Introductie zeearend door WNF in Nederland omstreden illgtli Natuur Milieu Akkoord over bosbeheer Dieren in de tuin WOENSDAG 7 JUNI 1995 REDACTIE BERT DE JONG *072-196276 Stormmeeuw al 24 jaar oud Bij de ringcentrale in Heteren is bekendgeworden dat een in Noord-Holland geboren stormmeeuw inmid dels 24 jaar oud is. De meeuw is op 3 juni 1971 geringd door Cees Ooievaar van Staatsbosbeheer Schoorl. Op 3 mei dit jaar werd de ring van deze kleine meeuw afge lezen op het PEN-terrein in Oudorp. alwaar de storm- meeuwen een kolonie hebben gevormd. De vogel was bij de ringcentrale nog nooit eerder gemeld. Drie ministeries, vier pro vincies en zestien organisa ties hebben het Nederland se Bos Akkoord (NBA) on dertekend. Dit moet zorgen voor een duurzaam beheer van het nationale bosbe- stand. Nederland is het eerste Europese land dat een dergelijk overeenkomst heeft opgesteld. Canada kent al wel een nationaal bosakkoord. Het document is een initia tief van de stichting Pro- Bos. Daarin is een aantal organisaties verenigd op het gebied van bosbeheer, natuur en receatie. In het akkoord zeggen de onder tekenaars onder meer te streven naar een uitbrei ding van het bosareaal met minimaal 75.000 hectare in de komende 25 jaar. Bo vendien zullen de partijen zich inzetten voor het be houd van waardevolle bos sen, voor de toegankelijk heid van recreatiebossen en voor het bevorderen van houtproduktie voor eigen gebruik. In het komende decennium moet 17 pro cent van het houtverbruik in eigen land worden opge bracht, aldus het akkoord. Nu voorziet Nederland voor nog geen 10 procent in zijn houtbehoefte. De doelstellingen zijn in overeenstemming met het bestaande overheidsbeleid. Het is echter voor het eerst dat zoveel partijen zich of ficieel gezamenlijk vastleg gen op de uitvoering van alle plannen. Volgens de betrokken ministers geeft het akkoord dan ook een 'extra dimensie aan de rea liseringvan de plannen'. De ministeries van land bouw, economische zaken en milieubeheer hebben het akkoord ondertekend. Voorts zijn de provincies Drenthe, Overijssel, Gel derland en Noord-Brabant van de partij. De deelne mende organisaties zijn onder meer Staatsbosbe heer, het Bosschap, de Ne derlandse Vereniging van Boseigenaren, Natuur en Milieu, Natuurmonumen ten, de Koninklijke Neder landse Bosbouwvereniging en de ANWB. Natuur en dierenleven blijft een populair onder werp, vooral als het een beetje 'lievig' en op de hur ken wordt opgediend. Dat blijkt Annemarie Görts, het gezicht van het NCRV-pro- gramma Ja Natuurlijk, te kunnen worden toever trouwd. Zij leende haar naam aan 'Dieren in de tuin', een werkje dat op luchtige toon, begeleid met vriendelijke illustraties, een oppervlakkige kennisma king verzorgt met wat er zoal leeft in een gewone mensentuin. Niet alle dieren, maar wel de kruipende, kronkelende, knagende, zoemende en vliegende levende have die zelfs een stadsmens niet gemakkelijk over het hoofd ziet. Wie kennis wil opdoen kan zich beter een echt boek aanschaffen. Maar wie bij voorbeeld kinderen heeft, die een beetje weg- taijs gemaakt moeten wor den in het buitenleven, kan er uitstekend mee uit de voeten. De opbouw is zo gekozen dat het samenleven in de natuur en de samenhang tussen menselijk ingrijpen en de levenskansen duide lijk worden, evenals de mo gelijkheden voor allerlei soorten gedierte in diverse typen tuinen. Een verwaar loosd hoekje bij voorbeeld is wel het minste dat zelfs in een gladgestreken stads tuintje aanwezig moet zijn. Met een beetje voorlees- kunde en wat onderne mingslust voor de aan schouwelijke onderbou wing kunnen