Irritatie rond Bergkamp "C Den Haag stevent af op eredivisie Atlanta gaat aan voetballers voorbij Brazilië te sterk voor Japan Sport De Romijn naar Dordrecht Feyenoord zet Esajas op non-actief Nederlandse dammers uitgeschakeld tUUr^NSDAG 3EUGE 3% kon 52.95 chef willem spierdijk. 071-356464, plv.-chef rob onderwater. 071-356463 xen? t lag, 7 071-3f luivert vervangt Bergkamp Patrick Kluivert vervangt Dennis Bergkamp in de EK- alificatieinterland tegen Wit Rusland. Bondscoach Guus Hid- ~k heeft de jonge Ajacied een plaats gegund in de spits van de Ival. daarbij in de rug gedekt door zijn clubgenoot Ronald de tr. Naast dit duo speelt op rechts John van 't Schip, die na een lezigheid van ruim twee jaar weer terug is. Ook Mare Over- die de laatste dagen een aangepaste training volgde, is fit. I is de vierde aanvaller. Bdink maakte na de laatste training de volgende opstelling be- Jid; Doel: Van der Sar; achter: Blind, De Koek en Valckx; mid- h: Seedorf, Jonk en Davids: voor: Van 't Schip, Kluivert, Ronald Boer en Overmars (Ajax). Reserves: Hesp, Michael Reizinger, hter, Helder en Numan. aggio weg bij Juventus lUNRoberto Baggio heeft gisteren gezegd met zekerheid Ju- Jitus te gaan verlaten. De international heeft het gevoel dat de lliaanse kampioen zijn aanwezigheid niet meer op prijs stelt. _;gio, wiens contract dit seizoen afloopt, moet een derde van n aanzienlijke salaris inleveren. „Daaruit maak ik op dat ik be- Èkan vertrekken. Het is tijd om te handelen." De kostprijs van gio is ruim 20 miljoen gulden. Desondanks is de belangstel- g groot. AC Milan, Roma, Parma, Real Madrid, Barcelona en n handvol Japanse clubs worden genoemd als nieuwe werkge- rofcompetitie VS krijgt gestalte ork» De nieuwe professionele Amerikaanse voetbalcom- jjtitie heeft meer gestalte gekregen. Alan Rothenberg, voorzitter in de Major League Soccer (MSL), maakte gisteren in New York [kend dat twee bekende profs een contract hebben getekend. Ie Mexicaanse doelman Jorge Campos en de Amerikaanse in- rnational Tab Ramos treden toe tot de competitie, die in april I96 van start moet gaan. Campos tekende voor drie seizoenen Jij een club in Los Angeles, Ramos gaat twee seizoenen in New [ork spelen. De competitie zal uit tien clubs bestaan. De Ameri- lanse profcompetitie had eigenlijk dit voorjaar al moeten be- innen. Financiële problemen en het ontbreken van goed spe lmateriaal stonden dat echter in de weg. Rothenberg ver aarde dat alles nu geregeld is. „Het vele werk en geduld is be- lond. De financiering is rond, de stadions staan vast, de tv-uit- jndingen zijn vastgelegd. We verheugen ons op de première." /illem II wil Laros toch houden Willem II is vooralsnog niet bereid Louis Laros naar Vi- >se te laten vertrekken. De jeugdinternational bereikte onlangs ivereenstemming met de Arnhemse club over een verbintenis i drie jaar. Willem II is echter van mening dat Laros te laat kijn arbeidsovereenkomst heeft opgezegd en daardoor verplicht jou zijn nog een jaar in Tilburg te blijven. In elk geval vindt de club dat Vitesse bij een overgang meer moet betalen dan het nu genoemde bedrag, dat rond de 1,3 miljoen gulden ligt. Contrac tueel is vastgelegd dat Laros zelf een derde van dat geld opstrijkt. latthaus niet meer in actie iunchen Lothar Matthaus komt dit seizoen niet meer in actie or Bayem München. De international staat al vier maanden luitenspel dooreen blessure aan de achillespees. Hij vindt het iet zinvol in de afsluitende duels nog enig risico te nemen. romotie levert Den Haag ton op jen haag De nieuwe sponsor