/EIDEN Buurtclubs Zuid-West gaan vrijuit >P: 'Den Haag verspilt gemeenschapsgeld' Bewoners Garenmarkt op de bres voor kinderkopjes Spierpijn van het flippoën' Rechter krijgt ex-studente en school weer om de tafel Stoelen terug naar t Hart van Leyden 'Bominslag' Eerste Aalberse-lezing bij Augustinus is )NDERDAG 8 JUN11995 97 k 13 :f HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 tl an bewusteloos geslagen en beroofd gdenEen 29-jarige Amsterdammer is gisteravond rond zeven iur in de Cathrijnestraat in Leiden in elkaar geslagen en be- oofd. De man was op bezoek geweest bij een kennis toen hij op iraat door twee mannen met een voorwerp achter op het hoofd ferd geslagen. Terwijl hij bewusteloos was, werd de Amster- lammer beroofd van ongeveer 20 gulden, paspoort, horloge en rmband. De politie zoekt getuigen van het voorval. liefstal via brievenbus idenTwee Leidenaars zijn vannacht aangehouden in de buurt ran de Haarlemmerstraat. De twee haalden met een soort hen- el, via de brievenbus, spullen uit winkels. De politie vond de ieven in een steegje, waar ze zich achter een container verstopt adden. De twee mannen hadden onder meer T-shirts buitge- laakt. Metsers onderuit op gladde weg 79 EiDENTwee Leidse vrouwen zijn gisteren gewond geraakt toen ij met hun fiets uitgleden op de Langebrug, tussen de Pieters- ito terkgracht en het Rapenburg. Het wegdek was besmeurd met "»a ret. Een 63-jarige vrouw brak bij haar val een elleboog en een !5-jarige vrouw is met heupklachten naar het ziekenhuis over- df jebracht. De politie sloot de weg twee uur lang af voor verkeer, !la otdat de gemeentereiniging het vet verwijderd had. Het is niet lekend waar het vet vandaan komt. »ANNO 1895 Zaterdag 8 Juni )e inschrijvingen voor de morgen op den Rijn bij 's Molenaars- I irug te houden roeiwedstrijden van „Hollandia" zijn talrijk: Ne- II eus, Triton, Hoop, Laga, Spaarne, Njord doen mede. De races leloven zeer spannend te zullei\zijn. Te Oegstgeest zal de collecte ten behoeve van het Fonds tot aan- )s poediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de tederlai.den, in verband met den Leidschen Maskeradedag, dit - aar gehouden worden niet op 18 Juni, den Waterloo dag, maar Ie >p Maandag 17 Juni as. ANNO 1970 maandag 8 juni Tijdens een volksvergadering van de kabouters in het Creatief "Tentrum is zaterdag besloten, dat Freerk Gerkema het eerste ka- jouter-raadslid van Leiden wordt. De kabouters bespraken ook le mogelijkheid om óm de zes weken iemand anders tot raads- id te benoemen. Waarschijnlijk zal hier gebruik van worden ge naakt, omdat de kabouters niet één figuur als „leider" yvillen. Us tweede kabouter in de gemeenteraad komt dan Gerrit-Jan lakker in aanmerking. Gedenksteen houdt herinnering an fabriek Parmentier levend den wim koevoet sloop van textielfabriek Par en tier aan de Lammérmarkt as niet tegen te houden. Maar :t twee jaar geleden gesloopte ibouw wordt toch niet verge- n. De stichting industrieel erf- ied Leiden (Stiel) heeft er na- elijk voor gezorgd dat in de egangspoort van het nieuwe ipartementengebouw een rinneringssteen is aange- racht. Aannemer Van der Plas ieft de steen ingemetseld. Mevrouw E. Aalders, oud- ocuratiehouder van de Leids- le Breifabriek onthult de steen aandag 12 juni om 17.00 uur. den hans koenekoop afé-restaurant 't Hart van Ley- en heeft gisteren alle in beslag nomen tafels en stoelen te- iggekregen. Hoewel de politie ttrige maand op juiste gronden et bootterras aan de Nieuwe ijn leeghaalde, wil het Open aar Ministerie (OM) geen hals aak van de overtreding maken. Hart van Leyden mag het ïeubilair nog niet op de boot irugzetten. Het is op dit moment zelfs de of het restaurant een ver- unning krijgt voor een bootter- as. Het afgeven van de vereiste ergunning blijkt binnen het emeentelijk apparaat groot unt van discussie te zijn. „Dat omt omdat Leiden op dit ge- ied geen duidelijke richtlijnen eeft. Deze week hebben ver killende disciplines overleg ver de kwestie. Ik