Leiden Abonnees kabel kunnen hele dag films kijken APPARATEN GRATIS Winnaars vijfde puzzel Ronald McDonald Ruis Ritzen wijst universitaire lerarenopleiding Turks af Leiden niet verlost van ex- directeur distributiecentrum Kijkje door tunnel voor Wendy nooit meer 'eest met 3 oktober lATERDAG 3 JUN11995 Bewoonster Jaagpad voorkomt brand ij| leiden Een brandende matras is gisterochtend tegen het portiek "van een flat aan het Utrechts Jaagpad gelegd. Een bewoonster werd wakker door de rookontwikkeling en waarschwude de brandweer. Die kon het vuur op tijd doven. De dader is onbe kend. Jongen om flippo's met dood bedreigd ■EiDENEen 11 -jarige jongen uit de Stevenshof is gistermorgen door een 13-jarige buurtgenoot bedreigd om een paar flippo's. De 13-jarige greep de jongen vast en trok hem naar het water in het Stevenspark. Pas nadat de jongens een paar flippo's had af gegeven, werd hij losgelaten. De oudste jongen is overgedragen aan het bureau HALT. ^ANNO 1895 =ANNO 1970 HfF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS De televisie als bioscoop Dinsdag 4 Ju advertentien) Zuid-Hollandsch Lagerbier, het vanouds gere- ïommeerde Tafelbier. Gerste, Pilsener, Munchener-, Dordt- nunder-, Extra Stout, op fust en gebotteld, verkrijgbaar bij J. Re- ;eur, Hoofdagent voor Leiden en Omstreken. Teleph. 162. N. lijn 82. Ruw en Machinaal Ijs dagelijks verkrijgbaar, n de Koffiebaal brandt men dagelijks op Duitsche wijze: zuivere Yeanger-Koffie, uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ns 80 Cents. Verkouw Stokhuyzen, Nieuwe Rijn 47. woensdag 3 juni n de Triumfatorkerk in Katwijk werden opnamen gemaakt van liverse oude en nieuwe geestelijke liederen voor een langspeel- ilaat, die in het najaar door Phonogram op de markt zal worden 'ebracht. Aan deze opnamen werkten o.a. mee ,,De Lenteklok- es", de koren Cantate Deo uit Katwijk aan den Rijn, het Evange- isatiekoor uit Katwijk aan Zee, het Geref. Kerkkoor eveneens uit a [atwijk aan Zee, het herv. koor ,,De Molenwijk" uit Leiden, en iet chr. gem. koor „Soli Deo Gloria" uit Koudekerk aan den Rijn. De Leidse bioscopen en videotheken krijgen geduchte 'concurrentie van de televisie. Rond de jaarwisseling doen de audiovisuele fenomenen 'pay per view' en abonnee-tv hun intrede op de kabel in de Leidse regio. Voor een lut tel bedrag kunnen de kabelabonnees als ze willen de hele dag naar recente films kijken. leiden hans koenekoop 'Pay per view' en abonnee-tv zijn de eerste concrete aanvul lingen op het zenderpakket van de kabelexploitanten KMR en Casema. Beide bedrijven zijn sinds kort eigenaar van het tota le glasvezelnet in de Leidse re gio en mogen behalve het basis pakket van 30 televisieprogram ma's ook allerlei extra diensten doorgeven. „Het heeft even geduurd voordat de gemeenten hun fiat hebben gegeven aan de ver koop. Daardoor hebben we wat achterstand opgelopen in medialand. Maar nu gaan we proberen snel in te lopen. Het duurt alleen enkele maanden voordat de nieuwe service zijn beslag krijgt. Er zijn nogal wat technische aanpassingen nodig in het hoofdstation", legt woordvoerder M. Hagenaars van KMR uit. Door de aanleg van de glasve zel heeft het kabelnet schier on eindige mogelijkheden gekre gen. Er is ruimte om honderden televisiekanalen en radiozen ders door te geven. De kabelex ploitanten vinden dat te veel van het goede. „Niet alles is even interessant voor de abon nee. In feite willen we toewer ken naar een situatie waarin de klant zelf kan kiezen uit de enorme hoeveelheden pro gramma's." Maar voorlopig houden de exploitanten het nog bij aanvul lingen op een vast zenderpak ket. 