Doorbraak in overleg VS met N.-Korea Buitenland latcher J>g over jpenexport Parlement en president Oekraïne tekenen vrede Wel berouw, geen excuses Japan Doodstraf Z.-Afrika verboden Kohl bekent schaamte Proces over plas scrabble-speler Benelux-beraad boekt eerste succesje Gifgasaanval op metrostation in Tokyo was bedoeld als afleidingsmanoeuvre tNSDAG 7 JUNI 1995 grootmoefti keurt zweepslagen goed IZweepslagen zijn volgens het islamitisch recht als straf Bfj irloofd. Dit heeft de grootmoefti van Egypte, Tantawi, giste- erklaard. Onlangs liet een Egyptische arts in Saudi-Arabië >n dat hij tachtig zweepslagen had gekregen wegens laster. weer bij Allah dat het rechtssysteem in Saudi-Arabië is ge- erd op recht en waarheid", aldus de hoogste islamitische ju li Egypte. inbow Warrior naar Stille Oceaan land» De milieuorganisatie Greenpeace keert zich tegen het ise voornemen de kernproeven in de Stille Oceaan te hervat- Het vlaggeschip van de organisatie, de Rainbow Warrior, eind deze maand vreedzaam actie voeren, aldus een Green- e-woordvoerder in het Nieuwzeelandse Auckland. In de ha- van die stad pleegde de Franse geheime dienst in de jaren lig een aanslag op de voorganger (en naamgenoot) van de bow Warrior. Daarbij kwam toen een Nederlandse fotograaf iet leven. uters sterven door verstikking in auto Twee kinderen, 1 en 2 jaar oud, zijn gisteren in de 1 rikaanse staat Tennessee overleden nadat ze acht tot tien ipgesloten hadden gezeten in een auto. Die stond gepar- d voor een motel waar hun 20-jarige moeder met vrienden feestje vierde. 32. 24 uwtrekwedstrijd kost tweede leven iRBURGEen mislukte poging om het record touwtrekken te gen, heeft gisteren het leven geëist van een tweede Duitse inder. Hij stierf aan de verwondingen die hij zondag opliep het touw knapte tijdens de recordpoging in het Zuidduitse lernohe. Een 9-jarige jongen was al gestorven nadat hij was tffen door het gebroken vuistdikke nylon koord. itserse sekteleden blijken vergiftigd ii in_! De meeste Zwitserse sekteleden die vorig jaar oktober tei Dod vonden, blijken vergiftigd. In ruim 20 lichamen zijn en gevonden van medicamenten op basis van morfine en enuwgif curare. Dat maakte de politie gisteren bekend. In fn rland en Canada kwamen in totaal 53 leden van de Orde le Zonnetempel om. Het onderzoek gaat nog voort. n"Hl-minister Italië gearresteerd ik( Li De voormalige Italiaanse minister van binnenlandse za- \ntonio Gavu is gisteren gearresteerd. Hij zou steekpennin- en zou aangenomen in samenhang met bouwprojecten in de eving van Napels. In een van de zaken zou Gava, die in 1994 "al werd gearresteerd wegens het onderhouden van banden de maffia, omgerekend 196.000 gulden hebben aangeno- van drie bedrijven die betrokken waren bij de bouw van J liekenhuis. ropa gaat praten over Rushdie Het struikelblok in de betrekkingen tussen de Europese (EU) en Iran, het doodvonnis tegen de Britse schrijver Sal- Rushdie, is op 22 juni onderwerp van discussie in Parijs, pese en Iraanse functionarissen praten dan over de inspan- en van de EU om de Iraanse veroordeling van de auteur op- ven te krijgen, aldus een woordvoerder van het Franse mi- rie van buitenlandse zaken. jé dental Sachalin loopt nog steeds op fouHet officiële dodencijfer van de aardbeving die het Stadje Neftegorsk op het Russische eiland Sachalin met de >c?Rd gèlijk maakte, is opgelopen tot 1.632 en stijgt nog steeds, s zaterdag zijn geen overlevenden meer gevonden. In totaal ir 406 overlevenden onder het puin vandaan gehaald, van mkelpn later alsnog zijn overleden. Akkoord over atoomprogramma gemeld De Verenigde Staten en Noord-Korea hebben een door braak bereikt in hun gesprekken over