'Tragedie voor Serviërs net zo groot als voor ons' Militaire dmk op Bosnische Serviërs wordt groter Feiten &Meningen Den Haag is niet meer vormgever van samenleving Overheid moet afval in havens voor haar rekening nemen ZATERDAG 3 JUN11995 152 NIEUWSANALYSE Fr zijn de afgelopen jaren al heel wat oplossingen aangedra gen om de kloof tussen burger en politiek te dichten. Het antwoord op de vraag hoe je mensen dichter bij de besluit vorming in Den Haag kon brengen, werd veelal gezocht in grotere openheid en een duidelijker beeld van de verant woordelijkheden van de politieke spelers. De politiek moest weer spannend worden; het dualisme terug in de Tweede Kamer en Den Haag Vandaag een span nende western. Den Haag moest de besluiten nemen en niet in de weg worden gelopen door het 'hinderlijke' maat schappelijke middenveld van allerlei belangengroepen. Het primaat moest weer terug in de politiek. Dat is een illusie, constateert de Wiardi Beekman Stich ting, het wetenschappelijke bureau van de PvdA, in een de ze week uitgegeven boekwerkje. Kabinet en parlement for muleren het algemeen belang niet in hun eentje. Den Haag is allang niet meer de exclusieve vormgever van onze maat schappij. De schrijvers van het pamflet 'De verplaatsing van de po litiek' zeggen wat iedereen op het Binnenhof weet, maar zei den hardop uitspreekt: de politieke macht ligt niet meer al leen in Den Haag. Dat de politieke macht is versplinterd, is dagelijks te con stateren. Wie zorgt ervoor dat de werkgelegenheid in Neder land toeneemt? Niet de Nederlandse regering. Die kan sti muieren, douceurtjes geven en op beperkte schaal 'kunstba- nen' scheppen. Minister Melkert (sociale zaken) zei het deze week nog maar eens tijdens het voorjaarsoverleg tussen ka binet, werkgevers en werknemers. Ondanks het hoofddoel 'werk, werk, werk', 'worden banen niet op het ministerie ge maakt'. Hoe zijn in Nederland het euthanasiebeleid en het doogbeleid van softdrugs tot stand gekomen? Door rechter lijke uitspraken en de dagelijkse justitiële praktijk. Waarom is het voor het parlement straks slikken of stikken, wat de Betuwelijn en de vijfde baan op Schiphol betreft? Die grote investeringsplannen zijn al van alle kanten dichtgetimmerd voor ze in het parlement terechtkomen. De politieke besluitvorming is deels verplaatst naar socia le partners, bedrijven, banken, ziekenhuizen, provincies, rechters, machtige bestuursdiensten, researchafdelingen, ambtenaren, pressiegroepen, internationale organisaties en de Europese Unie. De oorzaken zijn duidelijk. We leven in een open econo mie, ontwikkelingen in andere landen zijn van invloed op onze export, wisselkoers en werkgelegenheid. We zijn on derdeel van de Europese Unie en hebben bepaalde be voegdheden overgedragen aan Brussel. We leven in een in ternationale gemeenschap, waarin spanningen aan de orde van de dag zijn. Technologische en culturele ontwikkelingen gaan zo snel dat het wetgevingsproces ze niet kan bijhou den. Rechters vullen dat vacuüm op. Van groot belang is ook de complexiteit van onderwerpen waarover politici een oordeel moeten hebben. Sommige dingen zijn eenvoudig te groot voor de politiek, zei een ano nieme ambtenaar onlangs in Elsevier. „De grote bulk wist er geen barst van. Bij gebrek aan inzicht was men niet in staat te debatteren", oordeelde het oud-Tweede-Kamerlid Walter Paulis (CDA) over de privatisering van het pensioenfonds ABP, een miljardenoperatie. Tot slot is de overheid geen almachtige regent, regels moeten worden gelegitimeerd door burgers. De mondige burger maakt gebruik van mogelijkheden om het besluitvor mingsproces te traineren, verstoren of beïnvloeden via orga nisaties die invloed kunnen uitoefenen. De cruciale vraag is of Den Haag wat met deze eigenlijk wel bekende wetenschap doet. Aangezien het politieke primaat niet meer in Den Haag terugkeert, pleiten de schrij- yers van de Wiardi Beekman Stichting voor een verschui ving van de democratische controle. En in de Tweede Kamer moet meer worden gehamerd op normen en