Kabinet pompt geld in banen voor WAO'ers Binnenland praktijkleszwarte jagie loopt uit de hand Gewond uit Tuzla Universiteit Brabant biedt studenten langere beurs 4E NIEUWE arX®COLLECTIE TOLGENS VAN TIL TBC in Alkmaar KLM-piloten: Donderdag gaat geen kist de lucht in Yerkiezingsramp 3 mei kost CDA vele tonnen Rel in Ouderenunie 55+ over steun aan Batenburg Keramiek blijft heel bij staatsbezoek Beatrix aan Finland van tilWUïHtli IERDAG 3 JUN11995 Xtra geld voor hartoperaties p haag Er mogen voortaan jaarlijks 650 open-hartoperaties tra worden verricht. Minister Borst van volksgezondheid heeft larvoor 16 miljoen gulden uitgetrokken. De uitbreiding is be- teld om de wachtlijsten flink terug te brengen. De stichting jderlandse Hartpatiënten en-de Nederlandse Hartstichting p blij met de uitbreiding maar ook kritisch. Beide organisaties (wachten dat de tijd die een hartpatiënt gemiddeld moet ichten op een operatie, er onvoldoende door terugloopt. lelta Lloyd verlaagt hypotheekrente |ST£rdam Na Zwolsche Algemeene heeft nu ook Delta Lloyd hypotheekrente verlaagd. Het tarief vooreen 5 jaar rentevaste potheek daalt met 0,2 procent naar 6,8 procent. De vorige nde tariefsverlagingen dateert van de periode rond 12 mei. ik in de laatste twee weken van maart/begin april was er spra- van massale verlagingen van de hypotheekrente. x)k: Rekeningrijden komt er i haag Het kabinet kiest definitief voor een systeem van elec- inische tolheffing (rekeningrijden) om de filevorming op druk- wegen tegen te gaan. Volgens premier Kok is het niet meer de lag of het systeem er komt, maar op welke manier de invoe- lg kan plaatshebben. Minister Jorritsma van verkeer meent dat foering van rekening-rijden gezien de nog aanwezige prakti- |ie problemen zeker niet voor 2000 zal lukken. jannen opgepakt na 'potenrammen' ilifti De politie in Tiel heeft afgelopen week in totaal tien man ski aangehouden wegens mishandeling en beroving van twee 1 ojmoseksuele mannen. De arrestanten hebben inmiddels be- onfid. Bij de mishandeling op een parkeerplaats langs de snel- 'r hg Al5 werd één van de twee slachtoffers geschopt en met een 'aa)af op het hoofd geslagen. Hij zakte later op het politiebureau elkaar, toen hij daar aangifte wilde doen. Het andere slachtof- kut wist aanvankelijk te ontkomen, maar werd kort daarop door 1 efkele verdachten toch mishandeld, gai "ais celstraf tegen Molukse relschopper }aejlhaag. De Haagse officier van justitie heeft gisteren vijftien r "banden cel waarvan vijf voorwaardelijk geëist tegen een 37-ja- t eje Molukker die bij de uit de hand gelopen RMS-demonstratie eijder meer met stenen gooide en met zijn riem een deuk sloeg l^de helm van een ME'er. Volgens de man verpersoonlijkte de ilitie op dat moment voor hem de vijand: de Indonesische re ling. De man is tijdens een eerdere RMS-demonstratie in 1990 n ik al aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De ver- gjchte zei in de toekomst geen RMS-demonstraties meer te zul- mS bijwonen. ,,Ik heb mijn lesje geleerd. Ik ben bang dat ik me lrl ',n niet in de hand kan houden. Linschoten versoepelt keuringseisen ietsje 'arden anp Je|lingen van het Comenius- ege in Leeuwarden hebben J i les met een boekbespreking 1 zwarte magie wel erg let- vnk genomen. Vijftien leerlin- (r%robeerden donderdagmid- 1 op school het zogenoemde idelspelletje uit. Daarbij -jgt een gewicht aan een nd of ketting. Gezamenlijk oegen moet antwoord op be lde vragen geven. Drie leer- \jen vielen door de spanning nw, waarna politie, brand er en GGD werden gewaar- ntjwd. ij de 13- en 14-jarige leerlin- van de MAVO/HAVO was ieuwsgierigheid geprikkeld, ,^pr nadat de