Buurt is jeugd spuugzat Kopermolen wil plein als parkeerplaats Waterschap te vroeg met aanslagen Bermen nog maar drie keer per jaar maaien Tweede hangplek voor Zoeterwoudse jongeren Stompwijker onderscheiden Extra geld voor bibliotheek Rijn Veenstreek Proef met milieubewust melkvee houden slaagt Rubriek voor zakelijk nieuws fax:071-321921 WUINWAU JUNI Wso PvdA: Alkemade moet meer bezuinigen De PvdA in Alkemade vindt dat het CDA/WD-college niet ge noeg bezuinigt. De bezuini gingsvoorstellen van burge meester en wethouders gaan de sociaal-democraten niet ver ge noeg. W. Groen (PvdA) opperde gisteren tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening een aantal aanvullen de bezuinigingen. Alkemade krijgt in de toe komst jaarlijks 1,7 miljoen gul den minder uit het gemeente fonds. Burgemeester en wet houders willen dat gat dekken door de belastinginkomsten met één miljoen te verhogen en daarnaast zeven ton te bezuini gen. Van die bezuinigingen (die in 1999 volledig moeten worden gehaald) is ongeveer twee ton nog niet gevonden. Groen vond dat het college dat niet kon maken en kwam zelf maar met wat bezuinigin gen. De afdeling openbare wer ken kon volgens hem nog flink inleveren; de kosten van het maaien van de bermen konden omlaag door nog maar drie (in plaats van vier) keer pér jaar uit te rukken. Het niet aanleggen van rioleringen die niet be stemd zijn voor eigen burgers levert volgens Groen miljoenen op, terwijl de gemeente aan de straatnaambordjes zou kunnen verdienen door daarop recla me-uitingen toe te staan. Dat laatste idee veegde chef onderhoud B. Dekker meteen van tafel. Op plaatsen waar re clame op straatnaamborden was ingevoerd, wordt het vol gens Dekker al weer terugge draaid. En bovendien gaan de bordjes met reclame erbij er wel erg slordig uit zien. „Toen we dat in Amsterdam zagen, zeiden we tegen elkaar: goh, dan is het in Alkemade een stuk netter", aldus de chef onderhoud. Naast de bezuinigingsvoor stellen van de PvdA kwam ook Groen Links met een idee: doe die dure lampen uit die 's nachts de Veense watertoren met-tulp verlichten. Besparing: 3000 gulden per jaar. F. Koek le vérde zijn bezuiniging echter meteen weer in. Want als de ge meente bezuinigt op de verlich ting van de watertoren, kan de geplande bezuiniging op de straatverlichting (geraamd op 5000 gulden) mooi achterwege blijven. Met het schrappen van die laatste bezuiniging was ove rigens de WD'er P. Koek het roerend eens. En wat de verlich ting van de tulp betreft: de ge meente zoekt uit of het Rijk geen subsidie kan geven voor deze gemeentelijke reclame-ui ting. Alkemade besteedt onderhoud straatverlichting niet uit alkemade gens de berekeningen kost het onderhoud van de straatverlich- Alkemade besteedt het onder- ting (2100 lichtmasten en 62 houd van de straatverlichting stoplichten) nu inclusief ar- niet uit aan de Energie- en Wa- beidsloon 167.000 gulden. De tervoorziening Rijnland (EWR). EWR biedt aan het werk over te De uitbesteding kost volgens de nemen voor 333.000 gulden, de gemeente ruim twee maal zo W. Groen (PvdA) zette gisle- veel als zelf doen. ren vraagtekens bij de manier Alkemade hoopte dat de EWR waarop de gemeente de kosten goedkoper zou kunnen Werken van het huidige systeem had dan de gemeente. Om het on- berekend. „Als de gemeente derhoud te blijven doen, moet echt zo goedkoop werkt, dan Alkemade over twee jaar een moet je hiermee de markt op. Ik nieuwe hoogwerker