Duizenden gehandicapten raken taxivergoeding kwijt Deze maand word je slapend rijk bij Dormaël Binnenland i VDM: Generaal pardon >or alle dienstplichtigen cties in supermarkten )t september stopgezet Arbeidsongeschikte Turk moet terug dreigen met acties PG's eisen meer informatie Regeringspartijen willen meer geld voor knelpunten linnut stilte voor baanwerkers Kok niet verantwoordelijk voor vernietigen IDB-archief Onderscheiding voor hulp aan joden Wegenwachters ANWB lENSDAG 7 JUNI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Bij aankoop van elke f 500,- een modecheque t.w.v. f 75,- Voorbeeld: Bij aankoop van een slaapkamer van f 3000. een modecheque t.w.v. f 450,- Daar schrik je even wakker van. Bij Dormaël Slaapkamers liggen nu stapels /JvpQGStyX .Mode Cheques klaar. Die bezorgen je fikse kortingen bij maar ''e*st zes actue'e modezaken. De cheques zijn een jaar geldig. Dus als je nu bij Dormaël gaat winkelen voor de laatste slaaptrends, kun je zelf je mode kiezen: korting deze zomer, komend winterseizoen of korting op de lentemode van volgend jaar. Haast je naar Dormaël voor je slaapkamer en profiteer van de kortingen voor overdag. Alleen deze maand geven we Mode Cheques weg! WEATERS •&S LAAPKAMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle tins Claus en zoon naar Tanzania ihaag Prins Claus is gisteren met prins Willem-Alexander krTanzania vertrokken. Claus maakt de reis, die tot 15 juni trt, in zijn hoedanigheid van erevoorzitter van de Nederland- bntwikkelingsorganisatie SNV. De 68-jarige prins liet vorige jek nog verstek gaan in Finland. Hij was toen nog te moe om l staatsbezoek mee te maken. [VSH opent 'serieuze sekslijn' haag» De eerste serieuze sekslijn van Nederland. Zo noemt NVSH het 06-nummer waarop de vereniging voor seksuele vorming sinds het begin van deze maand voorlichting geeft ;r seks,1 AIDS en relaties. Vooreen gulden per minuut krijgen roorlichting over „alles wat ze altijd al over seks wilden we- i, maar nooit durfden vragen". 16 bij Moerdijkbrug afgesloten ihaag» Rijkswaterstaat sluit de komende maanden de A16 en de Moerdijkbrug en de Belgische grens herhaaldelijk 's :hts en in het weekeinde af voor alle verkeer. De weg krijgt i nieuwe laag beton. Werken terwijl het verkeer langsraast, le- t volgens Rijkswaterstaat te veel risico op voor de wegwerkers voor het verkeer. De werkzaamheden in het weekeinde be nen telkens op vrijdagavond 21.00 uur en lopen tot i gochtend 05.00 uur. achttienduizend dienst- ïtigen die nu nog onder de enen zijn, moeten een 'ge- lal pardon' krijgen en on- dellijk afzwaaien. Ook de ienduizend jongeren die ?nsie nog uil oproepen, :ten van dienstplicht wor- vrijgesteld. Dit eist de sol- invakbond WDM in een geding tegen de Staat der erlanden dat eind deze ind dient. WDM zoekt zijn toevlucht de rechter nu andere acties tot eerdere afschaffing van lienstplicht te komen, zijn De soldatenvakbond It het onrechtvaardig dat tot 1996., als de laatste lichting dt opgeroepen, nog maar tien procent van de jongeren hoeft op te komen. Michiel van Houwen, jurist van de bond: „Dit beleid is onrechtmatig, omdat volgens de regels van be hoorlijk bestuur willekeur niet is toegestaan". De WDM gelooft er niets van dat Defensie tot en met volgend jaar niet zonder dienstplichti gen kan. Maar als de rechter het oproepen van dienstplichtigen toch zou toestaan, eist de bond een schadeloosstelling van 70.000 gulden per soldaat. Dit bedrag baseert de WDM op een recent onderzoek van bu reau Berenschot waarin is bere kend dat een dienstplichtige tussen de 59.000 