ouders aan de hand van dit boekje een nuttig leermoment creëren voor hun kroost. Als zij zejf de kennis niet (meer) kun nen opdissen, moeten zij daar maar vier tientjes voor overhebben. Dieren in de tuin is uitge geven door de Groenboe- kerij Kosmos-Z&K, en kost 39,50. Verkrijgbaar in de boekhandel. Zeearend foerageert in de Wieringermeer. Biologen hopen dat deze soort zich spoedig op natuurlijke wijze in Nederland vestigt. foto martijn de jonge Onder biologen is verdeeldheid ontstaan over het intro duceren van zeearenden uit gevangenschap in natuur- bouwproject de Gelderse Poort. De door valkeniers uitge- wende vogels moeten daar het klapstuk worden van het grote natuurpark. Dit menen het Wereldnatuurfonds (WNF) en Staatsbosbeheer (SBB) die het natuurontwik kelingsproject aan de Rijn tussen Nijmegen en Arnhem hebben opgezet. WNF hoopt met vrij vliegende zeearenden wilde vogels op doortrek te binden, zodat die uiteindelijk gaan nestelen in het gebied. Het WNF benadrukt dat de zeearend een grote publieks- waarde heeft en daardoor het draagvlak van het Gelderse Poort-project vergroot. De keu ze van de Gelderse Poort lijkt echter ongelukkig. Het is een gebied aan een vervuilde rivier met twee grote steden in de buurt en de daarbij behorende infrastructuur. Bij Nijmegen staat een grote elektriciteitscen trale met vele hoogspannings leidingen die een potentieel ri sico vormen voor de vliegende arenden. De geplande Betuwe lijn loopt dwars door het gebied en zal eveneens een risico gaan vormen. Opmerkelijk is tevens de grote toegankelijkheid die in de plan nen wordt genoemd. Iedereen moet in principe overal kunnen komen zonder barrières als hek ken of gesloten zones. De zee arend heeft echter een erg groot rustgebied nodig rond z'n nest wat hierdoor onmogelijk wordt. In het buitenland (Duitsland/Polen) heeft men daarom grote zones rond het nest tot verboden gebied ver klaard. Een ander punt is dat er, bij succes, een grote 'waarnemingsvervuiling' ont staat. Je kunt in het veld niet meer zien of je te maken hebt met een projectzeearepd of een echte. Bovendien dijen de po pulaties in Duitsland, Polen, Zweden en Noorwegen snel uit. Daarmee komt ook het argu ment op losse schroeven te staan dat vestiging in Neder land voor het behoud van de soort noodzakelijk zou zijn (WNF-rapport De Zeearend 1994). Jonge zeearenden overwinteren nu regelmatig in ons land. Be kend is de 'Robbenoordboszee- arend' die van 18 december 1989 tot 14 maart 1990 in de Wieringermeer verbleef. Als de condities goed zijn is het niet onmogelijk dat tezijnertijd een zeearend hier blijft rondhangen en zich vestigt. Het enige gebied wat echt jaarrond geschikt lijkt zijn de Oostvaardersplassen. Schone prooi als karper, ganzen en eenden zijn ruim voorradig. Ook grote zoogdieren als ree, edelhert en Heckrund kunnen desnoods als aas worden genut tigd. En rust is hier in een groot gebied gegarandeerd. Het WNF wil hier ook gaan introduceren, maar in Flevoland staat men niet te trappelen. Er blijven ten slotte al zeer regelmatig zee arenden voor langere tijd pleis teren in het gebied. De vraag is wat een stel valkeniers met tamme dierentuinvogels dan zal aanrichten. Overigens zijn in Europa in een aantal landen met veel moeite zeearenden geherintroduceerd. Zo broeden er in Schotland na twintig jaar enkele paartjes. Daardoor werden wel meer dan honderd jonge vogels uit Noor wegen aangevoerd die meren deels van de aarbodem verdwe nen. Het WNF kijkt graag naar Tsjechië waar sinds kort een succesvol in trod uctieprogram - ma loopt bij Trebon in Zuid-Bo- hemen. Dit gebeurde