Verdachten Tankcleaning blijven nog in voorarrest Aandeelhouders treuren niet om dividendloos Concertgebouw Randstad Grote klus voor NS Verbrande examens achterhaald WOENSDAG 7 JUN11995 -1 chef adriaan 8randenburc. 071 -356484, plv -chef dick van der plas, 01 Tbs voor doden echtgenote amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren overeen komstig de eis een 33-jarige man veroordeeld tot tbs met dwangveipleging wegens doodslag op zijn vrouw. Op 25 novem ber vorig jaar hing hij zijn vrouw op met een stuk snoer aan een verwarmingselement in de badkamer. Wat er die dag precies is gebeurd, blijft in nevelen gehuld, bij gebrek aan getuigen en te genstrijdige verklaringen van de verdachte. Hij kon zich die be wuste dag nog vaag herinneren. Hij wist nog dat hij in gezel schap van zijn drie kinderen naar het huis van zijn ouders was gegaan. Aan zijn vader en zijn oudste broer vertelde hij toen dat hij zijn vrouw had vermoord. Toen de man de volgende ochtend naar zijn woning terugkeerde, vond hij het lijk van zijn 27-jarige vrouw, nieuwslijn Strafzaak Botanicus geseponeerd amsterdam Justitie in Amsterdam heeft de strafzaak tegen vier ex- bestuursleden van de Hortus Botanicus geseponeerd. Ze werden verdacht van betrokkenheid bij fiscale delicten. De vier zouden gisteren terecht staan. De officier van justitie heeft mee gewogen dat de vier, onder wie het voormalig Eerste-Kamerlid E. Spier (D66), van onbesproken levenswandel zijn en zich heb ben laten leiden door het belang van de Hortus en het verlangen de botanische tuin uit de financiële moeilijkheden te slepen. De Hortus heeft altijd gesteld dat van fraude geen sprake was en voelde zich door het Openbaar Ministerie ten onrechte in een hoek gezet. Het bestuur heeft gisteren verheugd gereageerd op het sepot. Tien jaar geëist voor moord amsterdam De officier van justitie mr. M. Goossens heeft gis- tern voor de rechtbank in Amsterdam tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 35-jarige verdachte wegens moord en diefstal. Goossens acht bewezen dat de man op 1 januari de bejaarde F. Pastor heeft vermoord in diens woning in de Amsterdamse Dap- perbuurt. Een 30-jarige handlanger hoorde 2 jaar gevangenis straf en tbs tegen zich eisen wegens medeplichtigheid. Acht Molukkers aangehouden den haag De Haagse politie heeft gisteren acht Molukse man nen aangehouden in verband met de rellen op 25 april in de Re sidentie. De mannen zijn tussen de 22 en 40 jaar oud en komen allemaal uit Krimpen aan de IJssel. Justitie verdenkt de acht van openbare geweldpleging tijdens een demonstratie ter gelegen heid van het 45-jarige bestaan van de Republiek der Zuid-Mo- lukken. De mannen hebben zich zelf aangemeld nadat hen dui delijk was geworden dat de politie belangstelling voor hen had. utrecht Voor de Nederlandse Spoorwegen begint op zaterdag 10 juni een enorme operatie. Gedurende vier maanden gaat het emplacement bij Utrecht CS helemaal overhoop. Dag en nacht zullen medewerkers van de NS doorwerken en in deze periode 44 wissels vervangen. Om de veiligheid van de spoorwerkers te garanderen zijn de sporen 10-14 buiten ge bruik gesteld. Het verkeer kan vrijwel normaal doorgaan, mede door de aanleg van een zevende perron. Rond station Utrecht hadden gisteren al voorbereidende werkzaamheden plaats. FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA/FRED STEENMAN Sterke stijgin klachten ovet politie-optret amsterdam anp Het aantal klachten ov korps Amsterdam/Ams is in 1994 met 42 proceni gen ten opzichte van h daarvoor. Voor Amsterd leen komt de stijging uit procent. Er zijn over giokorps totaal 378 grievi vangen. Dat blijkt uit he verslag 1994 van de Coni voor de Politieklachten korps. De ontevredenheid vooral betrekking op oi bejegening en onvolt dienstverlening. De com kan de sterke stijging nie dig verklaren. Ze zoekt ken in grotere klachtenl heid onder burgers, me kendheid over de klachte ling en een betere regi De commissie 'sluit niet de toename ook samei met de reorganisatie bij d tie. Vernieler monument krijgt 100 ui dienstverleni amsterdam anp 'Persoonlijk belang weegt niet op tegen belang strafzaak' De zes hoofdverdachten in de strafzaak tegen het failliete afvalverwerkingbedrijf Tankcieaning Rotterdam (TCR) blijven in elk geval tot oktober dit jaar in voorlopige hechtenis. