Kerk Samenleving 'Na schooltijd speelde ik al misje' Ee Leiden A: 'De mens rent zichzelf voorbij' Haagsche Schouw krijgt goedmakertje donderdag 8 jun11995 Jnpe redactie dick van der plas. 07j BUITENLAND KORT DE ROEPING Zonde Samenwonen moet niet lan ger als zonde worden aange duid, zegt een commissie van de Anglicaanse Kerk in Engeland. In het jaar 2000 zullen vier van de vijf Britse paren ongetrouwd zijn. De uitdrukking 'in zonde leven' voor het samenwonen, moet worden afgeschaft. Die wekt de indruk dat seksualiteit ge lijk staat aan zonde en dat zonde alleen maar met seks te maken heeft, aldus bis schop Alan Morgan, voorzit ter van de commissie voor samenlevingsvraagstukken. In een eerste reactie zei aartsbisschop George Carey, hoofd van de Anglicaanse Kerk, dat het rapport niet het officiële standpunt van de Kerk weergeeft. Het is slechts een onderdeel van een ge- dachtenwisseling over dit vraagstuk. Billy Graham De Amerikaanse evangelist Billy Graham is tijdens een evangelisatiecampagne in Toronto ingestort. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn gezondheid is goed, aldus de artsen. Een woordvoerder van Graham verwacht dat de evangelist woensdagavond weer kan prediken. De 76-ja- rige Graham trad al tegen het advies van zijn arts op. Hij had al een week lang last van griep. Hij vertelde zijn toe hoorders dat hij zich een beetje ziek voelde, maar dat hij van plan was zijn toe spraak af te maken. Na een kwartier ging hij zitten, waar na hem achter het podium zuurstof werd toegediend. Boude wijn Paus Johannes Paulus II heeft gisteren opnieuw hulde gebracht aan de in 1993 overleden koning Boudewijn van België. Tijdens zijn be zoek aan België afgelopen weekeinde bezocht de paus onverwacht het graf van Boudewijn en prees hem als verdediger van de rechten van het ongeboren kind. De spirituele erfenis van Boude wijn is een rijke schat voor België en voor de Rooms-Ka- tholieke Kerk, zei de paus tij dens de generale audiëntie. Geboren en getogen in Leiden en nu als pastor in de Stevenshof, Mors en Zuidwest teruggekeerd. Pastor H.G. de Groot (1950, Lei den) werd als oudste in een katholiek gezin geboren en wist al op de lagere school dat hij priester wilde worden. Op zijn twaalfde, net na de geboorte van zijn jongste zusje, ging De Groot aan het seminarie in Noordwijkerhout studeren. In 1969 zette hij de stu die voort op de Theologische Hogeschool in Amsterdam, waar hij in 1978 afstudeerde. Verkeerde verwachtingen over het priester schap noopten De Groot echter de wijding nog even uit te stellen en hij ging stage lopen in het jongerenpastoraat. Daarna werd hij pastoraal werker in Hillegom, waar hij zijn huidige vrouw ont moette. Zo werd uitstel van het priesterschap afstel: De Groot trad in juli 1985 in het huwelijk. In 1982 kwam de pastor in de gemeente Den Haag, wijk Mariahoeve en Marlot terecht en daarna in de wijk Moerwijk. Terug naar Leiden ging hij pas in november 1993. „Toen mijn moeder zwanger van mij was, ging een tante van mijn vader naar Rome en bad daar tot God dat het kind dat straks geboren zou worden in het klooster zou gaan. Het was traditie in een groot, katholiek gezin als het onze dat één van de jongens priester werd. Maar het leek me op zichzelf ook leuk. Als kind speelde ik na schQoltijd al misje bij vriendjes. Dan haalden we ouwels bij de groenteboer en maakten we een altaar. Toen ik veertien was hielp ik samen met drie jongere broers pastoor Van Kleef op feestdagen met de mis. Uit de Herensingelparochie, waartoe mijn familie hoorde, zijn relatief veel priesterstudenten voortge komen. Mijn katholieke opVoeding heeft natuurlijk veel invloed ge had op mijn verwachtingen van het priesterschap. Als kind leef de ik in een tijd dat de pastoor op een voetstuk werd gezet. Hij wist alles en bepaalde alles voor de parochianen. Als je een pro bleem had - ook iets dat niets met het geloof te maken had - dan vroeg je de pastoor om raad. Pastoor Van Kleef was mijn grote voorbeeld. Ook hij werd door de parochie op han den gedragen en zo'n figuur vormt