kopen of weet zeker dat je voor deze prijs huren. Die hoogwerker kost zo in andere gemeenten aan de omgerekend zo'n 35.000 gulden slag kan. En dan kun je er nog per jaar, terwijl hij maar een 25 procent winst op leggen klein gedeelte van het jaar ook", aldus de PvdA'er. Chef wordt gebruikt. De EWR kan die onderhoud B. Dekker verdedig- spullen veel efficiënter inzetten. de de gemeentelijke berekenin- Tot verbazing van het ge- gen: de bedragen waar Alkema meentebestuur kost uitbeste- de op uitkomt wijken niet veel den twee maal zo veel als wat af van de bedragen die andere de gemeente nu kwijt is. Vol- gemeenten hebben gevonden. zoeterwoude brenda filippo Buiten het Loetheveld heeft de gemeente Zoeterwoude een nieuwe 'hangplek' op het oog waar jongeren samen kunnen komen. Dit zei wethouder R. Hogenelst (CDA) gisteravond tijdens een commissievergade ring. De precieze locatie wil Ho genelst pas prijsgeven als de buurtbewoners op de hoogte zijn gebracht. „Maar deze hang plek ligt wel centraal in het dorp, want dat is een wens van de jongeren." Een tweede 'hangplek' is no dig omdat het college de jeugd graag over de gemeente wil ver spreiden, aldus Hogenelst. „We willen niet dat de groep jonge ren te groot wordt." In elk geval komt er geen betonnen bushok je op het Loetheveld maar op de andere plek. „De bewoners van de Loethe willen geen overdekte hangplek omdat dat te veel naar een permanent onderkomen neigt." Overigens werd gisteren ook besloten om het Loetheveld nog wat meer 'aan te kleden'. Voor zo'n 1100 gulden wij de ge meente twee stenen banken ko pen en plaatsen. De commissie stemde hiermee in. Maandag spreekt de gemeen te met een delegatie van de om wonenden van het Loetheveld en de jeugd. „We gaan dan een aantal spelregels voor het Loetheveld opstellen. We gaan praten over zaken als tijdstip pen, drank, rommel opruimen en geluidsoverlast", aldus Ho genelst. stompwuk»Drooggemaakte Grote Polder. Na een reorganisatie werd hij in 1978 benoemd tot heemraad bij het waterschap De Ommedijck. Na een fusie werd Hoogen- doorn vervolgens heemraad bij het waterschap Meer en Wou- de. Het onderhoud van de hoofd watergangen heeft al die jaren steeds zijn bijzondere aandacht gehad. Naast zijn werk als wa terschapsbestuurder is Hoogen- doorn sinds 1968 lid van de raad van toezicht bij de Rabo bank Stompwijk/Zoeterwoude. De Stompwijker A.J. Hoogen- doorn heeft gisteren bij zijn af scheid als heemraad bij het wa terschap Meer en Woude een gouden eremedaille gekregen verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester W.F. de Vreeze speldde hem in het raadhuis van Leidschendam het kleinood op. Hoogendoorn (66) kreeg de onderscheiding, omdat hij zich 28 jaar lang heeft ingezet voor het waterbeheer. De Stompwijker werd in de jaren zestig bestuurslid van de zoeterwoude brenda filippo deren zijn, vindt de gemeente dit een verantwoorde uitgave. De afgelopen jaren heeft de gemeente steeds minder subsi die gegeven waardoor de reser ves van de bibliotheek zijn op gedroogd. Aangezien het voort bestaan op het spel staat, vroeg het bestuur om een voorschot van 8000 gulden om 'de eerste nood te ledigen'. Jaarlijks komt de bibliotheek namelijk zo'n 7000 gulden tekort. Aan dit ver zoek is niet voldaan omdat de politiek eerst de kerntakendis cussie wil aangaan. Bibliotheek 'Meerburg' in de Eendenkooi krijgt dit jaar 4000 gulden extra van de gemeente Zoeterwoude. Verder krijgt het bestuur een