echter in een enorm moerasgebied met visvijvers van 70.000 hectaren, wat recent als broedgebied was verlaten. In Nederland zijn geen extensieve moerasgebieden van een dergelijke omvang. Desalniettemin wil het WNF de plannen doorzetten. In 1994 zijn vergunningen aangevraagd bij Landbouw om met zeearen den te mogen gaan werken. De Raad voor Natuurbeheer advi seerde de minister vorig jaar ne gatief. Indien de voorwaarden voor een soort positief zijn, moet hij zich in principe zelf standig kunnen vestigen. Na kortere of langere tijd, zo meen de men. Alle experts komen donderdag 15 juni bijeen in Wageningen tijdens een speciale zeearend workshop. Dan wil het WNF ie dereen overtuigen van de nood zaak van de zeearendintroduc- 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. grot; 3. voorbij, kern, bij woord; 4. inhoudsmaat; 5. kunst taal, bouwland; 6. betrekking; 7. kerel, snijwerktuig; 8 waterkeer; 9. ter nagedachtenis, streling met de tong, lidwoord; 11. kracht. Verticaal: 1. dierenverblijf, knaagdier; 2. binnenkort; 3. nachtspiegel, eep weinig scheel, grondtoon; 4. on meetbaar getal, laatstleden; 5 muziekinstrument, melkklier; 6. voorzetsel, persoonlijkvnw.; 7. voorzetsel, plaats in Frankrijk, karaat; 8. ontkenning; 9. gierig aard, zeggenschap CRYPTOGRAM stapel s-m-e-a-a plank-p—a y-a-stift salet-e-j ptree doekje o-ie pillen ja a/oogf p/£ o/acke azoo/e kat vaas c/ z/t ££a/ &/£ktj£ te og/m/c£aa o*1 pe hoek/ d/s <so£/e ouwe h&vzf 11 /k zse he aa geloce /ac 11 ll al. z./tt&v ii 1 iH TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Toen de bediende Joost vernam, dat zijn meester doende was een klaver tje te zoeken in de richting die de wind hem wees, trok hij zich mom pelend terug. En ook Tom Poes voel de zich slecht op zijn gemak. ,,Ik had hem niet in de steek mogen laten", zei hij berouwvol. ,,Die arme heer Ollie is b'ezig met een griezelige onderneming." ,,Zo erg is het niet", verzekerde Hup Hachelbout. „Voordat hij vertrok heeft hij zich All Risk verzekerd, zo dat hij..." Hier zweeg hij. Zijn gelaat betrok en met een zenuwtrek sloeg hij zich op het voorhoofd. „Daar heb ik iets belangrijks verge ten!" riep hij uit. „De heer Bommel heeft geen Hach-verzekering!" „Geen wat?" vroeg Tom Poes ver baasd. „Geen Hach-verzekering", herhaalde Hup. „Dat is de gevaar- verzekering voor iemand die een ha chelijke reis gaat maken. Met een ra ket naar de maan of met een vliegen de schotel naar Venus..." „Of met de wind mee naar een kla vervier", vulde Tom Poes aan. „Juist!" riep de verzekeraar. „U voelt het! Die heb ik in de zenuwen verge ten! Ik moet hem na!" „Ik ook", zei Tom Poes. „Dat treft, want nu kunnen we samen gaan. En het zal niet eenvoudig zijn hem te vinden, want de wind waait overal." „Het is niet eenvoudig", zei heer Bommel op datzelfde moment. „De wind waait rechtdoor, maar de weg maakt hier een bocht. Wat nu te doen?" „Er is geen keus", sprak Hob bel streng. „Immer rechtdoor, waar de wind ons drijft. Hier helpt geen geschipper." Heer Ollie zuchtte diep. Toen gaf hij vol ga§ en stuurde de Oude Schicht van de weg af de vel den in. Het trouwe voertuig hobbel de bar door de voren van de akker, maar de wind liet hem geen keus. H W R Weersvooruitzic DONDERDAG 8 JUNI Maximumtemperatuufl Zonneschijn Windrichting/-kracht I Neerslagkans en koude en DOOR HANS VAN ES De zomermaand juni bakt er voorlopig weinig van. Ondanks de optimistische visie van de lange termijnvoorspellers Dettman en Malberg, die voor deze maand een positieve temperatuursafwij- kingvan 1.5 tot 2 graden in het vooruitzicht hebben gesteld, is er nog'geen