Een held op batterijen Consument Prikken hoeft niet meer Vochtafdrijving geen basis voor afslanken Natuurt apijt ikt.Ss®; DINSDAG 30 ME11995 -DINS Voor ouders die hun baby nog de ouderwetse ka toenen luier omwikkelen is er nu ook iets nieuws in de handel: het luierklemmetje. Met het klem metje, Snappi geheten, kan de luier zonder prik ken en onhandig gerommel worden vastge maakt. De Snappi die twee jaar lang is uitgepro beerd door proefgezinnen en kraamverzorgsters, bleek zoveel positieve reacties te krijgen dat de producent CA. Keijzer tot massaproduktie is overgegaan. De Snappi's zijn te koop bij de thuiszorgwinkels, Prenatal en andere babyspeciaalzaken. Prijs 5,95 per pakje van drie stuks. Informatie kan worden verkregen bij Snappi Benelux: 033- 561801 Het nieuwste elektronische speeltje: de mobiele telefoon, of, voor insiders: de handheld. Opdat wij meteen iets kunnen terugzeggen, nü kunnen beslissen, voordat het te laat is. Haast. Een volksziekte die lang zamerhand epidemische vor men begint aan te nemen. Niks kan meer wachten, een ieder beweert dat als we nü geen tijd hebben om zijn boodschap tot ons te nemen, dat voor immer een gemiste kans zal beteke nen. Voor ons, uiteraard: De elektronica-industrie vaart er wel bij, bij deze haast. Vroe ger belden mensen gewoon la ter op de dag even terug als we de telefoon niet aannamen. Nu móeten op z'n minst een ant woordapparaat en een fax be zitten. En van het een kwam het ander. Daarom worden wij, communicerende consumen ten, nu weer gek gemaakt met het nieuwste elektronische speeltje: de mobiele telefoon, of, voor insiders: de handheld. Opdat wij meteen iets kunnen terugzeggen, nü kunnen beslis sen, voordat het te laat is. Had je daar voorheen nog een auto als privé-telefooncel bij nodig, vandaag de dag is het pas me nens als je een telefoon uit je binnenzak kunt toveren. Om te beginnen is de mobiele telefonie zo'n branche waarin het onmiddellijk afkortingen en Engelse vaktermen begint te re genen. Die kreten laten we voor wat ze zijn, wij willen gewoon weten wat het kan en wat het kost. Maakt de gewone autote lefoon gebruik van een etherfre quentie, dus van een radiozen der om contact te leggen, de nieuwere handheld is een digi taal toestel dat werkt op een ac cu, een oplaadbare batterij dus. Hoewel het kwaliteitsverschil op dit moment nog niet zo heel groot is, timmeren de fabrikan ten erg hard aan het digitale systeem, waardoor de voorspel ling is dat dat op termijn veel beter zal zijn. In elk geval heeft een autoloze dus nooit last van etherstoringen en is hij niet af te luisteren omdat je niet werkt met een verkapte radiozender. Ze doen het geen van beide in delen van Nederland met erg veel water of erg weinig zendto- rens, dus vanuit Friesland of de Betuwe bellen is al gauw een probleem. Een handheld is zo'n aanschaf waarbij vanaf de eerste minuut de meter begint te lopen. Be halve het pittig geprijsde appa raat zelf betaal je 92 gulden aansluitkosten, ben je minstens 45 gulden per maand kwijt aan een telefoonabonnement en betaal je minimaal 35 cent per telefoon-'tik'. Dat laatste kost bellen tussen 20.00 en 08.00 uur, en binnen de bebouwde kom. Andere tijdstippen en an dere verbindingen en het tarief ligt dubbel of drie keer zo hoog. Discreet De prijzen van de losse hand held zelf lopen uiteen van een gulden of zeshonderd voor een- „Bedoeld ze nu deze? Maar dan bel je toch tje die valt in de categorie Groot Lomp, tot dik 1500 gulden voor een apparaatje dat half zo groot is als een gewone tele foonhoorn. Duurder betekent behalve kleiner en lichter bij voorbeeld ook dat je langer kunt bellen, dat de batterij snel ler oplaadt, dat er meer dan één batterij bij zit, dat je er een snoertje bij krijgt waarmee je hem aan de sigaretteaansteker in je auto kunt opladen, dat hij discreet in je zak trilt als je wordt gebeld in plaats van hin derlijk te piepen en meer van dat soort grapjes. In totaal ben je minstens dui zend gulden lichter voordat je één telefoontje hebt kunnen plegen, of je moet er eentje ne men die al na een half uur pra ten leeg is en maar een half et maal stand-by is op één accula ding. Heel dure bieden bijna anderhalf uur spreektijd en zijn 36 uur te bellen zonder