Economie VS loopt meer en meer vast Buitenland Zwitserse bisschop wordt vader en treedt terug Chinese leiding moet oordeel over revolte van 1989 bijstellen Roep om aftreden president Mandela Excuses over oorlog blijven Japan verdelen Wonen als een Keizer iNCrm Oefenen voor atoomongeluk Nat Noorwegen ÏATERDAG 3 JUNI 1995 IN DE EERSTE WEKEN REEDS 90 BUNGALOWS VERKOCHT Betonnen plaat verplettert minister lomé» Minister van buitenlandse zaken Buombera Alassounou- ma van de Westafrikaanse staat Togo is gisteren gedood tijdens de verbouwing van zijn huis. Volgens familieleden van de minis ter viel een betonnen plaat uit het plafond op zijn hoofd. e Haaien slaan toe in Hong Kong hong kong Een 29-jarige zwemmer is gisteren in Hong Kong doodgebeten door een haai. De man zou zware verwondingen aan beide benen hebben opgelopen en later zijn overleden. Donderdag spoelde al het lijk aan van Tso Kam-sun, een 44-jari- ge leraar die Hong Kong in 1970 nog als zwemmer vertegen woordigde op de Aziatische Spelen. Het rechterbeen van Tso was door een haai afgebeten. Oekraïense president zet door Bkiev» De Oekraïense president Koetsjma zal het referendum over de machtsstrijd tussen hem en het parlement op 28 juni toch doorzetten. Dat heeft hij gisteren laten weten. Het Oekraï ense parlement had het decreet waarmee Koetsjma het referen dum had uitgeschreven donderdag nietig verklaard en de rege- p. ring verboden de volksraadpleging te organiseren. Koetsjma probeert al maanden extra bevoegdheden te krijgen om de eco- 3 nomische crisis in zijn land aan te pakken. Omdat het parlement 1 blijft dwarsliggen wil hij de Oekraiense bevolking vragen ofwel hem of het parlement het vertrouwen te schenken. Regering Australië bedreigt pers Canberra De Australische regering dreigt met processen tegen de media als die belastende berichten over de spionagedienst I publiceren. „Er moeten strenge straffen komen", zei minister Evans (buitenlandse zaken) gisteren. In het uiterste geval moe- ten celstraffen worden opgelegd, vindt hij. Evans reageerde I daarmee op krante- en TV-berichten waarin werd gemeld dat agenten van de geheime dienst ASIS afluisterapparatuur in de Japanse en Chinese ambassades in Canberra hebben geplaatst. Het afluisteren van de Chinese missie zou op verzoek van de Verenigde Staten zijn gebeurd. i Rabin vertrouwt op vertrouwen volk Jeruzalem» De Israëlische premier, Rabin, is er zeker van dat een besluit tot terugtrekking van de Golan-hoogvlakte de steun van de bevolking krijgt. „Ik ben niet ongerust want de mensen willen vrede", aldus Rabin. Hij beseft dat uit een reaente opininiepei- lipg blijkt dat 56 procent van de Israëliërs tegen een teruggave van het bergplateau aan Syrië is. Maar volgens hem verandert de mening van de bevolking als een 'goed en blijvend' vredesak koord met Syrië in zi'Jht komt. azel bob kroon correspondent De bisschop van Bazel, Han- sjörg Vogel, is afgetreden om dat hij binnenkort vader wordt. Het Vaticaan heeft dit gisteren bevestigd. In een her derlijk schrijven aan de 1,1 «miljoen gelovigen van zijn dio- /cees, het grootste van Zwitser land, zegt Vogel (44) dat hij als "bisschop terugtreedt op grond /an een 'persoonlijke tekort koming'. Vogel, die vorig jaar april tot bisschop was gewijd, zei dat hij kampte met 'persoonlijke pro blemen', waarvoor hij steun 'zocht bij een vrouw die hij al lang kende. „Uit deze relatie is een zwangerschap ontstaan", aldus de bisschop. „Onder de ze omstandigheden kan ik mijn taak niet met helderheid voortzetten." De zaak is in Zwitserland, dat voor de helft katholiek is, als een bom ingeslagen. De jonge prelaat stond bekend als een progressieve theoloog, die openlijk stelling nam tegen de conservatieve ideeën van de paus op het gebied van het ce libaat en de rol van de vrouw in de kerkelijke hiërarchie. Ook kwam hij herhaaldelijk met de plaatselijke autoritei ten in aanvaring door asielzoe kers onderdak te bieden in zijn kerk. Vogel verklaarde dat zijn aftreden 'ongetwijfeld de dis cussie over het celibaat weer zal aanwakkeren', maar wees er op dat er geen