hoop dat er innen twee weken een belis- sing valt", aldus een woord voerder van de afdeling water beheer. Omdat bedrijfsleider A. Har roui de eerste week van mei zonder vergunning zijn bootter ras had ingericht, greep de poli tie in. Op een warme zondag reed een politiebusje voor waar in agenten stuk voor stuk de 30 tafels en 140 stoelen laadden. Klanten werd vriendelijk ver zocht het terras te verlaten Harroui reageerde verontwaar digd: „Ik kan mijn tent wel dichtgooien. Zo kan ik geen omzet maken." Nu onzeker is of Harroui ooit een terrasvergunning krijgt, wordt hij weer boos. „Ik krijg het gevoel dat ze daar op het gemeentehuis niets kunnen. Ik wacht nu al een jaar op die ver gunning. Leiden wil zeker geen gezellige stad en werkgelegen heid. Dit is heel frustrerend." Gratis studie a De 19-jarige Abdel- I f kader Benali uit Rotterdam won een jaar gratis studeren in Leiden met zijn opstel 'De mens rent zichzelf voorbij'. Waterruzie a Watermaatschappij I Zuid-Holland Oost en de EWR maken ruzie over de drinkwatervoor ziening in Alphen aan den Rijn. Wellicht referendum over Aktief en Stichting Leefbaar Zuidwest Geen gedwongen fusie en geen stopzetting van de subsi die. Burgemeester en wethouders hebben besloten de twee strijdende wijkverenigingen in Leiden Zuid-West - Vereniging Aktief en Stichting Leefbaar Zuidwest - voor lopig niet te straffen voor hun onwil om gezamenlijk ver der te gaan. van een wijkreferendum waar bij de bewoners zich mogen uit spreken over de situatie. Voor de gemeente is sinds de oprichting van Leefbaar Zuid- West een ongewenste situatie ontstaan. De subsidieregeling maakt het in principe onmoge lijk om beide wijkverenigingen leiden annet van aarsen Wethouder H. de Goede (wel zijn) wil laten onderzoeken of Zuid-West 'in tweeën gesplitst' kan worden zodat er ruimte ontstaat voor beide verenigin gen. Blijkt dat onmogelijk, dan overweegt hij het organiseren financieel te ondersteunen. Vol gens het college moet één orga nisatie binnen een wijk ook ge noeg zijn. Gesprekken tussen de wethouder en zijn voorganger enerzijds en de twee partijen binnen Zuid-West anderzijds hadden echter nooit tot resul taat dat de wijkorganisaties hun ruzies bijlegden. Daarom subsi dieerde de gemeente tot nu toe beide wijkorganisaties, Aktief (dat zich richt op ontspannings activiteiten) via de gebruikelijke regeling en Leefbaar Zuidwest (belangenbehartiging van de wijkbewoners) op andere wijze. De Leidsche Breifabriek, opge richt in 1724, was tussen 194:2 en 1969 in het Parmentiercom - plex gevestigd. Stiel heeft vanaf het bekend worden van de sloopplannen, in 1989, voor behoud gestreden. De stichting meende dat het Parmentiergebouw, dat uit 1865 stamt, een voorbeeld was van mooie fabrieksarchitectuur uit de negentiende eeuw. En een herinnering aan de Leidse tex tielindustrie bovendien. Op het terrein is inmiddels een appartementencomplex verre zen met op het binnenterrein de discotheek In Casa. leiden Alsof er bommen zijn ingeslagen. Zo maar, plotseling, zijn op twee plekken in het fietspad van de Doctor Lelylaan ter hoogte van het spoorviaduct twee gaten in het asfalt gevallen. Het gevolg van een lek ke rioolbuis, aldus een wegenbeheerder van de gemeente. Daardoor wordt zand het riool ingezogen en ontstaat er loze ruimte onder het asfalt. Een van de gaten is zo groot dat de gemeente er hekjes omheen heeft geplaatst. Overigens is de gemeente niet degene die het werk zal opknappen. Dat mag het bedrijf Sltrukton doen, dat in opdracht van de NS het spoorviaduct heeft verbreed en de riolering heeft verlegd. FOTO LOEKZUYDERDUIN De Leidse studentenvereniging Augustinus houdt dinsdag 13 juni voor de éerste keer de P.J.M. Aalberse-lezing. De lezing, vernoemd naar een van de oprichters van de vereni ging en tevens een oud-minis ter, zal een jaarlijks terugkeren de traditie worden. Professor L. Geelhoed, secretaris generaal van het ministerie van Econo mische Zaken, neemt de eerste lezing voor zijn