ideologie en minder op het haalbare en mogelij ke, zeggen de schrijvers. Maar in het 'Torentjesoverleg' wordt het haalbare juist weer regelmatig door de coalitie partners vastgelegd, waarna de fracties vastzitten aan het compromis en zich niet kunnen profileren. Met de kloof gaat het de verkeerde kant op. DEN HAAG ANS BOUWMANS Greenpeace: Noordzee-conferentie mislukt De Noordzee-conferentie, die volgende week in het Deense Esbjerg wordt ge houden, is gedoemd te mis lukken. De ministers van de landen rond de zee zullen ongetwijfeld weer vele mooie plannen maken, maar er zal geen afspraak op papier komen. Dat is de overtuiging van Greenpeace Nederland. „Nederland laat op die con ferenties altijd zijn mooie gezicht zien. Pronkt maar met die mooie Rotterdamse haven, met z'n green awards voor schone tankers. Maar als je ziet wat in die haven is geregeld voor de inzameling van afval van schepen, dan is dat een aanfluiting", zegt Barbera van der Hoek, cam pagnemedewerker van Greenpeace. Het probleem is dat de inza meling in particuliere han den is, vindt Van der Hoek. „Een bedrijf wil winst ma ken. Als je zo'n bedrijf in staat stelt om op hetzelfde terrein olie-afval èn chemi caliën in te zamelen, dan waagje om moeilijkheden. Olie-afval is geld waard, want dat kun je nog opmen gen en verkopen, Maar we hebben in het verleden ge noeg voorbeelden gezien van partijen olie die met. chemisch afval werden ver mengd en afgezet als scheepsbrandstof. Met afval is zoveel geld te verdienen... Dat kan de overheid niet aan de markt overlaten." Greenpeace vindt dat de ontvangstinstallaties, zoals Tankcleaning Rotterdam en Booy Clean, in handen moe ten komen van de overheid. „Maar dat kost geld en dat schaadt onze concurrentie positie", zegt Van der Hoek. Toch kost ook de huidige si tuatie de markt doet het werk en de overheid contro leert ook veel geld, bena drukt zij. „Bovendien, de milieudienst Rijnmond zit die haven-ontvangstinstalla ties wel dicht op de huid, maar zodra ze zich om draait, gebeuren er weer al lerlei dingen die niet kun nen. Er verdwijnt nog steeds heel veel afval." Een doorn in het oog van Greenpeace is ook dat nog steeds veel Nederlands afval naar België en Frankrijk wordt geëxporteerd. Daar wordt het verbrand in ce mentovens. „De enige ce mentfabriek in Nederland krijgt geen toestemming om dit afval als secundaire brandstof te gebruiken. Waarom zou je dan wel toe staan dat dit in België en Frankrijk gebeurt? Boven dien komt het tijdens de ex port in handen van duistere afvalmakelaars. Wat er on derweg allemaal nog ge beurt met dat afval, weet niemand." Greenpeace vindt het tijd dat de overheid ervoor zorgt dat al het scheepsafval wordt afgeleverd en netjes wordt verwerkt. Volgens haar zou op de Noordzee- conferentie daarmee een begin kunnen worden ge maakt. „Er is nergens een stappenplan, waarin staat boe we de schadelijke emis sies gaan terugbrengen. Doe iets, zet eens een stapje in de goede richting. Maar dat zal politiek wel weer te deli caat zijn." ROTTERDAM BART VERKADE Bart Schoneveld uit Rijnsburg zat vorig jaar al vast in Bosnië „De foto van de vastgeketende VN-soldaat roept hier veel emoties op. Maar dat beeld zegt weinig over wat die man op dit moment doormaakt. Natuurlijk zit hij vast, maar daarin Bosnië zit je sowieso in een vreemde situatie. Ais je eraan bent ge wend, aan die spanning die een deel van jezelf wordt, dan zijn die handboeien gewoon een extra handicap bovenop al die andere die je al hebt. Toen ons konvooi vorig jaar november werd vastgehouden, heb ik me vooral zorgen gemaakt over hoe ze thuis zouden reageren. Van een van de Nederlanders zag je op TV ook het naamplaatje. Dat hadden ze niet moeten doen. Je brengt daarmee een gezin, een familie en zelfs een heel dorp in de problemen." De 21-jarige Bart Schoneveld uit Rijnsburg zat vorig jaar als ser geant geneeskundige dienst, kortweg 'hospik', in het VN- konvooi dat geruime tijd werd vastgehouden bij een school in het Bosnische Papraca. Een maal terug in Nederland con