dan natuurlijk ook je beeldvorming over het nade rend priesterschap. Na mijn afstuderen dacht ik dus dat ik echt iemand was, puur en alleen om het feit dat ik tot priester was opgeleid. Bovendien meende ik dat de mensen mij als pastoor echt nodig hadden. Maar inmid dels was het wel 1979. De veranderde plaats van de priester in de maatschappij was enigszins aan mij voorbij gegaan, ik leefde als het ware nog in het verleden. Op de Theologische Hogeschool raadde men het mij af om me tot priester te laten wijden. Mijn droom viel aan scherven en daar had ik het heel moeilijk mee. Achteraf is het heel goed geweest om met die wijding te wachten. Ik ging in Hillegom werken als 'hulpje' van twee pastoors. Op een gegeven moment merkte ik dat ik vluchtte in het werk. Het was mijn enige Pastor H.G. de Groot: „Achteraf is het heel goed geweest om met die wijding te wachten." foto ben de bruyn hobby en omdat ik toch alleen was, weer hield niets me ervan om altijd maar door te werken. Ik vond dit een eenzaam bestaan. Tegelijkertijd zag ik overal om me heen col lega's trouwen en priesters vanwege het hu welijk uit het ambt stappen. Mijn carrière als pastor weerspiegelt als het ware de erkenningsgeschiedenis van dat beroep. Was ik in Hillegom nog aange steld als het 'hulpje' van twee pastoors, in de Haagse Moerwijk was ik de eerstverant- woordelijKe en kreeg ik hulp van een pater. De priester met wie ik nu samenwerk, zie ik als een collega. Het feit dat er sacramenten zijn die alleen hij kan bedienen, stoort mij niet. Ik heb me daarop ingesteld en het is een consequentie van mijn huwelijk. Ik carine damen weet niet wat ik gedaan zou hebben als het priesterschap de enige toegang tot een kerkelijke werkkring was geweest. Maar voor nu vind ik dat mijn ideaal enigszins gestalte heeft gekre gen: ik ben bezig met de litur gie, wat ik altijd al wilde, en ik heb de rijkdom van het huwe lijk. Dat maakt mij gelukkiger dan het priesterschap alleen. Wel vind ik dat de kerk meer ruimte moet geven aan de pas tores, zodat zij ook de zieken zalving kunnen doen en huwe lijken kunnen inzegenen. Die sacramenten moeten niet aan het priesterschap gekoppeld blijven. Ik kan me goed voorstellen dat jongeren niet meer naar de kerk gaan. De Katholieke Kerk geeft hen geen ruimte en heeft te weinig respect voor hun opvat tingen. Maar als de paus de pil verbiedt moet je je ook realise ren dat hij daar iets positiefs mee beoogt: zo kan een man zijn vrouw ryet dwingen dag en nacht voor hem klaar te staan. Op deze manier komt de paus op voor de zwakkeren. Hoewel ik begrip heb voor mensen die het zo niet kunnen zien, weet ik niet wat ik moet doen om hen voor het geloof te interesseren. Laatst belde een jongeman mij om te zeggen dat hij zich uit wilde laten schrijven. Toen ik hem vroeg waarom, zei hij: Om dat ik het niet met alles eens ben wat er in de kerk gezegd wordt. Ik ook niet, antwoordde ik hem toén. Het meest dierbare aan mijn werk vind ik het preken bij een uitvaart. Op zo'n mo ment mag ik de emoties van de nabestaan den onder woorden brengen en hen troos ten door te zeggen dat er méér is. Zo kan ik iets betekenen voor de mensen. Ze vertellen je de meest intieme verhalen. Eens mocht ik preken op een begrafenis van een man die ik zelf ook goed had gekend. Hoe erg het ook was, het deed me goed dat ik dege ne was die de machteloosheid mocht uit spreken. Ik mocht zeggen wat iedereen dacht: verdomme." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen: J.C. Schuur man te Capelle aan den iJssel; te Pijnacker (wijk oost): M. Treuren te 't Woudt; te Barneveld: A.L. van Zwet te Uddel; te Baflo-Rasquert en Tinallin- ge: mevr. N.G. Breeuwsma, kandi daat te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Hillegersberg (t b v. wijkgemeente Schiebroek): H.J.J. Radstake te Soest; naar Wage- ningen (part-time): M. Beekhuis-Was- senburg te Rozendaal (Gld) (part-ti- Bedankt: voor Veenendaal (wijk 4): H.C. Marchand te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Numansdorp. mw drs. H E. van der Zwaag, l.l. predikant te Biddinghuizen, wonende te Wilder- vank, die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen: naar Ferwerd: drs. J.F. Kroon te Alteveer; naar Dokkum: me vr. drs. A.H. Wielstra-Ensingte Leeuwarden (geestelijk verzorger ver pleeghuizen) (part-time); naar Bar- chem (part-time): mevr. drs. D. van Alphen-Ubbens te Amersfoort. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Dronten (wijk zuid) en voor Stadskanaal (wijk zuid)- J.B. de Rijke te Middelharnis i.c.m. Bergen op Zoom Beekman wil tweederde meerderheid Samen op Weg leidschendam«gpd De hervormde synodevoorzitter ds. Wim Beekman uit Koudum vindt dat het synodebesluit tot hereniging met gereformeerden en lutheranen met een tweeder de meerderheid moet worden genomen. Volgens de hervorm de kerkorde is zo'n meerderheid overigens niet vereist. Beekman zegt dit in Kerkin formatie, het officiële orgaan van de drie Samen op Weg- partners. Hij vindt het helemaal niet zo bijzonder om een twee derde meerderheid voor de nieuwe SoW-kerk te verlangen. „Wijzigingen in de Nederlandse grondwet vergen uiteindelijk ook een tweederde meerder heid in het parlement," aldus Beekman, die de kerkorde ook als een soort grondwet ziet. De synodevoorzitter wil voor komen 'dat een meerderheid over een minderheid heenwalst en dat een minderheid een meerderheid gijzelt'. Eind vol gende week vindt er een crisis beraad van de hervormde syno de over de voortgang van het SoW-proces plaats. I" 1SS' LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres' Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H.C. M.Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R- D Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M.Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen WF Wegman chef red Duin-en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie Hoofdredactie. ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag glGj 30tot 17 re0( oli 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE ent( Voor mensen die moeilijk lezen, slee jp hebben of blind zijn (of een andere nue dicap hebben), is een samenvattinc regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar Voor 08860-82345 (Centrum tuur, Grave) ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30-11.15 üuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen! st< pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. kla -e' RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders to uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur e en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 18.30-19.30 uur, ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uits ren voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er*5en rui zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o me kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelku )at heelkunde 14il5^-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur; babyzaal en boxenafdeLing: volgens afspraak. STGI die. der chef hennv van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 07 vervolg van voorpagina Met onderstaand op stel won de 19-jarige Abdelkader Benali de schrijfwedstrijd van de Leidse universiteit. Benali zit in 5 VWO van het Caland Lyce um in Rotterdam en Thema: vernieuwing als traditie anderen en dat er een verval is van normen en waarden. We willen geloven dat de ge bruiken en gewoontes van toen voor meer stabiliteit en rust zorgden. Dit aanwezig verlangen kunnen we het wezen van traditie noemen. We houden kunstmatig een aantal riten in stand om er in een situatie van rust of consternatie op terug te val len. Een baken in de woelige zee van de hedendaagse maatschappij, dat is voor ve len traditie. Onze hele samenleving lijkt bevangen door het vooruit gang-virus; op school, in het bedrijfsleven, in de politiek, de media en aan de borrel tafel. Vooruitgang is syno niem geworden voor ver nieuwend verrassend en shockerend. Op de vooruit gang zelf is op zich niks te gen: de mens is zijn hele be staan niet anders bezig dan zichzelf te vernieuwen en de huid van het verleden