en 90.000 gul den inkomen verliest als hij in dienst moet. stakingsacties in de super- kten zijn tot komend najaar igezet. De Dienstenbonden en CNV hebben een mini- tegemoetkoming van de /kgevers aangegrepen om de )-protesten 'over de zomer n te tillen'. De groeiende veelheid vakantiewerkers akt het toch al moeizaam opende actievoeren in de ermarkten nog ingewikkel- In september willen de iden eventueel met de acties Jergaan. >e werkgevers hebben 'iets ;ere' toeslagen voor avond- rk en werk in de weekeinden loden. Preciezer willen de iden niet op de inhoud van bod ingaan. „We hebben oofd daarover geen inhoude lijke mededelingen te doen en geen getallen te noemen", aldus FNV-woordvoerder A. van. Win den. Het overleg wordt in sep tember hervat. Het aanbod van de werkge vers houdt ook in dat de 'iets hogere' toeslagen geleidelijk weer worden verminderd. De bonden hebben daar geen moeite mee, maar volgens Van Winden betekent dat wel dat er arbeidsduurverkorting voor in de plaats moet komen. De toeslagen voor avond- en weekeindewerk waren het breekpunt in de CAO-bespre- kingen en de aanleiding voor de acties die tweeëneenhalve week hebben geduurd en op hun hoogtepunt, gisteren, driehon derd stakers op de been brach ten. Daarvoor waren het er maximaal tweehonderd. Gehandicaptenraad weerlegt met onderzoek cijfers van oud-staatssecretaris Wallage Kamercommissie reist langs Betuweroute jEMBURG AFP erknemers in de Europese Unie die uit Turkije mien en na een bedrijfsongeluk arbeidsonge- h.kt aken, moeten naar hun vaderland terug- ren. Dit heeft het Europese Hof van Justitie gis ten uitgesproken. Het Hof heeft deze interpretatie gegeven aan ksten hierover in het akkoord tusen de EU en "rkije over het vrije verkeer van werknemers. De Raad van State had het Hof in Luxemburg om zijn mening gevraagd. De Raad moest de zaak beoordelen van een Turkse vrachtautochauffeur die bij een Neder lands bedrijf werkte maar die geen permanente verblijfsvergunning kreeg toen hij in 1988 bij een bedrijfsongeluk volledig arbeidsongeschikt raak te. Hij werkte toen negen jaar voor het Neder landse bedrijf en had al die tijd in Nederland ge woond. De ANWB-wegenwachters drei gen in actie te komen tegen de 'flexibele' ploegendiensten die de directie hen wil opleggen. De directie wil de werkroosters van de wegenwachters laten afhan gen van de hoeveelheid auto's met pech. Morgen raadplegen de Dienstenbonden CNV en FNV de wegenwachters in de Utrechtse Jaarbeurs over moge lijke acties. Wegenwachters werken al in ploegendienst, met afwisselend vroege en late diensten en weekenddiensten. Sinds de jongste CAO echter hebben ze een vierdaagse werkweek van 36 uur, die voorziet in een vrij weekeinde om de week. De di rectie van de ANWB wil die vas te regelmaat afschaffen en ook per regio en per seizoen een 'flexibele' indeling maken. In plaats van de vaste ploegen diensten moet er volgens het hoofdkantoor in Den Haag wor den gewerkt in zes 'gedifferenti eerde' diensten. Het aantal ge strande auto's het 'pechaan- bod' zou dan moeten uitma ken hoe laat een wegenwachter aan het werk moet. Volgens de wegenwachters dreigt een situ atie waarin zij op elk willekeurig tijdstip tussen zes uur 's och tend en twee uur 's nachts hun negenurige dienst moeten draaien. tie heeft de commissie een half jaar geleden ingesteld om toe zicht te houden op het gebruik van opsporingsmiddelen. Tege lijkertijd gaf zij het OM op dracht een landelijke inventari satie van toegepaste opspo ringsmethoden te houden. Vol gens het OM is uit een vergelij king gebleken dat