meesten een te- ieprogramma hadden ge- met 'waargebeurde verha- leerlingen vroegen tij- de séance hoe lang zij bij Van Til brengt als eerste een integrale presentatie van deze collec tie. De unieke ambiance doet recht aan meubelen met een persoonlijke signatuur: u maakt kennis met het mooiste design van Jan des Bouvrie, Maroeska Metz en Henk Vos. Met een kleine versoepeling van de keuringseisen, een uitbreiding van het WW-vangnet voor oudere te herkeu ren WAO'ers, maar vooral met bijna een half miljard gul den voor om- en bijscholing en loonkostensubsidies voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten wil staatssecretaris Lin schoten de commotie rond de strengere WAO-keuringen sussen. den haag» anp-gpd Wekenlang overleg nissen Lin schoten en de coalitiepartners leverde een op termijn 755 mil joen kostend plan op dat de be windsman gisteren naar de Ka mer stuurde. Van het plan lekte al eerder uit dat 45-plussers die bij herkeuring hun uitkering verliezen, een beroep kunnen doen op een verlengde WW-uit- kering en niet naar de bijstand hoeven. Die verlengde WW is even hoog als de bijstand, maar er wordt geert rekening gehou den met eigen vermogen of in komen van een partner. De re geling gaat ook gelden voor WAO'ers die nu 43 jaar of ouder zijn en al minstens zes jaar in de WAO zitten, zoals deze week bekend werd. De verlengde WW gaat naar schatting in totaal ruim 100 miljoen kosten. Lin schoten wil verder de keurings- regels op een paar kleinere pun ten wijzigen, hetgeen ongeveer 175 miljoen extra aan uitkerin gen gaat kosten. Tenslotte wil hij 475 miljoen uittrekken voor een reeks van maatregelen om de positie van WAO'ers op de arbeidsmarkt te verbeteren. Hij denkt onder meer aan aanvullingen op het loon van gedeeltelijk arbeidson geschikten dif weer gaan wer ken, hogere loonkostensubsi dies voor het in dienst nemen van WAO'ers en het bevorderen dat arbeidsongeschikten een ei gen bedrijf beginnen. Ook komt er een verruiming van de scho lingsmogelijkheden. Minister Melkert van sociale zaken heeft daarnaast aange kondigd dat er een betere ont slagbescherming komt voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Bedrijven krijgen de verplich ting opgelegd zich tot het uiter ste in te spannen om langdurig ziek personeel dat geen WAO- uitkering krijgt, passend werk aan te bieden. Tijdens een kamerdebat later deze maand zal het CDA moge lijk alsnog voorstellen bepaalde groepen WAO'ers te vrijwaren van herkeuring. D66-woord- voerster Schimmel zei 'te kun nen leven' met de plannen, al sloot ze net als de PvdA niet uit dat ze toch nog aanpassingen wil. ,,We zijn hiermee niet monddood gemaakt". voorbeeld nog te leven had den", vertelt directeur Dijkstra. Daarbij liep de spanning zo hoog op dat een deel van de groep in paniek raakte. Drie leerlingen raakten buiten be wustzijn en vier klaagden over hoofdpijn. De conciërge die binnenkwam schrok zo van dat beeld dat hij alarm sloeg. Bo vendien rook hij een vreemde lucht, die overigens achteraf bleek te zijn veroorzaakt door rioleringswerkzaamheden. In allerijl werden de brandweer, GGD en politie gewaarschuwd. Toen alle hulpploegen waren gearriveerd, waren de leerlingen inmiddels weer bij bewustzijn. Dijkstra: ,,We hebben de aange slagen scholieren naar huis ge stuurd want daar was toch niets meer mee te beginnen." De leerlingen van het Comenius hebben moeten beloven dit spelletje nooit weer uit te voe ren. soesterberg Met een ambulancevliegtuig kwamen gisteravond twee meisjes uit de Bosnische stad Tuzla aan, die op Hemelvaartsdag gewond raakten bij een Servisch bombardement. Daarbij vielen 71 doden. De meisjes zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Utrecht, waar ze zullen blijven tot ze zijn herstelt.foto anp vincent boon tilburg. anp Selderland brengt de meest op- jpontwerpers onder één oemer: arX. Een naam die staat oor eigenwijs design met een ebruiksvriendelijk karakter, dat an de hoogste kwaliteitsnormen oldoet. De Tilburgse universiteit heeft met de plaatselijke ABN AMRO- bank gisteren een overeen komst afgesloten waardoor stu denten die geen recht (meer) hebben op studiefinanciering, bij de bank een lening kunnen krijgen. De universiteit schat in of de gegadigden hun studie Spionagedossiers op last van Kok vernietigd den haag gpd Premier Kok heeft vanwege de staatsveiligheid dossiers van de geheime Inlichtingendienst Buitenland (IDB) laten vernieti gen. Volgens de premier was het staatsbelang in dit geval be langrijker dan de archiefwet, die dit verbiedt. De IDB is enkele jaren gele den door de toenmalige pre mier Lubbers opgeheven na pu bliekelijke ruzies tussen mede werkers. Het archief van de IDB is voor onderzoekers van groot belang om de nu nog geheime geschiedenis van Nederland in de Koude Oorlog te bestuderen. Eventuele dossiers van spiona- gezaken zijn echter op last van Kok door de papierversnippe raar gegaan, zo antwoordt hij op kamervragen van twee PvdA-kamerleden. Die willen nu opheldering van minister Dijkstal van binnenlandse za ken. zullen afronden en garandeert de bankbiedt rente en aflossing van de lening. De bank stelt daar een aantrekkelijk renteta rief van ongeveer 8 procent te genover. Leningen moeten bin nen tien jaar worden afgelost. De Katholieke Universiteit Brabant is daarmee de eerste universtiteit die een eigen stel sel van studiefinanciering aan biedt en verwacht daardoor honderden studenten extra naar Tilburg te kunnen halen. De universiteit richt zich onder andere op afgestudeerde HBO'ers die nog een universi taire studie willen volgen. De huidige studiefinanciering biedt onvoldoende 'beursjaren' voor twee volledige studies. Daar naast richt de universiteit op af gestudeerden die bij voorbeeld in afwachting van een baan nog een jaar een aanvullende oplei ding willen volgen. Rector magnificus De Klerk zei gisteren te verwachten dat binnenkort meer universiteiten het Tilburgse voorbeeld zullen volgen. amstelveen bill meyer Vliegeniers kondigen tweede actiedag aan fen om de overlast van de twee de werkonderbreking voor haar klanten zo beperkt mogelijk te houden. Een woordvoerder be vestigt dat de partijen elkaar wel zijn genaderd, maar dat over een aantal geschilpunten verder overleg noodzakelijk is. Bij de Scandinavische lucht- vaartmaaschappij SAS legden staakten gisteren de gezagvoer ders tegen het ook daar vastlo pen van de CAO-onderhande lingen. Ze willen op 9, 12 en 14 juni desnoods opnieuw staken, maar de directie heeft gisteren gedreigd hen dan direct op non-actief te stellen. De werk onderbreking bij SAS was de eerste in 29 jaar. In de zaterdagbijlage van de ze krant wordt uitgebreid aan dacht besteed aan het conflict. Benno Baksteen en bestuurder José Smeets van de Vervoers- bond FNV gaan met elkaar in debat. De vliegers worden mo menteel door het overige KLM- personeel als 'de zwarte scha pen van de blauwe familie' ge zien. De KLM en de Vereniging van de Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) zijn na drie dagen intensief overleg elkaar wat dichter genaderd. Desondanks zijn beide partijen nog niet uit het CAO-conflict. Daarom heb ben de verkeervliegers om druk om de ketel te houden een nieuwe werkonderbreking aangekondigd voor donderdag 8 juni. Ook dan vertrekken tus sen 10.00 en 16.00 uur geen