Van der Sar heeft weinig te klagen Voor Katwijk zit het seizoen er nu bijna op Sport 3SV praat met Cocu ^Indiana Pacers ruim onderuit in Orlando Hiddink trekt nog geen conclusies Voorhouter lost Ed de Goey afals eerste Oranje-keeper Goed je best doen, dan komt die kans vanzelf, zo luidt de iet simpele credo van Edwin van der Sar. De Ajax-keeper reedt de wereld niet tegemoet met al te uitdagende tek- ren, maar maakt onder de lat z'n woorden meer dan j vaar. De minst gepasseerde keeper in zowel de Cham- tén lions League als - samen met Roda JC'er Ruud Hesp - in nle vaderlandse competitie debuteert morgen in Oranje >ave n de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland. Als be- oning voor een prachtig seizoen. afg I ■inr-frOORDWUK EDWIN STRUIS IPD-VERSLAGGEVER hel ma)aarom is de stelling: 'Ook als ru|( !d de Goey superfit zou zijn ten'eest» zou Edwin van der Sar norgenavond het doel )ranje verdedigd hebben', een nog liet al te gewaagde. Dat kan geconcludeerd worden uit artele woorden van bondscoach }uus Hiddink. „Hij was die hijivond de enige niet, mi -uk.ï°ey stak tegen Tsjechië niet in dele allergrootste vorm", sprak de [euzeheer met veel gevoel voor )nd[inderstatement. De medische staven van ole )ranje en Feyenoord voorkwa- dnen dat Hiddink iemand teleur ma noest stellen. De Goey geneest dean een middenhandsbeen- lde'reuk en z'n hand zit daardoor •n ol met moertjes en schroefjes, idelet was zelfs de vraag of De dioey met al dat ijzerwerk in z'n insiand deze ochtend probleem- gfi.Dos door de controlepoortjes rijn an Schiphol was gekomen. „Ik ari-ieem alleen honderd procent spelers mee", was Hiddink hul het gekrakeel voor. „En De n.ioey is nog niet volledig her leid, dus dan houdt het op. Als- fit was geweest, had ik 'm wel eselecteerd. Het 'maar niet op- ,ve esteld', wat een logische aan- ma tilling op de vorige zin was /eest, slikte hij nog op tijd in. Keeperstrainer Pim Doesburg leed er wat minder geheimzin nel lig over. „Ik denk wel dat Van er Sar had gespeeld", aldus de ud-keeper van Sparta en PSV. ïadHet oogt momenteel allemaal lijk/at beweeglijker en soepeler bij mi 'an der Sar. Hij voetbalt ook de/at meer mee dan De Goey. ins omt bij dat hij bij Ajax dit sei- ingoen veel belangrijke wedstrij- er-len heeft gespeeld. Dan groei je in je rol." De keuze voor Ajax-goalie Edwin van der Sar lag dus voor de hand. De Voorhouter kan te rugkijken op een meer dan ge slaagd seizoen. „Ja, ik heb wei nig te klagen", overziet de 24- jarige keeper op droogkomische wijze het afgelopen seizoen. „Maar vraag me niet of ik vind dat ik nu in Oranje hoor. Daar beslissen anderen over. Ik ben wel blij dat ik weer aan de bak kan, want ik zat niet echt te wachten op het volgende feest je. Ik wil wel weer eens aan de slag." Zijn laatste fraaie redding staat hem nog helder voor de geest. De katachtige reflex op het schot van Marco Simone in de finale van de Champions League. Vlak voor rust, er zijn slechtere momenten om je ploeg er doorheen te slepen. „Die bal kwam redelijk dicht bij mij in de buurt", doet hij enigszins afbreuk aan z'n eigen prestatie. „Als-ie 'm in de lin kerhoek had geschoten was ik kansloos geweest." Typisch Van der Sar. Relative ren is z'n hobby. Morgen treedt hij in de voetsporen van klasse keepers als Hans van Breukelen, Piet Schrijvers en Jan van Beve- ren, maar van enige spanning of nervositeit is geen sprake. „Een mooi moment? Ja, uiteraard. Maar ik heb er nooit naar uitge keken. Het komt vanzelf." Zo ging het ook bij Ajax. In het tijdperk-Menzo kwam hij zo nu en dan in beeld bij het eerste elftal, waarna hij altijd gedwee weer de reservebank opzocht. Zonder morren. Tot de echte kans kwam. Stanley Menzo had het, na een minder geslaagde wedstrijd tegen Auxerre, zoda nig verbruid bij de technische NDHOVEN GPD praat vandaag met Philip ,ocu. De middenvelder van Vi- esse, ook begeerd door Feye- loord, heeft nog een doorlo- lend contract. Gisteren slaagde 'SV er niet in Iwan weg te halen £je>ij Roda JC. Ook Iwan heeft nog en doorlopende verbintenis. 