Politie verbouwt foor 29 miljoen Buurt boos om kaalslag bij Leythenrode uitdraa§zak Voor Archeon is brand gewoon een experiment iparte bescherming voor leelgebieden Groene Hart Extra subsidie bibliotheek Meer organisators dan tri-atleten op het parcours Leiderdorp vreest vertrek bedrijven 0 Regio Leiden/Rijn Veenstreek H Baby valt j IJ JL_. 1Ui Ii J _jl u Sterrit in Zoeterwoude CREATIEF IT IN BLOEMENVEILING FLORA icani Arr rtvcu- JERDAG 3 JUN11995 vps Hollands Midden wil plannen in zes jaar realiseren politie van Hollands Midden gaat voor een bedrag f,\ 29 miljoen gulden aan haar huisvesting verspijkeren. Zt korps, waaronder ook deze regio valt, heeft zes jaar getrokken voor het (ver)bouwprogramma. Belangrijk speerpunten in het totale project zijn de districtsbu- 'us in Leiderdorp, Waddinxveen en Noordwijk. bovendien is het veel te klein om de 85 medewerkers volgens de huidige Arbo-regelgeving fat soenlijk te kunnen huisvesten. Een deel van het personeel werkt momenteel in porto-cabi nes die op de parkeerplaats staan opgesteld. Vooral 's zo mers is het daar niet te harden. Voor Waddinxveen is een zelfde bedrag gereserveerd om, het oude gebouw van de rijks politie daar naar de normen van deze tijd aan te passen. Om 'Noordwijk' te verbouwen is on geveer 1,7 miljoen gulden no dig. Hetgeen betekent dat de drie speerpunten bijna de helft van het totale budget opslok ken. Bij de uitgangspunten van de plannen is afgesproken dat niet alleen elk districtsbureau de mogelijkheden moet bieden om de politietaken compleet te kunnen uitvoeren, maar dat ook ting v regionaai college van Hol- )r j„ps Midden, gevormd door de sprok€emeesters van de gemeen- waaronder het korps ressor- t, ging gisteren in grote lij- hmJ akkoord met de plannen en begroting. Het benodigde E Irag, overigens teruggebracht de oospronkelijke 37 mil- (i tot iets minder dan 29 mil- en gulden, moet uit eigen ïsseridelen komen. In zijn totali- maakt dat 6 procent van de ;roting uit. let districtsbureau van Lei dorp aan de Hoogmadese- i/oor$ heeft de hoogste prioriteit iet rapport van Witteveen en 30 ui waaruit de bouwplannen ;ndé voortgevloeid- Voor de ver- iwing is een bedrag van ruim miljoen gulden uitgetrok- i. Niet alleen verkeert het ge- classt- iw in deplorabele staat, maar elke gemeente uit het gebied van Hollands Midden minimaal een spreekuur-faciliteit heeft. Dat laatste geldt met name voor dorpen als Zoeterwoude, Rijnsburg, Voorhout en War mond waar de huidige gebou wen worden afgestoten en ver vangen door kleinere onderko mens. De wijkbureaus in Kat wijk aan Zee, Leiden Zuid West en de Stevenshof daarentegen ondergaan een fikse uitbreiding of eventueel nieuwbouw. Hoe wel geen prioriteit is aangege ven, staat op de begroting daar voor toch een bedrag van in to taal 4,5 miljoen gulden gereser veerd, Ongeveer 1,5 miljoen gul den per pand. Voor de politie in gemeenten als Alphen aan den Rijn, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim, Alkemade en Rijnwoude veran dert er weinig. Óp de begroting is daarvoor geen post gereser veerd. Dat geldt trouwens ook voor het districtsbureau Leiden en het hoofdbureau van Hol lands Midden in Leiderdorp. Die gebouwen - verreweg de grootste - zijn splinternieuw en voldoen voorlopig derhalve nog aan de eisen van deze tijd. M OEN RUN» RUUD SEP HAAG «JAN KUYS i0 u& bestaande uit het Groene rt en het rivierengebied, blijft itslu,andhaafd. Binnen dit gebied rdt een onderscheid gemaakt uinruimtes, die meer en minder ooiarde hebben. Voor die deel- kunoieden kunnen aparte be- lermingsmaatregelen worden ■15lomen. bit voorstel doet de Raad Sr het Natuurbeheer in het teren gepresenteerde rapport ?t hart op de juiste plaats'. 