'Deze zetel maakt me jaren jonger' Afgang Maxwell-broers begint morgen Feiten Meningen Levendiger debatten in Eerste Kamer Ouderenpartijen verspelen zetel in Senaat DINSDAG 30 MEI 1995 152 NIEUWSANALYSE Met nieuwelingen als Flans Wiegel, Gijs van Aardenne, Hannie van Leeuwen, Thijs Wöltgens en Elske ter Veld telt de gisteren verkozen Eerste Kamer een aantal 'groen tjes' die voor het publiek bepaald geen on bekenden zijn. CDA, WD en PvdA hebben politici met ervaring ingezet, die wel eens geneigd zouden kunnen zijn tot levendiger debatten in de Eerste Kamer dan tot nu toe gebruikelijk was. Veel senatoren in de nieuwe Eerste Ka mer moeten elkaar nog van vroeger ken nen. De CDA-senatoren Braks en Van Dijk waren collega-bewindslieden van de W- D'ers Van Eekelen, Korthals Altes en Dees in het tweede kabinet-Lubbers (1986-1989). Dezelfde Braks diende als minister in het eerste kabinet-Van Agt (1977-1981) samer) met de WD'ers Wiegel, Van Aardenne, Gin jaar en Van Eekelen. Hannie van Leeuwen genoot tijdens dit kabinet haar laatste da gen als kamerlid, een functie die zij tussen 1966 en 1978 uitoefende. De nieuwe PvdA-senatoren zijn meest van een jongere lichting, maar ook zij heb ben net zo goed flink wat politieke ervaring. Zo was Thijs Wöltgens fractievoorzitter in het derde kabinet-Lubbers, terwijl Cohen en Ter Veld in dat kabinet zaten als staats secretaris, samen met de nieuwe CDA- senator Hirsch Ballin als minister. Hirsch Ballin is overigens één van de slechts drie nieuwe CDA-gezichten in de Eerste Kamer, samen met Hannie van Leeuwen en oud-CNV-bestuurder Hofste de. Een mate van vernieuwing die nogal schril afsteekt tegen die bij de WD en de PvdA, waar respectievelijk veertien en acht nieuwelingen hun intrede doen. De beperkte vernieuwing bij het CDA is niet alleen het gevolg van een behoudende kandidaatstelling bij die partij, maar ook van de onfortuinlijke uitslag van de verkie zingen. Daardoor hebben de lager op de lijst geplaatste nieuwe gezichten het niet gehaald. Het CDA moest gisteren acht van zijn 27 zetels in de Senaat prijsgeven. Het grote aantal nieuwkomers bij de WD heeft een omgekeerde oorzaak: die partij kreeg er elf zetels bij en kon daardoor een ruim aan tal nieuwelingen toelaten. De PvdA is in dit rijtje de enige partij, die expliciet voor vernieuwing van de senaats fractie heeft gekozen. Vooral partijvoorzitter Rottenberg had dat geëntameerd. Niet ie dereen heeft hem dat in dank afgenomen. Met name senaatsvoorzitter Tjeenk Willink en zijn collega-senator Van den Berg heb ben de afgelopen tijd laten vveten dat wel erg veel zittende PvdA-senatoren bij de vuilnisbak zijn gezet. Twee senatoren zijn overigens inmiddels gered van de schoonmaakactie van Rotten berg. Het PvdA-congres schoof sociale-ze- kefheidsdeskundige Van de Zandschulp naar een verkiesbare plaats op de lijst. Een zelfde actie ten faveure van de Gelderse oudgediende Pit mislukte toen, maar giste ren bleek Pit zoveel voorkeurstemmen van zijn Gelderse partijgenoten te hebben ge kregen, dat hij zijn plaats in de senaat als nog kan behouden. Partijvoorzitter Rottenberg kan de actie van zijn partijgenoten in de Gelderse Staten niet waarderen. Hij vindt dat zij zich aan de door het PvdA-congres vastgestelde volgor de op de kandidatenlijst hadden moeten houden. „Het gaat hier niet om een voor keursactie onder kiezers, maar om een actie van partijleden die het kennelijk niet met een democratisch genomen besluit in de partij eens waren. Ik geef toe dat men dat staatsrechtelijk kan doen maar ik vind het tegenover de partij moreel onwaardig." DEN HAAG ANP Het Algemeen Ouderenverbond (AOV) krijgt twee zetels in de Eerste Kamer. De Ouderen- Unie 55+ die afspraken met het AOV had gemaakt om een der de zetel voor de ouderenpartij en in de wacht te slepen, loopt de Senaat door één 'verkeerde' stem mis. Een Brabants staten lid van Unie 55+ stemde giste ren onverwacht op AOV-kandi- daat Batenburg. Deze stond op een onverkiesbare achtste plaats, maar