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gister avond bepaald. De rechtbank vindt dat het persoonlijk belang van de verdachten niet opweegt tegen het belang van de strafzaak. rotterdam anp Voorzitter van de rechtbank mr. F. van Dooren acht ook de kans op herhaling van de gepleegde delicten te groot. Verder hebben de lucratieve misdrijven die de verdachten op hun kerfstok hebben, zich volgens de recht bank over een zeer lange perio de voltrokken. Alle verzoeken van de verde diging om het voorarrest van hun cliënten op te heffen, wees de rechtbank om die redenen resoluut van de hand. Dat ge beurde aan het eind van een lange zittingsdag, waarin de ad vocaten de rechtbank er tever geefs op wezen dat hun cliënten sinds december vorig jaar in voorarrest verblijven. Met name de gezondheid van twee van hen zou te wensen overlaten. De hoofdverdachten in de TCR-zaak zijn twee broers, die het openbaar ministerie ver denkt van fraude met rijkssubsi die, valsheid in geschrifte en be lastingfraude. Ook zouden zij opdracht hebben gegeven tot bet exporteren van chemisch afval en illegale lozingen van zwaar verontreinigd afvalwater. De drie andere verdachten wa ren bij deze zaken nauw betrok ken. De rechtbank honoreerde de verzoeken van de verdediging om dertien nieuwe getuigen te laten verhoren door de rechter commissaris. Onder hen bevin den zich de Rotterdamse offi cier van justitie mr. R. de Groot, een voormalig TCR-werknemer annex informant van de Crimi nele Inlichtingendienst in Rot terdam, en de chef van deze af deling. Ook de bekende ex- autocoureur en drugshandelaar Charles Z. behoort tot de op te roepen getuigen. Verder moe ten twee ambtenaren van Rijks waterstaat en een ambtenaar van het ministerie van VROM zich nader verantwoorden. voorhout» wim wegman Met heel veel geluk en dankzij moderne tech niek zijn de gevolgen van de ramp met de ver brande examens bij de KTS in Voorhout meege vallen. Na de vondst van een mapje examenop drachten in een van de afgebrande noodloka- len, zijn de cijfers van 68 leerlingen alsnog ach terhaald. Uiteindelijk zijn er nu nog slechts drie leerlingen over die op 20 juni het examen op nieuw moeten maken. De examens waren door het vuur volledig on bruikbaar geworden. In het mapje zat echter wel een lijstje met de cijfers die de leerlingen voor het examen hadden gekregen. De inspectie vond dat voldoende. Probleem was wel dat het vuur een belangrijk deel van het lijstje onlees baar had gemaakt. Adjunct-directeur J. van der Zijden: „Met het blote oog konden we de namen en cijfers van 60 leerlingen lezen. Bij de andere elf lukte dat niet. Daarvoor was het papier te geblakerd. Na bemiddeling van de politie bood een Am sterdams bedrijf uitkomst. Dat had speciale ap paratuur staan waarmee de boodschap op de verkoolde resten alsnog zichtbaar konden wor den gemaakt. Het liet de inkt op het verbrande papier met speciaal licht en uitgekiende filters oplichten. Zo konden de resultaten van nog eens acht leerlingen worden ontsluierd. De cijfers van de overgebleven drie leerlingen waren niet meer te achterhalen. Van der Zijden: „Het gedeelte van het lijstje waar die moesten opstaan, was weg. Waarschijnlijk is dat gebeurd tijdens het blussen van de brand." Hoop dat het gedeelte binnenkort nog ergens opduikt, kan de KTS-adjunct deze drie leerlingen niet geven. Het kostte de KTS en de politie overigens eni ge moeite om de lijst te laten ontcijferen. „Eerst klopten we aan bij het Gerechterlijk laboratori um. Maar dat kon het niet binnen twee weken doen. Dat was te lang, want sommige van de leerlingen zouden al vandaag hun herkansing hebben." Ook verschillende banken konden het werk niet klaren. Uiteindelijk kwam de school na bemiddeling van de politie terecht bij de Amsterdamse firma die omdat ze vrijwel uit sluitend voor justitie werkt, haar naam liever niet in de krant ziet. Volgens medewerker P. van Vilsteren van het bedrijf is de techniek niet buitengewoon bijzon