'Leven in Alphen, geen kunst aan' 4 Werfpop zonder Leidse bands Ze stierf door gebrek aan ilauerhoff ïitgelicht Naakte verbeelding van lichaam en geest Kracht van Koos van Leeuwen ligt in de compositie INSDAG 30 MEI 1995 941 15 7~ Openbare ruimte versierd tijdens Kunstestafette BIOSCOPEN Centrale Bibliotheek in Lei- i staat de komende maand in it teken van Ian Jacob Slauer- I jff. In de leeszaal wordt een gebreid overzicht gegeven van pëzie en proza van de schrij- ir/scheepsarts. Aanleiding lor de tentoonstelling is de re nte verschijning van de bio- afie van Wim Hazeu over auerhoff. Praktisch alle romans en chtbundels zijn op de ten- onstelling te bezichtigen, vaak eerste druk of bijzondere edi- Daarnaast zijn er biografi- he materialen die aan de bio- van Hazeu vooraf gingen, n er eerdere biografieën Kelk, Van Wessem en Balancerend op een ladder brengt Willem van den Broek een allerlaatste laklaag aan. Zijn kleurige paneel 'De strijd met de Giganten.' hangt gedurende de zomermaanden in een glazen koepel van winkelcentrum De Aarhof. Van den Broek is één van de kunstenaars uit Alphen aan den Rijn en regio die meedoen aan de Kunstestafette 1995, die morgen begint en een maand duurt. Alphen is koplo per van de estafette, waaraan twaalf Zuidhollandse ste den meedoen. Leiden komt 26 augustus aan de beurt. Michelangelo en door beelden die vaak in voorportalen van kerken zijn uitgehouwen." zijn ieciale tijdschriftnummers ge- ijd aan het leven en werk van auerhoff. literatuur van mnie Schmidt u Den Haag kinderliteratuur van Annie .G. Schmidt staat vanaf 24 ju- centraal tijdens een tentoon- ïlling in het Letterkundig Mu- Lim te Den Haag. Deze ten- Dnstelling,'De A van Annie', is (gericht naar aanleiding van ft overlijden van de schrijfster, ern van de expositie is de [erzichtstentoonstelling 'Altij d ht gebleven'. Deze tentoon- plling was in 1991 al eens te fen in het Letterkundig Muse- (n, ter gelegenheid van de ïste verjaardag van Schmidt. \l koopmans Thema waaraan de Alphense deelnemers zich moeten hou den is de 'uniciteit van de stad'. Behalve de plafondschildering van Van den Broek hangen in en rond De Aarhof stadsfoto's van Jan van Rijn, twaalf buiten schilderijen in de vorm van hui zen en/of schuilplaatsen en en kele billboards langs de weg. Ruim zes maanden lang heeft Van den Broek gewerkt aan de gigantische plafondschildering van ongeveer 25 vierkante me ter. ,,Ik beschouw het paneel als een modern kerkplafond. Al phen is altijd een sterk kerkelij ke gemeente geweest. Gewéést, want ook Alphen verwereldlijkt. De kerken lopen steeds meer leeg. Vroeger waren kerken ont moetingsplekken bij uitstek, te genwoordig nemen andere plaatsen deze functie over, het winkelcentrum bijvoorbeeld. Ik wilde een moderne plafond schildering maken, die het pu bliek laat zien dat er meer is dan glas, kunststof, plastic en aluminium. Daarbij heb ik me laten inspireren door schilde ringen uit de Sixtijnse kapel van Figuratief „Normaal gesproken schilder ik uitsluitend abstract. Dit werk is veel figuratiever. Het verhaal er achter heb ik ontleend aan Griekse mythe. Op het paneel staan Pallas Athene, de be schermvrouwe van de kunst, en Hercules afgebeeld. Samen ver drijven zij de Giganten. Deze Giganten symboliseren voor mij barbaren, kunsthaters. Zij verte genwoordigen mensen uit de Alphense gemeentepolitiek die de kunst in Alphen lang ver waarloosd hebben. Er heerste hier echt een anti-kunst kli maat. Gelukkig gaat het op dit moment best aardig met de beeldende kunst." Tijdens de