Toerisme China In de schaduw van al het uitgeversgevveld, geeft de Stichting Informatie Verre Reizen te Nijmegen onder de titel 'Te Gast In' al ja renlang Ideine, bijzonder aardige boekjes uit. Ze handelen in de meeste gevallen over een of andere exotische bestemming en kennen allemaal dezelfde opzet: een aantal door verschillende schrijvers en journalis ten op persoonlijke wijze geschreven hoofdstukjes wordt in het middengedeelte onderbroken dooreen paar informatieve pagina's. De lezer van het deeltje over Chi na kan bijvoorbeeld zowel kennisnemen van de manoeuvres die een door Shanghai fietsende FonsTuinstra moet uithalen om botsingen met taxi's te voorkomen ('Flink schelden kan effectief zijn, maar daar moet je Chinees voor kennen') als van de manier waarop in China gegeten dient te worden: 'Een belevenis apart - eigen bestek is niet gebruikelijk'. Buitengewoon handig is de li teratuurlijst en voor de prijs hoef je deze charmante serie al helemaal niet te laten liggen. China (Te Gast In-reeks) onder redactie van Brigitte Sie Kok Hwa. Uitgeverij Stich ting Informatie Verre Reizen, Postbus 1504,6501 BM Nijmegen, telefoon 080- 226461, waar het boekje ook te bestellen is. Prijs 12,50 gulden. In dezelfde serie verschenen ook: Vietnam, Ecuador, Mexi co, Jordanië/Syrië en Sri Lanka. Frankrijk De Geïllustreerde Gids voor Onbekend Frankrijk is geen boek dat je onder de arm meeneemt als je de kathedraal van Tours bekijkt. Je zou wel gek zijn. Sterker nog, je laat het kloeke werk thuis. Het is niet alleen te zwaar, maar ook veel te mooi om door auto. hotelkamer of tent te laten zwerven. Het album is opgedeeld in twintig hoofd stukken, die allemaal een bepaald deel van Frankrijk beschrijven. Daarbij wordt specia le aandacht besteed aan 'onbekende plek jes', maar wat blijft 'onbekend' als er zo uit voerig over geschreven wordt. In elke streek is bovendien een aantal min of meer spec taculaire tochten uitgezet. Van harte aanbe volen: tocht 23 over onder meer de Col d'I- zoard. Maar dan wel per fiets. Geïllustreerde Gids voor Onbekend Frank rijk, uitgeverij Lannoo, prijs 89,50 gulden. Benzine goedkoopst in Luxemburg Nog altijd kan nergens in West-Europa zo goedkoop benzine worden getankt als in Luxemburg. Voor een liter super loodvrij moet in het Groot Hertogdom - omgere kend in Nederlands geld -1,41 gulden wor den betaald (Euro loodvrij 1,38 gulden). De prijzen in de andere belangrijkste vakantie landen zijn: België: 1,77 (1,72), Frankrijk: 1,80 (1.78), Duitsland: 1,81 (1,76), Oosten rijk: 1,75 (1,67), Zwitserland: 1,60 (1,55), Spanje (alleen Euro loodvrij): 1,49, Portugal: 1,82 (1,78), Italië: 1,81 (1,74). (Bron ANWB, peildatum 01/02/95). Berenfestival in Amerongen Als afsluiting van het Europese Berenfesti val wordt op 4 en 5 juni in Kasteel Ameron gen de Berenmarkt gehouden. Alles wat er op berengebied verkrijgbaar is (herenkle ding, berenpostpapier, berenogen, beren sieraden enzovoort) is uitgestald en wordt verkocht in circa honderd kramen. De be renmarkt is op beide dagen van 10 tot 17 uur geopend. Mogelijkheden Wien Karte uitgebreid De attractiviteit van de Wien Karte, een tic ket die de houder in Wenen zowel korting verschaft op kaartjes voor het openbaar ver voer als voor allerlei attracties, is opnieuw groter geworden. Op vertoon van de kaart, die 180 Oostenrijkse Shilling kost (circa 30 gulden), kon al sinds geruime tijd goedkoop toegang worden verkregen tot bijvoorbeeld Slot Schönbrunn en de Hofburg. Daar zijn nu onder meer bijgekomen: het MAK (Mu seum voor Toegepaste Kunst), het Theater