Geduld Krajicek wordt beloond - Sport Geen derde buitenlander in voetbalcompetitie Indurain beste in Midi Libre Weer diskwalificatie in Giro Van 't Schip terug bij Oranje Rijkaard geridderd INSDAG 30 MEI 1995 ^gValk mist eerste wedstrijd nacompetitie zeist MW en Go Ahead Eagles, die in de nacompetitie hun ere divisieschap dienen te verdedigen, starten woensdag beide met twee geschorsten. Bij MW, dat uit tegen De Graafschap speelt, ontbreken de verdedigers Benneker en Thai. Go Ahead, dat op bezoek gaat bij Excelsior, moet het doen zonder doelman Hiele HOCKÊen Valk. Bij Ajax is aanvoerder Danny Blind voor een duel ge- la Jschorst na zijn derde gele kaart, die hij afgelopen zondag laeeg e Pitltegen FC Twente. Als Blind bij Ajax blijft, ontbreekt hij komend iviis 1-jseizoen in de wedstrijd voor de Supercup tegen Feyenoord, de f'nale leerste officiële wedstrijd van het seizoen. i Schoonmaak bij AC Milan milaan» Het bestuur van AC Milan heeft een grootscheepse re organisatie van het elftal aangekondigd. Na het verlies in de fi nale van de Champions League tegen Ajax en het mislopen van de Italiaanse titel is het volgens voorzitter Berlusconi tijd voor een grote schoonmaak. De 'verbouwing' zal vooral consequen ties hebben voor de aanvallers, van wie Massaro inmiddels een contract met Shimizu Pulse uit Japan heeft getekend. De eerste aankoop is die van George Weah van Paris St. Germain. Van de huidige selectie moeten zeven spelers vertrekken nog: Orlando, Melli, Sordo, Nava, Di Canio en Stroppa. Fans slaan eigen stadion in puin Furieuze fans van de Braziliaanse voetbalclub Vasco da Gama hebben hun woede na de 4-2 nederlaag tegen aartsrivaal Flamengo gekoeld op het interieur van hun eigen Sao Ijanuario stadion. Ongeveer 150 'supporters' vernielden de auto's jvan de spelers. Ook de souvenirshop van de club moest het ont gelden. Door de nederlaag tegen Flamengo zijn de kansen op het kampioenschap van Rio de Janeiro vrijwel tot nul geslonken. Vasco won de afgelopen drie jaar de titel. Flamengo is Vasco da Gama dit jaar op alle fronten voorbijgestreefd. En dat doet pijn. Bayern is punten kwijt ;rand p frankfurt» Bayern München is de punten voor de zege op Ein- tracht Frankfurt definitief kwijt. Bayern won op 15 april, vier da- >ogtepdgen voor de halve finale in de Champions League tegen Ajax, •anse met van Eintracht. Achteraf bleek dat trainer Trapattoni één >s lamateur teveel had opgesteld in de slotfase. De punten waren al envattirjafgenomen maar Bayern was daartegen in beroep gegaan. Te- chappeii ergeefs, gisteren. Mogelijk kost de fout straks miljoenen [guldens. Bayern is in hevige strijd om Europees voetbal verwik- JitZuid lkeld. De club heeft twee punten achterstand op Borussia Mön- chengladbach en staat op de zesde plaats. Als nummer vijf Mön- epunten chengladbach de bekerfinale van Wolfsburg verliest en Bayern in •anse re comLpetitie achter zich houdt, speelt de ploeg komend sei- )S |zoen niet in het UEFA-bekertoernooi. van de Selectie Jong Oranje bekend sport eJzEisTBondscoach Hans Dorjee heeft gisteren zestien spelers opgeroepen voor de wedstrijd van Jong Oranje tegen Wit-Rus- epunen jancji 0p dinsdag 6 juni in Minsk. jQ.ng Oranje, tevens het Olym- uitzuidjpisch Elftal, probeert zich te kwalificeren voor de tweede fase Werei jvan het Europees kampioenschap. Ook behoort de wedstrijd tot ere de aanloop naar de Olympische Spelen van AÜanta. Vrijdag is er tis, OpeHnog een wedstrijd tegen zaterdag-eersteklasser FC Lisse. De se- and Garjlectie van Dorjee is: Dirkx, Fuchs en Hoekstra (PSV), Oulida, ranse