van zich af te schudden. Dat is niet erg of anders dan we gewend moeten zijn. Vooruitgang als histo risch gegeven. Maar dat het steeds anders moet, zorgt voor vraagtekens. Hoeveel overhaaste be slissingen en besluiten worden er niet elke dag genomen? De mens rent zichzelf voorbij. In de hoop alle (gekweekte) illusies in zijn leven te ver volmaken vergeet diezelfde mens zichzelf. En vergeet hij de mensen om zich heen. We zijn zo met onszelf bezig dat er geen tijd voor reflectie en introspectie wordt genomen, wat een goede uit gangspositie is voor de vorming van traditie. We denken dat al het goede en betere voorbij de ho rizon ligt. Het toetsen van ideeën aan het verle den wordt achterwege gelaten. En paradoxaal ge noeg nekt dat de vooruitgang. Want hoe minder er overdacht en met bezinning wordt gewerkt, hoe armoediger en trager de vooruitgang wordt, totdat de 'progressie' zo afgeremd is dat deze omslaat in een regressie. Alleen zullen we, doordat we het vermogen tot relativeringen traditievorming zijn kwijtgeraakt, dit niet door hebben. Dus kan je je afvragen wat die vooruitgang dan nog waard is. Er is hier een belangrijke taak weggelegd voor de universiteit als drager van traditie en diener van de vooruitgang. Een instituut met een rijk verle den, ook een baken in de oneindige oceaan, hier kunnen de ideeën van de vooruitgang getoetst en bekritiseerd worden. Met de spelregels van de wetenschap in de hand kunnen opvattingen op hun merites beoordeeld worden. De universiteit als eiland van rust en traditie in deze overhaaste maatschappij, maar tegelijkertijd uitgangspunt van de vooruitgang. De universiteit als schakel in de samenleving: tussen traditie en vooruitgang. Prijswi - ruggeworpen te worden in de tijd. Ver langen naar de tijd van postkoets en diligence. Lo pen over de kade waar eens specerijen werden uitgeladen. Fantaseren over de heldendaden van mannen van weleer. Maar helaas, het mag niet zo zijn. Het blijft slechts bij romantische gedachten over die vergane tijd. Natuurlijk behoorlijk gekleur de gedachtes; ik vermink de werkelijkheid totdat die mijn behoefte heeft bevredigd. Het geruststel lende gevoel dat alles vroeger beter was en dat we wat meer op onze voorouders zouden moeten lij ken; de behoefte aan traditie; die fijne gevoelens fungeren als uitlaatklep voor de alledaagse werke lijkheid. De werkelijkheid van presteren, maximali seren, optimaliseren en overal op tijd komen. Van verantwoordelijkheid dragen en beslissingen ne men. Van veel praten en weinig te zeggen hebben. Zowel in het onderwijs als op het werk is het het zelfde liedje: presteren, presteren en nog eens presteren. Jezelf inspannen om de volgende dag te halen, waarbij de dag van gisteren al geheel verge ten achter je ligt. Deze is niet meer van belang. Want bij vooruitgang past geen omzien. Traditie en verleden zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. De traditie vormt zich in het verleden. Een verleden dat ieder op zijn rug meedraagt. Ons herinneringsvermogen heeft ons leven veel zwaar der gemaakt dan het eigenlijk zou moeten zijn. We hebben door dat herinneringsvermogen allerlei ge voelens: verdriet, medelijden, plezier, alle gevormd in het verleden. En het residu daarvan is de tradi tie. Hoe je het ook wendt of keert, alles hangt sa men met het gedane of niet-gedane in de voltooid en onvoltooid verleden tijd. In tijden van pessimis me zal een grotere waarde aan het verleden wor den gehecht. Mensen verlangen dan naar de tijd dat alles beter was en dat de treinen wel op tijd re den. Ook wordt de jeugd weer aangehaald en ver heerlijkt, al is dat niet de jeugd van vandaag. We praten ons het idee aan dat tijden ongunstig ver Politie houdt m woningen vai vakantiegangf in de gaten LEIDEN/REGIO MONICA WESSE1 n Het echtpaar Schohaus voor Het Haagsche Schouw: „We hebben twee jaar tegen een puinhoop aan zitten kijken." foto henk bouwman leiden aap rietveld Eén schadeclaim van hotel-restaurant Het Haagsche Schouw op de gemeente Leiden is al toegewezen, een tweede zit eraan te