1j(' 'ooralsnog is Roda JC niet van ilan de Pool te laten gaan. Ook :eyenoord heeft zich intussen lij de vice-kampioen van Ne- leiiand gemeld voor Iwan. Een alternatief voor Iwan leeft PSV nog niet. Naar de mo gelijkheid Gaston Taument te jii ontraderen werd enige tijd ge- al geinformeerd. John van rihip staat in elk geval niet op lijst. Penningmeester Van laaij. „Die is 31, dat is te oud. Om die reden hebben we Ro nald Koeman niet gehaald. Vo- j Ig seizoen hebben we radicaal erjongd. zouden we dan nu oeman en Van 't Schip moeten er lalen? Nee, we willen nu een lftal waar we enkele jaren mee ooruitkunnen." Daarom wordt vandaag ge- piraat met Philip Cocu van Vi- enesse. De 24-jarige middenvel- Ier is na Iwan de tweede speler )p wie tegelijk door Feyenoord pin PSV jacht wordt gemaakt. lia ierder won PSV het van Ajax jn oen het ging om Chris van der ,j. Veerden, al is er over deze spe- er nog altijd geen overstem- q. ning tussen de clubs. „Deze liggen moeilijk", weet ljel'an Raaij. l0 Bij PSV wordt verder gepro- ieerd Pahlplatz, Hoekstra, lenzo en Van Mol te verkopen. lascoigne naar Rangers 'aul Gascoigne speelt volgend •eizoen voor Glasgow Rangers. )e Engelse international, even lefaamd om zijn grollen als om zijn voetbal, verlaat Lazio Ro ma. Gascoigne maakte zijn be slissing zaterdag bekend. In de interland tegen Japan (2-1) maakte hij na veertien maan den blessureleed zijn rentree in het nationale elftal. „Gazza" speelde de laatste twintig minu ten. -Danny Blind Danny Blind neemt op korte termijn geen grote beslissingen over zijn toekomst. Hij voerde vorige week gesprekken met een delegatie van Aston Villa. Die verliepen positief. Ook heeft Galatasaray uit Turkije zich ge meld voor de international,-die transfervrij is. „Donderdag pra ten we verder", verklaarde zaak waarnemer Rob Jansen. De eerste beslissing die Blind dient te nemen is of hij daad werkelijk weg wil bij Ajax. Ook dat is bij lange na niet zeker. „Het is heel goed mogelijk dat hij in Amsterdam blijft", zei Jansen. Wel is het vrijwel zeker dat Seedorf en Silooy bij Ajax vertrekken. Laros Louis Laros heeft met Vitesse overeenstemming bereikt over een driejarig contract. De Arn hemse club moet nog met Wil lem II onderhandelen over de transfersom voor de 22-jarige linkerspits. Laros, speler van het olym pisch elftal, maakte het afgelo pen seizoen tien doelpunten voor Willem II. De Tilburgse club nam hem vijf jaar geleden over van amateurclub RCD uit Dordrecht. In het seizoen 1992/'93 werd Laros uitgeleend aan VW. Dit seizoen was Laros vervanger van Abdellaoui, die naar NAC vertrok. Ook Abdel laoui stond aanvankelijk in de belangstelling van Vitesse. Bijrol voor Rik Smits fn WUNDO Smits kan op vakantie. Zon- [i lagnacht kwam er voor de loomlange Nederlander een j, inde aan een slopend basket- j «alseizoen. Zijn club Indiana 'acers verloor in Florida de be- sende wedstrijd tegen Orlan- Magic in de finale van de astern Conference: 105-81. •mits speelde in de laatste partij Edwin van der Sar (links), in overleg met bondscoach Guus Hiddink: „Een d ge dag worden." staf dat Van der Sar de voorkeur kreeg. Een kans die hij, ondanks