Reuser en Wooter (Ajax), Platvoet en Westerveld (FC Twente), 3S- Makaay en Korsten (Vitesse), Van Bronckhorst en Schuiteman [anse I(Feyenoord), Roorda (FC Groningen), Vierklau (FC Utrecht), od'itaiiiOoyer en Laros (Willem II). Martijn du Prie prolongeert titel hellevoetsluis Martijn du Prie heeft zijn open Nederlandse titel in de 420-klasse geprolongeerd. De 17-jarige Leidse zeiler moest |zich daarvoor in Hellevoetsluis Mats Helman van het lijf hou den. Achter Du Prie, die voor het eerst met zijn Edgar Westerhof jals bemanning in actie kwam, legde de jeugdige Oegstgeeste- naar beslag op de tweede plaats. In Brouwershaven werd Wou- bruggenaar Langeslag met Van Koppen uit Loosdrecht open Ne derlands kampioen in de Flying Dutchman. ns (ks Derde winst Langer in Wentworth 4® jWENtworth Bernhard Langer heeft voor de derde maal in zijn 41 ^golfloopbaan het toernooi om het kampioenschap van de prof il ^associatie PGA gewonnen. De Duitser incasseerde een bedrag 43 rivan bijna 400.000 gulden. Langer won het evenement ook in 44 Hi987 en 1993. De 37-jarige Duitser kwam in de laatste ronde tot 43 571 slagen, één onder par. Dat was voldoende om één slag voor te 43 Pblijven op de concurrentie. De Welshman Mark Mouland, die na 47 ^drie ronden nog de leiding deelde met Langer, viel met 75 slagen 43 v terug naar de gedeelde negende plaats. 50 B Finale 'onder 21' bij Quick Boys ikatwuk» De finale van het toernooi voor ploegen onder 21 jaar jheeft vanavond plaats op sportpark Nieuw-Zuid in Katwijk. De iE eindstrijd gaat tussen Quick Boys, dat vorige week van UVS won, en Rijnsburgse Boys, dat DHC uitschakelde. Aan het toernooi, dat bedoeld is om jonge spelers aan het seniorenvoetbal te laten wennen, deden in totaal 16 ploegen mee. De finale begint van avond om 19.30 uur. Betaalde clubs fluiten sectiebestuur terug De 36 betaalde clubs in ons land hebben het sectiebestuur betaald voetbal gisteravond tij dens de algemene voorjaarsver gadering in Zeist voorlopig op twee punten teruggefloten. Het voorstel om per club een derde buitenlander op te stellen, en het plan om een voor de tweede maal verboden risico-wedstrijd automatisch om te zetten in een 0-1 nederlaag voor de thuisclub werden (nog) niet aanvaard. Tijdens de komende algemene ledenvergadering, die waarschijnlijk over zes weken wordt gehouden, zullen door het sectiebestuur stellen voorleggen. Vooral over de voorlopig te ruggefloten voorstellen van het sectiebestuur werd uitvoerig van gedachten gewisseld in Zeist. Bovendien werd de verga dering enige tijd geschorst om dat Miel Maessen, de vice-voor- zitter van het sectiebestuur, plotseling onwel was geworden. Hij werd in allerijl ter observatie opgenomen in het ziekenhuis van Zeist. ,,Maar het schijnt ge lukkig allemaal mee te vallen", aldus voorzitter Jos Staatsen. De Centrale Spelers Raad (CSR) presenteerde tijdens de vergadering een compromis voorstel in de discussie over het opstellen van een derde buiten landse speler. Het probleem is in de ogen van de CSR niet zo zeer het mogen aantrekken van een derde buitenlander per club, maar de aanwezigheid van spelers die te boek staan als zo geheten 'voetbal-Nederlanders'. Daar moet in de ogen van de CSR een aparte regeling voor bedacht worden en daar gaat het sectiebestuur zich de ko mende tijd over buigen. Ook het voorstel om clubs waarvan twee risico-wedstrij den achter elkaar door een bur gemeester worden verboden, te bestraffen met een 0-1 neder laag, haalde het niet. Het sectie bestuur had die strafmaatregel bedacht om zodoende verze kerd compe van