Leidsch Dagblad NS: Baanwerk moet veiliger Rauwe Vlag wappert weer in Noordwijk 23! BEL: 071-128030 Kozyrev drinkt een koel pilsje in L'Espérance Ook particulier wil aandeel Vendex Deining om 'duck-race' Boutros Ghali wil rol N in Bosnië aanpassen Bondscoach Hiddink roept Glenn Helder op GOED NIEUWS Rupsen pakken struiken in DONDERDAG 1 JUN11995 CDA en drugs 2 Het CDA vecht tegen een vrijer drugbeleid: .Drugverslaving is slecht /oor de mens en moet dus /vorden bestreden." OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40788 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 FAP 3 Een nieuwe extreem rechtse partij in Neder land ziet in de Libische leider Khadaffi een lich tend voorbeeld. Campagne voor ecu 7 Een grote voorlich tingscampagne moet het publiek enthousiast maken voor de ene Eu- I ropesemunt. i Subtropen 9 Schouwburg-directeur Pim Wallis de Vries ondervond in Leiden dat I 'het ook in de subtropen I behoorlijk heet kan zijn'. Geslaagde actie /I Q D66- kamerlid Jan I Hoekema uit Leiden is tevreden over een geslaagde actie voor 'zijn' stad. Piloten De Vereniging van V/ Nederlandse Ver keersvliegers en de KLM hebben gisteren nog geen overeenstemming bereikt. Naar huis Richard Krajicek werd gisteren op Roland Garros door de nummer 256 van de we reld naar huis gestuurd. Nog geen abonnee ABONNEE) -SERVICE HET WOORD IS AAN Elbert Hubbard De begraafplaatsen liggen vol lar de wereld niet bui ten kon. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Weersverwachting van het KNMI Perioden met zon Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Overdag perio den met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wind uit westelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. Oude Rijn toch niet autovrij Russische minister doet Leids café aan Snel maatregelen nodig na dodelijk ongeval bij Mook Vraag overtreft aanbod ruimschoots Na het grote bedrijfsleven blijkt het ook onder particulieren storm te lopen voor aandelen Vendex. Vlak voor sluiting van de inschrijving, gisteren rond het middaguur, hadden particu lieren volgens ingewijden voor vijf tot zes keer zoveel aandelen ingetekend als er beschikbaar zijn. ABN AMRO, dat de beursgang van Vendex begeleidt, is meteen na het middaguur koortsachtig begonnen met de telling. De in schrijvers krijgen vandaag per post te horen hoeveel aandelen zij krijgen toegewezen. Zondag werd bekend dat pensioenfondsen en verzeke raars vier maal meer hebben besteld dan er aandelen be schikbaar zijn: 120 miljoen te gen dertig miljoen stuks. Over de koersvorming is niets met zekerheid te zeggen, maar er wordt wel druk gespeculeerd op koersen die al vanmiddag, als de handel officieel begint, direct een tot twee gulden hoger liggen dan de introductiekoers van 39 gulden. De toekomstige koersontwikkeling wordt gun stig beoordeeld. „ABN AMRO kan zich niet permitteren de koers te laten floppen. Anders zouden ze hun kans om straks syndicaatsleider te worden van de tweede pluk KPN-aandelen wel eens op de tocht kunnen zetten", zo zei een beurshande laar. het Leidse café L'Espérance altijd wat. Is het niet Juliana die op een re dag in gezelschap van haar dochter even komt aanwippen voor een drankje, dan geeft haar kleinzoon Con- er wel zijn afstudeer- En ook gisteren was het raak in het kleine knijpje de hoek van de Kaiserstraat en het Rapenburg. Stond op eens de Russische minister van buitenlandse zaken Kozyrev met zijn gevolg voor de deur. Hij had zijn naam graag bijge schreven gezien in het gasten boek van het meer dan 100 jaar Dude café dat al zovele illustere ramen telt. De Russen zijn hier in ver band met de NAVO-top die af gelopen dagen in Noordwijk zijn beslag kreeg. Tussen alle beraadslagingen door vond de delegatie, die op Valkenburg was geland, nog even tijd om Leiden aan te doen. Er werd een bliksembezoek gebracht aan de 'Dit is dierenmishandeling!', protesteerde de Dierenbescher ming in Nijmegen tegen de 'duck-race' die het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) in Nijmegen organiseert. Het CWZ zamelt geld in voor extra patiëntenzorg, door een race tussen 20.000 eendjes