een onwennig begin - „Je doelt zeker op die terugspeelbal tegen Auxerre" - met beide handen aangreep. Ruim twee jaar later zijn er nog weinig mensen te vinden met heimwee naar Stanley Menzo. Van der Sar al helemaal niet. Het vertrek van Menzo naar PSV en de komst van Fred Grim naar 'De Meer' werd door de Voorhouter met instemming begroet. „Fred is er veel meer bij betrokken. Die wist dat hij in de rol van tweede keeper zou komen. Bij Stanley lag dat an ders. Die werkte veel minder mee. Logisch ook, hij vond na tuurlijk dat hij in het doel moest staan. Maar wie je ook achter je heb staan, je moet het allemaal zelf doen. Ik ondervind veel steun van m'n trainer Frans Hoek en van m'n medespelers, maar het komt toch allemaal op jezelf neer." Hij had al op één of meer in terlands kunnen staan, als de Ajax-selectie niet had besloten om de interland tegen Portugal te boycotten. Guus Hiddink leek vast van plan een plaatsje in te gaan ruimen voor de 1,97 meter lange sluitpost. „Dat had ik ook gehoord", beaamt Van der Sar. „Maar ik heb geen moment spijt gehad van die beslissing. Ben je gek. Daar stond ik met de volle honderd procent achter. De hele groep trouwens. Dan moetje achteraf niet zeuren." Morgen is het dan wel zover. Dan maakt de Voorhouter z'n debuut in het grote Oranje. „Dat is iets speciaals", geeft de Ajacied na lang aandringen toe. „Maar niet meer dan dat. Tot aan het eerste fluitsignaal is het prachtig, daarna moet je maar afwachten. Als je een punt ver speeld, kan het nog een heel treurige dag worden." Van der Sar verwacht een wedstrijd in de geest van Ajax. „Wij dicteren het spel, zij zullen loeren op de counter. Die paar momenten dat je in actie moet komen, moet je er staan. Maar dat vind ik juist één van m'n sterke punten. Ik doe wat ik moet doen." Op de vraag van een verslag gever of hij de keeper van Wit- Rusland kent, zegt hij met een stalen gezicht 'ja', maar de knipoog uit het zicht van de vragensteller zegt: hoe de goede man ook moge heten, ik heb nog nooit van hem gehoord. En zo is het ook. „Ik weet niets van dat elftal en ik denk niet dat ik de enige ben. We zullen nog wel wat video's te zien krijgen. Ik hoorde wel dat het veld erg slecht is en dat het er erg warm is. Nou ja, we merken het wel." Typisch Van der Sar. Maakt zich nergens druk om. Geen poespas, geen poeha, geen flit sende keeperstruien. Hij doet wat hij moet doen en dat doet hij goed. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Guus Hiddink is amper vijf maanden aan het roer. Zelden zal een bondscoach zo snel na zijn aanstelling al onder druk hebben gestaan. Het Neder lands elftal moet morgen in Minsk een prima prestatie le veren om internationaal niet op z'n gezicht te gaan en dat wordt de opvolger van Dick Advocaat dezer dagen stevig onder de neus gewreven. In de aanloop naar het kwa lificatieduel met Wit-Rusland zijn daar plotseling de eerste vragen over de toekomst van Hiddink bij een eventueel slecht resultaat. Oranje moet winnen om het hoofd boven water te houden in groep vijf van het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioen schap in Engeland en dreigt zelfs bij een gelijkspel in een hopeloze situatie verzeild te raken. In sommige media is de bondscoach, die in oefenwed strijden tegen Frankrijk en Portugal ook al onderuit ging, al hard aangevallen waar het gaat om zijn taktische ingre pen en 'miskleunen' tegen Tsjechië. De NOS vroeg Guus Hiddink afgelopen week voor de televi siecamera al: 'Verbind jij je lot aan een nieuwe zeperd tegen Wit-Rusland?' „Zover wil ik nog niet voor uitkijken," antwoordde Hid dink