„Leiden vuilfabriek in Moerdijk Beurzenstelsel voor promovendi Gevulei wil \ctie Zuid-West rVoor bibliotheek Ministerie: geen afspraak over toekomst MediPark SP 'bezet' GAK Politie houdt illegale venters aan Leiden stemt in met verkoop hoofdkabelnet INSDAG 30 MEI 1995 >nomi| siden» Een 37-jarige Leidse vrouw is gisteren op klaarlichte dag ip de Hooigracht beroofd van haar tas. Ze fietste met haar MÉochtertje achterop op het fietspad in de richting van de Ir. it nu Driessenstraat. Plotseling kwam er een snorfiets naast haar rij- aankllen, waarop twee jongens zaten. De duopassagier greep haar le: de jchoudertas en rukte deze los. Daarna ging het tweetal er van- ju^oor. De vrouw mist onder meer een portemonnee met 510 gul- tNNO 1895 Donderdag 30 Mei I lire; ?r dagen doet zich in het Oudemannen- en Vrouwenhuis al- het zeldzame geval voor, dat een paar oudjes in genoemd jesticht zestig jaar met elkander door den echt zijn verbonden, trekt f.e d,ier 8e'eger,heiicl is een der mannenzalen toepasselijk de kosten worden gedragen door heeren regen- xtra maal zal den oudjes ter eere van den bruid en jle bruidegom worden toegediend, terwijl men dien avond te- Jens bruiloft zal vieren! Wij wenschen allen een smakelijk eten n een vroolijken avond toe. zaterdag 30 ri iden wim koevoet 4iden Zuid-West wordt dezer 7figen gemobiliseerd. Bewoon- uer A. van Roon heeft het initia- ipf genomen voor een actie tot phoud van het bibliotheekfili- il in haar wijk. Donderdagoch- ilnd om tien uur is er op het jein voor de boekenuitleen aan B Eduard van Beinumstraat [n manifestatie. Van Roon Dopt op de medewerking van {holen en buurthuizen in de fijk. Bij bejaardencentra liggen andtekeningenlijsten klaar _por steunbetuigingen. ]Met de actie wil Van Roon suroberen het bestuur van de bi- iotheek op andere gedachten brengen. Dit heeft onlangs uit pzuinigingsoverwegingen be- pten drie filialen, waaronder jae uitleen in Zuid-West, te slui- Het eerste dat volgens Van pon nu moet gebeuren is dat et bibliotfieekbestuur en cul- laiurwethouder P. Langenberg )66) weer om de tafel gaan zit- n. Langenberg heeft reeds ge- otesteerd tegen het besluit t volgens de bestuurder voor- aaiferig is en ook te ingrijpend. !an Roon is bang dat de be- irekingen in een patstelling braken waarna sluiting onver mijdelijk is. Zij heeft Langen- srg uitgenodigd donderdag te prnen, maar de wethouder is irhinderd en moet zich door :n topambtenaar laten vervan- Van Roon legt dat uit als een ken aan de wand. Langenberg at echter weten dat hij zal blij- ':n proberen de sluitng van filialen in oktober te voor- >men. Hij kan echter niet ga- nderen dat alle filialen open- ijven. „Maar nu al roepen dat oktober drie dichtgaan, dat gewoon een mes op tafel leg- :n dat er zo snel mogelijk weer iigh Spijbelen 1 Het spijbelprobleem I V/ op de Leidse scho len is nog steeds ernstig, ondanks het feit dat er minder wordt verzuimd. Shawano's /t A De scoutinggroep I Shawano's uit Oegstgeest kende de af gelopen vijftig jaar weinig echte hoogtepunten. Koopzondag A O Rijnwoude komt te- I J rug op een eerder ingenomen standpunt: er komen acht in plaats van vier koopzondagen. leiden caroline v y ftNNO 1970 pe bouw van een nieuw raadhuis is voor Voorschoten geen ur- hojente zaak. De huisvesting van de gemeentelijke secretarie is re 5,3 Jleijk. Gedacht wordt aan de realisatie van een nieuw gemeente huis over ongeveer tien jaar. Deze mededeling deed wethouder A. F. van der Laan (KVP) in antwoord op vragen van het ptijd taadslid Uyterlinde (prot. Christ.) over