vergaarde voldoen de voorkeurstemmen voor een plekje in de Eerste Kamer. Dat blijkt uit de voorlopige uit slag van de Eerste Kamerverkie zingen. Doordat de ouderen partijen een zetel verspeelden, gaat de restzetel naar het CDA. Die partij komt met negentien senatoren in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer wordt indirect samengesteld, door een stem ming onder de statenleden die in maart in de provinciale be sturen zijn gekozen. Op basis van de afspraken was verwacht dat vier nieuwe partijen hun in trede in de Eerste Kamer zou den maken. Dat is het AOV, de Socialistische Partij en de naamloze combinatie van Loka len en Groenen ook gelukt. De Ouderen-Unie 55+ echter niet. Uit de officieuze uitslag blijkt zoals verwacht dat de WD met 23 zetels de grootste fractie in de Eerste Kamer wordt. De PvdA krijgt veertien zetels, twee minder dan nu. Het CDA zakt van 27 naar 19 zetels. D66 moet het met zeven zetels (min vijf) doen. De officiële uitslag wordt mor gen bekendgemaakt tijdens een openbare vergadering van de Kiesraad. De Eerste Kamer wordt 13 juni geïnstalleerd. De nieuwe Eerste Kamer ziet er als volgt uit: WD 23 zetels (was 12) - herko zen: Korthals Altes, Van Graafei- land, Heijne Makkreel, Ginjaar, Verbeek, Van den Broek-Laman Trip, Hilarides, Talsma, Heij- mans, alsmede nieuw: Wiegel, Van Aardenne, Van Eekelen, Dees, Varekamp, Loudon, De Jager, De Haze Winkelman, Roscam Abbing-Bos, Ketting, Van Heukelum, Rensema, Luij- ten en Lodewijks. CDA 19 zetels (was 27) - herkozen: Steen kamp, L.M. van leeuwen, Ron gen, Grol-Overling, Glasz, Braks. Postma, Van Dijk, Baarda, Luimstra-Albeda, Wemer, Van Gennip, Boorsma, Eversdijk, Michiels van Kessenich-Hoog- endam, Stevens alsmede nieuw: J. van Leeuwen, Hirsch Ballin en Hofstede. PvdA 14 zetels (was 16) - herkozen: Tjeenk Willink, Van den Berg, Jaarsma-Buij- serd, Van de Zandschulp, K. Zijlstra, Pit alsmede nieuw: Gre- 1995 1991 II 4 4 SAMENSTELLING EERSTE KAMER nieuw in de Eerste Kamer M CM pIA m u- 1 1 1 1_ gpv mm AOV Hl Lijst- Kuperus wel, Wöltgens, Cohen, Le Poole, Linthorst, Ter Veld, Jurgens en Lycklama a Nijeholt. D66 7 ze tels (was 12) - herkozen: Glastra van Loon, Staal, Schuyer, Vrise- koop.Gelderblom-Lankhout, Tuinstra alsmede nieuw: Hes- herkozen: De Boer, Pitstra als mede nieuw: Zwerver en Schoondergang-Horikx. SGP 2 zetels (was 2) - herkozen: Hol dijk alsmede nieuw: Van den Berg. GPV 1 zetel (was 1) - her kozen: Veling. RPF 1 zetel (was 1) - herkozen: Schuurman. AOV 2 zetels - nieuw: Hendriks en Batenburg. SP 1 zetel - nieuw: De Wit. Lijst-Kuperus 1 zetel - nieuw: Bierman. DEN HAAG GPD-ANP Batenburg klaar voor nieuwe gevechtsronde in AOV Hoezo te oud voor het werk als lid van de Eerste Kamer? Martin Batenburg (76) is 'als herboren' tevoorschijn gekomen uit zijn bittere strijd om een plaats in de Senaat. „Deze zetel maakt me jaren jonger", zegt hij opgelucht. „Het klinkt misschien gek, maar het conflict in het Algemeen Ouderen Verbond heeft me niet afgemat, maar juist jeugdiger gemaakt. Ik ben er scherper van geworden." De commissaris van de koningin in Noord-Holland, Van Kemenade, neemt een van de stembiljetten in zijn provincie in ontvangst. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE 's Ochtends vroeg was Baten burg al naar het provinciehuis van Noord-Brabant gereisd om te zien hoe de grootste fractie van het AOV in Nederland (vier statenleden) zou stemmen. Drie van de vier stemmen gingen naar hem, de nummer acht op de kieslijst. Ook het statenlid van Unie 55+ gaf hem zijn voor keurstem. In de rest van het land volgden er nog dertien. Meer dan genoeg voor een plaats in de Eerste Kamer. Batenburg toont zich niet echt verrast. „Er is de afgelopen we ken uitgebreid campagne voor mij gevoerd. Ik wist wel dat ik in Brabant op uitgebreide steun kon rekenen. Maar het is toch bevrijdend als je merkt dat on danks een onverkiesbare plaats op de lijst zoveel mensen achter je staan. Men heeft veel vertrou wen in mij gesteld en