bepaalde za ken niet bij de commissie zijn aangemeld. De vergadering van procureurs generaal hebben de negentien hoofdofficieren van justitie ge waagd om de politie in hun ar rondissement te sommeren alle feiten op tafel te brengen bij de Centrale Toetsingsommissie van het Openbaar Ministerie. De korpsen krijgen daar tot 1 juli de tijd voor. Minister Sorgdrager van justi- Niet een handjevol, maar ongeveer tienduizend geestelijk gehandicapten raken per 1 januari 1996 hun taxivergoe ding kwijt als gevolg van de nieuwe Wet voorzieningen gehandicapten (WVG). Dat blijkt uit een onderzoek van de Gehandicaptenraad dat gisteren werd bekendge maakt. Voor de rechtbank in Den Haag diende gisteren eveneens een geding waarin 128 bewoners van Het Westerhonk, een inter naat voor verstandelijk gehan dicapten in Monster, een prin cipiële uitspraak over deze zaak wagen. Sinds de invoering van de WVG op 1 januari 1994 draagt de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) geen zorg meer voor de voorzieningen voor gehandicapten. Dat moe ten gemeenten nu doen. Som mige gehandicapten (verstandelijk gehandicapte in ternaatsbewoners, meervoudig gehandicapten en bewoners van verpleeghuizen) zijn bij de overheveling buiten de boot ge vallen. Toen de wet werd behandeld, zei toenmalig staatssecretaris Wallage van sociale zaken dat dit èen te verwaarlozen pro bleem was omdat het maar om heel weinig mensen ging. Dat blijkt volgens het onderzoek van de Gehandicaptenraad dus niet te kloppen. Wallages opvolger Melkert zegt in een eerste reactie dat hij met het ministerie van volksge zondheid druk bezig is om nog voor het einde van het jaar een oplossing voor het probleem te vinden. Hij erkent dat de groep bij de WVG tussen wal en schip is geraakt. Zowel de Tweede ka mer als het kabinet was destijds onvoldoende op de hoogte van de omvang van het probleem. Voor de bewoners van Wes terhonk en vele anderen is het verlies van het taxigeld een groot probleem. Zij moeten rondkomen van een zakgeld van circa driehonderd gulden per maand. Daarvan moeten zij niet alleen kleding en kijk- en luistergeld betalen, maar ook de premie voor het ziekenfonds. Een taxi kan daar dus niet meer vanaf. Omdat zij te ver van de bewoonde wereld zitten en van wege hun handicap geen ge bruik kunnen maken van het openbaar vervoer, betekent dat dat zij aan huis zijn gekluisterd. De raadslieden Hubben en Sijmons hielden de rechter in Den Haag voor dat door de re geling ontoelaatbare discrimi natie optreedt. Geestelijk ge handicapten in gezinsvervan gende tehuizen krijgen namelijk een taxivergoeding van 1.600 gulden per jaar. Zowel de overheid als de ge handicapten willen snel een uit spraak in de zaak. Als alles vlot verloopt, ligt er nog vóór de jaarwisseling een vonnis van de hoogste rechtsinstantie. ARNHEAfl GPD In de regeringspartijen PvdA, WD en D66 gaan stemmen op om alsnog meer geld wij te ma ken voor enkele knelpunten in de Betuwelijn. De PvdA wil daarbij desnoods verder gaan dan de 8,1 miljard gulden die nu voor de aanleg van de goe- derenlijn is uitgetrokken. D66 en WD vinden dat de oplossing binnen het budget moet wor den gevonden. Dat bleek gisteren tijdens een reis van de vaste kamercommis sie voor verkeer en waterstaat langs de Betuweroute. De drie paarse fracties hebben hun hoop gevestigd op aanleg van de zogenoemde Kortsluitroute, een kortere route bij het Rotter damse Pendrecht. Daardoor kan een stuk van de geplande Betuwelijn vervallen en kan mogelijk honderd miljoen gul den worden bespaard. Dat geld zou kunnen worden gebruikt voor