Kunstestafette zijn overal in Alphen kunstwerken te zien: in overdekte straten van De Aarhof, in diverse winkels en op billboards langs toegangswe gen naar de stad. „Het leuke van deze kunstmanifestatie is dat de kunst naar het publiek gebracht wordt, in plaats van andersom. Een deel van het pu bliek dat zijn boodschappen Een springende Willem van den Broek vóór de plafondschildering, die de hele maand in winkelcentrum De Aarhof te z FOTO BEN DE BRUYN doet in de Aarhof, komt waar schijnlijk nooit in een galerie, of stelt zelfs helemaal geen prijs op kunst. Anderen zullen aan genaam verrast worden, wan neer ze tijdens het winkelen toevallig tegen een kunstwerk Van den Broek heeft naast de plafondschildering ook meege werkt aan één van de kunst-bill boards, die langs een van de uitvalswegen naar Alphen komt te hangen. Samen met dichteres Ineke Vis maakte hij een recla mebord, van zo'n twee bij drie meter, met de tekst: leven - in Alphen - geen kunst - aan. 'Koning Arthur' in Katwijk n Het PieterGroenTheater speelt donderdag 8 en vrijdag 9 'King Arthur' in het Pieter Groen College te Katwijk (Helm- )ergweg 10). Het stuk wordt geregisseerd door Marthe van der ^Joordaa en begint om 20.15 uur. "ichri j versdag in Dordrecht )ORDRECHT» Voor de eerste keer wordt op 30 september in 't Hof n Dordrecht de Zuidhollandse Schrijversdag georganiseerd. Op leze dag houden verschillende schrijvers van 10.30 tot 12.00 uur vorkshops poëzie, voordracht, drama, verhalen voor kinderen, 'ertalen van poëzie en 'light verse'. Daarna is er een forumdis- :ussie 'De grote samenzwering' over vragen als 'Hoe werkt de ïitgeverswereld?'. De hele dag kunnen schrijvers en dichters te- echt op een open podium. Verder is er een schrijversmarkt met nformatie over literaire tijdschriften, schrijfcursussen en literai re organisaties. Fototentoonstelling Stedelijk Museum Lmsterdam Places and People to Remember is de titel van de ■HBentoonstelling die van 3 juni tot en met 9 juli te zien is in het ^Hitedelijk Museum in Amsterdam. De expositie toont foto's van ^Hdarjoleine Boonstra, Romy Finke en Yuk Lin Tang. Uitgangs- Hwunt voor de expositie is dat fotografie het middel is om de her- ^Bnnering aan plaatsen en mensen levend te houden. Beeld in de Krant Rotterdam Het Nederlands Foto Instituut in Rotterdam toont ran 3 juni tot en met 2 juli de exposities World Press Photo 1995 en Algemeen Dagblad: Beeld in de Krant. De tentoonstelling so world Press Photo 1995 bestaat uit 200 foto's verdeeld over 16 categorieën. Algemeen Dagblad: Beeld in de Krant toont 11 re cente krantepagina's met daarnaast de foto's zoals die in de 'ora.~ krant zijn verschenen. Organisatie vindt geen geschikte kandidaat Op het programma van de veer tiende editie van Werfpop staat deze keer geen optreden van een Leidse band. De organisatie van het Leidse popfestival, dat dit jaar plaatsvindt op 9 juli, heeft voor de traditionele Leidse openingsact geen geschikte kandidaat gevonden. „We hebben zo streng gese lecteerd dat geen enkele band aan de criteria voldeed," zegt Johan André van de Stichting Werfpop. „Er zijn wel heel veel bands in Leiden maar er is er geen enkele bij die op het punt staat om landelijk door te bre ken. Dat was voor ons een crite- Bij wijze van uitzondering is daarom gekozen om Werfpop te openen met een Noordwijkse band, 'Mashed Potatoes'. An dré: „Volgend jaar hopen wel weer een Leidse band te heb ben. Maar het is deze keer ge woon niet gelukt." Hoogtepunten van Werfpop zijn het optreden van de Oez- beekse zangeres Yulduz