153 Oliver Sacks: Diepzeeduiker in menselijke geest iSfifj 33 Wetenschap Techniek 'Weerwolf-gen' ontdekt bij behaarde Mexicanen Raadsel van blindheid bij kangoeroes lijkt opgelost DONDERDAG 8 JUN11995 De Amerikaanse wetenschapper prof. dr. Oliver Sacks probeert zover mogelijk mee te gaan in het gedrag en de belevingswe reld van 'zijn' patiënten. Of ze nu het dwangsyndroom van Gilles de laTourette hebben, kleurenblind of autistisch zijn, het maakt hem niet uit. Noem het kinder lijke maar razende nieuwsgierigheid, in gegeven door grote fascinatie voor 'het meest complexe, meest fantastische or gaan': de hersenen. PATRICIA VAN DER ZALM De ramen van de hotelkamer gaan dicht, binnen zet de neuroloog prof. dr. Oliver Sacks de zoe mende airconditioning aan. Beter voor de con centratie. „Ik haat geluid, ook geroezemoes van stemmen. Op zulke momenten verlang ik wel eens naar de stilte van de gebarentaal." Zijn nieuwste boek Ten antropoloog op Mars' is de aanleiding voor het gesprek. In zeven para doxale verhalen schetst de van oorsprong Britse Oliver Sacks (61) een beeld van even zovele neu rologische patiënten, 'reizigers naar onvoorstel bare gebieden, reizigers aan de'gfens van de erva ringswereld'. Sacks, hoogleraar neurologie aan het Albert Einstein College of Medicine in New York, reist gedeeltelijk mee. Witte jas uit, de echte wereld in, thuis bij de patiënten, op hun werk, in hun dagelijks leven. Intrigerende beschrijvingen, rondleidingen in een moeilijk voorstelbare, bijna science fiction-achtige wereld. Onder hen is de autistische Stephen Wiltshire, een idiot savant'die al op jonge leeftijd over een fenomenaal volwassen tekentalent blijkt te be schikken. Vooral gebouwen fascineren deze 'wonderjongen'; geen detail ontgaat hem, hij te kent als een razende, volkomen geconcentreerd. Maar in sociaal opzicht blijft hij steken in kinder lijk, naïef gedrag, niet in staat tot 'echt' gevoels- contact. Onder de hoofdpersonen in zijn laatste boek be vindt zich ook de chirurg Carl Bennett die lijdt aèn het syndroom van Gilles de la Tourette, de 'ontremmingsziekte' die wordt gekenmerkt door hevige tics, dwanghandelingen, uitroepen en an der oncontroleerbaar gedrag. Opmerkelijk is dat Bennett deze verschijnselen niet vertoont als hij aan het werk is. Dan is hij de kundige chirurg, urenlang in opperste concentratie, vlot, trefzeker, ritmisch, zonder een vleugje Tourette. Alsof er in de hersenen één circuit wordt uitgeschakeld en een ander ingeschakeld. Maar Sacks hield zijn hart vast toen hij was uitge nodigd een operatie van Bennett bij te wonen. „Het was verrassend", schrijft hij, ,,te zien hoe Bennett zich voor de operatie gereedmaakte. 'Bij de voorbereiding moet u in de buurt zijn', had zijn jonge assistent gezegd. 'Het is een hele bele venis'. Dat was het inderdaad, want wat ik in de polikliniek had meegemaakt was hier in het groot: constante pik- en grijpbewegingen met zijn handen, die bijna, maar nooit helemaal, zijn niet- gewassen, niet-steriele schouder, zijn assistent en de spiegel raakten; plotselinge stootbewegingen, terwijl hij met zijn voeten zijn collega's aantikte, en een spervuur van kreten - 'Oetehoeoe! Oete- hoeoe!' - die deden denken aan een grote uil." Hoe Sacks erin slaagt normaal te blijven, afstand te houden, ondanks zijn voortdurende intensieve contacten met mensen met nogal extreem ge drag, is de vraag. Met glimmende kraalogen: „Bèn Ik normaal? Hmmm, ik weet het niet. (Hij maakt snelle, heftige grijpbewegingen) Er is iets met Tourette dat aanstekelijk is. Het druist absoluut in tegen al het zogenaamd sociaal-geaccepteerd ge drag, het knalt door alles heen, trekt zich nergens iets van aan en je krijgt de neiging het te imiteren. Ik probeer zover mogelijk mee te gaan in het ge drag, de belevingswereld van dit soort mensen." „Ik zou ook graag willen weten hoe het is om van Professor Oliver Sacks: „Voor mij is een kleurenblin de of een autist vooral iemand