KLM-vliegtuigen vanaf Schip hol. De KLM en de VNV hebben afgesproken aanstaande dins dag weer met elkaar verder te praten. Inhoudelijk willen beide partijen niets over het overleg kwijt. VNV-voorzitter Benno Baksteen is redelijk optimistisch over de kansen op overeen komst. Echt vertrouwen heeft Baksteen er echter niet in. Daarom zullen de vliegers, wan neer er aanstaande donderdag nog geen oplossing is, opnieuw het werk zes uur stilleggen. De KLM zal maatregelen tref- den haag anp Het CDA heeft door de verkie zingsnederlaag van 1994 zo veel subsidie moeten inleveren, dat de partij er financieel slecht voorstaat. Daar komt bij dat de partij nog steeds leden verliest. En tot overmaat van ramp zijn de verkiezingscampagnes van vorig jaar erg duur uitgevallen. Dat alles maakt een herijking van de financiële huishouding' onvermijdelijk maakt. Om te beginnen is een vaca ture op het wetenschappelijk instituut niet ingevuld. Ook het partijbureau zal het straks met minder mensen moeten doen. Het plan bestaat om de ver schillende tijdschriften van de partij samen te voegen tot één blad. De overheidssubsidies voor het CDA zijn in 1994 fors afge nomen, omdat de hoogte daar van afhankelijk is van het aantal zetels in de Tweede Kamer. De partij verloor vorig jaar twintig zetels. Dat kostte bijna 450.000 gulden aan subsidies. Daar komt bij dat het aantal betalende leden de afgelopen vier jaar terugliep van 110.567 naar 94.808. Ook het betaalge drag van de leden laat te wen sen over. Ruim 10 procent van de partijgangers betaalt de con tributie niet. Hoewel de leden gemiddeld meer zijn gaan beta len, is de opbrengst uit contri buties in 1994 met zo'n 100.000 gulden teruggelopen. Bovenop die tegenvallende inkomsten kwamen nog eens drie dure verkiezingscampag nes. Daar was alles bij elkaar twee miljoen gulden voor be schikbaar, maar dat budget is met twee ton overschreden, zo blijkt nu. Uit de begeleidende brief van de financiële commissie van de partij blijkt, dat het gat in de be groting gemakkelijk kan worden gedicht uit de reserves, want die bedragen meer dan drie miljoen gulden. Om die niet te veel aan te spreken is de komende jaren echter een streng regime nodig, waarvoor de penningmeester inmiddels een 'kerntakendiscussie' is begon nen, zo schrijft de commissie. Bestuur wil actie tegen oud-oprichter holten anp alkmaar De GGD rukte gisteren uit naar het asielzoekerscentrum De Vluchthoef in Alkmaar om daar de dui zend aanwezigen te controleren nadat daar een geval van open TBC was geconstateerd. foto anp martin mooy De positie van oprichter en Overijssels statenlid van de Ou derenunie 55+ Schakelaar wan kelt. Schakelaar haalde op eigen initiatief statenleden van zijn partij over om hun stem te ge ven aan AOV'er Batenburg bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer in plaats van aan de ei gen kandidaat Mulder. Die kwam geheel tegen de verwach ting in dan ook niet in de se naat. ,,Dat kan natuurlijk niet zonder gevolgen blijven voor Schakelaar", meent hoofdbe stuurslid Van Royen. Op 12 juni beraadt het landelijk bestuur zich over de kwestie. Van Royen neemt het Schake laar ook kwalijk dat hij het intia- tief heeft genomen voor een nieuwe ouderenpartij, naast het AOV en de Ouderenunie 55+. ,,Daar kan geen sprake van zijn. Zo'n partij is niet levensvat baar". Hij voorziet eerder een samengaan van zijn partij met wat er na het intern geruzie van het AOV overblijft. Achtergrond van Schakelaars handelen is zijn onvrede over het feit dat hij geen lid van het landelijk bestuur meer mag zijn, zegt flan Royen. „Hij moest sta tutair aftreden. Maar als dat niet geval was geweest, had hij