te organi seren. Dierenvrienden dachten dat het ziekenhuis van plan was zaterdag echte eendekuikens in sen container te laden om ze vervolgens met een grote smak in de Waal te smijten. Het gaat echter om plastic badeendjes. De actievoerders zijn waar schijnlijk misleid door de 'inderdaad wat onduidelijke fol der' over de eendjes-race, denkt woordvoerster B. de Munnick van het Nijmeegse ziekenhuis. Ook milieugroepen tekenden overigens protest aan tegen de race. Zij begrepen wel dat de eendjes van plastic zijn, maar hebben juist daar bezwaar te gen. Lijnvlucht Fokker 70 mislukt ;CHIPHOL PATRICK VAN DEN HURK De eerste lijnvlucht vanaf Schiphol met een Fokker 70 van British vlidland is vanmorgen niet doorgegaan wegens een elektrische sto ring. Over de aard en ernst van het mankement was vanmorgen ïiets bekend. Het toestel bleef staan in Engeland. Dit is een zware tegenvaller voor British Midland die vanochtend 'oor de eerste keer met haar nieuwe Fokker 70 wilde opstijgen van Amsterdam naar East Midlands in Engeland. Een groot aantal ver- egenwoordigers van de media was uitgenodigd mee te vliegen. De 48 reguliere passagiers zijn overgeboekt op vluchten van an- lere maatschappijen. Voor de genodigden is later op de ochtend :en tweede Fokker 70 uit Engeland overgevlogen. VN-vredesmacht in Bosnië oet öf zijn taken beperken öf, krachtiger moet worden op treden, worden vervangen multinationale troe- nmacht. Als het mandaat van VN-macht wordt beperkt, tekent dat het einde van de ischerming van de zogeheten eilige gebieden' in Bosnië, aaronder Sarajevo, Gorazde Srebrenica. Deze opties heeft VN-secreta- generaal Boutros Boutros hali de Veiligheidsraad giste- voorgelegd, samen met die hij zelf niet wenselijk :ht: terugtrekking van de VN- lacht, en laten voortbestaan de huidige penibele situatie de blauwhelmen in Bosnië. Boutros Ghali verwelkomde Britse versterkingen voor de N-macht, maar zei dat als troepen van plan zijn in de toekomst geweld te ge bruiken (tegen de Bosnische Serviërs, red.), dat niet past bij een operatie voor vredeshand having. Over een beperkter mandaat van de blauwhelmen zei de se cretaris-generaal dat dit 'alleen die taken moet bevatten die re alistisch gezien kunnen worden uitgevoerd'. De Tweede Kamer staat zeer huiverig tegenover inzet van 170 Nederlandse mariniers in Bosnië. Dat bleek gisteren in een debat met de ministers Voorhoeve (défensie) en Van Mierlo (buitenlandse zaken). Volgens Voorhoeve is het ook niet zeker dat Nederland meer manschappen gaat sturen. Pagina 7: Nederland bij be raad interventiemacht. Bosnië: opgelucht over ver trek Owen. ATWIJK/NOORDWUK AUL DE VLIEGER atwijk heeft hem dit jaar niet, maar in Joordwijk wappert-ie na een afwezig- eid van enkele jaren weer fier aan de ïast. De Blauwe Vlaggen, een jaarlijkse itemationale onderscheiding voor chone en veilige stranden, zijn vanmid- ag uitgereikt. Vreugde in Noordwijk, te- jurstelling in Katwijk dus. De badplaat- len liggen op een steenworp van elkaar, raar toch bleek afgelopen zomer in de ne plaats de waterkwaliteit hoger dan in e andere. Katwijk deed er afgelopen jaar alles an om het felbergeerde blauwe dun doek in de wacht te slepen. Groot is daarom de teleurstelling dat het niet is gelukt. Reden voor de afwijzing is dat de waterkwaliteit afgelopen zomer op een paar momenten niet aan de strenge ei sen van de Blauwe Vlag-jury voldeed. Er zaten te veel bacteriën in. Hoewel hij dat niet heeft laten onder zoeken, zegt S. Engelsman, voorzitter van de Nederlandse tak van de FEEE, de internationale organisatie die de Blauwe Vlaggen toewijst, wel een vermoeden te hebben waarom Katwijk op bepaalde momenten afgelopen zomer een te hoog bacteriegehalte in het zeewater had. „Volgens mij is het een combinatie van factoren: het warme weer, de grote hoe veelheid badgasten en het feit dat een deel van die strandbezoekers even de zee in stapt in plaats van een toilet op te zoeken als de nood hoog is." De Katwijkse wethouder van toerisme H. van Mierlo bestempelt die bewering daarentegen als onzin. „Nee, wij denken eerder dat het Uitwateringskanaal en de riolering-overstort