subsidie van zo'n 10.000 gulden twee maanden eerder in handen. Met deze maatregelen stemde de com missie welzijn gisteravond in. De extra subsidie komt uit de pot die bestemd is om nieuwe activiteiten voor ouderen te be talen. Omdat de abonnees van de bibliotheek voornamelijk ou- 11 HANDEL EN WANDEL Verhuisd 1 Makelaardij De Leeuw uit Lei den is verhuisd naar de Molen- werf 4-6. Het nieuwe bedrijfs pand is geopend door de voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars. Verhuisd (2) Het reclame-adviesbureauSan- der Pardon Communicatie is verhuisd naar een woon/werk- woning aan de Hans Flustraat 18. Pardon werkt zowel voor de gemeente Leiden als voor be drijven. Verhuisd (3) De woning- en projectinrichting W.J. Zirkzee bv is verhuisd van de Zeemanlaan naar de Lam- merschansweg 138 in Leiden. Ook het telefoonnummer is ver anderd: 071-328848. Verhuisd (4) De Wassenaarse antiekhandel Albert Fischer is gevestigd in Voorschoten, aan de Voorstraat 55a. Naast antiek zijn in de win kel ook verkoopexposities van schilderijen, tekeningen en ke ramiek te zien. Telefoon: 614544. Trendhopper De interieur-winkelketen Trendhopper viert dit jaar het 12,5-jarig bestaan. Tot en met 17 juni worden in alle 42 vesti gingen activiteiten georgani seerd. Er valt een reis naar Lon den te verdienen. Audio-apparatuur getolen alphen aan den run» Bij een inbraak in een woning aan het Vival- dihof in Alphen aan den Rijn zijn gistermiddag een videorecor der, een stereotoren en een aantal CD's gestolen. De inbreker forceerde een raam aan de achterkant van het huis en doorzocht verschillende kamers. Forse buit bij inbraak alphen aan den run Een televisie, een videorecorder en twee hor loges met een totale waarde van 3500 gulden. Dat was de buit van een inbraak in een woning aan de Fazantstraat in Alphen gisteren. Onduidelijk is hoe de dader het huis.is binnengeko men. Diefstal uit containers alphen aan den run» Op een bouwterrein aan de Leidse Schouw in Alphen aan den Rijn zijn afgelopen weekeinde twee contai ners opengebroken. De daders namen twee boormachines en een waterpas mee. Vernielingen aan school leimuiden Het schoolgebouw van De Kleine Wereld aan de La- rikslaan in Leimuiden heeft het tijdens Pinksteren moeten ont gelden. Er werden diverse vernielingen gepleegd, met name aan de schuur. School doelwit van vandalen roelofarendsveen Vandalen hebben zich tijdens Pinksteren uit geleefd op een schoolgebouw aan het Pastoor Onelplein in Roelofarendsveen. Daarbij werd onder meer het slot van de schuur onherstelbaar beschadigd. Zwemles in Swetterhage zoeterwoude Ook het komende seizoen worden van september tot mei in het binnenbad van Swetterhage weer zwemlessen ge geven. Kinderen die meedoen moeten vijfjaar oud te zijn. Kin deren zwemmen twee keer per week een half uur in groepjes van tien. Het is de derde keer dat Swetterhage het binnenbad beschikbaar stelt voor het geven van zwemlessen. Afzwemmen moeten de kinderen in het buitenbad van Zoeterwoude. den haag monica wesselingbedrijven hebben met succes geprobeerd wat aan hun 'over- Zeven melkveehouderijen in bemesting' te doen. Belangrijk- Noord- en Zuid-Holland zijn ste hulpmiddel daarbij is de zo- erin geslaagd de vervuiling van geheten mineralenboekhou- het veenweidegebied met mest- ding. De "melkveehouders no- stoffen sterk terug te dringen, teerden wat ze op hun bedrijf Vooral het overschot aan stik- aan mineralen (kali, stikstof, stof