komen. Nadat de Haagse Schouwbrug drie jaar geleden uit veiligheidsoverwegingen werd gesloten weigerde Leiden negen maanden lang een omleidingsroute aan te geven naar de horeca-gelegenheid. Op last van de rechter gebeurde dat ten slotte toch, maar nu zijn de bordjes die niet boven Leidse gemeentegrond stonden - langs rijkswegen - door Rijkswaterstaat wegge haald. De gemeente had vergeten toestem ming te vragen, weet manager F. Schohaus van het hotel. „M'n advocaat is er alweer mee bezig." Maar de boosheid van drie jaar geleden, zegt Schohaus, is weg. In maart 1992 wilde hij nog in kort geding de gemeente duingen de brug open te houden. Zijn omzet kelder de. Maar Leiden kon met rapporten aanto nen dat het onverantwoord was om de ver binding te blijven gebruiken. „En er is hard gewerkt aan die nieuwe brug, soms zelfs in de weekeinden. Morgen gaat 'ie open en dan is alle narigheid achter de rug." Het Haagsche Schouw is gevraagd de ca tering te doen bij de officiële opening van de nieuwe, hagelwitte brug. „Een goedma kertje", begrijpt Schohaus. „De financiële ellende, de ergernis voor de gasten; de eer ste maanden was het echt heel erg. En wé hebben twee jaar tegen een puinhoop aan zitten kijken. Maar omdat we niet onaardig willen zijn hebben we toch maar koffie en een grote taart aangeboden voor de ope gelopen jaren. „Ik hoefde zelf nooit meer bij te springen. De passanten bleven weg, net als de lunchgasten van bedrijven aan de overkant van de Rijn. We moeten maar zien of we die terug krijgen. We hebben veel ge- investeerd in de inrichting, om het de gas ten extra naar de zin te maken. We hebben de parkeerruimte wat opgeknapt. Maar de keuken is hard aan vernieuwing toe en daar hadden we de afgelopen jaren geen geld voor. Dat zijn de dingen waar je op gaat be knibbelen. Een tuinman hebben we niet meer. Ik verzorg nu zelf de plantenbakken." Na het 'instorten' van de brug zijn de contacten met de gemeente wel wat verbe terd, vindt Schohaus. Maar optimaal zijn ze allerminst. „Een poosje geleden hoorden we weer dat de gemeente hier recht tegen over, aan de andere kant van de Haagsche Schouwweg, een vijfhoge flat wil neerzet ten. Als ik dat hoor gaan mijn haren recht overeind staan. Dan denk ik: ze weten dat wij willen uitbreiden. Waaromvragen ze niet of wij belangstelling hebben voor die grond? Ik hoop dat we nou eens met de ge meente om de tafel kunnen gaan zitten om dat soort zaken goed te regelen." De politie in de districten en Bollenstreek-noord e én Braassem gaat de koi zomerperiode extra surve -■ bij woningen waarvan de ners op vakantie zijn. He jf tiedistrict Leiden-Voorst ko biedt deze service niet en Duin- en Bollenstree n moet nog een besluit w io genomen. -v Leiden heeft, zo laat des lichter weten, geen tijd o oi extra rondje langs verlat! sr ningen te maken. „En c' ven we mensen dus iets v niet kunnen waarmaken, schijnzekerheid en daarl niets aan", aldus woordv C T. Stuifbergen. Inzet van( litie voor een dergelijke heeft volgens de Leidse no.g een nadeel: „Je sc ei daarmee de normale s 'd controle uit en dat is niet In Leiden en Voorschoten ie burgers die op vakantie wel aangeraden dit bij de|12 te melden. Als er dan iet een huis aan de hand is. de politie in elk geval dat d y- ning tijdelijk onbewoond t waar de sleutel te krijgen is In Rijn- en Braassem i Duin- en Bollenstreek-i *1 gaan de agenten in de a en nachturen wel extra si leren in de omgeving van' ten' woningen. De survei worden gedaan in uren d' maliter iets rustiger zijn past goed in ons streven vermindering van het aani braken in woningen", voorlichter F. Vergeer op. De burgers in die dist kunnen bij het politiebi een vakantiekaart waarop ze kunnen aan; wanneer ze op vakantie wie de sleutel van het heeft. VOLKSDANSEN dansvereniging Oud Poe houdt op maandag 12 jut jaarlijkse slotbal in de gyt van de Vrije School Mar aan de Maresingel. He duurt van 19.30 tot 22.30 De toegang kost voor niet-! 5 gulden. Er kan alleen op) te (gym) schoenen wordet danst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14