Usma- nova, het Haagse Burma Shave en het Amsterdamse Shine. Ver der zijn er optredens van drie andere Nederlandse bands: Pig- meat, Alison Gross en Treble Spankers. De uit Tashkent afkomstige Usmanova is op 9 juli voor de derde keer in Leiden. Op 24 no vember 1993 was ze voor het eerst te zien in het Leids Vrije- tijds Centrum (LVC). Op 25 fe bruari van dit jaar stond ze er opnieuw. Usmanova brengt een mengeling van Oezbeekse fol klore met Perzische en westers (pop)invloeden. De 'Queen of Oezbekistan' wordt ze wel ge noemd. Burma Shave was in 1992 ook al een keer te gast op Werfpop. De Haagse crossover-band is beïnvloed door de Urban Dance Squad en speelt een mengeling van metalfunk, rock, rap en Yulduz Usmanova uit Oezbekis tan, te zien op Werfpop. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS blues. Shine is de band geformeerd rondom Richard Jansen, de voormalige zanger/gitarist van Fatal Flowers. De groep on stond in 1903, kort nadat Jansen de Fatal Flowers ontbond. Shine speelt net zulke gitaarmuziek als Jansens vorige band. Pigmeat, Alison Gross en de surfgroep Treble Spankers zijn beginnende bands, die in het clubcircuit langzaam aan popu lariteit' tolland Festival opent met opera Esmée VJ jflSTERDAM ASING WALTHAUS [mée, de opera van Theo Loe- jndie (muziek) en Jan Blokker Ibretto) is geen historische re- (instructie. Hoe vaak de ma- 14 >rs dat onderstrepen is niet bij ®T houden. Regisseur Herbert '0 fernicke kwam er aan te pas (n het nog duidelijker te ma in: het is geen Dokumentaro- ]r, zei hij. „Esmée is fictie", gt Jan Blokker. „Fictie, gëin- ireerd door historische ge- urtenissen." Dus wie meent t het levensverhaal van E§- or lée van Eeghen, omstreden ouw uit het Friese verzet, oensdag in operavorm het >en plland Festival opent, komt Ook „een zekere Schaaf' (term van Blok- [r), die bij voorbaat al tegen de in ?era gekant was. Esmée van Eeghen (7 juli •18 - 7 september 1944). Sinds -feeeth Scherphuis en Anita van mmeren in september 1986 in [ij Nederland haar leven en Dod reconstrueerden is ze niet eer uit de populaire verzets- [schiedenis weg te denken, zen lokker en Loevendie waren al de Irder begonnen aan een ope- die niet wilde vlotten. Nadat :p Vrij Nederland hadden gele- ge in wisten ze: dit is het. |Dat is niet zo vreemd. Van [ghens leven heeft de dramati ze charme van dat van Mari- ri Monroe of Mata Hari: een ^■Hooie vrouw, felbegeerd, jong )storven, slachtoffer van een Dze, bekrompen wereld. Es- (ée van Eeghen was dochter van de directeur van de Amstel- brouwerij, haar moeder her trouwde met baron Schimmel- penninck van der Oye, voorzit ter van het Nederlands Olym pisch Comité. Door haar ver loofde, een medicijnenstudent, kwam ze in 1943 bij het Friese verzet. Twijfelachtig werd het toen ze een relatie aanknoopte met een in Leeuwarden gelegerde Wehr- machtsofficier: bij de knokploeg gingen stemmen op om haar te executeren. Ze werd verraden door een jaloerse medeminna res, opgepakt door de SD en naar het Scholtenshuis in Gro ningen overgebracht. Ze eindig de als lijk in het Van Starken- borghkanaal, van achteren neergeschoten met dertien re- volverkogels. Ze werd 26. Blokker: „Ons fascineerde de vrouw en we hadden de ambitie haar los te maken van de ge schiedschrijving." De totstand koming van de opera 'Esmée' is een geschiedenis van vallen en opstaan. Al in 1986 begonnen Blokker (1927) en Loevendie (1930) er aan te werken, in op dracht van directeur Ad 'sjGra- vezande van het Holland Festi val. In 1988 leek het er op dat de opera geen