en fosfaat is fiks terugge- fosfor) binnenhaalden door bracht. De proef is uitgevoerd in aankopen van veevoer en samenwerking met de Westelij- kunstmest en wat er het bedrijf ke Land- en Tuinbouworganisa- af ging in de vorm van melk en tie. In deze regio deed melkvee- vlees. Door die gegevens vast te houder Kerkvliet uit Hazers- leggen, werd duidelijk waar op woude-Rijndijkiriée. de mineralen kon worden be- £)e landbouw mpet op, grond zuinigd zonder dat dit de melk- van het Nationaal Milieu Be- produktie drukte, leidsplan, ook minder milieube- Milieuvriendelijk melkvee- lastend worden. In de melkvee- houden blijkt ook goed te zijn houderij dreigt het land te sterk voor de portemonnee. De op- bemest te worden met stikstof brengst is met bijna 80 gulden en fosfaat. Als er meer meststof- per hectare toegenomen, fen aan de grond worden toege- De bedrijven hebben de afge- voegd dan er stoffen worden af- lopen twee jaar subsidie gekre- gevoerd, verandert op den duur gen van de provincies Noord- de plantengroei. Bovendien en Zuid-Holland. De landbouw- raakt het oppervlaktewater ver- voorlichtingsdienst zorgt ervoor ontreinigd met de voedingsstof- dat de opgedane kennis en er- n. varing wordt verspreid onder de De zeven melkveehouderij- overige melkveehouders. alphen aan den run ruud sep Waterschap de Oude Rijnstro men heeft 'in formele zin on juist gehandeld' door nu al aan slagen voor waterschapsheffing te versturen naar de inwoners van Alphen-noord. De herinpol dering van het gebied is immers nog niet formeel beklonken. „Zo lang dat niet is geregeld, is het niet netjes om nu al een re kening in de bus te stoppen bij Alphenaren. De aanslagen zijn ontijdig verzonden", stelt woordvoerder B. Sturkenboom. Hij laat zich niet uit over de vraag wat de Alphenaren met deze 'ontijdig verzonden' aan slagen moeten doen. In een brief aan het water schap laten burgemeester en wethouders van Alphen weten het absoluut niet eens te zijn met de handelwijze van het wa terschap. In hun schrijven be nadrukken dat er slechts op ambtelijk niveau overeenstem ming is over de herinpoldering. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het ambte lijk akkoord. Zo lang de ge meenteraad geen besluit heeft genomen, valt de waterhuis houding van Alphen ten noor den van de Oude Rijn formeel nog altijd onder de gemeente. Volgens secretaris D. de Blaeij van het waterschap ligt de zaak een beetje anders. De provincie heeft in het verleden vastgesteld dat Alphen-noord vanaf 1 janu ari 1995 onder het waterschap valt. „Het besluit dat Alphen- noord. onder het waterschap komt te vallen, is dus al geval len. De gemeente heeft zich daarbij neergelegd", aldus De Blaeij. Het enige wat nog moet gebeuren is de feitelijke over dracht van de gemalen en stu wen in het gebied. En daar is de gemeente naar de mening van de secretaris wat langzaam mee. „We hebben met de ge meente afgesproken dat we eventueel de aanslagbiljetten nog wel even op wilden hou den, maar uiterlijk tot eind mei. Als het later wordt, kom je in de vakantieperiode terecht en krijg je problemen met mensen die daardoor geen bezwaar kunnen maken tegen de aanslag." De aanslagen zijn op 30 mei ver stuurd. Volgens de gemeente zaait het waterschap verwarring door de aanslagen de deur uit te doen voordat de stuwen en ge malen zijn overgedragen. Maar de Blaeij denkt eerder dat de ge meente verwarring zaait door zo fel te reageren. Volgens hem zijn de betrok