een ordentelijk verloop. Er wordt nu onderzocht of er andere sanc ties in de richting kunnen wor den bedacht. Aanvaard werd wel het voor stel om een reeks van gele kaar ten anders te bestraffen. Tot het afgelopen seizoen werd een speler automatisch één wed strijd geschorst na zijn derde gele kaart. Met ingang van het nieuwe seizoen volgt er pas een straf na een vierde gele prent. De vijfde kaart levert geen schorsing op. Alle daaropvol gende kaarten is het wel weer raak en wordt een speler naar de tribune verbannen. Het 'ongegeneerd shoppen' van de top-drie Ajax, Feyenoord en PSV werd gisteravond nog niet aan banden gelegd. De ju risten van een speciaal in het le ven geroepen commissie, bui gen zich nog over de vraag in welke bewoordingen een derge lijk voorstel gegoten moet wor den. Vast staat wel dat er geen wijziging in de KNVB-reglemen- ten aangebracht zal worden. Er komt waarschijnlijk een heren-akkoord, dat er voor moet zorgen dat doorlopende contracten van spelers geres pecteerd worden. Bij het overleg daarover zal op korte termijn ook de top-drie worden betrok ken. Siemerink en Haarhuis struikelen al in eerste ronde Je bent tennisfan, Nederlander en je hebt eind mei nog vrije dagen. Dan is Parijs vlakbij. Vanuit Utrecht net geen 500 kilometer, vanuit puntje Zeeland zelfs maar 350. Daarom bezoeken altijd honderden Hollanders de open Franse kampioenschappen. Dat zijn er meer dan op de andere drie Grand Slam-toernooien bij elkaar. Maar de eerste dagen hebben ze ook allemaal hetzelfde probleem op Roland Garros. Naar welke landgenoot ga je kijken als er zo veel tegelijk spelen? elf bij baan acht stond, moest lang wachten in de rij voor de kleine tribune om het boeiende duel tussen Haarhuis en Whea- ton te kunnen volgen. En wie niet minstens een half uur ge duld had, zwaaide even naar een Nederlandse tv-camera op zoek naar leuke sfeerbeelden en ging in afwachting van Sieme- rink-Kafelnikov maar vast bij baan 2 zitten. Maar toen Sieme rink daar eenmaal bezig was, en met zijn aanvallende service volley-spel geen poot aan de grond kreeg tegen de haar scherp passerende Kafelnikov, groeide alweer nieuwe twijfel over de baankeuze omdat Boogert wél aan de winnende hand was. En naar winnaars is het is nou eenmaal leuker kij ken dan naar verliezers. Toch werd het bij H aarhuis- Wheaton eigenlijk nimmer rus tig rond de baan. Bij 4-5 in de vierde set kon de partij nog steeds alle kanten op. Haarhuis moest weliswaar steeds achter de risicovolle slagen van Whea ton aanrennen, maar hij leek nooit echt kansloos. Vandaar dat hij het verlies zwaar teleur gesteld was. Zo'n vroege neder laag in Parijs beleefde hij alleen in 1992. Vervelend „Je weet dat Wheaton va ban- que speelt, strepen slaat vanaf de achterlijn. Als dat loopt, loopt het". Het liep gisteren bij de Amerikaan. „En als je dan zelf het gevoel hebt dat je niet slecht speelt, is dat des te verve lender". Bij Richard Krajicek liep het gisteren goed, érg goed zelfs. Daarover bestond vooraf toch enige twijfel, gezien zijn drie nederlagen vorige week in het toernooi om de wereldbeker voor landenteams. De 27-jarige Stuttgarter Martin Sinner was weliswaar onbekend, maar niet te verwaarlozen. Hij klom dit jaar snel naar plaats 45 op de Het probleem is dit keer iets minder groot dan in voorgaan de jaren. Van de tien Nederlan ders die aan het kwalificatie reeks begonnen, haalde nie mand het hoofdtoernooi, zodat nu 'maar' acht Oranje-vertegen woordigers in Parijs mochten starten. Twaalf maanden gele den waren dat er nog elf. Toch was het gisteren vrijwel