tussen tijds opladen. Al met al zien ze er eigenlijk meer uit als uit hun krachten gegroeide rekenmachientjes dan als telefoons. Voor wie het eigenlijk alleen te doen is om het gewichtige voorkomen: hou een zakjapanner tegen je oor en praat daartegen. Zo zie je er al voor een paar tientjes heel be langrijk uit. PATRICIA SCHUTTE DIETISTE De eerste dagen met zomerse tempe raturen hebben we achter de rug, de badpakken zijn weer voor de dag ge haald. Sommige mensen willen graag de in de winter aangekweekte overtol lige pondjes snel kwijtraken, het liefst op een gemakkelijke manier, zonder uitgebreid over hun eetgedrag te hoe ven nadenken. De industrie speelt hierop in en biedt allerlei vermage ringspreparaten te koop aan. De vraag is: werken ze en hoe staat het met hun veiligheid? Naast vermageringspreparaten be staan er ook maal tijdvervangers, die veelal gemaakt zijn op basis van eiwit. Ze komen in de plaats van een volledi ge dagvoeding of van één maaltijd. Een dagvoeding met dit soort preparaten levert 1750 tot 5000 kj (420 tot 1200 ki localorieën). Voldoende drinken is be langrijk bij deze kuren. Twee liter per dag is het minimum, omdat het vocht verlies in het begin van de vermage ringsperiode aanzienlijk is. Met maaltijdvervangers kun je snel een gewichtsverlies van 1,5 tot 2 kilo per week bereiken. Een reeks onlangs on derzochte maaltijdvervangers voldeed aan de wettelijke eisen. Ze bleken alle benodigde voedingsstoffen te bevatten en zijn daarom veilig te gebruiken. Na afloop van veel kuren keren men sen terug op hun oude gewicht omdat hun voedingsgewoonten niet zijn aan gepast. Deze ontmoedigende ervaring geldt helaas ook voor maaltijdvervan gers. Van bepaalde pillen en theesoorten zou je afvallen zonder een dieet te hoe ven volgen. Althans, dat staat op de verpakkingen in advertenties. Dat soort middelen berust op verschillende werkingen. Zo zijn er tabletten te koop die een zwel-, vul- of bindmiddel be vatten. In de maag zwellen deze op, waardoor het hongergevoel zou wor den onderdrukt. Ook kruidenmengsels zijn geliefd als vermageringsmiddel. Ze zijn verkrijg baar als thee of in de vorm van tablet ten of capsules. Deze kruidenmengsels gebruikt men naast een gewone voe ding of een vermageringsdieet. De meeste kruiden in de mengsels hebben een laxerende of vochtafdrijvende wer king: vet raak je er niet mee kwijt. Het gebruik van sommige kruiden is zelfs niet zonder risico. Langdurig slikken van kruidenpreparaten is af te raden. De darmen gaan dan namelijk minder goed functioneren. Bovendien raakt uw mineraalhuishouding verstoord en kan uitdroging optreden. Wetenschappelijk bewijs dat vezelpil- len energie-leverende stoffen kunnen 'wegvangen' en dat ze vermagering sti muleren door voedsel snel door de darmen te leiden, ontbreekt vrijwel. Bovendien leveren vezelpreparaten vaak weinig vezels, veelal minder dan wat in twee volkoren boterhammen Wat mag u verwachten van afslankpre- paraten? Alle genoemde kruiden, pillen en poeders hebben binnen twee we ken effect. Dat komt doordat aan het begin van de kuur veel vocht vrijkomt. Daarmee schiet u echter niets op, ver loren vocht is immers geen verloren Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding en de Consumentenbond, die sa men de vermageringspreparaten heb ben onderzocht, concluderen dat géén van de middelen een aantoonbare af slankende werking bezit. Dat geldt zo wel voor vezel- als kruidenpreparaten, middelen met algen, wieren en gisten, en preparaten met enzymen, carnitine en chroom. De enige gunstige uitzondering vor men, zoals gezegd, maaltijdvervangers, al bieden ook deze geen uitzicht op een blijvend gezond gewicht. Daartoe helpt alleen de eetgewoonten aanpas sen en meer bewegen. De vraag naar natuurlijke vloer bedekkingsmaterialen neemt toe. Sommige van die materia len zoals kokos en sisal hebben echter het nadeel dat ze nogal hard aanvoelen en snel verkleu ren. Tapijt met een heel natuur lijke uitstraling dat die nadelen niet heeft is het door Edel Tapijt BV op de markt gebrachte 'Edel-natuurtapijt'. Deze kamerbrede vloerbedek- Door die combinatie oogt het poolmateriaal ruiger en levendi ger. Edel-natuurtapijt is voor zien van een jute rug, 400 cm breed en, afhankelijk