'Pay per view' is op televi siegebied het modernste snufje. Het Amsterdamse bedrijf Tele- Select'verzorgt deze service. Vijf kanalen komen straks vrij voor het draaien van films. Elk ka naal heeft zijn eigen film, die een dag lang om de zoveel uur wordt herhaald. „Het gaat om recente films, die nog niet op televisie of op FilmNet zijn ge weest", verzekert directeur B. Pluis. De abonnee die van pay per view gebruik wil maken, moet een decoder aanschaffen. Ver volgens is het een kwestie van bellen. Wie op een bepaald mo ment van de dag een van de vijf films wil zien, draait een 06- nummer en bestelt. Pas dan hoeft de kijker ook te betalen. De benodigde decoder kost de klant 15 gulden. Bij dat bedrag Damiaan yt De paus komt in het I 2 Pinksterweekeinde naar België om alsnog pa ter Damiaan officieel zalig te verklaren. Verbouwing o Politie van Hollands I J Midden verspijkert voor 29 miljoen aan haar huisvesting. is ook een programmagids in begrepen. De tarieven van 'pay per view' zijn nog niet bekend. Abonnee-tv werkt volgens het bekende principe van FilmNet; voor een vast bedrag per maand kan de abonnee naar een zen der kijken waar de hele dag ver schillende films de revue passe ren. TeleSelect gaat twee zen ders aanbieden. De eerste is Ci nema Royal. Pluis: „Deze zen der draait vooral oudere films. Als toetje wordt elke film inge leid met een korte documentai re over het ontstaan. De tweede zender maak ik uit concurren- tie-overwegingen nog niet be kend." Het is overigens niet uitgeslo ten dat er op korte termijn ook wat verandert in de samenstel ling van het basispakket. Door de komst van diverse nieuwe te levisie- en radiozenders achten KMR en Casema het van belang om met de verschillende ge meenten te overleggen over een nieuw aanbod. TOEVALLIG Na mijn terugkeer uit Polen trof ik op mijn bureau een fles wijn aan. Dat gebeurt een enkele keer meer. Meestal schenk ik de wijn aan collega's of aan de klaverjasvereniging van het Leidsch Dagblad. Bij deze fles voelde ik die aandrang niet, vooral omdat de wijn van bovengemiddelde kwaliteit was. De wijn ging vergezeld van een briefje en wat kranteknip sels, afkomstig van mevrouw M. Duyster-Sprenger. Zij kriti seert op enige afstand - meestal schriftelijk - de gebeurtenis sen in het roerige Oegstgeest. U weet wel, dat dorp waar de ene helft van de inwoners in de oppositie zit en de andere helft probeert te redden wat er te redden valt. Enige tijd geleden heeft mevrouw Duyster in een ingezon den briefin deze krant in heldere bewoordingen haar me ning gegeven over een aantal actuele onderwerpen in haar woonplaats. Ze had er weinig vertrouwen in dat die brief door het 'gemeentehuis' zou worden geknipt ten behoeve van raadsleden en ambtenaren. "Als mijn ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad niet in de gemeentelijke knipsel krant zou verschijnen, zou u van mij een fles wijn krijgen", staat in de begeleidende brief bij de fles wijn. Aldus ge schiedde. Nu wil het geval dat mevrouw Duyster in korte tijd twee keer met naam en toenaam in deze krant stond. Een fout in de eerste brief moest door de redactie in een tweede brief worden rechtgezet. Maar ook die tweede brief werd niet ge knipt. Je gaat dan toch denken aan een complot tegen deze Oegstgeestse, zeker omdat zij tevoren deze gang van zaken voorspelde. Eens bellen met de afdeling voorlichting in Oegstgeest. De naam van mevrouw Duyster is bekend. Haar brief niet in de knipselkrant? Oh, druk, druk, druk, druk. Zo druk dat het knippen soms wordt overgelaten aan de receptionistes. Tsja, en daar gaat weieens wat mis. Wat zegt u, twee brieven ge mist? Ook dat kan gebeuren, hoor. Waarom een knipsel krant? Ach mijnheer, stelt u zich er niet teveel van voor, onze knipselkrant is heel provisorisch. Nee, het is geen actie te gen mevrouw Duyster. Zij moet er vooral niks ach ter zoeken. Het is gewoon toevallig dat het zo loopt. Niks nieuws onder de zon. Net als in de politiek in Oegstgeest zijn alle ge beurtenissen in het ge meentehuis gewoon toe vallig. U hoeft er niks achter te zoeken. Hebt u 't temperament voor Desso Tango tapijt? Probleemloos tapijt in 17 prachtige kleuren. Voor mensen die van kleur en dynamiek in hun huis houden. Met een uitdagende introductieprijs van per strekkende meter (400 cm breed). Informeer bij uw woninginrichter naar dit Desso kwaliteitstapijt, den