Politie kan overlijden in cel vaak voorkomen Binnenland Drugvrije jeugd Verkgever krijgtextra ftrek voor werknemer Zalm op broodje is echt in 'trein van de toekomst Twentse scholier leeft wel èrg ongezond Gorbatsjov trapt af voor Handvest voor de Aarde Roken kost samenleving ieder jaar 3,5 miljard Energieke geluidswal Niemand ziet wat in sponsoring politieke partijen HSDAG 30 MEI 1995 flil joenenbrand in caravancentrum Ij een brand in een caravancentrum in het Drentse Rogat is gister- zond voor miljoenen guldens schade aangericht. Een showroom iet dertig nieuwe caravans, brandde helemaal uit. Ook vijftig tot istig nieuwe en gebruikte caravans die buiten stonden, gingen ver ten. Op het moment van de brand was niemand aanwezig. De ei- snaar van het bedrijf had een uur eerder juist het pand verlaten, aar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. foto anp cor muldef reding studenten tegen prestatiebeurs |n haag De studentenvakbond LSVb heeft minister Ritzen van iiderwijs gisteren gesommeerd de prestatiebeurs een jaar uit te éllen. Zo niet, dan stapt de bond naar de rechter. Ritzen wil de restatiebeurs, waarbij studenten eerst een lening krijgen die as bij voldoende studieresultaten wordt omgezet in een gift, al I september invoeren. De LSVb stelt dat al aan veel nieuwe stu- bnten een beurs is toegekend onder de huidige wetgeving, por die om te zetten in een prestatiebeurs, schendt het minis- |rie hun rechtszekerheid, vindt de studentenbond. Cigenaar stak tenniscentrum in brand twiLLEBRORD» De brand die in de nacht van 25 april een tennis- k snookercentrum in St. Willebrord voor een groot deel in as ede, is zo goed als zeker aangestoken door de eigenaar. De 47- jrige man is vorige week aangehouden, zo heeft de politie be- Indgemaakt. Hoewel al vrij snel duidelijk was dat de brand was pgestoken, was niet duidelijk in welke richting de dader moest jorden gezocht. Even werd rekening gehouden met een wraak- fctie, daar de politie enkele uren voor de brand nog bij een ruzie i het sportcentrum was geroepen. Het is niet duidelijk man de brand heeft aangestoken. Leidse onderzoekers: Beter fouilleren en toezicht houden De afgelopen tien jaar zijn 59 arrestanten overleden, van wie 44 op het politiebureau en 15 in een ziekenhuis. In veel gevallen werden de arrestanten niet goed gefouil leerd en kwamen ze na een overdosis aan drugs in hun cel om het leven of pleegden ze met de riem van hun broek zelfmoord. Ook werden de arrestanten niet of on voldoende medisch onderzocht. Dat blijkt uit het rapport 'Sterf gevallen onder de zorg van de politie' dat vandaag is aangebo den aan de Raad van Hoofd commissarissen. Het onderzoek beslaat de periode van 1983 tot en met 1993. De helft van de sterfgevallen had kunnen wor den voorkomen, concluderen de Leidse onderzoekers. Aan de hand van 58 rappor ten van de rijksrecherche beke ken de onderzoekers hoe arres tanten om het leven kwamen. Twintig mensen pleegden zelf moord, negentien werden ver giftigd door een overdosis aan drank, drugs of medicijnen. Bij acht arrestanten werd een na tuurlijke doodsoorzaak gevon den, zeven overleden als gevolg van een val of ongeluk en bij vijf is de doodsoorzaak niet bekend. In totaal verkeerden 33 arres tanten onder invloed van alco hol, drugs en medicijnen. Vol gens de onderzoekers hoort een groot deel van deze mensen niet op het politiebureau thuis. „Zestien mensen werden opge pakt wegens openbare dron kenschap, maar hier was geen sprake van een delict. Deze mensen moeten naar een hulp verlenende instantie worden gebracht", aldus onderzoeker Eric Blaauw. Deze arrestanten worden vaak ingesloten in aparte, afge legen 'dronkemanscellen' waar weinig toezicht op wordt ge houden. Elke arrestant die on der invloed is, moet in principe om de twee uur worden gecon troleerd. In dertien gevallen is dat niet gebeurd. De onderzoe kers adviseren deze arrestanten in gewone cellen te plaatsen, zodat ze makkelijker in de gaten kunnen worden gehouden. Blaauw vindt niet dat de poli tie nalatig is geweest omdat het hier om moeilijke, vaak suïcida le en psychisch gestoorde men sen gaat. Wel vindt