onmogelijk om de eerste partij en van Paul Haarhuis, Jan Sie merink én Kristie Boogert live te bewonderen. Wie Siemerink de tiebreak van de derde set tegen Yevgeny Kafelnikov zag winnen - en daarmee zijn uitschakeling rekken (1-6 2-6 7-6 en 3-6), kon niet zien hoe Haarhuis aan de andere kant van het tennispark vergeefs knokte tegen de Ameri kaan David Wheaton (3-6 6-4 4- 6 en 4-6). Maar wie Kristie Boogert van Patricia Tarabini zag winnen (6-2 6-3), en over twee groene hekken en drie ba nen heen kon kijken, kon nog wel iets meepikken van de partij van Haarhuis. Dat probleem was er met Ri chard Krajicek tenminste niet. Hij moest de baan op toen de rest al klaar was. De Hagenaar speelde nog goed ook en ver sloeg de Duitser Martin Sinner, onder meer dankzij 21 aces met 6-4, 6-3 en 6-3. Parijs is voor het Nederlandse tennispubliek beduidend an ders dan Londen, Melbourne of New York. Je bent er niet alleen snel, je ben er ook zo binnen. Deelnemers mogen altijd een aantal mensen inviteren en in Parijs levert dat steevast een stroom op van vaders, moeders, broers, zusters en vrienden van de Nederlandse tennistoppers. Maar ook een kaartje kopen is - in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wimbledon - niet zo'n punt. Wie binnen was, had echter niet automatisch een goeie .plaats. Wie niet om kwart voor 'perpignan sip f 'Miguel Indurain heeft zoals jverwacht de 47e editie van de Midi Libre geWonnen. De viervoudige winnaar van de a Tour de France had gisteren aan de tweede plaats in de afsluitende tijdrit over 17,5 kilometer in Perpignan vol doende voor de eindzege. De Spanjaard moest alleen daarde Britse specialist Chris lar ja,Boardman voor laten gaan. len alDe wereldkampioen achter- astge-volging op de baan had actu-slechts 20 minuten en 3,11 werdseconden nodig voor het tra in on-ject, hetgeen overeenkomt an de met een welhaast on waar- iappij,jschijnlijke gemiddelde snel- Diliteitjheid van 52,369 kilometer vanper uur. Indurain was 6,42 seconden trager. De grbotste concurrent van Indurain in het klasse- candi-ment, de Franse klimmer Ri- enwelchard Virenque, moest in de e pro-ltijdrit 1 minuut en 22 secon- warenden op Indurain toegeven. cente:Niettemin behield hij de >nder-tweede plaats voor de Frans- ilijker.man Thierry Laurent, die in opge-het eindklassement precies twee minuten achterstand ;had op Indurain. Giovanni Lombardi (links) duwt zijn wiel als eerste o ceerd. r de finishlijn, n treviglio rtr Voor de tweede keer in vijf da gen heeft de jury in de Ronde van Italië een ritwinnaar moe ten diskwalificeren. Overkwam dat op Hemelvaartsdag de ko ningssprinter Mario Cipollini, gisteren werden Giovanni Lom bardi (eerste) en Mario Manzo- ni (derde) wegens hinderen in de sprint gedeklasseerd. Een andere Italiaan, de 28-jarige Gi- uitgeroepen. In het algemeen klassement kwam aan de top geen verande ring. De Zwitserse favoriet Tony Romingër, wiens favoriete fiets ter waarde van 7000 gulden 's nachts werd gestolen, bleef aan de leiding met een voorsprong van 3 minuten en 14 seconden op de Let Pjotr Oegroemov. Manzoni was voor de tweede Richard Krajicek won eenvoudig van de Duitser Martin Sinner. wereldranglijst en schreef al twee toernooien op zijn naam. Sinner retourneerde de harde eerste opslag van Krajicek meermaals op diens voeten, maar onze landgenoot gaf geen krimp en sloeg bovendien 21 Nederlands na afloop dan ook in een prima bui. De knieblessure die hem drie weken terug in Hamburg tot opgeven dwong, kwelt hem niet meer. „Het beste is eigen- FOTO ANP lijk springen op een mini-tram