Toeval beslist lot prestatiebeurs 'Je zou die politici bij de ballen willen grijpen' Mondige burgers hebben recht op echte inspraak Feiten &Meningen Hulp in huis WOENSDAG 7 JUN11995 COLUMN In Nederland dreigt de uitvoering van grote infrastructurele werken steeds meer lang durig te worden vertraagd door procedures, aangespannen door direct belanghebben den. In herinnering hoeven slechts te wor den geroepen de uitbreiding van Schiphol, de aanleg van de Betuwelijn en de dijkver zwaringen langs de grote rivieren. De politiek lijkt daar nu een oplossing voor te hebben gevonden. Verandering van de wetgeving, zodanig dat die bezwaren de uitvoering minder kunnen traineren. De vraag is of dat in een geëmancipeerde sa menleving wel een echte oplossing is. Ik denk het niet. Men loopt het levensgrote ri sico om het paard achter de wagen te span nen. Burgers zullen zich, meer dan thans reeds het geval is, niet serieus genomen voelen. Dat draagt weer bij aan de overbekende kloof tussen delen van het openbaar be stuur en de burger. Het referendum over de stadsprovincie Amsterdam heeft dat over duidelijk aangetoond en naar het zich laat aanzien is de stadsprovincie Rotterdam hetzelfde lot beschoren. Ook daar zijn poli tici bezig om zich, om principiële redenen, bijvoorbeeld het CDA en de WD die tegen referenda zijn, of op basis van spitsvondigheden waarvoor menig so ciaal-democraat kiest, onder de uit komsten van deze referenda uit te wurmen. We mogen hopen dat de meerderheid van de leden der Tweede Kamer het gezonde verstand gebruikt en niet zo ostentatief de kiezerswil naast zich neerlegt. Dat was tenslotte het hoofdargument om die 78 kilometer snelweg in Limburg maar volgens Limburgse en niet volgens milieu- bewegingswensen aan te leggen. Ondertussen ligt daar het probleem van voor 's lands economie belangrijke in frastructurele werken en hervormingen van het binnenlandse bestuur. Hoe dan wel, zo is nu de vraag. Het begin van de oplossing van dit neteli ge probleem van strijdige belangen begint met de volmondige erkenning van de bur ger door de dames en heren politici. Een mondigheid die overigens door de vier gro te politieke stromingen, elk op haar manier, fel of bedaagd is bevochten. De burger zegt en doet nu vooral iets terug en het past de politiek niet zich hierover heden te bekla gen. Hetgeen teruggezegd of -gedaan wordt hoeft niet noodzakelijkerwijs datgene te zijn dat de coterie (besloten gezelschap) van partijen die het land bestuurt op rijks-pro vincie- en gemeenteniveau op een bepaald moment vindt. Een deel van de oplossing ligt zeker bij het doorbreken van het incestueuze karak' ter van deze partijpolitieke coterieën. Door een politieke partij weer te laten ademen met zijn achterban en zijn kiezers neemt het gevoel van wat leeft onder het eigen electoraat weer toe. Dat betekent natuurlijk wel het rigoureus openbreken van de mo nopolies van deze partijen, ondermeer op hun exclusieve benoemingsrecht van partij genoten op hoge ambten van bestuur en bureaucratie. Het tweede dat moet gebeuren is vol strekte openheid vanaf het allereerste be gin. Daaraan mankeert veel, zoniet alles. Ik heb een aantal van deze procedures van binnenuit meebeleefd. Ondermeer ten aan zien van de uitbreiding van Schiphol, de Betuwelijn en de stadsprovincie Rotterdam. Weerzinwekkend is het enige woord dat ik ervoor beschikbaar heb. Het is van stonde af aan één en al manipulatie en orkestratie. Het hele brieven-, telefoon- en adviescircuit wordt ingezet en bespeeld. De burger komt in het hele verhaal niet voor. Mogelijke te genstanders worden of tijdig ingepakt door ze er bij te betrekken of zo lang mogelijk onkundig gehouden. Het heeft met een ge zonde vorm van argumenteren en open heid niets te maken. Is het gebakje op die manier eenmaal ge bakken dan wordt het taartje kant en klaar aan de