van FC Den Haag, VHS onroerend ;oed, heeft een premie van 100.000 gulden in het voorzicht iteld als de club er in slaagt via de na-competitie te promoveren laar de eredivisie. Een kwart van het bedrag komt ten goede aan le supportersvereniging die voor het geld busreizen naar uit wedstrijden kan organiseren. Het resterende deel is bestemd roor de Stichting FC Den Haag. Wit-Rusland verslaat Jong Oranje Minsk anpveld was Hoekstra de aanval- lendste pion. Voorin acteerden Wooter en Laros op de vleugels en Makaay als spits. Roy MaKaay zet Jong Oranje op een 1-0 voorsprong tegen Wit-Rusland. Begrijpen? Werkelijk niemand in het kamp van Oranje begreep er iets van. De afmelding van Dennis Bergkamp, zo'n 24 uur voor de cruciale ontmoeting met Wit-Rus land in de kwalificatiestrijd voor het EK, overviel de spe lers, de coaches en de begeleiding van Oranje. Bonds coach Guus Hiddink was woedend, maar hield zijn erger nis verborgen. ,,Kom op heren," sprak hij cynisch tot de verzamelde en eveneens verbijsterde pers, „we bedenken wel weer een oplossing." bondscoach al zijn tactische plannen in de open haard gooi- minsk marcel van der kraan gpd-verslaggever Zijn hele voorbereiding had Hiddink afgestemd op de ren tree van Dennis Bergkamp in het Nederlands elftal. Zijn tac tiek zou worden opgehangen aan de enige echte ster die het nationale team nog zou kennen na het wegvallen van Rijkaard, Gullit, Van Basten en Koeman in het voorbije jaar. Tegen Tsje chië (3-1 verlies) had Hiddink de aanvaller van Inter al nóde gemist. Tegen Wit-Rusland zou Bergkamp voor de doelpunten moeten gaan zorgen. Maar toen gistermorgen om precies zes uur de wekker ging in Huis ter Duin stapte Bergkamp met 'een toch wel heel vervelende pijn' in zijn lies uit bed. Tien minuten later, twee uur voor het vertrek per vliegtuig naar Minsk, kon de Hiddink en de medische staf waren totaal overrompeld door de onheilstijding van de spits. Dokter Frits Kessel werd op de kamer van Bergkamp geroepen. Hiddink en Kessel samen spra ken nog met de speler. Zij pro beerden hem over te halen met de groep mee te reizen en in Minsk te bekijken of hij mis schien nog aan de bak zou kun- hén. Kessel: „Het was praten, prafen en praten. Maar Dennis kwam er niet overheen." Hid dink liet zich in Minsk niet ver leiden tot kwetsende uitspraken waar het de instelling en de mentaliteit van Dennis Berg kamp betreft. Maar uit alles is af te leiden dat de leiding van het Nederlands elftal zich een beetje besodemieterd voelde door de speler en dat er binnen skamers wel degelijk vraagte kens worden geplaatst bij de mentale weerbaarheid van de duurste voetballer in de Neder landse geschiedenis. Sierlijk Bergkamp had altijd al de naam een sierlijke voetballer te zijn, die met 'stiffies' de schijnwer pers haalt, maar vechtlust en een keiharde mentaliteit in de top ontbeerde. In het laatste seizoen bij Inter leek daar even wat verandering in te komen, al kwakkelde hij ook in clubver band meer dan de leiding van de Italiaanse club lief was. Zijn afzegging bij Oranje was op nieuw voer voor zijn critici. Het lijkt er ook op dat Inter, dat vorige week twee Argentijn se verdedigers kocht, ook nog in de slag is met Paul Ince van Manchester United en in totaal nu al zes buitenlanders onder' contract heeft, het eerste het beste bod van een Engelse top club voor Bergkamp zal accep teren. In de kwalificatiestrijd voor het EK kon Guus Hiddink, zo ook zijn voorganger Dick Ad vocaat, zelden een beroep op de voormalige Ajacied doen. Het duel met Wit-Rusland is Oran jes zevende