één was poline. Maar zo'n ding kan ik moeilijk meeslepen, dus veer ik nu maar wat op m'n bed". Op deze manier wil hij zijn bed in Parijs best twee weken uittes ten. keer bij een diskwalificatie be trokken. Donderdag was hij het slachtoffer in Cento toen Cipol lini zich tegen hem afzette. Ci pollini verliet de Ronde van Ita lië een dag later. Lombardi dwong Manzoni in de eind sprint van de rit van de Zwitser se plaats Lenzerheide naar Tre- viglio tot vlak bij de hekken. Manzoni werd gedeklasseerd omdat hij Lombardi had ge duwd. De helft van de selectie van Oranje voor de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Wit-Rusland op 7 juni voetbalt bij Europees kampioen Ajax. Opvallendste naam in de groep van bonds coach Guus Hiddink is die van een oud-ajacied, John van 't Schip. Doelman Van der Sar zal debuteren. De 31-jarige Van 't Schip maakt na bijna drie jaar zijn rentree en was énigszins ver rast, vooral omdat zijn club Ge noa in degradatienood verkeert en de aandacht momenteel bij de sportieve malaise is. „Alles in Genua is gericht op handhaving in de Serie A. Ik heb met de bondscoach alleen even gespro ken over de selectie, nog niet over tactiek." De 'Italianen' Bergkamp, Jonk, Winter en Van 't Schip dienen zich zondag in Noord- wijk te melden. Waarschijnlijk zal Inter bezwaar maken. De club speelt zondag de beslissen de wedstrijd voor het behalen van Europees voetbal tegen Padova. Genoa moet winnen van Torino (en Padova verliezen van Inter) om degradatie te kunnen ontlopen, maar de club zal Van 't Schip wel vrijgeven. „Genoa gunt me de selectie van harte. De eventuele beslissings wedstrijd kan ik weer meema ken." Van 't Schip, die Ajax in de zomer van 1992 inruilde voor Genoa, speelde zijn laatste en 39e interland op 23 september tegen Noorwegen. Dat duel ging met 2-1 verloren. Van 't Schip was in zijn Nederlandse tijd rechtsbuiten. „In Italië speel ik al twee jaar niet meer op die positie, maar dat verleer je niet. Op de positie van rechtsbuiten weet niemand beter hoe je daar moet spelen. Het gaat niet goed met de club, maar ik ben goed in vorm dit seizoen." Van 't Schip beseft dat de rentree een malig kan zijn, want als Neder land verliest is de kans op het EK verkeken. Oranje moet de vier resterende duels waar schijnlijk allemaal winnen om zich te plaatsen voor de eind ronde van de Europese titel strijd in Engeland. „Ik hoop het avontuur helemaal tot Engeland mee te maken." De acht geselecteerde ajacie- den; Van der Sar, Blind, Seedorf, Davids, Ronald de Boer, Over- mars, Kluivert en Reiziger speel den allemaal in de finale van de Champions League tegen AC Milan. De enige ajacied zonder interland achter de naam, doel man Van der Sar, zal door het ontbreken in de selectie van de geblesseerde De Goey debute ren in Oranje. Het lijkt erop dat Hiddink na de afgang tegen Tsjechië (3-1 verlies) van plan is de Ajax- speelwijze nog meer dan in het verleden te copiëren en vooral b onderwater, 0 amsterdam anp Frank Rijkaard is gisteravond benoemd tot bondsridder van de KNVB. Flij ontving de onderscheiding in de Am sterdamse RAI uit handen van Jos Staatsen. De ajacied speelde ook bij AC Milan en kort bij Zaragoza. Hij kwam 73 keer uit voor het Neder lands elftal. Met Ajax werd Rijkaard vijf keer kampioen en won hij drie nationale be kers, de Europa Cup voor be kerwinnaars en de Cham pions League. Ed de Goey is teleurgesteld gpd John van 't Schip FOTO LOEK ZUYDERDUIN spelers op de positie te posteren die ze ook bij hun club inne men. Ten opzichte van de de sastreus verlopen wedstrijd