verband be staat tussen zijn 'persoonlijke fout' en zijn opvattingen over gehuwde priesters. „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat ook in het celibaat een levens- vervullingmogelijk is." De bisschop vroeg „vergiffe nis aan allen die ik heb ge kwetst" en zei dat hij zal trach ten „in alle stilte met mijzelf in het reine te komen". Voorzitter Henri Salina van de Zwitserse bisschoppencon ferentie noemde het gebeurde „een ramp, een uiterst pijnlij ke beproeving voor de kerk". Maar hij loofde Vogels moed om openlijk voor alles uit te komen. „Het is niet aan ons om een oordeel te vellen over menselijk falen", aldus Salina. Hoewel hij zijn diocees kwijt is, is Vogel niet uit zijn priesterlij ke waardigheid ontzet. O'er de identiteit van zijn vriendin is niets bekend. peking yvonne van der heupen correspondent Het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king leek zijn naam gisteravond eer aan te doen. Na een verfrissende on weersbui in de late namiddag genoten tientallen jonge en oude mensen zoals gewoonlijk van een wandeling in de nog steeds zwoele zomeravond. Som migen vermaakten zich met het opla ten van vliegers of lazen de krant onder een lantaarn. Midden op 's werelds grootste plein doken echter een paar bussen, jeeps en auto's op met waak zame politie-agenten. Er liepen ook agenten in uniform en in burger rond maar veel minder dan vorig jaar in de vroege junidagen. Komende nacht is het zes jaar gele den dat het Chinese leger met bloedig geweld een einde maakte aan vreedza me studentendemonstraties op het plein. Daarbij vielen honderden doden. De Chinese autoriteiten weten zich nog steeds geen raad met die dramati sche gebeurtenissen, die het land in de wereld twee jaar lang een paria-status opleverden. Ze blijven overgevoelig voor kritische geluiden uit de samenle ving en zijn het er nog niet over eens wie verantwoordelijk is voor het bloed bad in 1989. Inmiddels zijn de afgelopen weken, de traditie getrouw, meer dan twintig dissidenten door de politie voor onder vraging opgepakt, opmerkelijk genoeg ook in plaatsen buiten de hoofdstad Peking. Verder is het leven van menig politiek activist zenuwslopend gewor den door constante politiebewaking en afgesloten telefoonlijnen. Ook zijn in Peking de huisjes onbe woonbaar verklaard van honderd kun stenaars vooral avantgardistische schilders en rockmuzikanten die bij elkaar wonen in het park van het oude zomerpaleis. Ze moeten volgende week met hun huisraad het park uit zijn. Een groot verschil met voorgaande jaren is wel, dat intellectuelen en acti visten openlijk van zich hebben doen spreken. Sinds 6 mei zijn in de buiten landse pers zeker acht gedurfde ver zoekschriften en brieven bekend ge worden, geadresseerd aan Chinese po litieke leiders. Onder de tientallen on dertekenaars zijn veel alom gerespec teerde wetenschappers, zoals de ont werper van China's eerste atoombom, Wang Ganchang (88) en wetenschaps historicus Xu Liangying (75). Elk van de petities eist herziening van het oordeel over '4 juni' als een 'contra-revolutionaire' actie, en boven dien de vrijlating van iedereen die vast zit wegens deelname aan de activitei ten in 1989. De adressen zijn volgens buitenlandse waarnemers belangrijk omdat ze in de politiek wortel zouden kunnen schieten. „De verzoekschriften tonen aan dat de kwestie niet zo maar uit zichzelf zal verdwijnen. De autori teiten zullen een of andere oplossing moeten aandragen", meent een wes terse diplomaat. Speculaties over een mogelijke wijzi ging van het partijstandpunt over '4 ju ni' zijn de afgelopen twee maanden toegenomén. Aanleiding daarvoor was onder meer het bezoek van partijleider Jiang Zemin aan het graf van de in 1989 overleden liberale partijleider Hu Yaobang. Diens dood op 15 april vorm de zes jaar geleden het begin van de openbare protesten. Het recente ont slag van de partijsecretaris van Peking, Chen Xitong, die in 1989 een fervent voorstander was van het legeringrij pen, geldt als een ander voorteken. Over het algemeen zijn analisten het erover eens dat een ander oordeel over de