ken Alphenaren er al aan ge wend dat ze onder het water schap vallen. „De verkiezingen van het waterschap hebben al plaatsgevonden, en ook de in woners van Alphen-noord heb ben daar in groten getale aan meegedaan." i Rotzooi Als er geen markt of andere eve nementen zijn, moeten auto's 1 het grote plein bij het Leidse gi winkelcentrum De Kopermolèn ui vullen. Dat zegt K. van der Bom lij van de winkeliersvereniging in )ji de Merenwijk. „Dit is een v prachtig plein, maai- het staat jn jammer genoeg bijna de hele id i week leeg." Alleen op vrijdag valt er wat te beleven als markt- g i kooplui hun waar aanprijzen, b i Aangezien De Kopermolen te dweinig parkeerplaatsen heeft, piligt het voor de hand om het plein als parkeerplaats te ge- ii bruiken, aldus Van der Bom. Ie i; Bijna drie jaar zaten de winke- i liers in de rotzooi omdat de we- gen werden gereconstrueerd, e i Ook kwam er een nieuwe, flat ;i met winkels. Volgens Van der IBorn bleven de gevolgen niet i uit. „We hebben bijna allemaal i met een aanzienlijke omzetda ling te maken gehad." Veel t klanten verruilden De Koper molen voor Het Winkelhof in Leiderdorp. „Ja, logisch toch, dat de boel in- i zakt met een zandhoop voor de deur", oordeelt A. de Lange van I Technoshop Van der Bom. „We hopen dat we de grote stroom 1 bezoekers weer terugkrijgen. j Maar dat zal wel lukken want I we zien steeds meer bekende i. gezichten opduiken." Door de nieuwbouw breidde het winkelbestand met een kwart uit tot zo'n 62 winkels. De i nieuwkomers zijn optimistisch over hun toekomst in De Koper- molen. „Ondanks de werk- ii zaamheden is het ons honderd i procent meegevallenvertelt D. Nieuwenburg van cadeau-, en kaartenwinkel Art Emotion. „We hoorden iedereen klagen, maar wij zagen onze omzet al- y. leen maar toenemen. Als de De bewoners van de Kas tanjelaan in Leimuiden zijn het spuugzat. De jon geren die op het school plein van basisschool De Kleine Wereld rondhangen, pesten de bewoners, ver vuilen het schoolplein, crossen met hun brom mers door de korte Kastan jelaan en vernielen de ei gendommen van de school. „Ze halen ons het bloed onder nagels van daan", verzucht een rade loze buurman. leimuiden liesbeth buitink De jongeren komen rond etens tijd en 's avonds samen op het schoolplein. Tot het afgelopen weekeinde namen ze vaak en kele auto's mee, waarmee ze de Kastanjelaan op en neer reden. Een petitie van de buurt aan het gemeentebestuur heeft ervoor gezorgd dat er vrijdag paaltjes aan het begin van de doodlo pende straat zijn geplaatst. Elke ochtend moeten leerlin gen van De Kleine Wereld (DKW) letterlijk met de bezem over het schoolplein en door de zandbak, om te voorkomen dat kinderen in glasscherven en an der afval stappen. „Ze vinden van alles: flesjes, blikjes, sigaret tenpeuken en af en toe een ge bruikt cöndoom", vertelt DKW- directeur P. Maros. Het school gebouw heeft eveneens flink te lijden van de jongeren. Kapotte hekken, een ontwrichte deur, vernielde daken, de school heeft inmiddels een flinke lijst naar de verzekering moeten sturen. Toch voelt Maros er niets voor om het schoolplein af te sluiten. „Ik wil van de school geen burcht maken, dat botst met mijn ideeën over onder wijs. Als ik met hekken ga be ginnen, verhoog ik de drempel Paaltjes moeten voorkomen dat een groep jongeren met auto's over de Kastanjelaan in Leimuiden raast. FOTO BEN DE BRUYN en dan schiet ik mijn doel voor bij." Maros hoopt dat gesprek ken tot