stateerde hij dat de pers er niet in slaagt een reëel beeld te schetsen van de situatie in Bos nië. „Vanuit het veilige Nederland wordt een beeld gecreëerd van honger, ellende, angst, schiet partijen en bominslagen. Alles wordt op één hoop gegooid en negatief ingekleurd. Maar dat is volstrekt niet het beeld zoals je het daar beleeft. Het lijkt eng en bedreigend en dat is het ook, in zekere zin, maar de Serviërs blijken gewone mensen te zijn. Het is voor die mensen net zo'n grote tragedie als voor jezelf." Zorgvuldig zijn woorden zoe kend, vertelt Bart over de situa tie eind november vorig jaar. „Toen eenmaal duidelijk was dat onze gijzeling dagen ging duren, hebben de Serviërs en wij geprobeerd er het beste van te maken. De plaatselijke leiders zeiden: 'Sorry, maar we moeten dit doen van het hoofdkwartier in Pale'. Al vrij snel liepen we samen wacht, deden kaartspel letjes en dronken en praatten samen. Het was heel open, van hun uit was er absoluut geen dreiging. Dat is ook wat we heb ben doorgegeven aan onze mensen in Lukavac, in de hoop dat het thuisfront zich niet te veel zorgen zou maken." Bart is blij met die ervaring in Papraca: „Je leert de standpun ten van de Serviërs beter begrij pen. Als je broer of je oom is vermoord door de tegenpartij, die bovendien je land wil afpak ken en dat is wat de Serviërs te horen krijgen via hun pers, hun voorlichting dan wil je wel vechten. De Serviërs wordt verteld dat ze pas kunnen stop pen met vechten als alle mos lims zijn gedood. Want als zij de moslims niet verslaan, zullen de moslims hen allemaal over de kling jagen. Volgens de Serviërs is het de schuld van de VN dat de oorlog voortduurt. Zij zeg gen: 'Wij hebben als sterksten het recht om te overwinnen'. Zij vinden dat de VN aan de zijde van de moslims staan." Voor Bart was een latere erva ring met Serviërs veel meer be dreigend. Bij een van de vele controlepunten werd 'zijn' am bulance in beslag genomen. Eén van die vele pesterijen, af komstig van het Bosnisch-Servi- sche hoofdkwartier in Pale. „De Serviërs waren ontzettend ner veus, hun leider liep voortdu rend met zijn vinger aan de trekker. Op dat moment besluit je: laten we maar meewerken, dan gebeurt er niets. We moes ten mee naar het hoofdkwartier. Daar werd de wagen klemgezet, zodat we niet meer weg kon den. Veertien, vijftien man be waking erbij. We kregen tien minuten de tijd om onze spul len uit de auto te halen. Ze joe gen ons gigantisch op. Achteraf vond ik het grappig om te ont dekken dat ik zo rustig bleef. Maar toen we eenmaal weer veilig waren, kreeg ik een enor me terugslag. Ik was ontzettend agressief. Op dit soort dingen kunnen ze je niet voorberei den." Als je naar Bosnië afreist, ben je niks gewend, vertelt Bart. De as pirant-blauwhelmen waren in Nederland voorbereid met vi deo's uit het oorlogsgebied, met extra schietlessen en twee 'be- schietingservaringén'. De echte opvang echter kwam van de collega's in Lukavac. Zij vertel den de nieuwkomers hoe de dingen waren geregeld, waar de gevaarlijke punten zaten en wat dat gevaar precies inhield. „In het begin is het spannend en avontuurlijk. Maar na een paar weken merkje de stress, merkje dat je op scherp staat. Dat is ook het moment dat mensen problemen krijgen, te rug naar huis willen. Het is dan een kwestie van proberen elkaar op te vangen en er voor elkaar te zijn. Op die manier sleep je elkaar er doorheen. Je zoekt je een weg: je accepteert die span ning, maar zet die als het ware opzij. Op een gegeven moment heb je niet eens meer door dat het er zit." Dat merkte Bart toen hij na drie maanden voor het eerst terug keerde naar Nederland. „Wij zijn daar continu bezig geweest om er in een gestresste situatie zoveel mogelijk van te maken. In Nederland hoeft dat niet, dacht ik. Dingen als veiligheid, eten en drinken zijn hier ge woon. En dan kom je mensen tegen die zich ergeren aan din gen waar je je absoluut niet druk om hoeft te maken. Ze maken zich bijvoorbeeld boos, omdat ze tien minuten moeten wachten op de bus. De zon schijnt, er