rekening. De Aalberse-lezing gaat over de problematiek en ethiek rond het zogeheten Derde Geldstro- menonderzoek. Universiteiten moeten onder druk van afne mende onderwijs- en onder zoeksbudgetten steeds meer aankloppen bij het bedrijfsleven voor geld. Dit kan gevolgen hebben voor de onafhankelijke positie die de universiteit in dient te nemen. Vragen die Geelhoed stelt in de lezing zijn onder meer: Hoe kan de universiteit de delicate balans tussen wetenschappelijk en maatschappelijk belang in stand houden? Wanneer komt de integriteit en onafhankelijk heid van de universiteit in het geding? De lezing begint om 20.00 in het Academiegebouw aan het Rapenburg. 'artij stelt vragen aan ministers over wegkopen bedrijf |n haag jan kuvs mgs redacteur fe fractie van de Socialistische snij (SP) in de Tweede Kamer indt het gedrag van de ge rente Den Haag onaccepta- d. Den Haag heeft geprobeerd fn Amerikaans bedrijf, dat zich Leiden wilde vestigen, met i vette premie van een half Ijoen gulden te verleiden tot •tiging in Den Haag. Deze Dnn van omkoping met ge- fcenschapsgeld stelt de SP aan kaak in schriftelijke vragen i-de ministers van binnen landse zaken en economische zaken. Het stuit de SP tegen de borst dat Den Haag geld bood op een moment, toen er in Leiden al een huurcontract was getekend. Voorts noemt de SP de handel wijze van Den Haag een onge wenste verspilling van gemeen schapsgeld. Te meer, omdat Den Haag vanwege financiële achterstanden onder curatele gesteld wil worden van het Rijk. Volgens de SP levert de han delwijze van Den Haag niet meer werkgelegenheid op. 'In feite profiteren alleen de betref fende bedrijven van dergelijke praktijken', schrijft vragensteller Remi Poppe. Hij voorspelt dat op deze wijze gemeenten tegen elkaar worden uitgespeeld en vraagt de? beide bewindslieden, wat zij daartegen denken te gaan doen. Ook het ministerie van eco nomische zaken dient volgens de SP een grotere verantwoor delijkheid te nemen om dit soort zaken te voorkomen. Nieuwe bedrijven zouden daar om, meent de SP, door het Commissariaat voor Buiten landse Investeerders in Neder land (CBIN) moeten worden begeleid tot er sprake is van een definitieve vestiging. Nu werft het CBIN uitsluitend voor vesti ging in Nederland. Waar maakt het CBIN niets uit. Op deze, wij ze is ook Software Support, het bedrijf dat het middelpunt vormt van de ruzie tussen Lei den en Den Haag, benaderd om zich in Nederland te vestigen. De fractie van de PvdA stelt de kwestie morgen aan de orde tijdens een besloten overleg van de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken. Zij is be nieuwd naar de mening van Tijdens de behandeling van het programma Welzijn voor 1995 - eind vorig jaar - kondig de het college echter aan ge noeg van die situatie te hebben. De Goede droeg de twee orga nisaties op zich binnen drie maanden te bundelen. Zou dat niet lukken dan dreigde hij de subsidies stop te zetten en de Leidse Welzijns Organisatie de opdracht te geven een nieuwe wijkvereniging op te richten. Dit dreigement - zo schrijft de wethouder nu in brieven aan Aktief en Leefbaar Zuidwest - zal niet worden uitgevoerd. „Ik zie het belang in van het goede werk dat de beide organisaties voor de wijk verrichten", aldus De Goede, die nu zegt „liever naar een constructieve oplos sing te streven die beide organi saties rechtdoet". Toch zit de situatie hem niet lekker. Hij vraagt zich onder an dere af of Aktief zich niet wat democratischer kan opstellen. Maar vooral in zijn brief aan Leefbaar Zuidwest, die Aktief herhaalde malen betitelde als 'die klaverjasclub', haalt De Goede fel uit. „Het is spijtig om te constateren dat in de ver schillende brieven van uw kant u op weinig respectvolle wijze over uw zusterorganisatie - en daarmee ook over andere wijk organisaties - schrijft", aldus de Goede. En: „Van de kant van Leefbaar Zuidwest vond ik het een onbe grijpelijke stap om Hennie Kwik naar voor te schuiven als onder handelingspartner. Terwijl bij