171 -aorzitter Henk Vonhoff over- ndigde de lijvige nota aan de nisters De Boer (VROM) en n Aartsen (landbouw en na- frbeheer). )e raad onderscheidt drie )rten kerngebieden. In de ge lden 'natuur en landschap' Ig absoluut niets veranderen, de 'open landbouwgebieden' at het belang van de land- tiw centraal. De 'groene ont- kkelingszones' vormen de overgangsgebieden tussen stad en platteland. Zulk een indeling moet wettelijk worden bekrach tigd door een Planologische Kern Beslissing (PKB). Teneinde de band* tussen de open ruimte en de stedenring (van Den Haag tot Arnhem) te verstevigen wil de raad op een aantal plekken de groene lon gen in het stedelijk gebied laten doorlopen. Vooral bij Bodegra ven noemt de raad zo'n ingreep dringend noodzakelijk. Ge meenten in het Groene Hart, die nu financiëel worden be loond, wanneer ze meer huizen en inwoners hebben, zouden een financiële compensatie moeten krijgen voor het hand haven van de open ruimte. Een HSL ten noorden van Rotter dam moet, als het even kan, worden voorkomen. Minister De Boer stelde zich over de inhoud van het rapport terughoudend op. De minister beloofde na te zullen denken over de suggesties van de zone ring van de groene ruimte, een verschillend beleid voor ver- schillende gebieden en het ne men van een PKB-besluit voor de open ruimte. In het voorstel van de raad hoort het gebied tussen Sassen heim, Alphen aan den Rijn en Aalsmeer naast een zestal ande re gebieden in Midden-Neder land tot de meest beschermde gebieden, waarbinnen dus niets mag veranderen. In het 'open landbouwgebied' tussen Alphen aan den Rijn en Uithoorn wil de raad het accent leggen op de landbouw. Dat geldt eveneens voor de zuidelijke Rijnstreek tussen Alphen, Reeuwijk en Bo degraven. Het zuidelijke deel van de Haarlemmermeerpolder en het tussengebied Zoeter- meer/Leiden/Alphen/Gouda ziet de raad als overgangsgebie den tussen stad en platteland. De overgang van het veen wei degebied naar de duinen moet volgens de raad worden gega randeerd door twee landschap pelijke 'poorten' ten noordën en ten zuiden van Leiden. Tussen de verkoolde balken zijn een stuk of tien archeologen be zig om minutieus de resten op te meten van de prehistorische boerderij waar afgelopen dins dag de brand bij Archeon be gon. Op millimeterpapier wordt elk stukje houtskool en elke pot scherf netjes ingetekend, terwijl met laserapparatuur de hele boel in de computer wordt ge zet. Opgravingsleider en hoofd experimentele archeologie He- leen van Londen heeft het zichtbaar naar haar zin. „Ik vind dit echt fantastisch. Ik heb die boerderij zelf ontworpen en ge bouwd. Het is uniek dat je zo veel informatie bij elkaar krijgt."' Hoe maak je van de nood een deugd? Bij Archeon gaven ze daarvan gisteren een prachtige demonstratie. Vele tonnen schade door een brand die twee reconstructies van boerderijen uit de bandkeramiek volledig en één gedeeltelijk in de as legde, compleet met de unieke inboe del. Maar ook een prachtig ex periment en een nieuwe attrac tie. In Denemarken is het wel eens opzettelijk gedaan: een prehistorische boerderij bou wen om die vervolgens in de fik te steken. Bij echte opgravingen komen vaak resten van afge brande bouwsels naar boven, waaruit de archeolgen vervol gens moeten proberen af te lei den hoe het er oorspronkelijk heeft uitgezien. Door nu precies te kijken hoe de boerderij er voor en na de brand uit ziet, kunnen die opgravingen straks beter worden geïnterpreteerd. Van Londen geeft een voor beeld: „We weten hoe de balken van het dak naar beneden zijn gevallen. Ze kwamen eerst bo venin de nok los, waarna ze over de kop sloegen. Hierdoor kwamen de balken van de lin kerkant van het dak aan de rechterkant terecht, en omge keerd. Hoe die balken naar be neden komen is afhankelijk van de manier waarop het dak is opgebouwd. Wanneer we in de toekomst in een opgraving dit- ZOETERWOUDE-RUNDIJK* LIESBETH