gebeurtenissen in 1989 niet is te verwachten zolang de zwaar zieke par tijveteraan Deng Xiaoping (90) nog leeft. Deng zou de beslissende stem hebben gehad in de beraadslagingen over het met tanks schoonvegen van het plein. Daarenboven zal het in de Chinese traditie een geleidelijk pro ces zijn. Het ligt het meest voor de hand dat de autoriteiten het oorspron kelijke besluit stap voor stap zullen ombuigen zonder direct te stellen dat het voorheen uitgesproken oordeel is tenietgedaan. Dezelfde procedure die is gevolgd bij de herwaardering van de Culturele Revolutie (1966-1976) in het begin van de jaren tachtig. Jemen levert rechterhand van Carlos uit bonn peter van nuijsenburg correspondent De regering van Jemen is bereid de rechterhand van de beruchte terrorist Carlos aan Duitsland uit te leveren. Een regerings woordvoerder in de hoofdstad Sana zei gisteren dat de uitleve ring van de Duitser Johannes Weinrich (48) al wordt voorbe reid. Weinrich zou al enige tijd in de staat aan de Rode Zee ge vangen zitten. Weinrich gold als de plaats vervanger van Carlos en zou vooral Europa als actieterrein hebben gehad. Het is bekend dat hij heeft samengewerkt met de Stasi, de geheime dienst van de voormalige DDR. Weinrich wordt beschuldigd van zeker 12 moorden. Hij zou in elk geval de drijvende kracht zijn geweestachter de aanslag in augustus 1983 op het Maison de France in Berlijn, waarbij een dode en vele gewonden vie len. De 48-jarige Duitser is er niet in geslaagd veel langer dan Car los op vrije voeten te blijven. De 'meest gezochte terrorist van deze eeuw' werd vorig jaar juli gearresteerd in Soedan en uit geleverd aan Frankrijk. Waarom Jemen van ouds her een toevluchtsoord voor ter roristen van velerlei pluimage Weinrich nu wil uitleveren, is niet duidelijk. Waarnemers houden het op het 'veranderde politieke klimaat' in het Mid den-Oosten. Jeltsin neemt uitval naar Japan terug MOSKOU Rtr President Jeltsin van Rusland heeft gisteren zijn verontschul digingen aangeboden voor zijn „emotionele uitspraken" over Japan. Die deed hij nadat Japan hulp had aangeboden bij het zoeken en opvangen van slacht offers van de aardbeving op Sa- chalin. Jeltsin zei woensdag dat Ja pan dat hulpaanbod later ver moedelijk zou gebruiken om de teruggave van vier omstreden eilanden af te dwingen. De pre sident wees buitenlandse hulp voor de reddingsoperatie in de verwoeste oliestad Neftegorsk van de hand. Rusland en Japan zijn in een fel dispuut verwikkeld over en kele eilanden in de zuidelijke Koerillen, ten noorden van Ja pan. De vier eilanden werden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door het Sovjetle- ger op Japan veroverd. Tokyo wil de eilanden nu terug.'Mos kou weigert dat. Arrestatiegolf onder oppositie in Nigeria NAIROBI-LAGOS Rtr-AFP-DPA Het militaire regime in Nigeria heeft meer dan vijftig leden van de oppositie opgepakt. Onder hen zijn de leiders van de twee belangrijkste partijen die voor herstel van de democratie plei ten: het 86-jarige stamhoofd Michael Adekunlwe Ajasin van de Nationale Democratische Coalitie (Nadeco) en Beko Ransome-Kuti van de radicale Campagne voor Democratie (CD). De arrestatiegolf volgt op een bomaanslag tijdens een bijeen komst in West-Nigeria. Bij die vergadering waaraan ook leden van de militaire regering deel namen, vielen drie doden. Al eerder werden zeventig aan hangers van Nadeco gearres teerd. Zij worden aangeklaagd wegens illegale samenscholing. Algemeen wordt aangenomen dat het militair bewind wil voor komen dat de oppositieAde pu bliciteit zoekt op 12 juni, de dag waarop twee jaar geleden de presidentsverkiezingen werden geannuleerd. Die verkiezingen zouden oppositieleider Abiola de overwinning hebben ge bracht, zo is algemeen de op vatting. Momenteel zit Abiola in de gevangenis. Zuid-Afrika vaart wel bij wapenindustrie pretoria ap De wapenindustrie is een be langrijke trekker van de Zuid- afrikaanse economie en zal niet worden ingekrompen. Dat heeft onderminister van defensie Ronnie Kasrils gisteren in Preto ria gezegd. Kasrils zei dat de wapenex port vorig jaar 244 