wordt niet op ze geschoten, ze hebben te eten in Bart Schoneveld: „De Serviërs blijken gewone mensen te zijn". een veilig huis, waar maken ze zich druk om? Daar liep ik gi gantisch tegenop. Dan werd ik boos, heel erg boos. De mensen om mij heen sloegen steil ach terover van zoveel agressie. Eenmaal terug in Bosnië con stateerde hij dat zijn maten met foto gpd joop boek dezelfde problemen kampten. „Het contact met thuis is op sommige punten gewoon weg, omdat je op een ander niveau, op een overlevingsniveau, zj bent in Bosnië bezig met: w kan ik er aan doen om veilig zijn, hoe leer ik omgaan me) die mensen die ik continu o| me heen heb, hoe leer ik on] gaan met iemand die door h lint gaat? Want iederéén gaaj een keer door het lint. En je moet daar wel mee kuj nen omgaan, anders ga je ei aan onderdoor. Maar het gaj fout als je dat soort dingen o thuis gaat gebruiken. Daar zi ze die agressie, die grote bel van je niet gewend. Als je ag sie of je boosheid een keer n buiten komt - en het móet e een keer uit - voelen de mer zich aangevallen. Ze schrikk van je, ontwijken je." I Bart zegt zich te kunnen voel stellen dat er blauwhelmen 2 die trauma's oplopen. „In B( nië loop je nooit in de berm, maar blijf je op de weg. Een-I maal thuis loop je continu t? kijken waar je je voeten kunl neerzetten. Dat doe je, niet t» wust, dat is ingesleten. Rekel 'maar dat je, als je een keer el granaat vlakbij hebt zien in-! slaan, nog heel lang opschril van indringende geluiden." j Voor de hospik en zijn matei zitten de twee terugkomdag^ bij Defensie er inmiddels opr Hen is verteld wat voor react ze kunnen krijgen. In dat get kunnen ze altijd bij Defensie recht. „Ik dénk dat dat een gl de houding is. Hulp kun je nf opdringen. Je moet er vóör kj zen. Ik had er van te voren r< ning mee gehouden dat ik in een stress-situatie zou komë en dat de stress en de ervarit: gen zich zouden gaan opho^ Toen ik terugkeerde, heb ik t, voor gekozen om ermee aan,( slag te gaan. Dat heeft ook dj, gen van vóór die tijd naar bq, gehaald. Wat dat betreft is hl een verrijking geweest." \- De voeling met het leven in derland komt langzaam ma< zeker weer terug, constateer hij, al zijn er nog steeds ding£ waar hij tegenop loopt. „Ik vj de eerst gaan reizen. Dat lijk me nog steeds prettig om te j doen, maar ik heb ondertusj wel geleerd dat ik de oplossif niet in het reizen moet zoekt maar in mijzelf. Ik moet de stand opmaken: wat ben ik r j Bosnië?" RUNSBURG ARIE BERGWERFF „Wij roepen u op meer diplo maten en minder soldaten te sturen. Het is mogelijk dat hoe meer soldaten u stuurt, des te meer geweld u zult krijgen", waarschuwde de Bosnisch Ser vische leider Radovan Karadzic maandag in een brief aan VN- secretaris-generaal Boutros Ghali. Toch gaat de opbouw van troepen rond Bosnië onver stoorbaar door. Groot-Brittannië stuurt duizen den militairen, Frankrijk laat het vliegdekschip Foch opsto- men, Duitsland is bereid twee duizend man bij te dragen als de NAVO overgaat tot de evacu atie van de VN-vredesmacht in Bosnië en de Verenigde Staten hebben versterkingen toege zegd als de NAVO op verzoek van de Verenigde Naties bij springt bij eventuele terugtrek king of hergroepering van de blauwhelmen. Ook Nederland is bereid extra troepen of mate rieel in te zetten in het voorma lige Joegoslavië. De initiatieven komen vooral van westerse landen die zich in meer of mindere mate ergeren aan de onmacht van de VN. Ge zien de gijzeling van meer dan 370 VN-waarnemers én blauw helmen lijkt het deze landen be ter zelf de touwtjes in handen te nemen en niet de trage VN-be- sluitvorming af te wachten. Zo komen vandaag de ministers van defensie van de troepenle verende landen van de NAVO en de Europese Unie, plus de Verenigde Staten, Italië en Duitsland opvallende afwezi- Gegijzelde VN-militairen uit Spanje, Brazilië en Nederland (links) wach ten in het Bosnisch-Servische hoofdkwartier in Pale op het vervolg van de ontwikkelingen in het Bosnië-conflict. foto reuter ge is Rusland in Parijs bij el- I macht in