Priesteropleiding op de helling Openhartigheid bij schending celibaat zeldzaam Kerk Samenleving Leiden Kamer van Rijnland streeft naar betere samenwerking in regio Bijen op 10 juni weer te kijk WOENSDAG 7 JUNI 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071. BUITENLAND KORT Polygamie Een voorgenomen wijziging in de Egyptische huwelijks wetgeving die vrouwen tegen polygamie moet bescher men, heeft onder moslims leiders tot verdeeldheid ge leid. De leider van de gezag hebbende Al-Azhar Universi teit, Gad el-Haq Ali Gad el- Haq, heeft het plan van de regering scherp veroordeeld. De moefti van Egypte, Mo hammed Sayyed Tantaoui, steunt de wijziging echter. Het ontwerp van het nieuwe huwelijkscontract geeft de vrouw voor het eerst het recht op automatische echt scheiding als haar man er een echtgenote bij neemt. Volgens het islamitisch recht mag een man maximaal vier vrouwen hebben. Verder be vestigt het nieuwe contract het recht van de vrouw op werk, hoger onderwijs en buitenlandse reizen. Geweld De christelijke minderheid in India voelt zich steeds meer bedreigd door toenemend geweld tegen religieuzen en kerkgebouwen door extre mistische hindoes. Met na me in Bombay, waar sinds maart een coalitie van hin doe-nationalisten aan de macht is, hebben christenen te maken met wantrouwen en agressie. „De hindoe-fun damentalisten worden ex treem onverdraagzaam", zegt kardinaal Simon Pimen- ta, aartsbisschop van Bom bay. ,,De situatie verslechtert en dat verontrust ons." Vol gens hem wantrouwen de hindoe-fundamentalisten de loyaliteit van de christenen ten aanzien van de Indiase staat. Erosie India is een seculiere natie met een strikte scheiding tussen staat en godsdienst. Maar volgens Pimenta laadt de regering in New Delhi door niet in te grijpen in het geweld tegen christenen de verdenking op zich dat zij aan de kant van de hindoes staat. „Wij vrezen getuige te zijn van de erosie van het se culiere karakter van het land." Rooms-katholieke priesters moeten in hun opleiding be ter worden voorbereid op de omgang met huwelijks- en gezinsproblemen. Op die manier hebben ze een beter antwoord op de 'crisis van het gezin'. Dat schrijft de Vati caanse congregatie voor de seminaries en de opleidings instituten in gisteren gepubliceerde richtlijnen voor de priesteropleiding. vaticaanstad rtr/afp/cic De prefect van de congregatie, kardinaal Pio Laghi, klaagde dat seminarie-studenten tegen woordig 'gemakkelijk aan zwak te ten prooi vallen'. Herders die niet zeker van zichzelf zijn, kun nen het volk van God niet met vaste hand leiden. Daarom heb ben toekomstige priesters vol gens Laghi 'duidelijke, met de katholieke zedenleer overeen stemmende richtlijnen' nodig. De opleiding moet priesters de 'menselijke en christelijke rijpheid' bijbrengen die ze no dig hebben voor het ondersteu nen van gezinnen, zegt het do cument. Ze moeten een duide lijke visie krijgen op vragen rond echtscheiding, geboorten- regeling, abortus en kunstmati ge inseminatie, en op sociale problemen als werkloosheid en drugverslaving. Priesters moeten vooral leren hoe ze het best kunnen voorko men dat echtparen hun toe vlucht nemen tot voorbehoed middelen en abortus. Voor seksuele opvoeding heeft een priester een 'seksueel rijpe per soonlijkheid' nodig, aldus de congregatie. Bij dit alles gaat het volgens de richtlijnen niet al leen om kennis, maar vooral om menselijke eigenschappen. Leergezag Uit een onderzoek onder rk-op- leidingsinstituten in de hele we reld leidt de congregatie af dat er nogal wat aan de huidige priesteropleiding schort. Toe komstige zielzorgers worden onvoldoende voorbereid op de zwaarte en de complexiteit van de ethische, medische, juridi sche en economische proble men die ze in de praktijk tegen komen. Bovendien verspreiden semi naries vaak denkbeelden die haaks staan op het kerkelijk leergezag. De congregatie roept docenten dan ook op om op het gebied van de huwelijksmoraal één lijn te trekken. Dat is onont beerlijk voor een goede vorming van toekomstige priesters en voor 'een gerust geweten van christelijke echtelieden'. Laghi pleitte gisteren in het Italiaanse dagblad II Giomale voor een goede voorbereiding van toekomstige priesters op het celibaat, opdat ze later niet voor 'verrassingen' komen te staan. Hij deed dit naar aanlei ding van het aftreden, afgelo pen vrijdag, van de Zwitserse bisschop Hansjörg Vogel, die bekende dat zijn vriendin zwan ger is. Volgens Laghi kunnen ce libatair levende priesters wel degelijk verstand hebben van huwelijks- en gezinsproblemen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen, te Ederveen: A.L. van Zwet te Uddel; te Amstelveen-Buitenvel- dert (bw) M. Aangeenbrugte Barne- veld; te Veenendaal (wijk 6): P.J. Teeuw te Oude Tonge; te IJsselstein (Utr.): J. Maasland te Kootwijk, Aangenomen: naar Polsbroek/Vlist: C. Gielen, kandidaat te Oude Pekela. Bedankt: voor Aalburg: J.C. Schuur man te Capelle aan den IJssel; voor Bodegraven: C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw); voor Boskoop: G. van Asselt te Apeldoorn GEREF.KERKEN Beroepen: te Dokkum: mevr. drs. A.H. Wielstra-Ensingte Leeuwarden (geestelijk verzorger verpleeghuizen) (part-time). Aangenomen: naar Rijnsburg: drs. J. Staat te Haarlem-Centrum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen: J.Th. Rozemuller, kandidaat te Den Ham, die bedankte voor De Lier; naar Amersfoort-Cen- trum H.J. Boiten te Enschede-Zuid. CHR. GEREF.KERKEN Bedankt: voor Ridderkerk: D. Duns- bergen te Biezelinge. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: J.J. van Eckeveld te Zeist. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) Redactie: 071 Hoofdredactie: 071 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 071-356356 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST i PUBLIC RELATIONS W. H.C. M. Steverink OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst i Egmond, chef red. Groot Leiden LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB II Voor mensen die moeilijk lezen, slech e hebben of blind zijn (of een andere I u A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, ei regionale nieuws uit het Leidsch Dag! geluidscassette beschikbaar. Voor infiel 08860-82345 (Centrum voor Gesprol tuur, Grave). N H U I den haag guido de bruin Het opmerkelijke aan het aftre den van de Zwitserse bisschop Hansjörg Vogel, wiens vriendin van hem een kind verwacht, is niet zozeer de schending van het celibaat, maar Vogels open hartigheid. In eerdere affaires bekenden bisschoppen en priesters meestal pas voor de rechtbank of onder druk van (ex-)geliefden. De bisschop van Basel trad afgelopen vrijdag echter zelf met het nieuws naar buiten. „Er zal opnieuw twijfel ont staan of priesters hun keuze voor het celibaat werkelijk kun nen volhouden", voorspelt Vo gel in een open brief aan pries ters en gelovigen in zijn bisdom. Daarin betuigt hij overigens wel zijn steun aan rk-geestelijken die hun kuisheidsgelofte trouw blijven. „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat een celibatair leven zinvol kan zijn", aldus Vo- gel. De laatste jaren zijn veelvul dig onderzoeken verschenen waaruit blijkt dat geruchtma kende affaires als die rond Vogel slechts het topje van de ijsberg vormen. Vooraanstaande kerk leiders als de Weense aartsbis schop Groër, de voormalige bis- Kardinaal A.J. Simonis is ervan overtuigd dat slechts een kleine minderheid van de Nederlandse priesters pro blemen heeft met het naleven van het celibaat. foto anp schop Bar van Rotterdam en de Ierse bisschop Casey struikel den in de afgelopen tijd over het celibaat. Hoeveel gewone pries ters zich ondanks hun gelofte in liefdesrelaties storten of zich aan seksueel misbruik schuldig maken, blijft echter gissen. Een Amerikaanse studie heeft uitgewezen dat in de Verenigde Staten niet meer dan 10 procent van de priesters zich aan het ce libaat houdt. De Duitse theo loog en psychotherapeut Eugen Drewermann, scherp criticus van de kuisheidsgelofte, schat dat 60 procent van de Duitse geestelijken openlijk of in het geheim met een vrouw samen leeft en 20 tot 30 procent homo seksueel is. De overige priesters zijn volgens hem 'dwangmatige karakters die überhaupt niet weten wat menselijke gevoelens zijn'. In Nederland publiceerde de maatschappelijk werkster Tine ke Ferwerda in 1989 een onder zoek opder 23 (ex-)vriendinnen van priesters. Kardinaal Simonis ontkende toen dat Nederlandse priesters het celibaat veelvuldig schenden. Van de 3500 priesters hebben 'enkele tientallen, mis schien honderd' er problemen mee, aldus Simonis. In het licht van de toenemen de publiciteit rond seksschan dalen waarbij rk-geestelijken zijn betrokken, gaan steeds meer stemmen op voor afschaf fing of aanpassing van het ver plichte celibaat. Vooraanstaan de kerkleiders als mgr. Karl Leh man n, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, en aartsbisschop Carlo Martini van Milaan hebben daar in het Ver leden voor gepleit. In 1992 wees een KRO-enquête uit dat 84 procent van de Nederlandse rooms-katholieken voor af schaffing van het verplichte ce libaat was. De worsteling van geestelij ken met het celibaat is overi gens niet van vandaag of giste ren. Pas in 1139 voerde het con cilie van Lateranen het verplich te celibaat ih. De Nederlandse historicus A.J. Bijsterveld schat te in 1993 in zijn proefschrift echter dat meer dan de helft van de Noordbrabantse pas toors in de vijftiende eeuw er een seksuele relatie op nahield. klas: jf ZIEKE ONGEVALLEN DIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo: e' ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur el Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30i 