burger en die belangenvertegen woordigers gepresenteerd die niet in het proces betrokken zijn geweest. Er is in dit bestuurlijk-bureaucratisch proces ook altijd maar één alternatief, één oplossing voor handen. Verschillende oplossingen voor hetzelfde probleem bestaan in dit gesloten gebeuren niet. De burger heeft niets te kie zen, hij kan vóór, of vóór zijn. Is hij toch te gen dan wordt wat aan het plan gesleuteld en moet hij ten lange leste toch maar vóór, want niet lastig zijn. Dat wringt en geeft goed georganiseerde tegenstanders alle gelegenheid de plannen, door het produceren van alternatieven, on deruit te halen. Dat op zijn beurt levert mooie juridische procedures op en voordat je het weet, zijn we tien jaar verder. Noch voor Schiphol, noch voor de Betuwelijn, noch voor de dijkverzwaringen, noch voor de stadsprovincies zijn de burgers en belan gengroepen alternatieve oplossingen voor hetzelfde probleem gepresenteerd. Alterna tieve oplossingen die door het bestuur met alle, nadrukkelijk alle, voors en tegens op een evenwichtige manier dienen te worden gepresenteerd. Zo moeilijk is dat niet. Het vergt echter wel een mentale omschakeling van het po- litiek-bureaucratische bestuur. Het zal zich er mentaal op moeten instellen dat het ab soluut noodzakelijk is om in een tijd en in een land van mondige burgers te denken en te handelen in alternatieven. Bijprodukt van een dergelijke handelswijze is boven dien dat de oplossing die er dèn uitrolt dikwijls veel beter is dan indien gedacht en gehandeld wordt vanuit één heilig verklaar de oplossing. Ik kan dat inmiddels, vanuit een lange praktijk van binnenuit, met tal van voorbeelden illustreren. PIM FORTUYN medewerker Kamerlid komt te laat: schade voor kabinet een half miljard gulden Eén D66-senator moest gistermorgen naar de dokter en dat duurde wat langer dan verwacht. Uiteindelijk kwam Elida Tuinstra precies twee minu ten te laat. Die twee minuten kosten minister Ritzen van onderwijs en het kabinet ruim een half miljard, omdat de invoering van de prestatiebeurs nu minstens een jaar langer op zich laat wachten. Toeval is in de Nederlandse politiek hard op weg een belangrijke factor te worden. scenario echter grondig in dui gen. Ook in de Tweede Kamer heb ben dergelijke toevalligheden het afgelopen parlementaire jaar al voor de nodige opschud ding gezorgd. Het spectaculair ste voorbeeld daarvan was na tuurlijk de stemming over de Limburgse rijksweg A73 die te gen de zin van het kabinet op de oostkant van de Maasoever wordt aangelegd, omdat het PvdA-kamerlid Lilipaly zich op het moment van de stemmin gen in Frankrijk bevond. Eerder viel ook al de regie rond de stemmingen over de kerncen trale Borssele en het verbieden van nertsfokkerijen in duigen, omdat fractieleden absent wa ren. Onlangs nog sprak premier Kok zeer geïrriteerd over de opmars van het toeval in de politiek, toen hij aankondigde de wetge ving rond de orgaandonatie eerst grondig met de leiders van de regeringsfracties te willen bespreken om te voorkomen dat de stemming daarover af hankelijk zou worden van 'het toevallige al of niet aanwezig zijn van een willekeurig kamer lid'. TOEVALLIG Het zal gisteravond in huize- Kok dan ook niet al te gezellig zijn geweest. Per slot van reke ning is-'het bedrijfsongeval' met de prestatiebeurs met zijn scha depost van zo'n half miljard gulden veruit de duurste tot nu toe. Het is overigens bepaald niet voor het eerst dat de Eerste Ka mer gebruik maakt van zijn recht eenmaal door de Tweede Kamer aanvaarde wetsvoorstel len toch af te wijzen. Sinds 1972 gebeurde dat al twintig keer eerder, de laatste keer in 1990 toen een wijziging van de rege ling voor de subsidiëring van politieke partijen werd wegge stemd. Daarbij was van toeval ligheden overigens geen sprake: het voorstel werd met algemene stemmen verworpen. Net als