museum, de Schatkamer in de Hofburg en de Pronkzaal van de Nationale Bibliotheek. De Wien Karte (verkrijgbaar bij de VW We nen) wordt nu door meer dan zestig instan ties erkend. luifkartochten je VW Flevoland organiseert in de maand l ini tweemaal per week, op donderdag en rijdag, huifkartochten door de Oostvaar- lersplassen. De tocht duurt drie uur en er yordt om 13 uur op de Knardijk begonnen, nhet natuurgebied Oostvaardersplassen tinnen ruim 250 soorten water- en moe- I jsvogels worden waargenomen. De huif- L artocht wordt onderbroken voor een wan- r eling onder leiding van een gids en een iezoek aan de vogelobservatiehut. |l nfo en reserveringen: telefoon 0 32 00 - 13 44 4. I )e Meinweg fe het nieuwe, op donderdag 8 juni te penen Nationaal Park 'De Meinweg' in lidden-Limburg goed wil leren kennen, rijgt daarvoor een goede gelegenheid aan- eboden van VW Limburg. Samen met aatsbosbeheer heeft VW een wandelar- ingement opgezet om het 1.600 ha grote ebied in vier dagen te doorkruisen. De agafstanden zijn 15 km. Voor lunchpak- etten en thermosflessen wordt gezorgd, vernacht wordt in drie- en viersterren ho- :ls. ifo: WV Limburg, tel. 0 44 06 - 17 32 1 of 5. ledendaags India I wee Utrechtse historici hebben onlangs de ichting Vital Link Travel opgericht met et doel groepsreizen te organiseren waarin e nadruk ligt op 'de hedendaagse situatie'. olgens het tweetal worden historie en cul- ïur in landen als India en Mexico al ge- oeg belicht. De reisprogramma's van Vital ink Travel bestaan onder meer uit infor- lele ontmoetingen met personen die 2ijn etrokken bij sociaal-economische, politie- een religieuze ontwikkelingen in hun ind. Cultuur-historische bezienswaardig- eden krijgen ook aandacht maar ze gelden leer als garnituur dan als hoofdgerecht, omend najaar is de reisbestemming loord-India en Rajasthan. leer informatie: Marja Manders 030 - 43 67 47 of Han Holthuizen, 030 - 412 79. foogtetraining bnnengau in Salzburgerland geeft voor etsers die het hogerop willen zoeken, een peciale hoogtetraining van een week. Ex- eroepswielrenner Harry Maier en oud-we- ildkampioen skiën David Zwilling, bren- en de deelnemers niet alleen in conditie, naar geven ook les in de techniek van het timmen. Cursisten moeten hun eigen fiets, leding voor alle weersomstandigheden, dioenen en een wollen deken meenemen, tfo: Oostenrijks Toeristenburo, Stadhou- erskade 2,1054 ES Amsterdam, tel. 020 - 51 20 21 9. \spirant-schapenherder - ïets-vierdaagse f ier verschillende delen van de Achterhoek P orden verkend tijdens de fietsvierdaagse 'oer de Achterhoek', die van 20 tot en met I juni wordt gehouden. Elke dag wordt in en andere plaats begonnen. Wie vier da- :n fietsen te veel vindt kan ook voor min er dagen boeken a 5 gulden per dag. Deel- emers aan de vierdaagse betalen 17,50 ulden. De eerste startplaats is Lochem. nfo: VW Achterhoek, telefoon 0 57 50 - Jl935 5. Schatten uit wrak Dorwerpen die werden opgedoken uit het rak van het oorlogsschip Hollandia, dat in P >98 voor de kust van Den Helder verging, jn tot en met 10 september te zien op de intoonstelling 'Schatten uit de diepte' in et Reddingsmuseum Dorus Rijkers, Bern- ardplein 10 te Den Helder. Geopend laandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur, mdag van 13 tot 17 uur. )p de grote stille heide zwerft een herder enzaam rond'. Omdat nogal veel mensen f it verlangen in daden schijnen om te wil- P :n zetten, stelt de VW Rheden belangstel- inden één dag een schaapskudde ter be ll rhikking. Samen met maximaal negen an- eren kunnen natuurliefhebbers