slim. Gisteren, tijdens de laatste persconferentie op Nederland se bodem (vanmorgen vloog Oranje om half negen naar Minsk), klonk er opnieuw een dergelijke vraag. „Guus," wilde de journalist weten, „trek je je conclusies als je in Minsk ver liest of gelijkspeelt?" Hiddink: „Dat probeer ik uit m'n hoofd te zetten. Ik denk er dus niet aan." Hiddink denkt dat de spelers nu beseffen dat zij voor hun laatste kans strijden. De bondscoach: „Het is goed dat 'we' ons dit seizoen in Europa zo goed hebben gemanifes teerd. Maar het winnen van een Europa Cup schept ook verplichtingen. Je kunt je zelf nu niet belachelijk maken door de eindronden van het Europees kampioenschap in Engeland te missen. Daar hoort deze spelersgroep straks gewoon te staan. Ik hoop dat de spelers die verantwoorde lijkheid ook voelen." Guus Hiddink heeft met Danny Blind uitvoerig van ge dachte gewisseld over de tac tiek van het Nederlands elftal. Eén van de kernpunten blijft het spelen met drie verdedi gers, maar zonder een echte links- of rechtsback bij Oranje. Volgens Hiddink zal er in de komende 48 uur weinig veran deren op tactisch gebied. „Te gen Wit-Rusland overweeg ik echt niet om net als bij Ajax een links- of rechtsback neer te zetten. Het concept blijft hetzelfde als tegen Tsjechië. Alleen zullen er wat andere namen in de opstelling prij ken, omdat ik nu de beschik king heb over spelers die er de vorige keer niet bij waren." Overmars Tijdens vier trainingsdagen met Oranje deed Mare Over mars welgeteld een half partij tje mee met de andere inter nationals. Na die twintig mi nuten achtte hij zich fit ge noeg voor de EK-kwalificatie wedstrijd tegen Wit-Rusland, woensdag in Minsk. Voor de zekerheid stapt ook de alter natieve linksbuiten Glenn Hel der dinsdag in het vliegtuig. Na de afsluitende training van maandag besloten de par tijen dat Overmars meegaat naar Minsk. Dinsdag, na de lichte training in het stadion, bepaalt bondscoach Hiddink of de naam van de Ajacied of de naam Helder op het wed strijdformulier zal staan. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; De Koek, Wind en Valckx; Seedorf, Jonk, Bergkamp en Davids; Van 't Schin, Ronald de Boer en Overmars (of Helder). IJsselmeervogels loopt in Pinksterweekeinde te ver weg KATWIJK/SPAKENBURG GERT-JAN ONVLEE Het zo succesvolle seizoen 1994 - 1995 zit er voor Katwijk bijna op. Officieel is de regerend amateurkampioerï van Neder land nog niet uitgeschakeld voor de derde zaterdagtitel op rij. Maar na de op eigen terrein geïncasseerde 4-1 nederlaag te gen IJsselmeervogels (zaterdag) en de 2-1 winst van diezelfde ontketende Vogels (gisteren) op Kozakken Boys, is de kans op een dergelijk huzarenstukje in redelijkheid gesproken nauwe lijks meer aanwezig. Om de Spakenburgers alsnog voorbij te streven, dient Katwijk zaterdag in Werkendam het inmiddels voor de titel uitgeschakelde Ko zakken Boys met vier doelpun ten verschil te kloppen. Een stunt die op z'n minst onwaar schijnlijk moet worden geacht. Katwijks oefen'meester Kees Guyt is op de hoogte van de zwaarte van de opdracht. Des ondanks heeft de tweedejaars hoofdtrainer de moed nog niet opgegeven. „Natuurlijk gaan we zaterdag proberen dat gat te maken. Anders zouden we niet hoeven te gaan." Het gegeven dat er voor Ko zakken Boys geen prijs meer te halen is, kan zaterdag in het voordeel van Katwijk werken, beseft Guyt. „Aan de andere kant is dit de competitie er niet naar om cadeautjes uit te delen. Kozakken Boys is een ploeg die thuis gewoon niet wil verliezen. En zeker niet met 4-0 van Kat wijk." Vooralsnog ziet het er dus naar uit dat het