wedstrijd in groep 'inst op De Graafschap in eigen huis: 1-0 in haag anp Den Haag heeft gisteren een rse stap gezet richting promo- naar de eredivisie. De ploeg de vertrekkende Lex hoenmaker versloeg De aafschap in een voor het eerst ids jaren met ruim 10.000 eschouwers gevuld Zuider- ïrk met 1-0. Rick Hoogendorp aakte vier minuten voor tijd verlossende en verdiende ?ffer. De twee clubs, die beide won en van Heracles en MW, ont- Kieten elkaar zaterdag op- euw in Doetinchem. De Ha- naars zullen echter topscorer Jogendorp, Heesen en Gentile peten missen. Zij kregen een e kaart die tot schorsing zal len. Den Haag verdiende de t tot stand gekomen over- ïning. Al na elf minuten kre- de Hagenaars dè mogelijk- d om de score te openen, rdediger Hendriks stond een )eg feestje echter in de weg. haalde de inzet van Jeffrey an van de lijn. Van der Laan zuimde op zijn beurt de re- und in het doel te tikken. In tweede helft voerde Den ig het tempo nog meer op. •elman Olyslager leek de uit- nker van de wedstrijd te wor- in. Hij keerde inzetten van Ta- i, Van der Laan en Hoogen- •rp. Pas vier minuten voor het nde bezweek hij onder de invalsgolven van Den Haag. a veel gemiste kansen schoot oogendorp eindelijk raak. egradatie egradatie is onafwendbaar >or MW. Ook al beweerden immige rekenmeesters dins- 'g na het gelijkspel van 1-1 te rn Heracles het tegendeel. Ze- !n jaar na de promotie via de tcompetitie onder trainer Kör- ir, keren de Maastrichtenaren rug in de eerste divisie, de af ding waar de ploeg, zoals ze afgelopen weken speelt, ook uishoort. Aan niets was te erken dat de Maastrichtena- n voor de laatste kans speel- De ploeg voetbalde onge- Edwin Godee (links) van De Graafschap in duel gewikkeld met Hagenaar Winston Faeber. inspireerd, wekte geen moment de indruk nog te geloven in be houd van het eredivisieschap. De thuisclub betaalde na zeven minuten tol voor de angstige in stelling. Desorganisatie in de defensie en onfortuin lagen aan de basis van de Almelose ope ningstreffer. Leidenaar Jeffrey van As beroerde een schot van Vink met zijn hoofd. Van Duyn- hoven was kansloos: 0-1. Vanaf dat moment zakte het niveau van het duel bedenke lijk. Heracles consolideerde en verdedigde. MW speelde fana tieker en zag na zeven minuten Hilgerink van Heracles naar de kleedkamer vertrekken. De ver dediger kreeg na een overtre ding op Visser zijn tweede gele kaart. Invaller Knarren toonde daarop de enige goede aanpak: van afstand. Zijn schot krulde zich tegen het nylon: 1-1. Groep B GA Eagles heeft verzuimd een belangrijke stap voor het be houd van het eredivisieschap te zetten. De ploeg uit Overijssel heeft verreweg het beste spe lersmateriaal van de teams die meedoen aan de nacompetitie, maar gisteren lieten de Deven- tenaren het er bij zitten. Met de 1-1 tegen VW kwam de be dreigde eredivisionist eigenlijk nog goed weg. Dank zij Go Ahead blijft het wel spannend in groep B. De wedstrijd was in de eerste helft echter niet om aan te zien. Zowel de spelers van VW als Go Ahead leken bevangen door de spanning. Pas in de 37e minuut kreeg Schenning een mogelijk heid, maar hij schoot naast. In tegenstelling tot Go Ahead, luk te bij de thuisploeg helemaal niets. Het manco waarmee de ploeg, die na de zege in de eer ste periode ver duikelde op de ranglijst, stak de kop weer op. In plaats van een team stonden in Venlo elf individuen op het veld. De grootste egoïsten wa ren Sibon en de van PSV ge huurde Braziliaan Vampeta. Pas in de tweede helft, die meer ver maak bood, toonde Sibon bij vlagen zijn kwaliteiten. In