van Den Haag de boosdoeners zijn geweest", aldus Van Mierlo. Overigens wijzen de gemeente Katwijk en Rijkswaterstaat, die de zeewaterkeu ringen hebben uitgevoerd, er op dat het feit dat Katwijk de Blauwe Vlag niet heeft, niet automatisch betekent dat de kwaliteit van het zwemwater onvoldoen de is. „Ook toen afgelopen zomer tijdens die warme weken het water enkele keren niet aan de normen van de FEEE vol deed, kon er nog veilig worden gezwom men. Anders zouden er direct maatrege len zijn getroffen. De FEEE hanteert ge woon extreem hoge normen", aldus een woordvoeder van Rijkswaterstaat. Juryvoorzitter Engelsman erkent dat de eisen erg streng zijn. „De Blauwe Vlag staat voor super-kwaliteit, je moet het ongeveer zien als de Michelin-ster voor de havens en badplaatsen. Met een zwemwaterkwaliteit die 'aanvaardbaar' is nemen wij geen genoegen. Het moet 'goed' zijn. Dollar houdt stand na grote steunaankopen NEW YORK Rtr-DPA-ANP De Amerikaanse centrale ban ken hebben gisteren in een ge combineerde actie met andere landen op grote schaal dollars uit de markt genomen. De Amerikaanse 'Fed' kocht her haaldelijk dollars in, nadat dui delijk werd dat de economische groei in de Verenigde Staten over het hoogtepunt heen is. De interventies sorteerden effect. In Amsterdam opende de dollar gisteren nog stabiel op 1,5550 gulden, maar de Amerikaanse munt schoot omhoog tot 1,5805 gulden aan het eind van de middag. Ook De Nederlandsche Bank en andere Europese centrale banken kochten dollars. Veel geldhandelaren zien de actie als een voorzorgsmaatregel. Ken nelijk wilden de banken, de Fed voorop, voorkomen dat de dol lar net als vorige week onderuit zou gaan. De vraag is of de ingrepen soelaas bieden. De cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt over mei, die morgen worden gepubliceerd, zullen de door slag geven. Als die tegenvallen, zal de dollar dat toch moeten bezuren. „De interventies heb ben de koersval dan alleen afge remd", zei een handelaar. Bondscoach Guus Hiddink heeft Glenn Helder als zeven tiende speler opgeroepen in de voorbereiding op het EK-kwali- ficatieduel Wit-Rusland - Ne derland, woensdag in Minsk. De uit Leiden afkomstige linksbui ten van Arsenal meldde zich gisteravond nog in Zeist. Of Helder volgende week dinsdag met het Nederlands elf tal meereist naar Minsk, is af hankelijk van de genezing van de blessure aan het rechterdij - been van Mare Overmars. De Ajacied werkte gisteren alleen een lichte looptraining af. Bondsarts Frits Kessel ver wacht in het Pinksterweekeinde een beslissing te kunnen nemen over het eventueel meespelen van Overmars. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I1 I ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. j I Naam:Voorletler»:m/v I 1 Adres: j Postcode:Plaats:j Tel:fl.v.m. controle bezorging), Nr. bank/giro:V I Handtekening:CL 5 universiteit. Wat in zo'n geval natuurlijk nooit compleet is of er moet een heildronk zijn uit gebracht in het aanpalende eta blissement L'Espérance waar ook Freddy Heineken, politici als Molly Geertsema en Ad Ploeg, alsmede de complete ko ninklijke familie over de vloer kwamen. Eigenaar Theo Huynink keek er in elk geval niet van op toen het cordon motoragenten en li mousines plotseling halt hield voor zijn uitspanning. Hij is on derhand wel wat gewend. „Het enige wat ik overdreven vond, is dat er altijd zoveel van die bodyguards aan te pas komen. Er stonden er wel vijftien voor de deur. Nou, die hebben wei nig te vrezen van mijn vaste klanten, hoor. Ja, want die stuur ik echt niet weg voor die lui." Een klein uur verbleef het ho ge gezelschap in L'Espérance. „Wat ze dronken? Nee, geen wodka. Daar hebben ze zelf zat van. Gewoon, een lekker koel biertje. Zoals de meeste mensen hier." De Nederlandse Spoorwegen hebben toegegeven dat baanwerkers onder 'onverantwoorde' omstandigheden hun werk moeten doen. Een werkgroep van NS, Infra Services, de ondernemingsraad en Railned moet binnen twee maanden met aanbevelingen komen voor een veili ger werksituatie. Dat is de uitkomst van spoed overleg gisteravond tussen di recteur Schouten van het NS- bedrijf