schitterende voetbal jaar waarin Katwijk van het ene naar het andere record wipte al afgelopen weekeinde in een grote anti-climax is geëindigd. Terwijl de voortekenen toch zo gunstig waren. Zelf winnen van IJsselmeervogels en dan maar rustig afwachten wat voor uit slag de Spakenburgse record- slechts een bijrol. Met de royale zege van Orlando kwam de eindstand op 4-3 in de best-of- seven serie. De jonge ploeg van sterspeler Shaquille O'Neal, in het, laatste duel goed voor 25 punten en acht rebounds, speelt in de eindstrijd om de NBA-titel tegen Houston Roc kets. Woensdag is in Orlando de eerste wedstrijd in de afsluiten de serie van het seizoen. Krayenoord: 'Dit was geen rood' „Normaal gesproken heb ik nu mijn laatste wedstrijd voor Katwijk één gespeeld", besefte Kees Krayenoord zaterdag als geen ander. De spits die heeft aangekondigd komend sei zoen in Katwijk twee te zullen afbouwen, had zich een ander afscheid van het oranje keur korps voorgesteld. Nog een keer alles winnen en dan met een vrolijk hart een stap terug doen. De rode kaart die Krayenoord zaterdag al na ze ven minuten door scheids rechter Don kreeg voorgehou den, betekende een dikke rode streep door die rekening. De 32-jarige spits, goed voor acht seizoenen in en 81 doel punten voor Katwijk één: „Ik moet rekening houden met een schorsing van een wed strijd of drie. vier. Dan is het seizoen voorbij. Nee, dit is een hele slechte manier om ergens mee te stoppen." Ook al omdat Krayenoord zelf het incident naderhand aanzienlijk minder zwaar in schatte dan de man in het zwart dat deed. „Natuurlijk is er contact geweest. Maar het was meer duwen dan slaan. Laat ik het zo zeggen: ik vond het beslist geen rode kaart waard." kampioen en Kozakken Boys twee dagen later op het bord zouden brengen. Het draaiboek kon vooraf worden geschreven. Maar de realiteit wees anders uit. Want in dat draaiboek was bijvoorbeeld geen rekening ge houden met de vroege uitslui ting van Kees Krayenoord. Een na zeven minuten uitgedeelde rode kaart die het treffen tussen Katwijk en IJsselmeervogels za terdag een onverwachte wen- De rechterspits van de thuis club raakte in een schermutse ling betrokken met directe be waker Henk Huijgen. Scheids rechter Don uit Grijpskerke had voor een Spakenburgse overtre ding gefloten, waarna Huijgen met de bal op de loop was ge gaan om IJsselmeervogels de gelegenheid te geven zich weer te organiseren. Het duurde Krayenoord allemaal te lang; de wijze waarop hij weer in balbe zit kwam werd door Don echter als 'slaan naar de tegenstander' uitgelegd. Het betekende einde oefening voor de spits en het begin van een moeilijk karwei voor de tien resterende Katwij- kers. Immers: met elf tegen elf was IJsselmeervogels in de uit beurt (0-0) al een lastige tegen stander gebleken. En met een man minder zou de klus er niet eenvoudiger op worden. Dus werden de Katwijkse mouwen opgestroopt, heel ver opgestroopt zelfs. Voetbal werd zaterdag op de Krom weer even oorlog, omdat de resterende oranjehemden bereid waren ver te gaan. En dat ook mochten. Don, wellicht geschrokken van zijn eigen vroeg getoonde rode kaart, Tiet veel toe. Zo veel dat Vogels-trainer Erik Assink later van een 'absurd hard Katwijk' sprak, dat 'zeker drie rode kaar ten' had moeten ontvangen. Een wellicht enigszins gekleur de versie; maar dat mannen als Zwaan, Langeveld en Van der Plas zaterdag goed weg kwa men, was wel duidelijk. Zoals het er in dat eerste part trou wens ook naar uitzag dat het op eigen terrein al twee jaar onge slagen Katwijk goed weg zou komen. Simpel De thuisclub had de zaken im mers