der. Hij nam de klus deze keer zonder proble men aan. „Het is natuurlijk verschrikkelijk als je examen is verbrand. Als wij dan kunnen helpen, doen we dat met plezier." De politierechter in Amsti heeft gisteren de vernieli het Auschwitzmonumen oordeeld tot honderd uur taalde arbeid. Hij kreeg d gelegd in plaats van maanden cel die de officii justitie twee weken geledi te. De man werkte voor hi zeniersbedrijf Tetterode a monument. Hij sloeg de dekplaten van het moni 'Nooit Weer Auschwitz' 1993 stuk met een pikhoi Dat gebeurde in de nach de onthulling. Aanvankelijk dachten en betrokkenen aan een sche aanslag. Daarvan niets waar. De glazenier naar eigen zeggen het ment stuk omdat er iets m met de constructie: er wai dens onder twee glazen gekomen. De Amsterdammer twee weken geleden noj dat de leiding van het niersbedrijf hem geld h< loofd voor de vernieling van de directeuren zou z gegaan op zijn aanbod d te verdoezelen en het ment in elkaar te slaan. De politierechter vindt wering van de mafn 'niet a melijk'. Hij beoordeelt n die waar of onwaar is, of fantasiewereld van de dru slaafde is ontsproten. Ma neemt het de voormalige nier ook kwalijk dat die ge kening heeft gehouden m schokte gevoelens. 'Ik zie het echt als een overblijfsel uit het verleden amsterdam anp Het is één van de oudste beurs genoteerde NV's in Nederland, en draagt toch geen koninklijke titel. Opgericht in 1888 tijdens de industriële revolutie. Een di vidend wordt nooit uitgekeerd en toch zijn de aandeelhouders intens tevreden met 'hun' NV. Op aandeelhoudersvergaderin gen, bekeken door op de muur geschilderde panfluitende Grie ken, praten in driedelig pak ge stoken heren over Mahler, Beethoven, en over lauwe thee. Welkom bij Nederlands onbe kendste naamloze vennoot schap: Het Concertgebouw NV. Ooit, het moet al weer ruim 100 jaar geleden geweest zijn, kwamen de notabelen van Am sterdam bijeen om een plaats voor de klassieke muziek te bouwen. Amsterdam moest een muziektempel krijgen, gelijk aan de andere Europese hoofd steden. Cultuur was in trek, me de door het stijgen van de wel vaart. Een NV werd opgericht, waar na de uitgifte van aandelen de bouw van een concertgebouw mogelijk moest maken. Drie verdiepingen zouden er komen. Lokatie was een weiland aan de rand van bebouwd Amsterdam. De emissie mislukte, zo vertelt Martijn Sanders, de huidige be stuursvoorzitter van Het Con certgebouw. Hij wijst op een schilderij van bet gebouw. „Door die mislukking bezit ons gebouw maar twee verdiepin gen. De derde verdieping is ge schrapt wegens geldgebrek." Ruim honderd jaar na uitgifte zijn de aandelen nog steeds te koop voor 10.500 gulden per stuk. Ze worden verhandeld op de incourante markt van de Amsterdamse effectenbeurs. Erg veel zijn het er niet. Er cir culeren 614 preferente aandelen en 300 gewone aandelen. Echt gehandeld wordt er nauwelijks, zo weet Sanders. „Soms krijg ik wel eens een telefoontje van een aandeelhouder die een aan deel aan iemand cadeau wil ge ven." De meeste aandelen zijn in handen van muziekliefheb bers. Vaak stammen de stukken nog uit een erfenis. De prijs is in de loop der tijd flink gestegen. Niet dat ze erg veel dividend opbrengen. „We hebben geen winstdoelstelling, maar een cul turele taak", aldus Sanders. Dividend is dan ook een on bekend fenomeen, omdat de NV bijna elke jaar een structu reel verlies laat zien van onge veer 200.000 gulden. In 1994 noteerde de NV een min van 809.035 gulden, maar dat was een uitzondering door een extra voorziening voor achterstallig onderhoud Toch ontkomt ook Sanders niet aan winstverbete ring. Dit jaar moet 'zijn' bedrijf, na verwerking van de Amster damse gemeentesubsidie, quit te spelen, zo meldt het jaarver slag over 1994. „We moeten ons resultaat met twee ton verbete ren", zegt hij. Even blijft het stil achter de bestuurstafel. „Ik heb alleen nog geen idee hoe we dat gaan doen." De aandeelhouders zijn niet erg geïnteresseerd in het jaar verslag en de cijfers, zo blijkt op de laatste jaarvergadering eind mei. De vergadering wordt ech ter wel voorgezeten door een echte president-commissaris. Niemand minder dan Unilevers ex-bestuursvoorzitter