dat moet ik nu gaan waarmaken. Dat schept een zware verplichting." SCHOON SCHIP De oprichter van het Algemeen Ouderen Verbond maakt zich nu, zoals hij al had beloofd, op voor een tweede ronde in het gevecht om de macht binnen de ouderenpartij. Als senator en te vens partijvoorzitter denkt Ba tenburg sterker te staan bij zijn streven schoon schip te maken. Resoluut: „In mijn hart leeft geen haat. Maar fractievoorzit ter Nijpels en haar getrouwen, zoals het fractielid Boogaard, horen in het ouderenverbond niet thuis. De algemene leden vergadering die op 10 juni wordt gehouden zal hen aan de kant moeten zetten". Juist de onverkiesbare plaats van Batenburg op de kieslijst voor de Eerste Kamer was een van de belangrijkste oorzaken voor de ernstige verdeeldheid in de partij. Het Tweede-Kamerlid Van Wingerden werd geschorst nadat hij het voor de partijop richter had opgenomen en te vens een 24 pagina's tellende klaagnota over Nijpels had ver stuurd. Omdat het AOV-kamer- lid Verkerk zich aan de kant van Van Wingerden schaarde, ont stonden twee kampen in de fractie: het kamp pro-Nijpels en het kamp contra-Nijpels. Batenburg stelt nuchter vast dat er geen kans is dat beide kam pen npg de vrede zullen teke nen. „Het is een onwerkbare si tuatie. Zo scherp staan we in de partij nu tegenover elkaar. Eén van beide kampen zal dus moe ten vertrekken." VERDEELD Het is niet uitgesloten dat het Algemeen Ouderen Verbond straks ook in de Eerste Kamer intern verdeeld zal zijn. Baten burg wijst erop dat zijn collega senator en nummer één op de Martin Batenburg: „Door het conflict ben ik sterker ge worden". ARCHIEFFOTO lijst, Jan Hendriks, een 'fan' van Nijpels is. Batenburg: „Ik hoop rust te creëren in de Eerste-Ka- merfractie, ik zal mijn uiterste best doen de zaak werkbaar te maken. Maar Hendriks heeft gezegd dat hij zijn zetel zal inle veren als ik in de Eerste Kamer word verkozen. Wil hij nog wel met mij samenwerken?" Hendriks is daar nog niet uit, meldt hij vanuit zijn auto, op de terugweg van een AOV-be- stuursvergadering. „Ik had graag een andere collega ge wild", geeft hij toe. „Ik heb twee dagen bedenktijd gevraagd om me te bezinnen over de vraag of ik wel met Batenburg overleg moet voeren. Hij is gezien zijn leeftijd de oudste en dus, zou je verwachten, de wijste. Ik ver wacht dat hij het initiatief gaat nemen als er dan zo nodig moet worden samengewerkt. Hendriks stelt dat Batenburgs actie tegen Nijpels nog een ern stig probleem kan vormen, 'want ik kan me wel vinden in de manier waarop Jet Nijpels opereert'. Bovendien heeft Hen driks zo zijn twijfels over de in zet van Batenburg als Eerste- Kamerlid. „Hij heeft vaak pro blemen met het bijwonen van vergaderingen. Over het alge meen woont hij ze maar voor de helft bij, omdat hij dan weer bepaalde verplichtingen elders heeft." DEN BQSCH PAUL KOOPMAN WIM STEVENHAGEN Geruchtmakend fraudeproces in Londen tegen nazaten krantenmagnaat Het leven leek alles in petto te hebben voor Kevin en Ian Maxwell. Maar in plaats van rijkdom, roem en aan zien wacht de twee zoons van de in 1991 onder myste rieuze omstandigheden omgekomen mediagigant Ro bert Maxwell morgen in Londen de vernedering van een proces wegens miljoenenfraude. Zo'n 25.000 gepensioneerden van Maxwells voormalige Daily Mirror-concern zal dat een zorg zijn. Die hebben vier jaar lang op een door de liefdadigheid aangereikt houtje moeten bijten, omdat Maxwell senior de pen sioenkas van de Mirror plunderde teneinde zijn rijk van vierhonderd bedrijven gaande te houden en uit te brei den. Het Mirror-pensioenfonds bleek meer dan een miljard gulden lichter toen Robert Maxwell in november 1991 bij de Canarische Eilanden van zijn jacht Lady Ghislai- ne in zee raakte en verdronk. Nooit is opgehelderd hoe dat in zijn werk ging, maar zeker is dat de dood van de magnaat met linkse sympathieën een kettingreactie veroorzaakte waarvan het proces tegen zijn zoons een (voorlopig) einde lijkt. Kevin (36) en lan (38) staan samen met twee