doorgang zou vin den en werd het werk twee jaar stopgezet. Toen Jan van Vlijmen festivaldirecteur werd pakte hij het idee weer op. Al in 1991 zou de opera worden uitgevoerd. Dat is 1995 geworden, precies vijftig jaar na de bevrijding. In zijn eerder dit jaar versche nen 'Dodelijke dilemma's in het Friese verzet' schrijft Ype Schaaf: „Hoe dan ook, wanneer Jan Blokker (I) en Theo Loevendie schreven de opera Esmée. Een fictief verhaal, g de jong gestorven verzetsvrouw Esmée van Eeghen. nu - vijftig jaar later - Theo Loe vendie en Jan Blokker een opera maken over Esmée, waarin ze naar voren komt als de mooie jonge vrouw die de moed heeft om onconventioneel te leven en dat vervolgens met de dood van haarzelf en haar meest dierba ren moet betalen, is dat wan neer het om de historische Es mée van Eeghen gaat onjuist. Daarover zijn Henk Kluvers en Tiny Mulder (die haar kennen uit het verzet, red.) het in ieder geval eens." Het bezwaar heeft ertoe geleid, dat Schaaf zich in het programmaboekje van het Holland Festival buigt over de beschrijving van de historische Esmée en haar foto er niet in komt. Blokker heeft 'nooit iets begre pen van dat gedoe en gezeur' en meent dat het vijftigjarig jubile um bij mensen die de tijd en de persoon hebben meegemaakt, het gevoel opriep 'Esmée is van ons', „daardoor worden alle verhalen met argusogen beke ken." Het boek van Schaaf heeft hij gelezen („daar stond eigen lijk niets nieuws in"), maar de opera is, zoals al gezegd, een fictief verhaal. Loevendie: „We hadden Esmée bij wijze van spreken kunnen laten trouwen met een Engelse piloot, als dat dramatisch interessant was ge- Van den Broëk wijst nog even naar het paneel dat nu nog in twee delen tegen de muur van een bedrijfspand staat. „Nu kan ik alleen nog maar hopen dat dit gevaarte goed door de schuifdeuren van het winkel centrum komt." De Kunstestafette komt in augustus naar Leiden en duurt tot en met september. Thema van het Leidse kunstproject is 'in vervoering'. Kunstenaars zullen zich presenteren in de reguliere busdiensten in de re gio Leiden. Tevens zullen de resultaten te zien zijn bij het Centrum Beeldende Kunst. BEELDENDE KUNST Paul van Dongen en leisteencompositie! de maand, Galer Wanneer je de term 'aquarel' (schilderij in waterverf) ziet, denk je vrijwel onmiddellijk: 'het zal wel weer een bloemstil- leven of een stadsgezicht zijn'. Het materiaal zet blijkbaar veel (semi)kunstenaars ertoe aan dit soort genres te maken. Mis schien gebeurt dit omdat het een techniek is die zich er voor leent vele nuances in de kleuren aan te brengen, al naar gelang de hoeveelheid water die de schilder gebruikt. In vergelijking met de olieverftechniek ontstaat het effect van verschillende schakeringen in de kleuren veel sneller. Schaduw- en lichtpartij en zijn op simpele wijze vlot op papier te realiseren. De aquarellen die bloemstille- vens en stadsgezichten als on derwerp hebben, boeien mij matig. Niet alleen omdat dit soort werk zo vaak te zien is, maar ook omdat zo'n aquarel kunstenaar zelden iets van zich zelf in het werk legt. Enige origi naliteit in de onderwerpen of experimenten met het materiaal is helaas zelden te bespeuren. Paul van Dongen maakt aquarellen van het naakte men selijk lichaam. Zijn schilderijen zijn weliswaar nabootsingen van de realiteit, maar de wijze waarop hij zijn figuren in deze techniek vastlegt, toont zowel originaliteit in materiaalgebruik en uitwerking van het onder werp als een gedegen kennis i de i de i De houdingen van de modellen zijn niet alledaags; ze