het Noordkoreaan- se nucleaire programma. Dat hebben beide partijen van morgen gemeld. Hoewel nog niet alle geschilpunten uit de weg zijn geruimd, werd over een aantal belangrijke punten een principe-akkoord bereikt, aldus Amerikaanse delegatieleider, Thomas Hubbard. KUALA LUMPUR» AP Een akkoord zou de spanningen op het Koreaanse schiereiland, die verband houden met het nucleaire programma van het communistische Noord-Korea, doen verminderen. Noord-Ko rea heeft gedreigd 8.000 uitge werkte splijtstofstaven op te werken wanneer de onderhan delingen in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur mis lukken. Daarmee zou Py ongyang in bezit komen van ge noeg plutonium om drie of vier kernbommen te maken. Noord- Korea wordt er al van verdacht voldoende plutonium te heb ben voor ten minste een kern bom. De doorbraak in de bespre kingen is kennelijk gisteravond tot stand gekomen. Volgens het Noordkoreaanse staatspersbu- reau werd onder andere een principe-akkoord bereikt over het type kernreactor dat in de plaats moet komen van de oude reactoren, die Noord-Korea moet ontmantelen op grond van een vorig jaar met de VS be reikt akkoord. Daarmee zou het grootste struikelblok in de on derhandelingen uit de weg zijn geruimd. De VS hebben steeds geëist dat de reactoren worden geleverd door Zuid-Korea, dat als enige bereid is het grootste deel van de ruim 6,3 miljard gulden belopende kosten te be talen. Noord-Korea echter wilde dat niet, naar eigen zeggen uit veiligheidsoverwegingen, maar volgens de VS uit trots. KIEV Rtr-DPA Het parlement van Oekraïne heeft vanochtend een akkoord gesloten met president Koetsj- ma. Daarmee is een einde ge komen aan hun slepende on derlinge machtsstrijd. Het staatshoofd trekt nu zijn plan in om een referendum over zijn beleid te houden. stemden met 240 tegen 81 stemmen voor een 'constitutioneel verdrag', dat Koetsjma ruimere bevoegd heden geeft om economische hervormingen door te voeren. ,,Het verdrag zal ons uit de poli tieke crisis halen", zei de presi dent. Koetsjma en parlements voorzitter Moroz tekenen het akkoord morgen tijdens een for mele ceremonie. Met het akkoord wordt de Wet Betreffende de Macht van kracht, waarin de vergrote be voegdheden van Koetsjma zijn vastgelegd. Het parlement nam de wet al in mei aan maar wei gerde haar definitief te passe ren, waardoor Koetsjma de maatregelen niet kon uitvoeren. Om de al maanden durende impasse te doorbreken, kondig de Koetsjma vorige week een referendum aan voor 28 juni. Daarin kon de bevolking laten weten aan wie ze het vertrou wen gaf, president of parle ment. TOKYO .JUDITH STALPERS Zuidkoreaanse oorlogsveteranen protesteerden vanochtend bij de Japanse ambassade in Seoul. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Watanabe, had de vroegere Japanse bezetting van Korea goedgepraat. Dat het parlement in Tokyo een sterk verwaterde resolutie over de Tweede Wereldoorlog heeft aangenomen, kan in Zuid-Korea evenmin op veel sympathie rekenen. foto anp met name de Aziatische landen tijdens 'koloniaal bewind en agressieve handelingen in de moderne geschiedenis'. Zuidkoreaanse media reageerden vanochtend negatief. ,,De tekst valt tegen, want Japan ver mijdt eenduidig verontschuldigingen aan te bie den en spreekt ook niet over een agressieve oor log", aldus het dagblad Chosun Ilbo. De Japanse regeringspartijen hadden zich tij dens de formatie verplicht dit jaar, vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, een reso lutie op te stellen. Eigenlijk wilde de conservatie ve Liberaal-Democratische Partij geen resolutie, maar de Socialistische Partij en de Pionierspartij dreigden de coalitie op te blazen als er geen