de 57e minuut kwam zijn moment. Na een actie van Smits haalde doelman Bos, de middenvelder van VW onderuit. Voor de strafschop meldde zich Sibon. Uitgejouwd door het eigen pu bliek raapte hij doodkalm de bal op en schoot hem feilloos in. De weelde duurde twintig minuten, toen kopte Cees Marbus uit een corner de gelijkmaker in. Excelsior doet nog mee in de na-competitie. Maar vraag niet hoe. De Rotterdammers boek ten dinsdagavond in Alkmaar een even onverdiende als curi euze zege op AZ: 0-1. Het doel punt viel in de 66e minuut en werd door de voltallige thuis ploeg fel aangevochten. Vlak voordat Vonk van dichtbij intik te, klonk op de tribune een dui delijk fluitsignaal. Heel AZ in clusief doelman Ruitenbeek bleef staan. Het doelpunt telde niettemin. Voor Excelsior was het na twee nederlagen de eer ste overwinning, AZ wacht in groep B nog altijd op de eerste zege. Zaterdag gaan de twee outsiders in Rotterdam op her haling. dordrecht anp Dordrecht '90 heeft zich voor het volgende seizoen versterkt met Leidenaar Hennie de Romijn en Richard Plug (FC Zwolle). Met De Romijn, nu nog in de nacompetitie actief voor FC Den Haag, heeft de naar de eerste divisie afgedaalde club overeenstemming bereikt over een drie-jarige verbintenis. Plug is akkoord met een aanbieding van twee seizoenen. Dordrecht moet de transfers nog met de belanghebbende clubs afronden. Naast de twee versterkingen verzekerde Dordrecht zich ook opnieuw van de diensten van Michel Lan- gerak, die voor een jaar bijtekende. Eerder al nam Dordrecht van FC Den Haag trainer Schoenmaker en spits Van der Laan over. vijf. Bergkamp speelde slechts één volledige wedstrijd mee, eenmaal werd hij gewisseld. Alle andere keren zat hij thuis op de bank in Italië. Van ellende expe rimenteerden de bondscoaches in die periode met een handvol spitsen zoals Bosman, Mulder, Mols, Van Hooydonk, De Boer, Kluivert en Van Vossen. Geen van allen lieten ze als centrum spits een overweldigende in druk achter. Bergkamp had in de afgelo pen dagen met geen woord ge rept over een opspelende lies. Op de training had hij niets la ten merken. Geen woord gewis seld ook met de medische staf of fysiotherapeut Rob Ouder- land. Hiddink: „Hij gaf juist een behoorlijke indruk. Ja, mis schien was-ie maandag, op de laatste training in Noordwijk, iets minder agressief. Maar om dat ik ervaring heb met andere topspeleVs) maaKte ik aaar hief" zo'n punt van. Sören Lerby en Romario namen één of twee da gen voor een belangrijke wed strijd ook altijd even gas terug op de training. Dan waren ze wat minder aanwezig. Maar in de Vvedstrijd stonden ze er. Daar ging ik bij Dennis ook vanuit. Totdat hij me voor het vertrek vertelde dat hij niet meeging." Tijdens de Olympische Spelen van Atlanta in 1996 zullen geen Nederlandse voetballers te zien zijn. Jong Oranje verprutste gis teren in Minsk zijn laatste kans door in de afsluitende tien mi nuten van het duel tegen Wit- Rusland een voorsprong van 1-0 te verspelen. De uitslag was 3-1 voor Wit-Rusland. De laatste olympische deelneming van Oranje dateert inmiddels van 1952. Nederland speelde ruim een half uur redelijk, maar beperkte zich na een rode kaart voor PS- V'er Van der Leegte in de 35e minuut hoofdzakelijk tot verde digen. Dat moest wel een keer fout gaan. Het gebeurde zelfs drie keer. Op de ranglijst in de kwalificatiereeks voor de laatste acht van Europa, die mogen strijden om vier Olympische plaatsen, is Nederland zelfs ge passeerd door Wit-Rusland. Een verloren generatie? Nee, niet helemaal. In feite was de ploeg behoorlijk