miljoen dol lar beliep, een lichte teruggang in vergelijking met 1993. Via Armscor, de wapenproduktie- en marketingorganisatie van het ministerie, verkoopt Zuid- Afrika onder meer gevechtsheli kopters, automatische wapens en pantservoertuigen. Kasrils zei dat Zuid-Afrika zich bij de wapenverkoop aan de interna tionale afspraken houdt en cer tificaten verlangt waarmee de eindbestemming van de wa pens wordt verzekerd. In theo rie moet op die manier worden voorkomen dat wapens worden doorverkocht aan landen die een embargo willen omzeilen. Directeur T.J. de Waal van Armscor zei dat momenteel 60.000 Zuidafrikanen in de wa penindustrie werken. 5 "typen villa's en alle accommodaties voorhanden. Cittè Romana heeft de ii uguuuiu vuuiiicn j-, iSSïïfo Komaira rexclBTW. amana is gelegen nabij het Noord- n Haringvliet (vlakbij Hellevoet- sluis) Vanaf Hellevoetsluis volgt u richting Haringvlietdam. U komt dan vaneelf bij natuurlijk ook bellen voor een afspraak: 01883-11111 of fax: 01883-23059. Een pro- RENÉ COLTOF BEHEER BV Inter Hol- ding BV. "telefoon 01117-2005'. Fax 01117-2285. P -tf-ara I GEEN-TI JD-OM-TE- I KOMEN-KIJKEN-COUPON Knip de bon uil en stuur deze portvrij naar j Kené Coltof Beheer BV, ^Antwoordnummer 107,4300 VB ZierikzeèJ>f\J Christopher wil studie naar vrijhandelszone met Europa De economie van de Verenigde Staten gaat steeds stroe ver draaien. De werkgelegenheid nam vorige maand overwacht sterk af en de vooruitzichten voor de bedrij vigheid later dit jaar worden gestaag slechter. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. De dollar kreeg op de wisselmarkten meteen een tik, en kon tegen de avond al leen weer opkrabbelen doordat een Amerikaans vliegtuig boven Bosnië was neergeschoten. In zulke crisissituaties hebben handelaren de neiging dollars op te kopen, wat de prijs opdrijft. WASHINGTON-MADRID KRF-ANP-Rtr Gezien de sombere berichten over 's werelds grootste natio nale economie verwachten eco nomen dat de Amerikaanse centrale banken de rente spoe dig zullen verlagen. Dat maakt het lenen van geld voor investe ringen immers goedkoper en dus kan renteverlaging de eco nomie weer wat vaart geven. Eveneens gisteren verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christop her, dat zijn land serieus gaat bekijken of het mogelijk is een vrijhandelszone van Noord- Amerika en Europa tot stand te brengen. Doel daarvan is de economieën aan beide zijden van de Atlantische Oceaan meer met elkaar te verbinden. Christopher zei in zijn redevoe ring in Madrid echter wel dat zo'n transatlantische vrijhan delszone nog verre toekomst muziek is. Het idee van een transatlanti sche vrijhandelszone werd vorig jaar april gelanceerd door de Canadese premier, Chrétien, en kreeg steun van Groot-Brittan- nië en Duitsland. De Europese commissaris voor handelsbe trekkingen, Brittan, laat mo menteel een studie doen naar de uitvoerbaarheid van het idee. Iets dergelijks zijn de Amerika nen nu dus ook van plan. Voorstanders van een transat lantische vrijhandelszone zien daarin een mogelijkheid om de Amerikaans-Europese banden aan te halen nu die zwakker dreigen te worden door de be ëindiging van de Koude Oorlog. Japan weigert jacht op walvissen te stoppen Japan is niet van plan om op verzoek van de Internationale Walvisvaartcommissie (IWC) te stoppen met het doden van walvissen in het Zuidpoolge bied. Volgens Japan dient de walvisvaart wetenschappelijke doeleinden. Op de laatste dag van haar bijeenkomst in het Ierse Dublin deed de IWC gisteren een be roep op de wereldgemeen schap. In de resolutie wordt op geroepen geen walvissen meer te doden voor wetenschappelij ke doelen in het 12,8 miljoen vierkante kilometer grote reser vaat in de Zuidelijke IJszee. Commerciële walvisvaart was er al eerder verboden. Japan heeft dit jaar zo'n 300 dwergvinvissen gedood in de Zuidelijke IJszee, waar er onge veer 760.000 voorkomen. Nadat er onderzoek op de dieren is verricht, wordt het vlees voor consumptie verkocht. De Japanse afgevaardigde zei dat het programma doorgaat. De Japanse regering heeft het quotum voor volgend jaar