Bouw van Leyhof vertraagd Markt Oegstgeest holt achteruit Leiden Regio ciderdorpsc raad fietst Ledenvergadering Bewoners Frans Halsplantsoen Voorschoten bang voor inbraken De zaken liepen prima Dieren beste af in Voorschoten ENSDAG 7 JUNI 1995 1 )nderuit na aanrijding iderdorpEen 47-jarige Leiderdorper is gistermiddag licht ge tond geraakt bij een aanrijding op de kruising Hooiweide/Win- •rkade in Leiderdorp. Hij zat achterop de bromfiets bij een 22- rige Leiderdorper, die geen voorrang gaf aan een automobilist, ij de aanrijding gingen bromfietser en passagier onderuit. De assagier moest zich onder doktersbehandeling stellen vanwege aeuzingen aan linkerbeen en hand. Automobilisten op de bon 7l iDERDQRPBij snelheidscontroles op vier plekken in Leiderdorp eeft de politie gisteren een groot aantal bekeuringen uitgedeeld 7y an snelheidsovertreders. Van de 160 auto's die tussen 9.00 en 0.15 over de Achthovenerweg reden, bleken er dertig te hard te jden. Op de Van der Havelaan. waar de politie tot 11.00 uur ontroleerde, ging slechts één automobilist in de fout. Op de rovinciale weg werd 27 keer proces-verbaal opgemaakt. Van de 12 auto's die van 13.15 tot 14.30 uur op de Vronckenlaan reden, egeerden er veertien de maximum toegestanesnelheid. Inbraak in restaurant eb iderdorp» Drank en een onbekend geldbedrag verdwenen in N EGMOND. 071-356414. PlV -CHEE HANS KOENEKOOP. 071-356429 ch e nacht van maandag op dinsdag na een inbraak in een restau- l int in winkelcentrum de Winkelhof in Leiderdorp, Ook werden ikele vernielingen aangericht. De inbreker kwam binnen door cn deur te forceren. nbraak in Warmond [armqndIn een huis aan de Herenweg in Warmond is in de acht van maandag op dinsdag ingebroken. De inbreker kon wel rg makkelijk naar binnen komen, want de bewoner had de eutel aan de buitenkant in het slot laten zitten. De Warmonder list een portemonnee met geld, een rijbewijs, paspoorten en akele tassen. Twaalf biggen op kinderboerderij 3qrschotenOp de kinderboerderij in het Burgemeester van >01 er Hoevenpark in Voorschoten zijn vorige week twaalf biggen eboren. Zowel de biggen als het moedervarken maken het i Ded. Een deel van de varkensstal is als 'kraamafdeling' inge- cht, waar de biggen onder een warmtelamp kunnen liggen. De inge varkentjes kunnen dagelijks tussen 16.00 en 17.00 uur ■orden bewonderd. nbraken in Leiderdorp ot iDERDQRPEen flatwoning aan de Koolmeesstraat en een kei erbox aan de B.G.Cortslaan in Leiderdorp waren gisteren het oei wit van inbrekers. De inbreker kwam het huis binnen door et slot van de buitendeur te forceren. Uit de woning werden eraden gestolen. De waarde is niet bekend. Uit de kelderbox erdween een damesfiets. tubberboot verdwenen oorschoten Een bewoner van het Meerkoeteiland in Voor- choten kwam er na de pinksteren achter dat zijn rubberboot uit et water achter zijn huis was gestolen. De boot, die ongeveer 1000 gulden waard zou zijn, lag met sloten vast. Toen de bewo- er weg was, zag iemand kans om de sloten door te knippen. )ure vazen weg 'RSCHOten Twee waardevolle Goudse vazen zijn tijdens het inksterweekeinde verdwenen na een inbraak in een woning 1! m de Veurseweg in Voorschoten. Tijdens de afwezigheid van bewoner heeft een inbreker een deur geforceerd en zijn slag slagen. De bewoner moet nog nagaan wat hij verder mist. Vervuiling grondwater blijft raadsel Praten en vergaderen over de Leyhof kost in Leiderdorp geen moeite, maar het bouwen in de opgespoten polder lijkt een bijna onmogelijke opgave. De zoveelste vertra ging wordt dit keer veroorzaakt door een raadselachtige vervuiling van het grondwater. Daardoor zijn de inschrij ving voor de eerste huizen en het slaan van de eerste paal uitgesteld. Bovendien komt de subsidie voor het eerste bouwproject in gevaar. leiderdorp» hans koenekoop Om het subsidie geld veilig te stellen moeten de huizen offi cieel voor 1 januari 1996 tot aan de bovenkant van de eerste eta ge klaar zijn. „Ik hoop dat het lukt. September is echt de li miet. Wij hebben de gemeente al vast ingefluisterd om uitstel te vragen bij het ministerie. Maar daar moeten dan wel zwaarwegende argumenten voor aanwezig zijn", zegt direc teur G. Duivenvoorde van de