reso lutie zou komen. CORRESPONDENT Het Japanse parlement heeft gisteravond een ver waterde resolutie aangenomen over de Tweede Wereldoorlog. Na weken van scherpe onderhan-' delingen hebben de drie coalitiepartijen een ak koord bereikt over een tekst zonder verontschul digingen, zonder compensatie voor slachtoffers en zonder intentie om af te zien van oorlog voe ren. Met dit compromis is een kabinetscrisis afge wend. De resolutie roept op tot samenwerking tussen Japan en andere landen om duurzame vrede te bereiken. Het Japanse parlement spreekt verder wel 'berouw' uit over al het leed, veroorzaakt in JOHANNESBURG AP-Rtr Het nieuwe Constitutionele Hof van Zuid-Afrika heeft de doodstraf verboden. Met de uitspraak maakt het eer der dit jaar gevormde hof gisteren een einde aan de onzekerheid waarin 453 tot de strop veroordeelde ge vangenen verkeerden. De afschaffing van de doodstraf was de eerste be langrijke uitspraak van het hof dat eerder dit jaar is op gezet om de wetgeving aan de nieuwe grondwet te toetsen. Het uit elf rechters bestaande hof achtte de doodstraf onverenigbaar met het in de grondwet ver ankerde recht om te leven. De voorzitter van het hof, Chaskalson, merkte overi gens op dat bestraffing van verraad in oorlogstijd bij de toetsing buiten beschou wing is gebleven. Het vroegere blanke apartheidsbewind had uit voering van de doodstraf in februari 1990 opgeschort toen ANC-leider Nelson Mandela na 27 jaar uit ge vangenschap werd vrijgela ten. Omdat het ANC en de door blanken gedomineer de Nationale Partij het in de daarop volgende onderhan delingen niet eens konden worden of de doodstraf in de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet moest worden opgenomen, werd de kwes tie aan de rechter overgela ten. Vice-president De Klerk zei in een eerste reac tie dat een „overweldigende meerderheid" van de Zuid- afrikanen vanwege het gro te aantal moorden voor stander is van de doodstraf en dat zijn Nationale Partij zich zal inzetten voor het in ere herstellen van die straf. De liberale Democratische Partij liet weten dat Zuid- Afrika een nieuwe 'passen de straf voor moordenaars moet invoeren, zoals le venslang zonder voorwaar delijke invrijheidstelling. President Mandela gaat overigens vandaag in debat met het parlement, nadat hij eerder had toegegeven vorig jaar opdracht te heb ben gegeven om te schieten op demonstrerende Inka- tha-aanhangers. il bret Thatcher heeft eind tachtig, in haar functie als premier, ten onrechte ard dat het verbod op de nexport naar Irak naar de werd nageleefd. Dat heeft int The Independent van- gemeld, w krant citeerde uit een rap- an rechter Richard Scott, september verschijnt en staat dat de richtlijnen iet verbod op de wapen- naar Irak in 1988 door de ng-Thatcher in het werden opgerekt. Een jaar 'shield Thatcher in schrifte verklaringen vol dat er was veranderd. letzelfde rapport staat dat m Waldegrave, destijds secretaris van buitenland- iken, valse verklaringen het parlement stuurde, ihn Major, nu premier en 89 minister, zou brieven :n getekend waarin stond regering zich aan het ex- erbod hield. Major zou geen blaam treffen, om- ij door een hoge ambte- injuist was ingelicht. I krant The Times noemt riport van Scott een poli tijdbom. De oppositie inmiddels het aftreden ge il an Waldegrave, minister andbouw is in de huidige ng-Major. I - H i Jeruzalem De Duitse bondskanselier Helmut Kohl (foto) heeft giste ren bij een bezoek aan het holocaustmonument Yad Vashem in Jeru zalem gezegd dat hij zich schaamt voor het verleden van zijn land. In de Zaal der Nagedachtenis ontstak Kohl symbolisch opnieuw de Eeu wige Vlam, waarna hij luisterde naar een herdenkingsgebed