de onder zoeker dat de politie voordat rkgevers krijgen per 1 januari gend jaar een extra belas- gaftrek van 1100 gulden per tknemer. Voor werknemers 1 het minimumloon of iets Ier verdienen, komt daar nog I gulden bovenop, Met de atregel is 2,25 miljard gulden poeid. De meest betrokken nisters hebben hierover een toord bereikt. Het kabinet wil t de belastingaftrek de werk- egenheid stimuleren, vooral br laaggeschoold personeel. Minister Melkert (sociale za- n en werkgelegenheid) krijgt t dit akkoord gedeeltelijk zijn labinet stopt miljoen in erk WAO'ers [t kabinet wil jaarlijks 400 tot p miljoen gulden uittrekken de gevolgen van de nieuwe iO-regels te verzachten, jm 300 miljoen wordt be- pid om gedeeltelijk arbeids geschikter! aan de slag te hel- h, de rest voor een speciale |V-regeling waardoor oudere kO'ers niet in de bijstand be lden als ze bij herkeuring in io kwijtraken. Staatssecreta- [Linschoten van sociale zaken I later deze week waarschijn- I ook bekendmaken hoe hij [keuringen wil aanpassen na I kritiek van het College van jezicht Sociale Verzekeringen, gen de herkeuringen is giste- ji in vijftien steden actie ge- prd bij GAK-kantoren. Die ac- i was georganiseerd door de bialistische Partij. zin. De PvdA-bewindsman had voorgesteld de bruto loonkosten voor werknemers op minimum loonniveau met 6000 gulden te verlagen. Zijn WD-collega Zalm van financiën vond dat bedrag te fors. Hij was bang dat werk gevers te veel op kosten gejaagd zouden worden bij promotie van een werknemer. Het kabinet wil ook een einde maken aan de administratieve rompslomp die de diverse loon kostensubsidies nu nog beteke nen voor bedrijven. Alle regelin gen worden samengevoegd en verwerkt in de loonbelasting die een bedrijf afdraagt. vucht Minister Sorgdrager van justitie luistert belangstellend naar de verhalen van een aantal jeugdige delinquenten die zijn gehuisvest op de drugvrije afdeling van de Vughtse gevangenis Nieuw Vosseveld. De minister opende twee nieuwe units van de gevangenis, die na de Bijlmerbajes de grootste van Nederland is. foto anp vincent boon r slavenburg De man van de broodjes en kof fie moet nog wat wennen. Schaakstukken en koptelefoons behoren nu ook tot zijn assorti ment. Intercity Plus waarin pas sagiers tussen Den Haag en Heerlen zich sinds gisteren even luchtreizigers mogen wanen. Niet dat het zo snel gaat, maar het leer van de stoelen is echt leer, de broodjes deugen en de muziek is van lamaarwaaie- kwaliteit, bekend van KLM en Martinair. Voorlopig gaat het om een test van een half jaar, waarbij de passagiers als proefkonijn die nen. De Intercity Plus biedt, al dus de folder: comfort service, ruimte sfeer, vertier plezier, spelletjes muziek. De zaken man kan de accu van zijn lap top-computer ontlasten dank zij een stopcontact, ouders kunnen hun kinderen kwijt bij de elec- tronische oppas, de video. En er is telefoon aan boord, voor wie nog niet over >een draagbaar exemplaar beschikt. De velden voor schaken, dammen en backgammon zijn op een aantal tafels gegraveerd, de bijbeho rende magnetische stukken en schijven zijn voor vijf gulden te koop bij de man van de koffie, in de Intercity Plus uiteraard steward geheten. Waarom is er niet gewoon een restauratie-wagon, zo'n ding als vroeger op het traject Amsterdam-Brussel? „Omdat de mensen van de spoorwegen bang zijn dat passagiers dan blijven plakken en te veel bier drinken. Met een restauratie wagon krijg je ook veel geloop in de trein. Dat kunnen we niet hebben", zegt de steward. De broodjes deugen. De zalmsandwich bevat zalmsalade met échte zalm. De koffie wordt geserveerd in het onuitroeibare geplastificeerde kartonnen be kertje, met plastic roerhoutje. Over de verkoop van koptele foons (voor zeven gulden vijftig) die in armleuningen kunnen worden geplugd heeft de koffie- man geen klagen. „Alleen dat geduw met die kar, over de vas te vloerbedekking, dat valt te gen". Meneer en mevrouw Marque- nie uit Rotterdam laten zich het ontbijt goed smaken. Ieder twee croissantjes met kaas en jam en een bekertje koffie, voor zes gul den en vijfenzeventig cent per unit. Het echtpaar heeft bewust geen