gehandicapt. Reizi ger, Overmars, Davids, Seedorf en Kluivert, allemaal van Ajax, zouden onder de hoede van bondscoach Dorjee mogen voetballen. Maar ze behoren al tot de selectie van het A-team van Hiddink. „Deze groep is be hoorlijk afgeroomd", oordeelde Dorjee. Keerpunt De pas 18-jarige Van der Leegte was enigszins verantwoordelijk voor het keerpunt in de wed strijd. Door eerst een overbodi ge, onbesuisde overtreding op het middenveld te begaan en even later vrij dom hands te maken. Toch wilde Dorjee hem niet afkraken. „Tom is de benja min in de groep. Hij speelde voor het eerst in Jong Oranje." Op het moment van zijn aftocht leidde Oranje met 1-0 door een doelpunt van Makaay, na fraai werk van vooral Wooter. Schuiteman Jong Oranje speelde zoals dat blijkbaar hoort in Nederland. Met slechts drie verdedigers on der wie de langzame Schuite man en Van Bronckhorst die in het dagelijks leven bij Feye noord (meestal in het tweede) absoluut geen defensief inge stelde speler is. Op het midden- Aanvankelijk leverde dat suc ces op. In de pauze wisselde Dorjee de snelle en altijd drei gende Wooter voor verdediger Dirkx en daarmee gaf hij de be doelingen aan. De 1-0 vasthou den met een man minder. De wissel van de Ajacied leverde hem achteraf de nodige kritiek op. Was het niet slimmer ge weest juist Wooter en Makaay te laten staan, ondanks de nu merieke minderheid? Beiden wisten wel een paar Wit-Russen bezig te houden. Maar nee, Dorjee koos voor wat meer zekerheid achterin en noemde de gele kaart die Wooter vlak voor rust kreeg als bijkomende reden. Het vooruit zicht eventueel met negen ver der te moeten, sprak hem niet zo aan. Op het matige veld was het toch een wedstrijd met veel onderbrekingen en overtredin gen. Negen keer geel trok de Griekse scheidsrechter, waarvan dus twee voor Van der Leegte. Tot een kwartier voor tijd hield Oranje redelijk eenvoudig stand. Het gevaarlijkst waren telkens de Witrussische vrije trappen. I^ros kreeg zelfs een aardige kans op 2-0, maar La- vrik haalde hem vrij voor het doel neer. Dat de Wit-Rus geen rode kaart kreeg was eigenlijk onterecht. Een tweede breek punt noemde Dorjee dat mo ment. Reflex In de slotfase redde doelman Roorda eerst nog eens met een fantastische reflex, tien minuten voor tijd scoorde Skriptsjenko. Meteen mocht verdediger Dirkx weer naar de kant, want met een gelijkspel schoot Nederland hoegenaamd niets op. Flatvoet verving hem. De tot dan vrij rommelige en gezapige wed strijd was opeens springlevend met de Witrussen als duidelijke winnaar. Tot twee keer toe was het open huis in de Nederland se defensie en scoorden de Wit- Russen 2-1 en 3-1. Vier jaar ge leden was de olympische uit schakeling een spel van secon den, deze keer was het snel be- kenen met Neerlands talenten. Op naar 2000 dan maar. liverpool rtr Het Braziliaanse voetbalteam heeft gisteren ook de tweede wedstrijd voor het vierlanden- toernooi in Engeland gewon nen. In het stadion Goodison Park (Everton) in Liverpool ver sloeg de wereldkampioen het elftal van Japan met 3-0. Eerder had Brazilië met 1-0 gewonnen van Zweden. Middenvelder Zinho was de grote man bij de Brazilianen met twee fraaie treffers in de tweede helft. Zinho speelt club voetbal in Japan, bij de Yokoha ma Flugels. Al na zes minuten had Roberto Carlos Brazilië de leiding gegeven. Japan, dat de eerste wedstrijd tegen Engeland slechts met 1-2 had verloren, stelde zich dapper teweer tegen de soms onna volgbare Zuidamerikaanse combinaties. De Aziaten schie pen zich zelfs een paar kansen die echter verloren