de hoge kosten van de bij Voorzieningen aan de raadhuisgymnastiekzaal. Deze gymnas- esentjiekzaal wordt gemoderniseerd en uitgebreid. met veel. J •rgoe<9ok wethouder protesteert teven sluiting jaar i De Rijksuniversiteit Leiden wil zo snel mogelijk een beurzen stelsel voor promovendi invoe ren. Dat betekent dat er geen assistenten in opleiding (aio's) meer worden aangenomen die een - tijdelijk - arbeidscontract hebben met de universiteit. Af gestudeerden kunnen straks al leen nog promotieonderzoek verrichten met de status van student. Zij hebben in dat geval geen recht meer op allerlei werknemersvoorzieningen zoals wachtgeld. De universiteitsraad stemde gisteravond op hoofdlijnen in met het voorstel. De beurs wordt in principe jaarlijks toe gekend, voor de duur van maxi maal vier jaar. Maandelijks ont vangen beurs-promovendi straks een bedrag van netto on geveer 1750 gulden. Zij hoeven geen onderwijs te geven maar zijn wel verplicht binnen vier jaar een proefschrift af te leve ren. Slaagt een beurs-promo- vendus er het eerste jaar niet in om aan zijn verplichtingen te voldoen, dan moet hij zijn beurs terugbetalen. De Leidse universiteit zou, met de Universiteit van Amster dam, de tweede universiteit in Nederland zijn die een beurzen systeem voor promovendi in voert. Tegen een dergelijk sys teem is veel verzet van aio's omdat het de rechtspositie van promovendi flink zou aantas ten. Voor de Leidse universiteit betekent dit beurzensysteem op termijn een besparing van zo'n 11 miljoen gulden aan wacht gelden en sociale premies. Op dit moment heeft de universi teit ongeveer 500 aio's in dienst. Het merendeel van de aio's slaagt er niet in binnen vier jaar te promoveren. Na vijf jaar heeft slechts zo'n 30 tot 40 pro cent van de promovendi zijn proefschriftvoltooid. In het voorstel krijgen beurs- promovendi de mogelijkheid om op contractbasis onderwijs te geven voor maximaal acht uur per week. Maar dit betekent wel een korting op de beurs. Onduidelijk is wat er gebeurt als de promovendus er niet in slaagt binnen vier jaar zijn proefschrift af te leveren. Colle gevoorzitter L. Vredevoogd: „We zullen enige flexibililiteit betrachten. Als de promoven dus goede redenen heeft voor zijn vertraging, is het mogelijk dat hij meer tijd krijgt om zijn proefschrift af te maken." Vredevoogd zei ook niet bang te zijn dat deze maatregel leidt tot een slechtere concurrentie positie van de Leidse universi teit. Zo vreest het Leids Aio Overleg dat getalenteerde on derzoekers straks kiezen voor een aio-contract met meer ze kerheden bij een andere univer siteit. Uitzoeken Het college beloofde de univer siteitsraad nog uit te zoeken in hoeverre het mogelijk is om voor beurs-promovendi een aparte regeling te treffen voor een ziektekosten-verzekering. Daarnaast wordt bekeken of een bursaal in geval van ziekte of zwangerschap aanspraak kan maken op het auditorenfonds van de universiteit. Het college wil ook onderzoeken op welke manier de drukkosten van een proefschrift zo laag mogelijk kunnen worden gehouden. In principe wil het college het nieuwe beurzenstelsel in sep tember invoeren. De huidige ai o's behouden hun arbeidscon tract maar er worden geen aangenomen. Vervolg van voorpagina De 2,5 miljoen kosten die in Leiden zijn gemaakt voor de scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI), neemt de Proav voor haar rekening. Dit provinciaal afvalverwerk- insbedrijf mag in ruil daarvoor alle kennis gebruiken die tot nog toe in Leiden is opgedaan met SVI. De kennis wordt gebruikt voor