een oplossing kunnen leiden. „We moeten met de ver schillende groeperingen samen een oplossing vinden, met de school, de buurt, de politie en de groep jongeren. Als we er agressief op gaan reageren, krij gen we agressie terug." Een omwonende ziet meer heil in rigoureuze maatregelen die de jongeren helemaal uit het buurtje weren. „De auto's kun nen nu de Kastanjelaan niet meer in, maar wij willen graag dat de omgeving van het Spant en de scholen wordt afgesloten voor bromfietsen. Want als het zo doorgaat zeilt er vandaag of morgen per ongeluk een keer een baksteen door de lucht, dwars door de voorruit van één van hun auto's heen", waar schuwt hij. De man, die anoniem wil blij ven 'uit angst voor respressaille- maatregelen', is vooral bang voor het moment dat de school vakantie aanbreekt. „Nu zijn ze hier vooral 's avonds en het gaat het hele weekeinde door. Maar als er straks vakantie is, houden we het helemaal niet meer uit. Er moet een keer ingegrepen worden, want nu is het al zo ver dat er buren willen verhuizen. Maar onder deze omstandighe den kun je je huis niet eens ver kopen." Een andere omwonende tilt minder zwaar aan de groep jon geren, hoewel ook zij liever ano niem wil blijven. „Ik ben niet bang, maar ik ga ook niet met die groep in discussie. Daar is de politie voor en als die niet eens iets voor elkaar krijgt, wat kan ik dan nog bijdragen?" Volgens politiewoordvoerder J. Oppelaar zoeken politie en gemeente naar een 'structurele oplossing'. „Simpel wegsturen van dat schoolplein is geen op lossing. We moeten kijken waar ze wel terecht kunnen, waar we de jongeren een alternatief kun nen bieden." Ook het bureau HALT is ingeschakeld. „HALT werkt niet alleen als strafmaat regel voor jongeren die vanda lisme hebben gepleegd. Het werkt juist ook preventief, pro beren door gesprekken vanda lisme en overlast te voorko men", aldus Oppelaar. Volgens burgemeester W. van Beek zijn de paaltjes aan het be gin van de Kastanjelaan neerge zet als experiment. „De sfeer is pesterig en een beetje agressief. Er zijn een paar maal bijna aan rijdingen met kinderen geweest en dat geeft de bewoners een onveilig gevoel", aldus Van Beek. De paaltjes blijven ten minste vier maanden staan. stroom bezoekers straks weer op het oude peil is, gaan we hier gouden tijden tegemoet." Ook Den Elzen Schoenen heeft hoge verwachtingen. „De Ko permolen staat bekend als een goed centrum met een vrij compleet aanbod van winkels", aldus P. den Elzen. „Daar ko men mensen zeker op af. Maar er moeten wel parkeerplaatsen bij komen, want die kom je al tijd te kort." Hoewel ze een tijdlang stof hap ten, beoordelen winkeliers de opknapbeurt van De Kopermo- Jen als 'positief. „De toegangs wegen zijn verbeterd. Boven dien hebben we nu een veel mooier winkelcentrum. Met die donkere kleuren was het toch wat oubollig", oordeelt J. van Wetten van fietsenwinkel Profile De Molen. Om De Kopermolen flink in de schijnwerpers te zetten, pakken de winkeliers uit met allerlei festiviteiten tussen 22 juni en 1 juli. Op het veelgesproken plein komen dan optredens van K&G (22 juni), Muziek- en Showband Concordia (29 juni) en Gerard Joling (1 juli). Verder is er een kindervrijmarkt en een standwerkersconcours. Ook doet de Disney Road Show het winkelcentrum aan. Het terrein voor de Kopermolen in de Merenwijk, dat geheel gebruikt moet worden voor parkeren, aldus de winkeliers. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17