gingen. Doelman Kojima voorkwam met een aantal goede reddingen dat Brazilië een hogere score behaalde. Morgen spelen Enge land en Zweden tegen elkaar in het stadio van Leeds United. rotterdam gpd bekende druppel die de emmer deed overlopen. Als het nu niet mis was gegaan, was het een andere keer waarschijnlijk wel gebeurd. Esajas moet eind deze week maar eens met de voorzit ter gaan praten. Die moet dan maar beslissen wat er verder ge beurt," aldus Van Hanegem, die tegen zijn spelers net vorige week bekend had gemaakt dat hij de discipline zou gaan aan trekken en hardere maatregelen zou gaan nemen bij eventuele uitspattingen. Feyenoord heeft Harvey Esajas op non-actief gezet. Een aantal uitspraken van de 20-jarige ver dediger in een interview dat on der meer in deze krant stond, is bij de Rotterdammers in het verkeerde keelgat geschoten. Esajas zei onder meer dat hij beledigd was en dat hij hoopt dat hij volgend seizoen beter wordt behandeld. De speler, wiens contract nog een jaar doorloopt, was ervan overtuigd dat hij de nieuwe linksback van Feyenoord zou worden en dat hij het langer zou uitzingen dan de technische staf van de club. Van Hanegem pikte die uitla tingen niet. „Ik heb die jongen twee seizoenen lang de hand boven het hoofd gehouden. Ik heb hem tegen iedereen in be scherming genomen. Dat geldt vanaf de voorzitter tot en met de wasvrouw. Op een gegeven moment is mijn geduld met zo'n speler op. Er is een aantal incidenten geweest, dit was de vlieland anp Maar in een klassieke positie dwong Baljakin een doorbraak af. Die had voor de Fries niet fa taal hoeven te zijn. Wiersma zag de aanwezige remisevariant echter te laat en werd verras send uitgeteld. Zonder Nederlanders zal Wiersma als organisator, de ko mende maanden nog meer moeite hebben om de nog vol gende tweekampen ook voor de spelers financieel aantrekkelijk te maken. „Misschien moeten we het wel in Senegal of in Rus land gaan zoeken. Daarover zul len we binnenkort maar eens moeten nadenken," aldus de Fries. Dat idee werd nog versterkt, toen ook de andere tweekamp op dramatische wijze voor Ton Sijbrands, 's werelds nummer één, afliep. De cyclus om de wereldtitel dammen speelt zich verder zonder Nederlanders af. De bei de oud-wereldkampioenen dammen Ton Sijbrands en Harm Wiersma werden gisteren op Vlieland in de 'verlenging' van de eerste ronde van het kandidatentoernooi uitgescha keld. Wiersma verloor achter het bord van Baljakin. Het lot was de tweede Witrus Gantwarg gunstiger gezind dan Sijbrands. Rob Clerc verloor eerder al in de reguliere tweekampen. Op de achtste-dag van het evenement moesten er beslis singen vallen. Hoewel het spe len van partijen met een half uur bedenktijd een nieuwtje was in een wereldtitelstrijd, hadden de spelers zich met die korte speelduur wel verzoend. Voor Koeperman, die op Vlie land de partijen van commen taar voorzag, waren de Witrus sen duidelijk in het voordeel. „Zij laten het bewust op die tie break aankomen, omdat zij zich daarin beter achten dan de Ne derlanders," voorspelde de Amerikaan. Toch bleek dat het Oost- europese duo zich op de slag vaardigheid van de Nederlan ders had verkeken. Wiersma kreeg in het tweede duel voor deel, maar een kleine bereke- ningsfout was voldoende om Baljakin toch nog te laten ont snappen. „Je moet te snel een beslissing nemen omdat anders de klok de uitslag gaat bepa len," stelde de teleurgestelde Wiersma vast. De derde partij leek opnieuw in het voordeel van de Nederlander te verlopen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19