elke don- li erdag in de huid van een 'scheper' krui- len. Na een korte uitleg in de 120 jaar oude ihaapskooi gaan de aspirant-schapenhoe- ers samen met de échte herder van de thedense kudde op pad. De minimumleef- is 12 jaar. .nfoen reserveren: WVRheden/Rozend- r al, Schietbergseweg 28,6991JD Rheden, f tlefoon 0 83 09 - 53 05 0. Steeds sneller moet het, steêds hoger en - dat vooral - steeds sensationeler. Wee het attractiepark dat niet aan die voorwaarden voldoet. Dat valt af. Reuzenrad en achtbaan al leen zijn niet meer voldoende. De moderne achtbaan dient zijn passagiers op z'n minst door een kniediep waterbas sin te jagen en het reuzenrad zal zich al draaiende een keer of wat om zijn as moeten wentelen teneinde nog enige aantrekkelijkheid voor het zwetende en duizelige publiek te behouden. Dat vereist in ventiviteit, technisch vernuft 'en geld, heel veel geld. De 'Tower of Terror', waarin een lift met passagiers van veertien verdiepingen hoog naar beneden don dert. Bungy jumping onder geleide, foto disney De Space Mountain in Disneyland Paris, met rechts schuin omhoog lopend, het glazen 'kanon' waarmee de passagiers de ruimte in worden geschoten. De bouw van deze nieuwste attractie kostte 165 miljoen gulden. foto disney In bijna geen branche werd de laatste jaren zoveel geïnvesteerd als in de toeristische industrie. Met de attractieparken als grootste slokop. Berekeningen van de IAAPA (International Association of Amusements Parks and Attrac tions), met 3.7001eden in 64 lan den, 's werelds grootste organisatie voor attractieparken, wijzen uit dat in 1994 bijna 5 miljard gulden werd uitgegeven aan nieuwe at tracties. Aan verbetering van infra structuur en dergelijke spendeer den de pretparken daar bovenop nog eens meer dan 4 miljard. Vooral in het Verre Oosten schie ten de pretcentra als paddestoelen uit de grond. Alleen al in Japan werden tussen 1990 en 1995 tach tig nieuwe parken geopend. Niet temin kan eenvoudig worden vast gesteld dat Amerika het heft nog altijd stevig in handen heeft. Met Disney op kop. In het afgelopen jaar verkocht het concern op het Amerikaanse continent (Disney World, EPCOT, MGM Studio's en Disneyland) 39.200.000 toegangs kaartjes. In Japan en Frankrijk gin gen er bovendien ook nog eens 24.830.000 over de toonbank. To taal 64 miljoen, het inwonerstal van een flinke natie. Toch is de Disney Corporation niet tevreden. Het bezoek aan zowel MGM als Disneyland Paris loopt achter bij de verwachtingen. Dus verrees op het terrein van de MGM-Studio's in Orlando, Florida het Hollywood Tower Hotel (kost prijs 150 miljoen gulden) en scho ten afgelopen woensdag de eerste passagiers gillend van de zenuwen door The Space Mountain in Parijs (165 miljoen gulden). Wanneer Space Mountain net zo'n succes wordt als The Tower of Terror, zoals hex Holly wood Tower Hotel al snel werd genoemd, dan kan de toekomst in Parijs met vertrouwen tegemoet worden gezien. Voor het in de herfst van '94 ge opende The Tower of Terror staan de bezoekers immers graag meer dan een uur in de rij. Zonder zich een moment te vervelen. Daar zorgt niet alleen de aankleding van het hotel voor (sinisterder en lugu berder is onmogelijk), maar ook de apotheose waarnaar vol verwach ting wordt uitgekeken: een lift die met passagiers en al van veertien hoog in een vrije val naar beneden dondert. Bungy jumping onder ge leide dus ongeveer. Space Moun tain is een 'opgeleukte' versie van de gelijknamige attracties in zowel Disneyland (Anaheim) als Disney- world (Orlando). Een katapult, die ook wordt gebruikt op