die een andere le vensvorm creëert, een rijkdom die voor 'normalen' onvoorstelbaar is." fot.o»gpd de ene op de andere dag absoluut kleurenblind te zijn. Een collega is erin geslaagd om twee gebied jes in de hersenen technisch tijdelijk uit te scha kelen waardoor hij alleen nog zwart-wit zag. Ik zou daar zelf ook graag mee experimenteren, al leen om te weten hoe het is." Sacks voelt zich, terugkomend op de vraag, als een duiker, een diepzeeduiker: goed geoutilleerd de diepte in, wetend dat hij anders dan de patiën ten straks ook weer aan de oppervlakte komt. „Ik ben niet overgevoelig voor te veel emotionele be trokkenheid. Maar het gevaar bestaat dat je blijft steken in iemands wereld. Twintig jaar geleden heb ik dat meegemaakt met psychotische kinde ren in een Amerikaanse kliniek die door de staf waren misbruikt. Ik werd overspoeld door trau matische gevoelens uit mijn eigen jeugd. Mijn broertje en ik zijn vier jaar noodgedwongen van onze ouders gescheiden geweest toen we in 1939 in Engeland moesten evacueren vanwege de Duitsers. Ik was zes en moest naar een internaat op het platteland. Overgeleverd, zonder de be scherming van je ouders, vreselijk. In dat opzicht voel ik me verwant aan de 'geheugenkunstenaar' Franco Magnani in mijn boek: ook hij werd ge dwongen tot vertrek uit zijn geliefde geboorte dorp in Italië. Voor hem was het het einde van zijn jeugd en hij viel ten prooi aan een oncontro leerbare, levenslange nostalgie. Voor mij stokte mijn jeugd destijds niet. Ik ben nog steeds een kind." Ziekte, hoe technisch aangetoond ook, is en blijft voor Sacks één kant van de medaille. „Voor mij is een kleurenblinde of een autist vooral iemand die een totaal andere levensvorm creëert, een rijk dom die voor 'normalen' onvoorstelbaar is. Niet beter of slechter, alleen totaal anders. Eilandjes van begaafdheid, die dwars door de gekte of de verwoesting heen stralen. De kleurenblind gewor den schilder in mijn boek ziet geen enkele kleur meer maar ontwikkelt een fabelachtig gevoel voor vorm en perspectief. Op zeker moment wil hij niet anders meer: kleuren hebben voor hem hun vroegere associaties en hun betekenis volledig verloren. Maar de wetenschappers, de 'norma len', hameren altijd op dat verdomde defect dat per definitie zielig of minderwaardig zou zijn." 'Een antropoloog op Mars' met als ondertitel 'Zeven paradoxale verhalen' is verschenen bij Meulenhoff, Amsterdam. (352 pagina's, prijs 45 gulden). P U z z E L 1 S A T A L A R S 2 J C E L 0 H W N 3 B A O R D T E M 4 S P B A I A K T 5 T R E A A R I M 6 K S R Z U I A K 7 L P S 0 U I 0 L 8 B U K u R E T R 9 I K O N E J S T 10 M E A G M I 0 E 11 K N A D R N 0 S 12 D W I A E A s T 13 H P O E 0 R L T 14 T P A B E A K N OPGAVE CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De reste rende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. oogziekte; 2. grappenmaker; 3. grondvlak; 4. deel v.e. fietswiel; 5. venster; 6. vaas; 7. Europeaan; 8. om geving; 9. kalm; 10. toverkunst; 11. rijtuig; 12. gek; 13. doorgang; 14. ge notmiddel. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL -spelonk- k-o-u-a-v om-pit-er o-liter-e idoenk -relatie manmes u-sluis-t im-lik-de s-u-e-k-m -sterkte- HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten De Oude Schicht bewoog zich hob belend over het landschap, zodat heer Ollie's vertrouwen na enige tijd danig geschokt was. ,,Z-zouden we wel goed gaan?" vroeg hij onzeker. „Zeker en gewis", sprak zijh metge zel. „De wind blaast in uw huifje; het kan niet missen." „O", hernam heer Bommel, „maar het wordt hier steeds kaler en akeli ger. We zitten in de bergen, bedoel ik. Straks rijd ik tegen een steen - en als mijn banden klappen is het te laat." „Het is allemaal beslist", zei Hobbel. „We moeten berusten, wat er ook ge beurt." „Ja, ja", vervolgde heer Ollie met ge knepen stem. „M-maar d-daarvoor ons houdt de wereld op. D-daar is een afgrond, als u begrijpt wat ik be doel." De heer