BUITINK De openbare bibliotheek Meer burg aan het Kooikerspad in Zoeterwoude-Rijndijk krijgt van de gemeente 4000 gulden. De extra subsidie is bedoeld om de bibliotheek tenminste de rekeningen te kunnen laten be talen. Het bestuur schreef ruim een maand geleden een brand brief aan de gemeente, omdat dit jaar een tekort van zeker 7000 gulden dreigt. Zoeterwou de wil pas later beslissen over het resterende gedeelte van het tekort. Door de nijpende financiële situatie raakt bibliotheek Meer burg in een neergaande spiraal. Door het geldgebrek kunnen '"■pderdorp publiceerde kapvergunning niet steeds minder boeken worden gekocht, waardoor het bestand afneemt. Het gevolg is dat steeds meer lezers overstappen naar de leeszalen in Leiden of Leiderdorp. Bij de discussie over de wel- zijnssubsidies bleek vorig jaar al dat het voortbestaan van biblio theek Meerburg in gevaar is. 3rS J VOORSCHOTEN ^%ERDORP JUDY NIHOF Iraj 'erin groot aantal omwonenden web verpleeghuis Leythenrode tejkeiderdorp is zich deze week [geschrokken. Op het terrein het tehuis verdwenen maar fst zeventig bomen. De om- nenden wisten van niks. Ze 'Grinden geen protest aanteke- ia9n tegen het kapplan omdat i gemeente de kapvergunning fit heeft gepubliceerd, e gemeente geeft toe dat dit had gemoeten. „De oorzaak een intern misverstand. De e[dachte leefde dat publicatie it nodig was omdat het hier een privéterrein ging", al- s een woordvoerster van de '"emeente. Pas later kwam de 'ij meente erachter dat een in sta raaktermijn voor het kappen as n bomen geldt voor zowel ivéterrein als voor gemeente re ond. „De gemeente betreurt hi zeer en belooft beterschap", lus de woordvoerster. „Mis- hien is het een troost dat het Tt( Tein wordt herbeplant, zodra te'i verbouwing achter de rug id n Iiimte la irpleeghuis Leythenrode ligt ;n et langer verscholen achter m! it groen. Volgens L. Rieff, >ofd van de technische dienst n het tehuis, moesten de bo- ie en wel weg. Zo werd aan de tnt van de Simon Smitweg g« tien gekapt om ruimte te ma- etn voor de noodgebouwen, di aarin de bewoners straks tij- 'lijk worden ondergebracht als y, it hoofdgebouw wordt gere geerd. Aan de kant van de oogmadeseweg verdwenen >men voor de aanleg van een e< 'andweerleiding en twee bo- ïngrondse brandweerkranen, t e gekapte bomen waren voor- populieren en wilgen. „Eén oepje bomen hebben we laten -aan, omdat er,spechten hun -li— -Ilt=_E CHEF HENNYVAN EGMOND.071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-356429 De afgebrande prehistorische boerderij in Archeon was gisteren het terrein van archeologen. De brand levert hen informatie waarmee ze nieuwe opgravingen beter kunnen interpreteren. foto holvast/marklamers zelfde patroon tegen komen, is dat een aanwijzing voor een zelfde dakconstructie als we hier hebben gebruikt", aldus de archeologe. Niet alleen het opgravings team is enthousiast over de re sultaten van de brand. Ook Ar- cheon-directeur Gerard IJzereef beziet de boel van de zonnige kant. „In de eerste ontwerpen voor het park stond er op deze plek een afgebrande boerderij gepland Dat hebben we uitein delijk geschrapt omdat het toch wat vreemd is om een boerderij te bouwen en meteen maar af te laten branden", vertelt hij. De resten van de boerderij die gisteren precies in kaart is ge bracht blijven onaangetast in het park staan. Als verder expe riment en als nieuwe attractie. IJzereef: „Door die brand is de grond hier nu heel vruchtbaar. Ik denk dat de hele boel hier over een paar jaar volledig is overwoekerd door een braam bos of zoiets." OEGSTGEEST WIM KOEVOET VERVOLG VAN VOORPAGINA De organisatie van de Oegst- geester kwarttriathlon had voor zichzelf uitgemaakt dat begin deze maand 200 deelnemers van de maximaal 275 moesten hebben ingeschreven maar het waren er maar 