vliegdek- kampschepen, vuurt om de 36 se conden een karretje af, dat met een noodgang achtereenvolgens onder meer een looping maakt, een kurketrekker en een dubbele kurketrekker. Allemaal in het don ker. Stalen zenuwen lijken vereist in 'New Look Sprookjesland'. Want de concurrentie blijft niet achter. Eduard Mongon, directeur van het Pare Asterix bij Parijs venvacht 'oorlog'. Een voorspelling waarin hij wel eens gelijk kan krijgen. Warner Brothers bouwt bij Bottrop (Duitsland) met Movieworld(aan loopkosten 300 miljoen gulden) aan een fonkelnieuw equivalent van MGM en het bijna net zo po pulaire Universal: bij Salou in Spanje opende PortAuenturazo- juist haar deuren (eerste investe ring 700 miljoen gulden) en boven Poitiers in Frankrijk begint het al enige tijd bestaande Futuroscope (geïnspireerd op EPCOT in Orlan do) zich plotseling danigte roeren. En allemaal, allemaal leggen ze zich in eerste instantie toe op spanning en sensatie. In Nederland is het bij de grote parken al niet anders. In De Efte- ling (met ruim 2,5 miljoen bezoe kers ruimschoots marktleider) ver dringt het bezoek zich niet alleen voor Fata Morgana en Droom vlucht, maar meer nog voor de Py thon, de Pegasus en de Piranha. Het 'Sprookjesbos van Kaatsheu vel' is al langverleden tijd. En nog altijd is men in het Brabantse niet uitgebouwd. Plannen die een tota le investering vragen van een be drag dat dichter bij de 100 miljoen ligt dan bij de 50 miljoen, liggen klaar. De vraag is slechts of het pu bliek de steeds duurder wordende entreekaartjes wil betalen. Voor Disneyland Paris in elk geval niet. Om de loop erin te houden moes ten de toegangsprijzen voor het Magic Kingdom bij de lichtstad drastisch omlaag. In de Consumentenvakantiegids verscheen laatst een lijstje waarin werd gemeld wat een bezoekje aan een Nederlands attractiepark te genwoordig kost. Uitgaande van een ouderpaar, dat zichzelf en zijn twee kinderen van 6 tot 8 jaar trac- teert op twee koffie, twee pils, vier cola, vier frites en vier ijsjes, kwam een dagje Efteling als duurste uit de bus (169 gulden), Walibi Flevo (160 gulden) eindigde op de twee de plaats, Avonturenpark Hellen- doorn (144,50 gulden) werd derde. Aangetekend werd daarbij dat de entreeprijs van Walibi (28 gulden, dit jaar verhoogd tot 29) niet in verhouding stond tot het aanbod en dat bezoekers van De Efteling ondanks de 31 gulden die voor een ticket moest worden betaald goed te spreken waren over het aantal attracties. Wel waren er daar klach ten over de lange wachttijden. De toekomst? Jeff Bertus, voorlich ter van de Club van Elf (een vereni ging waarbij elf van de belangrijk ste attractieparken van Nederland zijn aangesloten) gelooft heilig in 'vrijetijdscomplexen', parken waarin de familie met gemak een paar dagen kan doorbrengen. Vei lig, comfortabel en voor elk wat wils. Niet alleen spectaculaire achtbanen, maar ook theater, film, golfbanen en winkelgalerijen. Niet alleen open van 10 tot 6 in de zo mer, maar ook 's avonds en in de winter. Bertus: „Het naar elkaar toegroeien van attractieparken, musea, dierenparken en bunga lowparken is een ontwikkeling die onmogelijk valt tegen te houden. Waarmee ik niet wil zeggen dat er geen plaats zou zijn voor klein schalige themaparken als De Keu kenhof en het Land van Ooit. Maar spanning en sensatie zal je daar niet vinden. Dat vraagt een te grote investering." D/sney bovenaan y° Disneytand jn daarmee DiT16 in m,'/oen) VPrJ W '5nc'y^orl(j in nH, f oekers en Plaats (biina 4 f ln Japan kwam n 5 Holland-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25