de bouw van een SVI met een capa citeit van 260.000 ton afval aan de Moerdijk. „Op deze wijze is er geen cent verspild en zullen de burgers op geen enkele wijze mee betalen aan het mislukken van de SVI aan de Voorschoterweg", zegt directeur P. Peters van de Gevulei. afmoet." De wethouder wil verder pra ten met het bibliotheekbestuur over alternatieven zoals vérho ging van het tarief, verminde ring van het aantal ope ningsuren en regionale samen werking. De wethouder benadrukt dat de bibliotheek besluiten over sluiten van filialen 'niet eenzij dig' kan nemen. „De gemeente heeft zowel een budgetovereen komst als een huurovereen komst met de bibliotheek afge sloten. Bovendien verleent de gemeente 5.7 miljoen gulden subsidie per jaar. Dat alleen maakt al dat wij wat over de bi bliotheek hebben te zeggen." Over de actie van mevrouw van Roon heeft hij 'gemengde gevoelens'. „Ik vind het prima dat er mensen opkomen voor fi lialen. Dat ervaar ik als steun. Aan de andere kant kan ook ik haar niet garanderen dat alle fi lialen openblijven." Van Roon vindt dat Zuid- West niet zonder filiaal kan. „Kinderen en ouderen uit de wijk kun je niet helemaal naar Stevenshof of binnenstad sturen voor hun boek. Allerlei projec ten om de mensen aan het le zen te krijgen, hebben op deze manier geen enkele zin. Ik weet wel dat het geld ergens vandaan moet komen maar als ik dan lees over een ambitieus evene ment als Leiden Cultuurstad, waarmee acht ton is gemoeid, dan worden mijn twijfels alleen maar groter." Van Roon ziet in de biblio theek in Zuid-West een onmis bare buurtvoorziening. „Denk aan de sociale contacten aan de leestafel en aan de mensen in de wijk die zich geen krant of tijdschrift kunnen veroorloven. Met de boekbussen die het be stuur wil laten rijden, krijg je dat soort dingen niet terug." leiden Ongeveer vijftien mensen voerden gisteren actie bij de ingang van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) in Leiden. De demonstratie was een initiatief van de Socialistische Partij, vooruitlopend op het kamerdebat over de herkeuringen. De SP heeft inmiddels een motie ingediend met het doel de herkeuringen helemaal te laten stoppen. Behalve in Leiden is in nog twaalf andere steden actie gevoerd bij de GAK's. De acties waren aangekondigd als een bezetting, maar in de praktijk was daar weinig van te merken, ledereen die dat wilde kon vanmor gen het GAK gewoon in en uit. De demonstranten werden door directeur L. Moeleker op koffie onthaald. Moeleker had daarna een gesprek met een delegatie die hem pro beerde te bewegen tot het tekenen van een kritische verklaring over de herkeuringen, gericht tot de Tweede Kamer. Moeleker kondigde al direct aan geen politieke brief te zullen tekenen. „Wij zijn een uitvoerende organisatie en moeten doen wat de wet voorschrijft." Ook was hij het niet eens met de kritiek dat mensen arbeidsgeschikt worden verklaard voor onzinnige beroepen. „Het gaat om functie-aanduidingen zoals die door de bedrijven zelf worden gehanteerd." Wel erkende hij dat het gebrek aan vacatures een groot probleem is. Tijdens het gesprek met directeur Moeleker gingen enkele demonstranten in de verder verlaten GAK-kantine van lapjes deeg loempia's vou wen. Loempiavouwer is, naast bijvoorbeeld bonsai-kweker, een van de gehekelde beroepen waarvoor WAO'ers geschikt worden verklaard. Moeleker was overigens niet de enige GAK-directeur die de SP-brief niet wilde tekenen. Volgens P. Ruiter, SP-woordvoerderbij de Leidse de monstratie, weigerden ook de twaalf andere directeuren te