 't podium val' Dertig maanden geëist voor oplichting van rijke bejaarde rS willen snel studie naar Rijksweg 11-west Start Westlander Zeildagen vanaf park Groot Leerust Vernieling auto's steeds op zelfde parkeerplaats Leiden Regio ^intratuin NDERDAG 8 JUN11995 >c eer dan 150 jaar s id is dit fraaie pand t in het Zuideinde in n euwkoop. Indertijd ie bouwd voor twee i\ «innen. Als woon- et lis voor rietverbou- is, ers, die tevens als d ssers op de Nieuw- d lopse Plassen hun is ood verdienden, i ieren daar wat aan- ;-i epast aan de eisen a in deze tijd, maar si ooral binnen is er einig veranderd door ;i e huidige bewoners, I» ifamilie Sanders. i n n: - Inze fotograaf Wim iijkman doorkruist da- ïlijks een groot deel an de streek om het ieuws voor de krant ibeeld vastte leggen, ijdens die ritten komt langs allerlei 'beeldi- .j e' plekjes die niet di- ,j rt hot news vormen, ju iaar het zeker waard jnom te presenteren. leiden/den haag persbureau cerberus Omdat zij een hoogbejaarde vrouw uit Wassenaar geld zou den hebben afgetroggeld is gis teren voor het Haagse gerechts hof 30 maanden cel geeist tegen een 43-jarige Leidenaar en diens 63-jarige moeder die ook in Leiden woont. De Haagse rechtbank veroor deelde de Leidenaar eerder tot 24 maanden cel voor dat feit. Zijn moeder kreeg toen 240 uur dienstverlening en drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd. Het stel ont kent en ging in beroep. De dementerende bejaarde die over een aanzienlijk vermo gen beschikt, stond onder cura tele van haar voormalige kap ster. En zij is de vriendin van de 43-jarige Leidenaar. De Leide naar haalde zijn ongediplo meerde moeder erbij om voor de demente bejaarde te zorgen. Volgens de Leidenaar en zijn moeder geschiedde dat op '24 uurs-basis'. Daarvoor kreeg de moeder een salaris van 6000 gulden netto. Althans in het be gin. Na ruggespraak met de cu rator (de vriendin dus van de Leidenaar) en de toeziend cura tor (de ex-man van de vriendin van de Leidenaar) werd dat sa laris opgeschroefd tot 10.000 gulden netto per maand. En dat incasseerde de 63-jarige gerui me tijd. „Zo'n bedrag verdient een minister nog niet eens", meende een van de hofrechters te weten. De salarisverhoging zou een 'malafide opzetje' zijn geweest, volgens aanklager van het hof, procureur-generaal, mr. P. Wur- zer. De moeder zou een gedeel te van minstens vierduizend gulden per maand hebben doorgesluisd naar haar zoon en diens vriendin, de curator. Het aanvankelijke salaris van 6000 gulden vond de aanklager al aan de hoge kant. Mogelijk was er nog meer doorgesluisd. Er was nauwelijks iets van het to taal geincasseerde bedrag over, bleek na onderzoek naar de bankrekening van de moeder. Daar stond na al die tijd nog maar 6000 gulden op. Moeder verklaarde twee vakanties te hebben betaald voor haarzelf, haar zoon en de curator en ook had ze een Chevrolet voor haar zoon aangeschaft. „Een schan delijk gebeuren. Ik ga uit van handelingen die te kwader trouw waren. Men probeerde zichzelf te bevoordelen ten kos te van het slachtoffer." De moeder had het opzetje aanvankelijk bekend. Nu houdt ze het er op dat ze die bekente nis heeft gedaan onder druk van het voorarrest. Haar zoon zegt 'niet te begrijpen' waarom hij terecht staat. Hij beweert altijd het beste voor te hebben gehad met de bejaarde. „Ze hebben de boekhouding nagekeken en er bleek geen cent weg te zijn." De zoon had ook met het bankpas- je van de bejaarde op zak gelo pen en stak dat af en toe in de flappentap. „Maar dat heben we gewoon verrekend". Het tweetal stond er op te worden vrijgesproken. „Ik ben hier niet voor een lagere straf. Maar als u me toch veroordeeld wil ik lie ver dienstverlening", aldus de Leidenaar, die thans als 'socio- therapeut' werkzaam zou zijn. Zijn vriendin die inmiddels is ontheven als curator was door de rechtbank veroordeeld tot 24 maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook zij ging in beroep, maar haar zaak zal later dienen. Het hof doet op 21 juni uit spraak. 