voorbaat vast stond dat dat het overleg ernstig zou bemoeilij ken, zo niet volledig zou frustre- Gemeente wil veldkeien vervangen door klinkers leiden aap rietveld Als het aan de gemeente ligt worden de kinderkopjes op de Garenmarkt vervangen door gladde klinkers. Maar de bewo ners vinden dat daarmee het monumentale karakter van hun straat geweld wordt aangedaan. Ze zijn een handtekeningenac tie begonnen om de 'veldkeien', zoals de gemeente ze noemt, te behouden. „De Garenmarkt tussen de Raamsteeg en de Hoefstraat heeft nu een monumentaal ka rakter", vindt bewoonster Sonja Wagemans. „Met de kinderkop jes, trapgevels, mooie lindebo men hêeft het een beetje de uit straling van de Hoöglandse Kerkgracht. Dat willen wij zo houden." De bewoners voelden zich overvallen door de brief van de gemeente, die vorige week woensdag bij hen op de mat viel. De herbestrating van de Garenmarkt tussen Raamsteeg en Hoefsteeg zou de dag na Pinksteren beginnen, stond daar in. De kinderkopjes zou den verdwijnen. „Maar daar zijn wij het helemaal niet mee eens", zegt Sonja Wagemans. „De hele buurt is daar niet blij mee. Twee mensen zijn meteen een handtekeningenactie be gonnen." De straat vindt, dat de ge meente wel erg voortvarend te werk gaat. „De brief kwam vori ge week woensdagavond. En het werk zou afgelopen dinsdag al beginnen. Met de Pinksteren ertussen heb je dan nauwelijks tijd om actie te ondernemen." De Garenmarkt, vertelt een woordvoerder van de gemeente, stond al jaren op de rol voor een opknapbeurt. „Dit is feitelijk ge woon groot onderhoud. En de kinderkopjes worden vervan gen, omdat we besloten hebben dat je op straten waar veel gelo pen en gefietst wordt beter ge wone klinkers kunt leggen." Vanwege de protesten van de bewoners heeft Leiden het her- bestraten voorlopig uitgesteld. De afdeling Wegenbeheer van de gemeente zal in overleg tre den met de bewoners. Ruilbeurs trekt vele bezoekers leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina „Strepen maar, lief', zegt een vrouw tegen een kind dat net een felbegeerd exemplaar heeft we ten te bemachtigen. In het gedrang tijdens de Flippo-ruilbeurs in de Leidse supermarkt Hoog vliet is zelfs een enkele volwassen verzamelaar te vinden. De 31-jarige Jacob Winkelman heeft de verzame ling bijna compleet. Nog een paar 'driepunters' en de éénpunters nummers 34 en 51 worden nog gezocht. Van het flippoën - zegt Winkelman - krijg je spierpijn. „We gooien telkens één Flippo met kracht op een stapel Flippo's. De schijfjes die met het plaatje naar boven vallen heb je dan ver volgens gewonnen. Als je een uur achter elkaar flippoot heb je dus echt last van je spieren." Ook de drie vrienden Bart, Vincent en Maurice - allen twaalf jaar - zijn gegrepen door de Flippo- rage. „We hebben er met zijn drieën 460", zegt Bart. „De hele serie van 120 is bijna drie keer compleet." Op hun school - het Sint Joseph - zijn de Flippo's nog niet verboden. De pauzes bren gen de drie dus door met Flippo-spelletjes. Muurflippoën en handen met één Flippo er in te gen elkaar aan ^laan. „Zo win je er nog wel eens een", aldus Bart. „Maar je mag ze niet in de klas laten zien", zegt Maurice. „Dan worden ze afge pakt. Niet zo erg, want na 24 uur krijg je ze meestal weer terug." Dat de Flippo-rage af en toe gevaarlijk kan zijn, beseft Vincent maar al te goed. „Bij mij in de buurt is laatst een jongen overvallen door een groepje jongeren. Hij werd in het steegje bij de kerk van zijn brommer afgetrok ken. Ze waren op zoek naar Flippo's maar die had hij niet bij zich." „Druk, hè", zegt Sandra Fafianie de Hoogvliet. Zij organiseerde de ruilbeurs van gisteren. „We kregen heel veel vragen van kinderen. Of ze de Flippo's hier konden kopen, bijvoorbeeld. Dat kan dus niet, ze zitten echt alleen in de zakken chips. Smiths springt er goed op in. We hebben voor de ruilbeurs een koker Flippo's gekregen om teruilen." De 12-jarige Wilco Pots wilde eigenlijk net zijn complete verzameling verkopen. „Voor vijftig gulden. Ik had al advertenties gemaakt op de computer", zegt hij. „Maar nou hoorde ik net vanmorgen dat er een hele nieuwe serie vierpun- ters is uitgekomen. Eigenlijk tweepunters, maar dan met gleufjes in de rand. Ze zitten in de zak ken cheetee-chips. Ik ga mooi door met verzame len." Zoetermeerse woedend over beoordeling scriptie verantwoordelijk staatssecreta ris Van de Vondervoort over de ze zaak. De fracties van CDA en D66 beschouwen de ruzie voor alsnog als een zaak, waar ge meenten zelfstandig uit moeten zien te komen. Wel volgen ze de ontwikkelin gen op de voet. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft inmiddels besloten in ei gen kring een discussie te be^ ginnen over concurrentiever houdingen tussen gemeenten en de spelregels die daarbij in acht moeten worden genomen. leiden/den haag dorith ligtvoet Het zal je maar gebeuren. Je krijgt een .zes voor je eindexa menscriptie, maar de examina toren schrijven erbij dat je werkstuk niet getuigt van gede gen kennis en inzicht. De haren van de Zoetermeerse Evelien Clarisse gingen hiervan recht overeind staan. Ze ging tegen de beoordeling van de Leidse Hogeschool in beroep. Gister middag diende een kort geding bij de Haagse rechtbank. Clarisse was studente aan het HBO-J in Den Haag, een van de sectoren van de Leidse Hoge school. Vorig jaar juni deed ze examen. Haar cijfers waren dik in orde, maar de beoordeling van de scriptie was minder goed. Vooral de motivatie van de examencommissie maakte haar woedend. „Het ging me niet om de hoogte van het cij fer, het had net zo goed een ze ven kunnen zijn", zei de Zoeter meerse gistermiddag. „Ook dan was ik met dit 'flutpapiertje' niet tevreden geweest." Evelien en haar vader vertel den dat de slechte beoordeling een negatieve rol heeft gespeeld bij sollicitatiegesprekken. „Tel kens als Evelien ergens haar scriptie toonde, moest ze met die gammele beoordeling aan komen", vertelde haar vader. „En dan word je al snel niet meer voor een volgende ronde uitgenodigd", voegde zijn doch ter hieraan toe. Inmiddels had ze wel een baan gevonden. Toch was ze bang dat de beoor deling in haar nadeel zou wer ken als ze haar baan mocht kwijtraken en opnieuw moest solliciteren. Rechter D. Allewijn vroeg zich af of hij wel bevoegd was om over deze zaak te oordelen. De Leidse Hogeschool is een bij zondere school en uitslagen van schooltentamens kunnen niet zomaar door de rechter worden getoetst. Bovendien voelde hij zich te veel een leek om over hersenfunctiestoornissen bij kinderen - het onderwerp van de scriptie - te kunnen oorde len. Omdat beide partijen nu toch bij de rechtbank zaten, deed hij wel zijn uiterste best om te be middelen. Hij vond dat de school in de hele procedure een aantal steken heeft laten vallen. Dit had geleid tot een beroeps procedure en een eindeloze briefwisseling over en weer. Hij maakte echter ook duidelijk dat de studente in december had kunnen ingaan op uitnodigin gen van de school voor gesprek ken. De ex-studente vertelde dat ze niet was gekomen, omdat het vertrouwen in de school inmid dels aardig was geslonken. Bo vendien had ze de indruk dat het gesprek niet over de beoor deling zelf zou gaan. Volgens de advocaat van de Leidse Hoge school, E. Pors, was hier sprake van een misverstand. De hele zaak had op dat moment 'open' besproken kunnen worden. Uiteindelijk slaagde Allewijn er in om beide partijen weer rond de tafel te krijgen. Clarisse trok het kort geding in. Ze zal zonder voorwaarden vooraf in gesprek gaan met haar examinatoren. Een onafhankelijke deskundige van een andere hogeschool zal ook zijn visie op haar scriptie geven. De Zoetermeerse vroeg zich alleen af deze persoon wel onafhankelijk is als de Leidse hogeschool hem of haar uit zoekt. De rechter wist haar dui delijk te maken dat de school zeker objectief te werk zal gaan. .Anders denk ik dat ze beslist nog niet van u af zijn", merkte hij fijntjes op.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13