tekenen. FOTO BEN DE BRUYN leiden hans koenekoop Met die afspraken heeft de Ge vulei, het samenwerkingsver band in de Leidse regio voor afalverwijdering, zich gedekt te gen een financieel debacle. Er is de afgelopen jaren altijd kritiek geweest op de financiële onze kerheid van het plan. Er werd vaak gewezen op het mislukken van het grote afvalproject op Ypenburg, dat de gemeenschap uiteindelijk miljoenen guldens kostte. De gemeenten Wasse naar, Voorschoten en Leider dorp, alle drie lid van de Gevul ei, haakten in een vroeg stadi um af omdat zij de financiële ri sico's van de SVI niet wilden dragen. Alternatieve plekken binnen de Leidse regio voor de schei dings- en vergistingsfabriek (SVI) heeft de Gevulei niet. Die zijn in de voorbereidingsfase al lemaal afgevallen. Niettemin geven de zes gemeenten die zich de afgelopen jaren sterk hebben gemaakt voor de SVI, het plan voor scheiden en ver gisten niet op. „Het is en blijft een unieke vorm van afvalver werking. En ook al is er in den lande een overschot aan ver brandingscapaciteit, het loont zeker de moeite het scheiden en vergisten verder te ontwikke len", vindt de Leidse wethouder Uurier, tevens voorzitter van de Gevulei. „Scheiden en vergisten is milieuvriendelijk omdat er bruikbare stoffen als compost en biogas overblijven. Boven dien moeten we er ernstig reke ning mee houden dat de regels voor het storten van afval steeds scherper worden. Een landelijk stortverbod is zelfs niet uit te sluiten. En als dat gebeurt, ver andert er wel iets in afvalland. Dan wordt met het oog op de kosten van verwerking een ex periment met een SVI alleen maar nuttiger." Wat de Gevulei betreft is de SVI aan de Moerdijk straks het eindpunt voor het huisvuil uit de Leidse regio. Peters: „Zo pro fiteren we toch van het schei dings- en vergistingsprocedé en van de lagere tarieven voor deze vorm van afvalverwerking. Dat is de leuke kant van deze voor ons toch teleurstellende gang van zaken. Wij hadden dit expe riment graag zelf voortgezet. Het succes van een SVI in een stedelijke agglomeratie zou we reldwijde interesse hebben ge wekt. Dat moeten we nu opge- Voetganger negeert rood licht leiden en stak de rijbaan over. Een 46- jarige automobilist, die door groen licht reed, kon de jongen niet meer ontwijken. De voet ganger is met diverse kneuzin gen naar het Academisch Zie kenhuis Leiden overgebracht. Een 19-jarige Haarlem is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op het Stationsplein in Leiden. Hij ne geerde een rood verkeerslicht De Leidse politie heeft gisteravond in totaal vijf mensen aangehouden die zonder vergunning za ken uitventten. Vier mensen uit Almere in de leeftijd van 25 tot 30 jaar werden opgepakt omdat zij illegaal posters met de tekst 'stop racisme' aan dé man probeerden te brengen. Een 19-jarige vrouw uit Hoogvliet verkocht illegaal kaarten voor de stichting jeugdvakantiekampen kanker patiënten. Van deze stichting werden de laatste dagen al meer verkopers opgepakt. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat slechts een zeer klein deel van de opbrengst van de kaartenverkoop naar het goede doel gaat. NAGERECHT piloot die high wilde zijn. lijkt op 't begin van een li- lerick maar het is de harde erkelijkheid. De verkeersvlie- die gistermorgen in Den laag terechtstond, snoof cocaï- e. En hij snóóf het niet alleen, bracht het ook nog weg. Sa- in met enige maatjes uit Al- hen aan den Rijn. olitierechter Timmermans be- ;ek de jongeman met welge- allen. Hij zag er dan ook keurig it met zijn streepjesoverhemd, 