voor de zes miljoen joden die door de nazi's werden vermoord. Kohl vindt dat Israël een speciale relatie met de Europese Unie moet krijgen. Deze betrekkingen kunnen bij een voortschrijdende vrede in het Midden-Oosten uitgebreid worden tot de gehele regio. Dat zei de Duitse bondskanselier gisteren in een onderhoud met de Israëlische premier Rabin. foto isaac harari LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Al vijf jaar verkeert voormalig Brits scrabble-kampioen Mike Goldman op voet van oorlog met de Britse scrabble-bond. Inzet is een plasje dat Gold man volgens eigen zeggen in 1990 de winst in een nationaal scrabble-toernooi kostte. Goldman moest tussen twee wedstrijden hoognodig. Bij te rugkeer van het toilet ontdekte hij dat de scheidsrechter zijn klok had aangezet. Goldman verloor vier minuten en zegt dat dit hem de wedstrijd kost te. Voor de Londense rechter eiste hij gisteren 5.000 pond (12.500 gulden) schadevergoe- ding. De bondsleiding betoogde dat het wedstrijdschema strak was en dat aan de deelnemers was meegedeeld dat de klok onherroepelijk zou worden ge start op de aangekondigde tijdstippen. Volgens de 61-jari ge Goldman kwam dat neer op ruim drie uur zonder pauze spelen. Onmogelijk, vond hij. Maar bondsvoorzitter Thomas wierp tegen dat het hem geen enkele moeite had gekost. Goldman klaagde ook over de slechte organisatie. De speelzaal was te ver van de toi letten verwijderd. Bovendien werd in het hotel waar het toernooi plaatsvond, tevens een Wild-Westfestijn gehou den, zodat Goldman zich door drommen cowboys en -girls had moeten heenworstelen en ook nog eens lang had moeten wachten op een vrijkomend toilet. Bij terugkeer ontdekte hij dat zijn opponent al 76 punten had gescoord. „Zonder tijd- straf had ik, met mijn superi eure vakmanschap, de wed strijd gemakkelijk gewonnen", aldus Goldman, van beroep advocaat. De rechter kwam er gisteren niet uit. Waarschijn lijk doet hij vandaag uitspraak. De rechtszaak, de eerste in het 46-jarig bestaan van de scrabble-bond, trok zoveel be langstelling dat gisteren op de tweede procesdag, moest wor den uitgeweken naar een gro tere zaal. BRUSSEL ALY KNOL Tot nu toe was het gebruikelijk dat de Benelux- leiders elkaar slechts op de ochtend van Europese toppen 'vluchtig bij het ontbijt' zagen, zoals Dehaene het gisteravond zei. De contacten moe ten vanaf nu 'grondiger' worden, zowel op regë- rings- als ambtelijk niveau. Gedrieën staan de Be- nelux-landen nu eenmaal sterker. Het gezamenlijke standpunt over Europol, dat er vooral op Nederlandse aandrang is gekomen, is het eerste concrete besluit van de Benelux-lei- ders. Ze zullen het Europol-verdrag niet goedkeu ren, als het Europese Hof van Justitie niet het vol le pond krijgt. In het hof zien de drie een 'waar borg voor de rechtszekerheid'. Andere Europese landen verzetten zich tegen te veel zeggenschap van het hof over de acties van Europol. CORRESPONDENT Het Europese Hof van Justitie moet waken over Europol, de Europese politie-inlichtingendienst in wording. Voor Nederland, België en Luxem burg is dat een voorwaarde om het Europol-ver drag te onderschrijven. Dat verdrag moet tijdens de Europese top op 26 en 27 juni in Cannes zijn beslag krijgen. De premiers Kok, Dehaene en Juncker waren gisteravond voor hun eerste Benelux-top in Brus sel. Na zijn aantreden als premier sprak Kok vorig jaar met Belgfë en Luxemburg af om het Benelux - overleg nieuw leven in te blazen. De drie landen willen voortaan zoveel mogelijk met één stem in Europa spreken. JUDITH STALPERS 4 5PONDENT lijk was de aanval met het ze- as sarin in de metro van Tokyo oor 20 maart gepland. Het ein de wereld had Shoko