Hachelbout ging wat rechter zitten en sloeg een blik op het uit zicht. „U hebt gelijk", gaf hij toe. „Het is een afgrond. Maar waarom gaat u langzamer rijden?" „Omdat we daar naar beneden gaan vallen!" piepte de heer Bommel. „De wind drijft ons verkeerd, ik weet het zeker." Daar wilde de ander echter niets van horen. Hij begon een rustig vertoog,, over de wegen van het noodlot en hij stelde vast, dat zijn begeleider nog heel wat zou moeten leren voordat hij wijsheid bezat. „Het pad van degene die een klaver vier, groeiend door een hoefijzer, zoekt gaat niet over rozen", zo sprak hij. „Maar wat doet u? Waarom remt u zo ineens?" Heer Ollie antwoordde niet. Hij had de Oude Schicht vlak bij de rand van de kloof tot stilstand gebracht en nu leunde hij uitgeput achterover. H W R Weersvooruitzict VRIJDAG 9 JUI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De stromende regen van gister morgen vormde het eerste wa penfeit van een actief lagedruk gebied, dat van Schotland naar de Noordzee kwam afzakken. Het neerslaggebied hing samen met het binnendringen van koude, onstabiele lucht, afkomstig uit de zeegebieden tussen IJsland en Noorwegen. Op veel plaatsen werden respec tabele neerslagsommen gemeld. De meeste regen daalde neer bo ven de noordelijke provincies: vijftien a zestien mm. In onze ei gen regio meldde Haarlem der tien mm; Santpoort en Valken burg noteerden resp. tien en achttien mm. In de middag scheurde het wol kendek open, begeleid door een krachtige, vlagerige noordwes tenwind. Het kwik bleef bij circa 14 graden steken. Spoedig werd zichtbaar, dat we te maken had den met hoogreikende koude lucht. Er werden stapelwolken gevoi die in de afgelopen nacht al weer buien loslieten. De depressie, die de inzinking teweeg bracht, voelt zich prima thu boven de Noordzee. Veel beweging zit er niet in het systeem; de ki mende drie etmalen blijft het een beetje rondtollen ten noorden v de Waddeneilanden. Het frontale neerslaggebied heeft ons land wel verlaten, maar de< raalsgewijze luchtstromingen rond de depresssie zorgen er voor d; regenzone via een omweg terugkomt. In verband daarmee is het g mogelijk, dat het weertype met losse buien en opklaringen vanmk of vanavond weer wordt vervangen door een grijze wolkenmassa, waaruit aaneengesloten, buiige neerslag valt. Daarbij blijft er aan kust bovendien een kille westenwind doorstaan tot kracht zes a ze Beaufort. Ook morgen blijft de middagtemperatuur beneden alle peil; slechl 14 graden. Veel ruimte voor zon is er niet en een bui is nooit ver w Tijdens het weekeinde wordt de depressie langzaam wat minder e giek. Dat is het eerst te merken aan de afnemende wind. Vooral za dag is het nog buiig; op zondag worden de opklaringen breder en buien wat zeldzamer. Zoals het nu lijkt, is er begin volgende week uitzicht op verbeterinj dankzij toenemende hogedrukinvloed. Het kwik loopt dan op naar normale waarde van 19 a 20 graden. ■a KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en vooral in het zuiden een grote kans op regen. In het mid den en noorden ook nu en dan opklaringen. Middag- temperatuur meest tussen 13 en 19 graden. Bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het midden ook nu en dan opklaringen. In het noorden en midden maximumtemperatuur omstreeks 20 graden; van daag in het zuiden bedui dend lager. Denemarken: Onstuimig en bewolkt weer met van tijd tot tijd regen, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon maar langs de Noord zeekusten meer bewolking en enkele buien. Morgen, later op de dag, van het westen uit meer bewolking. Middagtem- peratuu r uiteenlopend van 11 graden op de Hebriden tot plaatselijk 18 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en buien, moge lijk met onweer en hagel. Koel met mid dagtemperatuur van ongeveer 14 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien. Nu en dan ook zon, vooral in het westen. Middagtemperatuur van 13 graden aan de Kanaal-kust