3 jn grijze broek en zijn gedis- ngeerde stalen bril. Hij sprak etjes met twee woorden, eetje kakkineus. Maar niet te ?el natuurlijk, want dat zou revel kunnen wekken bij de ichter. Hij trok deemoedig het oetekleed aan. Dom, dom, om, dat met die cocaïne, jongeman had zijn opleiding verkeersvlieger genotenin lorida. Daar had hij ook voor st kennisgemaakt met Dcaïne. Daar snoof hij zijn eer ie lijntje, daar maakte hij zijn rste 'lijnvlucht'. U had hier een riante baan en en riant salaris. En dat bent u u allemaal kwijt", zei derech- ter. „Ja", antwoordde de jonge man, „nadat ze te weten zijn gekomen dat ik cocaïne had ge bruikt, ben ik meteen ontsla gen." „Ia", vervolgde de jongeman, „en ik heb ook nog mijn appar tement moeten verkopen want ik kon na mijn ontslag de hypo theek niet meer opbrengen. Maar gelukkig, ik heb een solli citatie lopen. Bij een Koreaanse maatschappij. En ook de KLM is wel geïnteresseerd. Als het von nis tenminste gunstig uitvalt." De officier eiste 10 weken ge vangenisstraf waarvan 4 weken onvoorwaardelijk. Bewezen was dat de piloot cocaïne had ge bruikt en vervoerd en ja, dat mag nu eenmaal niet. De raadsman van de brokkenpi loot zette in zijn pleidooi de rechter klem met de glanzende toekomstkansen die zijn cliënt zou hebben. Aanstaande don derdag zou hij gaan trouwen en er was contact met een lucht vaartmaatschappij in Korea, die zijn cliënt misschien wel in dienst wilde nemen als het von nis zou meevallen. Hij zou op 15 juni naar Seoel kunnen ver trekken. „Hebt u ook gevlogen op het Midden-Oosten, waar veel van dat spul vandaan komt?", vroeg de rechter aan de piloot. „U weet misschien wel waarop ik doel. U heeft toch nooit verdo vende middelen vervoerd, hé? Want u leest dezelfde kranten als ik en u weet dat ze daar voor de hoeveelheid die u in uw bezit had zomaar je koppetje laten rollen." De piloot kwam er genadig van af met een maand voorwaarde lijk, een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 2000 gul den. „Zo", zei de rechter, nadat ze vonnis had gewezen. „Nu eerst even een kopje koffie en een sigaretje." Voor haar op ta fel lag een pakje zware shag. Dat krijg je met al die zware joflgens in de buurt. Koekebakkers Gebogen zat hij voor de rechter. Alsof zijn vonnis al was te lezen op de grond. Een man van een jaar of veertig, al jarenlang aan de methadon. Zijn strafblad dik als een bijbel. Hij had net 18 maanden opgeknapt en nu zat hij alweer in de rechtszaal. Be schuldigd van een diefstal van dekbedden. Hij ontkende de diefstal. „Maar u bent wel herkend bij de foto confrontatie en de spiegelcon frontatie", repliceerde de rech ter. „U bent trouwens ook nogal tekeergegaan tegen de politie, hè?" „Vindt u het gek", zei de man verongelijkt. „Ze hebben om half zes 's morgens mijn deur eruit gestampt en dat is nou al de tweede keer. Zo'n deur kost me twaalfhonderd gulden. Straks moet ik alleen al voor die deuren uit stelen gaan. „En ze kwamen met zulke re volvers", vervolgde hij, terwijl hij met zijn handen de maat leek aan te geven van een vis die hij net had gevangen. „En er was ook nog een kleine jongen bij. Mijn zoon van negentien. Die zag hoe mijn handen achter mijn rug werden geboeid en hoe ze me optilden aan die boeien. Die jongen ging bijna door het lint. Stelletje lafaards!" „Ia", zei de rechter, en u hebt de agenten ook uitgescholden voor 'koekebakkers'." De verdachte knikte. Nadat hij een week onvoorwaardelijk te gen zich had horen eisen, ver dween de man, zonder nog een woord te zeggen. Galant hield hij de deur van