Bosnië te bespreken, kaar om de opbouw van een De manschappen die Londen sterkere internationale troepen- inmiddels naar de Balkan heeft gedirigeerd zijn zwaarbewapen de troepen, met veel zwaarder geschut dan waar de blauwhel men nu over beschikken. Ook stuurde Londen snel wendbare helikopters die uitstekend rug dekking kunnen geven aan troepen op de grond. De inzet van de extra troepen past in twee scenario's: ze hel pen op korte termijn mee aan de bevrijding van de gegijzelde VN'ers en springen op langere termijn bij in noodsituaties of ze gaan een rol spelen bij een gehele of gedeeltelijke terug trekking van de VN-eenheden. Waar al die troepen uiteindelijk naar toe werken en onder wiens commando zij vallen, is nog on duidelijk. Die onzekerheid heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de Bosnische Serviërs woensdag aankondigden met de VN te willen onderhandelen over de vrijlating van de gegij zelde VN'ers op voorwaarde dat de NAVO afziet van verdere bombardementen. De Britse premier John Major kondigde in het parlement gelijk aan 'niet te buigen voor zulke chantage'. Onder voorbehoud wat het overleg in Parijs oplevert, lijken de westerse landen de volgende opzet te volgen. De Internatio nale Contactgroep in Bosnië en de NAVO besloten deze week in Den Haag en Noordwijk een snelle interventiemacht te vor men, die de VN kan bijstaan bij het versterken, hergroeperen of evacueren van de troepen in Bosnië. VN-voorman Boutros Ghali leek in te stemmen met het voorstel door zijn opmerking woensdag avond dat de Veiligheidsraad een multinationale troepen macht buiten de VN om moet vormen als zij geweld wil ge bruiken in Bosnië. Een dergelijke strijdmacht is al eerder geformeerd in de Golf oorlog en in Haïti, onder leiding van de Verenigde Staten, om in een gestroomlijnde operatie on der een eenhoofdig commando met militair geweld snel een be paald doel te bereiken. (Het ver drijven van de Iraakse troepen uit Koeweit of het afzetten van de militaire regering van Haïti.) De VN namen het vervolgens over om de inmiddels gestichte vrede te handhaven. Van vrede is in Bosnië nauwe lijks sprake. De door de VN in gestelde 'veilige gebieden', waai de bevolking de bescherming van de volkerenorganisatie ge niet, zijn dermate onveilig dat er serieus over wordt gepraat de blauwhelmen daar maar terug te trekken. Bovendien beschou wen de Bosnische Serviërs de VN in toenemende mate als een van de strijdende partijen. Zo zien zij er geen been in tot over gave gedwongen Franse militai ren (die omdat zij voor de VN werken per definitie neutraal zijn) krijgsgevangen te maken. De gijzeling van de VN-militai- ren overtuigde als eerste Frank rijk en Groot-Brittannië ervan - dat direct iets moest gebeuren, desnoods buiten de VN om. De eerste eenheden zijn inmiddels op weg of in Bosnië aangeko men, uitgerust met duidelijkc zwaardere wapens dan voor heen. Het lijkt niet waarschijnlijk dc zij op korte termijn zullen w( den ingezet om gijzelaars te vrijden. „Die vraag is nog op en daar zijn op dit moment i geen praktische antwoorden op", verklaarde de Franse mi nister van buitenlandse zake Hervé de Charette woensdag het parlement. De verwachting is dat de aan voer van troepen en materiel de komende weken gestaag doorgaat, ondanks de onduii lijkheid of de VN het bevel o\ deze nieuwe eenheden krijge Het orgaan dat daarover uit sluitsel moet geven, de VN-V ligheidsraad, komt pas medi( juni bijeen om de status van ze manschappen te bepalen, raad heeft in dat verband de keuze tussen het fiatteren vai een uitgebreidere VN-macht een multinationale strijdmac die niet onder commando va Mi de VN staat, maar wel de zeg van de volkerenorganisatie heeft. Wellicht dat tegen die tijd de Bosnische Serviërs onder dru van deze groeiende militaire macht door de knieën gaan e de gegijzelde VN'ers vrij later Blijft dat uit, dan lijkt hard oprc treden tegen de 'regering' ini le onafwendbaar. DEN HAAG WIM COENRAADTS L EN JACO VAN LAMBALGEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2