haag jan kuys haags redacteur Een nieuwe lerarenopleiding Turks aan de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) is van de baan. Minister Ritzen (onderwijs) heeft de aanvraag voor de nieu we opleiding afgewezen. Ook de door de Leidse Hogeschool aan gevraagde opleidingen bedrijfs economie, commerciële econo mie, de lerarenopleiding eigen taal en cultuur voor het basis onderwijs en de tweedegraads lerarenopleiding voortgezet on derwijs in gezondheidskunde- /verzorging krijgen geen minis teriële goedkeuring. De voorgestelde lerarenoplei ding Turks aan de Leidse uni versiteit zit volgens Ritzen te in gewikkeld in elkaar. De eerste drie studiejaren zouden in lei den worden gegeven, de laatste drie jaar zou de Rijksuniversiteit Utrecht verzorgen. Ritzen vindt deze opzet niks, 'want een zeer onduidelijke situatie zal het ge volg zijn'. De afwijzing moet voor de universiteit hard aanko men, omdat de Adviescommis sie Onderwijsaanbod positief had gereageerd op de aanvraag. Volgens Ritzen heeft de ad viescommissie het splitsen van de opleiding onvoldoende laten meewegen. Daardoor lijkt het, alsof Leiden en Utrecht geza- melijk de opleiding zouden be ginnen, maar volgens de minis ter is dat maar schijn. 'Uit het voorstel komt naar voren dat u er niet in bent geslaagd te ko men tot een werkelijke samen werking. Het bij de aanmelding gevoegde stuk draagt weliswaar de naam samenwerkingsover eenkomst, maar van een daad werkelijke samenwerking is in het geheel geen sprake', conclu deert hij glashard. Hoofd onderwijszaken Albert Ypma van de Leidse Hoge school noemt de afwijzing van de vier aanvragen teleurstel lend. Ypma verwijst naar een onderzoek over de arbeidsvoor ziening in de Rijnstreek. Daaruit zou blijken dat er in het gebied zo'n 160 moeilijk vervulbare va catures zijn voor mensen met een economische achtergrond. „De markt vraagt om dit soort mensen en daarom hebben wij deze aanvragen ingediend," verduidelijkt hij. Door een com binatie met de technische hoge school Rijswijk wilde de Leidse Hogeschool mensen met een economische opleiding tevens wat meer technisch inzicht bie den. De afwijzing maakt dit op zetje onmogelijk De Leidse Hogeschool be raadt zich nog over een moge lijk beroep bij de Raad van State tegen de afwijzing. TER AAR: ST0BBEWEG 19 ai 722-5882 ALPHEN A/P RIJN: GOUWESTRAAT 60a 01720 76672 Hans Verkerk Keukens is 2e pinksterdag geopend en dat vieren wij deze week met een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u 6 apparaten gratis, of de helft van de geldwaarde als, extra korting. Dit betekent een GRATIS oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast, vaatwasser van ETNA en een voedselrestvermaler. leiden Terwijl bovengronds de verkeerschaos op het Stationsplein onverminderd aanhoudt en voorbijgangers zich tierend en scheldend afvra gen waarom het zo'n rommel is, wordt ondergronds de oplossing van het probleem steeds beter zichtbaar. Het is inmiddels mogelijk een aardig doorkijkje te nemen in de 335 meter lange autotunnel die straks een einde maakt aan alle verkeerselllende op het Stationsplein. Het werk ligt goed op schema. Naar verwachting is de eertse tunnelbuis in september klaar. Vanaf dat moment mogen er al auto's doorheen. De complete tunnel wordt in februari 1997 opgeleverd. foto henk bouwman leiden wim koevoet Hoewel ex-directeur E. Keijser het kort geding van de andere twee aandeelhouders van het distributiecentrum heeft verlo ren, lijkt de zaak nog niet afge handeld. „Ik begin nu pas", zegt Keijser. „Omdat een ander is benoemd, ligt voor mij de weg open tot een schadeloosstelling. Ik eis 1.7 miljoen. De bodem procedure is al begonnen. Dit kan ook de gemeente Leiden geld kosten." CDA-wethouder J. Walenkamp heeft steeds gezegd dat de ge meente Leiden in geen geval hoeft op te draaien voor eventu ele debacles met het stadsdistri butiecentrum. De gemeente wil alleen dat het centrum er komt om de binnenstad verder auto- luw te maken en laat de uitvoe ring