Rabin: Referendum over terugtrekking van Golan )U Bosnische Serviërs negeren groeiende druk NAVO-militairen met of zonder blauwe VN-baret Buitenland ogelijk 2.500 doden «"aardbeving Sachalin 1 'Hutu's Zaïre ondanks Jembargo herbewapend' Rusland ondertekent Partnerschap Vrede 'Geef daders levenslang' JINSDAG 30 ME11995 5 <efï 'Als 'n bakker sterft, huilt de buurt' parijs Met schorten om en gewapend met lange stokbroden zijn gisteren enkele duizenden Franse bakkers de straat opge gaan uit protest tegen de supermarktverkoop van traditionele 'baguettes'. Het Warme Bakkers Gilde veroordeelt het brood van instant-deeg dat in supermarkten tegen de lage prijs van een franc kan worden gekocht, als inferieur. Een doorsnee baguette kost in de gewone kleine bakkerswinkel vier francs. „Als een bakker sterft, huilt een buurt", riepen de betogende bakkers. Testcentrum raketten zonder stroom t- moskou Het testcentrum voor raketten van de Russische )VER[j strijdkrachten in het gebied van Archangel zit zonder elektrici- R teit. De plaatselijke elektriciteitsmaatschappij heeft de stroom afgesloten omdat de rekeningen niet zijn betaald, zo meldt het Russische persbureau Itar-Tass. Tientallen doden bij rellen in Irak amman Bij gewelddadige botsingen in het Iraakse district An- bar, ten westen van Bagdad, zijn half mei ongeveer dertig men sen gedood en honderden anderen gewond. Dat hebben reizi gers, die toentertijd in Irak waren, verteld aan het Franse pers bureau AFP. Hun verhaal is door Arabische diplomaten beves- Bevel tot aanslag met zenuwgas Tokyo Lijfarts Nakagawa van de Japanse sekteleider Asahara heeft verklaard dat die het uiteindelijke bevel tot de aanslag met het zenuwgas sarin in de ondergrondse van Tokyo heeft gege ven. Dit meldde het blad Yomiuri Shimbun vandaag. Asahara is opgepakt op beschuldiging van moord en masssamoord. Hij liet de aanslag uitvoeren omdat de sekte een gerechtelijk onderzoek wachtte wegens de ontvoering van een notaris. Top van elf niet-lidstaten EU parus» De Franse president Chirac wil elf Midden-, Zuid- en Oosteuropese staten die geen lid zijn van de Europese Unie, uit- I nodigen voor een vergadering in de marge van de EU-top eind I juni in Cannes. Dat heeft een woordvoerder van het Elysée-pa- i leis gisteren in Parijs bekendgemaakt. 'og veel overlevenden onder het puin 'ipIPP/POSKOU HANS HOOGENDUK E?jbroor°RRESPONDENT (Reddingswerkers vinden op het ien zware aardbeving ge troffen Russische eiland Sacha- nog steeds overlevenden. J/anmorgen verklaarden func- larissen in het totaal ver- este stadje Neftegorsk dat i de ongeveer 2.500 mensen Üie onder het puin van hun flat gebouwen bedolven werden, er nog velen in leven zijn. „Onze belangrijkste taak is nu door- 'jverken en nog eens doorwer- zo verldaarde een van De schattingen over het aan tal slachtoffers van de catastrofe ip het eiland, ruim 7.000 kilo ten oosten van Moskou, open nog steeds ver uiteen. Terwijl aan de ene kant wordt ;emeld dat er mogelijk nog veel iverlevenden onder het puin iggen, circuleert ook het getal in 2.500 doden. Neftegorsk, waar eens 5.500 nensen woonden, zal niet wor- ien herbouwd. Negentien flat gebouwen zakten als kaarten- luizen in elkaar. De meeste be- EB. '00R 006 )e leiders van de Rwandese die verantwoordelijk ■orden gehouden voor de ge loeide vorig jaar op tussen een lalf miljoen en een miljoen 'utsi's, zijn zich aan het herbe wapenen om met geweld terug te keren naar Rwanda. Dat staat in een vandaag verschenen rap port van de mensenrechten groep Human Rights Watch, j De Amerikaanse organisatie r maanden lang eldonderzoek in Centraal-Afri- zegt dat de nu in balling- ichap in Zaïre levende vroegere )ok Möllemann dl voorzitter yan FDP worden ETER VAN NUUSENBURG ■CORRESPONDENT ogd gi Wat vele Duitse liberalen vrees- Iden, is gisteren gebeurd. Jürgen <2 Möllemann, de omstreden ex il; minister van economische za- <en, heeft zich kandidaat ge- I ïteld voor het voorzitterschap van de door een serie verkie- i