al vastgesteld op 400 dieren. De Zuidafrikaanse president, Mandela, heeft gisteren veel kri tiek over zich heen gekregen. Dat gebeurde nadat hij in de Senaat had toegegeven dat hij de bewakingsdienst van het ANC-hoofdkwartier in Johan nesburg vorig jaar toestemming had gegeven te schieten op een demonstratie van Inkatha-aan- hangers. Velaphi Ndlovu, een woord voerder van de Inkatha Vrij heidspartij (IFP), zei op een persconferentie dat Mandela moet worden vervolgd wegens „medeplichtigheid aan moord". De rechtse blanke Conservatie ve Partij vindt dat de president wegens zijn rol bij het incident moet warden afgezet. Een sena tor van de Nationale Partij, de blanke coalitiegenoot van het ANC, zei dat Mandela op grond van de uitlatingen voor de Trust Commissie zou moeten ver schijnen. Die commissie onder zoekt misdaden die onder het vroegere apartheidsbewind zijn begaan. Mandeia's opmerking had be trekking op de gebeurtenissen van 28 maart 1994, toen Inkatha een mars hield naar Johannes burg uit protest tegen het door gaan van de verkiezingen. Voor het ANC-hoofdkwartier ont stond toen een schietpartij waarbij acht mensen werden gedood. In totaal lieten bij de Inkatha-demonstratie van die dag 60 mensen in en om Johan nesburg het leven. „Ik heb instructies gegeven aan onze veiligheidsmensen dat ze, als ons gebouW zou worden aangevallen, dat moesten ver dedigen, zelfs als dat zou bete kenen dat er mensen zouden worden gedood", aldus Mande- la. „Het was absoluut noodza kelijk voor me om die order te geven", aldus de president. In katha had voor de demonstratie in Johannesburg aankwam al 32 mensen gedood in Soweto. „We wisten dat toen ze in de stad aankwamen." Het is de Japanse regeringscoa litie gisteren niet gelukt het eens te worden over een parlemen taire resolutie over de Japanse rol in de Tweede Wereldoorlog. Premier Murayama had de resolutie het kernstuk willen maken van de 50ste herdenking van het einde van de oorlog. Maar in plaats daarvan bracht het debat diepe verdeeldheid binnen de coalitie en vestigde het extra de aandacht op de rechtse zienswijze, dat Japan de oorlog voerde om Azië te bevrij den van het westerse kolonialis me. Kosuke Uehara van de Socia listische Partij zei dat de onder handelingen waren afgespron gen omdat de rechtse Liberaal- Democratische Partij zich blijft verzetten tegen de opname van het woord 'shazai' veront schuldiging in de resolutie. Japanse media schreven dat 'shazai' wellicht vervangen zou kunnen worden door 'hansei', waarvan de betekenis ergens tussen 'bezinning' en 'berouw' ligt. De conservatieven zeggen dat excuses beledigend zouden zijn voor de nabestaanden van Ja panners die tijdens de oorlog het leven lieten. LDP-parle mentslid Tsutomo Takebe ver klaarde: „Europese mogendhe den voerden ook koloniaal be leid. Heeft een van die landen in een resolutie spijt betuigd?" In Nederland heeft geruime tijd een debat gewoed over de vraag of excuses aan het^adres van Indonesië 'op zijn plaats zouden zijn in verband met de gewelddadige afwikkeling van de koloniale, relatie tussen Ne derland en het toenmalige Ne- derlands-Indië. In dat debat werden soortgelijke argumen ten gebruikt als nu in Japan. Het debat in Japan wordt nauwlettend gevolgd in omlig gende landen, vooral Korea en China, die tijdens de oorlog zeer onder Japanse wreedheden hebben geleden. Een afgezwak te resolutie zal daar zeker tot verontwaardigingleiden. De coalitiepartijen hadden zich ten doel gesteld op z'n laatst gisteren overeenstem ming te bereiken, omdat het einde van de huidige parle- mentszitting op 18 juni in zicht komt. kolsky Mensen uit zestig landen namen gisteren deel aan een rampenoefening bij de kerncentrale in het Noordrussische Kolsky. foto reuter vladimir chistiakov evenstad Evenstad in Zuid-Noorwegen is een van de plaatsen die kampt met de gevolgen van hevige regenval. Het Scandinavische land beleeft de ernstigste overstromingen sedert 125 jaar en volgens meteo rologen is het einde van de ellende nog niet in zicht. foto jon eec

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5