Al- geme Woningbouwvereniging Leiderdorp. Al eerder schoof Leiderdorp de inschrijving op, maar dat was slechts voor een week. De gemeente kon toen nog niet be vroeden dat er zoveel onduide lijkheid zou ontstaan rond de vervuiling van het grondwater. „Duidelijk is dat de vervuiling niet in het opgespoten zand zit. Toch weten we niet wat er pre cies aan de hand is. Op sommi ge plekken is het grondwater schoon, op andere stukken is het vies", aldus een woordvoer der van de gemeente. Afgeblazen Vanwege die onduidelijkheid heeft Leiderdorp nu de knoop doorgehakt. De inschrijving voor de eerste huizen begint niet meer voor de zomer, maar pas op zijn vroegst in septem ber. En de feestelijke handelin gen rond het slaan van de eerste paal op 29 juni zijn afgeblazen. Leiderdorp moet eerst een ver klaring van schone grond in be zit hebben om te kunnen bou wen. Daarvoor is noodzakelijk dat de vervuiling in kaart is ge bracht. De vervuiling van het grond water is in maart aangetroffen. De eerste resultaten wezen uit dat er lood, nikkel en zink ver boven de toegestane waarden in het grondwater zaten. Later werden ook sporen van tolueen aangetroffen. Opvallend bij de metingen is dat opgespoten zand en onderliggend weiland niet verontreinigd zijn. Tegenvaller De vertraging door de vervuiling is een nieuwe tegenvaller in het bouwproject Leyhof. De ge meente heeft vorig jaar alle zei len moeten bijzetten om de bouwplannen op tijd in te die nen. Dat was ook nodig om in aanmerking te komen voor sub sidiegeld van het rijk. In de Leyhof worden op termijn zo'n 800 tot 1000 woningen ge bouwd. De eerste fase behelst 220 koophuizen. Overigens geldt de uitgestelde inschrijving voor een project van 29 huizen; 16 sociale koop-, 1 premie koop- en 12 vrije sectorwonin gen. Duivenvoorde: „Het is alle maal heel vervelend. Elke dag dat we later beginnen met de bouw, kost geld. Bovendien wordt de aannemer steeds on geduldiger. Die heeft een werk- planning en wil natuurlijk we ten wanneer hij de materialen ter plekke moet hebben." De kooplui maken zich grote zorgen over de toekomst van de weekmarkt in Oegstgeest. FOTO BEN DE BRUYN Voorzitter Verplancke van vereniging ambulante handel maakt zich grote zorgen oegstgeest monica wesseling De warenmarkt op de Lytweg in Oegstgeest verpietert. De omzet van vooral de handelaren in non-food-artikelen loopt steeds verder achteruit. De bouw van twee extra noodlokalen bij de Montessori basisschool aan de Lange Voort, dreigt de doodsteek te worden. Door de nieuwbouw komt een deel van de kramen tegenover een muur te staan en dat is 'uitzonderlijk slecht' voor de omzet. Voorzitter C. Verplancke van de vereniging voor de ambulan te handel afdeling Leiden en omstreken maakt zich grote zorgen over de Oegstgeestse markt. „Het was een unieke markt voor de Leidse regio. Groot, bijzonder levendig, meer dan voldoende parkeergelegen heid en erg in trek bij de bevol king. De Lytweg was één grote A-locatie. Maar in de loop van de tijd is daar weinig van over gebleven." Vroeger was de markt opge bouwd uit twee rijen. De Mon tessorischool had echter extra ruimte nodig en dat ging ten koste van de markt- en parkeer ruimte. Verplancke: „Als markt- vereniging hebben we ons cou lant opgesteld. De ouders van de kinderen zijn immers je klanten. Maar de uitbreiding betekende wel dat we een groot stuk parkeerruimte kwijtraakten en bovendien dat de markt in het vervolg in drie rijen moest worden opgesteld." De voorzitter legt uit dat vooral de non-food-handelaren een kraam tegenover zich moe ten hebben om een goede om zet te halen. ,,De consument gaat niet op zoek naar een kraam met sokken. Maar als diezelfde kraam tegenover de visboer staat, koopt diezelfde consument daar weer wel een paar kousen of sokken. Zo werkt dat nu eenmaal." Over het verlies aan parkeer ruimte - er gingen 30 plekken verloren - is volgens de voorzit ter al vele keren met het ge meentebestuur gesproken. „De parkeerplekken aan de Lytweg zouden worden verlegd waar door er voor meer auto's ruimte zou komen. Maar van alle toe zeggingen is niets terecht geko men." De bouw van twee noodloka len, op het terrein van de school zelf, kost geen parkeerplekken. „Maar