tot 19 graden in de omgeving van Dijon Portugal: Perioden met zon, maar ook enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Maxi mumtemperatuur op de meeste plaat sen rond 25 graden. Madeira: Zon afgewisseld met wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur rond 23 graden. Spanje: Perioden met zon, maar ook enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur tussen 24 en 29 gra den, langs de Golf van Biskaje maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Veel zon, maar vooral in het noorden ook stapelwolken en eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 27 gra- Tunesië: Perioden met zon, maar ook nu en dan wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempertauur aan de kust circa 30 graden,, landinwaarts maxima tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en plaatselijk regen, voor al langs de Middellandse Zee-kust ook zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen 22 en 26 graden, langs de Atlan tische kust enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden, maar vooral morgen ook een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Zonnige perioden, maar vandaag voor namelijk in het noorden en morgen ook elders, kans op een regen- of onweers bui. Maximumtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu r ongeveer 27 graden. Malta: Perioden met zon, maar vooral morgen ook enkele wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur circa 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar vandaag voornamelijk in het noorden ook enkele wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. Temperatuur in de middag tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon, maar in het Turkse binnenland en vandaag ook langs de westkust enke le wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur tussen 27 en 33 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vooral in het noorden mogelijk hagel en onweer en vandaag veel wind. Middagtemperatuur van 14 grade het noordwesten tot 18 in het oostei Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en nu en dar u gen. Middagtemperatuur ongeveei graden, in het zuiden enkele grader ger. Oostenrijk: Vooral vandaag nu en dan zon, ve i wolkenvelden en af en toe regen, rr p lijk ook onweer. Middagtempera j rond 23 graden, morgen iets lager. Tsjechië en Slowakije: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd kele buien. In Slowakije mee ook kans op enkele regen- of onwe ji buien. Middagtemperatuur ongev: s 26 graden, in Tsjechie dalend naart 19 graden. VRIJDAG 9 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21 Maan op 17.18 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.38 13.08 00.11 Laag 08.24 21.14 08.05 20 Weerrapporten 07 juni 20 uur: Amsterdam halfbew. De Bilt zwaar bew. Deelen licht bew Eelde regenbui Eindhoven half bew. Den Helder halfbew Rotterdam half bew. ssingen halfbew. Athene licht bew. Barcelona onbew. Berlijn zwaar bew. Boedapest licht bew. Bordeaux onbew. Brussel half bew. halfbew. ver. 2 17 8 Genève Helsinki Innsbruck Istanbul onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen Las Palmas zwaar be Lissabon halfbew. nnw5 29 19 j Locamo licht bew nw 1 Londen halfbew nno3 Luxemburg Madrid Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aire Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew New Orleans half bew. New York half bew. TelAviv onbew. half be halfbew licht bew. hall bew half bew. licht bew. halfbew. licht bew. half bew. half bew. half bew licht bew. 17 11 I 20 14 19 12 23 11 26 14 22 11 25 14 20 12 20 8 36 27 20 13 26 17 t Tokyo Toronto licht bew. zzo 6 halfbew no 2 Wetenschappers in de VS zijn een gen op het spoor dat alleen voor komt bij een Mexicaanse familie en vooral mannelijke leden daarvan opscheept met buitensporige haar groei over het hele lichaam, inclu sief het gezicht. Voor de geplaagde mannen stond vroeg of laat slechts een mogelijkheid open: zich als 