de rechtszaal open voor zijn raadsvrouw. Lezing Dijkstal voor universiteit Minister H. Dijkstal (binnen landse zaken) houdt vanavond een lezing voor geschiedenis studenten van de Rijksuniversi teit Leiden. Dijkstal spreekt over 'intercontinentale migratie en politiek'. Zijn lezing maakt deel uit van een collegecyclus over migratie en is voor iedereen toegankelijk. Het college wordt gehouden in zaal 005 van het Centraal Fa ciliteiten Gebouw, Cleve- ringaplaats 1 in Leiden. Aan vang: 18.45 uur. wijk verkoopt is alleen het tech nische gedeelte, de mast in Oegstgeest en de kabels tot aan de gemeentegrenzen. Dit ge deelte heeft dus niks te maken met'het soort zenders en pro gramma's die op de kabel te ontvangen zijn, dat is het lokale Het lokale kabelnet is ander half jaar geleden al verkocht aan KMR, een dochtermaatschappij van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland. Door middel van een aantal bepalingen en voorwaarden heeft de gemeente invloed kunnen houden bij het selecteren van zenders die via het kabelnet in de huiskamers terechtkomen. Deze situatie verandert dus niet door de ver koop. „Alle huidige voorwaar den blijven bestaan", aldus Langenberg. „Het is ook niet de bedoeling van de kopers om hier wat aan te veranderen." leiden valerie leenheer Leiden heeft gisteren ingestemd met de verkoop van het hoofd kabelnet aan Kabel Maatschap pij Rijnland (KMR) en Casema. Het hoofdnet is nu nog in han den van Leiden, acht andere ge meenten en de Stichting Kabel net Merenwijk, verenigd in de Gemeentelijke Regeling Anten ne Energievoorziening (Gem- Reg). De GemReg beslist van avond in Zoeterwoude definitief of het regionale hoofnet wordt verkocht. De verkoop kan Gem Reg bijna tien miljoen gulden opleveren. De televisiekijker zal niks mer ken van de verkoop. „Voor de Leidenaar blijft alles bij het ou de", legt wethouder P. Langen berg (D66) uit. „Het gedeelte dat de gemeente nu samen met de andere regio-gemeenten en de Stichting Kabelnet Meren- den haag/leiden jan kuys Het ministerie van OCW (onderwijs, cultuur, weten schappen) heeft geen nadere af spraken gemaakt over de toe komst van MediPark BV. Be richten daarover van het Acade misch Ziekenhuis Leiden zijn onjuist. Nu de ambitieuze plan nen voor het academisch be drijvencentrum MediPark zijn mislukt, zal het ministerie de 'normale' gang van zaken rond het financieren van projecten volgen. Op de begroting van het mi nisterie is een deel ingeruimd voor bouw-investeringen door academische ziekenhuizen. In dit IPAZ (Intentioneel Prioritei tenschema Academische Zie kenhuizen) zijn die projecten opgenomen, die voor een rijks bijdrage in aanmerking komen. Bij de oprichting van MediPark BV kon het AZL een beroep doen op het IPAZ voor een fi nanciële bijdrage aan de ont wikkeling van het terrein. Het optimisme over het succes van MediPark was echter zo groot, dat een deel van de noodzake lijke investeringen uit de op brengst van MediPark zelf gefi- nancieerd zouden worden. Na de onzachte landing van de hooggespannen verwachtin gen is in elk geval duidelijk dat de noodzakelijke investeringen niet uit de opbrengsten kunnen worden betaald. Daarom zal de directie van MediPark BV voor gewenste investeringen weer een beroep moeten doen op het reguliere IPAZ-systeem. Deze mededeling ziet het mi nisterie als een 'vanzelfspreken de' zaak en niet als 'nadere af spraken over de toekomstige ontwikkeling van het terrein', waarover het AZL eerder tegen over deze krant repte.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9