toen ging het de afgelopen twintig jaar meestal om politiek betrekkelijk minder belangrijke kwesties als de Eerste Kamer zijn rug rechtte. Soms leidde het afwijkende stemgedrag echter tot grote po litieke spanning zoals in 1976, toen met name een aantal WD- senatoren onder leiding van de toenmalige fractievoorzitter Van Someren-Downer tegen de al door de Tweede Kamer aange nomen initiatief-abortuswet van het kwartet Roethof (PvdA), Lamberts (D66) en Geurtsen en Veder-Smit (beiden WD) stem de. Over de prestatiebeurs zullen overigens geen al te scherpe messen worden getrokken. De schadepost van een half miljard is natuurlijk vervelend, zo lieten de onderwijswoordvoerders van de drie paarse partijen in de Tweede Kamer weten, rpaar het gaat hier slechts om uitstel, niet om afstel. Uiteindelijk gaat de voorgenomen bezuinigingsope ratie, al is het met enige vertra ging, gewoon door. DEN HAAG TOOF BRADER ANP Tegenvaller voor Ritzen en het kabinet. fotopersbureau dijkstra Ingewijden wisten vorige week al dat de stemming in de Eerste Kamer over de prestatiebeurs een dubbeltje op zijn kant zou worden. Weliswaar beschikte de paarse coalitie op grond van de provinciale verkiezingsuitslag van 1991 over een op zich riante meerderheid van 40 van de 75 zetels, maar zowel in de WD- als de D66-fractie klonken dissi dente geluiden. Gistermorgen, na de diverse fractievergaderingen, werd er dan ook druk geturfd op het Binnenhof. Algemeen werd ver ondersteld-dat de stemmen zouden staken, omdat in beide fracties ëén dissident wenste te volharden ondanks de druk die door de rest van de fractie werd uitgeoefend. Een snelle reken som leerde verder dat vijf sena toren afwezig waren (twee ge heide tegenstemmers van het CDA en drie geheide voorstem mers van WD (2) en D66 (1)). Opgeteld en afgetrokken bete kende dat een waarschijnlijke stemverhouding van 35 tegen 35. Zo'n uitslag had betekend dat er volgende week opnieuw zou moeten worden gestemd. Voor Ritzen was er dan geen vuiltje aan de lucht geweest, omdat volgende week dinsdag voor het eerst de nieuwe Eerste Kamer aantreedt op basis van de ver houdingen zoals die na de sta tenverkiezingen van 8 maart is ontstaan. Dan beschikken PvdA, D66 en WD over een veel rian tere meerderheid van 46 tegen 29 zetels en zou er zelfs ruimte zijn voor meer dissidenten dan de twee die nu voet bij stuk wensten te houden. De vertra ging van Tuinstra gooide dat Nederlandse militaire waarnemers gaan zich verenigen „Je zou ze bij de ballen willen grijpen, die 'specialisten' van de Tweede Kamer". Gerard Wondergem is woedend. Woe dend over zoveel onbenul en halfslachtigheid in de Bosni sche crisis. Over ballen gespro ken. „De Serviërs hebben de hele wereld nu bij de ballen. En als je bij je ballen wordt ge grepen, moet je de hand af hakken die ze vastheeft. Dat doet even pijn, want die ballen gaan mee". Met andere woor den, de bijna vierhonderd ge gijzelde blauwhelmen zouden een militaire interventie in Bosnië niet overleven. Dat is niet de uitweg die Won dergem, zelf ex-UNMO (militair waarnemer van de VN) in Bos nië, zou kiezen. Hij is fel gekant tegen de ongerichte spierbal lenpolitiek die nu gevoerd wordt. „Als je de crisis in Bosnië met grote middelen te lijf wilt, moet je het ook goed doen. Nu zie je dat er op alle mogelijke niveaus over gepraat wordt: Contactgroep, NAVO, Veilig heidsraad, afzonderlijke landen. En ze komen er geen van allen uit". „Er is geen eenhoofdig com mando, en we hebben al eerder gezien hoe dat afloopt. In Iran, toen drie Amerikaanse krijgs machtonderdelen, nota bene van één en hetzelfde leger, hun zaken niet goed coördineerden en de bevrijdingsoperatie van de gijzelaars mislukte". Toch dirigeren de grote wester se landen troepen zonder dui delijk omschreven doel richting Bosnië. Fout, fout, hartstikke fout, weet Wondergem. De in stemming