van de uit voering, verkrijgbaar in drie of vier natureltinten. De prijzen variëren van 229 tot 269 gulden per meter. Voor meer informa tie: Edel Tapijt BV. 05208-55789 OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Jager die het hoofd boven wa ter houdt (6); 7. Verstand van een vrouwelijk roofdier (5); 8. Ir elkaar gedraaide drank (5); 9. Het brood is volgens de voorzeg gers niet zo vers (5); 10. Daar binnen het eiland (4); 11. Tril ling die ons overmeesterde (6); 12. Van gewicht voor een slons dat het licht brandt (6). Verticaal: 2. Daar kan men op teren (5); 3. Liever verward met een flikflooier (6); 4. Bij de ondergang gaan ze van boord (6); 5. Gerechtsdie naar (4); 6. Ombrengen door kwijtschelden (8); 10. Dier van een geleerde zonder verstand (4); 11. Knokig touw (3). OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: FEESTVARKEN ~V n. ©V iV\©yVeT L VijlX0» x> i T TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel's drift zakte snel. Het was hem duidelijk, dat men een commissaris niet ongestraft de pet over de ogen kan stompen en daar om koos hij snel het hazepad. De heer Hachelbout had het gebeuren ontdaan gadegeslagen en nu pakte hij ijlings zijn tas in. ,,Dit mag men niet doen", prevelde hij. „Zoiets is niet te verzekeren." En met die woor den haastte hij zich heen. Toen de politiechef zich dan ook uit zijn hoofddeksel bevrijd had, bevond hij zich alleen op het grasveld. Doch dit zou niet lang duren, want onmiddel lijk trok hij een fluitje en blies daar snerpend op. Heer Ollie, die zich vluchtend door het bos bewoog, hoorde het geluid tussen de stam men weerkaatsen. „Ach, wat heb ik gedaan?" prevelde hij verblekend. „Nu zit de hele poli tiemacht achter mij aan, alsof ik een misdadi ger ben. Mijn inboedel is opgeschre ven en mijn huis is verzegeld, mijn geld is gestolen en schurken hebben mij kwaad gedaan. De voortekens zijn uitgekomen: ik ben een gebro ken heer!" Zo mompelend en struikelend ge raakte hij steeds dieper het woud in, totdat hij tenslotte op een open plek gekomen de ingang van een grot ont waarde. Daar zat Hobbel Hachelbout mismoedig naar een spin te staren, die doende was een web voor de spe lonk te weven. „Een spin in de mor gen, kommer en zorgen", zo sprak hij tot zichzelf. „Ja, ja, zo is het leven; men moet berusting leren..." Het ge bonk van dravende voetstappen stoorde hem en hij wendde vermoeid het hoofd om. „Natuurlijk Bommel weer", hernam hij zuchtend. „Deze figuur is nog ver van de berusting af. Maar geen wonder; zijn toestand is hachelijk." Weersvooruitzicht WOENSDAG 31 MEI H E T DOOR HANS VAN ES In deze tijd van het jaar onder gaat het zuiden van Azië een dra matische weersomslag. Na een half jaar van droogte barst over uitgestrekte gebieden, reikend van India tot China de natte moesson los. Doordat het enorme Aziatische vasteland sterk wordt verhit, ontstaat in de maanden april tot juni een omvangrijk 'thermisch' lagedrukgebied. Aan vankelijk heeft dit nog weinig ge volgen. in de genoemde gebie den blijft het nog lange tijd zon nig, stoffig en droog, waarbij de temperatuur soms tot boven 40 graden oploopt. Op den duur zuigt de diepe continentale de pressie vochtige lucht van de In dische en de Stille Oceaan landinwaarts. Het sein gaat daar mee op groen voor overvloedige regenval, die soms wekenlang onafgebroken aanhoudt. De zui delijke hellingen van de Hima laya vangen verreweg de meeste neerslag op; in sommige jaren valt 5 tot 10 meter regen. Maar er zijn ook magere jaren, waarin zo v nig regen valt, dat er misoogsten en hongersnood dreigen. Ook Euri pa kent in zekere zin een moesson-effect, al is deze met echt goed vergelijken met de Aziatische situatie. Toch bestaat er ook boven h Europese vasteland een neiging tot lagere luchtdruk in de maander dat de zon op z'n felst schijnt. Hierdoor ontstaat een natuurlijk venl latie-systeem, waarbij warme lucht boven het continent opstijgt en koelere lucht vanaf de Atlantische oceaan en de Noordzee toestroo om het 'tekort' aan lucht aan te vullen. De afgelopen dagen is het b ven Midden-Europa flink warm geweest, waardoor een dergelijk prd ces zich goed kon ontplooien. Met een gordel van lagedruk, die ziel uitstrekt van Scandinavië over