dngsnederlagen zwaar aange- I slagen FDP. Möllemann zal over tien da- Jgen op het FDP-congres in ^Klainz in het krijt treden tegen f de enige andere kandidaat, de f partijleider uit de deelstaat Hes- f sen, Gerhardt. Möllemann za delt de partij daarmee op met een strijd om het leiderschap die de meeste liberalen, onder de aftredende voorzitter en ister van buitenlandse za ten Kinkel, juist wilden voorko men. Splitsing bedreigt oppositiepartij Lilaid De Israëlische bevolking zal zich in een referendum mo gen uitspreken over elke terugtrekking van de Golan- hoogte, hoe klein ook. Die toezegging deed premier Ra bin gisteren in een bijeenkomst van de parlementsfractie van zijn partij Arbeid. correspondent Tot dan toe was zijn standpunt dat alleen een 'aanzienlijke te rugtrekking' een volksraadple ging behoefde. Rabins belofte wordt gezien als een concessie aan een kleine groep parle mentsleden van Arbeid die zich heeft uitgesproken voor perma nente Israëlische aanwezigheid op de in 1967 veroverde Syri sche hoogvlakte. De groep had gedreigd om met steun van de rechtse oppositie een wetsvoor stel in te dienen dat meer dan een eenvoudige meerderheid eist voor elke terugtrekking van de Golan. „We zullen geen vredesover eenkomst met Syrië tekenen zonder door middel van een re ferendum de mening van het volk te vragen", beloofde Rabin. Maar hij maakte duidelijk dat bij zo'n referendum een een voudige meerderheid voldoen de moet zijn. Er dreigt een splitsing in Is- raëls grootste oppositiepartij, de Likud. De groep rondom David Levy heeft gewaarschuwd dat ze zal vertrekken, uit protest tegen 'het dictatoriale gedrag van voorzitter Benjamin Neta nyahu'. Een oproep van Neta nyahu aan Levy om de onder linge geschillen op te lossen in een persoonlijk gesprek is giste ren onbeantwoord gebleven. Levy weigert Netanyahu te ont moeten. Volgens zijn broer Maxim Le vy, burgemeester van de stad Lod en voorzitter van het cen trale comité van de Likud, is het te laat voor een verzoeningspo ging omdat het Levy-kamp al heeft besloten de Likud te verla ten en een eigen partij te begin- David Levy zelf zei gister avond dat Netanyahu een defi nitieve breuk alleen kan voorko men als hij een voor 5 juni ge programmeerde bijeenkomst van het centrale partijcomité af gelast en afziet van de invoering van een nieuw systeem voor in terne verkiezingen. De datum voor de bijeenkomst zou Neta nyahu hebben vastgesteld zon der overleg met Maxim Levy. Netanyahu heeft de eisen van het Levy-kamp afgewezen. De vete tussen Levy en Neta nyahu dateert uit de tijd van de voorbereiding voor de Knesset- verkiezing van 1992. Bij de ver kiezing van de Likud-kandida ten verzamelde Levy aanzienlijk minder stemmen dan zijn ri vaal. Volgens Levy was dat het gevolg van Netanyahu's 'mani pulaties'. Rusland heeft de NAVO dui delijk gemaakt dat het deze week in Noordwijk het Part nerschap voor de Vrede zal ondertekenen. De Russische minister van buitenlandse za ken Andrej Kozyrev heeft die boodschap het afgelopen weekeinde in een brief aan de NAVO afgegeven, zo blijkt uit zijn verklaring gisteren aan het persbureau Interfax. Wes terse NAVO-landen waren lange tijd bevreesd dat Mos kou niet zou voelen voor het militaire samenwerkingsver band, omdat het zich verzet tegen de uitbreiding van de alliantie richting Oost-Euro pa. De Russen besloten vorig jaar juni al mee te doen, maar hebben nog altijd geen hand tekening onder het plan ge zet. Volgens Moskou beant woordt de uitbreiding van de NAVO met Oosteuropese lan den niet aan de veiligheidsbe langen van Rusland en is ook de Europese veiligheid er niet mee gediend. Uit de brief van Kozyrev blijkt dat Moskou die bezwaren nog steeds heeft, maar niet langer onderteke ning van het partnerschap voor de vrede wil uitstellen. Kozyrev ontmoet in Noord- wijk de ministers van buiten landse zaken van de zestien NAVO-landen. Verwacht wordt dat Rusland en de NAVO dan ook een document ondertekenen over thema's als