's(|a0nica wesseling moet snel duidelijkheid komen over de w lodzaak en de mogelijkheid om Rijksweg- west aan leggen. Binnen een jaar moet ie i studie hiernaar beginnen. Dat vraagt de o ovincie Zuid-Holland aan minister'A. Jor- tefsma van verkeer en waterstaat. De studie it wel opgenomen in het Structuursche- Verkeer en Vervoer, maar wordt niet tor volgend jaar uitgevoerd De meerderheid van het college van GS ta DA en WD) wil overigens niet alleen een studie, maar vooral ook dat de weg er wer kelijk komt. Gedeputeerde T. Jansen (ver keer en vervoer, WD) en met hem een groot aantal provincie-bestuurders, vindt dat de oost-west-verbinding in de omge ving van Leiden duidelijk verbetering be hoeft. Het is echter de vraag of de geplande Rijksweg-11-west, die voor een groot deel door Voorschoten loopt, de beste manier is om de snelwegen A4 en A44 met elkaar te verbinden. Bovendien bestaat nog grote onduidelijk heid over de milieu-effecten van een derge lijke weg. De studie waarom Jorritsma ge vraagd is, moet ook over die milieu-effecten uitsluitsel geven. Een betere oost-west-ver- binding kan ook worden bereikt door het openbaar vervoer te verbeteren. Dit zal ook in de studie worden bekeken. Gistermorgen bleek tijdens een behande ling van de brief aan Jorritsma in de com missie verkeer, dat een ruime meerderheid snel een studie naar de noodzaak van de weg wil om uiteindelijk de weg ook aan te leggen. De linkse partijen, PvdA, D66, SP en GroenLinks/De Groenen zijn faliekant te gen de aanleg van de weg. Meer asfalt is nergens voor nodig, vinden ze. Westlanders, Kagenaars, Tjal ken en Zandaken binden de strijd aan op zaterdag 10 en zondag 11 juni tijdens de Westlander Zeildagen in War mond. De authentieke zeil schepen nemen het tegen el kaar op in twee verschillende snelheidsklassen. Het is de elf de keer dat Stichting Zeilvaart Warmond dit evenement or ganiseert. Evenals vorig jaar zijn start en finish bij park Groot Leerust, waardoor het publiek meer bij de wedstrijd wordt be trokken. Ook is in het park een café-terras ingericht. In beide klassen worden vier wedstrijden gevaren. Om 9.00 uur is het palaver, waarbij de schippen informatie krijgen over de wind en de te varen route. De wed strijd start op beide dagen om 10.00 uur. Twee parkeerplaatsen in de Noortheystraat in Voorschoten worden angstvallig gemeden. Al verschillende keren zijn auto's die hier ge parkeerd stonden ernstig beschadigd. Afgelopen vrijdagnacht werd een pot afbijtmiddel over een auto leeg gegoten, waardoor de lak beschadigd werd. Buurtbewoners vermoeden wel wie de dadéf is, maar zwijgen. De politie is bezig met een onderzoek. Opvallend is dat auto's van bewoners met rust worden gelaten. Een bewoner die de bedrijfsauto van zijn baas op de betreffende plek parkeerde, is al wel meerdere malen gedupeerd. De politie heeft nog geen aanwij zingen die naar de dader leiden. „We moeten 'm op heterdaad be trappen, maar we kunnen niet elke nacht posten in de Noorthey straat. Wel kunnen we er wat vaker surveilleren." en weg uit auto geest» Twee colberts zijn in de nacht van dinsdag op ensdag gestolen uit een auto die geparkeerd stond aan de jsident Kennedylaan in Oegstgeest. De eigenaar kwam er gis- ochtend achter dat een portierruit was ingeslagen. De jasjes ,ren bij elkaar ongeveer 1000 gulden waard. ostbaarheden verdwenen uit woning n<rrgeestEen aantal kunstwerken, siervoorwerpen en een t -reocombinatie waren gisteren de buit bij een inbraak in een 07i ining aan de Prins Bernardkade in Oegstgeest. De inbrekers iamen binnen door het forceren van de tuindeuren. olitie over de grens ssENAARDe Wassenaarse politie is overal, zo bleek afgelopen cht. Tegen half twee werd de politie gebeld door een inwoner fi het dorp met de mededeling dat een Brusselse kennis hem thad gebeld. Bij de Brusselse werd op dat moment ingebro- n, maar ze wist het nummer van de Belgische politie niet. us' belde ze haar Wassenaarse kennis. Deze schakelde de issenaarse politie in, die belde de collega's in Brussel maar die Tïl enten waren net te laat. De inbrekers sloegen op de vlucht, k* nder overigens iets mee te nemen. stgeest Duinzigt Scholengemeen- p in Oegstgeest krijgt als en4ste school in de regio het dicaat 'School zonder racis- De titel op een bordje