en huidig president-commissaris van Phi lips F. Maljers leidt de vergade ring. Binnenkort krijgt hij in de raad steun van een ander zwaargewicht. ABN Amro-top- Martijn Sanders (links) en F. Maljers voor het Concertgebouw: „De derde verdieping is geschrapt wegens geldgebrek.". man P. Kalff. De zitting is nog maar net be gonnen of Maljers - „Dit is een van de weinige bijeenkomsten waar ik de handen van de aan deelhouders persoonlijk kan schudden" - krijgt van één van de vier aanwezige aandeelhou ders de wind van voren over het ovens hebben gehad. Ik kom Ook de temperatuur van de aanbod binnen het Concertge- heus wel aan mijn trekken voor door de horeca-afdeling ver bouw. „Het is een heel treurige het horen van traditionele mu- kochte thee kan hem weinig be en nare zaak dat van de 47 ziek, want dan ga ik wel naar koren: „Ik vraag al twintig jaar strijkkwartetten in 1994 er maar Salzburg. Maar ik wil het ook om warme thee. Telkens krijg ik twee Beethoven speelden. Ik graag horen in mijn gebouw", lauw spul. De champagne kun- durf te wedden dat we in dat verklaart een in driedelig, don- nen we hier wel op de juiste jaar nog nooit zo weinig Beeth- ker pak gestoken heer. temperatuur schenken, maar de thee lijkt wel op lauwe soep. Ik heb zelfs een tijd lang mijn ei gen thee meegenomen", verze kert hij zijn verbaasd gehoor. Toch ontstaat er tijdens de 29 minuten durende vergadering geen geprikkelde sfeer. De artis tieke commissie zal de opmer king van de aandeelhouder be studeren en aan het eind van de vergadering krijgt het bestuur zelfs een compliment voor het Mahler-feest. Ergens lijkt de jaarvergade ring op een toneelstuk, dat al ruim 100 jaar lang telkens op nieuw opgevoerd wordt met een wisselende rolbezetting. Maljers, gewend om in het be drijfsleven te werken met mil jarden guldens, kijkt nuchter te gen dit Concertgebouw-feno meen aan. „Het is voor mij een merkwaardige situatie. Ik zit grote vergaderingen voor, zoals bij Philips, waar toch zo'n 1300 tot 1400 mensen komen, en de ze kleine. We hebben uit een historisch verleden nu eenmaal die aandeelhouders. Ze hebben ook wel affectie met deze NV. Maar laat ik duidelijk wezen; Als we ze niet hadden dan zouden we ze ook niet uitvinden. Ik zie het echt als een overblijfsel uit het verleden." Wat ook een overblijfsel uit het verleden is, is de vaak moei lijke zoektocht naar geld om de NV staande te houden. Be stuursvoorzitter Sanders is keer op keer bezig met het aantrek ken van subsidies en de spon sorcontracten. Aan de uitgifte van nieuwe aandelen is even gedacht, zo zegt hij: „Het zou mogelijk zijn om aandelen uit te geven. Voor particuliere beleg gers heeft een aandeel Concert gebouw een bepaalde aantrek kingskracht." Toch is er vanaf gezien. Aan de stukken is name lijk een bepaald privilegi koppeld. Een houder kan stoel reserveren, zodat hi] in de rij hoeft te staan. „Dit breiding van privileges we absoluut niet. We zijn publieke instelling", vine bestuursvoorzitter. Ook M is sceptisch: „Bedrijven liever giften die ze van de ting mogen aftrekken dan d dividendloze aandelen kop Meer zegen verwacht Sai van de Vereniging Vriendei het Concertgebouw. Nu de vereniging zo'n 12.0001( een verviervoudiging ten zichte van een paar jaar den. Ook de vorig jaar opge te jeugdvereniging groeit. De vrienden zijn voor een bijdrage van een ton per jaar. Ook succesvol NV bij het aantrekken sponsors. Het VSB schuift enkele miljoenen tafel voor het aanpakken achterstallig onderhoud. Fii cieel wordt er samengev met KPN, de NS en Robeco. Dat succes heeft wel keerzijde. De overheid d met ai die sponsors de si diekraan niet verder open merkt Sanders op: „Dan kr van de overheid te horei vindt best wel een anderf komstenbron. Nog een paai zulke complimenten en gaan failliet." Bijna geschrol relativeert de bestuursvooR zijn woorden: „Als we echt: problemen komen dan sta: gemeente Amsterdam als klaar." Ook Amsterdam kan traditierijke beursgenotf naamloze vennootschap missen, zo blijkt. Want waar ders zou de traditionele Ni jaarsreceptie van de gemfl gehouden moeten worden?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16