vredeshandhaving en hoe de verdere verspreiding van kernwapens kan worden voorkomen. Karsten Voigt, de voorzitter van de NAVO-assemblée, zei gisteren in Boedapest dat er een openbare discussie moet komen over de gevolgen van een eventuele vergroting van de NAVO. Voigt, tevens de fensiewoordvoerder van de Duitse SPD, riep op tot meer duidelijkheid over de criteria ten voldoen. werden in hun slaap verrast door het natuurgeweld. Ooggetuigen schilderden een afschuwelijk beeld van het stad je. Een jong meisje vertelde dat zij "haar moeder alleen nog maar had kunnen herkennen aan de resten van haar verbran de kleren en haar broer aan zijn lange onderbroek. „Ik sliep en hoorde helemaal niks. Plotse ling viel alles naar beneden. Ik kon op de een of andere manier onder het puin vandaan krui pen, maar de anderen niet", zei ze. Zij en de andere overleven den hebben niets meer, behalve de vage hoop dat familieleden en vrienden misschien toch nog levend uit het puin worden ge haald. Het reddingswerk is uiterst traag op gang gekomen. Dat komt vooral doordat Sachalin buitengewoon moeilijk te berei ken is. De enkele hijskranen, die de aardbeving hebben door staan, zijn aan het werk om de zwaarste stukken beton weg te halen. Honderden helpers halen met hun handen het puin weg op zoek naar overlevenden. Slavica Spahic bij het graf van haar vier jaar oude zoon Vedran die drie dagen geleden om het leven kwam bij een mortieraanval op hun huis in Sarajevo. regerings- en legerleiders op grote schaal wapens kopen. Zij krijgen daarbij steun van Zaïre en Frankrijk en in mindere ma te van Zuid-Afrika, China en de Seychellen. De Hutu-voorlieden hebben ondanks het VN-embargo hun militaire infrastructuur weten te herstellen. Zij beschikken over een troepenmacht van 50.000 man in twaalf vluchtelingen kampen, voornamelijk in Zaïre. Frankrijk heeft vliegtuigladin gen artillerie, machinegeweren, andere wapens en munitie naar Goma in Oost-Zaïre gevlogen, aldus het rapport. CORRESPONDENT De Bosnische Serviërs blijven weigeren de ruim 300 blauwhel- i VN- die i sinds het afgelopen weekeinde gijzelen, vrij te laten. Volgens een woordvoerder van de VN- vredesmacht in Zagreb willen de Serviërs hen pas vrijlaten als de VN garanderen dat er geen nieuwe NAVO-luchtaanvallen tegen Bosnisch-Servische doe len komen. Ondanks de toezeggingen van diverse westerse landen om ex tra troepen naar Bosnië te stu ren ter versterking en beveili ging van de VN-vredesmacht, gaven de Bosnische Serviërs gis teren geen duimbreed toe in de krachtmeting met de internatio nale gemeenschap. Ze legden er zelfs nog een schepje bovenop door opnieuw enkele VN-pant- servoertuigen in beslag te ne men. Ze beschikken nu over 36 van de VN gestolen pantser voertuigen, inclusief zes lichte tanks. Dat betekent een fors ex tra veiligheidsrisico voor de VN- blauwhelmen. Zaterdag bleek in Sarajevo al dat Servische troe pen niet aarzelen om zich in VN-kledij te steken alvorens aan te vallen. In de buurt van Mostar be schoten Serviërs gisteren de vi tale weg van de Kroatische ha venstad Split naar Sarajevo. Zij lijken daarmee te willen verhin deren dat de onder meer door Groot-Brittannië toegezegde versterkingen richting Sarajevo kunnen vertrekken. De gegijzelde VN'ers -de schattingen over het exacte aantal lopen uiteen van 330 tot 360 - worden voor zover bekend correct behandeld door de Bosnische Serviërs. „We hebben in ieder geval geen aanwijzin gen van het tegendeel", aldus een VN-zegsman. De opperbevelhebber van de VN-troepen in Bosnië, generaal Rupert Smith, zou gisteren een telefonische toezegging hebben gekregen van de Bosnisch-Ser vische generaal Ratko Mladic dat gegijzelde VN'ers niet meer aan munitiedepots en andere mogelijke doelwitten voor luchtaanvallen geketend zullen worden. Maar wel blijven de VN'ers als menselijk schild te gen eventuele nieuwe luchtaan vallen functioneren. Het optreden van de Bosni sche Serviërs tegen de blauw helmen en de ongewapenden VN-waarnemers is