al snel na het gedwongen vertrek van Krayenoord voetbal lend weer aardig op orde. Ook al omdat het toch echt beperkte Marco de Ridder probeert zonder succes door de ver dediging van IJs selmeervogels te breken. FOTO HENK BOUWMAN IJsselmeervogels weigerde de vrijgekomen Huijgen naar het middenveld door te schuiven, bleef Katwijk tot vlak voor de pauze vrij simpel overeind. En was de ploeg na dik een half uur spelen zelfs dicht bij de ope ningsgoal toen Marco de Ridder na een overstapje van de niet fitte Zwaan alleen voor (Je op nieuw excellerende doelman Rob Hilbers verscheen. De Vo gels-goalie redde knap, zoals collega Teun van Duyvenbode nog geen dertig tellen later aan de andere kant goed ingreep bij een doelpoging van Henk de Graaf. De rust kondigde zich al aan toen de ontmoeting een voor Katwijk dramatische wending nam. Eerst draaide Gérard van der Nooij zich op rechts fraai vrij van Wilfred Kwestro, waar na Gerlof Kwakkel koppend Se- ger Oudshoorn (de vervanger van geschorste Henk Lange- maat) de baas was en Van Duy venbode kansloos liet: 0-1. En vervolgens leidde balverlies van Pim Langeveld nog voor de pauze tot de 0-2. De bal werd na de pass van Huijgen door Dennis Bos opgepikt, Van Duy venbode werd omspeeld en vanuit een moeilijke hoek werd Vogels-doelpunt nummer twee een feit. Met Stefan Roodakkers in dc ploeg voor de inderdaad mu i overtuigende Oudshoorn, zette Katwijks tiental in de tweede helft aan voor een bewon derenswaardig offensief. En al in de achtste minuut met suc ces. De voorbereidende actie was van De Ridder, de fraaie afronding van de sterk invallen de Roodakkers. Katwijk kreeg daarna tot twee keer toe de kans op de 2-2. Marco van der Plas en De Ridder lieten die moge lijkheden echter liggen, waar door IJsselmeervogels zich kon herstellen en uiteindelijk ook definitief afstand nam iHs I>s. hard en laag, en weer Dennis Bos, via de rug van de knap spe lende Carlo van Zeist, depo neerden de nummers drie en vier in het Katwijk-doel. Afwachten De strijd was gestreden. Katwijk restte niets anders meer dan af wachten en hopen. Als Vogels die partij tegen Kozakken Boys nu niet zou winnen, was er nog een goede mogelijkheid om het schitterende seizoen alsnog van een feestelijke afsluiting te voor zien. Dan immers zou een 'ge wone' overwinning in Werken dam al volstaan. Het mocht niet zo zijn. Ook in het met veel kaarten gelardeerde spektakel stuk tegen Kozakken Boys bleek de grote weerbaarheid van de 'rooien'. Met een man minder was het uitblinker Gérard van der Nooij die de thuisclub veer tien minuten voor tijd aan de 2- 1 winst hielp. Met die overwinning Katwijk voor een moeilijke opdracht plaatsend. Kees Guyt, ten slotte: „Moei lijk, ja. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit." Katwijk - IJsselmeervogels |-4 (0-2). 43. Kwakkel 0-1, 17. Dennis BOS 0-2, 53. Roodakkers 1-2, 77. Gijs Bos 1-3, 81. Dennis Bos 1-4. Scheidsrechter: Don. Toeschouwers: 4000. Rode kaart Krayenoord (Katwijk). Gele kaarten: Langeveld (Katwijk); Van der Berg en Dennis Bos (IJsselmeervogels). Katwijk: Van Duyvenbode; Oudshoorn RoodakkersVan Zeist, Vogelaar, Kwestro; Braaf. Langeveld, Van der Plas; Krayenoord, Zwaan (Krommen hoek), Dé Ridder. IJsselmeervogels - Kozakken Boys 2-1 (1-0). 16 Van der Nooij 1-0, 50. Visser 1-1, 76. Van der Nooij 2-1 Scheidsrechter: Breugem. Trieschou wers: 4.500. (iele kaarten: Kanyeba, Posthumus, Gijs Bos (allen IJsselmeer vogels); John Verbaan, Jaco Verbaan. Rikken (allen Kozakken Boys). Rode kaart: Koopmanschap (IJsselmeervo gels).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15