verdiepte aanleg van de lijn bij Kerk-Avezaath en Tiel en bij Schelluinen/Gorinchem. In beide gevallen wordt de overlast voor omwonenden aanzienlijk beperkt. Ook dringt vooral de PvdA aan op de mogelijkheid de Be tuwelijn via een tunnel onder het Pannerdens Kanaal te laten lopen. Volgens het Tweede-Ka merlid Crone kosten de maatre gelen om de overlast van een brug te beperken, bijna net zo veel als de aanleg van een tun nel onder dit door het natuur gebied Rijnstrangen lopende kanaal. Crone zegt zich in elk geval niet te laten beperken door de 820 miljoen guldeniex tra die het kabinet in maart voor de knelpunten heeft uitge trokken. „Het bestaat niet dat je zo'n discussie aan gaat zonder over geld te mogen praten." Rotterdammers stemmen over toekomst stad Hilversum was grote belangstelling voor de begrafenis van de jongste baanwerker. foto anp IHAAG GPD-ANP solute stilte heerste er gister- ddag in de coupé toen de in om klokslag twaalf uur ird stilgezet ter nagedachtenis Is n de drie baanwerkers die vo- [e week bij Mook zijn veron- 2 lukt. De trein van Utrecht n ar Den Haag kwam ter hoog- n van Woerden middenin de lilanden langzaam tot stil- ind. Terwijl hij snelheid ver- ör, legde de machinist aan de s ssagiers uit dat dit gebeurde ter herdenking van de omgeko men collega's. Tijdéns de stop, die een mi nuut duurde, heerste in de volle coupé doodse stilte. Gesprek ken verstomden: in gedachten keken passagiers uit het raam naar de bruine en zwartbonte koeien. Een man schoof ge dachteloos zijn manchet opzij, zonder op zijn horloge te kijken. Pas toen de trein zich weer in beweging zette, maakte voor zichtig gefluister een eind aan de stilte. Overal in het land werden om twaalf uur de treinen een mi nuut stilgezet. In Hilversum werd gisteren de 25-jarige baan werker onder grote belangstel ling begraven. In Putten brach ten velen de laatste eer aan zijn 34-jarige collega. De derde om gekomen baanwerker werd za terdag in besloten kring in Bilt- hoven gecremeerd. De drie werkten in een ploeg van zeven man aan de wissels toen de stoptrein tussen Arnhem en Roermond hen aanreed. specialisten in nachtrust AOV heeft ruim twee ton schuld DEN HAAG GPD Het door conflicten geteisterde Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft een schuld van meer dan twee ton. Dat heeft de advocaat van de partij, mr. Slot boom, gisteren gezegd na over leg met AOV-penningmeester Meijer. Ondanks de forse schuld is nog geen beslissing genomen over het aanvragen van uitstel van betaling voor het AOV. Waarnemend AOV-voorzitter Turkenburg gaat er echter van uit dat de partij failliet wordt verklaard. Het hoofdbestuur van het AOV dacht dat er ongeveer een ton aan schulden was, maar nu blijken zo'n dertig schuldeisers ruim twee ton tegoed te heb ben. Het bestuur bekijkt van daag wat het moet doen. Als spoedig een deel van de schuld betaald kan worden, is uitstel van betaling niet nodig. Er is echter nog geen zicht op een geldschieter. Volgens AOV-oprichter en af gezet voorzitter Martin Baten burg wordep .de schulden zwaar overdreven om de ledenverga dering van zaterdag in Utrecht te saboteren. Hij schat de schuld op 80.000 gulden. Op de ledenvergadering wil Batenburg de partij 'zuiveren' van fractie voorzitter Nijpels en haar ge trouwen. Volgens de AOV-op- richter is de schuld mede zo op gelopen omdat Nijpels, Aiking en Boogaard niet meer zoals af gesproken maandelijks duizend gulden overmaken naar de par tij. De fractie wil niet ingaan op dat verwijt. De opkomst voor het referen dum in Rotterdam is redelijk. Dat blijkt uit