0( na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. L Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg* met de dienstdoend^ pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ijo( leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, ni kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkui [5! heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. i Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.lifer uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 leiden rudolf kleun grote economische samenhang vertoont. Dat is ook bevestigd door onderzoek van de Amster damse hoogleraar Lambooy. Het Amsterdamse bureau Pu blic Affairs Consultants advi seert de kamer nu om het vqor de toekomst ook te zoeken in meer samenwerking. Hoe die samenwerking er uit moet gaan zien is nog niet dui delijk. Voorzitter J. Blommers van de Rijnlandse kamer: „Dat moet in overleg bepaald wor den. Wel is al duidelijk dat ook de andere kamers bereid zijn tot samenwerking. In feite is er na tuurlijk al samenwerking op ter reinen waar sprake is van over lappingen. We moeten nu uit spreken hoe we dat verder uit werken." Rijnland heeft geen plannen voor intensievere samenwer king met de Haagse kamer. Eer der is al gebleken dat het ber drijfsleven in de Leidse regio zich nauwelijks meer op Den Haag, maar vooral op Schiphol en omgeving oriënteert. Voor zitter Blommers onderstreept echter dat die ontwikkeling niet betekent dat Rijnland niet op incidentele basis zal samenwer ken met Den Haag. De Kamer van Koophandel Rijnland wil samenwerkingen aangaan met omliggende ka mers om gezamenlijk in te kun nen spelen op ontwikkelingen rond Schiphol en in het Groene Hart. Met de Kamer Midden- Holland zijn eerder al afspraken over samenwerking gemaakt. Die zullen binnenkort her nieuwd worden. Met de Kamer Amsterdam/Haarlem wordt het gesprek op korte termijn ge opend. De Rijnlandse kamer - met als werkgebied Leiden, de Bollen streek en de Rijnstreek - besloot onlangs zelfstandig te willen blijven. Eerder heeft de toenma lige minister Andriessen van economische zaken aangedron gen op een vermindering van het aantal kamers. Inmiddels zijn verscheidene Kamers van Koophandel van plan te fuse ren. Rijnland zegt zelfstandig te kunnen blijven omdat de kamer efficiënt en dus goedkoop werkt en groot genoeg is voor een zelfstandig bestaan, ook volgens de normen van Economische Zaken. Daar komt bij dat het werkgebied van Rijnland een leiden monica wesseungbijen te bekijken is. In tientallen kraampjes wordt getoond wat er allemaal met natuurprodukten zoals hout, wol, honing en droogbloemen te doen is. Natuiirlijk is er ook honing te koop en kunnen spul len die te maken hebben met 'bijen-houden' worden geruild. Er is op de markt ook een res- taurant-theeschenkerij opge steld. Bovendien laten de na tuur- en milieuverenigingen zien op welke manier zij probe ren natuur en milieu in be scherming te nemen. De bezoekers van de bijen- markt kunnen gratis een be zoekje brengen aan de Hortus Botanicus. De bijenmarkt wordt om 10.45 uur geopend door de bur gemeester C. Goekoop van Lei den. Bijen, honingraten met honing, korven en tal van andere zaken die met imkers dan wel met 'het milieu' te maken hebben zijn zaterdag 10 juni weer te zien op de 18e editie van de Leidse Bij enmarkt. Van 9.00 tot 17.00 uur kunnen de bezoekers terecht op de markt in de Sterrenwacht laan nabij het Rapenburg. De organisatie van de markt is in handen van de Leidse Im kersvereniging. Deze vereniging zorgt ervoor dat bezoekers ken nis kunnen maken met de we reld van de bijen. -In een 'steek- vrije' bijenstal kunnen de toe schouwers zien wat het werk van een imker inhoudt. Een bij enkorf staat opgesteld op een glasplaat met een spiegel eron der, zodat het gewriemel van de leiden» Een foto met een overzicht van het centrum van Leiden. Links onder is molen De Valk te zien met het parkeerterrein. Daarboven het complex dat op de hoek van de Lammermarkt is neergezet. Ten tijde van het maken van deze luchtfoto was het complex nog in aanbouw. In het nieuwe pand is ook de discotheek In Casa gevestigd, de opvol ger van de Koets-o-theek. Aan de linkerzijde is ook goed de Langeg- racht te zien met de Digros en het politiebureau. Parallel aan de Lange- gracht loopt de Oude Vest met aan de linkerkant de Lakenhal en rechts de Schouwburg. Even voorbij de brug bij de Lange Mare is de Mare- kerk te zien. Rechts daarvan de Hartebrugkerk. En nog iets verder naar rechts de Burcht en de Hooglandse Kerk. In het midden onder op de foto is het Galgenwater te vinden met de historische haven. Wie op'de foto naar boven gaat, komt de Aalma ,ni en de Hoogstraat tegen. Even verder ligt het stadhuis, rechts daan" ws de Pieterskerk. Vlak daarbij ligt het Museum van Oudheden. foto frans rombout/picture pap)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14