Asahara, &n moord beschuldigde leider ie sekte Aum Shinrikyo, voor voorspeld. Door omstandighe id de gifgasaanval echter eer- itgevoerd als afleidingsma- vre, zo blijkt uit politieverhoren. Aum-goeroe heeft echter niet cht op een goddelijke vloek. In nber dit jaar wilde hij Japan al- Kat van het Armageddon laten proeven. Met een speciaal ontwor pen auto zou saringas in Tokyo wor den verspreid. De eerste test was al gelukt in de stad Matsumoto, waar zeven mensen stierven. Begin dit jaar ging er echter iets mis. Op 28 februari hadden zeven sekteleden notaris Kiyoshi Kariya in Tokyo ontvoerd. Hij moest opbiech ten waar zijn zus was ondergedoken. Ze .was uit de sekte gestapt en had geweigerd voor tonnen aan onroe rend goed aan de sekte af te staan. Zulke ontvoeringen waren voor de sekte routine. Ditmaal waren er ech ter te veel ooggetuigen. Bovendien bleek dat notaris Kariya op kantoor al had laten weten dat men bij zijn eventuele verdwijning bij de sekte moest zoeken. Het politie-onderzoek ging dan ook in die richting. Een massale inval bij de sekte was gepland voor 22 maart. De politie had zich op gewapende tegenstand voorbereid, en ook militairen ston den klaar. Op 19 maart, een dag voor de sarinaanval in de metro, werd de inval geoefend. Bij Aum Shinrikyo waren echter tips binnengekomen; de sekte had leden binnen de elite-eenheden van het leger. Asahara wilde kost wat kost invallen vermijden. Hij voerde na melijk het bewind over tal van illega le activiteiten: wapenproduktie; pro- duktie en verkoop van stimulerende middelen; ontvoeringen; afpersin gen; martelingen; moorden; de pro- duktie van biologische en chemische wapens. Half maart stelde hij een gifaanval in de metro voor om zo de aandacht van de politie af1 te leiden. Op 18 maart riep het hoofd van het 'ministerie van wetenschap en tech niek' van de sekte vijf volgelingen bijeen, 'uitverkorenen' voor de aan val. Op 19 maart verpakten drie le den van de chemische afdeling van de sekte het saringas in een geïmpro viseerd laboratorium in Kamikuishi- ki, een complex waar ook Asahara woonde. Het echte laboratorium was al ontmanteld vanwege de dreigende politie-invallen. Op dezelfde dag was er een verga dering met tien volgelingen in Tokyo, onder wie de vijf uitverkorenen. Ze werden in vijf groepjes van twee ver deeld die ieder een trein voor hun re kening moesten nemen. De volgende ochtend, om vijf voor acht, moest de aanval worden uitgevoerd.' Op 20 maart om twee uur 's och tends kreeg ieder groepje twee zak ken gif, een paraplu met scherpe punt om de zaJcken kapot te prikken en antigif. De aanval werd volgens plan uitgevoerd. In vijf treinen in en rond station Kasumigaseki raakten duizenden mensen onwel. Twaalf mensen stierven en 5.500 kwamen in ziekenhuizen terecht. Na de aanslag stapten de daders in gereed staande auto's. In een schuil plaats in Tokyo namen enkelen van hen het antigif in, omdat ze onwel waren geworden door het gif dat aan de paraplu was blijven zitten. Vervol gens reden ze naar het complex Ka- mikuishiki; onderweg verbrandden ze hun kleren en de paraplu's. In Ka- mikuishiki brachten ze verslag uit aan Asahara, die hen prees en ver klaarde blij te zijn dat ze 'poa' ont vangen hadden van de god Shiva. Poa, een speciaal Aum-woord, bete kent 'dood'. Op 22 maart voerde de politie als nog de massale invallen uit die tot de arrestatie van honderden sekteleden leidden. Asahara werd op 16 mei ge arresteerd op verdenking van moord. Met zijn arrestatie en de gisteren uit gebrachte officiële aanklacht tegen hem en zijn belangrijkste kompanen lijkt het einde van de wereld voorlo pig even uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5