de afgelopen dagen door vrijwel de hele in ternationale gemeenschap in felle bewoordingen afgekeurd. FOTO REUTER Gisteren voegde ook Rusland zich in het koor. Minister van buitenlandse zaken Andrei Ko zyrev zei dat 'de barbaarse be handeling' van VN-blauwhel- men in Bosnië niet langer geto lereerd kan worden. Ook in Kroatië lijken de hardliners' aan de winnende hand te zijn. Het 'parlement' van de door de Kroatische Ser viërs uitgeroepen 'republiek Krajina' zette gisteren 'premier' Borislav Mikelic aan de kant. Mikelic stond bekend als een relatief gematigde man. De NAVO-ministers, die sinds van morgen in Noordwijk bijeen zijn, staan voor een nieuw dilemma: zijn ze bereid Engeland en Frankrijk te vol gen, die ter bescherming van de blauwhelmen in Bosnië kennelijk troepen willen sturen die niet onder de Verenigde Naties vallen? De Internationale Contactgroep voor Joegoslavië van de Verenigde Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Duitsland kwam vannacht tegen twee uur na spoedberaad op de Fran se ambassade in Den Haag tot de slot som dat de VN-troepen in Bosnië de 'mogelijkheid van een snelle reactie' moeten creëren. Deze 'rapid reaction' moet het hoofd bieden aan nieuwe vijandige daden tegen VN-personeel in Bosnië, zoals de gijzeling van bijna 350 VN-militairen door de Bosnische Serviërs. De Contactgroep liet echter, ver moedelijk onder druk van de Russi sche minister van buitenlandse zaken Andrej Kozyrev, in het midden of dat betekent dat de NAVO troepen kan sturen die geen blauwe VN-baret dra gen en daarmee niet zijn gebonden aan het VN-mandaat voor Bosnië. Hoge waarnemers bij het overleg in Den Haag legden de rapid reaction' uit als 'strijdkrachten die men achter de hand houdt, als blauwhelmen wor den belaagd'. Zo'n strijdmacht zou te gemoet komen aan de oude klacht van de NAVO, dat niet adequaat op Servisch 'terrorisme' kan worden ge reageerd, omdat voor acties als de luchtaanvallen van vorige week altijd een dubbelbesluit nodig is van zowel de VN als de NAVO. De Britten besloten zondagnacht hun 3.500 manschappen in Bosnië onmiddellijk uit te breiden met 1.200 man, die vandaag reeds vertrekken. Daarnaast zijn nog eens vijfduizend Britse manschappen in staat van pa raatheid gebracht. De Fransen bren gen tweeduizend extra mariniers met het vliegdekschip Foch naar de Adria- tische Zee. Beide strijdmachten zou den expliciet onder Brits, respectieve lijk Frans commando staan. Londen en Parijs doen daar echter beide, vol gens waarnemers opzettelijk, vaag De eerste taak van de nieuwe Britse troepen wordt het beschermen van de eigen blauwhelmen. De Britse blauw helmen zijn op hun beurt verantwoor delijk voor de bescherming van Ne derlandse blauwhelmen, die in Bosnië hulpkonvooien rijden. Daarom zullen de nieuwe Britse troepen indirect ook als Nederlandse beschermers dienen. Eventueel kunnen de Britse en Franse manschappen en de tweedui zend man Amerikaanse troepen op een vliegdekschip in de Adriatische Zee ook worden ingezet bij een evacu atie-operatie of een hergroepering van de blauwhelmen. Minister Van Mierlo zei gisteren in Brussel, waar de Europese ministers van buitenlandse zaken eerder op de dag bijeen waren, dat Nederland vooralsnog niet overweegt ook extra troepen te leveren. Nederland levert ruim 1.500 van de 22.500 VN-man- schappen in Bosnië. Voor eventuele extra taken zou Nederland alleen een compagnie mariniers uitgerust met rupsvoertuigen, verbindingsmensen en een radarverkenningsgroep be schikbaarhebben. De Contactgroep werd tegen mid dernacht middenin het moeizame overleg overvallen door het besluit van de Bosnisch-Servische leider Ka radzic om zich aan geen enkele VN- afspraak meer te houden. De Bosni sche Serviërs verklaarden dat de gegij zelde VN-militairen voortaan als 'krijgsgevangenen' worden be schouwd en eisten de 'volledige sou- vereiniteit' op de grond en in de lucht. Daarmee werden feitelijk de door de VN uitgeroepen veilige gebieden en de NAVO-actie Deny