dat ist de voordeur kan worden da [ehangen, wordt 'uitgedeeld' >r het Centrum Buitenlan- s. Dit is een regionaal cen- 17 dat in het gebied Lei- i/Alphen/Gouda, Hillegom- hoonhoven probeert racis- uit te bannen. iind vorig jaar zijn in de Rijn- lek-regio door het centrum scholen voor het voortgezet derwijs aangeschreven met vraag of de school zich actief inzetten in de strijd tegen isme. De leerlingen werd zocht een petitie tegen rads te ondertekenen. Daarmee tyen de scholieren en het oolbestuur aan op allerlei nieren te zullen proberen ra- okne tegen te gaan. ki )at kan bijvoorbeeld door el- h onderling aan te spreken eventueel racistisch gedrag, ir ook door het vieren en be- eken van zaken als Bevrij dingsdag of de Internationale dag tegen racisme (21 maart). Op scholen zonder racisme worden de geschiedenisboeken doorgelicht op racistisch getinte uitlatingen. Het Centrum Buitenlanders geeft het predicaat pas af als ten minste 70 procent van de leer lingen door het zetten van een handtekening onder de petitie heeft beloofd actief het racisme te bestrijden. De Oegstgeestse Duinzigt Scholengemeenschap heeft in deze regio de primeur: van de tientallen scholen voor voortge zet onderwijs was Duinzigt de eerste die voldoende leerlingen achter het racisme plan wist te krijgen. De Leidse Rembrandt- scholengemeenschap krijgt een week na de Duinzigtscholenge- meenschap Het bord. Op vrijdag 16 juni is op de Oegstgeestse school de hele ochtend vrijgehouden voor de feestelijke uitreiking van het boekje. De eerste drie klassen van deze katholieke school heb ben elk afzonderlijk een viering waarna de wethouder het bord je komt aanbieden. -Rije tijd t PHENAAN DEN RUN U ïgo. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt mor- een bingo in het verenigingsgebouw De Vierhoek aan de Vorse- burgstraat. Aanvang: 20.00 uur. ctus. De vereniging Succulenta van verzamelaars van cactussen vetplanten houdt op zaterdag 10 juni een beurs in de Oranjerie i§ki de Leidse Hortus. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het Rosmalense bouwconcern Heijmans maakte vorig jaar al bekend zich via overnames te willen versterken. Heijmans is een aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming en heeft een jaaromzet van 1,2 miljard gul den. Vorig jaar werd een nettowinst behaald van 19,7 miljoen gulden. Het bedrijf is actief in de woning- en uti liteitsbouw, in de wegenbouw en in de milieutechniek. Tegelijk met de overname van Noorlander maakte het ook de overname bekend van VAG in het Belgische Genk. De bedra gen die met de overnames zijn gemoeid zijn nipt bekendge maakt. Maar Heijmans bereidt voor de financiering ervan een claimemissie van 45 miljoen gulden voor. Heijmans ver wacht dat de overnames ook na de beoogde uitgifte van nieuwe aandelen de winst per aandeel positief beïnvloeden De overname van Noorlander betekent voor Heijmans een welkome aanvulling. „We willen graag een positie verwerven in de woningbouw in de Randstad. We zijn daar maar heel beperkt aanwezig. Daarom hebben we specifiek gezocht naar goedlo pende bedrijven in de Rand stad. Uiteindelijk bleef een klein aantal kandidaten over, waar van Noorlander er één was", vertelt woordvoerder A. van Lith van Heijmans. Van Lith bena drukt dat Heijmans vooral geïn teresseerd is in goedlopende bedrijven. „Wij kopen geen slechte bedrijven. We betalen liever nog wat extra voor een goed bedrijf. Noorlander zal dan ook op de huidige voet ver der gaan." Directeur C. Vis van Noorlan der verzekert dat beide partijen erg gelukkig zijn met deze over name. „De stukjes pasten in el kaar. Wij zijn actief op terreinen die voor Heijmans nu nog witte vlekken op de kaart zijn. Heij mans zoekt zoals bekend ex pansie. Toen het contact was gelegd, klikte het." Op de achtergrond speelde daarbij dat eigenaar S. Noorlan der die nu 60 is zich geleidelijk uit het actieve zakenleven wil terugtrekken. Vis: „Er was geen duidelijke opvolging geregeld, maar we waren ook niet op de markt actief. Het was gewoon een gelukkige ontmoeting." Rita Eriks-Zonneveld neemt afscheid als dirigente van De Lenteklokjes en de Alouettes: „Als