auto, de trein is een twee de huis. „Ik reis jaarlijks wel 50.000 kilometer per trein, bijna elke dag ga ik op en neer tussen Rotterdam en Arnhem", zegt Marquenie. Hij vindt de Interci ty Plus mooi en comfortabel, maar heeft veel klachten over het openbaar vervoer in het al gemeen. Het echtpaar is bijzonder te spreken over het prullenbakje, de klep deel uit maakt van het tafel-oppervlak. Zonder moeite worden restanten van het ontbijt het bakje ingeveegd. „Design, daar is over nage dacht", zegt mevrouw Marque nie. Haar echtgenoot houdt in tussen het hoofd koel. „Natuur lijk is dit allemaal prachtig. Maar hoeveel zou het kosten wanneer alle intercity's op deze wijze worden verbouwd? Mil joenen natuurlijk. En dat zal vroeg of laat toch door de pas sagiers moeten worden be taald". Ingenieur Klein, account manager bij NS Materieel, is een trotse passagier tijdens de maidentrip. Zijn bedrijf bouwde de rijtuigen om tot hun nieuwe, luxe vorm. In de lounge, een ovale ruimte waar negen passa giers tegelijk met elkaar kunnen confereren, wijst hij op de bij zondere specificaties van het in terieur. „Ook internationaal is dit niveau van comfort onge kend, behalve dan misschien in de TGV, de hogesnelheidstrein in Frankrijk". Het basismateriaal van de In tercity Plus is niet nieuw. Het zijn vijftien jaar oude rijtuigen die opnieuw zijn ingericht. Met leer voor de stoelen, tussenwan den van donker getint veilig heidsglas, een paar vergader coupés voor zes personen. Hij wijst op de minuscule lees lampjes die (alleen in de eerste klas) veel licht verspreiden: „Glasvezeltechniek, uniek". Het verlaagde plafond, de in directe verlichting, de elektri sche deuren die met een druk op de knop openvliegen: mooi werk allemaal. Een plaats reser veren, of een vergaderzaaltje, mogelijk. Het is r zolang de proef ant dat er dik geld bij geen geheim. Uitrus- van alle intercity's op het de niveau zou miljoenen *en en dus de plaatsbewij- navenant duurder maken. ook dat prachtig duurt, i de arrestant de cel ingaat veel beter moet inschatten wat voor zorg iemand nodig heeft. Hij vindt dat arrestanten veel strenger moeten worden ge fouilleerd. Naakt en niet met kleren aan, zoals nu vaak ge beurt. „Het is zo makkelijk om drugs in dunne plakjes op het lichaam te bevestigen. Die vind je niet als je alleen de kleding fouilleert". Uit de rapporten van de rijksrecherche blijkt dat na de dood van arrestanten regel matig medicijnen of drugs in de cel werden gevonden. In vergelijking met gevange nissen en huizen van bewaring is het aantal sterfgevallen onder de zorg van politie hoger. Het percentage sterfgevallen in poli tiebureaus in Nederland is ech ter twee tot vier keer zo laag als in Engeland, Wales, Canada, Australië en Denemarken. In Twente heeft de jeugd niet echt de toekomst. Twentse jon geren spijbelen zorgwekkend, roken en drinken te veel en sporten daarnaast te weinig. Dat stelt de GGD Twente na een onderzoek onder 1545 jongelui van rond de vijftien jaar. Eén op de drie rookt, ruim een kwart beweegt te weinig, bijna een kwart eet ongezond en één op de acht drinkt te veel. Het druggebruik valt daarentegen erg mee: slechts één op de der tig zegt regelmatig softdrugs te gebruiken. Gokken is vooral een probleem van jongens: één op de acht speelt regelmatig op een gokautomaat. Eén op de vijf jongeren heeft al seks ge had, van wie overigens bijna iedereen wèl een condoom ge bruikt. Van de scholieren heeft 40 procent psycho-sociale proble men. Bij 15 procent is het risico groot dat ze echt in de pro blemen raken. Zorgen over de toekomst zijn de belangrijkste oorzaak bij jongens. Meisjes maken zich vooral sappel over zichzelf en relaties. Zorgwekkend noemt de GGD het schoolverzuim. Eén op de vier leerlingen laat één of meer dagen per maand verstek gaan wegens ziekte en 20 procent spijbelt één of meer dagen. Niet verbazingwekkend is dat in veel gevallen schoolverzuim, psycho-sociale problemen en overmatig roken, drinken en/of gokken samenvallen. De GGD wil in samenwerking met scholen en hulpverleningsinstellingen verschillende projec ten starten om de jongeren tot een gezondere leefwijze