'weerwolf aan een circus verhuren. Het gen komt voorzover bekend niet voor buiten deze ene, op het platteland wonende familie. Man nelijke familieleden die met het gen zijn behept krijgen 2.5 centi- mer lange haren over het hele li chaam en het gezicht, tot aan de oogleden toe. „Alleen de lippen blijven onbedekt", zei Pragna Pa tel, genetisch deskundige aan de Baylor universiteit in Houston en een van de drie wetenschappers die in het juni-nummer van Nature Genetics verslag doen van hun on derzoek. De drie zeggen het afwij kende gen dat de haargroei veroor zaakt bij benadering te hebben ge- lokaliseerd. Uniek is dat de buiten sporige haargroei niet gepaard gaat met andere genetische afwijkingen zoals achterlijkheid of misvorming. Maar ook dergelijke gevallen ko men slechts sporadisch voor; sinds de Middeleeuwen zijn er welgeteld 50 gevallen van opgetekend. Dr. Jose Cantu van het Mexicaanse Instituut voor Sociale Zekerheid in Guadalajara, die ook aan het on derzoek heeft meegewerkt, zei dat de mensen die door het gen zijn 'getekend' geen normaal leven kunnen leiden. Zij wekken bij hun medemensen vrees of spot op en worden overal waar zij komen aan gegaapt. Vrouwelijke dragers van het gen krijgen ook last van onge wenste haargroei, maar bij hen zijn lichaam en gelaat niet bedekt met een dichte vacht, maar met plukjes haar. De onderzoekers opperen in hun artikel de mogelijkheid dat het gen dateert uit een periode in de men selijke evolutie waarin mensen nog geheel behaard waren. Najaren- lang te hebben 'geslapen' zou het via een of andere genetische afwij king in de Mexicaanse familie kun nen zijn gereactiveerd. Voor zo'n theorie pleit dat de vachtharen niet langer worden dan 2,5 centimeter, een gebruikelijke lengte bij zoog dieren. Als zij erin slagen het gen te identificeren hopen de onderzoe kers meer te.kunnen ontdekken over de manier waarop haar groeit en uitvalt. Wetenschappers hebben een virus geïsoleerd dat de veroorzaker zou zijn van de blindheid die tienduizenden kangoeroes heeft getroffen. Blinde kangoeroes werden een jaar geleden voor het eerst in het binnenland van Australië gesignaleerd. Het was tot nu toe een raadsel waardoor ze hun gezichtsvermogen waren kwijtgeraakt. Het betreffende virus, het Örbivirus, wordt waar schijnlijk verspreid door vliegende insekten, meldde Carl Gibson van het Victorian Instituut voor Dierwetenschappen. Het dringt de hersenen binnen, waar het de gezichtszenuw voorgoed vernietigt. Een geneeswijze voor de kwaal is niet bekend. Het virus is op zich niet dodelijk, maar blinde kangoeroes komen vaak om van de honger of dorst of worden gedood door honden, aan wie ze door hun blind heid niet kunnen ontsnappen. Ook huppen ze voortdurend tegen bomen en hekken aan, waarbij ze vaak ledematen breken, of ze vallen in rivieren, waar ze rondjes zwemmen tot ze uileindelijk verdrinken. Wetenschappers zijn maanden op zoek geweest naar de veroorzaker van de blindheid. Gedacht werd aan een bacteriologische infectie en ook werd een verband gelegd met de droogte, waarmee een groot deel van het oosten van Australië al meer dan vier jaar te kampen heeft. De afgelopen drie weken werd het virus echter in verschillende laboratoria gevonden in het vlees van blinde kan goeroes. Het is volgens Gibson waarschijnlijk wel mogelijk een vaccin te gen de ziekte te ontwikkelen, maar het zal nooit lukken de mil joenen kangoeroes die in Australië rondzwerven in te enten. Er wordt daarom geprobeerd uit te zoeken welke insekten drager van het virus zijn en hoe die bestreden kunnen worden. Nu op het zuidelijk halfrond de winter op komst is en het aantal insekten afneemt worden ook veel minder kangoeroes door de ziekte getroffen. „Maar we weten nog niet of het virus opnieuw zal toeslaan als het weer zomer wordt", zegt Gibson. Mensen kunnen de ziekte volgens hem niet krijgen, ook niet door kangoeroevlees te eten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10