hurken, bukken of liggen voorovergebo gen. De rug krijgt bij zo'n hou ding veel aandacht. Het is een plek van het lichaam waar, door de botten en spieren, vele nu ances te schilderen zijn. Het abstracte, monumentale werk van Michiel Jansen toont een mooi contrast met het figu ratieve, fijne werk van Van Don gen. Waar Van Dongen zich concentreert op de uiterlijke verschijningsvormen van de mens, verdiept Jansen zich in het wezen/de geest van de mens. Zijn leisteen composities zijn wandobjecten. Met de eenvou dige vormen in de kleuren rood, geel en blauw, die Jansen in een repeterend patroon op een vlak bevestigt, verbeeldt hij bepaalde stemmingen van de mens. Zoals het werk met de titel 'Ingebed'. Door de plaatsing van de vormen ontstaat een be paalde ingetogenheid. Andere werken zijn weer heel extrovert. 'De naakte verbeelding' toont de mens in gehele (niet geïdea liseerde) naaktheid, lichamelijk en geestelijk. LEIDEN LIDO 1, 2, 3, 4 en STUDIO tel: 071 124130/133210, Steenstraat 39. LIDO 1 Rob Roy 16 jr.dag. 20.15, LIDO 2 101 Dalmatiërs al., t/m zo. Pret-è-Porteral dag. 18.45 en 21.15. LI DO 3 Richie Rich al., wo 1/6 ook 14.30. Boys on the Side 16 jr.dag. 18.45,21.15. LIDO 4 Streetfighter 12 jr., dag 18.45; wo 1/6 ook 14.30. Forrest Gump al., dag. 20.45. STUDIO Jungle Book al., dag 19.00 en 21.15; wo 1/6 ook 14.30. LUXOR lel: 071-121239, Stations weg 19. Outbreak 12 jr., dag. 18.45 en 21.30; zo ook 14.30. TRIANON tel: 071-123875, Bree- straat 31. Don Juant/m woe 19.30, 21.45. De Vliegende Hollander t/m woe 20.00. KIJKHUIS tel: 071-142895, Vrou wenkerksteeg 10. Bullets over Broadway t/m woe 19.30,21.45. Schindler's List di 20.00. The River Wild wo 20.00, 22.15 ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6. Streetfighter 12 jr., dag. 18.45, 21.15; Nell al., t/m zo 13.45, 18.45, 21.15; di 18.45, 21.15. Outbreak 12 jr., dag. 18.45, 21.30; wo ook 13.45. Forrest Gump al., dag. 20.30, 101 Dalmatiërs al., dag. 18.30; di 16.15. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071- 790698, Prinses Marijkelaan 4. Duimelijntjeal., woe 14.00, 15.30. Kuifje en het Haaienmeer al., woe 14.00, 15.30. DEN HAAG ASTA 1 tel: 070-3463500, Spui 27. Don Juanal., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 2 Rob Roy 16 jr., dag. 13.15, 16.30, 20.30. ASTA 3 An Awfully Big Adventure 16 jr., dag. 13,15, 16.00, 18,45. Legends of the Fall 12 jr., dag. 21.30. BABYLON 1 tel. 070-3471656, naast Centraal Station. Pret-a-porteral., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 Farinelli il Castrato 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 3 Forrest Gump 12 jr., dag. 20.30; di ook 13.15, 16.30. De Tasjesdief al., wo 13.15, 16.00. METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegielaan 15. Rob Roy 16 jr., dag. 13.15, 17.00, 20.30. METROPOLE 2 Affair Play 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 3 Outbreak 12 jr., dag. 16.00, 18.45, 21.30; di ook 13.15. Richie Rich al., wo 13.15. METROPOLE4 Boys on the Side 12., dag. 16.00, 18.45, 21.30. di ook 13.15. 101 Dalmatiërs al., wo 13.15. METROPOLE 5 Muriel's Wedding al., dag. 21.30. 101 Dalmatians al., dag. 13.15, i selectie van de films die worden vertoond. Voor informatie over zaal en aanvangstijd verzoeken wij u te bellen naar tel: 070-3525738, reserveren tel: 070-3515778 Rob Roy 16 jr The Jungle Book al. Don Juan al. Stargate 12 jr. An Aw fully Big Adventure 16 jr. Boys on the Side 12 jr. Outbreak 12 jr. Hig hlander 3, the final conflict 12 jr. Streetfighter 12 jr. Pret-a-Porter 12 jr. 101 Dalmatiërs al.Dumb and Dumber al. Richie Rich al. Disclo sure 'Sex is macht' 12 jr. Malice 16 jr- ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Herengracht 13 The Jungle Book al., dag., 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3 Demon Knight 16 jr., dag. 16.00, 18.45, 21.30; madi ook 13.15. 