Infra Services, waar de baanwerkers onder vallen, en de bonden. Het overleg werd gehouden na het ongeluk gis termorgen bij Mook, waar drie ouderhoudswerkers om het le ven kwamen na te zijn aangere den door een trein. Schouten zal bij de raad van bestuur van de NS aandringen op een gesprek volgende week met de bonden. Die zijn volgens bestuurder Kerstens van de spoorvakbond FSV redelijk te vreden met het bereikte resul taat. „We zijn vooralsnog blij dat de NS niet gaan wachten met maatregelen tot de Ar beidsinspectie die oplegt." Verder is afgesproken dat per soneel dat behoefte heeft aan een gesprek, daar de gelegen heid voor krijgt. „Als mensen aangeven dat ze over het ge beurde willen praten, dan ze niet aan de slag. Het initiatief daarvoor moet van de baanwer kers zelf komen", legt Kerstens De bonden hebben er begrip voor dat het een te kostbare zaak zou zijn om geen treinen te laten rijden op baanvakken waar werkzaamheden plaats hebben. Kerstens: „Overal zijn momenteel werkzaamheden. Als daar geen treinen kunnen rijden, kost dat de NS een hoop geld." FNV-bestuurder Korte- weg zegt overigens bereid te zijn om te praten over het vaker 's nachts verrichten van onder houd. De vakbonden, naast de FSV ook de vervoersbonden van de FNV en CNV, zijn gebrand op een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van het ongeval bij Mook. Dat zal worden uitge voerd door het onafhankelijke bureau Railned. De stoptrein Arnhem-Roermond kwam gis teren door een verkeerd staande wissel plotseling op het andere spoor en verraste drie baanwer kers van de zeven die bij Mook aan het werk waren. Het onge luk was het tweede in korte tijd, want een paar weken geleden was het in Castricum ook al raak. Daar kwam één baanwer- ker om het leven. Al jaren hebben de bonden bij de Nederlandse Spoorwegen aangedrongen op betere veilig heidsregels voor baanwerkers. Ook de Arbeidsinspectie heeft dat gedaan, maar tot op heden is daar volgens de bonden veel te weinig van terecht gekomen. NS-woordvoerder Binnendijk ontkent dat de NS laks is op het gebied van de veiligheid. „Voor ons is veiligheid zorg nummer één. We hebben twee jaar gele den voldaan aan de eisen die de Arbeidsinspectie stelde. overveen Het zijn niet alleen kunstenaars die ontzag afdwingen met het inpakken van bruggen en gebouwen. Rupsen kunnen er ook wat van. In de duinen is op dit moment te zien hoe de rups van de stippelmot de kardinaalsmuts-struik kaal vreet en inpakt met spookachtige sluiers. Over een paar weken verpoppen de rupsen tot witte nachtvlinders met stippeltjes, verdwijnt het taaie weefsel en groeien de blaadjes aan alsof er niets is ge beurd. In deze regio is het schouwspel goed te aanschouwen langs het fietspad van Kat wijk naar Wassenaar. Op het heuveltje na de camping Zuidduinen, groeien aan de zeekant de nodige ingepakte kardinaalsmutsen. De spreeuw en de koekoek weten dat maar al te goed: die zijn dol op de rupsen. FOTO ANP De Oude Rijn is nog maar koud i autovrij, of de parkeerplaatsen keren al weer terug. De eerste straat die het zichtbare resultaat van het project 'autoluwe bin nenstad' is, mag nog even niet pronken met dat predikaat. Bestuursrechter Eggeraat van de Haagse rechtbank heeft daar i een stokje voor gestoken. Hij vindt dat de 24 parkeerplaatsen voor vergunninghouders op de Oude Rijn pas mogen verdwij nen als op de Kaasmarkt com pensatie voor dat verlies is gere geld. En, belangrijker, als de parkeergarage aan de Driessen- straat (1 laarlemmerstraatgara- ge) open blijft totdat de kroegen dicht gaan. Eggeraat zei dit gisteren tij dens een kort geding over de onlangs opgeheven parkeer plaatsen. Bewoners en onder nemers uit de wijk Pancras West maakten bezwaar legen het feit dat sinds kort alle par- keerplaatsen zijn verdwenen van de Oude Rijn. In feite be sliste de bestuursrechter dat de gemeente Leiden iets te voorba rig is geweest met het volledig afsluiten van de Oude Rijn. De gemeente Leiden moet over twee weken een uitgewerkt voorstel bij de rechter indienen. Pagina 17: Haarlemmerstraat - garage langer open.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1