van de Nederlandse regering met deze troepenver sterking nog afgezien van een mogelijke bijdrage is faliekant verkeerd. „De crisis in Bosnië is niet even Coevorden bellen, zoals in de Golfoorlog onder minister Ter Beek. Déze puin hoop is de uitkomst van jaren halfslachtig beleid. De politici moeten duidelijke doelen aangeven. En als dat mi litaire doelen zijn, dan moeten ze de middelen ter beschikking stellen. Daarna moeten ze hun handen ervan aftrekken en het de militairen laten opknappen". „De enige oplossing nu is op nieuw onderhandelen, praten met de Serviërs. Dan maar ge zichtsverlies lijden, maar praten om die jongens los te krijgen is de enige oplossing". Dat riep hij meteen al toen de NAVO-lucht- aanvallen de Serviërs tot hun gijzelingsacties brachten. Via een collega kreeg hij te horen dat Defensie het beter vond als hij zich even gedeisd hield. Om die reden liet hij verstek gaan bij de actualiteitenrubriek 2 Vandaag. Geen ramp, want zijn maatje uit Sarajevo, de Breukelaar Leo van Knijff „Die is toch met de VUT, hij kon zeggen wat-ie wilde" vertelde in het programma exact wat Wondergem op zijn lever had. En nu ook generaal Couzy, bevelhebber van de landstrijdkrachten, zijn bezwa ren heeft geuit tegen troepen zending, voelt hij al helemaal geen remmingen meer. „Ik kan niet langer zwijgen". Gerard Wondergem, 37 jaar oud en van een fysionomie die je niet zo even opzij zet, was in de zomer en herfst van 1992 in Bosnië gestationeerd als UN- MO. Eerst zat hij in Sarajevo, dat toen zwaar onder vuur lag van de Bosnische Serviërs. Ko gels en granaatscherven vlogen hem letterlijk om de oren. Tot op het toilet van het VN-hoofd- kwartier. Hij maakte er een Noorse collega mee die volledig door het lint ging. Met enkele rake klappen moest hij de Noor ervan weerhouden dat-ie in pa niek de straat op rende, de gra naten tegemoet. Daarna kwam Wondergem te recht in Noord-Bosnië, waar et nische zuiveringen en moord partijen door de Krajina-Ser- viërs uit het aanpalende Kroatië aan de orde van de dag waren. Als VN-waarnemer kon hij in sommige gevallen door bemid deling erger voorkomen. Hij schreef een openhartig dag boek over zijn ervaringen: 'Je komt anders terug'. Het sloeg in als een bom, zeker bij Defensie. Wondergem had felle kritiek op de gebrekkige voorbereiding en uitrusting van de (Nederlandse) VN-waarnemers. Vloekend en tierend had hij in Sarajevo moe ten rondrijden in afgedankte, slecht remmende Oostduitse jeeps, welwillend ter beschik king gesteld door de Bondsre publiek. Zijn ervaringen in Bosnië brachten hem tot meer dan al leen zijn boek. Werkzaam bij het Centrum voor Vredesopera ties in Ossendrecht Defensie onderkent zijn ervaringen en capaciteiten is Wondergem in middels bezig met het opzetten van gerichte opleidingen voor internationale waarnemers. En zaterdag richt hij met collega's in Soesterberg een belangenver eniging op voor waarnemers èn hun achterban. „Omdat het gaat om een speci fieke groep. Ze opereren onge wapend, bemiddelen, moeten het vertrouwen zien te winnen van de strijdende partijen. Som migen komen met grote proble men terug. Die groep kun je niet onder het brede blauwhel men-legioen scharen". De schokkende beelden van de als levende schilden vastgeketende waarnemers dringen zich op. Hun strakke, soms uitgesproken angstige blikken. Onder hen de Nederlander Jos Gelissen. „Een jaargenoot van me". De spraak waterval Wondergem valt even stil. Als hij dat zo ziet, die machtelo ze waarnemers als levende schilden, heeft het dan nog wel zin om ze in Bosnië te handha ven? Wondergem is resoluut: „Ondanks alles heeft het zin. Maar als het straks de kant op gaat van gewapend optreden en keihard onderhandelen, dan moeten ze weg". Gerard WQtidergem: Je komt anders terug. Aantekeningen uit het dagboek van een VN- waarnemer in Sarajevo en Kostajnica (sector Noord). (Tweedegew. druk februari 1995, Heuff Amsterdam.) Prijs f24,90. TOM JANSSEN Cf VOORZITTER, Mr is ft NOU WWldlK Tffih p4Rlï]SPOHSORlb6-? Sinds enkele maanden voldoe ik weer een beetje meer aan het gangbare idee van 'bui tenlander in den vreem de'. Een Chinese hulp, een zogenaamde 'ayi', heeft haar intrede gedaan in mijn petie terige appartement. Zo'n huishoudster, voor een habbekrats in te huren, is voor veel buitenlanders niet meer dan een statussymbool, want de meeste part ners van diplomaten, journalisten en zakenlieden hebben hier de hele dag niets om handen. Een 'ayi' zorgt voor nog meer lege uren vol verveling, maar stof afnemen doe je nu eenmaal niet met gelakte nagels en een parelsnoer om. Inderdaad, menige Nederlander in het hedendaagse Peking lijkt op een van de verveelde, ontevreden en hoog hartige personages in de romans die rond de eeuwwisseling spelen in Neder lands Indië. Nagellak en parels ontbraken in mijn koffer toen ik vier jaar geleden in Peking arriveerde. Misschien dat het daaraan ligt dat ik nooit de behoefte heb gevoeld assistentie te regelen bij het schoon houden van de twee kamer-flat. Op za terdagochtend even de handen uit de mouwen steken en schoon is het huis. Opgevoed in het stramien van 'zelf op ruimen en zelf schoonmaken', geeft het geen pas een ander op te knappen met het op orde brengen van jouw chaos. Het is te gemakzuchtig, te koloniaal. En nu is daar dan toch de 'kleine' Zhang die - voor drie gulden per uur - drie middagen in de week als een witte tornado met Chinese karakteristieken door de flat vliegt. Ze heeft haar baantje te 'danken' aan een Deense vriendin die me in een erg drukke tijd 'op een zwak moment' opbelde. Of ik niet een 'ayi' wilde delen? Mijn beslist 'nee, je weet hoe ik daarover denk' in de eerste minuut, was een kwartier later omge slagen in 'wanneer kan ze beginnen?' Ik had moeten toegeven dat de gebruike lijke tijd waarop ik de afwas deed, rond één uur 's nachts lag. Bovendien kon ik niet ontkennen dat mijn laatste vrije dag een maand geleden was en de vlok ken me om de oren vlogen. De venster banken waren meer zandbanken. Zhang is begin twintig, dochter van een arts en in de avonduren studeert ze be drijfsadministratie. Voor Chinese be grippen is ze verfrissend direct en ze heeft een mening. Ik mag haar geen 'ayi' noemen, wat eigenlijk 'tante' bete kent, want dat kan niet in het Chinees als iemand jonger is dan jezelf bent. „Bovendien is het ouderwets en ik ben een jonge, moderne vrouw", zei ze de eerste middag zelfbewust. Het werd dus Xiao Zhang, de 'kleine' oftewel 'jongere' Zhang. Ze vindt poetsen 'absoluut niet leuk' en werkt daardoor in een hoog tempo zonder te lanterfanten. Eén ding zit me niet echt lekker: willekeurig gebfuik van poetsdoe borstels. De plinten kregen vorigi een grote beurt met het afwasboi In de hele flat wordt stof affgenon met een en dezelfde vochtige dof Waarvoor zou de doek die is aanj zen voor het toilet, nog meer wor gebruikt, denk ik dan bezorgd ov hygiëne in huis. Volgens een collf twee keer met de keizersnede in( se ziekenhuizen is bevallen, moei mens hygiëne in dit land gewoon ten. „In de operatiekamer lag een laag stof op de leidingen en tweei ten na de bevalling kwamen verpj binnen, hun lunch etend met stoi Met beide kinderen nooit problei met hun gezondheid gehad. De o daarentegen die in een 'schoon'! pees ziekenhuis ter wereld kwam om de haverklap ziek toen hij klei Maak je dus geen zorgen". Ik heb dan ook maar besloten Xia Zhang haar gang te laten gaan. Hf langrijkste is dat ze het leven er et stuk aangenamer en gemakkelijk! heeft gemaakt. Bij mijn nieuwe, 'i koloniale' levensstijl hoort eigenl nog een kok en een auto met chai maar zo diep ben ik nog niet gezo Nog niet. YVONNE VAN DER HEUDEN CORRESPOND

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2