100. De bedoe ling was om op 3 september weereen echte kwarttriathlon te houden, dus met zwemmen er bij in het Oegstgeester Kanaal. Dit ook op uitdrukkelijk verzoek van de atleten. Krantcberichten over de slechte waterkwaliteit en de risico's hebben er volgens Van Velzcn mede toe geleid dat potentiële deelnemers toch zijn afgehaakt. Kwartthriathlon-organisator Ruud van Velzen ziet ook geen kans om in 1996 de draad weer op te pakken. „De wanverhou ding tussen hel aantal mede werkers, allen vrijwilligers en de deelnemers is nu enorm. Valt er een jaar tussenuit dan lukt het je van je levensdagen niet meer om het jaar daarop alles weer op poten te krijgen. De vrijwilli gers krijg je niet meer terug. Het is diep triest maar het is niet an- Behalve organisatorische hin dernissen en een afgenomen belangstelling speelt ook de fi nanciering van het gesponsorde evenement een rol. Volgens Van Velzen speelde de organisatie altijd 'méér dan quitte' maar aan die florissante situatie is een einde gekomen nu het maximum-aantal deelnemers in de verste verte niet wordt ge haald en de inschrijfgelden na venant zijn teruggelopen. „De zer dagen hadden we de druk opdrachten voor programma boekjes en dergelijke moeten afgeven. Maar de financiering is niet rond te breien. We hebben al dat soort dingen moeten can- cellen." Hoewel Van Velzen volledig achter zijn besluit staat, heeft hij het er toch moeilijk mee. De kwarttriathlon was dan ook niet zo maar een wedstrijdje. In de hoogtijperiode stonden er tien duizend mensen langs de kant. Die zagen hun vrienden of fa milieleden vele keren voorbijko men. „Daarin was de succesfor mule van deze triathlon gele gen: dat het geen langgerekt parcours was maar dat er rond jes in Haaswijk moesten wor den gedraaid. Als toeschouwer kom je dan veel meer aan je trekken." Ook bij gerenommeerde tri atleten was de wedstrijd in Haaswijk in trek. Het gebeurde wel dat zij officiële wedstrijden, onder auspiciën van de bond, aan zich voorbij lieten gaan om de 'wilde' kwarttriathlon in Oegstgeest te kunnen bijwonen. „De boetes namen ze dan op de koop toe." Maarten Noort, de geestelijk vader en zevenvoudig organisa tor van de kwarttriathlon, res pecteert het besluit van Van Velzen en zijn mensen maar heeft toch kritiek. Op het 'on handige persbericht' bijvoor beeld dat de negatieve publici teit over de waterkwaliteit van het Oegstgeester Kanaal in gang zette. „Bij de poldercross van melkboer Heemskerk, die in ju ni wordt gehouden, gaan ze ook het Kanaal in. Daar hoor je nie mand over. Natuurlijk, het is slecht water maar niet slechter dan tijdens de eerste acht afle veringen." Volgens Noort hadden de or ganisatoren voor het zwemon- derdeel naar de Klinckenberger plas kunnen uitwijken „Die ligt niet verder van het parcours dan zwembad Poelmeer." Drie gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding tussen twee auto's op de Vriezenweg raakten gis teren drie personen gewond. Een 32-jarige bestuurder uit Alphen raakte met zijn auto op de Vërkeerde weghelft en botste frontaal op een tegemoetkomende auto. De laatste kwam daardoor in een sloot terecht, de 51 -jarige bestuurder uit Sassenheim liep lichte ver wondingen op. De Alphenaar raakte gewond aan het gezicht terwijl zijn 3-jarige zoontje uit de auto werd geslingerd. Het jongetje werd met nekletsel en een gebroken been samen met zijn vader naar het Rijnland-ziekenhuis gebracht. Beide auto's werden totaal vernield. Een zeven maanden oude baby is gisteren in een winkel aan de Schoolstraat uit een draagzak gevallen en op zijn hoofd te rechtgekomen. Onduidelijk is hoe de baby heeft kunnen val len. Baby en moeder zijn over gebracht naar de Antoniushove in Leidschendam. ZOETERWOUDE De jaarlijkse Zoeterwoudse ster- rit wordt op maandag tweede pinksterdag