te be wegen. Oud-Sovjetpresident Gorbatsjov heeft gisteren in Den Haag een vurig pleidooi gehouden voor een Handvest voor de Aarde, een Earth Charter. Volgens de voormalige staatsman kan een nieuw document met algemene uitgangspunten voor de be scherming van de aarde in de toekomst een zelfde rol vervul len als de bestaande verklaring voor de rechten van de mens. Gorbatsjov opende met zijn rede een driedaagse internatio nale conferentie in het Vredes paleis. Tijdens de bijeenkomst moeten de eerste afspraken tot stand komen over de tekst van het handvest. De komst van een handvest is vorig jaar april al aangekondigd tijdens een eerder bezoek van de voormalig Sovjetleider aan Den Haag. In een uitzending via de Amerikaanse nieuwszender CNN riep Gorbatsjov de wereld burgers toen op zich in te span nen om de mondiale milieucri- bez De eld- leider sprak als 'zijn' milieuorganisatie Green Cross. CNN-directeur Ted Tur ner is overigens top-adviseur van Green Cross, evenals acteur Robert Redford. Het wereldhandvest voor de aarde is een initiatief van Green Cross en Earth Council (Raad voor de Aarde). Deze organisa tie onder voorzitterschap van de Canadese zakenman en milieu voorvechter Maurice Strong ziet toe op de uitwerking van de af spraken van de grote VN-confe- rentie over milieu en ontwikke ling 111 Rio lie Janeiro (1992). Strong was voorzitter van deze vergadering van regeringslei ders en staatshoofden. In Rio lukte het overigens niet om een Earth Charter van de grond te krijgen. De bijeenkomst in Den Haag moet nu de basis leggen voor de tekst. Volgende maand zal het initiatief officieel worden voor gesteld in San Francisco tijdens de viering van het vijftigjarige bestaan van de Verenigde Na ties. Over twee jaar volgt dan de ratificatie door de Algemene Vergadering van de VN, zo is de bedoeling. Rond de eeuwwisse ling moet het handvest in de wereld op grote schaal van kracht worden. De bijeenkomst in Den Haag werd gisteren op geluisterd door onder anderen de ministers De Boer (milieu) en Pronk (ontwikkelingssamen werking), ex-premier Lubbers en oud-> van de OESO. miljard toe te schrijven aan pro- duktiviteitsverlies. Hiervan is ziekteverzuim met 2,8 miljard de grootste onkostenpost. Het produktiviteitsverlies door vroegtijdige sterfte beloopt 160 miljoen en voor vervroegde ar beidsongeschiktheid ruim 30 miljoen. De kosten van onge lukken (zoals branden en ver keersongevallen) door roken bedragen volgens het onder zoek 20 miljoen gulden. Aan voorlichting tegen roken wordt jaarlijks 7 miljoen gulden uitge geven. De Nederlandse Nietrokers- vereniging CAN heeft Jacques Wallage, fractievoorzitter van de PvdA, uilgeroepen tot 'Niet-ro- ker van het jaar 1995'. Hij krijgt de prijs morgen in Den Haag uitgereikt. Wallage verdient hem omdat hij tijdens de ver kiezingscampagne vorig jaar openlijk steling nam legen de ernstige vervuiling van het bin nenmilieu door tabaksrook en de schade die dat veroorzaakt bij niet-rokers, aldus de CAN. Roken kost de samenleving 3,5 miljard gulden per jaar, vooral aan ziekteverzuim en gezond heidszorg. Anderzijds zijn rook waren een melkkoe voor de schatkist: de overheid int per jaar ongeveer 3,4 miljard gulden aan belasting en accijnzen op tabak. Dat concludeert de stichting Volksgezondheid en Roken na een onderzoek naar de maat schappelijke kosten van het ro ken, dat vandaag is gepresen teerd op de Wereld Niet Roken Dag. De stichting is elke moge lijke kostenpost van het roken nagegaan. Sommige posten zijn volgens de stichting nog niet in geld uit te drukken, zoals pro duktiviteitsverlies doordat men sen op hun werk een shagje draaien of extra kosten voor de werkgever doordat er meer moet worden schoongemaakt en geventileerd als er veel ro kers werken in een ruimte. Volgens de stichting zijn van de 3,5 miljard gulden er ruim 3 tgencf" theo haerkens feiLT» Morgen is het zover: dan levert de 550 meter geluidswal die langs de Biltse Straatweg is geplaatst i de herrie van de A27 weg te houden van de bewoners, stroom. Op de geluidspanelen zijn zonnepanelen plaatst, die naar schatting stroom zullen gaan leveren voor ongeveer twintig