Centraal-Europa naar de Middellanc Zee voeren winden tussen west en noord - 2 4 Beaufort - de rest deze week tamelijk koele lucht over ons land. Het weerbeeld vertor over het algemeen vriendelijke trekjes. Zoals gebruikelijk in het vo jaar profiteert de kuststrook van het koele zeewater. Felle zonnige rioden worden afgewisseld door stapelwolken, die vooral landinwa; aangroeien en een plaatselijke bui afleveren. Aan zee is het met 1 16 graden net een tikje te fris om van goed strandweer te spreken; landinwaarts kan nog 18 tot 19 graden worden gehaald. Tot aan h komend weekeinde verandert er in de geschetse weerssituatie niet veel. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Af en toe zon, langs de zuidelijke kusten ook wol kenvelden en vooral van daag af en toe regen Maxima ongeveer 22 gra i of motregen. In Wolkenvelden, ook af ei toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Van tijd tot tijd veelal droog. In Schotland een enkele bui. Middagtemperatuur van 13 op de Hebriden tot 18 in de omgeving van België en Luxemburg: Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Noord-en Midden-Frankrijk: In het westen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In de oostelijke helft veel stapelwolken en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, vlak aan zee enkele graden la ger Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 24 graden aan de noordelijke kust en 28 aan de zuidkusten. In het binnenland ruim boven de 30 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden, ook wel eens wolkenvelden. Kleine kans op een bui.' Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Zonnig, maar in het noorden enkele wol kenvelden en kans op een fikse bui. Middagtemperatuur aan de Costa's in tussen 25 en 29 gra i de ochtend nog zon Middagtemperatuur tussen 15 en graden, vandaag in het noordoosten ca 27 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot regen- of veer 15 graden, bij opklaringen enl graden hoger. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele rej Vandaag in het nog v nig en tot c J drc Middagtemperatuur ongeveer 17 den.vandaag in het Af en toe zon, maar vooral morgen enkele regen- of onweersbuien. Midt temperatuur ongeveer 27 graden. n 28 e in het 35 graden. In de noordelijke regio's Canarische Eilanden: Zonnig en geleidelijk minder wind. Mid dagtemperatuur aan de stranden rond 27 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur aan de stranden tussen 28 en 35 graden. noorden wolkenvelden e onweersbui. Eerst warm met maxima van bijna 30 graden, morgen frisser: cir ca 25 graden. Zuid-Frankrijk: Veel stapelwolken en vooral in het oos ten enkele fikse regen- of onweersbuien. Aan de Cöte d'Azur ook zonnige perio den. In het westen en later ook in het midden geleidelijk iets meer zon. In het Rhónedal steekt vandaag en morgen de Mistralwind op. Middagtemperatuur on geveer 18 graden, langs de Middelland se Zee enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Italië: Vooral in het noorden en waarschijnlijk ook in het midden bewolking en een en kele regen- of onweersbui. Maxima van 20 in het noorden tot 27 in het zuiden. Vandaag op enkele plaatsen in het zui den nog iets boven de 30 graden Corsica en Sardinië: Perioden met zon maar vooral op Corsi ca ook wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur vandaag tussen 22 en 27 graden, Malta: Zonnig en warm. Morgen kleine kans op onweer. Middagtemperatuur tegen de 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het Griekse binnenland kans op een onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden, landin waarts lokaal boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, landinwaarts kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee van 25 graden op de Dar- danellen tot 30 in het oosten. Duitsland: Veranderlijk bewolkt en peri WOENSDAG 31 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.27 Zononde Maan op 07.17 Maanonder23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.45 18.08 05.18 Laag 01.36* 13.44 01.17 Weerrapporten 30 mei 08 u Bordeaux Cyprus wnw 1 23 17 Bangkok halfbew. Buenos Aires mist Casablanca onbew. Johannesburg onbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6