gereden. De deel nemers kunnen kiezen uit een afstand van 40 of van 75 kilo meter en weten niet waarheen de route leidt. Aanwijzingen op papier leiden de fietsers door de regio. Deelname kost 3,50 gul den bij voprinschrijving via tele foonnummer 01715-1841 en 4,50 gulden op 5 juni. De routes beginnen bij het muziekcentrum aan de Schem keiweg. Starten voor de 75 kilo meter kan van 8-10.30 uur, deelnemers voor de 40 kilome ter kunnen tussen 10.30 en 13.30 uur vertrekken. LEIDERDORP JUDY NIHOF „Het bedrijfsleven wordt kop schuw van de gemeente Leider dorp. Als we niet uitkijken ver trekken er veel bedrijven." CDA-fractievoorzitter A. Roest vroeg zich deze week tijdens een commissievergadering be zorgd af of de gemeente niet te hoge milieu-eisen aan onderne mingen stelt. Daarbij doelde hij vooral op houtvezelbedrijf Van der Zwan aan de Achthovener- weg en Mevo houtindustrie. „Mevo is misschien geen bra- verdje. Maar de gemeente heeft foute beslissingen genomen. Dat is slecht voor het imago van Leiderdorp. Het stoot bedrijven af." PvdA-fractievoorzitter J. Hermans was het niet eens met Roest. „De milieu-eisen die we stellen zijn hoog, maar dat is niet voor niks." Dat wilde de CDA'er ook niet ontkennen. „Maar slaan we niet door naar de andere kant?", merkte Roest op. Volgens wethouder C. Hui gen (WD/economische zaken) kan regelgeving op milieuge bied inderdaad belemmerend werken. „Maar dat is overal zo. Het zijn wettelijk opgelegde re gels en die moet je volgen." Volgens Huigen zag Roest het allemaal wel erg somber in en gebeurt het ook geregeld dat ge meente en bedrijfsleven de handen ineenslaan. Ze wees op PORTOCABIN - Huisarts Poot vestigt zich tijdelijk in een por- tocabin aan de Nassaulaan in Zoeterwoude. Nu is hij nog ge vestigd aan de Hoge Rijndijk, maar hij verhuist naar het bank gebouw. de positieve resultaten in de ontwikkeling van het vervuilde Verto-terrein. „Met elkaar is een heel creatief plan gemaakt om gefaseerd bedrijven op dat ter rein te ontwikkelen." in zoekopdrachten voor woningen Lammermarkt 206 2312 CW Leiden te/ 071 (5)1442 22 fax 071 (5)128980 Niet iedereen betreurt het dat er zeventig bomen weg zijn. Veel bewoners zouden blij zijn dat ze eindelijk uitzicht hebben FOTO 'HOLVAST/MARKLAMERS nest in hebben", zegt Rieff. Niet iedereen is er blij mee, geeft Rieff toe. „We krijgen reac ties van mensen die bijzonder teleurgesteld zijn, ook van per soneelsleden. Het gekke is wel dat het voor een aantal hele maal geen probleem was om wat hout voor de open haard mee te nemen." Maar volgens hem is er ook opluchting. „Leythenrode lag altijd volledig ingesloten door bomen. Veel bewoners zijn blij dat ze eindelijk uitzicht hebben! Het groen dat terugkomt als de tijdelijke huisvestig weg is, wordt volgens hem dan ook een stuk lager gehouden. Volgens Rieff valt het verpleeghuis over het kappen niets te verwijten „We hebben een kapvergun ning aangevraagd." C. Kooter van bewonersvere niging Holtlant begrijpt niet waarom er zovéél bomen weg moesten. „Overal wil men bomen be houden, maar hier worden ze rigoureus gekapt." Kooter is 'zeer teleurgesteld' over de gang van zaken. De bewonersvereni ging heeft de gemeente inmid dels een aantal vragen gesteld. „Ik kan me voorstellen dat ze wat bomen kappen, maar dit is toch wel erg veel. We willen we ten of de gemeente onderzoek heeft gedaan naar andere op lossingen voor het neerzetten van de tijdelijke huisvesting. En was er voor die brandweerlei ding geen andere route te be denken?" VANAVOND TAPTOE-AVOND Kaartverkoop aan de zaal vanaf 18.00 uur. Zaal open 18.30 uur. NAAR VAN OER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlncK - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 - fax 01713-15202 deceunlncü

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13