eerste peilingen. Het referendum is geldig als tweederde van het aantal stem mers tijdens de laatste verkie zingen voor de gemeenteraad, komt opdagen. Dat betekent dat vandaag meer dan 170.000 mensen hun stem moeten uit brengen. Er zijn in totaal 461.462 stemgerechtigden, in clusief alle buitenlanders die vóór 26 april een geldige ver blijfstitel hadden. Om acht uur vanmorgen gin gen de 386 stembureaus open. Voor het eerst in de geschiede nis van de Maasstad mag de be volking meedoen aan een refe rendum. Inzet is de vraag of er een stadsprovincie moet komen in het hele Rijnmondgebied waarbij Rotterdam zichzelf op deelt in tien kleinere gemeen ten. De stembureaus sluiten om zeven uur. De definitieve uitslag zal rond 21.15 uur bekend zijn. Volgens de laatste enquête, vo rige week onder duizend Rotter dammers, zou 69 procent van de, lfi/^qjs,'tegen' invullen. Vori ge maand had er in Amsterdam ook een referendum plaats «jiver een stadsprovincie. Toen waren er eveneens genoeg stemmen en werden de plannen voof de stadsprovincie met een over grote meerderheid naar de prul lenbak verwezen. Amsterdam» In de Portugees-Israëlitische synagoge in Amsterdam zijn gisteren negentien Yad Vashem-onderscheidingen, waarvan negen pos tuum, uitgereikt. De onderscheiding wordt toegekend door het Israëlische Yad Vashem, het herinnerings- en documentatiecentrum in Jeruzalem. De Nederlanders hebben de onderscheiding gekregen, omdat zij tijdens de bezetting joden in veiligheid hebben gebracht. Sinds de 50'er jaren heb ben bijna vierduizend Nederlanders de onderscheiding gekregen. foto anp ruud hoof Premier Kok heeft geen be moeienis gehad met het vernie tigen van delen van het archief van de voormalige Inlichtingen dienst Buitenland (IDB). In een brief aan de Kamer wijst Kok er op dat er sinds november 1992 geen archiefmateriaal meer is vernietigd. Kok is als premier pas sinds het aantreden van dit kabinet, augustus vorig jaar, verantwoordelijk voor het IDB- dossier. Kok heeft dit de Kamer ge meld omdat hier en daar de in druk was gewekt dat onder zijn verantwoordelijkheid nog steeds archiefmateriaal zou worden vernietigd. In november 1992 antwoord de de toenmalige premier Lub bers in antwoord op Kamervra gen dat in het geheel geen ar chiefmateriaal was vernietigd. Pas deze maand bleek uit ant woorden van Kok dat in de.loop der jaren weliswaar het zoge naamde bronnenarchief van de IDB bewaard is gebleven, maar dat rapportages van de dienst aan afnemers en stukken die werden gewisseld met zuster diensten wel degelijk door de papierversnipperaar zijn ge gaan. Toch heeft Lubbers de Kamer destijds niet voorgelogen, zegt Kok. Omdat Lubbers de vernie tigde stukken niet als archief materiaal beschouwde, was zijn ontkenning terecht. De Inlichtingendienst Buiten- land is begin 1994 opgeheven nadat agenten van de dienst hun chef in opspraak hadden gebracht. Als officiële reden voor opheffing werd de veran derde oost-westverhouding op gegeven. Volgens historicus Bob de Graaff is het door de vernieti ging onmogelijk geworden een compleet beeld te krijgen van de activiteiten van de dienst. Zo is niet meer na te gaan hoe in tensief Nederland zich bezig hield met de Koude Oorlog of hoe lang na de onafhankelijk heid Nederland heeft gepro beerd het soevereine Indonesië te destabiliseren. Ook zal nooit meer duidelijk worden hoe Ne derland reageerde op ontwikke lingen in het Midden-Oosten of wanneer is overwogen in te grij pen in Suriname. Dormaël - Geeft - Mooi - Mode - Cheques - Kado!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3