aan particulieren over. De eerste paal had allang de grond in gemoeten maar een conflict tussen de aandeelhouders mist zijn vertragende uitwerking niet. Nu Keijser met toestemming van de rechter is afgezet, komt er nog altijd geen schot in het stadsdistributiecentrum. Dat de gemeente financieel niet be trokken zou zijn, noemt Keijser 'flauwekul' en 'doorzichtige partijpolitiek' van wethouder Walenkamp. „Een van de aan deelhouders is de stichting werkgelegenheid waarvoor De Zijl Bedrijven garant staat. Ik denk niet dat het ministerie van sociale zaken, dat De Zijl Bedrij ven subsidieert, zo maar toe stemming geeft om geld te ge bruiken voor mijn schadeloos stelling en Leiden heeft een toe zichthoudende functie. De ge meente zal dus wel degelijk be trokken raken bij deze zaak." Dan zou de angstdroom van vooral WD-fractievoorzitter A. Geertsema uitkomen. Hij heeft al ettelijke malen gewaar schuwd voor een dergelijke gang van zaken. Maar Geertse ma geeft Keijser, nu hij het kort geding over het directeurschap heeft verloren, weinig kans op een schadevergoeding. „Bij het kort geding is naar voren gekomen dat de heer Keijser zichzelf een vorstelijk sa laris liét uitbetalen zonder dat hij daar noemenswaardig veel arbeid voor heeft verricht. Het kan niet zo zijn dat hij ook nog eens 1,7 miljoen gulden over houdt aan dat grote nietsdoen." den rudolf kleun rvolg voorpagina et proces duurt nog eens extra ?!jng omdat inmiddels behalve exploitant ook de Duitse f luwer van de attractie is aan- isproken. Alle processtukken oeten worden vertaald. De tuwer kreeg na het ongeluk idracht om de attractie aan te issen. Advocaat Strak denkt overi- ins dat het niet zo moeilijk zal [n te bewijzen dat het ongeluk derdaad in de Breakdance is beurd. „Er zijn verklaringen n Wendy en haar vriendin, i tikken van de gemeente en L n de politie." Strak verwacht ^'er enkele maanden een uit- iraak daarover. Daarna begint :t steekspel over een schade- _:rgoeding, hetgeen opnieuw - iel tijd kan vergen. Wendy zelf zegt over het pro- (s dat het haar niet om de hadevergoeding gaat. „Ik wil woon dat dit niemand meer n overkomen. Dit is zo on- :htvaardig, de pijn, de opera- s. Ik gun dit niemand. Iedere ig zie ik het en word ik er aan irinnerd." Voor de moeder n Wendy was dat later reden n de Leidse burgemeester C. oekoop en de toenmalige 1 lorzitter van de 3 October Ver- iniging, EI. Meyer aan te hrijven over de veiligheid op kermis. „Maar ik heb nooit ïtwoord van ze gekregen." Duidelijk is in elk geval dat |ior Wendy 3 Oktober nooit I eer een feest zal zijn. Jaren^ ng ontvluchtte ze met Leidens d ïtzet de stad. Wendy is inmid- ils achttien jaar. Als zoveel iddelbare scholieren wacht ze spanning op de uitslag van it eindexamen. Ze heeft net I it mavo-examen achter de g. Twee jaar later dan ge pland. De operaties en revalida tie, maar ook psychische pro blemen zorgden voor vertra ging. „Je reageert je af op de mensen van wie je houdt. Lang zaamaan heb ik wel geaccep teerd wat er i§ gebeurd. Ik zal er mee moeten leren leven, maar ik vind het nog hartstikke moei lijk. Ik heb er heel lang niet over willen praten." Als ze is ge slaagd wil Wendy naar de havo. Stewardess worden, het beroep waar ze altijd van heeft ge droomd, zit er niet meer in. Ze weet nog niet wat ze nu wel wil worden. Nadat het ongeluk gebeurde weigerde de aanwezige mede werker van de Breakdance hulp. De attractie moest doordraaien vond hij. Wendy en haar vrien din Daniëlle liepen vervolgens nog enige tijd langs de kermis om uiteindelijk bij iemand aan te bellen die vervolgens een am bulance waarschuwde. Wendy is daarna in het AZL behandeld. Het bot rond haar •elleboog bleek te zijn verbrij zeld, spieren waren gescheurd en pezen gebroken. In eerste in stantie werden boven- en on derarm met stalen pennen met elkaar verbonden. Later zijn pe zen verlegd en is huidweefsel van haar been getransplanteerd om het uiterlijk van de arm te verbeteren. Begin dit jaar is* ze voor het laatst