uitzicht op een veran dering in het huidige te koude weerregime. De rest van deze week zit de wind in de kille noordwesthoek. Dinsdag beleefden we een som bere, rustige dag met aanvoer van veel wolkenvelden van de Noordzee. Het bleef weliswaar droog, maar het kwik haperde bij 14 tot 16 graden. De zwakke uit loper van een stationair hoge- drukgebied ten westen van Ier land wordt vandaag verdreven door het koufront van een de pressie, welke een paar dagen voor anker gaat voor de Deense "kust. Achter het regenfront stroomt de komende d stabiele lucht uit over West-Europa. Hierin ontstaan soms stevige buien, bij voorkeur overdag en voorèé het binnenland. De kuststrook, die in het voorjaar vaak aan de bi e dans ontsnapt, houdt het nu waarschijnlijk met droog. Tijdens br Bn opklaringen oogt het weer hier wel wat vriendelijker, ook al houdt soms krachtige noordwestenwind het kwik flink onder de normal! ;0| m-waarde. Met maxima van 15 graden aan de stranden en 17 gr; er verder landinwaarts is het ronduit fris. Tijdens het weekeinde neemt de kans op buien wat af, als de dep e sie wat in betekenis afneemt. Het wachten is op uitbreiding van oceanische hogedrukgebied naar het vasteland van Europa. In de tijd van het jaar is het zeewater nog relatief koel, waardoor de hoj ijl drukgebieden een duidelijke voorkeur hebben voor een standplaa boven de oceaangebieden ten westen of ten noorden van de Brits landen. Uit het verleden is gebleken, dat zo'n situatie soms weke lang hardnekkig blijft, waarbij boven onze streken frisse noorden' n, noordwestenwinden de dienst uitmaken. Nu maar hopen, dat DetM; man en Mahlberg er met hun prognose met te ver naast zitten. Aan de andere kant van de oceaan werden de kusten van Florida f dens de afgelopen dagen opgeschrikt door de (zeer vroege) orkaa Allison. Meestal verschijnen deze tropische creaties pas in augus j,' als het zeewater voldoende is opgewarmd. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vooral morgen in het zuiden kans op veel re gen. Middagtemperatuur tussen 13 en 16 graden. Zweden: Bewolkt en vandaag in de loop van de dag enige tijd regen. Ook morgen regen. Middagtemperatuur van daag tussen 18 en 22 gra den, morgen tussen 13 en 17 graden. Denemarken: Ondanks enkele opklarin gen toch overwegend be wolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen veel wind. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag zijn er wolkenvel den en af en toe valt er re gen of motregen. In Ierland is het droger en schijnt ook nu en dan de zon. Morgen breidt het drogere weer zich ook uit naar Wales en het westen van Engeland. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden in Schotland tot 17 in het zuiden van Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Van het westen uit meer bewolking ge volgd door regen of motregen. Morgen af en toe zon, maar voornamelijk bewol king en buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vandaag vooral in het noorden af en toe regen of motregen. El ders ook enkele opklaringen. Morgen overal zon afgewisseld door wolkenvel den en een enkele bui. Middagtempera tuur rond 20 graden, langs de westkust enkele graden lager. Portugal: Zonnig. Ten zuiden van Porto vandaag een enkele regen- of onweersbui. Mor gen valt er een enkele bui in het noor den. Maximumtemperatuur op de mees te plaatsen rond 25 graden. Madeira: Zon afgewisseld met wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: Zonnig, maar vooral in het zuidwesten ook stapelwolken. Op de meeste plaat sen droog; later in het noordwesten kans op een regen- of onweersbui Middag temperatuur tussen 27 en 32 graden, langs de Golf van Biskaje.maxima rond 22 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook wolkenvel den. Vrijwel overal droog. Middagtempe ratuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Verder flink wat zon. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Wolkenvelden, maar ook van tijd tot tijd zon. Kleine kans op een bui in het noor den. Middagtempertauur aan de kust circa 32 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, vooral dicht bij de Pyreneeën en langs de Middellandse Zee Vrijwel overal droog. Middagtempe ratuur tussen 23 en 27 graden Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, op enkele wolkenvelden na. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, maar vandaag langs de Adriatische Zee nog kans op een bui Morgen vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 25 en 29 graden Malta: Droog en vrij zonnig. Vandaag mogelijk wat bewolking. Middagtemperatuur cir ca 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, droog en warm. Temperatuur in de middag tussen 25 en 32 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en warm. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 27 en 33 graden. Duitsland: Vandaag eerst hier en daar zon Geleide lijk vanuit het noordwesten meer bewol king gevolgd door regen. Ook morgen wisselvallig met in het zuiden en oosten regen, en in het noorden en westen en kele buien. Middagtemperatuur vandaag tussen 17 en 21 graden, morgen dalend tot waarden tussen 14 en 17 graden. Zwitserland: Perioden an de kant van de Alpen. Vrijwel overal Middagtemperatuu uiteenlopend 21 grader in het noorden tot 25 i zuiden. L Oostenrijk Vandaag nog wolkenvelden het oosten een enkele regen- o weersbui. In het westen a en toe Morgen overal droger en meer zon. dagtemperatuur vandaag rond 21 den, morgen circa 25 graden. Perioden met zon.Ook stapelwolk! hier en daar een regen- of onweei het westen. Middagtem tuur van 19 graden aan de JC tot 26 in het zuidoosten. Tsjechië e Slowakije: Af en toe zon maar ook wolkenveld! kans óp een enkele regen bui. -Middagtemperatuur iteenlo van 20 graden in Tsjechië tot 25 u wakije. DONDERDAG 8 JUNI 1995 Zon- en maanstanden 05.21 Zon onder 2 Maan op 16.00 Maan onderO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.06*00.00 11.39 *2 Laag 07 14 19.54 06.55 *1 Weerrapporten 07 juni 08 uur: station wind temp max mm regen 15 10 De Bilt 15 10 Deelen 16 10 Eelde 16 iO Eindhoven 16 11 Den Helder regen z6 14 .9 Rotterdam z5 15 10 Twente half bew z3 17 11 Vlissingen zw 7 16 12 Maastricht 17 11 Aberdeen regen nw6 16 7 w.s.0 30 19 nnw3 22 16 Berlijn nw3 16 13 Boedapest zwaar bew nnwl 24 14 Bordeaux w.s.0 22 11 zwaar bew. 16 11 Cyprus onbew. 26 19 Dublin n 5 18 10 Frankfurt hall bew, zzw3 18 11 Genève onbew. nl 19 8 Helsinki o3 19 12 Innsbruck ver. 1 10 8 Istanbul ozo2 18 Klagenfurt zwaar bew ver 2 16 11 Kopenhagen zzwl 15 10 Las Palmas wnw3 21 18 ozo3 30 19 18 14 Luxemburg zwaar oew ws 0. 16 11 Madrid licht bew w.s.0 31 14 Malaga half bew. wl 26 19 Mallorca ono5 26 13 Moskou zzol 19 8 München regen nw3 11 12 Nice nnw3 20 16 Parijs w3 18 13 half bew. nw3 16 12 licht bew. no 2 23 11 Stockholm zwaarbew zzw3 24 11 Wenen zwaar bew nw2 19 12 Zurich mistbanken nl 14 8 Bangkok half bew zzw5 36 27 Buenos Aires weerlicht n5 Casablanca zzwl 23 18 Johannesburg w.s.0 16 2 Los Angeles 23 12 New Orleans zw2 33 24 New York motregen no 8 28 17 Tel Aviv zzw5 29 20 Tokyo half bew. 23 15 licht bew. w.s.0 26 13 «SUL. •eger o2 nl 31 20 18 11

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10