het publiek een zucht slaakt als we klaar zijn, dan weet ik dat het goed was." foto loekzuyderduin Rita Eriks neemt na dertig jaar afscheid van jeugdkoren voorschoten marina van den berg Na dertig jaar neemt Rita Eriks- Zonneveld op 10 juni afscheid als dirigent van de jeugdkoren de Lenteklokjes en de Alouettes. Haar leven draait om muziek, zang en dirigeren. In haar huis in Voorschoten vertelt ze bevlo gen over haar vak en het spel tussen dirigent en koor. Een portret van een dame in een lange monoloog. „Ik kan niet goed orde hou den, dat moet vanzelf gaan, vind ik. Vooral met kinderen moet je dóórgaan, ze niet laten kwekken, want met een rumoe rig koor is niets te bereiken. Ze zagen me wel eens door het dorp fietsen en dan zeiden ze, je kijkt zo streng, maar dat ben ik niet. Als ik echt streng zou zijn, dan zou ik niets met ze berei ken, het moet automatisch gaan. Ik heb ook aandacht voor persoonlijke dingen van men sen. Als ze ergens mee zitten, maak ik een praatje met ze. En dan zeg ik, als het niet gaat, play back je maar vanavond. Een koor levert zich over aan de di rigent. Ik moet de leden overha len om zich aan mij toe te ver trouwen, daar ben ik afhankelijk van. Zonder een koor kan ik niets. Ze moeten zich durven la ten gaan. Ik zeg dan: laat dat papier los, dat helpt je niet meer, nu moet je op mij ver trouwen. Ik moet ze daarvoor het vertrouwen geven dat het lukt, ze zijn aan mij overgele verd. Daarvoor is een goede verstandhouding nodig met het koor. Ik merk direct wanneer die niet goed is. Ze moeten zich helemaal durven laten gaan. met hun hele lijf, dat moet mee doen, pas dan komt het over. Als het publiek een zucht slaakt als we klaar zijn, dan weet ik dat het goed was. Je voelt meteen of het aanslaat. Oogcontact met alle koorle den, dat is heel belangrijk. Ik moet mens voor mens naar me toe krijgen, me daarvoor open stellen. Soms kijk ik te globaal, dan gaat het mis. Als zij een vluchtige blik van mij zien, dan zijn ze niet bereid zich aan me te binden. Als ik iemand star in zijn boek zie kijken, dan erger ik me, maar dat mag ik niet laten merken, ik moet met een vrien delijke blik iemand overhalen. Maar ik zeg ook wel eens: ik sta hier niet voor Jan met de korte achternaam, kijk naar mij. Ik doe veel met mimiek, met mijn gezicht. Ik ben ook heel bewe gelijk op het podium. Dat is wel eens eng, als het podium te klein is, zijn mensen bang dat ik er af val. Je hebt als dirigent niet alles in de hand. Ik weet dat ik goed ben voorbereid, maar er kan al tijd iets mis gaan. Ik zorg dat ik alles ken, ik kan elke partij zin gen, dat moet ik ook, want als het koor zijn partij kwijt is tij dens een uitvoering, dan moet ik inzetten, ze rekenen dan op mij. En als het dan toch mis gaat, mag ik nooit laten merken dat ik knarsetandend voor ze sta. Je moet altijd zoeken naar het niveau van een koor. Bij de twee dameskoren wordt het bereik van de ouderen minder en met een te moeilijk stuk klinkt dat afschuwelijk! Dat is ook voor henzelf naar, want ze krijgen het gevoel het niet te kunnen. Dat breng ik wel tactvol, ik mag niet over ze heen walsen. Soms vragen ze wel eens om een be paald stuk te doen en dan zeg ik: jullie mogen niet zachter gaan zingen bij die passage, want dat halen jullie niet meer. Dan krijg ik wel protesten, want ze willen dat zo graag, maar ik moet zorgen dat het aange naam blijft voor het publiek. Ik probeer wel altijd het uiterste eruit te halen. Daarvoor daag ik ze ook uit. Zingen is topsport, je moet moe zijn na een repetitie, dat zeggen ze ook wel eens, 'ik ben doodmoe'. En ik vraag dan: vind je dat niet lekker? En ze vinden het altijd heerlijk. Soms is dit slopend, als ik dan thuiskom, zeg ik tegen mijn man, zet de televisie maar aan. Ik ben al jaren aan het afbou wen, ik heb altijd gezegd: op mijn zestigste houd ik er mee op. Ik wil niet met een kromme rug voor een koor staan, ik let heel goed op de tekenen van verval. En nu heb ik op mijn zestigste nog drie koren over. Ik weet zeker dat ik ooit helemaal stop. En ik kan nu zeggen: ik heb mijn tijd nuttig besteed."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15