te gen Tsjechië zijn vijf voetballers verdwenen: De Goey en Bosz van Feyenoord, Frank de Boer en Van Vossen van Ajax en Roy van Nottingham Forest. De ver vangers zijn: doelman Hesp van Roda, Davids en Reiziger van Ajax, Van 't Schip en Bergkamp, die de vorige keer ziek was. Ed de Goey is zwaar teleurge steld dat bondscoach Guus Hid dink hem niet heeft geselec teerd voor de interland tegen Wit-Rusland. Hiddink heeft de doelman van Feyenoord niet in zijn selectie opgenomen, omdat deze de laatste weken worstelde met een handblessure. De Goey brak in de wedstrijd tegen Vites se een middenhandsbeentje, dat in het ziekenhuis met een plaatje werd vastgezet. Vervolgens keerde hij in re cordtijd terug om tijdens de be kerfinale tegen Volendam een prima partij te spelen. De Goey:| „De bondscoach belde mij 's avonds nog op met de vraag| hoe het met mijn blessure was.' Toen heb ik hem verteld dat het herstel behoorlijk vorderde. Hiddink wilde voor de zeker heid overleg met de medische staf van Feyenoord. Gisteroch tend belde hij terug met de me dedeling dat ik niet bij de selec-, tie zat. Ik ben behoorlijk teleur gesteld. Ik heb geen behoefte aan nog meer rust. Als het aan mij lag had ik tegen Wit-Rus land gewoon onder de lat ge- De leiding van Feyenoord be sloot gisteren nog geen maatre gelen te nemen tegen spelers die op de laatste compelitiedag in Kerkrade een beschamende' prestatie leverden. Voorzitter Van Jorien van den Herik liet weten dat er nog wel maatrege len zullen volgen. Promotie Bolton door twee goals van De Freitas londen rtr Fabian de Freitas was bij Bolton' Wanderers niet meer dan een' invaller, maar na gisteren is de' aanvaller bijna heilig verklaard. Met twee treffers leverde hij een belangrijke bijdrage aan de pro-' motie van zijn club naar de Pre mier League in Engeland. Bol ton Wanderers won gisteren voor 64.000 toeschouwers op Wembley na verlenging met 4-3' van Reading en stelde daarmee een plaats in de hoogste afde ling veilig. Bolton, waar ook Ri chard Sneekes onder contract staat, speelde daar voor het laatst in het seizoen 1979-1980. De Freitas viel in bij de stand' 2-1 voor Reading, dat in de hal-' ve finale Tranmere Rovers uit' Liverpool uitschakelde. Vier mi nuten voor tijd schoot de ex- speler van Volendam de gelijk-' maker binnen. Nadat zijn ploeggenoot Paatelainen uit Finland de stand in de eerste' helft van de verlenging op 3-2' bracht, was het twee minuten voor tijd opnieuw raak voor De Freitas. In de laatste minuut bracht het doelpunt van speler- /manager Quinn, Reading nog dichtbij een sensatie, maar het mocht niet baten. Dertigduizend supporters van Bolton, dat in de halve eindstrijd Wolverhampton' Wanderers, de club van John de Wolf, versloeg, werden gek van', vreugde op het Londense Wem bley. Na vijftien jaar afwezig-" heid, waarin de club zelfs af daalde naar de vierde divisie,' keert de formatie eindelijk terug op het hoogste niveau. Herder verloor Bolton op Wembley de' finale om de League Cup, met 2-1 van Liverpool. Nog meer Nederlanders de den het in het buitenland goed. Pierre van Hooijdonk scoorde met traditieclub Celtic in de be kerfinale tegen Airdrieonians. 'Pierrefect', kopte een Schotse krant na de 1-0. René Eykel- kamp won op 31-jarige leeftijd' de eerste prijs van zijn loop baan als voetbalprof. Zijn club Club Brugge versloeg Germinal Ekeren in de Belgische eindstrijd met 3-1Ron Wiflems, ex-Ajax, behaalde de Zwitserse titel met Grasshoppers Zürich en kan nog de dubbel v de bekerfinale tegen Sion.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17