het derde rijtje van de markt, toch al een ongunstige rij, komt tegenover een muur te staan. De mensen die daar staan kunnen de handel dan verder wel vergeten". Verplank- ce heeft weinig vertrouwen in de inspraak-mogelijkheden: „le mag wat zeggen, maar het maakt niets uit". Voor de voorzitter ligt de op lossing van de marktproblemen voor de hand. Zolang de markt nog op de Lytweg wordt gehou den, moet deze over de hele lengte van de straat, gewoon in twee rijen, worden opgesteld. „Dat doen we met Koninginne- dag ook en dan werkt hel pri ma." De gemeente bestudeert in het kader van het centrumplan de toekomst van de markt. Ver plancke heeft daar uitgesproken ideeën over: „Het beste is na tuurlijk een plek aan de Lange Voort. Als wij om vijf uur hier stoppen met de markt, is er nie mand meer. Op de Lange Voort is het op die tijd nog heel druk." VRIJE TIJD Ier aanvoering van burge- ster M. Zonnevylle fietsen in van de gemeenteraad en ambtelijke staf op vrijdag 9 door het dorp. De tocht langs plekken in Leider waar in de nabije toe- ist belangrijke ontwikkelin- plaatshebben. Ambtenaren n ter plekke een toelichting op de plannen. De tocht begint om 13.30 uur op het Statendaalderplein. Eerst wordt de plek bezocht waar de Jongeren Ontmoetings Plaats in de Bloemerd moet komen. Dan gaat het verder via de bouwlo catie Leyhof naar de Splinter laan waar woningbouw komt. Daarna wordt de nieuwe Does- brug bezocht, gevolgd door een rondleiding in Heemtuin. De Vereniging van Vrienden van Wassenaar houdt maandag 19 juni om 20.00 uur in cultu- reelcentrum Warenar haar alge mene ledenvergadering. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de minimum contributie in 1996 en enkele wisselingen van de wacht in het algemeen en het dagelijks be stuur. assenaarder Von Coerper onderscheiden President-directeur van rcedes-Benz Nederland, de ienaarder M.M. Von Coer- is vanmiddag bij zijn pen- nering benoemd tot Officier de Orde van Oranje Nassau. Duitser van geboorte stu- :rde landbouwkunde maar werkt sinds 1960 bij Mercedes Benz. Speciale aandacht schonk hij de afgelopen jaren aan de scholing en opleiding van zijn medewerkers. Ook hield hij zich bezig met de uitgifte van de Ne derlandse uitgave van het Mer cedes Benz Magazine. Buiten zijn werk was Von Coerper actief in de Neder lands-Duitse Kamer van Koop handel en had hij zitting in de Raad van Advies van de Duitse school in Den Haag. De versier selen behorende bij de onder scheiding kreeg Von Coerper vanmiddag op het hoofdkan toor van Mercedes opgespeld door burgemeester Schoute van Wassenaar. LEIDEN Postzegels. De Leidse postzegelvereniging de Postzegelvrienden houdt op maandag 12 juni een veiling-, ruil- en contactavond in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. De bijeenkomst begint om 18.30 uur voor de jeugd en om 19.00 uur voor de volwassen leden. Zomerschool. Mensen die de zomer, waarin de meeste activiteiten stilliggen, op een nuttige manier willen doorkomen, kunnen gedu rende twee weken de Zomerschool van het Leidse Volkshuis volgen. Van 26 juni tot en met 6 juli worden manieren onderwezen om li chamelijk of geestelijk op te knappen. De cursus kost 115 gulden, 55- plussers krijgen 15 gulden korting. Inschrijven kan vanaf nu tegen contante betaling in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33a in Lei den. Telefoon: 071-149180. Rommelmarkt. In Buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan in Al phen aan den Rijn wordt op maandag 12 juni een rommelmarkt ge houden. Een tafel huren kost 7 gulden. De rommelmarkt begint om 19.00 uur. Vierdaagse. De 38-ste editie van de avondvierdaagse wordt gelopen van 12 tot en met 15 juni. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstan den 5,10 en 15 kilometer. Start bij restaurant Rijnstreekhal aan de Dillenburg in Alphen. Wie zich vooraf inschrijft aan de Eikenlaan 53 betaalt 4 gulden inschrijfgeld, inschrijven bij de start kost 6 gulden. Politie ziet nog geen aanleiding voor maatregelen te woning aan de rkstraat in Hoog de was vroeger tend als het huis i koster Leen irmeer. Laater het pand ge- ikt gemaakt voor gezinnen, die een eigen voor- kregen. De ene •'deur is echter de achterzijde het pand, dat schatting zo'n ie honderd jaar fotograaf Wim tan doorkruist tlijks een groot van de streek om nieuws voor de it in beeld vast te jen. Tijdens die rit- komt hij langs al- lei'beeldige' plekjes 1 e niet direct hot vormen, maar t zeker waard zijn te presenteren voorschoten valerie leenheer Bewoners van het Frans Hals plantsoen in Voorschoten ma ken zich zorgen over het aantal inbraken in woningen en auto's in de buurt. Veel bewoners voe len zich steeds onveiliger en gaan hun huizen beter beveili gen. Volgens de politie valt het aantal inbraken relatief gezien nog wel mee, maar ze houdt de buurt wel goed in de gaten. „Het lijkt steeds erger te wor den", vertelt bewoner A. Lager- wij. „Ik heb mijn huis nu bevei ligd met extra sloten en zo'n ijzeren staaf op de deur, maar je blijft je zorgen maken. Als ik te rug kom van een weekendje weg en ik zie mijn buurvrouw vraag ik meteen of er nog er gens ingebro.ken is. Ik ben dan helemaal opgelucht als er niks gebeurd is." Brief Bij Lagerwij zelf is nog niet in gebroken, maar bij een aantal van zijn buren wel. Daardoor voelt hij zich ook bedreigd. Hij heeft dan ook een brief geschre ven aan de burgemeester en wethouders van Voorschoten. Daarin vraagt hij om maatrege len om 'aan deze onveilige situ atie een einde te maken.' Politievoorlichter Stuifbergen zegt vooralsnog niet te willen spreken over een inbraakgolf. „In een jaar tijd zijn er twintig incidenten gemeld", zegt hij. „Dat is relatief gezien niet echt veel. Maar de afgelopen maan den zijn er wel een aantal geval len achter elkaar geweest, zeker de laatste maanden. In maart drie woninginbraken, in mei twee en ook nog vier diefstallen uit auto's. Ik kan me goed voor stellen dat direct betrokkenen zich dan zorgen gaan maken. De politie ziet voorlopig geen ger.' aanleiding om actie te onderne men. „Maar de zaak heeft wel de aandachtaldus Stuifber gen. Bewoner Langen berg hoopt dat burgemeester en wet houders van Voorschoten wel reden zien voor maatregelen. „Als je dit soort dingen tolereert en denkt dat het bij de tijd hoort, wordt het alleen maar er De voorspoedige groei van het bedrijf had ook cen keerzijde: het ruimteprobleem werd steeds nijpender. Het verzoek om uitbreiding van het bestaande pand werd afgewezen op grond van het bestemmingsplan. Dat was een levensgroot probleem. Doormodderen in de kleine ruimte kon ook niet langer. Overleg met Tcckcns Advokatcn bood soelaas. Door middel van een planologische procedure kon de uitbreiding alsnog worden gerealiseerd. Geef het niet op voordat u zich over alle mogelijkheden hebt laten adviseren. Teckens Advokatcn heeft op planologisch gebied veel know-how in huis. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Law span International; een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel 071 41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 -32 27 38, fax 071 -32 14 21 VOORSCHOTEN MONICA WESSELING Als dier kun je maar het beste in Voorschoten wonen. Deze ge meente heeft als eerste in Ne derland een gemeentelijk die ren welzijnsbeleid. Op de meest uiteenlopende manieren wor den de dieren, van groot tot klein, in bescherming genomen. In kapvergunningen wordt gevraagd te wachten met het kappen tot de vogels klaar zijn met broeden; hengelaars krijgen adviezen over het te gebruiken aas en in jeugdkampen worden voorzieningen getroffen voor sceptic-tanks. Dit om te voorko men dat het oppervlaktewater verontreinigd wordt door mest. Vooral ten behoeve van de ei genaren van de dieren wordt het registratiesysteem voor ge vonden dode dieren weer opge zet. Voorschoten heeft vroeger een dergelijk systeem gehad, maar dat is in de loop van de ja ren 'verwaterd'. De paardenmarkt krijgt eind juli ook met het dierenwelzijns- beleid van doen. Er mogen al leen nog maar paarden, veulens en pony's worden aangevoerd. De verkoop van marmotten en konijnen is voortaan verboden. Via de natuur- en milieu-edu catie probeert de gemeente de biologisch-dynamische land bouw, te promoten. Het is de bedoeling dat er in de kantines van de scholen en het gemeen tehuis biologisch dynamische produkten worden verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15