die functie ook moeten neerleggen omdat hij die niet mag combi neren met het lidmaatschap van Provinciale Staten." Van Royen kan zich de teleur- stellling van Schakelaar wel voorstellen. „Hij ziet de unie als zijn kind. Dan valt het niet mee, dat je daar minder invloed op krijgt." Hij noemt Schakelaar overigens een aimabel man met verdiensten voor de partij, maar ook zeer fanatasierijk. Schakelaar is niet voor com mentaar bereikbaar. Hij is vol gens Van Royen op vakantie. Via zijn antwoordapparaat ver wijst Schakelaar voor nadere in formatie over de Ouderenunie 55+ naar het telefoonnummer van landelijk bestuurder Van Royen. 'Gatenprikker' steekt man dood HELVOIRT ANP Een 28-jarige man uit het Bra bantse Biezenmortel is don derdagavond doodgestoken door een verticuteerniachinc. Het slachtoffer bewerkte de grasmat van de plaatselijke voetbalvereniging met een ma chine waaruit een groot aantal pennen in de grond wordt ge stoken om lucht in de grond te brengen. Een tractor beweegt het apparaat heel langzaam voort. Door nog onbekende oor zaak is de man onder de ma chine terecht gekomen. Het slachtoffer is zo vaak gestoken dat hij ter plekke overleed. De politie stelt samen met de Ar beidsinspectie een onderzoek DESIGNCENTRUM helsinki barenda grutterink „Dit is voor ons echt smullen", zegt een vrouw van de Finse televisie over het staatsbezoek van koningin Beatrix aan haar land. Ze is een van de vele Finse journalisten die de koninklijke trip nauwgezet en van het begin, don derdag, tot het einde vandaag, volgen. Alles wat de Nederlandse majesteit doet. zegt en vooral aan heeft, is be langrijk. „Weet u misschien hoeveel hoeden ze heeft?" Elk detail van dit bezoek, waarvoor Nederland maar drie media op de been heeft gebracht, wprdt door tien tallen Finse journalisten vastgelegd en genoteerd. De resultaten zijn er ook naar. Eén zender had donderdag vol gens eigen zeggen maar liefst vier keer een item over het staatsbezoek. Giste ren hadden veel kranten grote artike len, variërend van een halve pagina in de serieuze Kotimaa tot twee pagina's in de populaire Ilta-Sanomat. De arti kelen zijn naar verluidt allemaal even juichend. „Groot enthousiasme voor Beatrix in Helsinki", schrijft de Koti maa en een gedetailleerd verslag volgt. De tweede dag van het staatsbezoek stond, naar de wens van de Koningin, vooral in het teken van de cultuur. De kunstminnende Beatrix was dan ook in haar element. Een groot deel van de dag bracht zij door op de universiteit voor kunst en vormgeving in Helsinki. Op de mode-afdeling gaven studenten een modeshow. Het sluitstuk, een om vangrijke trouwjapon, kreeg koninklijk applaus. Opmerkelijke onderdelen van de trouwjurk waren de afgeknipte vin gers van plastic handschoenen, die volgestopt met watten als versierselen aan de zoom hingen. Klapstuk van het geheel was de propellor die erbij in het opgestoken haar van de bruid dient te worden gestoken en sneller gaat draai en naarmate zij-harder loopt. Echt genieten deed de Koningin, zelf een enthousiast beeldhouwster, ook op een tentoonstelling van de Hack- man-Arabia keramiek- en gardwerkfa- briek en in enige ateliers van kunste naars, ook op de universiteit. Aan het eind kreeg ze van de kunstenares Dor- rit von Frieandt een keramiek bord met daarop een vrouw die haar mas ker afdoet. De organisatoren van de tentoon stelling haalden wel opgelucht adem toen met de Koningin ook de pers ver trokken was. Vorig jaar sneuvelde er tijdens het bezoek van de Noorse ko ning door het toedoen van een aantal fotografen voor een kapitaal aan kera miek. Nu ging het goed.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3