geopereerd. Toen zijn botaangroeisels uit de elleboog verwijderd. Over de in zet van de artsen heeft ze niets dan lof. Maar ze weet ook dat het* nooit meer goed komt met haar arm. „Wat de mooiste tijd van mijn leven had moeten zijn, is voor mij verpest. Juist in deze jaren let iedereen op uiterlijk. Ik durf nog altijd geen korte mou wen te dragen. Ik ben bang dat iedereen dan naar mijn arm kijkt, of opmerkingen maakt." RECTIFICATIEIn het artikel in de rubriek De Stemming van giste ren over de scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI) staat een zin snede die niet geheel correct is. Gesuggereerd wordt dat door het niet doorgaan van de SVI de burger voor hogere lasten komt te staan. Deze conclusie is voorbarig. Verhoging van de tarieven be hoort weliswaar tot de mogelijkheden, maar verantwoordelijk wet houder J. Laurier wil er alles aan doen om de tekorten op andere wijze te financieren. Notaris J. Karstens heeft oensdag de winnaars getrok- en van de vijfde puzzel (zater- ig 20 mei) van de actie ten ba- van het Ronald McDonald uis. Alle winnaars krijgen in de lop van de volgende week ook ihriftelijk bericht. De oplossing van puzzel ummer 5 is: het Ronald Mc- onald Huis. Overigens mag u )or puzzel 6 (zaterdag 27 mei) og steeds inzenden. Uw brief- lart moet uiterlijk 7 juni 1995 m 14.00 uur binnen zijn (denk an de sleutelzin!). Die dag trekt e notaris dus ook de hoofdprij- ?n. Hieronder de lijst met prijs- Tnnaars. W.J.J. Polane, Valkenburg: en dinercheque voor twee per- men, beschikbaar gesteld door hooters Waterfront Restaurant abij de Valkenburgse Meren. A. Vletter, Leiden: een ca- eaubon van 100 gulden (twee oupures van 50 elk), beschik bar gesteld door CB Amuse- ïent in Leiden. 4 A. Schuitemaker, Katwijk: 10 adeaubonnen ter waarde van 10 gulden elk, beschikbaar ge steld door de Leidse markt kooplieden. H. Stoute, Leiden: een Anaïs Anaïs geschenkset ter waarde van 79,50 gulden, beschikbaar gesteld door Prestige Collec tions Nederland uit Weesp. L. Mulder, Leiden: vijf toe gangskaarten voor het recrea tiepark Duinrell te Wassenaar. M. Vollebregt, Zoeterwoude: een pakket drank bestaande uit jonge en oude jenever en een fles amandellikeur ter waarde van ruim 100 gulden, beschik baar gesteld door S.A. Rutte en Zoon te Dordrecht. J.J. de Jong, Leiden: vijf toe gangskaarten voor Noordwijk Space Expo aan de Zwarteweg te Noordwijk. P. de Groot, Rijpwetering: een pakket vitamines en mine ralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar gesteld door Indros en Pfluger uit Almere. S.J. Anes, Leiden; een pakket van vijf soorten bier ter waarde van 10 gulden, beschikbaar ge steld door Klerks te Leiden. S.P. Vink, Roelofarendsveen: vier toegangskaarten voor paleis Het Loo te Apeldoorn. A.M. Vendel, Leiden: een behandeling (knippen, wassen, watergolfen of föhnen) in Kap salon Van Tongeren te Leiden. CAM. de Groot, Leiden: een zaklantaarn ter waarde van 25 gulden, beschikaar gesteld door Boogert Legerdump te Lei den. J. van Veen, Zoeterwoude: vijf toegangskaarten voor Ma- durodam in Den Haag. J. v.d. Bos, Stompwijk: een cadeaubon ter waarde van 25 gulden voor Intratuin aan de Leidseweg te Voorschoten. A.M. Adrichem, Leiden en C. van Delft, Rijnsburg: een ca deaubon ter waarde van 20 gul den, beschikbaar gesteld door het Leids Naaimachinehuis. J. v.d. Meulen, Leiderdorp: twee toegangskaarten ter waar de van 56 gulden voor Sauna 5 Mei te Leiden. J.D. Hubers, Leiden: een haardroger in etui, beschikbaar gesteld door het Leids Stofzui ger Centrum te Leiden. Akzo Award voor prof. Melief leiden De Leidse hoogleraar prof.dr. C. Melief krijgt de Akzo Nobel science Award 1995. Melief is verbonden aan de afdeling im- munohematologie en bloed bank van het, AZL. Hij krijgt de prijs, waaraan een geldbedrag van 50.000 gulden is verbonden, als 'bekroning van zijn oor spronkelijke onderzoek op het gebied van de immunologie'. De prijs wordt op 26 oktober overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11