101 Dalmatiërs al., wo 13.15. ODEON 4 Riksbioscoop The Real McCoy al., dag. 11.45, 14.15, 16.45, 19.15, 21.45. BEELDENDE KUNST weest." De opera bestaat uit tien symetrisch gerangschikte scènes. De eerste vijf schetsen de opkomst van Esmée, de vol gende vijf haar val. Ze is een buitenbeentje in de mondaine wereld, in die van bezet Neder land en in die van het verzet. „Een jonge vrouw die moet sterven bij gebrek aan confor misme", zoals Blokker het for muleert. 'Esmée' wordt op 31 mei en 2, 4, 6 en 8 juni opgevoerd in Theater Carré in Amsterdam. Op 29 en 30 juni volgen opvoe ringen in Berlijn. Een com pactdisc is in voorbereiding. Na ru Koos v Galerie Bleijenberg. Een mooie aanleiding om zijn ontwikkelin gen te bekijken. Zijn werk is nog steeds zeer herkenbaar. Van Leeuwen hanteert een schilder kundige benadering van mens en omgeving; zijn menselijke fi guren bestaan vaak meer uit vlakken en lijnen dan uit vlees en bloed, en vallen daardoor vaak samen met hun schilder kundige omgeving. Ook het kleurgebruik is vergelijkbaar, vaak donkere kleuren met daar in felle lichtplekken. Maar er zijn wel enige veran deringen te bespeuren. Het schilderwerk is trefzekerder ge worden; de ruime diagonale ba nen die bijna elk werk doorsnij den worden met meer souples se en kracht neergelegd. De ruimtes waarin de verhaleiï zich afspelen zijn ingewikelder, maar tevens met meer gemak neerge zet. De verschillende diepteni veaus vermengen zich op van zelfsprekende wijze. Bijvoor beeld in het werk Timisoaré, waarin een vrouwenfiguur, groot en diffuus op de voor grond, bijna samensmelt met een donkere grillige achter grond van gewelven en nisjes. Diagonalen geven altijd een dynamische uitwerking, maar Van Leeuwen weet dit af en toe tot een flinke snelheid op te ja gen. Bijvoorbeeld in zijn schil derij Verlichting. Het tafereeltje van een liggende vrouw met een uitdagend lachend gezicht en een staande man. Armen en benen worden van bovenaf ver licht via een dakraam. Je krijgt een close up te zien van een klein wereldje, maar er gaat een grote kracht van uit. Dat het gezicht van de vrouw hier zo wordt uitgewerkt is trou wens wel een verademing. In veel schilderijen worden armen, benen en diffuse lichamen ge bruikt zonder dat ze het werk meer spanning verlenen. Ze spelen een rol in de vaak sterke composities, en ze suggereren' iet£. Maar een gespierde arm zonder gespierde taal er achter is zo onduidelijk dat het over gaat in vrijblijvendheid. Van Leeuwen moet misschien uitkijken dat hij niet blijft han gen in een gebied tussen figura tief en abstract. Een doorschij nend figuur in een onbestemde ruimte is niet spannend. De kracht van Van Leeuwen ligt daardoor meer in zijn composi tie en schilderkundige uitwer king. Maar als de aanwezigheid van een mens zijn functie krijgt door het een sterke lading te ge ven, zoals in Retouf, dan is de aanwezigheid van die persoon ook meer dan gerechtvaardigd. En soms weet hij ook met een onduidelijk mensfiguur een krachtige eenheid te smeden, zoals in het werk Summerho- mé. Hier is de aanwezigheid van mens (paard) schilderkun dig zo vloeiend en sterk inge past in het geheel dat het eind resultaat mooi is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15