Flight, die schendingen van het luchtruim boven Bosnië moet voorkomen, nietig ver klaard. De Franse minister van bui tenlandse zaken Hervé de Charette re ageerde er vannacht heel kortaf op: „De VN-resoluties zijn een feit". De Contactgroep ging uiteindelijk als 'eenheid' uiteen, maar onderhuids sluimeren vele problemen. Naast de kwestie van het commando over de nieuwe eenheden bleef ook de vraag onbeantwoord hoe de Servische presi dent Slobodan Milosovic over de streep kan worden getrokken om de grenzen van Bosnië-Hercegovina te erkennen. Momenteel verblijft een speciale afgezant van de Russische president Jeltsin, Sergej Zotov, in Bel grado om met Milosevic te onderhan delen Zoals De Charette vannacht ver klaarde, zal erkenning van Bosnië door Milosevic 'de hele diplomatieke en politieke situatie' in ex-Joegoslavië veranderen. Dat zou het totale isole ment van de Bosnische Serviërs bete kenen. Rusland zou echter als tradi tionele vriend van de Serviërs nog steeds op grotere concessies aan Bel grado aandringen dan het Westen be reid is te doen. Beroering over wetsontwerp in België Een geheim wetsontwerp waar mee de Belgische premier Jean- Luc Dehaene een nieuwe mini- koningskwestie wil voorkomen, heeft in België voor beroering gezorgd. De plannen getuigen volgens de krant De Standaard van een 'verbazend gebrek aan realiteitszin' en 'weinig respect voor de grondregels van de par lementaire democratie'. De Standaard onthulde giste ren dat de Belgische regering koning Albert II de mogelijkheid wil geven zich te distantiëren van wetten waarmee hij zich niet kan verenigen. In zo'n ge val kan de koning een clausule laten toevoegen waardoor hij de bewuste wet niet persoonlijk, maar alleen als instelling be krachtigt. Een snelle acceptatie van het wetsontwerp zou zijn verhinderd door de vervroeging van de Belgische verkiezingen. Met de constructie wilde de Belgische regering een herha ling voorkomen van een affaire uit 1990, toen de streng katho lieke koning Boudewijn weiger de een wet op abortus te onder tekenen. Een oplossing bleek al leen mogelijk door de koning anderhalve dag zijn bevoegdhe den te ontnemen. Ingewijden achten een herhaling mogelijk bij bijvoorbeeld wetsontwerpen over euthanasie of huwelijken tussen homoseksuelen. De StandaaVd zet grote vraag tekens bij het voorstel dat neer komt op een 'gevoelige uitbrei ding van de politieke macht van de koning'. De krant hekelt ook het voornemen om de politieke partijen een document te laten ondertekenen, waarin zij belo ven de koninklijke bezwaren niet ter discussie te stellen. Mo gelijke vragen in het parlement zullen daardoor onbeantwoord blijven. „Een nogal wereld vreemde manier van doen", concludeert De Standaard. „Want wie kan het parlement verbieden over de fundamente le staatsinrichting te praten? Wie?" Oppositiepartijen reageerden gisteren onthutst. De onthulling van het geheime wetsontwerp zet de formatie van een nieuwe Belgische regering onder druk. Formateur Jean-Luc Dehaene, tevens premier van de demis sionaire regering, erkende het bestaan van de plannen, maar zei dat het voorstel niet aan de orde komt tijdens de coalitiebe sprekingen. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Met het luiden van de kerkklok ken is gisteren in de Duitse stad Solingen de brandaanslag her dacht, waarbij twee jaar geleden vijf Turkse vrouwen en meisjes uit één familie om het leven kwamen. Een oproep om drie minuten stilte in acht te nemen, vond echter geen gehoor. Mevlude Gene, die bij de aan slag twee kinderen en twee kleinkinderen verloor, eiste gis teren levenslange gevangenis straffen voor de vier daders. In Düsseldorf staan vier jongeren met extreemrechtse sympathie ën terecht wegens de aanslag, die wereldwijd een storm van verontwaardiging en protest ontketende. De advocaat van de familie Gene zei dat de familie er na honderd procesdagen van over tuigd is, dat het viertal de mis daad heeft gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5