voormali ge directeuren van Maxwell-bedrijven terecht voor sa menzwering bij zwendel, vermoedelijk voor een bedrag van meer dan een miljard gulden. De tekst van de offi ciële aanklacht zou pas vandaag bekend worden. Uitgelekt is al dat hoofdverdachte Kevin met zijn vader betrokken was bij de verkoop van aandelen in een Is raëlische computerfirma, die in bezit waren van het Mirror-pensioenfonds. Het vrijgekomen geld werd in andere Maxwell-bedrijven gestoken. Kevin en de drie anderen zouden tevens aandelen die het pensioenfonds bezat in een Israëlisch farmaceu tisch bedrijf aan een bank hebben aangeboden als on derpand voor een lening. Veel meer is nog niet bekend, maar het staat vast dat het hier om het topje van een fi nanciële ijsberg gaat. Vandaar misschien dat de Britse pers zich meer met de randverschijnselen heeft beziggehouden dan met de zaak zelf. Er zijn al vergelijkingen gemaakt met het pro ces tegen O.J. Simpson in de VS. De aard van het mis drijf mag anders zijn, de entourage komt op veel pun ten overeen. Verdediging en openbaar ministerie behoren tot de crème de la crème van de Britse juristerij. Het kostte grote moeite om een jury samen te stellen, omdat er maar weinig kandidaten waren die zich voor minimaal een halfjaar konden vrijmaken. Er is sinds de arrestatie van de twee broers in 1993 een onafgebroken stroom publiciteit geweest en dat werpt de vraag op of de ver dachten nog wel op een eerlijk proces kunnen rekenen. Veel sympathie is er niet voor de broers. De conserva tieve media hakken er lustig op in vanwege de linkse sympathieën van de Maxwells. En links voelt zich vre selijk bedrogen omdat eenvoudige gepensioneerden het slachtoffer werden. De anti-gevoelens werden nog eens aangewakkerd toen bekend werd dat de belasting betaler aan het eind van het proces de rekening krijgt gepresenteerd voor de verdediging van de broers: naar verwachting meer dan 25 miljoen gulden.' De, overigens inmiddels enigszins gewijzigde, Britse wet maakte het de Maxwells mogelijk een succesvol be roep te doen op door de staat betaalde advocaten. Ke vin Maxwell gold als armlastig, nadat hij in 1992 alle Britse financiële records brak door bankroet te gaan met een schuld van een miljard gulden. Ian verging het iets beter. Hij wist op het nippertje aan faillissement te ontsnappen doordat moeder Betty de miljard gulden schuld aan de beheerder van het Mirror-pensioenfonds ophoestte vlak voor de rechter uitspraak zou doen. Nadien is breed in de pers uitgemeten hoe de brof met 'a little help' van familie en vrienden alle tegel gen te boven kwamen. Kevin woont met echtgend een zestiende-eeuws landhuis (gekregen van schoj papa) en drie van zijn vijf kinderen gaan naar de cj ste kostscholen. Ian schijnt wat eenvoudiger te levj een appartement in een van de betere wijken van| den. Bij de negatieve publiciteit hoort ook de suggestiel list en bedrog. Kevin en Ian zijn op borgtocht in v gesteld en zouden nu als 'adviseurs' in dienst vanl Londens bedrijf niet meer dan 20.000 pond (zo'n f 45.000 gulden) per jaar verdienen. Maar dat bedrif wel eigendom van de voormalige privé-secretarest' van Maxwell senior. En niet onvermeld bleef dat c broers regelmatigna eerst keurig toestemming! hebben gevraagd op het vliegtuig stapten voor! tenlandse zakenreizen. Ze vlogen business class, aT de schandaalpers. De advocaten lieten op een gegeven moment zelf® kostbare opiniepeilingen uitvoeren om hun argurT kracht bij te zetten dat het proces wegens al die pil teit diende te worden geannuleerd. Een manoeuvf overigens mislukte. Moeder Betty publiceerde intussen haar memoird waarin 'de jongens' worden afgeschilderd als slac» fers van een lichamelijk en geestelijk brute vader, f veel medelijden riep dat niet op. Zeker niet nadat f 73-jarige weduwe, met kasteeltje in Frankrijk en td andere bezittingen, aanspraak meende te mogen I ken op een Mirror-pensioen van zo'n 600.000 guld per jaar. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2