huishoudens. Van minister Dijkstal van binnenland se zaken mag het: sponsoring van poli tieke partijen door bedrijven. Hij is niet bang dat daardoor de corruptie toeneemt en bovendien kan het de roep om meer subsidie, zoals onlangs weer door PvdA-voorzitter Rottenberg, bezweren. Dijkstal komt binnenkort met regelgeving die meer subsidies mogelijk maakt, zo maakte hij gisteren bekend. Maar het bedrijfsleven zeifis vooralsnog niet zo happig. En de poli tieke partijen zelf ook niet echt. Bij de ING-bank hebben ze al een beetje spijt van de financiering van het CDA- jaarboek afgelopen jaar. Sponsoring van een politieke partij past niet in de strate gie van de bank en de bijdrage van het Haagse filiaal aan de bundel was een in cident. „De account-manager had nu eenmaal een toezegging gedaan en we wilden de partij een week van tevoren niet laten zitten", aldus een woordvoer- foto anpcor mulder Het beleid van het hoofdkantoor van de bank laat aan duidelijkheid niets te wen sen over. „Een politieke partij is op voor hand uitgesloten van sponsoring, even als andere religieus of politiek getinte manifestaties". De bijdrage van 2500 gulden voor de CDA-bundel in ruil voor naamsvermelding was een misser. „Bedrijven moeten buitengewoon voor zichtig zijn bindingen aan te gaan met politieke partijen, want ze worden met de opvatting van die partijen geassoci eerd", stelt bestuurslid Van den Wall Ba ke van het Genootschap voor Reclame. Hij verwacht dan ook niet dat bedrijven halsoverkop naar Den Haag afreizen om de zieltogende partijen wat meer arm slag te geven. „Politiek kleur bekennen maakt een bedrijf erg kwetsbaar, want je weet maar nooit wanneer het in de poli tiek zwaar weer wordt. Ik zou het niet adviseren". Hij doelt daarbij niet alleen op klanten die een bedrijf de rug toe kunnen keren, maar ook op de opvattin gen van het eigen personeel. Hij ziet meer Ln steun aan gezamenlijke activi teiten van politieke partijen. „Als je mee betaalt aan een verkiezingsbijeenkomt met alle partijen, steun je de goede zaak zonder je aan een partij te verbinden". Op dit moment is de steun van het be drijfsleven voor de politiek beperkt tot het drukken van een boekje of gratis bloemen voor een congres. In ruil daar voor krijgt de sponsor een advertentie in het partijblad. Onderling hebben de par tijen afgesproken dat giften boven de 10.000 gulden openbaar worden ge maakt. In de praktijk komen die echter nauwelijks voor. Uitgever/drukker SDU sponsort alleen klanten en houdt daarbij het eigen be lang goed in de gaten. De bijdrage aan het CDA-jaarboek is voor het bedrijf niet anders dan die voor het congres van de Orde van Advocaten. Voor beide organi saties drukt SDU het clubblad. Ook met andere partijen zijn dergelijke deals denkbaar. 'Rustige bedragen' vindt voor zitter Jongsma van de Raad van Bestuur op persoonlijke titel tevens eindre dacteur van de CDA-bundel verdedig baar. Zijn prominente positie binnen de plaatselijke afdeling noemt de Lissese makelaar Romeyn de reden waarom hij het jaarboek heeft gesponsord in ruil melding. In de plan nen van Dijkstal ziet hij daarentegen niets, omdat hij verwacht dat er in het geheim bedragen van eigenaar wisselen. „De mens is geneigd tot alle kwqad en daarom is het maar beter dat de over heid zorgt voor financiering van de poli tieke partijen". Ook de politieke partijen zelf staan niet in de rij voor sponsoring op grote schaal door het bedrijfsleven. „Niet alleen het bedrijfsleven is terughoudend, we zijn het zelf ook", aldus een woordvoerder van de WD. „Je moet maar afwachten of een bedrijf dat als sponsor zou willen fungeren, dat op oprechte gronden wil. Je kunt als politieke partij ook een hoop negatieve publiciteit over je heen krij gen". Zo denken ook de woordvoerders van PvdA, CDA en D66 erover. PvdA- fractievoorzitter Rottenberg: „Je ziet in andere landen dal sponsoring van poli tieke partijen altijd weer tot problemen leidt. Zelfs als er wettelijke regelingen voor worden getroffen. We moeten in Nederland de onafhankelijkheid van po litieke partijen blijven koesteren".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3